Dom to nie tylko budynek zapewniający nam dach nad głową i ochronę przed warunkami pogodowymi. Jest miejscem, gdzie każdy znajdzie przytulny kąt dla siebie, wypełnionym pozytywnymi emocjami, ciepłem i miłością. Jest strefą odpoczynku i relaksu, wspólnych posiłków, spędzania czasu z bliskimi, a coraz częściej miejscem pracy, które ma sprzyjać wyciszeniu i skupieniu.
Dlatego warto zadbać o odpowiednią kolorystykę w naszym domowym ognisku, które w odpowiedni sposób wpłynie na nasze samopoczucie i komfort życia. Dom jednorodzinny na wsi, mieszkanie w bloku, kamienicy, urządzone w klasycznym lub nowoczesnym stylu - każde z nich może wyglądać pięknie!
Nie muszę Cię przekonywać, że kolor może całkowicie odmienić każde wnętrze i wpływa na nasze funkcjonowanie w pomieszczeniu. Zastanów się, jak wygląda Twoja ulubiona restauracja lub kawiarnia? Nie bez powodu spędzasz tam miło czas z rodziną i znajomymi, a posiłki czy ulubiona kawa smakują jeszcze lepiej. Dlaczego łatwiej koncentrujesz się w salonie, a wyciszasz w sypialni? To wszystko dzięki kolorom, które mają decydujący wpływ na Twój nastrój.
Kolory we wnętrzach są nie tylko dekoracją. Mogą pomóc skorygować zbyt wysokie lub niskie pomieszczenie, optycznie poszerzyć lub zwęzić pokój, rozjaśnić go, czyniąc bardziej przytulnym lub wręcz przeciwnie - nadać mu głębi. W wyborze koloru do swojego wnętrza kieruj się własnymi upodobaniami i przeczuciem. Musisz przede wszystkim czuć się w swoim domu dobrze i bezpiecznie, a otaczające Cię barwy powinny wyzwalać pozytywne emocje.
Jedni z nas dobrze odnajdują się wśród mocnych i żywych akcentów czerwieni, żółci i odcieniach soczystej pomarańczy. Inni mają słabość do delikatnych i ostrożnych odcieni beżu, bieli, szarości. A być może dobrze czujesz się wśród szmaragdowych zieleni lub czerni?
Zanim wybierzesz kolor do swojego wnętrza, zastanów się i dokładnie przeanalizuj, jak będzie wyglądał w Twoim domu. Niech najnowsze trendy będą dla Ciebie inspiracją do stworzenia niepowtarzalnej aranżacji w domowym zaciszu.
Zapewniam Cię, że doskonałym początkiem szukania kolorystycznych pomysłów jest otworzenie szafy. Rozejrzyj się, jakie kolory dominują wśród Twoich ubrań, dodatków, akcesoriów. Niech Twoje codzienne życie będzie muzą do metamorfozy wnętrza domu.
Najbardziej powszechnym sposobem zmiany koloru w Twoim domu są farby. Producenci prześcigają się w propozycjach zarówno w wyborze rodzaju farby, jak i bogatej kolorystyki. Zanim podejmiesz decyzję, jaki kolor zastosujesz w określonej przestrzeni domowej, musisz zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami dotyczącymi funkcji użytkowej pomieszczenia, osób, które będą z niego korzystały, ilości naturalnego światła, które wpada przez okna.
Istotna jest także kwestia, jakie kolory zastosujesz w przylegających pokojach i jaki ostatecznie nastrój planujesz uzyskać. Nie wiesz, jak dany kolor będzie wyglądał w Twoim domu? Skorzystaj z aplikacji dostępnych w Internecie.
Każdy z nas chce osiągnąć w swoim wnętrzu efekt ciepła, przytulności i harmonii. Aby uzyskać taki efekt końcowy możesz zasugerować się kilkoma uniwersalnymi zasadami w doborze kolorów w aranżacji wnętrza. Pamiętaj, że Twoja paleta barw powinna składać się z maksymalnie trzech kolorów podstawowych, żeby nadmiernie nie przytłoczyć pomieszczenia. Optymalny będzie wybór dwóch kolorów. Możesz skorzystać z uniwersalnego koła barw.
Zacznijmy od podstawowego podziału na kolory ciepłe i zimne. Odcienie ciepłe to wszystkie tonacje żółci, pomarańczy i czerwieni, ale także kolory z domieszką tych barw. Kojarzą nam się z żarem, ogniem, słońcem, piaskiem na plaży. Ożywią Twoje wnętrze i dodadzą mu dynamiki.
Barwy zimne to takie, które przypominają nam wodę i niebo. Należą do nich odcienie błękitów, fioletów, szarości, a nawet zieleni. Zadziałają na Ciebie uspokajająco i kojąco.
To takie kolory, które graniczą ze sobą na kole barw. Wybierz kolor, który lubisz i najbardziej Ci się podoba i spójrz na barwy po jego prawej i lewej stronie. Masz pewność, że takie połączenie we wnętrzu będzie wyglądać dobrze i intrygująco.
Barwy te znajdują się po przeciwnej stronie koła. Jest do doskonały sposób na zestawienie ciepłej barwy z zimną. Niektóre połączenia mogą Cię zaskoczyć i początkowo nie wydawać się dobrym pomysłem. Zaufaj mi jednak, że taka kompozycja z pewnością stworzy niebanalne zestawienie. Nie obawiaj się eksperymentów!
Wyobraź sobie, że na planszy znajduje się trójkąt równoboczny. Wierzchołki tej figury wskażą Ci kolory, które stworzą czasami zaskakujące połączenie. Pamiętaj, żeby jeden z kolorów wybrać jako dominujący i który zastosujesz w największej proporcji.
Są to różne odcienie tego samego koloru. Takie zestawienie jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem we wnętrzu. Zastosuj różne nasycenie jednego ulubionego koloru. Twój pokój będzie dzięki temu dyskretny, harmonijny, spokojny. Będzie sprzyjał relaksowi i wyciszeniu. Aby uniknąć monotonii, w aranżację wpleć kilka dodatków w nasyconym kolorze.
Alternatywną i bezpieczną bazą w aranżacji kolorystycznej wnętrza są kolory neutralne: biele, beże, szarości, kremowe. Będą idealnym towarzyszem dla bardziej intensywnych kolorów.
Każdy kolor wprowadzi nas w inny nastrój, wyzwoli różne emocje. Jeśli jeszcze nie wybrałeś koloru do swojego wnętrza lub zastanawiasz się, jaki efekt uzyskasz stosując swój ulubiony kolor, poniżej kilka wskazówek, w jaki sposób dana barwa może oddziaływać na osoby przebywające w pomieszczeniu.
Czerwień kojarzy nam się z intymną i przytulną atmosferą. Jest to barwa miłości, ognia, zmysłowości, władzy. Ma działanie aktywizujące, ożywcze, inspirujące. Nie powinna być stosowana w pokoju, w którym wymagana jest koncentracja i skupienie. Barwa ta nasila apetyt, więc idealnie sprawdzi się w kuchni lub jadalni. Zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu w kolorze czerwonym może powodować złość.
Mocnej i intensywnej czerwieni używaj z umiarem, przykładowo na jednej ze ścian. Przy takiej aranżacji dodatki w kolorze bieli i soczystej limonkowej zieleni nadadzą świeżości. Dla odważnych zestawienie z oranżem, różem lub żółcią, które sprawi wrażenie radości i optymizmu.
Intensywną barwę czerwieni możesz nieco złagodzić jasnym drewnem. Jeśli jednak zdecydujesz się na wersję bordo lub burgund, możesz pozwolić sobie na więcej efektownych akcentów. Ciemniejsze barwy możesz połączyć z głęboką zielenią, a nawet czernią.
Pomarańcze i żółcienie w pomieszczeniach dodadzą Ci energii. Oba kolory, podobnie jak czerwony, będą przyjemnie wyglądać w kuchni i jadalni - również stymulują apetyt. Pomarańczowy stworzy w Twoim wnętrzu ciepły nastrój, a bardziej nasycona wersja pomoże wprowadzić równowagę. Żółty w delikatnym wydaniu pomoże Ci optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze, nadać mu lekkości. Jest symbolem optymizmu, radości i pozytywnego myślenia, kojarzy nam się z plażą i słońcem.
Obie wersje kolorów delikatnie pobudzają do działania, ale w zbyt dużej intensywności mogą powodować irytację. Dobrze łączą się z czerwienią i bielą. Żółty idealnie współgra z szarościami o różnym nasyceniu. Aby nie zdominowały Twojej aranżacji, kieruj się zasadą: im bardziej nasycony kolor zastosujesz, tym mniejszą powierzchnię powinien zajmować na ścianie.
Szarość jest idealnym kompanem błękitów, żółcieni, żywej zieleni. Stanowi idealne tło dla kolorów o większym nasyceniu. W małych i niedoświetlonych pomieszczeniach głęboka szarość może powodować wrażenie przytłoczenia i przygnębienia.
Jeśli pomalujesz takim kolorem tylko jedną ze ścian, a resztę w kolorze moreli, brzoskwini lub kości słoniowej, Twoje wnętrze będzie wyglądało zaskakująco. Aranżacja ze szczyptą naturalnego drewna wprowadzi orzeźwiający klimat.
Róż to kolor rodem z damskiej torebki. Wprawi Cię w dobry humor, reprezentuje urok, wdzięk, sympatię i szczerość. Pudrowe odcienie dobrze prezentują się w zestawieniu z bielą, delikatnymi szarościami, beżami i ecru.
W takim pokoju możesz zastosować dodatki w odcieniach żywej zieleni, mosiądzu i złota. Twoje wnętrze będzie wyglądać stylowo i romantycznie. Róż połączony z odcieniami czerwieni lub pomarańczy nada wnętrzu wytworności i nietuzinkowego charakteru.
Biele i beże nadają poczucie świeżości, przestronności. Są idealną bazą dla bardziej wyrazistych barw. Pamiętaj jednak, aby nie stosować wyłącznie tych kolorów we wnętrzu, co spowoduje wrażenie surowości, chłodu i pustki. Skuś się na kilka wyraźniejszych dodatków w głębokich kolorach.
Zieleń to życie, natura i witalność. Relaksuje, uspokaja, regeneruje. Łagodzi objawy stresu i nerwowość, idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie potrzebujesz skupienia i koncentracji. Możesz wybrać wiele odcieni, od żywego i intensywnego po pastelowy lub butelkowy - do wyboru jest mnóstwo tonacji. Idealnie sprawdzi się w domowym biurze, salonie, pokoju dziecka.
Coraz popularniejsza staje się głęboka zieleń i szmaragd. Stworzą intymną i przytulną atmosferę. Łączone są ze złotem, elementami granatu, turkusem, szkarłatem, bladymi odcieniami żółtego, purpurą, pomarańczowymi czerwieniami. Zieleń działa odprężająco i wyciszająco, a w towarzystwie żywych roślin będzie wyglądać jeszcze bardziej zachęcająco.
Niebieski zainspiruje Cię do działania, odpręży, ukoi, skłoni do kontemplacji. Kojarzy się z morzem i niebem. Modny duet tworzy z bielą, beżem, szarym, stonowanym różowym, głęboką i żywą zielenią, z kolorami plaży i piasku. Sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przestronne.
Miętowy dobrze prezentuje się w towarzystwie tradycyjnej bieli, ale także szarości. Dla odważnych połączenie z żółtym. Pamiętaj, że wśród „podniebnych” barw odczujesz niższą temperaturę, niż jest w rzeczywistości.
Granat, kobalt, indygo to zestawienia dla osób odważnych i zdecydowanych. Wyraziste tonacje zyskują coraz większą popularność. Wiedza, mądrość i podejmowanie decyzji - to są cechy kojarzone z tymi barwami. Łącząc je ze złotem zyskasz wrażenie luksusu. Modnie wyglądają z bielą, drobnymi elementami amarantu.
Jeśli do pomieszczenia wpada zbyt mało naturalnego światła, nie maluj wszystkich ścian w tym kolorze. Dla osób nielubiących eksperymentować idealne będzie zestawienie z barwami stonowanymi: szarościami i beżami.
Fiolety kojarzą się z elegancją, arystokracją, bogactwem i przepychem. W połączeniu z czernią, złotem, bielą i żółcieniami tworzą fantastyczne połączenia. Pobudzają do działania, ożywiają, inspirują.
Przygaszony i stonowany fiolet nadaje się do sypialni, relaksuje i sprzyja wyciszeniu. Wrażliwe osoby mogą czuć się wśród fioletów melancholijnie. Dobrze współgra także z głęboką zielenią, szarościami i niebieskim.
Ciekawą i niebanalną propozycją, zyskującą coraz więcej zwolenników jest bakłażan - elegancki, tajemniczy, pogłębia pomieszczenie, sprzyja odczuciu komfortu. Intrygująco wygląda z bielą i zielenią. Sprawdzi się nie tylko w sypialni, ale również w łazience.
Czarny we wnętrzu na pewno zaabsorbuje uwagę. Najlepiej będzie, jeśli zastosujesz go w większym pomieszczeniu, żeby nie sprawiał wrażenia przytłoczenia. Jeśli chcesz stworzyć przytulny i kameralny, ale niezbyt ponury nastrój, z ciemną ścianą zestaw kilka jasnych elementów. Na niewielkich powierzchniach wzmocni intensywność i głębię.
Połączenie czarnego z białym pozwoli na uzyskanie ciekawego efektu graficznego (kraty, zebry). W takiej modnej wersji dobrze sprawdzi się w łazienkach, gdzie nie będzie męczyć wzroku.
Brąz w naszych wnętrzach najczęściej stosowany jest jako baza dla innych kolorów. Uspokaja, stabilizuje, wycisza. Nie obawiaj się traktować go bardziej odważnie i nieszablonowo, zestawiając go z turkusowym, złotem lub pomarańczą. Wnętrze stanie się ciepłe i przytulne, miłe dla oka.
Kolor czekolady dobrze wygląda ze złotem, beżem, lekką pomarańczą, bladą żółcią czy musztardą.
Wybierając kolor do aranżacji wnętrz, musisz zastanowić się, jaki efekt chcesz uzyskać. Dzięki dobrze dobranym barwom możesz optycznie poprawić proporcje wnętrza.
Chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie? Nic prostszego. Pomaluj sufit i ściany na biało lub barwami chłodnych pasteli. Do małych wnętrz staraj się wybierać jasne kolory. Dobrze w tej roli sprawdzą się kolory monochromatyczne (różne odcienie tej samej barwy).
Monotonię przełamiesz kolorowymi akcentami. Analogicznie, wybierając ciemniejsze barwy ścian, pomieszczenie optycznie zmniejszy się.
Jeżeli jedną ze ścian lub jej fragment pomalujesz nasyconą szarością, grafitem lub czernią, uzyskasz wrażenie głębi. W taki sposób możesz optycznie skrócić zbyt długie wnętrze. Odniesiesz wrażenie przybliżenia tej ściany do Ciebie.
Odczucie obniżenia wnętrza uzyskasz malując bardzo ciemnym lub intensywnym kolorem sufit. Natomiast podwyższenie pomieszczenia osiągniesz poprzez przejście bieli z sufitu na ściany na około 15 cm. lub pomalowanie go na jasny kolor w stosunku do ścian.
Podsumowując, ściana pomalowana na jasny kolor optycznie się oddali, a pomalowana na ciemniejszy - przybliży. Ta zasada pomoże Ci w korygowaniu mankamentów pomieszczeń.
Kluczową rolę w odbieraniu koloru odgrywa światło. Kolory chłodne, takie jak niebieski, szary, fioletowy, odcienie pastelowe i jasne przede wszystkim odbijają światło, przez co pomieszczenie wygląda na większe i bardziej przestronne. Idealnie nadają się do wnętrz mniejszych.
Ciemne i ciepłe kolory (czerwienie, pomarańcze, brązy lub żółcie) pochłoną większą ilość światła, przez co pomieszczenie wyda się mniejsze. Dobrze jest stosować takie kolory w pokojach dobrze doświetlonych światłem dziennym.
Pamiętaj, że w godzinach porannych światło słoneczne ma niebieskie refleksy, więc wychładza ciepłe kolory, a podkreśla te chłodne. Wieczorne promienie słoneczne eksponują ciepłe kolory i ocieplają chłodne.
Pokój od strony północnej możesz więc pomalować jasnymi kolorami. Wnętrza skierowane na wschód i południe mogą być pomalowane mocniejszymi i bardziej intensywnymi kolorami.
Pamiętaj również, że w pomieszczeniu słabo doświetlonym światłem dziennym możesz zastosować intensywne i mocno nasycone barwy jako niewielkie fragmenty, przykładowo na jednej ze ścian. Nadadzą wnętrzu energii i dynamiki, a jednocześnie go nie przytłoczą. Barwy nasycone i intensywne mogą być męczące dla Twoich oczu, natomiast jasne i mniej nasycone odcienie spowodują wrażenie relaksu i wypoczynku.
Do stworzenia kolorowej aranżacji swojego wnętrza do wyboru masz kilka rodzajów farb. Listę farb w sklepach oraz dostępne kolory możesz sprawdzić na przykład na Ceneo. Wygodną formą zakupu może okazać się skompletowanie zamówienia przez internet, z dostawą do pobliskiego marketu budowlanego.
Zacznijmy od farb akrylowych. Zawierają w składzie żywicę akrylową i zapewniają właściwą mikrowentylację ściany. Nie powinny być jednak stosowane w pomieszczeniach narażonych na długotrwały kontakt z wilgocią, takich jak kuchnia czy łazienka.
Możesz pomalować nimi powierzchnie mało podatne na zabrudzenia, np. sypialnię. Ściany pomalowanej farbą akrylową nie powinno się czyścić na mokro.
Kolejne to Farby lateksowe. Należą do grupy farb akrylowych, charakteryzuje je jednak większa ilość żywicy w składzie. Tworzą elastyczną, dobrze kryjącą powłokę na ścianie, która pozwala im oddychać. Są bardziej odporne na szorowanie niż farby akrylowe.
Możesz nimi pomalować ściany w pomieszczeniach bardzo wymagających, takich jak pokój dziecięcy, a nawet kuchnię i łazienkę. Mogą zawierać specjalne dodatki przeciwdziałające rozwojowi pleśni i grzybów. Kolor nie zmieni swojego nasycenia pod wpływem promieni słonecznych.
Farby ceramiczne zyskują coraz większą popularność. Są połączeniem farby lateksowej z mikroelementami ceramicznymi. Tworzą idealnie gładką powłokę, odporną na kurz i brud. Mają wysoką odporność na ścieranie i czyszczenie na mokro.
Podobnie jak farby lateksowe, są idealne do pomieszczeń o dużym narażeniu na zabrudzenia, przykładowo kuchnia, pokój dziecka, przedpokój.
Farby winylowe zawierają w składzie polichlorek (albo polioctan winylu). Farba ogranicza oddychanie ściany i słabo przepuszcza parę wodną. Nie powinno się stosować ich w pomieszczeniach narażonych na długotrwały kontakt z wodą, czyli w kuchniach i łazienkach.
Farby winylowe dobrze rozprowadzają się na powierzchni i mają doskonałe właściwości kryjące. Powierzchni pokrytej takim rodzajem farby nie należy bardzo intensywnie szorować.
Efektowną propozycją uzupełniającą podstawowe rodzaje farb są emulsje dekoracyjne, pozwalające na uzyskanie niebanalnej faktury na ścianie w pomieszczeniu. Są połączeniem standardowej farby i tynku strukturalnego. Mogą zawierać delikatną granulację, która pozwoli na zaskakujące wykończenie pomieszczenia.
Imitacja oryginalnego materiału na ścianie? Nic prostszego! Na rynku znajdziesz farby nadające strukturę naturalnego kamienia, betonu, drewna, metalu. W pokojach dziecięcych dobrze sprawdzą się farby z elementami ozdobniczymi, przykładowo kryształkami lub brokatem. Faktura tych farb pozwoli Ci zamaskować nierówności i ubytki na ścianie.
W ostatnich czasach popularność zyskują farby magnetyczne. Zawierają cząsteczki żelaza, dzięki którym po pomalowaniu fragmentu ściany w kuchni czy pokoju dziecięcym można przyczepiać do niej magnesy z notatkami, rysunkami, sentencjami. Ścianę możesz pokryć kilkoma warstwami farby magnetycznej, a następnie pomalować ją zwykłą farbą w dowolnym kolorze.
Masz dosyć czyszczenia ścian z resztek kredy? Farba tablicowa sprawi, że będziesz mógł na niej pisać kredą i łatwo ją ścierać. Co zaskakujące, możesz pokryć nią także ścianę z farbą magnetyczną, dzięki czemu Twoja ściana zyska podwójną funkcję. Świetna propozycja dla najmłodszych domowników!
Farba świecąca w ciemności to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących poeksperymentować. Wybierz farby fluorescencyjne z pigmentami pochłaniającymi światło. Możesz je zastosować w pokoju dziecięcym, sypialni, a nawet na klatce schodowej jako oznaczenie stopni i włączników światła. Farbę fluorescencyjną połóż na pomalowaną wcześniej ścianę.
Delikatne odświeżenie mieszkania lub jego całkowita metamorfoza jest w zasięgu Twojej ręki. Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać, co wyeksponować, a co ukryć. Chwyć paletę kolorów i zacznij eksperymentować. Powodzenia!
Bardzo lubię obecnie jasne beże, właśnie malowaliśmy ostatnio takim odcieniem z Magnata. Ten kolor jest bardzo fajny bo jest dobrą bazą wyjściową do wielu aranżacji, można go dopasować praktycznie do każdego koloru