Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jaką podłogę wybrać do domu i mieszkania?

Autor: 
Monika
18-04-2020
Reklama

Planujesz budowę domu lub remont mieszkania? Nie możesz zdecydować się, jakimi materiałami wykończyć podłogę w salonie, łazience lub sypialni? Zastanawiasz się, czy lepszy będzie kamień, drewno, a może szkło? Dobrze trafiłeś! Poznaj najpopularniejsze rodzaje materiałów podłogowych i ich największe zalety!

Materiały podłogowe są systematycznie udoskonalane przez producentów, aby spełniały nawet najwyższe oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. To zaskakujące, że obok materiałów klasycznych takich jak drewno lub kamień, świetnymi alternatywami okażą się choćby beton czy korek. Zdobycze technologiczne i nowe rozwiązania pozwalają na wykorzystanie niecodziennych materiałów i ich bezpieczny montaż.

Podłoga do mieszkania
Podłoga drewniana z dywanikami

Jak wybrać podłogę do mieszkania i domu?

Przed zakupem warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi czynnikami. Pierwszym z nich jest dostosowanie podłogi do ogólnego wystroju wnętrz, ich charakteru i indywidualnych upodobań domowników. Warto mieć określoną wcześniej wizję wystroju pomieszczeń, co ułatwi wybór materiału na podłogi.

Przykładowo wnętrza w stylu wiktoriańskim zaprzyjaźnią się z kamiennymi kaflami, parkietami i kwiatowymi dywanami, a styl angielski upodobał sobie drewno i kamień. Aranżacje nowoczesne będą wyglądać niesamowicie w duecie z egzotycznymi gatunkami drewna, a nawet gumą i terazzo.

Staraj się, aby sąsiadujące ze sobą pomieszczenia były do siebie dopasowane, co pozwoli uniknąć wrażenia dysharmonii. Oczywiście są to tylko ogólne zasady, a najważniejsza decyzja należy do Ciebie i domowników.

Najważniejszym aspektem powinna być przede wszystkim Wasza wygoda i praktyczność. Utrzymanie w czystości dywanu z długim włosiem w kuchni byłoby przecież niesamowicie trudne i pracochłonne! Zdecydowanie lepszym wyborem będą choćby płytki ceramiczne, a zaoszczędzony czas podczas sprzątania możecie spędzić wspólnie na różnego rodzaju rozrywkach.

Przemyśl także takie aspekty, jak: ogrzewanie podłogowe, różnica poziomów, którą chcesz zamaskować lub podkreślić, wyodrębnienie poszczególnych stref pomieszczenia i to, kto będzie w większości korzystał z tego wnętrza oraz czy w mieszkaniu będzie zwierzę domowe.

Reklama

Trwałość podłóg i bezpieczeństwo korzystania to także niezwykle ważne aspekty – w łazience powinno się stosować materiały antypoślizgowe. Jeśli domownicy lubią poruszać się bez butów lub leżeć przed telewizorem, może warto rozważyć dołączenie miękkich i przyjemnych dywaników do wystroju?

Nie bez znaczenia jest także tłumienie dźwięków - odgłosy kroków na drewnianej podłodze w przestronnym pokoju mogą brzmieć bardzo donośnie. Zastanów się również nad budżetem – możesz wybierać spośród droższych materiałów, takich jak skóra lub marmur, ale również skorzystać z tańszych i znakomicie wyglądających imitacji.

W swoim planie budżetowym musisz uwzględnić nie tylko zakup materiałów, ale także ich montaż. Postaraj się wszystkie te zagadnienia dokładnie przemyśleć. Dzięki temu Twój zakup będzie całkowicie trafiony!

Okazją do doskonałej obserwacji przed zakupem może być wizyta u przyjaciół lub rodziny, w markecie budowlanym, a dodatkowo zbieranie próbek – możesz na żywo zapoznać się z poszczególnymi materiałami, co pomoże Ci dokonać ostatecznego wyboru. Dla głodnych wiedzy świetnie sprawdzą się dodatkowo książki lub czasopisma. Szczególnie polecam książkę Emmy Callery „Podłogi. 1001 pomysłów. Jak dobrać podłogę do wnętrza”, zawierająca ogromną ilość ciekawych zdjęć i grafik, które z pewnością pomogą w podjęciu właściwej decyzji. Wiele inspiracji możesz także znaleźć w Internecie.

Drewniana podłoga w salonie
Podłoga drewniana z dywanem w salonie

Dopasowanie podłogi do pomieszczenia

Na początku warto przypomnieć o kilku wskazówkach, które mogą ukierunkować Cię przed końcowym zakupem:

  • W małych pokojach dobrze wyglądać będą niewielkie wzory (np. parkiet z drewna)
  • W większych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się duże wzory (np. płyty kamienne)
  • Jasne podłogi sprawiają, że pomieszczenie optycznie się zwiększa, a ciemne – optycznie zmniejszają pokój
  • Matowe podłogi i dywany pochłaniają światło i zmniejszają wnętrze
  • Błyszczące materiały odbijają światło i nadają wrażenie przestronności i lekkości

Zastanów się nad wielkością pomieszczenia i ilością naturalnego światła, które do niego dociera – te aspekty na pewno pomogą Ci wybrać idealny materiał podłogowy.

Pokój dzienny

Przy wyborze materiału do pokoju dziennego kieruj się przede wszystkim wygodą i sposobem jego użytkowania przez domowników. Przy intensywnym korzystaniu z pomieszczenia świetnie sprawdzi się choćby nylonowy dywan, idealny do zadań specjalnych i odporny na zabrudzenia. Do wystroju bardziej eleganckiego idealnie nada się dywan z dłuższym włosiem.

W pokoju dziennym przyjemnie wyglądają podłogi drewniane i kamienne – wystrój możesz urozmaicić różnymi dywanikami. Zaletą dywaników bez wątpienia jest ciepło, urozmaicenie wystroju wnętrza kolorami i deseniami oraz możliwość wyodrębnienia stref w pokoju – zabaw, relaksacyjnej, telewizyjnej, czytelniczej.

Co zaskakujące, materiałami zdobywającymi coraz więcej zwolenników są linoleum, beton i skóra. Linoleum jest ciepłe i miękkie, a beton, początkowo sprawiający wrażenie surowego, może być bardzo przyjemnym dla oka akcentem wnętrza.

Jadalnia

W jadalni podłoga musi być przede wszystkim odporna na plamy i zabrudzenia. Jest to miejsce, gdzie spożywamy posiłki i przyjmujemy naszych gości. Najczęściej do jadalni wybieramy podłogi drewniane, kamienne, z linoleum, terazzo, a nawet dywany.

Przy zakupie dywanu rozważ wersję z krótkim włosiem, które będzie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Może zdarzyć się, że przy częstym użytkowaniu nogi krzeseł mogą pozostawić rysy na podłogach kamiennych lub drewnianych. Nic straconego! Możesz położyć laminat, który idealnie imituje deski. Podłogę dopasuj także do stylu wnętrza.

Podłoga w jadalni
Podłoga drewniana w jadalni

Kuchnia

Powierzchnia podłogi w kuchni powinna być odporna na brud, plamy i łatwa w czyszczeniu. Zdecydowanie nie polecam dywanów – usuwanie nawet niewielkich plam może zająć bardzo dużo czasu. Pamiętaj, że brud zbiera się w szczelinach, więc warto rozważyć powierzchnię dosyć gładką i z wąskimi fugami. Podłoga powinna być również nieśliska – bezpieczeństwo to podstawa.

Miękka wersja podłogi, przykładowo z linoleum, zmniejsza również ryzyko stłuczenia przedmiotu, jeśli go upuścisz. Jeżeli wybierzesz podłogę drewnianą, koniecznie pamiętaj o impregnowaniu, aby materiał nie chłoną wilgoci. Coraz większą popularność zdobywa winyl – jest praktyczny i tani, a także bardzo łatwo usunąć z niego wszystkie zanieczyszczenia.

Łazienka

W łazience od wielu lat królują płytki ceramiczne. Mają niesamowicie dużo zalet: są wodoodporne, antypoślizgowe, łatwe do utrzymania w czystości, a dodatkowo występują w ogromnej palecie kolorów i wielkości, dzięki czemu możesz wyeksponować fragmenty łazienki lub ukryć pewne mankamenty pomieszczenia. Dla tych, którzy dysponują większym budżetem i marzą o eleganckiej łazience – piękny i stylowy marmur.

Dopełnieniem nowoczesnej łazienki i podkreśleniem jej charakteru będzie podłoga ze szkła. Może optycznie powiększyć łazienkę i być świetnym urozmaiceniem. Jeśli decydujesz się na podłogę drewnianą, pamiętaj, że najlepszym wyborem będzie drewno odporne na wilgoć (drewno egzotyczne: cedr, jatoba, wenge, tek, iroko, a wśród polskich gatunków modrzew lub dąb) i odpowiednia impregnacja.

Łazienka z drewnianą podłogą
Łazienka z płytkami ceramicznymi imitującymi drewno

Hol

Nie muszę Cię przekonywać, że podłoga w holu jest bardzo często użytkowana i narażona na ogromną ilość zabrudzeń i zarysowań. Podłoga powinna zachęcać do wejścia i jednocześnie być wytrzymała i łatwa do czyszczenia.

Świetnie sprawdzą się posadzki, które łatwo zamieść – przykładowo płytki ceramiczne lub kamienne. Aby nieco ocieplić podłogę, możesz położyć mniejsze chodniki, łatwe do czyszczenia. Dobrze wygląda także drewno, linoleum lub panele. Odradzam dywany, które trudniej jest wyczyścić – nie ma nic gorszego niż błoto i brud na świeżo wyczyszczonym dywanie 🙂

Schody

Aby zachować wrażenie płynności i harmonii, schody powinny być utrzymane w takim samym stylu (lub bardzo podobnym) co pokój, z którego prowadzą. Są narażone na intensywne ścieranie, dlatego warto zakupić schody z wytrzymałych materiałów. Pamiętaj, że powierzchnia powinna być antypoślizgowa i zapewniać odpowiednią akustykę, dlatego lepiej sprawdzą się wykładzina dywanowa lub chodniki.

Schody powinny mieć charakter neutralny, aby nie powodować wrażenia chaosu i dysharmonii. Coraz częściej w mieszkaniach stosuje się połączenia drewna, metalu i szkła – to symbol nowoczesnej aranżacji.

Schody w domu
Drewniane schody

Sypialnia

W sypialni masz nieco większe pole wyboru materiałów. Jest to intymne i prywatne miejsce i musisz urządzić je tak, aby dać wyraz swojej własnej wygodzie. Wybieraj materiały dźwiękochłonne, przykładowo wykładziny dywanowe – z naturalnych włókien, które są przyjemne w dotyku. Świetnie sprawdzą się także naturalne drewno, kafle, kamień, a także laminaty imitujące drewno.

Pokój dziecka

W pokoju dziecka postaraj się połączyć praktyczność z indywidualnymi potrzebami małych domowników. Materiał na podłodze powinien być ciepły, przyjemny w dotyku i odpowiedni dla kolan i dłoni, jednocześnie łatwy do sprzątania.

Jeżeli planujesz zakup dywanu, możesz zdecydować się na wersję z płaskimi pętelkami i dużą zawartość wełny, co pozwoli uniknąć bolesnych otarć kolan i dłoni podczas zabaw. Popularne są także podłogi drewniane, linoleum, laminat imitujący drewno lub kafelki, na które możesz położyć kolorowe i przyjemne dywaniki.

Drewniana podłoga w pokoju dziecka
Drewniana podłoga w pokoju dziecięcym

Podłogi kamienne

Planujesz położenie podłogi kamiennej? Świetnie! Poznaj rodzaje tych podłóg i ich największe zalety.

Kamień jest materiałem uniwersalnym, wytrzymałym i zarazem pięknym. Przez bardzo długi czas zachowuje swoje właściwości i występuje w bogatej palecie kolorów i struktur. Najpopularniejszym kamieniem jest granit, co nie oznacza, że musi to być Twój jedyny wybór.

Kamień z pewnością kojarzy Ci się przede wszystkim z formatem w postaci dużych bloków, ale współcześnie występuje w postaci cienkich i praktycznych płytek. Montaż podłogi kamiennej warto zostawić profesjonalnym fachowcom – unikniesz wielu kłopotów.

Kamienie znacznie różnią się kolorem, żyłkowaniem i fakturami. Możesz wybierać spośród czerni, bladych beżów, aż po błękity i zielenie. Kamień należy kłaść na bardzo mocnym podłożu. Dla uzyskania oryginalnego efektu, możesz zastosować zmatowienie czy drapanie (działanie na powierzchnię materiału małymi kawałkami wapienia, dzięki czemu uzyskasz efekt postarzenia).

Jednym z minusów kamiennych podłóg jest odczuwany chłód podczas stąpania po nich. Pamiętaj jednak, że taka cecha może być zaletą w spiżarniach, gdzie utrzymywanie niższych temperatur jest wręcz wskazane. Posadzkę z kamienia możesz ocieplić poprzez założenie ogrzewania podłogowego. Twarde materiały podłogowe mogą być nieprzyjemne dla stóp – oczywiście jest to całkowicie zależne od domowników.

Reklama

Pamiętaj, że w przypadku upuszczenia przedmiotu na twardą kamienną podłogę istnieje większe ryzyko ich zbicia i zniszczenia. Mokra podłoga jest także dosyć śliska, więc pamiętaj o zapewnieniu bezpieczeństwa podczas sprzątania. Jeśli używasz kamienia w kuchni lub łazience, konieczne jest jej zaimpregnowanie – w łatwy sposób unikniesz szkodliwego działania wilgoci.

Pomimo kilku minusów, nie sposób się nie zgodzić, że kamienne podłogi wyglądają elegancko i niezwykle oryginalnie. Ze względu na swoją niezwykłą trwałość z pewnością wytrzymają przez bardzo długi czas.

Przed zakupem pomyśl także o wielkości i kształcie kamiennych płytek – możesz połączyć płytki mniejsze z dużymi w ciekawym wzorze, prostokątne z kwadratowymi, zastosować mały format lub bardzo duży. Pamiętaj jednak, że niewielkie płytki mogą wywołać wrażenie przytłoczenia – wtedy połóż podłogę bez szerokich fug. Linie płytek biegnące w poprzek pokoju optycznie go poszerzą, a te biegnące wzdłuż – optycznie wydłużają.

Z pewnością zadałeś sobie pytanie: jeśli kamień, to jaki? Do wyboru masz naprawdę szeroką ofertę, począwszy od granitu, wapienia, piaskowca, poprzez marmur, trawertyn i łupek, aż do terazzo i mozaiki.

Granit

Granit jest najbardziej sprężystym i najtwardszym z kamieni. Jest niezwykle odporny na środki chemiczne, ścieranie i nie przepuszcza wody. Świetnie nada się do pomieszczeń narażonych na duży ruch i intensywne użytkowanie, nie wymaga również szczególnych zabiegów ochronnych.

Jeśli powierzchnia wraz z upływem czasu będzie wymagała odświeżenia, granit możesz wypolerować. Jednocześnie pamiętaj, że jest bardzo ciężki, dlatego podłoże musi być odpowiednio wytrzymałe.

Granit występuje w bardzo bogatej palecie kolorystycznej, między innymi w czerniach, beżach, zieleniach, różach czy granatach. Z kolorem podstawowym można wymieszać skaleń, kwarc lub mikę, a wzory utworzone przez nieregularne plamki nadają nietuzinkowego wyglądu. Chropowatą fakturę możesz uzyskać stosując płomieniowanie – taki okazały wygląd podłogi z pewnością zachwyci domowników i wszystkich Twoich gości.

Granitowa podłoga
Podłoga granitowa

Wapień

Wapień występuje w bogatej palecie kolorów, jednak jest materiałem dosyć miękkim, wymagającym impregnacji i systematycznej pielęgnacji. Miękkość podłogi wapiennej ma jednak swoje zalety – jest przyjemniejszy dla stóp.

Dzięki swojej uniwersalności podłoga wapienna idealnie pasuje do wielu stylów aranżacji wnętrza. Delikatne cętki, żyłki czy kropki wzbogacają faktury płytek wapiennych. Dla uatrakcyjnienia mogą zostać wypolerowane (twardsze odmiany zmatowione lub na wysoki połysk), wyszlifowane lub wyszczotkowane.

Podłoga wapienna
Podłoga wapienna

Marmur

Marmur najwyższej jakości wydobywa się we Włoszech. We wnętrzach prezentuje się niezwykle elegancko i efektownie. Możesz go spotkać nie tylko w aranżacjach luksusowych hoteli, ale coraz częściej także w domach i mieszkaniach, choć jest rozwiązaniem zdecydowanie droższym. Aby idealnie podkreślił charakter pokoju, powinien być zastosowany z odpowiednim wyczuciem proporcji.

Zazwyczaj stosowany jest w dużych pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu, ale nie jest to oczywiście reguła. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji – bardzo łatwo poplamić taką powierzchnię, zarysować, a dodatkowo nie jest wodoodporna. Jeśli planujesz podłogę marmurową, pomyśl nad wersją szlifowaną z matowym wykończeniem, dzięki czemu powierzchnia będzie mniej śliska.

Możesz wybierać spośród szerokiego asortymentu kolorystycznego – od bieli, aż po brązy, róże, błękity i zielenie. Występują w wersjach gładszych lub z cętkami i żyłkami.

Podłoga marmurowa
Podłoga marmurowa

Trawertyn

Trawertyn jest włoskim krewnym wapienia, prosto ze słonecznej Toskanii. Ma porowatą fakturę, nakrapianą lub żyłkowaną. Przed położeniem na podłogę wymaga odpowiedniego przygotowania, a następnie systematycznego czyszczenia. Aby zabezpieczyć powierzchnię możesz zastosować przezroczystą żywicę epoksydową, która wygładzi posadzkę i ułatwi utrzymanie jej w czystości.

Trawertyn można uznać za materiał pośredni pomiędzy wapieniem i marmurem. Znajdziesz go w paletach żółcieni, brązów i szarości. Intrygująco wyglądają żyłki, cętki lub plamki na jego powierzchni, co zdecydowanie nadaje mu wyrazistości.

Reklama

Piaskowiec

Piaskowiec cieszy się sporym zainteresowaniem, ze względu na jego twardość, łatwość utrzymania w czystości i niższą cenę, w porównaniu do wapienia. Rewelacyjnie wygląda w najróżniejszych aranżacjach i występuje w bardzo bogatej palecie kolorów: czerwieniach, beżach, żółcieniach, bielach i szarościach.

Kolor zależy od miejsca jego wydobywania. Wersje czerwone pochodzą z zachodniej części Stanów Zjednoczonych, a kamień pochodzący z Chin lub Indii ma nieco szersze propozycje kolorów. Najtwardszą odmianą jest typ York.

Podłoga z piaskowca
Płytki z piaskowca

Łupek

Łupek jest twardą, gęstą i zwartą skałą. Wydobywany jest w obszarach górzystych na całym globie. Świetnie nadaje się do kuchni i łazienek, a nawet na zewnątrz – nie traci intensywności kolorów, jest odporny na brud i plamy, nie łuszczy się.

Zazwyczaj kojarzy się z odcieniami szarości i czerni, jednak dostępny jest w nieco szerszej odsłonie: pomarańczach, błękitach, zieleniach, żółciach. Bardzo często na płytkach łupkowych różne kolory występują obok siebie, co nadaje im niepowtarzalnego uroku.

Mozaika

Podłoga mozaikowa daje możliwości wyrażenia swoich artystycznych upodobań. Rodem z cesarstwa rzymskiego nadaje wnętrzu dostojnego charakteru. Najczęściej wykonane są na siatce, którą można przyciąć według potrzeb i przykleić na podłodze. Kolorowe kostki nazywane są tesserami i mogą być wykonane ze szkła, marmuru, kamienia a nawet z ceramiki.

Bardzo istotne są fugi, które pełnią rolę nie tylko dekoracji, ale także zapewniają bezpieczeństwo poruszania się po posadzkach. Mozaika może być gładka, w geometryczne wzory lub przestawiać obrazy zupełnie autorskie – wszystko zależy od Twoich indywidualnych pomysłów i upodobań.

Pamiętaj o doborze odpowiedniego rozmiaru kostek. Zbyt małe mogą wywrzeć wrażenie przytłoczenia, a za duże – utracić efekt mozaiki. Ciekawie wyglądają połączenia małych kostek i dużych.

Mozaika w łazience
Mozaika w łazience

Terrazzo

Terrazzo to materiał powstały z połączenia betonu, żywicy lub cementu z drobinami kamieni – marmuru, granitu, kwarcu a nawet onyksu. Możesz spotkać się z alternatywną nazwą mozaiki weneckiej.

Posadzka jest bardzo elegancka i trwała, bardzo często stosowana w pomieszczeniach handlowych i holach hotelowych. Niezwykle popularna jest w krajach Morza Śródziemnego, ponieważ ułatwia utrzymanie niższych temperatur w domach i mieszkaniach podczas dużych upałów. Bardzo ciekawie wygląda w połączeniu z nowoczesnymi wnętrzami. Terazzo jest luksusowym i drogim rozwiązaniem, a jego montaż należy pozostawić wyłącznie fachowcom.

Posadzki terrazzo mogą świetnie naśladować inne materiały, przykładowo łupki. Są niemal niezniszczalne i pomimo gładkiej, wypolerowanej powierzchni nie są śliskie. Dają możliwości ułożenia według swojego pomysłu – możesz nadać im niezliczone warianty kolorystyczne, zastosować w formie mozaiki lub geometrycznych wzorów.

Planujesz zastosowanie terrazzo jedynie na wybranym fragmencie? Świetny pomysł! Dzięki temu uatrakcyjnisz posadzkę i podkreślisz pozostałe zastosowane materiały.

Terrazzo na podłodze
Podłoga z terrazzo

Podłogi z betonu, metalu, szkła i ceramiki

Posadzki wykonane z kafelków, betonu, metalu lub cegieł wyróżniają się niezwykłą trwałością i wysokim stopniem odporności na ścieranie i uszkodzenia powierzchni. Ciekawostką jest to, że do ich wytworzenia używa się czterech żywiołów: ziemi (materiały), wody (wiązanie), ogień (wypalanie) i powietrze (wystudzenie).

Posadzki ceramiczne znane są już od ponad pięciu tysięcy lat i cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Są niezwykle trwałe i wytrzymałe, odporne na działanie czasu. Genialnie sprawdzają się w miejscach narażonych na bardzo duży ruch. Są tańszym rozwiązaniem niż kamień i występują w niezliczonych wariantach kolorów, faktur i wzorów – możesz zaszaleć podczas projektowania wystroju pokoju!

Reklama

Twoja podłoga może być neutralna i gładka, albo wręcz przeciwnie – być głównym bohaterem pokoju. Eksperymentuj ze wzorami i fakturami, układając je według własnego pomysłu. Pamiętaj jednak, że zbyt skomplikowany wzór może przytłaczać, a regularny sprawia wrażenie ładu i jednolitości.

Podłogi z kafelków są bardziej odporne na działanie wilgoci, niż wersje kamienne. Są jednak tak samo chłodne i wzmagają akustykę pomieszczeń. Jest jednak rozwiązanie tego kłopotu – zastosuj ogrzewanie podłogowe lub przyjemne dla oka i stóp dywaniki. Kafelki mogą być pokryte glazurą, a wersje bez niej należy odpowiednio zaimpregnować.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne wypalane są z gliny. Są jednocześnie lekkie, bardzo twarde, odporne na ścieranie i zabrudzenia, a także wodoodporne, nadają się więc do miejsc „specjalnych” – kuchni i łazienki. W przeciwieństwie do płytek kamiennych świetnie sprawdzą się w tych pokojach, gdzie kamienie stanowiłyby za duże obciążenie. W większości pokryte są glazurą, która nie wymaga dodatkowej impregnacji, warto jednak pamiętać o pielęgnacji fug.

Kafelki mają najczęściej formę kwadratów, ale spotkasz także wersje prostokątne lub nawet ośmiokątne. Zestawiając kafelki w różnych kształtach możesz uzyskać bardzo ciekawy i oryginalny efekt. Producenci proponują wersje gładkie, z reliefami lub rytowane.

Podłoga z płytek ceramicznych
Płytki ceramiczne w łazience

Beton

Beton przez wiele lat nie był popularnym materiałem podłogowym w domach. Zazwyczaj kojarzony był z oszczędnymi rozwiązaniami, bardziej przemysłowymi. Jednak współczesne nowoczesne połogi betonowe w niczym nie ustępują w elegancji i imponującym wyglądzie pozostałym materiałom posadzkowym. Beton przestał być nudnym i szarym surowcem – może być barwiony, wytłaczany i malowany.

Możesz stworzyć na nim imponujące efekty wizualne, a co zaskakujące - nawet imitację kafelków! Betonowa podłoga, która w odpowiedni sposób jest zabarwiona i wypolerowana może wyglądać jak posadzka marmurowa. Producenci oferują specjalne farby do betonu, dzięki którym możesz wyczarować na nim fantazyjne wzory. Kładzenie betonowej posadzki najlepiej pozostawić w rękach fachowców. Pamiętaj, że konieczne jest również jej zaimpregnowanie.

Beton na podłodze w domu
Trzy wersje kolorystyczne betonu podłogowego

Cegła

Wnętrza, w których zastosowano dekoracje z cegieł kojarzone są z wystrojem tradycyjnym. Cegła podłogowa jest zdecydowanie trwalsza od wersji konstrukcyjnych, a zarazem cieńsza i lżejsza, nie podnosi więc poziomu pomieszczenia. Nie jest śliska, ma matową powierzchnię, stopniowo ulega ścieraniu i dosyć łatwo utrzymać ją w czystości. Podobnie jak kamień, cegła wymaga odpowiednio wytrzymałego podłoża. Jest cieplejsza od płytek kamiennych.

Najczęściej występuje w kolorach czerwieni, brązu i różu. Barwę niebieską i zieloną uzyskuje się poprzez dodanie odpowiednich pigmentów. Aby uniknąć monotonii, możesz połączyć różne kolory cegieł, przykładowo w formie szachownicy.

Cegła na podłodze w domu
Cegła w dwóch wersjach kolorystycznych

Szkło

Do niedawna szkło kojarzyło się większości z nas jedynie z wystrojem ścian. Jest jednak świetnym wyborem również jako materiał podłogowy. Wygląda niezwykle efektownie i oryginalnie. Do wyboru masz wersje całkowicie przezroczyste, zabarwione lub piaskowane. Idealnie nadaje się do ciemnych pomieszczeń, bo przepuszcza światło i ładnie błyszczy.

Szklane podłogi najczęściej wykonuje się z tafli szkła hartowanego (format 30 x 30 cm). Montaż takiego rodzaju podłogi najlepiej pozostawić fachowcom – płyty szkła są bardzo ciężkie i trudne w instalacji. Aby uzyskać jeszcze bardziej intrygujący efekt możesz połączyć szklaną posadzkę z innym materiałem. Pięknym dziełem sztuki będzie szklana posadzka odpowiednio podświetlona.

Szklane płytki oprócz wielu formatów, kształtów i kolorów różnią się stopniem wytrzymałości i śliskości. Przed zakupem warto skonsultować się z doświadczonym doradcą, który wyjaśni wszelkie Twoje wątpliwości.

Szkło na podłodze w domu
Szklana posadzka

Metal

Podłogi z metalu świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach. Błyszczą, są funkcjonalne i jednocześnie bardzo eleganckie, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Pamiętaj, że metal jest bardzo twardy i zimny, wzmaga także akustykę pomieszczenia.

Aby uniknąć niepożądanych wygięć, montaż takiej podłogi należy zlecić fachowcom. Ze względów bezpieczeństwa możesz wybrać wersję z antypoślizgowym wykończeniem, które szczególnie przydatne jest w łazienkach i kuchniach. W metalową podłogę możesz wmontować kolorowe elementy, które ją uatrakcyjnią, a nawet połączyć ją z innymi materiałami, na przykład ze szkłem lub drewnem.

Metalowe posadzki często wykonuje się z materiałów wtórnych (aluminium, galwanizowanej stali), są więc przyjazne dla środowiska. Dzięki odpowiedniej obróbce można nadać im wygląd metali (przykładowo mosiądzu lub miedzi). Na podłodze możesz położyć metalowe arkusze lub płytki. Do wyboru masz wykończenie satynowe, matowe, lakierowane lub lustrzane.

Metal na podłodze w domu
Podłoga z metalu

Kafle imitujące kamienne posadzki

Wytwarzane są z nieoczyszczonej gliny lub łupku, prasowane i wypalane. Wyglądem przypominają terakotę, są wodoodporne, niezwykle trwałe i zimne w dotyku. Są szorstkie, a przez to mniej śliskie, więc świetnie sprawdzą się w aranżacji kuchni lub łazienki.

Występują w kolorach czerwieni, zieleni, brązów i szarości. Nie tylko znajdziesz je w wersji matowej, ale także bardziej błyszczącej. Dla ciekawszego efektu możesz łączyć kafle różnych wielkości, na przykład prostokąty z kwadratami.

Porcelana

Płytki porcelanowe są lepszej jakości i nieco droższe od płytek glinianych, ponieważ są wykonywane ze szlachetnej białej glinki. Charakteryzują się trwałością, wytrzymałością, wodoodpornością a dodatkowo świetnie imitują kamień.

Montaż płytek porcelanowych zalecam także pozostawić w rękach fachowców – nieregularności powstałe podczas wypalania kafli mogą sprawiać trudności przy wypoziomowaniu powierzchni. Płytki porcelanowe pokrywa się glazurą, dostępne są w wersji błyszczącej i matowej. Ich powierzchnia może być rytowana, co sprawia, że są mniej śliskie.

Terakota

Płytki terakotowe są najcieplejsze ze wszystkich wspomnianych rodzajów, wypalane z gliny w znacznie niższej temperaturze. W trakcie tego procesu na powierzchni płytek powstają dziurki, tworząc porowatą fakturę, doskonale utrzymującą ciepło. Wymagają jednak odpowiedniego zaimpregnowania.

Przybierają najróżniejsze kształty, od prostokątów, aż po sześciokąty i ośmiokąty. Znajdziesz je w odcieniach ziemi, ceglanych czerwieniach, żółcieniach, oranżach czy błękitach i zieleniach. Podczas wypalania kafelki mogą przybrać różne odcienie, dlatego przed właściwym montażem warto ułożyć je na powierzchni i odpowiednio je do siebie dopasować.

Terakota na podłodze w domu
Podłoga z terakoty

Jak połączyć płytki we wzory?

Przed zakupem płytek pomyśl, w jaki sposób chcesz je ułożyć. W pierwszej kolejności wybierz ich kształt, a następnie zastanów się nad wielkością fugi i wzorem. Możesz ułożyć je w formie szachownicy, ukośnie, połączyć kwadraty z prostokątami, ułożyć je w pasy podłużne lub poprzeczne, jodełkę lub wymyślić własny oryginalny wzór.

Wzór podłogowy z płytek
Wzór z płytek podłogowych w salonie

Podłogi drewniane

Drewno od wielu lat króluje na naszych podłogach. Jest ciepłe w dotyku, wygląda pięknie i zbliża nas do natury. Ekologicznym sposobem pozyskania drewna jest jego ponowne wykorzystanie, na przykład ze starych zabudowań wiejskich. Rysy i inne ślady użytkowania mogą nadać mu niesamowitego uroku. Producenci proponują także nieco tańsze wersje w postaci paneli lub sklejki.

Do wyboru masz bardzo bogatą ofertę kolorystyczną i wyłącznie od Ciebie zależy, którą opcję wybierzesz do urządzenia domu lub mieszkania. Pamiętaj, że drewno należy odpowiednio zaimpregnować. Drewno jest dosyć wytrzymałe na ślady codziennego użytkowania, ale wiele gatunków nie jest odporne na wodę. Jeśli więc planujesz położenie drewnianej podłogi w łazience, konieczna jest regularna impregnacja.

Drewniana podłoga jest dźwiękochłonna, ciepła i przyjemna na stóp. Pamiętaj jednak, że upuszczony ostry przedmiot może pozostawić w niej nieprzyjemny ślad. Tradycyjnie podłogi drewniane układane są z desek, deszczułek lub płytek parkietowych.

Jaki rodzaj drewna na podłogę?

Asortyment drewnianych podłóg przyprawia o zawrót głowy. Do wyboru masz ponad pięćdziesiąt gatunków drzew, nie tylko rodzimych, ale także egzotycznych. Najczęściej kierujemy się przede wszystkim kolorem i fakturą drewna, które najbardziej odpowiada naszej aranżacji wnętrza. Podczas wyboru pamiętaj, że drewno z biegiem czasu zaczyna ciemnieć. Oto kilka przykładów drewnianych podłóg:

Buk – drewno ma jasny kolor, proste słoje, równą fakturę, jest bardzo odporne na ścieranie;

Akacja – drewno ma ciemny kolor, jest bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie;

Andiroba – drewno pochodzi z Ameryki Południowej, jest ciemnego koloru, niezwykle trwałe i wytrzymałe;

Jesion – drewno jest jasne, ma proste słoje;

Bambus – drewno ma jasny kolor, może być wycinane bez szkody dla środowiska. Materiał uzyskuje się z łodyg, które są odpowiednio przetwarzane;

Reklama

Brzoza – drewno ma kolor jasny, od kremowego po beż;

Amboyna burl – azjatyckie egzotyczne drewno ma ciemniejszy kolor, jest niezwykle rzadko spotykane, ale zarazem twarde i wytrzymałe;

Wiśnia – drewno ma ciemniejszy, lekko czerwony kolor i faliste słoje. Najczęściej pochodzi z Kanady i USA, ale także Brazylii (wersja brazylijska znana jest jako jatoba lub diamentowa);

Amerykański orzech biały – drewno ma dosyć jasny kolor, jest niezwykle wytrzymałe;

Ipe – drewno ma kolor oliwkowobrązowy, najczęściej pochodzi z Brazylii;

Jatoba – drewno ma ciemniejszy kolor, inaczej nazywane jest wiśnią brazylijską, słoje są proste, lekko przeplatające się;

Jarrah – australijskie drewno w odcieniach czerwieni i brązu, delikatnie przypomina mahoń;

Mahoń santos – kolor drewna jest czerwonobrązowy, brazylijska odmiana charakteryzuje się niezwykłą twardością i wytrzymałością;

Drewno drzew egzotycznych: ipe, jatoba, jarrah i mahoń santos są niesamowicie odporne na ścieranie, dlatego idealnie nadają się do wnętrz handlowych, gdzie natężenie ruchu jest bardzo wysokie. Pamiętaj jednak, że cenę tych rodzajów drewna podnosi koszt importu.

Dąb – jest drewnem, które króluje w naszych domach i mieszkaniach. Jest odporny na uszkodzenia i wygląda bardzo elegancko. Jego faktura jest wyrazista, ma widoczne słoje. Dodatkowo jest chłonny, więc masz wiele możliwości wykończenia. Drewno dębu może różnić się kolorystyką – czerwony dąb rośnie przeważnie we wschodniej części Stanów Zjednoczonych i wpada w odcienie ciepłych różów. Biały dąb występuje niemal w całych Stanach i w południowej części Kanady – jego odcienie to szarości i tonacje kremowe, jest także twardszy i bardziej wytrzymały od dębu czerwonego;

Drewno na podłodze w salonie
Podłoga z drewna w salonie

Merbau – drewno ma ciemny i intensywny kolor, cechuje je niezwykła twardość. Jeśli planujesz ogrzewanie podłogowe, ten rodzaj drewna sprawdzi się wyśmienicie;

Klon – drewno ma kolor kremowy, widoczne są ciemne smugi i delikatne słoje. Jest wytrzymały i trwały, idealny do pomieszczeń o wzmożonym ruchu;

Paduk – inaczej zwany afrykańskim padukiem. Drewno ma kolor czerwonawy, purpurowy z odrobiną oranżu, z niezwykle prostą fakturą;

Sosna – drewno ma kolor brązowożółty, widoczne są pierścienie i słoje;

Sapele – afrykańskie drewno ma kolor zbliżony do beżu i brązu, widoczne są przeplatające się słoje;

Drzewo różane – drewno ma kolor ciemnego brązu, z przeplatającymi się czarnymi smugami. Wygląda bardzo efektownie i elegancko;

Orzech – występuje w szerokiej gamie kolorów, jego słoje tworzą fantastyczne wzory. Z biegiem lat drewno nabiera połysku.

Pamiętaj, że aby podkreślić oryginalne wzory i fakturę drewna, możesz położyć szerokie, ręcznie cięte deski, a nawet różne odcienie jednego rodzaju drewna. Podłogę możesz ułożyć także w formie parkietu z klepek. Szczególnie popularna jest forma jodełki lub wzoru koszykowego.

Reklama

Podłoga z laminatu

Podłogi wykonane z laminatu są niezwykle popularne, ze względu na niski koszt i możliwość imitacji naturalnego drewna czy kamienia. Podłogi te są łatwe w samodzielnym montażu (szczególnie łączone na wcisk), bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

Współcześnie laminaty zawierają cienką okleinę z prawdziwego drewna, co jeszcze bardziej upodabnia je do oryginału. Możesz zdecydować się na laminat z naniesionym fotograficznie wzorem. Przed zakupem upewnij się, że jest wyprodukowany zgodnie z technologią zawartą w rejestrze EIR, co da Ci gwarancję najlepszej imitacji.

Podłogi elastyczne

Podłogi z materiałów elastycznych bardzo często są niedoceniane lub wręcz niezauważalne we wnętrzach. Gwarantują bardzo dobry komfort podczas użytkowania, są łatwe w położeniu i utrzymaniu w czystości.

Popularność zdobywają podłogi z korka i gumy, które są przyjazne dla środowiska. Do zalet podłóg elastycznych, szczególnie linoleum, należy fakt, że nie powoduje reakcji alergicznych. W przypadku wgnieceń bardzo szybko powracają do pierwotnego kształtu, są przyjemne w dotyku i minimalizują ryzyko stłuczenia przedmiotów, które upadną.

Podłogi elastyczne są bardzo tanie i występują w niesamowicie szerokiej i ciekawej gamie kolorów i wzorów, z łatwością więc dopasujesz je do swojego wnętrza. Idealnie imitują inne materiały, jak drewno i kamień. Zwróć jednak uwagę na to, że ze względu na swoją miękkość będą ulegać wytarciom, przykładowo winyl może posłużyć Ci około 10 lat.

Podłogi miękkie mogą mieć różną grubość – im większa, tym dłużej Ci posłużą. Warto więc zainwestować nieco więcej na materiał przeznaczony do pokoju narażonego na częstsze użytkowanie, przykładowo do kuchni.

Reklama

Najpopularniejsze są podłogi winylowe. Ogromny asortyment kolorów i wzorów przyprawia o zawrót głowy. Pokryte są dodatkową warstwą ochronną, dzięki czemu są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Pamiętaj, że winyl nie jest materiałem przyjaznym dla środowiska, w przeciwieństwie do linoleum czy gumy, które powstają z surowców naturalnych. Do podłóg wykonanych z materiałów elastycznych należą także te ze skóry.

Zanim zdecydujesz się na montaż, sprawdź, czy podłoże jest równe i niezniszczone – wszystkie  mankamenty będą wyczuwalne pod stopami podczas użytkowania, co może być dosyć niekomfortowe i zniszczyć materiał.

Podłogi elastyczne dostępne są w postaci rulonów lub płytek. Pamiętaj, że po położeniu rulonu krawędzie należy dokładnie przyciąć, a płytki – starannie do siebie dopasować. Układanie płytek ma jednak wielką zaletę – tylko od Ciebie zależy, jaki wzór będzie najlepiej wyglądał w Twoim pokoju! Możesz wycinać dowolne kształty i formy, od geometrycznych aż po najbardziej fantazyjne – na co się zdecydujesz?

Podłoga winylowa w salonie
Podłoga winylowa

Korek

Korek jest bardzo przyjazny dla środowiska naturalnego – jest produktem całkowicie naturalnym, pochodzącym z Hiszpanii i Portugalii. Pozyskiwany jest z kory dębu korkowego, którego ściąganie nie powoduje szkody dla drzewa. Ma chropowatą fakturę i jest bardzo wytrzymały. Świetnie wytłumia dźwięki, utrzymuje temperaturę i jest bardzo miękki, dodatkowo wodoodporny. Jest idealny dla alergików.

Producenci oferują korek w formie małych kawałków lub większych płyt. Występuje w ogromnej palecie kolorystycznej, można go także pomalować. Co kilka lat warto pokryć go warstwą poliuretanu, aby zwiększyć właściwości ochronne i wodoodporność.

Podłoga korkowa w domu
Podłoga z korka

Skóra

Skóra na podłodze to niezwykle luksusowy i elegancki materiał. Pamiętaj jednak, że jest zdecydowanie droższy. Jest naturalnym surowcem, ciepłym i bardzo miękkim. Z biegiem lat kolor nabiera głębi i pokrywa się patyną. Ze względów praktycznych nie nadaje się do łazienek i kuchni – nie jest odporny na wodę. Świetnie jednak wygląda w salonie lub sypialni.

Skórę można barwić na różne kolory, więc na swojej podłodze możesz stworzyć oryginalne i niebanalne wzory, według własnego pomysłu i inspiracji. Najczęściej dostępna jest w formie ręcznie ciętych płytek. Wykończenie może być wytłaczane lub zupełnie gładkie – wszystko zależy od Twojego pomysłu.

Pamiętaj, że podłogę ze skóry należy regularnie polerować i pokrywać woskiem. Z jednej partii produktów możesz otrzymać płytki o różnym zabarwieniu, co jednak może być niesamowitym atutem w aranżacji wnętrza.

Linoleum

Linoleum jest trwalsze od winylu i wykonane z naturalnych składników, choć bardzo często te materiały są mylone. Jest niedrogie i trwałe, antybakteryjne i antyelektrostatyczne, dlatego w ostatnich latach przeżywa wielki powrót na nasze podłogi.

Jego powierzchnia jest matowa i lekko ziarnista. Możesz go zabarwić na dowolny kolor, a także zamówić partię imitującą marmur z żyłkami i cętkami. Najczęściej występują w formie płytek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie różnokolorowych płytek, tworząc oryginalne i niepowtarzalne wzory, niczym dzieła sztuki na Twojej podłodze.

Co zaskakujące, z upływem lat podłoga z linoleum nabiera jeszcze większej wytrzymałości, dlatego świetnie nadaje się na powierzchnie do pokoi najczęściej użytkowanych. Świetnie sprawdza się w łazienkach, ale pamiętaj, że płytki z linoleum powinny bardzo ściśle do siebie przylegać.

Podłoga z linoleum w domu
Podłoga z linoleum

Guma

Zaskoczyło Cię to rozwiązanie? Zapewne niewielu z nas guma kojarzy się z materiałem podłogowym w domu, mimo, iż ma bardzo wiele zalet i przez długi czas była niedoceniana. Jest bardzo wytrzymała, bo może służyć nawet przez 20 lat, miękka i komfortowa dla stóp, bardzo łatwa w pielęgnacji. Jeśli planujesz położenie gumowej podłogi w łazience lub kuchni, zastanów się nad wersją z chropowatą fakturą, dzięki czemu podłoga będzie mniej śliska.

Prawdziwa guma jest produktem naturalnym, ale większość wykładzin produkowana jest z gumy syntetycznej, która w wielu przypadkach powstaje z surowców wtórnych. Wersja syntetyczna jest wytrzymalsza i trwalsza od naturalnej, szczególnie warto zastosować ją w kuchni.

Gumowe wykładziny najczęściej dostępne są w rulonach i płytkach, wykończone na wysoki połysk, matowe lub z wypukłościami w postaci bąbelków lub innych wzorków, które tworzą powierzchnię antypoślizgową. Występuje w ogromnej palecie kolorystycznej.

Winyl

Winyl jest niezwykle trwały i niedrogi, dlatego bardzo często jest wybierany na materiał podłogowy. Pamiętaj jednak, że jest tworzywem nieszczególnie przyjaznym dla środowiska. Występuje w bardzo bogatej palecie kolorów i faktur, łatwo utrzymać go w czystości, świetnie imituje droższe materiały.

Jest odporny na ścieranie, antypoślizgowy i bardzo przyjemny w dotyku. Dzięki swoim właściwościom świetnie nadaje się do pomieszczeń bardzo wymagających: kuchni i łazienek. Możesz go kupić w formie rulonów lub płytek. Im grubszy arkusz, tym łatwiej ukryć pod nim wszelkie niedoskonałości podłogi.

Na podłodze możesz położyć różnokolorowe paski, co poszerzy lub wydłuży pomieszczenie. Dla urozmaicenia gładkich ścian zastosuj podłogę z barwnymi i bogatymi wzorami.

Winyl na podłodze w kuchni
Podłoga z winylu imitująca drewno

Wykładziny i dywany

Wykładziny i dywany sprawiają, że pokój wygląda ciepło i przytulnie. Są miękkie w dotyku, komfortowe dla stóp i występują w niezwykle ciekawej ofercie kolorów i wzorów. Zdecydujesz się na duży wełniany dywan, czy może mniejsze dywaniki?

Dywany i wykładziny mają właściwości antypoślizgowe i świetnie izolują. Lepiej nadają się do pomieszczeń z ograniczonym wpływem wilgoci, przykładowo do salonów, sypialni, pokoi dziecięcych.

Dywany mogą być wykonane z materiałów naturalnych, przykładowo z wełny, jedwabiu, sizalu lub lnu, a także z włókien syntetycznych: akrylu, wiskozy, nylonu czy poliestru. Wersje syntetyczne są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i lepiej zachowują kolor. W ofertach producentów dostępne są również wersje z materiałów łączonych.

Dywany różnią się trwałością. Produkty przeznaczone do pokoi dziennych i holi są najbardziej wytrzymałe, a mniejszą trwałością charakteryzują się wersje do sypialni. Im gęstsze włosie dywanu, tym bardziej odporny jest na zabrudzenia. Przy wyborze dywanu pamiętaj, że im jaśniejszy kolor, tym bardziej widać plamy i brud. Jednak jasne wersje optycznie powiększają pokój i dodają mu przestronności.

Reklama

Przed zakupem dywanu dokładnie sprawdź jego wymiary, szczególnie, jeśli chcesz uniknąć widocznych łączeń. Jeśli planujesz pokrycie podłogi na całej powierzchni, idealnie sprawdzi się wykładzina dywanowa. Ich położenie najlepiej pozostawić z rękach fachowców.

Bardzo ważnym aspektem jest jakość podłoża, na które planujesz położyć dywan. Oczywiście nie musi być bardzo grube, ale stabilne i dobrze amortyzujące – te cechy z pewnością zwiększą trwałość dywanu.

Dywany i dywaniki świetnie nadają się do wydzielenia różnych stref w pokoju. Możesz nimi wyróżnić obszar przeznaczony do relaksu, zabawy lub czytania książek. Pamiętaj, że mniejsze dywaniki łatwo przesuwać i zmieniać ich miejsce położenia, dzięki czemu z łatwością zmienisz wystrój według aktualnych inspiracji i pomysłów.

Dywanik w salonie
Dywanik w salonie na drewnianej podłodze

Jeśli wybierzesz bardzo wyrazisty kolor i deseń dywanu, pozostały wystrój pokoju powinien być nieco bardziej stonowany. Pamiętaj, że dywan będzie stanowił główną dekorację, dlatego pozostałe dekoracje nie powinny przytłaczać. Zawsze możesz wybrać wersję dywanu bardziej neutralną i dekorować pomieszczenie wyrazistymi detalami w żywych kolorach i fasonach.

Gładkie powierzchnie dywanów nie muszą być monotonne i nudne – wybierz dywan z ciekawym splotem.

Dywany wełniane

Dywany wykonane z czystej wełny są bardzo miękkie w dotyku i jednocześnie trwałe. Pochodzą z runa zwierząt, więc są ekologiczne. Jest jednak materiałem zdecydowanie najdroższym, w porównaniu z tworzywami syntetycznymi. Możesz wybrać dywan z połączenia wełny i materiałów syntetycznych, co zmniejsza jego koszt, a jednocześnie wzmacnia trwałość i wytrzymałość.

Dywany syntetyczne

Dywany syntetyczne najczęściej wykonane są z akrylu, poliestru, nylonu i polipropylenu. Mogą zawierać w składzie jedno tworzywo lub kilka. Pamiętaj, że tańsze dywany z włókien syntetycznych po kilku latach mogą stać się bardzo płaskie i nieestetyczne, więc przed zakupem zastanów się, w jakim pomieszczeniu chcesz go zastosować.

Z ofert sprzedawców możesz wybrać dywan pętelkowy lub z włosiem ciętym. Poszycie cięte jest miękkie w dotyku, gładkie i wygląda bardzo przyjemnie. Przed zakupem zapytaj sprzedawcę o sposób skręcenia włókien: im ciaśniejsze, tym bardziej wytrzymały dywan. Dywany pętelkowe są bardziej wytrzymałe, łatwiej utrzymać je w czystości, mniej widać na nich odkształcenia. Dywany tego rodzaju nazywane bywają berberami.

Dywan we wzory w sypialni
Wzorzysty dywan syntetyczny w sypialni

Wykładziny z włókien naturalnych

Wykładziny z włókien naturalnych najczęściej mają neutralne kolory i wzory, świetnie wyglądają szczególnie w nowoczesnym wnętrzu. Wykonane są z materiałów ekologicznych, bardzo łatwo utrzymać je w czystości, jednak są dosyć szorstkie i na ogół mniej trwałe. Najczęściej spotykane są wykładziny z sizalu, juty, trawy morskiej czy włókna kokosowego i trzciny.

Sizal jest jedynym materiałem, który można farbować, aby uzyskać oryginalną barwę wykładziny. Bardzo łatwo go poplamić, dlatego warto pamiętać o zabezpieczeniu wykładziny odpowiednim sprayem. Ma grubą fakturę i właściwości antyelektrostatyczne, jest dźwiękochłonny i niezwykle wytrzymały.

Juta jest bardzo miękka i nadaje się do pomieszczeń mniej intensywnie używanych, zupełnie nie sprawdzi się więc w pokojach dziennych i holach. Świetnie będzie wyglądać za to w sypialni.

Reklama

Włókna abaka (manila) są zdecydowanie najbardziej odporne na wilgoć i wodę, charakteryzują się największą odpornością na ścieranie. Nadają się więc idealnie do pomieszczeń bardzo intensywnie używanych.

Wykładziny z konopi nie powinno się stosować w pokojach narażonych na wilgoć. Nie da się ich także pofarbować.

Trawa morska jest bardzo gładka i przyjemna w dotyku. Jednym z ciekawszych materiałów wykładzinowych jest papier – pozyskuje się go z masy pochodzącej z miękkich gatunków drewna.


Istnieje wiele sposobów na podkreślenie charakteru wnętrza, a jednym z nich jest wybór odpowiedniej podłogi. Jeśli któraś z powyższych propozycji przypadła Ci szczególnie do gustu, koniecznie daj znać w komentarzu! Podziel się także z naszymi czytelnikami własnymi doświadczeniami. Czekamy!

Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Berta
Berta
4 lat temu

My wybraliśmy panele podłogowe i nie narzekamy. Odpowiednia pielęgnacja jest kluczem sukcesu 🙂 A kiedy znudzi się kolor zawsze można szybko i niedrogo zmienić. Warto poczytać sobie o pielęgnacji paneli tutaj: deccoria.pl/artykuly/artykuly/czym-myc-podloge-drewniana-i-panele-5-6277

wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl