Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Test Genesis Thor 303. Klawiatura mechaniczna z wymiennymi przełącznikami

Autor: 
Kuba
20-09-2022
Reklama

Tania klawiatura mechaniczna z wymiennymi przełącznikami? Na dodatek z fajnym podświetleniem RGB i aluminiowym wykończeniem?

Przedstawiam klawiaturę mechaniczną Genesis Thor 303 (oraz mniejszego brata Thor 303 TKL).

Miałem okazję testować obie klawiatury przez ostatnie tygodnie. Czy sprostały moim oczekiwaniom? Czy warto kupić jedną z nich? No i czy najważniejszy system wymian przełączników Hot Swap rzeczywiście jest użyteczny?

Wszystko to sprawdzam w tej recenzji! Zaczynajmy.

Klawiatura mechaniczna Genesis Thor 303 TKL
Klawiatura Genesis Thor 303 występuje w wersji TKL (zdjęcie) i pełnowymiarowej

Nieśmiertelna klawiatura mechaniczna Genesis Thor 303

Jeżeli miałeś wcześniej do czynienia z klawiaturami mechanicznymi, zapewne znasz przypadki niedziałających klawiszy. Może doświadczyłeś tego Ty, a może Twój kolega. Niestety jednak niezależnie od jakości produktu czasem po prostu zdarza się klawiatura, w której uszkodzeniu ulega przełącznik mechaniczny.

Nie jest to problem, o ile klawiatura jest wciąż na gwarancji. Chociaż nie, wróć. Reklamacje gwarancyjne trwają często po kilka tygodni, więc jednak jest to problem. Tyle czasu bez klawiatury. No cóż, może w Twoim przypadku popsuł się jakiś mało istotny klawisz? Cóż… spacja… masz pecha 😉

Porównanie klawiatur Genesis Thor 303
Wolisz pełnowymiarowe klawiatury, czy te ciut mniejsze?

Jeżeli wcześniej nie znałeś tego typu historii, to naprawdę masz szczęście. Mam jednak pewne rozwiązanie na taką historię i jest nim właśnie Genesis Thor 303.

W tym modelu klawiatury masz bowiem możliwość bezproblemowej wymiany uszkodzonego przełącznika. Bez żadnej wiedzy technicznej czy elektronicznej!

Hot Swap, bo tak właśnie ta funkcja jest nazywana, to możliwość wyciągnięcia każdego przełącznika w klawiaturze i zastąpienia go innym. Podstawowym zastosowaniem tej funkcji może być oczywiście wymiana uszkodzonego klawisza, ale nie ogranicza się tylko do tego.

Druga, może nawet ważniejsza możliwość, to podmiana przełączników na inny typ, z innym odczuciem działania (kolorem przełącznika). Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, abyś w miejsce najczęściej użytkowanego WASD zamontował płynniejsze i bardziej czułe przełączniki typu Red.

Klawiatura, dwa dodatkowe przełączniki, chwytaki i naklejki. Oto cały zestaw

Może sam dokładnie nie wiesz, jaki typ przełącznika jest najlepszy dla Ciebie? Możesz bez problemu dokupić kilka przełączników w różnych kolorach i testować do woli!

Jak wygląda cały proces wymiany klawisza w Genesis Thor 303?

 • Zdejmij nakładkę klawisza (chwytak jest w zestawie).
 • Złap odkryty przełącznik na bokach (kolejny chwytak jest w zestawie).
 • Wyciągnij przełącznik.
 • Wsadź nowy przełącznik. Wystarczy dopasować dwa wystające metalowe piny.
 • Zamontuj z powrotem nakładkę klawisza i gotowe!

W przypadku klasycznej klawiatury mechanicznej niezbędne byłoby lutowanie, którego tutaj nie ma. Dzięki temu klawiatura pozostaje wciąż na gwarancji, a ty masz w 60 sekund naprawiony problem, który mógłby się ciągnąc kilka tygodni.

Wymienne klawisze Thor 303 TKL
Wyjęte klawisze możesz bez problemu zmienić na nowe

Aluminiowe wykończenie Genesis Thor 303

Możliwość łatwej wymiany klawisza to niewątpliwie największy atut Thora 303. Ale czy jedyny? Oczywiście, że nie!

Na Twoją uwagę na pewno zasługuje też sama budowa klawiatury. Genesis bowiem zrezygnował z klasycznej plastikowej obudowy. Jej miejsce zastępuje piękna aluminiowa konstrukcja.

Górna część klawiatury jest wykonana w 100% z aluminium. Plastik umieszczono jedynie na spodniej części, która w zasadzie i tak będzie leżeć na biurku.

W zasadzie czy aluminium jest lepsze od plastiku? Zdecydowanie tak. Jest łatwiejsze w czyszczeniu, nie odbarwisz go tak łatwo rozlaną kawą i jest zdecydowanie twardsze na przypadkowe uderzenia czy upadki.

Może jednak najważniejsze dla Ciebie będzie chłód, jaki ono daje. Aluminium jest wyraźnie bardziej chłodne niż plastik, dlatego Twoje dłonie na klawiaturze mogą dostać dodatkową „klimatyzację”. Naprawdę fajna rzecz, gdy w ferworze walki robi Ci się ciut za gorąco.

Gładka obudowa z aluminium ułatwi sprzątanie

W modelu Genesis Thor 303 nie znajdziesz też klasycznego wgłębienia na klawisze. Wszystkie przyciski wystają z całości konstrukcji, która jest generalnie płaska. Moja pierwsza myśl, gdy tylko zobaczyłem taką budowę, była „Nie będę musiał sprzątać” 🙂

Niewątpliwie taka budowa niweluje niemal do zera miejsce, gdzie mogą zbierać się kurz i chipsy. Wystarczy klawiaturę obrócić o 90 stopni i wytrzepać wszystko, co do niej wpadło.

Czym jeszcze może zaskoczyć Cię ta klawiatura? Na spodniej części znajdziesz dobrze wykonane podnoszone nóżki do regulacji wysokości. Mają tylko jeden poziom wysokości, ale są dobrze ogumione, przez co przyczepność klawiatury do biurka wyraźnie wzrasta.

Większa klawiatura ma większe nóżki. Obie mają praktyczne korytko na przewód

Miłym dodatkiem jest też korytko na przewód, który możesz wyprowadzić w lewo, prawo lub do góry. Klawiatura nawet leżąc płasko na podkładce nie będzie wybrzuszona przez przewód, bo ten będzie elegancko schowany we wgłębieniu.

Wersja pełnowymiarowa czy Thor 303 TKL?

Genesis Thor 303 to pełnowymiarowa klawiatura, która ma wszystkie 104 klawisze. Możesz też zdecydować się na model Thor 303 TKL, który jest klawiaturą z „uciętym” blokiem numerycznym (87 klawiszy).

Generalnie zestaw funkcji, jakie posiadają obie klawiatury, jest taki sam. Wykończenie i materiały są takie same. Obie posiadają aluminiową obudowę i mechaniczne przełączniki Outemu Brown.

Nóżki na spodniej części są zdecydowanie szersze na pełnowymiarowej klawiaturze. W końcu jest ona większa, więc wymaga lepszej przyczepności.

Porównanie dużej i małej klawiatury Genesis Thor 303

Tak naprawdę istotną różnicą jest ilość klawiszy, a tym samym ich rozmiar. Jeżeli jesteś zwolennikiem mniejszych klawiatur, wersja TKL może być świetnym wyborem. To kwestia Twoich indywidualnych preferencji i ewentualnie rozmiaru biurka 😉

Obie klawiatury są oferowane w białej wersji kolorystycznej. Natomiast Genesis Thor 303 TKL znajdziesz też w czarnej obudowie z przełącznikami Outemu Red. (recenzja tutaj)

Oprogramowanie do sterowania klawiaturą

Sterowniki do modelu Genesis Thor 303 są bardzo proste. Jest w nich jednak wszystko to, co potrzebujesz do sterowania klawiaturą.

Główne okno to możliwość wyboru jednego z trzech profili użytkownika. Tam też definiujesz tryb podświetlenia, jego kolor, szybkość, natężenie. Łącznie do wyboru masz 25 trybów podświetlenia klawiatury.

Możesz również ustawić funkcje makro dla wybranego klawisza. Wszystkie te opcje możesz wybrać z panelu sterowników lub bezpośrednio ze skrótów klawiszowych dostępnych na klawiaturze.

Całe oprogramowanie jest oczywiście dostępne w języku polskim lub angielskim.

Korzystając ze skrótów klawiszowych, możesz wybrać też dodatkowe opcje, jak blokada klawisza Windows, zestaw klawiszy multimedialnych, czy nawet możliwość blokady całej klawiatury, aby kot nic nie nawciskał 😉

Dodatkowo na klawiszach 1-5 Genesis zaprogramował tryby podświetlenia dedykowane do konkretnych typów gier, jak gry FPS, wyścigi czy LoL.

Samo podświetlenie klawiatury jest przyjemne. Dzięki niezabudowaniu klawiszy od boków więcej światła ucieka spod nich, tworząc fajne efekty świetlne. Nie wygląda to tak super, jak klawisze Pudding w testowanym ostatnio Genesis Thor 660, ale i tak robi to dobre wrażenie.

Podświetlenie Genesis Thor 303 wygląda całkiem ładnie, szczególnie wieczorem

Wrażenia z użytkowania Thora 303 i 303 TKL

Najwięcej zabawy miałem z wyborem trybu podświetlenia. Jest ich aż 25, dlatego wybór tego idealnego zajął mi trochę czasu 😉

Tak jak wspominałem, aluminiowe wykończenie jest chłodne w dotyku, co w ciągu dnia było przyjemne.

Mniej przyjemne było natomiast z samego rana, szczególnie we wrześniu, kiedy poranki nie są już upalne, a bliżej im do zimnych. Po chwili jednak i tak temperatura się wyrównuje, więc nie ma to aż takiego znaczenia.

Przełączniki mechaniczne pracują bardzo dobrze i płynnie, nie mam do nich żadnych zastrzeżeń. Momentami słychać sprężynki pracujące pod np. spacją. Najłatwiej to zaobserwować wciskając powoli przycisk.

Nie jest to jednak niczym niespotykanym i takie samo działanie ma inna klawiatura, którą posiadam na przełącznikach Cherry.

Takie akcesoria dodawane są do klawiatury

Nie jestem pewien, czy wybrałbym przełączniki typu Brown do gier FPS. Na pewno do pisania tej recenzji sprawdzają się świetnie. Na szczęście głównie grywam w strategie, dlatego taki typ przełączników mechanicznych jest dla mnie bardzo dobry.

Oczywiście klawiatura ma pełen anti-ghosting / N-Key Rollover, czyli możesz śmiało wciskać wiele klawiszy bez zmartwienia, że komputer czegoś nie zarejestruje.

W wersji pełnowymiarowej klawiatury diody typu Num Lock / Caps Lock znajdziesz w klasycznym miejscu w prawym górnym rogu obudowy.

Sytuacja kompiluje się w przypadku wersji TKL. Nie było za dużo miejsca, więc producent postanowił je upchnąć pomiędzy klawiszami Insert a PrintScreen. Jest tam dioda Caps Lock oraz Scroll Lock. Natomiast Num Locka z wiadomych przyczyn zabrakło.

Podświetlenie obu klawiatur wygląda najlepiej po zmroku

Czy warto kupić klawiaturę mechaniczną Genesis Thor 303? Moja opinia

Klawiatury Genesis Thor 303 i 303 TKL mają 3 główne zalety, które mogą zdecydować o wyborze tego modelu.

Najważniejsze z najważniejszych to technologia Hot Swap, dzięki której możesz łatwo wymienić uszkodzony klawisz lub wymienić go po prostu na inny typ (kolor).

Płaska obudowa z wystającymi klawiszami zapewni dodatkowo wygodny dostęp do klawiszy. Nie tylko w czasie wymiany, ale przede wszystkim na co dzień. Znacznie ułatwi Ci to czyszczenie klawiatury i dbanie o jej wygląd.

A na koniec aluminiowa konstrukcja – wszyscy wiemy, że jest świetna i ją chcesz 🙂

Na biurku mam sporo miejsca, dlatego zdecydowanie wole pełnowymiarową wersję Thor 303. Ty natomiast możesz postawić na mniejszego 303 TKL, który jest równie świetny. Za wyborem mniejszego urządzenia może przemawiać też cena, jest on o 40 złotych tańszy.

Niezależnie od rozmiaru klawiatury cena jest naprawdę okazyjna. Aluminiowa klawiatura mechaniczna z dobrym podświetleniem za nieco ponad 200 złotych, dodatkowo z możliwością wymiany przełączników. Tak, zdecydowanie to bardzo dobra oferta, którą możesz śmiało rozważyć!

Klawiaturę gamingową Genesis Thor 303 możesz kupić w oficjalnym sklepie Genesis oraz tutaj:

Wersja TKL na Allegro.

Opinia – Genesis Thor 303

229 / 269 złotych
9
Genesis Thor 303 9.0/10
Zalety
 • przyjemna aluminiowa obudowa
 • wymienne klawisze hot swap
 • ładne podświetlenie
 • tania
 • zestaw akcesoriów do wymiany przełączników
Wady
 • pełnowymiarowa sprzedawana tylko z przełącznikami Brown
Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl