Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Test Welltec DHN50. Osuszacz powietrza z odprowadzaniem skroplin

Autor: 
Monika
31-03-2022
Reklama

Czujesz, że powietrze w domu jest wilgotne?

Zaparowane szyby, zbierająca się pleśń i ciężki i nieprzyjemny zapach to tylko kilka sposobów, w jaki wilgotność daje o sobie znać.

Testuję osuszacz powietrza Welltec DHN50, który przede wszystkim ma osuszyć powietrze w mojej piwnicy po zalaniu.

Dlaczego wybrałam ten osuszacz? Przede wszystkim ma wysoką wydajność (do 50 l na dobę), można sterować aplikacją i ma kilka trybów pracy.

Jak sobie poradził w mojej piwnicy? Jaka rzeczywiście jest jego wydajność?

Przeczytaj moją recenzję ?

Co jest w zestawie?

W zestawie jest wężyk do odprowadzania skroplin, 3 filtry węgla aktywnego, 1 filtr HEPA i instrukcja obsługi.

Filtry w zestawie to duży plus. Nie trzeba dokupywać ich osobno i osuszacz jest od razu gotowy do pracy.

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 z wężykiem i filtrami zestaw
Osuszacz powietrza Welltec DHN50 z zestawem filtrów i wężykiem do skroplin
Reklama

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 – jak wygląda?

Osuszacz Welltec DHN50 ma białą i dyskretną obudowę. To plus, jeśli chcesz go używać w salonie, albo sypialni. Jest zgrabny i ładnie wygląda w pokoju. Jest mały, więc nie miałam kłopotu z ustawieniem go w ciasnym pomieszczeniu.

Biały osuszacz powietrza Welltec DHN50
Osuszacz ma białą i dyskretną obudowę, więc możesz go postawić w każdym pokoju

Z przodu obudowy jest duży i czytelny wyświetlacz, na którym widzisz aktualną wilgotność powietrza lub temperaturę. Wyświetlacz jest wyraźny nawet przy słabym oświetleniu.

Na górze urządzenia jest panel sterowania i klapka wylotu powietrza.

Panel sterowania osuszacza powietrza Welltec DHN50
Panel sterowania ma wyraźne i duże przyciski. Pod nim jest klapka, przez którą wylatuje powietrze

Z tyłu jest wlot powietrza (w formie kratki) i miejsce na filtry. Jest też otwór do podłączenia wężyka do odprowadzania skroplin.

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 z wężykiem do skroplin
W tym miejscu podłączasz wężyk do skroplin i odprowadzasz wodę np. do umywalki, albo wanny

Z tyłu w dolnej części jest zbiornik na wodę o pojemności 6 l. Ma też wskaźnik poziomu wody. Pod spodem osuszacza są kółka, które ułatwiają przenoszenie. Obudowa osuszacza jest stabilna, nie trzeszczy, a kratkę i zbiornik na wodę łatwo wyjąć.

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 z funkcją oczyszczania powietrza
Pod kratką montujesz filtry powietrza. Na dole widzisz zbiornik na wodę z okienkiem, czyli wskaźnikiem poziomu wody
Reklama

Montaż filtrów

Osuszacza możesz używać z filtrami powietrza (węglowym i HEPA) lub bez filtrów.

Jaka opcja jest lepsza?

Filtry oczyszczają powietrze, ale nieco zmniejszają przepływ powietrza. Przez to wydajność osuszania trochę spada. W mojej piwnicy osuszacz częściej pracował bez filtrów, ale o tym więcej w dalszej części recenzji ?

Jak zamontować filtry?

Otwierasz kratkę z tyłu urządzenia, montujesz na niej filtry i zamykasz tylny panel.

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 z filtrem HEPA i węglowym
Pod kratką są zamontowane 2 filtry – węglowy (czarny) i HEPA (biały), które oczyszczają powietrze

Plusem jest sposób czyszczenia filtrów. Wystarczy, że raz w miesiącu odkurzysz je odkurzaczem. Warto pamiętać o ich regularnym czyszczeniu, żeby były wydajne.

Sterowanie

Osuszaczem sterowałam na 2 sposoby. Jeśli byłam w pobliżu, używałam przycisków na panelu sterowania. Jeśli byłam w innej części domu, sterowałam za pomocą aplikacji.

Panel sterowania

Panel jest czytelny, wyraźnie opisany, a przyciski sprawnie reagują na dotyk. Na wyświetlaczu widzisz aktualną wilgotność, albo temperaturę. Żeby przełączyć wyświetlacz, wciskasz jednocześnie przyciski UP i DOWN.

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 dotykowy panel sterowania
Przyciski są duże i wyraźnie opisane. Bardzo dobrze reagują na dotyk
Reklama

Aplikacja do osuszacza Welltec

Najczęściej sterowałam aplikacją Tuya Smart, bo osuszacz był w piwnicy, a ja w biurze na 1 piętrze ? dzięki aplikacji nie musiałam być przy urządzeniu, żeby zmieniać ustawienia, albo sprawdzić poziom wilgotności.

Parowanie osuszacza z telefonem jest łatwe, a cały proces krok po kroku jest opisany w instrukcji. Instrukcja jest czytelna i ma obrazki, które ułatwiają sparowanie.

Co jest w aplikacji?

Widzisz aktualną i zaprogramowaną wilgotność powietrza i temperaturę. Wybierasz tryb pracy, prędkość wentylatora, ustawiasz timer, włączasz i wyłączasz funkcję Swing i blokadę dziecięcą.

Aplikacja jest po polsku, działa płynnie i poruszanie się po niej jest intuicyjne. Myślę, że jest łatwa w obsłudze nawet dla starszych osób.

W aplikacji wybierasz np. tryb pracy, włączasz funkcję Swing, albo blokadę rodzicielską. Na ekranie głównym (zdjęcie pośrodku) masz między innymi aktualną wilgotność i temperaturę

Jak działa osuszacz powietrza Welltec DHN50?

Funkcja 3w1

Osuszacz Welltec DHN50 ma 3 funkcje – osuszanie powietrza, suszenie prania i wentylator. Funkcje wybierasz w aplikacji, albo przyciskiem na panelu sterowania.

Osuszanie powietrza

Welltec DHN50 osusza powietrze ekologicznym gazem R290. Pracuje w temperaturze od 5°C do 35°C i wilgotności od 30% do 90%. To plus, bo możesz go używać praktycznie cały rok.

Suszenie prania

Chociaż jego głównym zadaniem było osuszanie piwnicy, kilka razy pomógł mi suszyć pranie. W tym trybie osuszacz pracuje w sposób ciągły z wentylatorem na wysokim biegu.

W skrócie – pracuje bez przerwy, ignorując poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Przyspiesza suszenie prania o kilka godzin. Przyda Ci się, jeśli często robisz pranie, albo masz dużą ilość ubrań do wysuszenia i potrzebujesz zrobić miejsce na suszarce ?

Wentylator

W tym trybie pracy rozdmuchuje powietrze dookoła, ale nie osusza go. Ta funkcja przyda się np. latem w upalny dzień.

Prędkość wentylatora możesz regulować ręcznie. Wciskasz przycisk „SPEED” i ustawiasz taką prędkość, jaką chcesz.

Reklama

Tryby pracy osuszacza

Do wyboru są 2 tryby pracy – komfortowy i tryb pracy ciągłej.

Tryb komfortowy

W trybie komfortowym osuszacz sam dobiera najlepszy poziom wilgotności w oparciu o temperaturę powietrza w pokoju.

Sam mierzy temperaturę i utrzymuje wilgotność na poziomie:

  • 60%, jeśli temperatura powietrza wynosi od 5°C do 20°C.
  • 55%, jeśli temperatura powietrza wynosi od 21°C do 27°C.

Tak jak nazwa trybu podpowiada, osuszacz dba o to, żeby powietrze było komfortowe i przyjemne ?

Tryb pracy ciągłej

Ostatnio wody gruntowe dały nam w kość i zostawiły po sobie ślad w postaci zalanej piwnicy.

Przed włączeniem osuszacza ustawiłam go z daleka od ścian i mebli, żeby pracował wydajnie i nie uszkodził ani siebie, ani innych przedmiotów.

Włączyłam go przez aplikację, ale jeśli jesteś w pobliżu, możesz go włączyć przyciskiem na panelu.

Tryb pracy ciągłej to domyślny tryb osuszacza. W tym trybie ręcznie ustawiłam poziom wilgotności, a osuszacz pracował tak długo, dopóki go nie osiągnął. Do wyboru jest minimum 30% wilgotności i maksimum 90% (ze skokiem co 5%). Kiedy osiągnie wybrany poziom, na panelu świeci się dioda OK.

Kiedy wilgotność powietrza wzrośnie o 3% wyżej niż ustawiony przez Ciebie poziom, osuszacz sam się włącza. To wygodne, bo nie musiałam go pilnować i sprawdzać, jaka jest aktualna wilgotność powietrza w piwnicy.

Im wyższa wilgotność i temperatura w pomieszczeniu, tym wydajniej działa osuszacz. Swoje maksimum osiąga przy 30°C i wilgotności 80%.

Osuszacz pracował w temperaturze 14°C. Testowałam go z filtrami i bez filtrów. Tak jak wspomniałam wcześniej, filtry wpływają na jego wydajność.

Osuszacz powietrza do piwnicy i łazienki Welltec DHN50
Welltec DHN50 osuszał powietrze przede wszystkim w piwnicy po zalaniu. Na ekranie z przodu widzisz aktualną wilgotność powietrza
Osuszanie powietrza z filtrami

Z zamontowanymi filtrami wydajność osuszania to 0,27 l na godzinę. W tym czasie osuszacz zużył 0,25 kW na godzinę. Woda zbierała się w pojemniku.

Osuszanie powietrza bez filtrów

Bez zamontowanych filtrów wydajność osuszania to 0,35 l na godzinę. W tym czasie osuszacz zużył również 0,25 kW na godzinę. Woda zbierała się w pojemniku.

Po podłączeniu wężyka do odprowadzania skroplin, wydajność osuszania nie zmieniła się. Nieznacznie wzrosło zużycie prądu, bo pracowała pompa.

Jaki jest wniosek?

Z założonymi filtrami wydajność osuszania jest niższa. Ale to jeszcze nie powód, żeby ich w ogóle nie montować ? Pamiętaj, że oczyszczają powietrze, więc jeśli zależy Ci na optymalnym osuszaniu i usuwaniu z powietrza kurzu czy alergenów, śmiało załóż filtry.

Funkcja Swing

Przydała mi się funkcję Swing. Klapa wylotu powietrza porusza się w górę i w dół, więc równomiernie rozprowadza powietrze po pomieszczeniu. Klapka porusza się płynnie i jest stabilna.

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 z funkcją swing
Na ekranie osuszacz pokazuje aktualną wilgotność powietrza. Funkcja Swing porusza klapką wylotu powietrza i równomiernie je rozprowadza po pomieszczeniu

Kiedy zaczynałam testy, wilgotność w piwnicy wynosiła 85%. Po zakończeniu testów (które trwały około 2 tygodnie), wilgotność w piwnicy wynosiła 55%.

Osuszanie łazienki po kąpieli

Kilka razy Welltec DHN50 miał okazję osuszyć powietrze w łazience po kąpieli.

Poradził sobie bardzo dobrze. O godzinie 18.00 poziom wilgotności wynosił 72%, a temperatura powietrza 26°C.

Ustawiłam, że docelowo ma być 35%. Włączyłam też funkcję Swing, a wentylator pracował z maksymalną prędkością. Po około 30 minutach wilgotność już była na poziomie 35%.

Im cieplej jest w pomieszczeniu i im wyższa jest wilgotność, osuszacz pracuje wydajniej. Właśnie dlatego osuszacz dużo lepiej radzi sobie z osuszaniem gorącego prania, czy łazienki po kąpieli, niż zimnej piwnicy.

Reklama

Odprowadzanie wody

Osuszacz pozbywa się wody na 2 sposoby. Zbiera ją w pojemniku (6 l), albo odprowadza ją specjalnym wężykiem np. do umywalki, albo wanny.

Zbiornik na wodę

Zbiornik na wodę ma uchwyt i łatwo go wyjmujesz. Widzisz, ile jest wody w środku, bo ma okienko ze wskaźnikiem.

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 z dużym zbiornikiem wody
Zbiornik mieści 6 l skroplin i ma wskaźnik, który pokazuje, ile wody jest w środku

Kiedy zbiornik jest pełny, na panelu świeci się dioda FULL. To znak, że trzeba wylać wodę, żeby osuszacz mógł dalej pracować. Niestety nie możesz sprawdzić w aplikacji, jak bardzo zapełniony jest pojemnik na skropliny.

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 diody
O pełnym zbiorniku na wodę informuje Cię dioda na panelu

Wężyk

Wężyk ma jedną dużą przewagę. Mogłam zostawić osuszacz na wiele godzin i nie musiałam pamiętać o wylewaniu wody. Pracował cały dzień i nie martwiłam się, że się wyłączył przez zapełniony zbiornik.

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 wężyk do skroplin
Wężyk odprowadza wodę do kanalizacji. Dzięki niemu zapominasz o konieczności wylewania wody ze zbiornika

Jak podłączyć wężyk?

Zamontowałam go do specjalnego wyjścia z tyłu osuszacza, a drugi koniec wężyka zostawiłam w umywalce. Wcisnęłam przycisk PUMP, żeby włączyć pompę. Pompa włącza się w odstępach co 30 sekund.

Dzięki wężykowi odprowadzasz skropliny na odległość do 5 m. To plus, jeśli tak jak ja, nie masz miejsca, żeby postawić osuszacz blisko umywalki, czy wanny.

Ile kosztuje 1 godzina pracy? Pobór prądu

Według producenta maksymalna moc osuszacza to 630 W. Do obliczeń przyjęłam stawkę 0,78 zł za 1 kWh prądu.

Przy maksymalnym poborze prądu za 10 zł osuszacz działa przez nieco ponad 20 godzin. Za godzinę jego pracy zapłacisz 0,49 zł.

Czy to dużo? To zależy ?

Kiedy przeanalizowałam uszkodzenia, jakie zrobiła wilgoć (i jakie wciąż może robić), okazało się, że warto włączyć osuszacz i pozwolić mu pracować. Dziennie osuszacz kosztował mnie około 5 zł. Powietrze w piwnicy po około 2 tygodniach wróciło do normy (ok 55% wilgotności).

Reklama

Funkcje dodatkowe

Osuszacz ma kilka dodatkowych praktycznych funkcji.

  • Timer – ustawiasz czas, po którym osuszacz ma się wyłączyć, albo włączyć. Wybierasz od 1 do 24 godzin.
  • Blokada dziecięca – uniemożliwia przypadkową zmianę ustawień osuszacza.
  • Odszranianie – włącza się, jeśli osuszacz pracuje w pomieszczeniu, w którym jest mniej niż 16°C. W mojej piwnicy było 14°C i odszranianie włączało się co około 45 minut.

Osuszacz Welltec DHN50 – czy warto go kupić? Moja opinia

Czy warto kupić osuszacz powietrza Welltec DHN50? Moim zdaniem tak. Dlaczego?

Bardzo dobrze poradził sobie z osuszaniem zalanej piwnicy. Pracuje wydajnie, a sterowanie aplikacją jest wygodne. Plusem jest kilka trybów pracy (np. suszenie prania, tryb wentylatora), więc używasz osuszacza przez cały rok.

Co z minusami? Osuszacz jest dosyć drogi. Kosztuje około 3300 zł, więc jeśli chcesz kupić ten model osuszacza, zaplanuj wydatek odpowiednio wcześnie. Jeżeli nie potrzebujesz aż tak wydajnego osuszacza, możesz rozważyć zakup tańszego modela Welltec DHN. Cała ich rodzina posiada ten sam zestaw funkcji dodatkowych, a główna różnica to maksymalna wydajność osuszacza.

To nie zmienia faktu, że osuszacz bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Czy warto rozważyć zakup tego produktu? Tak ?

Wciąż nie jesteś przekonany do tego osuszacza? Mam dla Ciebie kod rabatowy, który pozwoli Ci oszczędzić na zakupie tego (lub innego osuszacza Welltec) 50 złotych! Odwiedź oficjalny sklep Welltec!

KOD: TRZKQH59CO

Gdzie kupić osuszacz powietrza Welltec DHN50?

Osuszacz powietrza Welltec DHN50 kupisz na:

Opinia - osuszacz powietrza Welltec DHN50

ok. 3300 zł
9.3
Skuteczność osuszania 9.0/10
Sterowanie 9.4/10
Tryby pracy 9.5/10
Zalety
  • Wysoka wydajność osuszania
  • Intuicyjna aplikacja
  • Kilka trybów pracy
  • W zestawie wężyk do skroplin
Wady
  • Wysoka cena
Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl