Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jak urządzić biuro w domu?

Autor: 
Monika
23-01-2021
Reklama

Chcesz urządzić w domu wygodną i funkcjonalną strefę do pracy? Zastanawiasz się, w jaki sposób ustawić swoje biurko? Nie wiesz, co powinno znaleźć się wokół niego? Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak oddzielić strefę pracy i wypoczynku? Poznaj 7 praktycznych wskazówek, jak urządzić biuro w domu!

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie pracy biurowej w szklanym wieżowcu, z biurkiem z daleka od okna i brakiem dostępu do świeżego powietrza. Część zawodów ze względu na swoją specyfikację wymaga takiego właśnie rodzaju pracy.

Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, niekoniecznie musi to oznaczać całkowitą rezygnację z wykonywanego zawodu. Być może chcesz zmienić tylko fizyczne miejsce pracy i marzysz o… działalności w domu.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, na pewno zadałeś sobie pytanie – jak urządzić biuro w domu, aby było w pełni funkcjonalne? Co powinno się w nim znajdować? Jak ustawić meble i wszystkie potrzebne sprzęty? Nie martw się, odpowiedzi na te pytania wcale nie są trudne i znajdziesz je w tym artykule. Jesteś gotowy? Zaczynajmy!

Jak urządzić biuro w domu? Białe biurko
Białe, drewniane biurko. Ramka i lampka biurkowa w złotym kolorze połączona z żywymi kwiatami w przezroczystym wazonie nadają mu oryginalnego charakteru.

Biuro w domu – od czego zacząć?

Domowe biuro to miejsce, w którym będziesz spędzać co najmniej kilka godzin dziennie. Warto więc zadbać o to, aby strefa ta sprzyjała kreatywności, produktywności i skupieniu. Musisz czuć się w niej dobrze, komfortowo i swobodnie. Czy jest możliwe utworzenie miejsca pracy, za którym będziesz tęsknić? Oczywiście, że tak!

Poniższe wskazówki idealnie sprawdzą się nie tylko podczas aranżacji miejsca pracy, ale również przestrzeni dla uczniów i studentów. Jednym słowem, mogą z nich skorzystać wszyscy, którzy sporą część swojego czasu spędzają przy biurku.

Na początek zastanów się, gdzie chcesz urządzić swoje biuro w domu. Jeśli w domu posiadasz osobny pokój, który stanie się Twoim gabinetem, będziesz miał więcej możliwości ustawienia mebli i dodatków.

Jeżeli do domowego biura będziesz wydzielał fragment innego pomieszczenia (przykładowo salonu lub sypialni), pamiętaj, że musisz przewidzieć miejsce na wygodne biurko, fotel, a czasami regał, półki lub inne szafki. Pamiętaj, że nie ma nic gorszego niż zbyt mała ilość miejsca wokół biurka, potykanie się o inne meble i… nabywanie siniaków :).

Reklama

Postaraj się wybrać taki pokój, który ma dostęp do naturalnego światła. Takie rozwiązanie jest z pewnością wygodniejsze, niż praca w ciemniejszym pomieszczeniu bez okien. Gwarantuję Ci, że naturalne światło słoneczne nie tylko doświetli strefę biurka, ale również będzie sprzyjać Twojemu dobremu samopoczuciu.

Pamiętaj, że przestrzeń do pracy musi być przede wszystkim dopasowana do osoby, która będzie z niej korzystać. Jeżeli aranżujesz biurową przestrzeń w domu dla siebie, zastanów się, jakie masz upodobania, potrzeby, co Ci przeszkadza, a co wręcz przeciwnie – mobilizuje Cię do pracy.

Jak ustawić biurko?

Idealnym ustawieniem biurka będzie umieszczenie go bokiem do okna i przodem do wejścia do pokoju. Pierwszym atutem jest to, że światło słoneczne nie będzie przeszkadzać Ci podczas patrzenia w monitor, a druga zaleta to komfort i swoboda, kiedy możesz spoglądać na osoby wchodzące do pokoju. Dobry widok na całe pomieszczenie i dobre światło to aspekty, które z pewnością wpłyną na jakość Twojej pracy!

Białe biurko w sypialni
Białe biurko w sypialni. Jego kolor idealnie komponuje się z kolorem ściany i pozostałym wyposażeniem pokoju.

Jeżeli Twoją jedyną możliwością jest ustawienie biurka tak, że światło słoneczne pada bezpośrednio na ekran komputera, postaraj się zamontować rolety i żaluzje, które ograniczą ilość promieni i wyeliminują odbicia w monitorze. Jeśli zasłonięcie okien stworzy bardzo ciemną przestrzeń w pokoju, jedynym wyjściem jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia wokół biurka.

Więcej informacji na temat oświetlenia w domowym gabinecie znajdziesz w artykule „Jakie oświetlenie w domu”.

Jeżeli odpowiada Ci siedzenie tyłem do wejścia przy biurku ustawionym bezpośrednio pod oknem, jak najbardziej możesz ustawić meble w taki sposób. Zdarza się, że z okna rozciąga się wspaniały widok, na przykład na las, łąki lub panorama miasta, co może pozytywnie wpłynąć na Twoją kreatywność i samopoczucie. Pamiętaj, że to jest Twoja przestrzeń do pracy, więc musisz czuć się w niej dobrze.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że w okolicach południa słońce może być bardzo ostre, co z pewnością będzie utrudniało pracę. Niekiedy czynnikiem rozpraszającym jest także ruch uliczny, hałasy dochodzące zza okna. W takim przypadku pomyśl nad częściowym zasłonięciem okna.

Jak urządzić biuro w domu? Podstawa to stół
Drewniane biurko ustawione pod oknem. Rośliny ustawione w białych doniczkach na parapecie częściowo przysłaniają widok na ulicę.

Jakie wymiary biurka?

Jakie wymiary powinno mieć biurko idealne? Myślę, że domyślasz się, jaka będzie odpowiedź. Nie powinno być ani zbyt duże, ani za małe i dostosowane do tej osoby, która będzie z niego w największym stopniu korzystała.

Zastanów się, kto będzie go używał – Ty, partner, partnerka lub dzieci. A może wszystkie te osoby? Musisz pomyśleć, jakie sprzęty, dokumenty i akcesoria powinny się znaleźć na biurku. Pamiętaj, że powinny być uporządkowane i nie zabierać cennej przestrzeni.

Przykładowo, Ty będziesz potrzebował jedynie niewielkiego laptopa i małą ilość akcesoriów, a ktoś inny może korzystać z dużego, stacjonarnego komputera, drukarki i kilku szafek. Dla dzieci czasami wystarczy miejsce do rozłożenia kilku zeszytów lub podręczników, a niekiedy będą potrzebowały więcej miejsca do tworzenia prac plastycznych i wycinanek.

Reklama

W doborze odpowiednich rozmiarów biurka możesz skorzystać z kilku zasad:

  • Optymalne wymiary biurka to około 120 cm – 160 cm długości oraz 70 cm – 80 cm szerokości.
  • Optymalna wysokość biurka to około 75 cm. Jeśli jesteś osobą o wyższym wzroście, możesz wybrać mebel o wysokości około 85 cm. Taka wysokość pozwoli na wygodne ułożenie rąk na blacie biurka. Niektóre meble posiadają regulowaną wysokość.

Blat biurka możesz wykonać z drewna, metalu, a nawet szkła. Pamiętaj, że wybór dwóch ostatnich opcji będzie miał pewne minusy. Szkło i metal mogą być zimne, co nie dla wszystkich użytkowników będzie przyjemne. Pomyśl też o zaopatrzeniu się w podkładki, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnych zarysowań, plam i innych zabrudzeń, które wyglądają nieestetycznie.

Kącik biurowy umieszczony w salonie lub sypialni nie powinien się zanadto wyróżniać. Dobrym rozwiązaniem jest wybór biurka i innych mebli w jednakowym kolorze.

Biurko z drewna
Jak urządzić biuro w domu? Pamiętaj o naturalnym świetle z okna.

Jak ustawić pozostałe meble i akcesoria?

Uporządkowane dokumenty, narzędzia i przybory niezbędne do pracy to aspekty konieczne do produktywnego działania. Nie ma nic gorszego, niż bieganie po całym domu w poszukiwaniu pojedynczych przedmiotów, papierów, druków i tym podobnych. Każda rzecz powinna mieć swoje dobrze przemyślane miejsce.

Jeśli dobrze zaaranżujesz swoją przestrzeń do pracy, bardzo łatwo będzie Ci utrzymać w niej porządek. Mimo to, przyjmuje się, że delikatny bałagan na biurku oznacza kreatywną duszę. Jak mawiał Albert Einstein:

„Jeśli bałagan na biurku symbolizuje bałagan w głowie, to czego symbolem jest puste biurko?”

Rzecz jasna, nie należy zbytnio przesadzać z bałaganem :). Kiedy pracuję, bardzo często mam porozkładane wokół siebie książki, notatki, czasopisma. Stoi również kubek, znajdzie się również kilka długopisów, karteczek i innych. Jednak po zakończeniu pracy w łatwy sposób mogę odłożyć wszystkie te przedmioty na swoje miejsce.

Reklama

Zastanów się, jaki rodzaj mebli będzie Ci potrzebny i jakie powinny być ich wymiary. Czasami wystarcza jedna niewielka półka, a niekiedy będziesz potrzebował dużego i pojemnego regału. Wszystko zależy od tego, jaka jest Twoja profesja. Możesz kupić gotowe meble, jak również zamówić na indywidualny wymiar.

Wszystkie regały, szafki i półki powinny znajdować się jak najbliżej biurka (oczywiście w granicach rozsądku, aby korzystanie z biurka było wciąż wygodne). Masz gwarancję, że najpotrzebniejsze rzeczy będziesz mieć zawsze pod ręką i nie będziesz tracił czasu na poszukiwanie ich w pozostałych częściach mieszkania.

Wybierz taki fotel, który będzie dla Ciebie wygodny i dostosowany do Twojego wzrostu. Niektórzy będą woleli miękki, skórzany fotel, a inni – drewniane, stylowe krzesełko. Pomyśl, która opcja będzie idealna dla Ciebie.

Nie zapominaj o kablach. Plączące się przewody pod nogami to zdecydowanie nic przyjemnego. Aby zachować bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i sprzętu, z którego korzystasz, postaraj się wykorzystać prowadnice, maskownice albo pudełka. Jeśli jesteś na etapie wczesnego projektowania swojego biura, możesz zdecydować się na gniazdka zamaskowane w podłodze.

Reklama

W zależności od pracy, jaką wykonujesz mogą Ci się przydać również pudełka, segregatory, teczki i mniejsze akcesoria. W domowym biurze dobrze sprawdzają się korkowe tablice na ścianach, na których możesz umieścić najważniejsze sprawy do załatwienia, grafiki, notatki i inne zagadnienia.

Ciekawym i bardzo oryginalnym rozwiązaniem będzie również pomalowanie ściany lub jej fragmentu farbą tablicową, na której możesz pisać kredą lub farbą magnetyczną – możesz przyczepić do niej kolorowe magnesy. Taka ściana będzie nie tylko urozmaiceniem dziecięcego pokoju, ale również dla osób dorosłych! Więcej informacji na temat rodzajów farb znajdziesz w artykule „Jakie wybrać kolory do mieszkania.

Każdy z nas ma inne potrzeby, oczekiwania i wymagania względem swojego miejsca pracy. Przede wszystkim słuchaj siebie i dopasuj je do wykonywanego zawodu.

Jak oddzielić domowe biuro od strefy prywatnej?

Idealną sytuacją jest umieszczenie gabinetu w zupełnie odrębnym pomieszczeniu w domu. Wtedy masz do dyspozycji większą przestrzeń i możliwość zamknięcia drzwi, jeśli potrzebujesz nieco więcej spokoju. Wiem, że niewielu z nas ma taką możliwość. Co więc możesz zrobić, aby oddzielić przestrzeń pracy i wypoczynku w pomieszczeniu wielofunkcyjnym?

Z pomocą przychodzą różnego rodzaju parawany, regały na książki, a nawet rzeźby lub szklane ścianki. Delikatnie możesz wydzielić miejsce pracy poprzez zastosowanie dywanika w innym kolorze. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu umieścisz biurko i w jakim stopniu planujesz je przysłonić.

Pamiętaj jednak, że aranżacja całego pomieszczenia powinna być spójna. Oczywiście, nie ma nic złego w pozostawieniu tej strefy otwartej na całość pomieszczenia – pamiętaj, że to przede wszystkim Ty masz się w niej czuć dobrze!

Drewniane biurko w białej sypialni
Biurko zostało umieszczone przy dużym oknie. Część biurową można przysłonić lekkimi, białymi zasłonami.

Jakie kolory wybrać do domowego biura?

Nie ma jednoznacznej i właściwej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas może czuć się dobrze i przytulnie w zupełnie innej palecie barw. Do domowego biura wybierz takie kolory, które najbardziej Ci się podobają i które pozwalają Ci się skupić i skoncentrować na pracy.

Przykładowo, czerwień pobudzi Cię do działania, zainspiruje i ożywi. Pomarańcze i żółcie dodadzą Ci sporej dawki energii. Róż wprawi Cię w dobry humor, a zieleń uspokoi, złagodzi objawy stresu i sprzyja koncentracji. Niebieski odpręży i ukoi, a kobalt i indygo symbolizują wiedzę, mądrość i podejmowanie decyzji.

Jak urządzić biuro w domu? Gabinet z niebieską ścianą
Kolor niebieski zainspiruje Cię do działania, ukoi i odpręży. Sprzyja również kontemplacji.

Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor najlepiej sprawdzi się w Twoim biurze, zajrzyj do artykułu „Jakie wybrać kolory do mieszkania”.

Jakie dekoracje w domowym biurze?

Przestrzeń, w której pracujesz wcale nie musi być monotonna i pozbawiona dekoracji. Zdecyduj, czy wolisz pracować w bardziej minimalistycznym otoczeniu, w którym wystarczy Ci biurko a wokół niego niewielki zegarek i przybornik. Jeżeli kusi Cię dodanie kilku ciekawych dekoracji, nic nie stoi na przeszkodzie!

Dobrym pomysłem może być umieszczenie przedmiotów, które wywołują u Ciebie miłe wspomnienia. Mogą to być niewielkie gadżety, zdjęcia bliskich osób w pięknych ramkach. Gwarantuję Ci, że spojrzenie na coś, co kojarzy Ci się z pozytywnymi emocjami, z pewnością wyzwoli je właśnie w tej chwili, kiedy tego najbardziej potrzebujesz!

Dekoracja na ścianie w domowym biurze
W domowym biurze sprawdzą się najróżniejsze dekoracje. Na korkowej tablicy umieszczono zdjęcia, wycinki i napisy z cytatami.

Zamiast zwyczajnych przyborników możesz wykorzystać drewniane skrzyneczki, kolorowe pojemniki a nawet ozdobne szkatułki. Akcesoria, przybory i małe narzędzia możesz położyć na ozdobnej tacy. Nie tylko będzie wyglądać stylowo, ale również pozwoli Ci utrzymać porządek. Niech Twoje biurko wyraża Twoją osobowość!

Od czasu do czasu zrób sobie chwilę przerwy. Ten czas umili Ci z pewnością pyszna kawa lub herbata w ulubionym kubku lub filiżance! Możesz również zakupić dla siebie kubek z zabawnym napisem, który wywoła uśmiech na Twojej twarzy w każdym momencie! Wypełnianie dokumentów lub tworzenie projektów z pewnością będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Dla wielbicieli pięknych zapachów – aromatyczne świece! Możesz je postawić na biurku lub w jego pobliżu. Wiele świec wydziela niesamowity zapach jeszcze zanim je zapalisz, a dodatkowo ich piękne kształty działają pozytywnie na wrażenia wzrokowe!

Niektórzy z nas lubią pracować w zupełnej ciszy, a inni – działać z relaksującą muzyką. Delikatne nuty w tle pozwolą Ci na wyciszenie, skupienie myśli i koncentrację. Z drugiej strony, nie ma nic złego w pracy z muzyką heavy metalową w tle :). Sam zdecyduj, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze!

Wybierając prace z muzyką polecam Ci sprawdzić jedną z wielu aplikacji pomagających w skupieniu i produktywności. Osobiście często korzystam z w pełni darmowego Noisli.com .

Reklama

Dla większej motywacji możesz powiesić w zasięgu Twojego wzroku plakat, obraz lub sam napis z cytatem inspirującym Cię do działania. Uwierz mi, każdy z nas miewa chwile słabości, ja również. Ale spojrzenie na odpowiednią sentencję lub słowo może przegonić nawet największą niemoc!

Na koniec, ale wcale nie mniej ważne – rośliny! Zapewniam Cię, że zieleń wycisza i uspokaja. Kwiaty nierozłącznie kojarzą nam się z naturą, łąkami, polanami, pięknymi, kolorowymi ogrodami. Jeśli wiesz, że jesteś zapominalski i pielęgnacja żywych roślin jest dla Ciebie trudna, możesz wybrać kwiaty sztuczne. Stwórz na swoim biurku i w jego okolicy prawdziwą oazę!

Biuro w domu to również rośliny.
Niewielka roślina na biurku w białej doniczce. Zieleń sprzyja skupieniu, relaksuje, regeneruje i uspokaja. Obok dekoracyjna lampka biurkowa w kształcie żarówki.

Biuro w domu – podsumowanie.

Mała porada dodatkowa. Wybierając oświetlenie do domowego biura koniecznie zdecyduj się na żarówki w barwie neutralnej lub zimnej (od 4000 K w górę). Taka barwa oświetlenia sprzyja lepszemu nastawieniu do pracy i koncentracji.

Jak widzisz, utworzenie wygodnego i funkcjonalnego miejsca pracy w domu wcale nie musi być trudne. Poznałeś kilka praktycznych porad, które pomogą Ci rozwiązać wiele kwestii podczas aranżowania idealnej przestrzeni dla siebie.

Stworzyłeś domowe biuro w sypialni? W salonie? A może przeznaczyłeś na nie osobny gabinet? Jakie meble, urządzenia i dodatki umieściłeś w swoim miejscu pracy? Czekam na Twój komentarz!

Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
2 lat temu

Też uważam, że wszystkie regały i półki powinny być w zasięgu ręki w domowym biurze. To znacznie poprawia jakość pracy i koncentrację 🙂 Zastosuję tę zasadę urządzając moje domowe miejsce pracy. Kilka ciekawych porad i wskazówek dotyczących aranżacji domowego biura znalazłam także na https://wnetrzadlaciebie.com/home-office-wazne-kwestie-o-ktorych-warto-wiedziec. Warto przeczytać i uświadomić sobie jak powinno wyglądać dobrze zorganizowane biuro domowe 🙂

Solo Kolos - sprzęt i urządzenia biurowe
Solo Kolos - sprzęt i urządzenia biurowe
2 lat temu

Tomku, miałeś ogromne szczęście, że mogłeś sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy specjalistów przy aranżacji gabinetu. Jednakże wiele osób projektuje domowe biuro samodzielnie, a wówczas dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych podpowiedzi stworzonych przez osoby, które borykały się z problemem urządzenia biura. Pani Monika sporządziła w swoim artykule zbiór praktycznych porad dla każdego.

Tomek
Tomek
4 lat temu

Ja korzystałem z usług biura architektonicznego Architetto, mam sporych rozmiarów biuro, w tym trzeba było
zadbać o mini pracownie dla pracowników, rozplanowali miejsce idealnie, wyszło bardzo nowocześnie i funkcjonalnie.

wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl