Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Żelazko parowe czy generator pary? 5 największych różnic

Autor: 
Redakcja
15-05-2023
Reklama

Zastanawiasz się, czy lepiej prasować żelazkiem parowym, czy generatorem pary?

Które urządzenie jest lepsze? Czym się różnią?

Zobacz 5 największych różnic i zdecyduj, który z nich jest idealny dla Ciebie.

Co to jest żelazko parowe?

Stacja parowa i żelazko parowe 5 największych różnic
Żelazko parowe i generator pary działają podobnie: para wodna wydobywa się przez dziurki w stopie żelazka. Para szybko rozluźnia włókna, więc prasowanie jest skuteczne

Żelazko parowe to urządzenie, które służy do wygładzania zagnieceń na ubraniach. Wygląda podobnie jak klasyczne żelazko.

Zwykłe żelazka używają tylko gorącej płytki do prasowania tkanin. Żelazka parowe na płytce mają dziurki, przez które wydobywa się para wodna. Przenika przez materiał i skuteczniej usuwa zagniecenia.

Jak działa żelazko parowe?

Żelazko parowe działa na podobnej zasadzie jak zwykłe żelazko.

Nalewasz wodę do specjalnego zbiornika. Woda przedostaje się do środka, gdzie jest podgrzewana i zamieniana w parę wodną. Para jest uwalniana z żelazka przez otworki i kierowana na tkaninę.

Niektóre modele mają regulację ilości pary wodnej. Łatwo dopasowujesz jej ilość do rodzaju tkaniny, którą prasujesz. Dzięki temu para jest bezpieczna dla różnych materiałów.

Żelazko parowe wymaga więcej uwagi podczas prasowania. Musisz pamiętać o uzupełnianiu wody w zbiorniku i regulowaniu poziomu pary.

Co to jest generator pary?

Generator pary to urządzenie do prasowania ubrań. Nazywany jest też stacją parową. Jest większy i bardziej zaawansowany niż żelazko parowe.

Ma duży zbiornik wody (nawet około 2l), więc wystarcza na długą sesję prasowania. Jest świetny dla dużych rodzin i dla tych, którzy prasują dużo i często.

Do zbiornika cienką rurką podłączone jest żelazko z otworkami, przez które wydostaje się para wodna.

Jak działa generator pary?

Wodę nalewasz do zbiornika. Generator pary podgrzewa wodę w zamkniętym zbiorniku do temperatury powyżej 100°C i uwalnia ją pod ciśnieniem.

W zależności od modelu generator pary może mieć różne funkcje. To np. regulacja ilości pary i ustawienia temperatury.

Generator pary jest duży i ciężki, więc trudniej go przenosić. Potrzebuje też więcej miejsca na desce do prasowania.

Reklama

Żelazko parowe i generator pary. 5 największych różnic

Co jest lepsze: żelazko parowe czy generator pary? Poznaj 5 największych różnic!

  • Wydajność. Generator pary ma duży zbiornik z wodą (np. 2 l), więc wystarcza na dłuższe sesje prasowania bez dolewania wody w trakcie. Żelazko parowe ma mały zbiornik (np. 300 ml), więc przy dłuższym prasowaniu musisz dolewać wody.
  • Przeznaczenie. Zazwyczaj z generatora pary korzystają duże rodziny, gdzie jest sporo rzeczy do prasowania za jednym razem. Żelazko parowe jest świetne do szybkiego prasowania np. przed wyjściem do pracy.
  • Mobilność. Generator pary jest większy i cięższy, więc trudniej go przenosić. Żelazko parowe jest małe i lekkie, więc jest bardziej mobilne. Stacja parowa potrzebuje więcej miejsca na desce do prasowania.
  • Głośność pracy. Często generatory pary są głośniejsze niż żelazka parowe.
  • Koszt. Generator pary jest zazwyczaj droższy niż żelazko parowe ze względu na większą wydajność i funkcjonalność. Pobiera też więcej prądu, więc płacisz wyższy rachunek.

Generator pary i żelazko parowe znacznie ułatwiają prasowanie. Para wodna jest bezpieczna dla tkanin i szybko rozluźnia włókna. Prasowanie jest szybkie, wydajne i wygodne dla Ciebie.

Gorąca para wodna nie tylko wygładza tkaniny, ale też je dezynfekuje. To świetna opcja dla alergików i dla rodzin z małymi dziećmi.

Zdecydowałaś się na generator pary i szukasz najlepszego modelu? Zobacz 

Ranking najlepszych generatorów pary

Kusi Cię nowoczesne żelazko parowe? Zobacz 

Ranking najlepszych żelazek parowych
Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl