Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jakie oświetlenie w domu?

Autor: 
Monika
27-12-2020
Reklama

Planujesz remont mieszkania lub budowę domu? Zastanawiasz się nad oświetleniem w poszczególnych pomieszczeniach? A może po prostu chcesz wprowadzić nieco więcej światła do swoich pokoi? Poznaj najważniejsze wskazówki, jakie oświetlenie w domu i mieszkaniu sprawdzi się najlepiej!

Dlaczego oświetlenie jest takie ważne?

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jaką rolę odgrywa oświetlenie w naszych domach i mieszkaniach, choć jego funkcja jest naprawdę bardzo ważna. Oświetlenie w ogromnym stopniu decyduje o wyglądzie wnętrza, jego odbiorze przez domowników i towarzyszącym im emocjach. Dzięki niemu wykonywanie codziennych czynności wieczorem jest łatwiejsze, a czytanie książek po zmroku nie sprawia nam kłopotu.

Odpowiednie oświetlenie usprawnia pracę przy biurku, wykonywanie czynności manualnych, a nawet gotowanie i sprzątanie. Ciepłe odcienie światła wprawiają nas w stan relaksu i odprężenia, dzięki czemu możemy odreagować stres dnia codziennego. Sprawiają, że pokój wydaje się przytulniejszy. Zimne i jasne światło w kuchni doda Ci energii i witalności.

Reklama

Oświetlenie zapewnia nam również bezpieczeństwo – odpowiednie oznaczenie schodów i korytarzy gwarantuje komfortowe przemieszczanie się nawet w nocy, bez ryzyka upadku lub kontuzji.

Wyobraź sobie, że taką samą lampę i żarówkę umieszczasz na środku sufitu przestronnego pokoju i w niewielkiej wnęce – jej charakter będzie zupełnie inny, prawda? Na suficie może być nawet niezauważalna, za to we wgłębieniu może doskonale podkreślić fakturę i kolor ściany, obraz lub inną dekorację. Dzięki oświetleniu możesz stworzyć piękne dzieło sztuki, rodem z najsłynniejszych nowojorskich galerii!

Przekonasz się, że zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia w domu i mieszkaniu wcale nie musi być takie trudne. Usiądź wygodnie z kubkiem kawy lub herbaty. Do dzieła!

ozdobny-zyrandol-w-salonie
Ozdobny żyrandol świetnie sprawdzi się w salonie lub jadalni

Rodzaje oświetlenia w domu

Oświetlenie możesz wykorzystać w taki sposób, żeby optycznie powiększyć przestrzeń, podkreślić wybrane fragmenty pokoju lub ściany albo ukryć pewne mankamenty.

Pamiętaj, że światło porusza się w linii prostej. Dla przykładu: jeśli w pokoju chcesz uzyskać oświetlenie jednorodne i bez cieni, możesz użyć lamp świecących w górę lub plafonów. Światło będzie odbijać się od sufitu i w takiej formie rozpływać się po pokoju. Taki rodzaj świetnie sprawdzi się w gabinecie lub pokoju dziecięcym.

Równomiernie oświetlona twarz w łazience z pewnością ułatwi codzienne czynności higieniczne i wykonanie perfekcyjnego makijażu. Pomyśl więc o światłach łazienkowych, a szczególnie kierunkowych punktowych, co da lepszy efekt niż wyłącznie oświetlenie górne.

Nie zapominaj o cieniach i półcieniach. Prawdą jest, że w domowym biurze lub gabinecie nie są pożądane, natomiast w salonie możesz sobie pozwolić na umieszczenie punktów światła w różnych miejscach, aby podkreślić wybrane elementy ścian i dekoracji.

Reklama

Oświetlenie ogólne

Zacznijmy od oświetlenia ogólnego, czyli takiego, które zapewnia nam codzienne funkcjonowanie. Powinno być jednolite i równomierne, oświetlające nawet największe zakamarki pokoju. W pomieszczeniu możesz umieścić jedną główną lampę na środku sufitu lub kilka mniejszych punktów oświetleniowych na całym suficie.

Lampy mogą dawać oświetlenie odbite od powierzchni sufitu i ścian lub być rozproszone, świecąc bezpośrednio „w dół”. Planowanie oświetlenia w domu warto rozpocząć od tego rodzaju, ponieważ stanowi podstawę funkcjonowania domowników i będzie najczęściej przez nich używane. Jest bazą dla oświetlenia bardziej dekoracyjnego.

Oświetlenie ogólne może być:

  • Bezpośrednie – lampy wbudowane są w sufit, kierują swoje światło z góry prosto na powierzchnię.
  • Pośrednie – światło jest niejako zamknięte w oprawie, najczęściej jest odbite od ścian i sufitu. Światło kieruje się do góry i optycznie powiększa pomieszczenie. Najlepiej, aby taki rodzaj oświetlenia był stosowany dodatkowo, a nie jako główne źródło.
oswietlenie-gorne-ogolne
Oświetlenie ogólne bezpośrednie w salonie

Oświetlenie kierunkowe

Oświetlenie kierunkowe idealnie sprawdza się podczas nauki, sprzątania, gotowania i czynności higienicznych. Jego zadaniem jest doświetlenie strategicznych miejsc – lustra, biurka, sofy, na której czytasz książki lub blatu w kuchni. Pamiętaj, że nie powinno oślepiać i być umieszczone w odpowiedniej odległości od oczu. Innymi słowy, oświetlenie kierunkowe powinno znaleźć się tam, gdzie najbardziej go potrzebujesz, aby wykonywanie codziennych czynności było wygodne, komfortowe i bezproblemowe.

oswietlenie-kierunkowe-w-kuchni
Oświetlenie kierunkowe w kuchni - doświetla blaty robocze

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne służy przede wszystkim podkreśleniu ozdobnych detali, faktur ścian i przedmiotów. Jego zadaniem jest zbudowanie przyjemnej atmosfery, wydobywanie oryginalnych cech przedmiotów, podkreślanie kształtów i materiałów.

Ciekawie wygląda zastosowanie kolorowego oświetlenia dekoracyjnego, przykładowo węży czy pasków LED. Dzięki niemu wnętrze nie jest monotonne. Idealnie nadaje się do podświetlenia półek, wnęk, witryn, kolumn. Takie światło nie tylko znajduje się na ścianach – możesz je umieścić także w podłodze.

oswietlenie-dekoracyjne-kwiaty
Oświetlenie dekoracyjne - eleganckie lampy w kształcie kwiatów

Jakie natężenie światła?

Planując jakie oświetlenie w domu i mieszkaniu wybrać, musisz pamiętać o tym, aby dostosować je do wysokości pomieszczeń, ich powierzchni, rodzajów wykorzystanych materiałów i kolorów. Zwróć uwagę na takie aspekty, jak:

  • Temperatura barw (ciepłe, zimne).
  • Strumień świetlny (stopień oddziaływania światła na oko osoby patrzącej – im więcej lumenów, tym więcej światła).
  • Wierność w oddawaniu barw (wpływ oświetlenia na postrzeganą barwę).

Jak już wiesz, oświetlenie będzie różne w zależności od przeznaczenia i efektu, jaki chcesz uzyskać. Przy połączeniu oświetlenia ogólnego z kierunkowym, postaraj się zachować odpowiednie proporcje. Przykładowo, jeśli wartość oświetlenia ogólnego to 500 luksów, natężenie w pozostałej części pokoju nie powinno być mniejsze niż 100 luksów. Dzięki temu Twój wzrok szybciej dostosuje się do zmian natężenia oświetlenia, bez zjawiska olśnienia i powstawania migocących plam.

Jakie żarówki?

Energooszczędne żarówki

Żarówki energooszczędne to idealna opcja dla osób lubiących ekonomiczne rozwiązania. Wśród nich znajdziesz świetlówki, diody LED oraz żarówki halogenowe.

Ciekawostka:

Żarówka tradycyjna zużywa około 5% swojej mocy na oświetlenie, a reszta (95%) jest oddawana w postaci ciepła.

Świetlówki – lampy fluorescencyjne

Najpopularniejsze to modele niezintegrowane (w formie litery „U”, prostej rury lub okrągłe) oraz zintegrowane, inaczej kompaktowe, które zużywają aż 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki. Mogą świecić nawet do 15 000 godzin, a klasyczna żarówka jedynie 1000 godzin – brzmi nieźle, prawda? Wersja kompaktowa może być stosowana w oprawach klasycznych żarówek – mają niewielkie wymiary, wiele rodzajów gwintów, barw światła i kształtów.

Kolory światła świetlówek określone są symbolami – do wyboru masz barwę światła dziennego, chłodnobiałą i ciepłobiałą. Aby zachować ich trwałość, warto zainstalować je w pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu, przykładowo w salonie – zbyt częste włączanie i wyłączanie nie działa na nie pozytywnie.

kolorowe-swietlowki
Świetlówki

Diody LED i OLED

Takie diody świetnie sprawdzają się w miejscach, w których potrzebujesz oświetlenia nawet przez bardzo długi czas. Są bardzo trwałe, odporne, niezawodne i energooszczędne – świecą aż do 45 000 godzin! Do wyboru masz wiele barw światła, dzięki czemu tworzenie odpowiedniego nastroju będzie łatwe i przyjemne. Występują w wielu wariantach gwintów.

waz-diody-led
Diody LED

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe dobrze sprawdzają się jako alternatywa do świetlówek kompaktowych. Wyglądem przypominają tradycyjne żarówki, działają nawet trzy razy dłużej, a oszczędzają 30% więcej energii, niż standardowa żarówka. Ich barwa przypomina światło dzienne, więc możesz ją zastosować w łazience, gabinecie lub pokoju dziecięcym. Oświetlenie możesz regulować za pomocą tzw. ściemniaczy.

halogenowa-zarowka
Żarówka halogenowa

Od roku 2010 w Unii Europejskiej do określenia jasności żarówek używa się jednostki natężenia światła – lumenów. Oznacza ona, jaką ilość światła żarówka będzie emitować.

Przykładowo:

Standardowa żarówka Świetlówka kompaktowa
40W – 415 lm 11W – 900 lm
60W – 710 lm 26W – 1800 lm
100W – 1340 lm 42W – 3200 lm

Temperatura barw żarówki

Temperaturę barw mierzymy w kelwinach (symbol K). Barwy, które mają temperaturę wyższą niż 5000 K, są zimne, natomiast te o wartościach poniżej 3000 K – ciepłe.

Światło ciepłe pozwoli nam się wyciszyć i zrelaksować, dlatego lepiej sprawdzi się w sypialniach lub strefach odpoczynku. Zimne światło zmobilizuje nas do koncentracji i pracy, więc będzie odpowiednie w domowym biurze i gabinecie.

tamperatura-barwowa-zarowek
Temperatura barwowa

Jakie oświetlenie w domu?

Oświetlenie drzwi wejściowych i przedsionka

Oryginalne oświetlenie głównych drzwi wejściowych sprawi, że Twoi goście i domownicy już od progu poczują się dobrze i przyjemnie. Najpierw zastanów się, które elementy chcesz podkreślić i jaka jest architektura całego budynku.

Możesz oświetlić obramowanie drzwi, roślinność znajdującą się wokół, podkreślić fakturę ścian, detale architektoniczne. Zwróć uwagę również na wiek całego budynku. Zabytkowy dom z pewnością będzie miał wiele elementów dekoracyjnych i kolumienek, które warto będzie wyróżnić. Nowoczesny dom w formie geometrycznej bryły zaprzyjaźni się z prostym podświetleniem.

Reklama

Wysokie ganki lubią wiszące latarnie, które nie tylko będą ozdobą, ale również pełnią funkcję praktyczną przy otwieraniu drzwi czy szukaniu kluczy. Pamiętaj, że lampy nie tylko możesz umieszczać w suficie, ale również w podłodze, szczególnie jeśli weranda nie jest zbyt wysoka. Ciekawie wyglądają lampy świecące jednocześnie w górę i w dół. Schody prowadzące do drzwi wejściowych możesz oświetlić za pomocą lamp z diodami LED.

Jeśli wokół Twoich drzwi lub nad nimi znajduje się szyba, możesz wykorzystać oświetlenie z holu lub przedpokoju – pięknie wygląda światło sączące się z wnętrza domu. Możesz zastosować również odwrotną strategię i zainstalować lampę na zewnątrz nad drzwiami, wtedy ładnie doświetli środek domu. Postaraj się tak ustawiać światło, aby nie oświetlać takich fragmentów jak rury albo rynny.

Jeśli chcesz, aby oświetlenie było włączone nawet jeżeli jesteś poza domem, a jednocześnie zaoszczędzić energię, pomyśl o zaprogramowaniu fotokomórki. Dzięki temu światło może wyłączyć się w ciągu dnia. Świetnie sprawdzają się również sterowniki czasowe i czujniki ruchu.

oswietlenie-drzwi-zewnetrznych
Lampy boczne oświetlające drzwi wejściowe

Oświetlenie w holu i przedpokoju

Pierwsze spojrzenie na hol i przedpokój jest kluczowe. To ono decyduje o tym, w jaki sposób Twoi goście będą się czuli w domu. Przedpokój i hol powinny sprawiać wrażenie gościnności i ciepła.

Mały przedpokój możesz optycznie powiększyć, umieszczając punkty oświetleniowe na różnych wysokościach. Niezwykle popularne są kinkiety, lampy wiszące, a nawet stołowe. Warto rozważyć oświetlenie wbudowane w podłogę lub umieszczone kilkanaście centymetrów nad nią, co nada jeszcze bardziej oryginalnego charakteru i wydobędzie ciekawe faktury materiałów i surowców.

Wszystkie niedoskonałości wnętrza możesz ukryć poprzez oświetlenie elementu dekoracyjnego, na przykład obrazu, lustra, kwiatu lub figury. Będzie w pierwszej kolejności przyciągał uwagę gości. Jeśli nie masz za dużo wolnego miejsca, główną rolę może odgrywać bardzo dekoracyjna lampa wisząca.

Jeśli planujesz poszerzyć wnętrze, możesz zainstalować wbudowane reflektory punktowe – ich światło powinno odbijać się od ścian. Pamiętaj, że lampy świecące prostą wiązką oświetlającą tylko podłogę optycznie zwężą przestrzeń.

oswietlenie-korytarza-przedpokoju
Delikatne i ozdobne lampy w przedpokoju

Oświetlenie schodów

Schody są łącznikiem pomiędzy różnymi kondygnacjami domu. Aby dobrze komponowały się z holem, możesz zastosować taką samą zasadę – instalować oświetlenie na różnych wysokościach. To z pewnością sprawi, że schody nie tylko będą wyglądać zjawiskowo, ale także poruszanie się po nich będzie bezpieczne.

Lampy mogą być wbudowane w ścianę nad stopniami schodów, co doskonale je oświetli. Dobrze sprawdzą się niewielkie diody LED-owe. Takie oświetlenie jest z pewnością nieocenione w nocy. Ciekawie wyglądają podłużne, niewielkie wnęki w ścianie wzdłuż schodów, w których możesz zamontować lampy. Optycznie powiększą przestrzeń i stworzą bardzo oryginalne, dekoracyjne cienie.

Lampy mogą znajdować się nawet w poręczy, osobno pod każdym stopniem (podkreślenie linii schodów), a nawet w parapetach okiennych (szczególnie na półpiętrze).

Reklama

Nie zapomnij o rozmieszczeniu włączników w taki sposób, aby były zawsze pod ręką. Umieść je tak, abyś mógł włączyć światła na schodach, stojąc u ich podnóża. Czy oświetlisz całe schody od razu, aż do samej góry? Ważne jest również takie ulokowanie włączników na piętrze, aby wychodząc z pokoi, włączenie światła było równie łatwe. Przemyślanie rozplanowanie włączników pozwoli Ci ograniczyć ich liczbę do minimum.

Jeżeli planujesz zainstalowanie ściemniaczy, musisz także przemyśleć ich dokładnie umieszczenie. Postaraj się, aby były jak najmniej widoczne, ale zarazem wygodne w użytkowaniu. Projektując oświetlenie, pamiętaj, że musisz umieścić lampy na takich wysokościach, aby bez problemu do nich sięgnąć i przykładowo wymienić żarówkę lub zdjąć klosz.

oswietlenie-schodow-w-domu
Oświetlenie schodów diodami LED - wyraźnie podkreślają każdy stopień

Oświetlenie w salonie

Salon to główne miejsce spędzania wspólnego czasu z rodziną i znajomymi. Warto zadbać, aby to miejsce zapraszało do zabaw, rozmów i odpoczynku.

Na początek zastanów się nad usytuowaniem mebli. Oprócz głównego oświetlenia sufitowego, w przestrzeni, w które wypoczywasz, z pewnością niezastąpione będą lampy stołowe. Jeśli sofy i fotele znajdują się na środku pokoju, pomyśl o zainstalowaniu gniazdek w podłodze – unikniesz niebezpieczeństwa związanego z przewodami w całym pomieszczeniu. Wokół sofy lub foteli idealnie będą wyglądać dwie mniejsze lampy stołowe.

Świetnie sprawdzą się także lampy podłogowe, na przykład w kąciku czytelniczym. Możesz zastosować też ruchome kinkiety, reflektory na podłodze, dekoracyjne oświetlenie szafek, półek lub regałów.

oswietlenie-w-pokoju-dziennym
Lampa podłogowa w salonie

Oświetlenie w kuchni

Wielu z nas zazwyczaj spędza sporą ilość czasu na przygotowywaniu posiłków. Warto zadbać o to, aby oświetlenie sprzyjało naszej pracy i nie męczyło oczu.

Szczególnie zwróć uwagę na odpowiednie doświetlenie blatów roboczych. Idealnymi warunkami oświetleniowymi w kuchni są takie, które nie pozostawiają cieni. Jak to osiągnąć? Reflektory punktowe nad blatami roboczymi (przy ścianie lub pod szafkami) umieść tak, aby świeciły pod kątem. Wtedy ich światło będzie odbijać się od ściany lub szafki w Twoim kierunku, nie pozostawiając cieni.

Jeśli nie masz możliwości odbijania światła od ściany lub szafek, możesz zamontować lampy bezpośrednio nad blatami. Wykorzystaj do tego również spód szafek ściennych.

W kuchni bez wiszących szafek możesz zamontować oświetlenie na ścianie, które zapewni swobodniejszy nastrój, niż wysoko umieszczone lampy. Równie ważne jest oświetlenie wyspy i stołu kuchennego. Dobrze sprawdzi się nisko wisząca lampa.

oswietlenie-kuchnia
Oświetlenie blatu roboczego w kuchni

Oświetlenie w jadalni

W jadalni oświetlenie musi sprzyjać spożywaniu posiłków. Zwróć uwagę, że spędzasz tam czas nie tylko rano czy po południu, ale również wieczorem.

Pamiętaj o zamontowaniu lampy bezpośrednio nad stołem, która oświetli zastawę i wszystkie potrawy. Jeśli stół jest dłuższy, ciekawie będzie wyglądało kilka lamp. W wysokich pomieszczeniach możesz pokusić się o duży, ozdobny żyrandol. Im jest zawieszony niżej, tym lepiej. Jednak zwróć uwagę, że nie powinien razić i zasłaniać osób siedzących przy stole.

Dobrze sprawdzą się również reflektory punktowe umieszczone w suficie. Możesz umieścić je w linii nad środkiem stołu albo wokół niego. Świetnie wygląda także oświetlenie boczne w formie kinkietów, małe reflektory, diody LED, lampy świecące w górę lub w dół (albo jednocześnie w obu kierunkach).

oswietlenie-jadalnia
Ozdobny żyrandol w jadalni

Oświetlenie w pokoju dziecka

W pokoju dziecka warto zadbać o jasne oświetlenie, sprzyjające zabawom, jak również o bardziej miękkie i uspokajające, które idealnie sprawdzi się podczas czytania książek przed snem. Zewnętrzne elementy instalacji ulokuj poza zasięgiem dziecka.

Dzieci muszą dokładnie widzieć wszystkie meble i zabawki. Dobrze sprawdzają się lampy w suficie, ścienne, diody LED. Starsze pociechy, korzystające z biurek, powinny mieć zapewnione właściwe oświetlenie – w zależności, w którym miejscu znajduje się mebel. Możesz umieścić oświetlenie pod wysoką półką, na suficie, użyć taśm LED, lamp ściennych, lampki na biurku. Warto zamontować włączniki blisko biurka.

W kąciku czytelniczym dobrze sprawdzą się lampy podłogowe i ścienne. Staraj się stosować przede wszystkim białą barwę światła. Ciekawie wygląda na przykład podświetlony regał na książki.

oswietlenie-pokoj-dzieciecy
Oświetlenie w pokoju dziecka - żyrandol z przezroczystymi kloszami oraz dwa kinkiety

Oświetlenie w łazience

Światło w łazience pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również łagodzi powierzchnie ścian, luster, armatury. Dzięki oświetleniu możesz optycznie powiększyć łazienkę i podkreślić oryginalne powierzchnie. 

Do oświetlenia górnego możesz użyć reflektorów punktowych lub jednej lampy. Wygodnie jest, kiedy znajdują się na jednej linii z krawędzią umywalki. Oświetlenie górne równie dobrze sprawdza się przy oświetleniu kabiny prysznicowej. W takim przypadku możesz umieścić je przy tylnej ścianie kabiny, a otrzymasz efekt spływania światła w jej wnętrzu. Staraj się unikać instalowania górnego światła na środku kabiny – optycznie możesz ją pomniejszyć i stworzyć wrażenie pustki.

Jeśli planujesz wannę wolnostojącą, pomyśl o podświetleniu jej „od dołu” – sprawisz, że będzie wywierała wrażenie lekkości. Ciekawie wyglądają podświetlone wnęki w ścianie, szczególnie światłem kolorowym.

Przy oświetleniu luster należy unikać cieni. Dobrze sprawdzają się źródła światła umiejscowione na kilku różnych poziomach (oświetlenie z góry i po bokach lustra). Oświetlenie górne powinno być zamontowane w taki sposób, aby padało na powierzchnię lustra i odbijało się od niej w kierunku twarzy. Jeśli chcesz regulować natężenie światła, możesz zamontować ściemniacz.

Pamiętaj, że elementy instalacji elektrycznej w łazience muszą być odpowiednio zabezpieczone i wodoszczelne. Ich wykonanie najlepiej zlecić fachowcom.

oswietlenie-lazienka
Oświetlenie w łazience - lampy górne i doświetlające lustro

Oświetlenie w gabinecie

Planowanie warto rozpocząć od bezpośredniego oświetlenia głównego biurka lub innego stanowiska pracy. Na tej podstawie dobierzesz dodatkowe punkty oświetleniowe.

Pomyśl, gdzie ustawisz swoje biurko. Jeżeli będzie znajdować się na środku pomieszczenia, z pewnością przydadzą Ci się gniazdka w podłodze. Lampa sufitowa powinna być tak zamontowana, aby nie powodowała cieni. Dobrze sprawdzą się lampy świecące ku górze i dające szeroką wiązkę światła. Dodatkowo powieś na ścianie lampy, które świecą w górę.

Możesz wykorzystać półki umieszczone nad biurkiem. Zwróć jednak uwagę, że światło lamp nie powinno odbijać się od ekranu komputera i powodować efektu olśnienia.

Do ozdobienia regałów, półek i innych miejsc świetnie sprawdzą się diody LED. Jeżeli w swoim domowym biurze masz miejsce z kanapą lub fotelem do czytania, możesz umieścić przy nich lampę podłogową lub stołową.

oswietlenie-gabinet
Oświetlenie w domowym gabinecie - lampa biurkowa

Oświetlenie w sypialni

Oświetlenie w sypialni powinno tworzyć atmosferę relaksu, odpoczynku i spokoju. Ważne jest, aby zapewniało komfort podczas wykonywania codziennych czynności oraz wygodny dostęp do szaf i garderoby.

Pomyśl o oświetleniu ogólnym i miejscowym. Lampy możesz wykorzystać do oświetlenia okien, ścian, mebli. Dobrze wyglądają również takie, które umieszczone są blisko podłogi. Nadają wnętrzu tajemniczy i elegancki charakter. Jeżeli Twoja sypialnia jest wysoka, pomyśl nad dekoracyjnym żyrandolem.

Świetnie wyglądają również lampki nocne na stolikach, które okażą się niezastąpione podczas wieczornego czytania. Dobrze sprawdzą się lampy z diodami LED, które nie nagrzewają się. Lampkę przeznaczoną do czytania możesz zamontować na ścianie w pobliżu łóżka, najlepiej taką, która ma giętkie ramię. Możesz dostosować wtedy kąt padania światła do swoich potrzeb. Określ także wygodny sposób sterowania oświetleniem w pobliżu łóżka.

Do oświetlenia szaf idealnie nadają się diody LED, przykładowo w formie węży, które możesz umieścić nawet w ciasnych wnękach i szczelinach. Sprawią, że bez problemu odróżnisz ubrania i ich kolory nawet w nocy. Lampy możesz wbudować w sufit i skierować je ku szafie. Dobrze sprawdzają się także reflektory wbudowane we wnętrze szafy. Możesz zamontować mechanizm, który zapali je w momencie otwierania drzwi.

oswietlenie-sypialnia
Oświetlenie w sypialni - lampa sufitowa i dwie lampy stołowe

Oświetlenie ukryte w suficie

Taki rodzaj oświetlenia jest doskonałym uzupełnieniem światła głównego. Dzięki niemu wyróżnisz wybrany detal architektoniczny i stworzysz oryginalny nastrój. W zależności od tego, jakie źródło światła wybierzesz, uzyskasz odmienny efekt.

  • Świetlówki liniowe – idealnie sprawdzą się przy doświetleniu kuchni.
  • Wąż świetlny – na standardowe napięcie, dobrze sprawdza się przy podświetleniu półek, wnęk i regałów, daje ciepłe i żółte światło.
  • Oprawy z diodami LED – są najbardziej energooszczędnym wyborem. Przy ukrytym oświetleniu sufitowym możesz wybrać diody emitujące ciepłe światło.

Źródła światła możesz ukryć za pomocą boazerii, gzymsów lub sufitu podwieszanego. Podwieszany sufit możesz zastosować przy ścianach pokoju, ale również opuścić środkową część sufitu. Pamiętaj, że sufit podwieszany najlepiej wygląda w pokojach wyższych niż 2,4 m – nie pomniejszy optycznie pomieszczenia.

Postaraj się kierować następującą zasadą:

Pomiędzy ukrytą lampą a sufitem pozostaw co najmniej 30 cm odległości, aby światło mogło w odpowiedni sposób odbijać się od powierzchni i delikatnie rozpraszać się. Wewnętrzną część wnęki pomaluj na biały kolor (najlepiej matowy), aby możliwie jak najwięcej światła było skierowane na pomieszczenie.

Im mniejsza odległość między lampami a sufitem, tym światło będzie bardziej raziło i utworzy na suficie ostrą linię.

oswietlenie-sufitu-diody-led
Oświetlenie podwieszanego sufitu

Zaaranżuj to, co już masz w domu

Jeżeli chcesz poprawić oświetlenie w swoim domu, a niekoniecznie masz w planach duży remont, istnieje kilka wskazówek, którymi możesz się pokierować.

Wpuść do mieszkania jak najwięcej światła dziennego

Jest to najlepszy i najbardziej oszczędny sposób rozświetlenia Twojego domu. Jeżeli masz niewielkie okna, nie stosuj ciężkich i ciemnych zasłon, a zamiast nich możesz założyć lżejsze rolety lub żaluzje.

W pokojach na poddaszu dobrym pomysłem będzie zainstalowanie okien dachowych albo świetlików. Drzwi wejściowe możesz obudować szkłem, przez które naturalne światło będzie rozświetlać przedpokój i korytarz.

Zastosuj inne abażury

Abażur powinien być nie tylko dekoracyjny, ale również praktyczny. Nie obawiaj się eksperymentować z produktami wykonanymi z różnych materiałów i w oryginalnych kształtach. Przykładowo, do wyboru masz abażury w kształcie:

  • Ściętego stożka (światło w większości kieruje się w dół).
  • Stożka (światło skierowane jest przede wszystkim w dół).
  • Bębna (opcja niska lub wysoka, światło pada jednocześnie w górę i dół).
  • Bębna o kształcie oka (daje nieco mniej światła od klasycznego bębna) lub profilu owalnym (lepiej wygląda w małym pomieszczeniu).
  • Sześcianu (światło w górę i dół).

To tylko kilka wybranych propozycji. Pamiętaj, że „otwarty” abażur skieruje więcej światła do pomieszczenia. Dobrze sprawdza się niewielka liczba lamp stołowych lub podłogowych z większymi abażurami niż wiele mniejszych. Twoje wnętrze będzie uporządkowane i harmonijne.

Reklama

Wymień żarówki

Czasami wystarczy zmiana mocy żarówek, ich koloru lub typu. Staraj się używać żarówek o najwyższej mocy, jaką proponuje producent. Jednocześnie pomieszczenie nie powinno być zbyt mocno oświetlone, co będzie męczące dla oczu. W lampach z abażurem nie stosuj żarówek przewyższających mocą wartość dopuszczalną – klosz może wyblaknąć lub nawet przypalić się.

Zastosuj kolorowe żarówki

Aby zmienić klimat pomieszczenia możesz skorzystać z kolorowych żarówek. Do wyboru masz barwne świetlówki, LED-y, rurki z tworzyw sztucznych, arkusze kolorowej folii (taka osłona powinna być tymczasowa, aby nie stopiła się). Z takiego rozwiązania możesz skorzystać nie tylko na co dzień, ale również stworzyć nastrój przed domową uroczystością lub przyjęciem gości.

zarowki-kolorowe
Kolorowe żarówki

Korzystaj z dodatkowych lamp

Oprócz oświetlenia sufitowego i klasycznych lamp z abażurami możesz rozjaśnić pomieszczenia poprzez zastosowanie niewielkich i przenośnych lamp. Idealnie nadają się mniejsze reflektory, a także taśmy z lampkami. Możesz umieścić je w takim miejscu, w którym zamontowanie innego oświetlenia byłoby trudne lub niemożliwe.


Idealne oświetlenie w domu jest osiągalne dla każdego z nas. Czasami wystarczy jedynie dodać kilka elementów lub zmienić ich położenie, aby pomieszczenia zyskały więcej światła. Wskazówki okazały się przydatne? Jakie oświetlenie zastosowałeś w swoim domu lub mieszkaniu? Czekam na Twój komentarz!

Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl