Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne

Test klimatyzatora przenośnego Welltec ACN18 z 5 trybami pracy

Autor: 
Kuba
15-05-2022
Reklama

Klimatyzator przenośny Welltec ACN18 to najmocniejsze urządzenie w ofercie producenta. Za nieco ponad 4000 złotych dostajesz sprzęt umiejący ochłodzić nawet 100 metrów kwadratowych mieszkania, z maksymalnym przepływem powietrza 680 m3/h.

Zgodnie ze specyfikacją klimatyzacja ta ma bardzo wysoką efektywność chłodzenia EER i grzania COP. Rachunki za prąd nie powinny więc być przerażające. Sprawdzałem jej możliwości w moim nasłonecznionym biurze na nagrzanym poddaszu. Zobacz, jak poradziła sobie z chłodzeniem i czy udało mi się uciec od duszącego gorąca 😉

Aż 5 trybów pracy klimatyzatora Welltec!

Klimatyzator przenośny Welltec ACN18 może pracować nawet w 5 trybach. Oczywiście najważniejszym i najczęściej używanym jest chłodzenie. Moc chłodnicza tego modelu to aż 5200 W (18000 BTU). To naprawdę wysoka wartość!

Zgadniesz, jakie inne tryby może on jeszcze posiadać?

Otóż jest to osuszanie, wentylacja, oczyszczanie i ogrzewanie.

Klimatyzacja przenośna Welltec ACN18
Tak prezentuje się klimatyzacja mobilna Welltec ACN18 przed montażem.

Tryb osuszania, który ma deklarowaną wartość maksymalnego osuszenia 2,2L wody na godzinę. Oczywiście nastąpi to jedynie w doskonałych warunkach, czyli wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności powietrza. Jeżeli interesuje Cię temat osuszania, zajrzyj do naszej recenzji dedykowanego osuszacza powietrza Welltec.

Funkcja wentylacja działa dokładnie tak, jak się domyślasz. Klimatyzator dmucha jedynie powietrzem, które zasysa z pomieszczenia. Nie ogrzewa go, nie chłodzi i nie oczyszcza. Traktuj to jako wielki i wydajny wiatrak 😉

Do oczyszczania powietrza niezbędny jest filtr HEPA H13, który producent oczywiście dołącza do zestawu. Po zamontowaniu filtra w klimatyzacji pojawia się odblokowana opcja oczyszczania powietrza. Niestety nie możesz równocześnie chłodzić i oczyszczać powietrze. Po zamontowaniu filtra HEPA niedostępne staje się grzanie i chłodzenie.

Montaż filtra HEPA 13 w klimatyzacji
Miejsce na montaż filtra HEPA13. Do używania trybu chłodzenia konieczny jest demontaż tego filtra.

Ostatni tryb to grzanie. Może wydawać się to całkiem praktyczne w chłodniejsze dni, gdy klimatyzacja jest już niepotrzebna. Niestety jest z tym jeden problem. Tak samo, jak w trybie chłodzenia, tak i podczas grzania, rura z odprowadzanym powietrzem musi być wyprowadzona na zewnątrz. Musisz więc trzymać otwarte okno również, gdy chcesz dogrzać pomieszczenie.

Bogaty zestaw akcesoriów dodatkowych

Głównym bohaterem recenzji jest oczywiście sama klimatyzacja. Muszę jednak wspomnieć o dodatkach, które dostajesz w zestawie z klimatyzacją. Wiele z tych elementów musiałbyś dokupić osobno, dlatego bardzo miło znaleźć wszystko w jednej paczce i nie martwić się o nic ponadto.

To, co dla mnie okazało się najprzyjemniejsze to dwie rury odprowadzające, które możesz połączyć w jedną, o długości do 3,5 metra. Znalezienie dobrego miejsca dla klimatyzacji stało się od razu łatwiejsze i przyjemniejsze.

Dodatkowe akcesoria Welltec ACN18
Akcesoria do montażu, jakie trafią do Ciebie razem z klimatyzacją Welltec ACN18.

Tu niestety jest pewien problem. Zgodnie z instrukcją optymalna długość rury odprowadzającej to 30 centymetrów. Im dłuższa rura, tym bardziej spada efektywność chłodzenia. Właśnie dlatego staraj się dobrać miejsce dla klimatyzacji tak, aby odległość do okna była jak najmniejsza.

W zestawie jest również listwa do montażu rury do okien przesuwnych. Jest to bardzo fajne, wygodne i praktyczne rozwiązanie. Niestety w Polsce nie są one popularne. Nie znam nikogo, kto miałby w domu okna przesuwne, dlatego pozostaje to miłym, ale niewykorzystanym dodatkiem.

Na szczęście otrzymujesz również uszczelkę okienną Welltec WS400W+, która nadaje się do większości okien tradycyjnych otwieranych „do siebie”. Wraz z uszczelką znajdziesz też taśmy na rzep do montażu i kilka akcesoriów wspomagających jak opaski zaciskowe do stabilniejszego montażu rury.

Sterowanie klimatyzatorem za pomocą pilota lub smartfona z WiFi

Sterowanie klimatyzatorem odbywa się na 3 sposoby. Najprostszy i najłatwiejszy to używanie przycisków znajdujących się na obudowie. Są one dobrze opisane i bez problemu będziesz wiedział, do czego służy każdy z nich.

Aplikacja czy pilot do sterowania?
Do sterowania możesz użyć pilota, aplikacji lub panelu na urządzeniu.

Kolejna opcja to sterowanie przez dołączony do zestawu pilot. Ma on wszystkie najpotrzebniejsze funkcje, dlatego z pozycji kanapy możesz włączyć klimatyzację i ustawić niższą temperaturę.

Najbardziej zaawansowanym sposobem jest sterowanie za pomocą aplikacji Tuya Smart. Po połączeniu smartfona z komputerem możesz bezproblemowo korzystać z wszystkich funkcji, a nawet pokusić się o automatyzację działania.

W aplikacji możesz połączyć więcej swoich smart sprzętów, tak aby sterować swoim mieszkaniem z wielką wygodą i przyjemnością.

Aplikacja Tuya Smart
Tak wygląda aplikacji do sterowania klimatyzacją. Wybierz tryb pracy, prędkość i gotowe!

Jak długo trwał montaż Welltec ACN18?

Do montażu klimatyzacji tradycyjnej musisz wynająć ekipę fachowców. Często łączy się to z kuciem ściany, aby wyprowadzić rury z mieszkania i niemałymi kosztami z tym związanymi. O późniejszym sprzątaniu mieszkania już nawet nie będę wspominał.

Klimatyzację przenośną Welltec zamontowałem w pojedynkę, w ciągu około godziny, spokojnie popijając kawkę. Nie potrzebowałem do tego specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Wszystko, co musisz wiedzieć, jest dobrze opisane w instrukcji 🙂

Za samą instrukcję Welltecowi należy się plus. Co może być ważne, jest w całości po polsku. Widać, że ktoś porządnie się tym zajął. Ostatecznie to wygoda dla obu stron. Producent ma mniej pytań od klientów, a klient wie o wszystkich aspektach swojego nowego sprzętu. Brawo.

W skrócie sam montaż urządzenia jest bardzo prosty, zobacz sam:

 1. Rozpakuj karton z klimatyzacją i akcesoriami.
 2. Znajdź dogodne miejsce dla klimatyzacji w domu.
 3. Rozpakuj, przyklej i zamontuj uszczelkę okienną.
 4. Podłącz i wyprowadź rurę odprowadzającą powietrze.
 5. Podłącz klimatyzacje do prądu.
 6. Rozkoszuj się chłodem.

Wbrew pozorom najtrudniejszym z tych punktów jest montaż rury odprowadzającej gorące powietrze. Elementy musisz do siebie dokręcić, a te paskudne plastiki potrafią być naprawdę niewspółpracujące 😉 Jest to jednak zabawa raz na sezon, dlatego warto poświęcić chwilę dłużej i zrobić to porządnie.

Uszczelka okienna Welltec w zestawie

Pamiętaj, że dla najlepszej efektywności chłodzenia należy zamknąć wszystkie drzwi, okna i miejsca, z których może przenikać powietrze. Dlatego na okno warto, a wręcz należy zamontować uszczelkę okienną, która blokuje ruch powietrza.

Tak jak wspominałem, jest ona w zestawie wraz ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami dodatkowymi. Montaż jest bardzo prosty, ale warto się do niego przyłożyć, aby nie mieć późniejszych problemów z jego trwałością.

System montażu uszelki okienej Welltec
Akcesoria do montażu uszczelki okiennej. Wszystko masz dostarczone ze sporym nadmiarem.

Na początek wybierz okno, przez które chcesz wyprowadzić rurę odprowadzającą powietrze. Otwórz je i sprawdź, czy nic nie blokuje swobodnego przepływu powietrza z rury. Pamiętaj, że powietrze, które będzie uchodziło przez nią, ma wysoką temperaturę. Kwiatki raczej tego nie przetrwają.

Przed przyklejeniem rzepu do ramy okiennej warto ramę okienną przemyć wodą, a najlepiej odtłuszczaczem. Cleaner do „ekstremalnego odtłuszczania płytki paznokcia” mojej żony nadał się do tego doskonale 😉

Po zamocowaniu rzepu wystarczy przyczepić uszczelkę okienną, a zamkiem błyskawicznym zrobić miejsce na rurę odprowadzającą. System montażu klimatyzacji Welltec ACN18 jest naprawdę wygodny i praktyczny. Wszystko jest w zestawie i o żadne dodatkowe elementy nie musisz się martwić.

Pamiętaj! Jest to system do okna rozwiernego (otwieranego na oścież). W przypadku, gdybyś miał np. okno dachowe, musisz poszukać alternatywnego systemu montażu.

Okno do montażu klimatyzacji
Okno do montażu rury odprowadzającej powietrze ma wymiary 85x85 cm. Na normalnym (większym) oknie montaż będzie jeszcze łatwiejszy.

Klimatyzator Welltec ACN18 jest wielki!

Wielki w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ma on niecałe 80 centymetrów wysokości i prawie 50 cm szerokości. Do tego waży 30 kg! Miej to na uwadze, planując miejsce dla niego w swoim domu. Możesz być naprawdę zaskoczony jego rozmiarem.

Rozmiar Welltec ACN18 w porównaniu z laptopem
Waga tego klimatyzatora to 30kg. Jego wysokość to prawie 80 cm. Dla porównania laptop o przekątnej 17 cali.

Na szczęście jego obudowa jest wykonana z bardzo ładnego tworzywa. Nie będzie szpecił Twojego salonu, może stać się bardzo eleganckim (no i praktycznym!) dodatkiem do wnętrza.

Jak skutecznie klimatyzator przenośny Welltec ACN18 chłodzi pokój?

Testowałem ten klimatyzator w maju. Może wydawać się, że to nie jest najlepsza pogoda do klimatyzowania pomieszczenia. Otóż już wyjaśniam.

Klimatyzator trafił do pomieszczenia na poddaszu w domu ze skośnym dachem. Okna i dach skierowane są na południe i zachód. W ciągu dnia słońce naświetla pokój od 9 rano do zachodu. Potrafi to dogrzać pokój do temperatury bliskiej 28 stopni już w maju. Nie pomaga w tym dachówka w kolorze ciemnego brązu, który dodatkowo łapie i magazynuje w sobie dużo ciepła.

Właśnie z tych powodów biuro, w którym przebywam, muszę chłodzić już od maja lub cierpieć w upałach. Pomieszczenie dogrzewają dodatkowo 2 osoby i 2 pracujące komputery. Łączna suma daje naprawdę dużo ciepła w te niby nie najgorętsze miesiące roku.

Rura odprowadzająca ciepło z klimatyzacji
Najkrótsze ustawienie rury odprowadzającej nie zawsze jest najlepsze. Nie powinieneś zaginać jej pod kątem 90 stopni. Im prostsza, tym lepsza.

Po uruchomieniu klimatyzacji odczuwalny chłód w pomieszczeniu jest niemal natychmiastowy. Chłodne powietrze miesza się z ciepłym, dając przyjemne orzeźwienie. Niczym bryza nad morzem. W ciągu 50 minut pracy temperatura spadła o 1⁰C według wskazań termometru z 24,8 na 23,8.

Problem pojawia się, gdy wyłączyłem klimatyzację. Już w niecałe 20 minut temperatura wzrosła o prawie 0,5 stopnia. Skąd taka zależność?

Nagrzane meble, podłoga i wszystkie elementy w pomieszczeniu oddają ciepło dużo dłużej, niż wynosi aktualna temperatura w pokoju. Dlatego bardzo ważnym czynnikiem w przypadku korzystania z klimatyzacji jest włączenie jej najlepiej z samego rana, nim wszystko dookoła zdąży się nagrzać.

Model Welltec ACN18 dedykowany jest do pomieszczeń do 100 metrów kw. Pamiętaj jednak, aby pod uwagę wziąć nie tylko sam metraż, ale też nasłonecznienie i ewentualne ściany. Klimatyzacja dużo skuteczniej ochłodzi 100 metrów kwadratowych jednego pomieszczenia niż 60 metrów kw. całego mieszkania złożonego z kilku pomieszczeń.

W internecie znajdziesz kalkulatory pozwalające dobrać moc urządzenia do Twojego mieszkania. Warto z nich skorzystać i wyciągnąć średnią wartość dla siebie. Dla przykładu kalkulator z klimasklep jest tutaj.

Podłączenie dwóch rur
Łącząc dwie rury w jedną otrzymujesz dużo większą swobodę w możliwości umieszczenia klimatyzacji. Maksymalna długość rur to 3,5 metra.

Ile prądu zużywa klimatyzacja Welltec ACN18?

Według producenta maksymalny pobór prądu w czasie chłodzenia to 2000 W na godzinę. W czasie moich testów zużycie to wynosiło jednak około 1200 W. Do obliczeń przyjąłem stawkę 0,78 zł za 1 kWh prądu.

Przy maksymalnym poborze prądu, za 10 zł klimatyzacja działa przez niecałe 6,5 godziny. Za godzinę jego pracy zapłacisz 1,56 zł.

W przypadku poboru prądu, jaki udało mim się osiągnąć, za 10 zł możesz chłodzić przez ponad 10,5 godziny. Wtedy, za każdą godzinę zapłacisz około 0,94 zł.

Według mojego średniego zużycia klimatyzacja kosztuje mnie około 80 złotych miesięcznie. W końcu nie każdego dnia jest upał i często wystarczy po prostu otworzyć okno. Nie jest to za wysoki koszt w stosunku do tego, jakie korzyści daje klimatyzacja mieszkania 🙂

Czynnik chłodzenia R290

„Magia” chłodzenia opiera się na czynniku chłodniczym R290 (propan). To za jego pomocą ciepło jest odprowadzane na zewnątrz, a chłód zostaje w pomieszczeniu. Jest to aktualnie jeden z najlepszych wyborów spośród wszystkich czynników chłodzących z racji jego bezpieczeństwa i ekologiczności.

Tylna część klimatyzacji
W tylnej części urządzenia znajdziesz zawory odprowadzające wodę oraz miejsce na rurę odprowadzającą powietrze.

Klimatyzator Welltec może pochwalić się również wysoką efektywnością zużycia prądu. Wskaźnik EER określa efektywność, z jaką prąd jest zamieniany na chłód. W przypadku tego modelu EER wynosi 2,6. Czyli z każdego 1 kW energii elektrycznej uzyskujesz 2,6 kW mocy chłodzenia. To aktualnie górna granica tego typu sprzętu.

Czy hałas klimatyzatora jest meczący?

Według moich pomiarów klimatyzator na maksymalnym nawiewie generuje hałas około 53 dB, mierząc w odległości 1 metra od działającego urządzenia. Dla porównania odkurzacz generuje około 70-80 dB w zależności od mocy ssania.

Czy ten dźwięk jest meczący? Zdecydowanie wolę bardziej szum liści i śpiew ptaków. Jednak klimatyzatora używam w biurze, więc bez problemu mogę założyć słuchawki, a wtedy klimatyzator staje się mało słyszalnym tłem. Także mówiąc w skrócie: można się przyzwyczaić 🙂

Czy warto kupić klimatyzator przenośny Welltec ACN18?

Tak, tak, tak! Klimatyzacja staje się niezbędna w naszym kraju. Lata potrafią być naprawdę dokuczliwe i możliwość ochłodzenia staje się kluczowa. Klimatyzator przenośny Welltec ACN sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie można zamontować klasycznej klimatyzacji typu split.

Panel sterowania Welltec ACN18
Panel do sterowania ręcznego klimatyzatora okazał się dla mnie najbardziej praktyczną metodą sterowania.

W ofercie Welltec znajdziesz 3 modele klimatyzacji ACN, które różnią się przede wszystkim mocą chłodzenia (co za tym idzie maksymalną powierzchnią mieszkania) i oczywiście ceną.

Klimatyzacje Welltec zapewnią Ci nie tylko chłodzenie, ale też osuszanie lub oczyszczanie powietrza. Dzięki temu nie musisz szukać miejsca na zimowanie klimatyzacji, tylko korzystaj z niej cały rok!

Zestaw akcesoriów, jakie otrzymujesz wraz z klimatyzacją, jest naprawdę bogaty. Niczego Ci nie braknie, a zapewne z wielu elementów nie będziesz korzystać. Zawsze warto jednak je mieć. W końcu to klimatyzacja mobilna i za rok możesz jej używać w zupełnie innym miejscu 🙂

Wciąż nie jesteś przekonany czy ten klimatyzator to dobry zakup dla Ciebie? Mam jeszcze dwa argumenty. Pierwszy z nich to aż 5-letnia gwarancja na sprzęt. Drugi to kod rabatowy, który pozwoli Ci oszczędzić na zakupie tego (lub innego klimatyzatora Welltec) 100 złotych! Odwiedź oficjalny sklep Welltec!

KOD: TRZUUU6K

Rekomendacja1 Trafiony Zakup

Szukasz efektywnego sposobu na ochłodzenie latem? Klimatyzacja Welltec jest Twoim ratunkiem! Możesz śmiało postawić na ten model. Odwdzięczy Ci się przyjemnym chłodem latem, a dodatkowo osuszy lub nawet oczyści powietrze w Twoim domu. Warto korzystać z niego nawet przez cały rok.

Gdzie możesz kupić klimatyzator przenośny Welltec ACN18?

Opinia – Welltec ACN18

około 4200 zł
9.2
Efektywność 9.3/10
Możliwości 10.0/10
Cena 8.3/10
Zalety
 • 5 trybów działania
 • estetyczna obudowa zewnętrza nie szpeci mieszkania
 • bardzo dobra efektywność chłodzenia EER=2,6
 • długa rura odprowadzająca powietrze 3,5 metra
Wady
 • długa rura odprowadzająca powietrze zmniejsza efektywność pracy urządzenia
 • naprawdę wielki i ciężki sprzęt
Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl