Szukasz inspiracji do zmiany wystroju w Twoim domu lub mieszkaniu? Zastanawiasz się, czy połączenie vintage i loftu będzie wyglądać elegancko? A może zdecydujesz się na styl domu angielski i glamour? Dobrze trafiłeś! Poznaj najciekawsze style aranżacji wnętrz.
Przez wiele lat różne kolory, motywy i materiały dekoracyjne przewijały się w naszych domach. Pojawiały się oryginalne mody i trendy – niektóre z nich nie są już stosowane, a inne delikatnie połączyły się z bardziej współczesnymi formami, tworząc ciekawe zestawienia. Wciąż pojawiają się nowe nurty, nierzadko utworzone z najbardziej oryginalnych i niespodziewanych połączeń poszczególnych stylów.
Urządzając wnętrza w domu czy mieszkaniu możesz skorzystać z jednego stylu, który najbardziej przypadł Ci do gustu, dzięki czemu aranżacja będzie spójna i harmonijna. Nie bój się jednak łączyć elementów różnych stylów, co pozwoli Ci stworzyć nietuzinkowe zestawienia.
Może to okazać się momentami dosyć trudne, bo łatwo o przesadę i efekt przytłoczenia. Aby uniknąć takiej sytuacji, możesz stworzyć moodboard, czyli tablicę inspiracji. Twoja tablica będzie zawierała zdjęcia produktów, które chcesz kupić: meble, dodatki, dekoracje, próbki materiałów. Dzięki temu sprawdzisz, czy wszystkie elementy do siebie pasują.
Zacznijmy od stylu skandynawskiego, który zdecydowanie skradł nasze serca. Poznasz go przede wszystkim po jasnych, dobrze rozświetlonych wnętrzach. Dominuje w nich biel, niekiedy połączona z odrobiną szarości lub ecru. Aranżację urozmaicisz akcentami w odcieniach niebieskiego, wrzosowego i żółtego.
Ściany w stylu skandynawskim są gładkie, matowe, jednolite. Podłogi uwielbiają naturalne drewno, szerokie deski z widocznym usłojeniem. Do wystroju świetnie będą pasować dekoracje z naturalnego drewna, pledy, koce i poduszki z grubymi splotami, chropowate tkaniny.
W oknach najczęściej znajdziesz wyłącznie rolety, bez firan i zasłon. Jest to doskonała okazja do zaproszenia promieni słonecznych do Twojego domu – zyskuje jeszcze więcej naturalnego światła, przestronności i jasności.
Meble są bardzo lekkie, praktyczne i proste, wykonane z naturalnych materiałów, w kolorze jasnego drewna lub bieli. Jest ich niewiele, ale są bardzo wygodne. Niezwykle popularne są zestawienia modułowe, które możesz połączyć według własnych potrzeb i pomysłów.
Bardzo ważną funkcję w stylu skandynawskim pełnią dodatki i dekoracje, które ożywiają wnętrze. Są proste w formie, wykonane z naturalnych materiałów, mogą też pochodzić z innych stylów. Przykładowo możesz połączyć prosty drewniany stół z krzesłami o różnych fasonach, nawet o wyglądzie industrialnym. Mile widziane są dekoracje z szorstkiego kamienia, bawełny, lnu czy wełny.
Styl skandynawski spotkasz w aż trzech odmianach. Styl fiński charakteryzuje się bardziej kanciastymi formami, dużymi kontrastami. Biel łączy się zazwyczaj z granatem, czernią i odcieniami gorzkiej czekolady. Styl szwedzki to przede wszystkim minimalizm i surowość, z przewagą bieli i surowego drewna. Styl duński przyjaźni się z subtelnością, łagodnością i romantyzmem – jest pełen okrągłych form, płynnych linii, wyrafinowanych kształtów.
Poczułeś lekki chłód stylu skandynawskiego? Prosto z zimnej Skandynawii przenosimy się na słoneczne południe Europy! Styl śródziemnomorski być może nie jest zbyt popularny w naszych aranżacjach, ale warto poświęcić mu chwilę. Ma do zaoferowania sporo ciekawych akcentów. Styl ten nawiązuje do wiejskich, wygodnych posiadłości, gdzie czas spędzany jest w gronie rodziny.
Dominują ciepłe kolory – ochra, żółcienie, pomarańcze i zielenie, meble z litego drewna, pełne zdobień i frezowań. Bogate motywy na meblach i kamienne płytki, tworzące barwne mozaiki i wzory na podłogach i ścianach to znak rozpoznawczy tego trendu. Ozdoby są proste, wykonane z drewna, lnu i bawełny. Oko przyciągają ażurowe detale, kolumienki i rzeźbienia.
Czas na przytulny i konserwatywny styl angielski. Cechą charakterystyczną stylu angielskiego są dodatki i dekoracje, które gromadzone były przez wiele pokoleń. Przeważają ozdoby kwiatowe i bardzo bogate dodatki. Kwiaty pojawiają się na porcelanowych ozdobach, naczyniach, tapetach, obiciach, tekstyliach. Tapety oprócz wzorów kwiatowych często mają drobne paski lub kratkę w podobnych odcieniach.
Na meblach znajdziesz bogato zdobione ramki, figurki, koronki i zegary. Panuje przepych i przeładowanie, bardzo mało jest wolnej, niezagospodarowanej przestrzeni. Na ścianach widać boazerię, nad nią najczęściej występuje tapeta. Drewniane meble są bogato zdobione, solidne. Mile widziane są miękkie kanapy i fotele, z dużą ilością kwiatowych poduszek.
Dominujące kolory to pastelowe róże, łososiowy, waniliowy, biel, delikatna żółć. Do aranżacji świetnie nadadzą się przedmioty prosto z antykwariatu.
Styl prowansalski jest ciepły, przytulny, sielski i romantyczny. Dominującymi kolorami są pastelowe barwy: błękitny, biały, żółty, lawendowy, piaskowy. Przeważają motywy florystyczne, inspirowane przyrodą. Podłogi najczęściej są kamienne lub drewniane.
Dekoracje są proste, inspirowane kształtami i formami otaczającej przyrody. Świetnie wyglądają ozdoby ceramiczne, suszone zioła, wiklinowe kosze, ręcznie zdobione meble i doniczki.
Punktem centralnym jest kuchnia – niezwykle przestronna, z bogatymi dodatkami, kamienną podłogą i solidnymi drewnianymi meblami. Meble mają charakterystyczne murki, dużą ilość szufladek, drzwiczek i kute uchwyty. Niektóre fronty mebli są wykonane z tkanin. Świetnie wyglądają zdobienia przypominające kwiaty i zioła, przykładowo lawendę, tymianek, a także warzywa.
Łazienka najczęściej ma wolnostojącą wannę. Kafelki charakteryzują się drobnymi wzorkami, w aranżacji przeważa biel, jasne tkaniny, kamień i naturalne drewno. Świetnie wygląda także stylizowane lustro w dużej ramie i kinkiety.
W sypialni centrum stanowi duże wygodne łóżko, może być z baldachimem, połączone z romantycznymi dodatkami: białą pościelą, koronkami, poduszkami. Dominują jasne i pastelowe kolory. Meble są proste i lekkie. Na dodatkach widoczne są motywy kwiatowe, dobrze wyglądają również żeliwne żyrandole, świeczniki, zegary i obrazy.
Styl kolonialny narodził się w brytyjskich koloniach. Znakiem rozpoznawczym stylu kolonialnego są bardzo solidne drewniane meble: biurka, krzesła, biblioteczki i komody. Wykonane są z egzotycznego drewna, często mają afrykańskie zdobienia. Najczęściej mają ciemny kolor, świetnie prezentują się w przestronnych pokojach.
Dominującymi kolorami były barwy ziemi, czerwieni, piasku i zieleni. Dodatki najczęściej wykonane były z drewna, plecionek, cyny i miedzi. Dekoracjami były misy, szkatułki, wazony, a także figurki ludzi i zwierząt.
Wnętrza w stylu orientalnym przepełnione są intensywnymi kolorami, zdobieniami, dekoracjami i formami. Czerwienie, fiolet, złoto i purpura to kolory charakterystyczne dla tego nurtu. Dekoracjami są świecące tkaniny, cekiny, koraliki, hafty wykonane ze złotych nici.
Styl orientalny lubi bogato zdobione poduszki, narzuty i dywaniki, dekoracyjne meble, parawany, świeczniki, wazony i figurki. Nieco łagodniejszą odmianą jest styl japoński – bardziej stonowany, oszczędny i harmonijny. Ozdoby są bardziej dyskretne, a dominującymi kolorami są brąz, wanilia, biel. Dekoracje mają zazwyczaj delikatne kwiatowe motywy.
Styl rustykalny to przede wszystkim adorowanie życia wiejskiego. Wszystkie elementy wystroju wnętrza związane są z naturą, rękodziełem. Zdobienia są bardzo delikatne, a meble, dekoracje i tkaniny najczęściej wykonywane są pracą rąk i przy użyciu bardzo prostych narzędzi. Współczesne dekoracje i meble rustykalne w większości przypadków są specjalnie postarzane.
Cechą charakterystyczną jest prostota i bezpretensjonalność. Kolorami dominującymi są biel, naturalne odcienie drewna, odcienie cegły, zieleń, błękit i czerwień. Dekoracje wykonane są z drewna, lnu i wełny. Świetnie wygląda minimalistyczne wnętrze, doskonale podkreślające naturalne piękno drewna. Styl rustykalny możesz wykorzystać już podczas budowy domu – wystrój idealnie podkreślą drewniane belki i słupy.
Figurki, zegary z kukułką, obrazy przedstawiające życie na wsi, roślinność w ceramicznych doniczkach – to z pewnością podkreśli wyjątkowy klimat Twojego wnętrza. Pomyśl także o wyrobach wiklinowych, lnianych obrusach, suszonych ziołach i kwiatach i ręcznie tkanych chodnikach na podłodze.
W kuchni zabudowa opiera się na elementach kamiennych lub ceglanych. Doskonałym podkreśleniem jest także obudowany piec. We wnękach najczęściej są półki, a centralnym miejscem jest płyta grzewcza z okapem. Pomyśl także o relingach, które nadają oryginalnego charakteru. Ułatwiają dostęp do potrzebnych przyborów kuchennych i usprawniają pracę.
Centralnie położony jest kominek w salonie, który zapewnia ogrzewanie i miękkie oświetlenie pomieszczenia. Najczęściej pokryty jest tynkiem lub kamieniem. Na podłodze znajdziesz ceramiczne kafle i drewniane deski. Charakterystyczne są też zabudowane i drewniane schody.
Wnętrza w stylu glamour są pełne przesady i przepychu. Łączą elementy barokowe, błyszczące tkaniny, intensywne i soczyste kolory z nowoczesnymi meblami i dekoracjami. Styl ten kojarzy się z luksusem. Jego charakterystycznymi elementami są kolory: złoto, srebro i purpura. Do wystroju pasują kryształy, atłasowe poduszki, aksamitne obicia mebli, puchate dywany i narzuty oraz wszystko to, co lśni i błyszczy.
Świetnie wyglądają duże lustra, najlepiej w złotych lub srebrnych dużych ramach, kryształowe żyrandole, świeczniki i patery. Modne są połączenia barkowych bogatych form z minimalizmem, na przykład luksusowych krzeseł z bardzo prostym drewnianym stołem.
Sofy, fotele i krzesła są duże, miękkie, bardzo często w intensywnym, oryginalnym kolorze. Modne są także tapety w intensywnych kolorach, a okna warto podkreślić miękkimi firanami, pomysłowo podpiętymi.
W stylu glamour ważny jest przepych, ale aranżuj przestrzeń z przymrużeniem oka – za dużo elementów może za bardzo przytłoczyć Twoje otoczenie i nie będziesz czuć się w nim swobodnie.
Minimalizm w wnętrzu to harmonia, spokój i ład. Wnętrze jest funkcjonalne, dopracowane, z dbałością o jakość wykonania wszystkich elementów i ich materiałów. Formy i kształty są proste, czyste, stonowane. Bardzo często kolory są spokojne, monochromatyczne, różnią się od siebie jedynie odcieniami.
Pomieszczenia są funkcjonalne, z prostymi podziałami. Ważna jest gra światła, która podkreśla zastosowane materiały, faktury i powierzchnie. Minimalizm przyjaźni się z betonem, szkłem, drewnem i gładkim kamieniem. Dekoracje są oszczędne, najczęściej w prostych i gładkich formach.
Jeśli taka wersja minimalizmu jest dla Ciebie zbyt surowa, potraktuj ją jako bazę do dalszej aranżacji Twojego wnętrza. Możesz dodać więcej dekoracji, w wyraźniejszych barwach. Świetnie sprawdzają się także fotografie na ścianach i obrazy.
Styl vintage to wielki powrót stylistyki lat 50. I 60. XX wieku. Możesz stworzyć wnętrze nawiązujące w całości do takiej stylistyki, ale także wykorzystać pojedyncze meble czy oldschoolowe dekoracje. Poszukaj starych, rodzinnych pamiątek, bibelotów z pchlego targu, dawnych mebli – z pewnością Ci się przydadzą!
Masz bardzo dużą swobodę w urządzaniu swojego domu lub mieszkania – nawet jeśli kierujesz się w stronę wnętrza minimalistycznego, aranżację ożywisz kilkoma „starymi” dodatkami. Styl vintage możesz też przełamać kilkoma dekoracjami lub meblami bardzo nowoczesnymi.
Zazwyczaj dominują kolory jasne, delikatne brązy, beże, żółcie i zieleń. Genialnie wyglądają tapety w paski lub geometryczne wzory. Nie zapomnij o tkaninach w grochy i wzory op-art, które wykorzystaj na poduszkach, narzutach, zasłonach, abażurach, a nawet na tapicerce. Charakterystyczne są wyoblone komody i niskie fotele pokryte welurem na drewnianych nóżkach.
Podłogi vintage lubią szerokie drewniane deski i parkiety w jodełkę. Do aranżacji idealnie nada się duży i wzorzysty dywan. Jeśli nie masz pod ręką starych rodzinnych mebli i pamiątek, pamiętaj, że możesz kupić dekoracje i wyposażenie specjalnie stylizowane na retro.
Styl loftowy narodził się w opuszczonych fabrykach, halach i magazynach, które zostały przerobione na lokale mieszkalne. Znakiem rozpoznawczym są duże, otwarte przestrzenie, wysokie kondygnacje, ogromne okna. Przestrzeń jest pozbawiona ścian działowych, z bardzo umownymi podziałami na poszczególne części mieszkania.
Aranżacja loftowa podkreśla surowy i przemysłowy charakter wnętrza. Widoczne są wszystkie instalacje, oryginalne ceglane ściany, elementy konstrukcyjne i betonowe podłogi. Rury, kable, belki i legary są cenną ozdobą pomieszczenia.
Rewelacyjnym pomysłem może okazać się antresola, która pozwoli Ci wykorzystać całą, wysoką przestrzeń mieszkania. Możesz na niej urządzić pokój dziecka, sypialnię lub domowe biuro. Pomyśl o tym, żeby na antresolę prowadziły metalowe, ażurowe schody.
Okna zazwyczaj nie mają firan i zasłon, aby jak najwięcej naturalnego światła wpadało do pomieszczenia. Dominują barwy jasne, biel, szarości, niekiedy przełamywane czernią. Monotonię możesz przełamać niewielkimi i prostymi dekoracjami w nieco żywszych odcieniach: niebieskiego, czerwonego lub żółtego.
Na suficie możesz zawiesić przemysłowe lampy, a ściany ozdobić grafikami lub graffiti. Meble są minimalistyczne i proste.
Styl domu boho jest idealny dla indywidualistów i buntowników. Boho jest połączeniem różnych elementów, zestawianiem ciepłych odcieni (przykładowo brązów) z bardziej jaskrawymi kolorami – turkusem lub różem. Dominują wzory geometryczne, kwiatowe. Modnie wyglądają dekoracje plecione, z frędzlami, sznurkami, piórkami i koralikami. Na podłodze połóż dywany lub mniejsze dywaniki – oczywiście w kolorowe wzory!
Świetnie wyglądają kolorowe tekstylia, zasłony, pledy i narzuty. Motywy orientalne, etniczne i indyjskie idealnie będą pasować do stylizacji. Ciekawie wyglądają hamaki lub fotele zawieszone u sufitu. Styl boho kocha zieleń i kwiaty – nie żałuj ich w swoim wnętrzu!
Wszystkie style aranżacji wnętrz domu możesz dowolnie łączyć i wybierać te elementy, które podobają Ci się najbardziej. Pamiętaj, że wnętrze ma być przede wszystkim odpowiednie dla Ciebie i domowników – komfort i dobry nastrój to podstawa.
Zdecydowałeś, w jakim stylu urządzisz dom lub mieszkanie? Czekamy na Twój komentarz!