Klawiatury mechaniczne od kilku lat zyskują coraz większą grupę fanów. Kolejni producenci dołączają do swojej oferty takie modele klawiatur. Test uRage Exodus 900 był dla mnie interesującym wydarzeniem.
Z klawiaturami mechanicznymi mam styczność od dawna, dlatego specyfikacja tego modelu w stosunku do ceny była dla mnie zaskoczeniem. Jak klawiatura mechaniczna uRage Exodus 900 wypadła w codziennych testach?
Marka uRage specjalizuje się w akcesoriach dla graczy. Jest ona częścią firmy Hama, którą zapewne większość osób zna. Jak radzą sobie ich produkty gamingowe na tle konkurencji? Czy klawiatura mechaniczna uRage Exodus 900 to opłacalna propozycja dla gracza? Czytaj dalej i przekonaj się sam.
Pełnowymiarowa klawiatura Exodus 900 sprzedawana jest z dodatkową podporą pod nadgarstki oraz chwytakiem do wyciągania klawiszy. Chwytak przyda się szczególnie w czasie wiosennych porządków, gdy postanowisz odkurzyć klawiaturę z zimowych zapasów, jakie tam trafiły.
Co mi osobiście bardzo przypadło do gustu to zastosowanie dużego klawisza Enter w układzie klawiatury. Jest on zdecydowanie często używany, dlatego powiększenie jego powierzchni w stosunku do klawiatur z klasycznym layoutem US zaliczam na duży plus.
Poszczególne bloki klawiszy są zabudowane od boków, co ma swoje plusy i minusy. Samo podświetlenie wygląda znacznie lepiej, gdy jest „zamknięte” w odpowiednich sekcjach.
Problem z taką konstrukcją możesz mieć w sytuacji, gdy chcesz wyczyścić klawiaturę. Musisz zdemontować wszystkie lub chociaż część klawiszy, aby dotrzeć do kurzu i okruszków po chipsach 🙂
Górna część klawiatury uRage Exodus 900 pokryta jest szczotkowanym metalem, który daje bardzo przyjemne, chłodne odczucie. Szkoda, że klawisze funkcyjne, które się tam znalazły, nie są metalowe, to byłoby dopiero wrażenie 🙂
Pozostała część klawiatury to klasyczny plastik, który jest bardzo dobrze spasowany. Pod naciskiem dłoni nic nie trzeszczy, nie zgrzyta, wszystko na najwyższym poziomie.
W tym modelu znajdziesz też bardzo dużo opcji konfiguracji podświetlenia. Zarówno górnego znajdującego się pod klawiszami, jak i bocznego, który daje najlepszy efekt przy zgaszonym świetle.
Przewód mechanika uRage Exodus 900 ma długość 180 cm i zaopatrzony jest w praktyczną spinkę na rzep, której zadanie to zapanowanie nad nadmiarem przewodu w estetyczny sposób.
Wszystkie podstawowe klawisze, jakie znajdziesz w klawiaturze, są mechaniczne. Wyjątek stanowią jedynie warianty dodatkowe, odpowiedzialne za sterowanie oświetleniem, multimediami, czy osobne klawisze do makr. Klawisze mechaniczne są produkcji firmy Outemu i w moim przypadku są to przełączniki Brown.
Outemu jest chińskim producentem przełączników mechanicznych, w moim odczuciu są one bardzo przyjemne. Działają jak klasyczne Cherry MX Brown, czyli nadają się równie dobrze do gier, jak i do pisania.
Dlaczego więc nie zastosowano w klawiaturze przełączników Cherry? Oczywiście dlatego, że nie czytałbyś teraz testu klawiatury za około 300 złotych, ale za 600 złotych 🙂
Przełączniki mają dedykowaną trwałość na poziomie 50 milionów aktywacji, która starczy Ci mniej więcej na 5 razy dłużej, niż klasyczna klawiatura membranowa, z której może właśnie korzystasz.
Klawiaturę mechaniczną uRage Exodus 900 możesz kupić z jednym z trzech rodzajów przełączników mechanicznych:
Nie miałeś styczności z klawiaturami mechanicznymi? Wybierz Brown lub Red, z przełącznika Blue korzystaj tylko, jeżeli wcześniej miałeś z nim kontakt i jesteś pewien, że to Twój faworyt.
Być może słyszałeś, że klawiatury mechanicznie są głośne. To oczywiście po części prawda. Przełącznik niebieski jest bardzo głośny, moment aktywacji jest dodatkowo słyszalny, a dźwięk może się skutecznie roznosić po całym mieszkaniu.
W przypadku przełączników Red i Brown sytuacja ma się zupełnie inaczej. Najgłośniejszy moment to uderzenie klawisza w spód klawiatury. Pamiętaj jednak, że aktywacja klawisza ma miejsce dużo wcześniej. Możemy w uproszczeniu przyjąć, że następuje to w połowie drogi.
Co to oznacza? Gdy w środku nocy potrzebujesz korzystać z komputera i nie chcesz przy okazji wszystkich obudzić, wystarczy nie dociskać klawiszy do oporu 😉 Oczywiście najlepiej najpierw potrenować tę sztukę albo po prostu zakupić wyciszające O-ringi.
W Internecie zestaw na 120 klawiszy znajdziesz za raptem 8 złotych. Ja jednak pozostaje fanem charakterystycznego dźwięku klawiatur mechanicznych i pozostaję przy wariancie „jaki fabryka dała”.
Jeżeli do tej pory korzystałeś z klawiatur w budżecie do 100 złotych, to na pewno doskonale znasz sytuacje, gdy dany klawisz po prostu nie zadziałał. Dzieje się to szczególnie w przypadku wciśnięcia kilku klawiszy jednocześnie. Winę za to ponosi oprogramowanie takiej klawiatury, która nie radzi sobie z przetwarzaniem wszystkich zarejestrowanych klików.
Mechanik uRage Exodus 900 dysponuje funkcją anti-ghosting (a w zasadzie N-KRO), która niweluje taki problem. Możesz jednocześnie wcisnąć nawet 10 przycisków (tylko na taki test pozwoliło mi moje 10 palców 🙂 ), a wszystkie zostaną bezbłędnie rozpoznane i zarejestrowane przez komputer i grę.
Nie jesteś pewien czy ta funkcja jest Ci potrzebna? Widocznie nie grałeś w gry typu Dark Souls, gdzie sterowanie wymaga użycia większej ilości klawiszy, niż WASD i R.
Racjonalnie przyjmując 5 jednocześnie rejestrowanych klawiszy to optimum dla klawiatury gamingowej. Twoja druga ręka najczęściej spoczywa na myszce, a czasy gry we 2 osoby na jednym komputerze niestety minęły.
Oprogramowanie klawiatury jest wyjątkowo proste. Całość zawiera się w jednym oknie, któremu wydawać by się mogło, poświęcisz raptem 1 minutę. Nic bardziej mylnego!
Klawiatura oferuje 3 różne profile, które możesz niezależnie skonfigurować. Przykładowo profil 1 będzie Twój, a profil 2 przygotuje dla siebie Twój brat. Każdy ma ciut inne oczekiwania względem sprzętu, dlatego taka różnorodność jest przydatna.
W każdym z tych profili możesz niezależnie ustawić tryb podświetlenia. I tutaj zaczyna się zabawa, ale pozwól, że poświęcę temu osobną sekcję recenzji poniżej. W skrócie masz dosłownie setki możliwości konfiguracji różnokolorowego podświetlenia RGB.
Oczywiście niezbędnym dodatkiem do klawiatury gamingowej jest funkcja programowania trybów makro. Edytor jest bardzo prosty i niewymagający wiedzy programistycznej. Najłatwiejsza opcja to po prostu nagranie oczekiwanej sekwencji i przypisanie jej do danego makra.
Ostatnia i jedna z ciekawszych funkcji to edycja domyślnego działania klawiszy. Nie korzystasz z przycisku Caps Lock? Ustaw ten klawisz, aby był Twoim drugim przyciskiem Enter!
I znów, Twoje możliwości są niemal nieograniczone, możesz wręcz stworzyć zupełnie nowy layout klawiatury. Zastanawiałeś się kiedyś jak będzie działać klawiatura z literami w porządku alfabetycznym? 🙂
Zawsze staram się zajrzeć do instrukcji danego sprzętu. Nie oznacza to, że czytam daną instrukcję, a już na pewno nie zdanie po zdaniu. Podczas testowania klawiatury uRage Exodus 900 moje życie się zmieniło – przeczytałem instrukcję, od początku do końca 🙂
W zasadzie instrukcja dotyczy jedynie obsługi podświetlenia i dodatkowych klawiszy, ale uwierz mi, bez tej instrukcji to nie jest takie proste zadanie.
Wiele funkcji, jak makro i profile możesz ustawić we wspomnianym oprogramowaniu do klawiatury. Największa jednak zabawa czeka Cię z dostosowaniem funkcji podświetlenia. Oczywiście możesz je całkowicie wyłączyć, ale… nie, nie rób tego, nie warto!
W oknie sterowników możesz wybrać przede wszystkim tryb podświetlenia. Trybów jest teoretycznie 14, jednak do nich dochodzi jeszcze opcjonalny wybór koloru, szybkości mrugania, jasności. Nie ma co się oszukiwać, przy takim wyborze tryb, na który zdecydujesz się dziś, po tygodniu zostanie zmieniony.
Jednymi z ciekawszych trybów w mojej ocenie są warianty Shine. W trybie tym podświetlenie jest wyłączone. W momencie aktywacji dowolnego klawisza rozchodzi się od niego fala świetlna.
Tu do wyboru masz np. poziomą linię koloru (losowa mieszanka kolorów lub pojedyncza barwa) oraz efekt przypominający eksplozję koloru po całej klawiaturze z aktywowanego klawisza.
Innym ciekawym trybem, z jakiego korzystałem, był Neon. Doskonale dopasował się do testowanej przeze mnie myszki uRage Reaper 1000. Oba produkty świeciły razem w całej gamie kolorów, rozświetlając elegancko pokój, szczególnie po zmroku.
W moim przypadku praktyka jednak pokazuje, że tryby te mogą odwracać uwagę od gry. Dlatego w czasie gry w FPSy przestawiałem klawiaturę na jednolitą barwę, bez dodatkowych efektów.
Jeden z przycisków dodatkowych odpowiada nawet za całkowite wyłączenie podświetlenia. Nie musisz szukać odpowiedniej opcji, zmieniać, przestawiać. Wystarczy klik i gotowe.
Po wybraniu górnego podświetlenia Exodus 900 musisz jeszcze zdecydować się na boczne oświetlenie. To ustawiasz za pomocą specjalnego klawisza na klawiaturze. Dostępne tryby są bardzo podobne: zmieniający się RGB, tryb Neon, czy stały kolor lub całkowity brak oświetlenia.
Trybem dla najwytrwalszych użytkowników Exodusa 900 będzie indywidualne podświetlenie wybranych klawiszy. Możesz zaprogramować, które klawisze oraz na jaki kolor mają być podświetlane. Ten tryb pozwala na stałe podświetlenie, jednolitym kolorem, ale efekty, jakie możesz stworzyć, są bardzo widowiskowe.
Po przebrnięciu przez wszystkie ustawienia, na sam koniec uzyskujesz bardzo satysfakcjonujący efekt. Najtrudniejszy jest jednak cały proces prób i błędów, który trzeba przejść. W ostatecznym rezultacie jednak wszystko działa bardzo fajnie i kolorowo 🙂
Podświetlenie klawiatury uRage Exodus 900 stanowi doskonałe uzupełnienie testowanej myszki uRage Reaper 1000.
Klawiatura dla graczy uRage posiada opcjonalną podkładkę pod nadgarstki. Jest ona dopinana magnetycznie w dolnej części konstrukcji. Montaż i demontaż to tak naprawdę zaczepienie magnetyczne – błahostka. Jedno muszę jednak przyznać.
Jeszcze nigdy nie miałem pod nadgarstkiem tak wygodnej podpórki! Nie jest to klasyczny plastik, którego zadanie to po prostu być. W tym przypadku dostajesz coś na kształt gumowanego plastiku, który jest twardy, ale bardzo przyjemny w dotyku. Nawet po wielu godzinach spędzonych przed komputerem nie odczuwam zmęczenia nadgarstka.
Niezależnie, czy aktualnie pracuję, czy spędzam czas w grze. Tego typu podkładka to teraz dla mnie MUST HAVE każdego modelu z wyższej półki 🙂
Klawiatura mechaniczna uRage Exodus 900 poza wymienionymi już cechami ma kilka dodatkowych. Nie są one tak krytyczne, jak powyższe, ale dla niektórych osób pewne z tych funkcji mogą przesądzić o zakupie tego modelu klawiatury.
Każda klawiatura, która oferuje łatwe sterowanie głośnością, czy to za pomocą pokrętła, czy kółka, ma od razu u mnie duży plus. W modelu uRage Exodus 900 producent postawił na praktyczną rolkę, która zależnie od trybu, steruje dźwiękiem lub podświetleniem.
Dodatkowo pod rolką znalazło się miejsce dla kilku guzików multimedialnych, w tym funkcji wycisz. Już nigdy więcej nie musisz szukać wyłącznika głośników przed odebraniem telefonu, wystarczy jeden klik na klawiaturze, a wszystko zostanie wyciszone.
Oprogramowanie do sterowania podświetleniem to jedna z możliwości. uRage zdecydował się również na dodanie alternatywy, którym są skróty klawiszowe.
Możesz w sposób uproszczony przełączać tryby i intensywność podświetlenia klawiszy. Jest to bardzo wygodna funkcja, gdy „na już” potrzebujesz zmienić tryb RGB.
Blokada klawiszu Windows przyda Ci się nie tylko w grze. Przygotowując ten tekst, dwa razy zdarzyło mi się przy okazji zahaczyć klawisz z logo Windows. Jak sam wiesz, powoduje to otwarcie menu start, które zdecydowanie utrudnia życie 🙂
Jednym skrótem klawiszowym możesz zablokować niechciany przycisk, a jak skończysz ratowanie świata, możesz tak samo łatwo ponownie go aktywować.
Rzecz, której nie mogło zabraknąć w mechanicznej klawiaturze dla graczy, to pamięć wewnętrzna. To właśnie tam zapisują się wszystkie starannie przygotowane profile podświetleń oraz sekwencje makro.
Dzięki tej pamięci możesz zabrać klawiaturę ze sobą w świat, a po podłączeniu do innego komputera, wszystkie ustawienia będą „po staremu”.
Od spodu klawiatury umieszczono gumowane sekcje, które bardzo dobrze ograniczają przypadkowy ruch klawiatury na biurku. Możesz zdecydować, czy wolisz wersję płaską klawiatury, czy preferujesz grę pod kątem i stawiasz na wysuwane nóżki. Oba warianty posiadają pełne (i skuteczne) ogumienie.
W moim przypadku testowanie odbywało się na dużej podkładce gamingowej, na której mogę postawić zarówno mysz, jak i klawiaturę. Ani w konfiguracji płaskiej, ani na nóżkach, klawiatura w czasie gry nie przesunęła się ani o milimetr. Tak naprawdę, aby przesunąć ją, zmienić kąt położenia, niezbędne okazuje się uniesienie jej.
Na odwrocie klawiatury jest jeszcze jedno miłe zaskoczenie. Obudowa została zaprojektowana ze specjalnym kanałem, w którym możesz poprowadzić przewód. Dzięki temu nie zawadza on w trakcie gry, a porządek na biurku staje się ciut bardziej do ogarnięcia.
Oficjalna cena Hama ustalona na klawiaturę uRage Exodus 900 wynosi niespełna 300 złotych. Wciąż muszę odpowiedzieć, czy taka cena za to urządzenie jest odpowiednia?
Do tej pory wymieniłem bardzo dużo plusów klawiatury, dla równowagi trzeba poruszyć teraz kwestie wad tego urządzenia. Mam tylko prawdziwy problem ze znalezieniem poważniejszych niedociągnięć, szczególnie w tej cenie urządzenia.
Na siłę może się nie podobać oprogramowanie klawiatury, które jest dosyć proste. Jednak w praktyce korzystasz z niego tylko raz, a już na pewno nie jest to ważne w trakcie gry.
Jedyne, z czym naprawdę miałem problem to nauka korzystania ze sterowników i podświetlenia. Brakuje dokładniejszej instrukcji krok po kroku, jak korzystać ze wszystkich funkcji klawiatury, których jest ogrom.
Zestawiając to z zaletami i porównując do cen alternatywnych produktów, okazuje się, że uRage Exodus 900 to świetna propozycja dla każdego gracza.
Jej pełnowymiarowa konstrukcja to dla mnie coś niezbędnego, poza grami muszę również pracować, także dla mnie blok numeryczny jest niezbędny. Przekłada się to też na większą masę klawki, a co za tym idzie, jest bardziej stabilna w czasie dynamicznych rozgrywek.
Słowem podsumowania: podkładka i funkcje dodatkowe robią świetną robotę! Jeżeli szukasz klawiatury mechanicznej, która ma oferować coś więcej, niż tylko „gołe” przełączniki mechaniczne, możesz śmiało stawiać na Hama uRage Exodus 900!
Czy ta recenzja odpowiedziała na wszystkie Twoje wątpliwości? Jeżeli masz dodatkowe pytania, wątpliwości lub swoją opinie, śmiało zostaw informację w komentarzu!
Klawiatura mechaniczna uRage Exodus 900 to świetny produkt. W tej cenie naprawdę trudno znaleźć godnego konkurenta. Potrzebujesz mechaniczną klawiaturę z RGB oraz arsenałem udogodnień? Śmiało stawiaj na Exodus 900.
Klawiaturę mechaniczną uRage Exodus 900 możesz kupić w sklepach: