Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Philips LatteGo 5000 - test ekspresu do kawy

Autor: 
Kuba
27-10-2020
Reklama

W każdym domu przychodzi taki moment, w którym rozważasz zakup ekspresu ciśnieniowego do przygotowania ulubionej kawy. Jest to niezależne od tego, czy dla Ciebie najlepsza jest kawa parzona z samego rana, czy też ta popołudniowa z kawałkiem czekolady.

Jest wiele argumentów, które mogą przekonać Cię do zakupu ekspresu automatycznego. Główny czynnik, który decyduje o tym, czy chcesz mieć ekspres i jaki ma on być to na pewno Twoja osobista pasja do kawy.

Zakup ekspresu do kawy za kilka tysięcy złotych dla jednego może być niedużą kwotą w stosunku do tego, co otrzymasz w zamian. Dla kogoś innego będzie to już zapora nie do pokonania, jednak i od niej zawsze udaje się znaleźć odstępstwa.

Proces parzenia kawy w ekspresie
Aromatyczne czarne espresso to mój ulubiony napój z ekspresu Philips 5000 LatteGo.

W moim przypadku zainteresowanie ekspresem do kawy trwało już dłuższy czas. Szukając odpowiednich ziaren, testując różne opcje alternatywne metody parzenia kawy — od french pressa, przez aeropress; wybierając kawę świeżo mieloną, bądź mieląc ją w młynku tuż przed zaparzeniem.

Po takim przejściowym okresie poszukiwań postanowiłem spróbować automatycznego ekspresu ciśnieniowego i zobaczyć co do zaoferowania ma ekspres do kawy Philips LatteGo 5000.

Jakie kawy możesz przygotować?

Ekspres ten przyrządza 6 rodzajów kaw. Poza tradycyjnymi kawami czarnymi — espresso, kawa czarna, Americano, ten model Philips znakomicie sprawdzi się do kaw mlecznych. Tych mamy 3 rodzaje — klasyczna kawa biała, Cappuccino oraz Latte Macchiato.

Tym, co wyróżnia ekspres Philips LatteGo 5000 od innych modeli, jest nowatorski system mleczny. Wcześniej, gdy miałem do czynienia z ekspresami automatycznymi samo robienie kawy mlecznej nie było problematyczne. Problem zaczynał się dopiero po przygotowaniu kawy, gdy należało wyczyścić cały system mleczny.

Tradycyjne systemy mleczne wyposażone w wąską rurkę nie jest łatwo czyścić. Często służy do tego osobny program ekspresu, który przepłukuje cały system mleczny bieżącą wodą. Jest to dosyć męczące, a i przede wszystkim czasochłonne.

Philips stworzył inny system spieniania mleka, który opiera się jedynie na dwóch złączonych elementach, bez użycia kłopotliwej rurki. System automatycznie pobiera mleko z pojemnika, spieniając je w górnej części tuż przed trafieniem do filiżanki.

System LatteGo w ekspresie Philips 5000
Proces spieniania mleka przez system LatteGo. Zapomnij o rurkach.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wygoda montowania i ściągania pojemnika na mleko. Możesz go wykorzystać jako karafkę na mleko. Po przygotowaniu ulubionej kawy, mleko, które pozostało w pojemniku, możesz wraz z karafką schować do lodówki do następnego wykorzystania.

Umycie tego zestawu jest również bardzo łatwe i wygodne. Wystarczy zwolnić jeden zaczep, a otrzymasz dwie odrębne części karafki, które wystarczy przemyć pod bieżącą wodą. Korzystasz ze zmywarki? Nie ma żadnego problemu, elementy nadają się do mycia również w zmywarce!

Nawet 5000 kaw bez konserwacji

Pojemnik na wodę oraz zapas kawy znajduje się w górnej części urządzenia. Dostęp do obu jest bezproblemowy, jednak w zależności od Twojej zabudowy kuchennej, przeszkadzać może na przykład szafka wisząca.

Wodę możesz uzupełnić, wlewając ją bezpośrednio do ekspresu. Pojemnik na wodę możesz również całkowicie wyjąć i napełnić pod bieżącą wodą z kranu. Producent przewidział miejsce na specjalny filtr, który niezwykle skutecznie chroni wnętrze ekspresu przed kamieniem z wody.

Korzystając z tego wymiennego filtra procedurę odkamieniania ekspresu, należy wykonać dopiero po przygotowaniu 5000 kaw! Pojemność zbiornika na wodę wynosi 1,8 litra, a to na ile filiżanek kawy ona starcza, zależy tylko od tego, jakie napoje preferujesz.

Zgodnie z informacjami producenta pojemnik na kawę mieści około 250 gramów ziaren. W moim przypadku udało się zmieścić jedynie około 130 gramów. Pojemnik poza spełnianiem swojej zwykłej roli, został wyposażony w dodatkową pokrywę wierzchnią, która ma gwarantować lepsze warunki przechowywania ziaren, ograniczając dostęp powietrza.

Zabieg ten przedłuży świeżość ziarna, a tym samym poprawi aromat przygotowanej kawy, nawet z ostatnich ziarenek. Oczywiście wewnątrz pojemnika na ziarna znajdziemy opcje regulacji stopnia zmielenia ziaren.

Filtr wody w ekspresie Philips 5000
Zbiornik na wodę w ekspresie Philips mieści około 1,8 L.

Praktyczna obsługa ekspresu do kawy

Ważnym elementem ekspresów, na który warto zwrócić uwagę, jest miejsce zbierania się skroplin oraz zużytej kawy. Bardzo często będziesz zmuszony wylewać wodę z tacki, dlatego zawsze warto zwrócić uwagę gdzie i w jaki sposób należy tego dokonać.

W przypadku Philips LatteGo 5000 ociekacz oraz resztki zaparzonej kawy znajdują się we frontowej części urządzenia, dlatego bez trudu możesz w mniej niż minutę opróżnić pozostałości po przygotowywanej kawie.

Najważniejszą częścią ekspresu, która wymaga konserwacji, jest oczywiście jednostka zaparzacza. To w dużej mierze od niej zależy jaki smak będzie mieć Twoja kawa. Zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji, zaparzacz należy myć raz w tygodniu pod bieżącą wodą.

Osobiście odczuwałem znaczną różnicę pomiędzy kawą przygotowaną po świeżo wyczyszczonym zaparzaczu a taką po 5 dniach użytkowania jednostki. Zachęcam Cię więc do częstego czyszczenia zaparzacza, co przełoży się na znacznie lepszy aromat Twojej kawy.

Tym bardziej że czynność ta nie jest czasochłonna. Dostęp do zaparzacza znajduje się w prawej stronie urządzenia. Należy najpierw wysunąć pojemnik na skropliny, aby odblokować główny zatrzask. W zestawie znajdziesz specjalny pędzelek do czyszczenia zaparzacza.

Umyty zaparzacz można zostawić do wyschnięcia na blacie. Alternatywnie możesz przyśpieszyć ten proces, wycierając wodę ściereczką, uważaj jednak na pozostałości po ręczniku.

Personalizacja kawy według Twoich wymagań

Poza głównymi 6 typami kawy, jakie możemy przyrządzić, Philips LatteGo 5000 oferuje kilka dodatkowych funkcji. Jako że ekspres zajmuje trochę miejsca, a nie każda kuchnia jest duża, zyskasz możliwość zrezygnowania ze standardowego czajnika elektrycznego.

Ekspres oferuje bowiem możliwość przygotowania gorącej wody, w której możesz zaparzyć na przykład herbatę. Wygodna funkcja, szczególnie gdy chcesz przygotować tylko jedną filiżankę herbaty. Unikniesz tym samym gotowania za dużej ilości wody w czajniku.

Kolejnym dodatkiem do napoi kawowych jest możliwość przygotowania samego spienionego mleka. Idealny napój dla młodszych osób, których nie możesz poczęstować czarną kawą. W zestawie poza samym ekspresem znajdziesz również podstawkę, którą możesz wykorzystać do mniejszych filiżanek i szklaneczek do espresso.

Espresso przygotowane w ekspresie do kawy
Dodatkowa podstawka nada się szczególnie do niskich filiżanek i szklaneczek do espresso.

Każdy z napoi kawowych możesz zaprogramować indywidualnie. Osobno ustalisz ilość mleka oraz kawy w napoju. W przypadku espresso, aby dostosować ilość napoju do wielkości szklanki, wystarczy przytrzymać przycisk odpowiedzialny za robienie espresso.

Ekspres zacznie przygotowywać napój, a gdy ilość w szklance będzie odpowiednia, wystarczy zatwierdzić ustawienie. Urządzenie zapamięta zadaną ilość wody i będzie przygotowywać kolejne napoje, bazując na stworzonej przez Ciebie konfiguracji kawy.

Aroma Strenght – odpowiednia intensywność kawy

Ekspres do kawy Philips posiada możliwość ustawienia intensywności aromatu danego napoju tuż przed jego przygotowaniem. Osobno wyszczególniony przycisk Aroma Strenght pozwala Ci na ustawienie preferowanej wartości.

LatteGo 5000 pozwala na wybór jednej z pięciu mocy dla każdego napoju. Symbolizuje to bardzo przyjemna dla oka, ikonka ziarenka kawy. Taka ikonka dodaje naprawdę miłego akcentu podczas przygotowywania napoju.

Bardzo lubię intensywne kawy dlatego zwykłą kawę czarną oznaczoną na ekspresie jako Coffee, przygotowuje na najmocniejszym ustawieniu aromatu. Natomiast w przypadku Espresso moc 4/5 jest dla mnie idealna. Pamiętaj, że nawet najlepszy ekspres nie przygotuje pysznej kawy bez odpowiednich ziaren.

Znakomite espresso przygotujesz na przykład z ziarnami Pellini Espresso Bar Vivace. Szczególnie przy wyższych intensywnościach napoju, najtańsze ziarna mogą być po prostu niesmaczne.

Przycisk Aroma Strenght odpowiada również za możliwość przygotowania kawy sypanej. W górnej części urządzenia, obok pojemnika na kawę ziarnistą znajduje się otwór, w który możesz wsypać wcześniej zmieloną kawę sypaną.

Trzy typy kawy z ekspresu LatteGo
Kilka propozycji podania kaw przygotowanych w ekspresie Philips 5000 LatteGo.

Praktyczny wyświetlacz

W czasie eksploatacji ekspres informuje nas o wszystkich ewentualnych błędach na ekranie. Przykładowo, jeżeli podczas czyszczenia zaparzacza wsadziłeś go w niewłaściwy sposób, ekspres poinformuje Cię o błędzie. Unikniesz tym samym problemów, jakie mogłyby wyniknąć w trakcie próby przygotowywania kawy.

Również, jeżeli podczas przygotowywania kawy braknie ziaren lub wody, zostaniesz poinformowany o tym na ekranie. W tej kwestii natrafiłem na kilka małych problemów. Podczas przygotowania kawy Americano, do szklanki najpierw trafia porcja Espresso, która jest zalewana gorącą wodą.

Jeżeli jednak wody zabraknie w trakcie przygotowania napoju, otrzymasz mniejszą porcję wody, tym samym bardziej aromatyczny i mocniejszy smak. Również, jeżeli w trakcie przygotowania kawy braknie ziaren, napój otrzymasz o mniejszej intensywności smakowej, niż miałoby to miejsce normalnie.

Dobrym rozwiązaniem na takie niedogodności byłby czujnik w obu zbiornikach, jednak na pewno podniosłoby to cenę urządzenia. Po kilku tygodniach z ekspresem automatycznym Philips LatteGo 5000, będziesz uzupełniać wodę i kawę regularnie, także w moim przypadku opisane zmartwienie szybko zostało pokonane.

Niewielki i elegancki ekspres do kawy

Ważnym aspektem, jaki należy poruszyć, jest wielkość całego ekspresu. Mówiąc najprościej, jest to idealny ekspres do warunków domowych. W mojej kuchni mieści się idealnie. Ekspres ma jedynie 22 centymetry szerokości oraz 33 centymetry wysokości.

Otwarte pokrywy górne mają wysokość 10 centymetrów, także maksymalna wysokość, jaka jest mu niezbędna to niecałe 43 centymetry. Standardowa zabudowa kuchenna ma minimum 50 centymetrów przestrzeni między blatem a półkami, dlatego ten ekspres zmieści się bez problemu.

Błyszcząca stalowa powierzchnia  na pewno nie jest łatwa w utrzymaniu czystości, jednak daje niesamowity efekt wizualny. Ekspres w kuchni prezentuje się znakomicie. Twoim gościom ekspres na pewno od razu wpadnie w oko.

Ekspres do kawy Philips 5000 LatteGo
Elegancki front ekspresu Philips 5000 LatteGo na pewno zachwyci Twoich gości.

Zaglądając w parametry techniczne, możesz zauważyć kolejny atut ekspresów spod marki Philips. Moc nawet tych tańszych modeli ekspresów wynosi 1850 W, w ekspresach konkurencji najczęściej jest to około 1400 W. Przekłada się to przede wszystkim na szybszą pracę urządzenia, a tym samym na większą żywotność.


Podsumowanie – recenzja Philips LatteGo 5000

Podsumowując automatyczny ekspres do kawy Philips LatteGo 5000 to bardzo solidna propozycja, szczególnie dla miłośników kaw mlecznych. Dzięki innowacyjnemu systemu spieniania mleka, praca z urządzeniem jest znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Wybór kaw i możliwość ich personalizacji to duża zaleta tego modelu ekspresu. Dla mnie brakuje opcji przygotowania osobno małej i dużej kawy czarnej ale to już marudzenie 🙂

Rozmiar i pojemność ekspresu jest doskonała do użytkowania w warunkach domowych przez kilka osób. Duża moc ekspresu zapewnia szybkie nagrzewanie i bezproblemową pracę urządzenia. Ekspres Philips 5000 LatteGo można kupić już za około 2600 złotych. W tej cenie ten ekspres można spokojnie umieścić w ścisłej czołówce najbardziej opłacalnych modeli.

Gdzie kupić Philips 5000 LatteGo?

Ekspres Philips 5000 LatteGo możesz kupić w tych sklepach:

Opinia: Philips LatteGo 5000

około 2600 zł
8.9
Jakość 8.8/10
Ilość kaw 8.5/10
Wygląd 9.5/10
Cena 8.7/10
Zalety
  • Wygodne czyszczenie systemu mlecznego
  • Możliwość personalizacji kaw
  • Podstawka pod niskie szklanki
  • Pyszne kawy mleczne
Wady
  • Elegancka tacka, którą jednak łatwo zarysować
Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario
4 lat temu

dzieki za opinie zamowilem ekspres

Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Od 3miesięcy korzystam z ekspresu latte500go jest super,ale ostatnio dwa razy zdarzyło mi się że korzystałam z funkcji kawa sypana po załączeniu (latte) zamiast kawy wyleciała porcja wody ..nie wiem czemu może ktoś mi powie czy coś zrobiłam źle?? (Chociaż zrobiłam jak w instrukcji) niestety żaden film który oglądałam (korzystanie z ekspresu) nie pokazuje jak przygotować kawę mieloną chyba że ktoś z was wie gdzie można zobaczyć????

wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl