Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jaką mysz do komputera wybrać? 3 typy użytkowników

Autor: 
Kuba
22-03-2020
Reklama

W obecnych czasach już niemal każda osoba ma bezpośredni kontakt z nowymi technologiami jak smartfon czy komputer. Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska w 2016 roku jasno wynika, że coraz częściej robimy zakupy przez Internet, korzystając z wygody, jaką dają zakupy bezpośrednio z domowej kanapy.

Ta tendencja wzrostowa wciąż jest utrzymywana i już dziś nie wyobrażamy sobie dnia codziennego bez sprawdzenia poczty email czy aktualnych promocji w ulubionym sklepie.

Z tego właśnie względu warto, abyś posiadał w domu dobrą mysz komputerową, która ułatwi Ci sprawne i wygodne korzystanie z komputera lub laptopa.

Ten poradnik pomoże Ci w określeniu, jaka mysz do komputera jest dla Ciebie najlepsza.

Droga mysz do komputera tylko dla graczy?

Porządna mysz komputerowa już nie może być kojarzona wyłącznie z dodatkiem zarezerwowanym dla graczy komputerowych. Na rynku znajduje się wiele modeli produktów, które są dedykowane do wygodnej pracy codziennej, jak również specjalistycznych np. dla grafików komputerowych.

wysoka mysz komputerowa

Dobór odpowiedniej myszy to przede wszystkim niesamowity wzrost komfortu użytkowania. Sam przekonuje się o tym za każdym razem, gdy tylko siadam do mojego laptopa „na moment” i korzystam jedynie z wbudowanego touchpada.

Sam system touchpada w laptopach niemal od początku swojego istnienia nie został zmieniony. Oczywiście znam ludzi, którzy potrafią sprawnie korzystać z tej technologii, jednak gdyby tylko przestawili się na korzystanie z myszki, ich efektywność wzrosłaby niesamowicie.

Zastosowanie myszy w życiu: grafik, gracz, biuro, dom

Na samym początku wyboru musisz postawić sobie pytanie - do czego potrzebujesz myszki? Zupełnie innymi parametrami cechować się powinna mysz biurowa oraz mysz dla gracza.

Oczywiście jest kilka cech wspólnych dla każdego wariantu, jak np. komfort użytkowania czy awaryjność. W tym artykule weźmiemy wszystkie te cechy pod uwagę, aby ostatecznie dobrać idealną mysz z niemal 3000 modeli dostępnych na rynku.

Gracz

Mysz dla graczy to obecnie jeden z najpopularniejszych tematów w sieci. Obowiązkowym stało się posiadanie klawiatury i myszki, które będą stanowić zaawansowane urządzenia ułatwiająca sieciową rozgrywkę z innymi ludźmi.

Gracz jest skłonny na wydatek rzędu kilkuset złotych na takie produkty, które kuszą nie tylko parametrami, ale też atrakcyjnym wyglądem wizualnym.

Oczywiście wiele tutaj zależy od typu gry, jaką wybieramy. Inna mysz będzie się nadawała do dynamicznych „strzelanek” (gier FPS), a inna do gier strategicznych czy RPG.

Jest jednak kilka cech łączących te wszystkie gatunki, jak chociażby precyzja pracy sensora. Możemy zatem postarać się o uniwersalną myszkę nadającą się do wszystkich rodzajów gier, o czym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Biuro i dom

Korzystanie ze starannie dobranej myszki w biurze może Tobie zaoszczędzić przede wszystkim dużo pracy, jak również zwiększyć jej komfort. Jeżeli po kilku godzinach przy komputerze czujesz ból w nadgarstku bądź masz nieprzyjemnie powyginane palce, to zdecydowany znak, aby zainwestować w siebie i zdobyć nową myszkę.

Mysz biurowa, tak samo jak ta, z której korzystasz w domu powinna być nader wszystko wygodna. Spędzając kilka godzin przy komputerze ze źle dobraną myszką, odczujesz nie tylko dyskomfort tym spowodowany, ale też może się to odbić na Twoim zdrowiu na przestrzeni wielu lat.

Istnieje kilka rodzajów schorzeń zdrowotnych, bezpośrednio związanych z nadgarstkiem, które wynikają właśnie ze źle dobranej myszki i wielogodzinnej pracy. Te choroby cywilizacyjne nie są jeszcze tak często występujące, na co na pewno ma wpływ wieloletni proces powstawania schorzenia.

Dwa miesiące ze złą myszką nie sprawi żadnego problemu każdej zdrowej osobie. Możesz jedynie być zdenerwowany przez niewygodę, jaką taka zapewnia. Pięć lat korzystania ze złej myszy może spowodować zaawansowane schorzenia.

Także, jeżeli twierdzisz, że nie potrzebujesz wydawać dodatkowych pieniędzy na porządną mysz, to zastanów się, na ile cenisz swoje zdrowie i zobacz, w jaki prosty sposób możesz ochronić swój nadgarstek.

Grafik komputerowy

W zawodzie profesjonalnego grafika komputerowego niezbędna jest nie tylko zaawansowana mysz komputerowa, ale też najczęściej tablet graficzny, gdyż przynajmniej póki co, żadna mysz nie odzwierciedla w pełni ruchów ręki.

Mysz dla grafika musi być przede wszystkim bardzo precyzyjna. Powinna jak najpłynniej oddawać to, co chcesz osiągnąć przy jak najmniejszym wysiłku pracy.

Mysz stworzona głównie dla grafików posiada dodatkowe klawisze funkcyjne oraz pokrętła, które ułatwiają przewijanie ekranu i korzystanie z najpotrzebniejszych funkcji programu graficznego.

Główne cechy myszki komputerowej

Etap określenia do czego używasz myszy mamy za sobą. Czas przejść do głównych parametrów, jakie cechują te produkty.

Skupimy się tutaj na najważniejszych cechach, tak abyś na sam koniec tego poradnika mógł jako świadomy konsument dobrać produkt nie tylko najlepiej dostosowany do twoich potrzeb, ale również za adekwatne pieniądze.

Mysz do komputera Razer DeathAdder

Rozdzielczość pracy DPI

Rozdzielczość pracy, czyli DPI (ang. Dots per inch) to najprościej mówiąc czułość, z jaką pracuje mysz. Zasada jest prosta: im większa czułość myszy, tym większy dystans przemierza kursor na ekranie monitora.

W typowych myszkach biurowych wartość około 800 DPI jest całkowicie wystarczająca. Wzrost wartości nie przekłada się jednak na precyzję pracy, za to odpowiada inny parametr.

DPI jest uwielbianą cechą producentów nowych myszek. Nieustannie prześcigają się w osiąganiu coraz to wyższych poziomów rozdzielczości pracy, osiągając wyniki rzędu 16 000 DPI. W tym miejscu warto zauważyć, jak to przekłada się na twoją pracę.

Wszystko zależy od tego, z jakiego monitora korzystasz i jego rozdzielczości pracy. Przesuwając myszkę po podkładce przy wysokim poziomie DPI, twój kursor może znaleźć się na krawędzi ekranu monitora po przebyciu zaledwie 1 cm na podkładce.

Duża rozdzielczość pracy przydaje się w przypadku monitorów 4K bądź kilku FullHD podpiętych do jednego komputera. Nie znam gracza, który może efektywnie wykorzystać wartość większą niż 5000 DPI. Zasada jest taka, że im bardziej dynamiczna gra, tym niższe wartości DPI ustawiamy na myszy.

Pamiętaj – wysoka rozdzielczość pracy DPI nie wpływa na precyzję kursora, ale na jego szybkość na ekranie.

Ilość dodatkowych przycisków

Ta cecha jest użyteczna dosłownie dla każdego. Nieważne, czy szukasz myszki do gier, do biura czy jesteś grafikiem. Dzięki dodatkowym przyciskom możesz ułatwić sobie korzystanie z komputera w sposób do tej pory niespotykany.

Przykładowo, gracz na dodatkowych przyciskach może ustawić funkcję akcji, jak np. precyzyjne celowanie bądź leczenie - wszystko zależy od gatunku gry. W przypadku gier MMORPG, gdzie najczęściej korzystamy z wielu umiejętności postaci, dodatkowe przyciski łatwo dostępne pod kciukiem są nieocenione.

W biurze dodatkowe przyciski mogą posłużyć chociażby do otwierania ulubionej strony internetowej jednym kliknięciem, bez mozolnego wpisywania www… . Niektóre myszki w standardzie na jednym z dodatkowych przycisków mają ustawione otwarcie pustej strony Google. W innym przypadku przydatna funkcja kopiuj-wklej może zostać przez Ciebie zapisana na wybranym przycisku.

Program graficzny posiada mnóstwo funkcji, które należy wybrać przed modyfikacją obrazu. Korzystając z dodatkowego przycisku, możemy ustawić skrót na najczęściej używane funkcje programu.

Pamiętaj jednak, aby tak jak w przypadku DPI, nie patrzeć jedynie na suche informacje typu „20 dodatkowych przycisków”. Bardzo ważne jest ich umiejscowienie.

Nie przydadzą Ci się klawisze umieszczone po prawej stronie myszki, jeżeli jesteś praworęczny. Twój kciuk znajduje się po przeciwnej stronie urządzenia. Natomiast korzystanie z tych klawiszy małym palcem jest bardzo niewygodne.

Rodzaj komunikacji myszki

Komunikacja, czyli rodzaj połączenia z komputerem. Obecnie wykorzystywane są już tylko dwa standardy. Połączenie przewodowo przez USB oraz bezprzewodowo przez Bluetooth.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, zwolenników i przeciwników. Kwestia ta jest mocno zależna od tego, w jaki sposób korzystamy z komputera. Gracz, który posiada komputer stacjonarny, nie będzie potrzebował myszki bezprzewodowej. Zawsze siada przy komputerze na tym samym dedykowanym stanowisku.

Tak samo sytuacja wygląda w przypadku pracy biurowej na komputerze. Jeżeli jednak korzystasz z laptopa, kwestia może się całkowicie odwrócić.

Oczywiście dochodzą jeszcze Twoje osobiste preferencje. Dla niektórych osób niezbędnym jest pozbycie się jak największej możliwej ilości przewodów z biurka komputerowego. Posiadając laptopa, czy to prywatnego czy służbowego, uzyskujesz możliwość pracy w różnych miejscach. Co za tym idzie, chętniej postawisz na niezależność, jaką daje mysz bezprzewodowa.

Decydując się na mysz bezprzewodową, koniecznie pamiętaj o sposobie jej ładowania. Są modele wyposażone w stacje ładujące z wbudowaną baterię oraz tańsze myszki, które pracują najczęściej na klasycznym zasilaniu bateriami AAA.

Mysz komputerowa do biura

Sensor optyczny czy laserowy?

Do zastosowania w domu bądź biurze najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie mysz wyposażona w sensor optyczny. To właśnie ten sensor wiele lat temu wyparł kulki z myszek, pozwalając na dużo większy komfort pracy.

W porównaniu z sensorem laserowym, mysz optyczna to przede wszystkim odczuwalnie tańsze rozwiązanie. Sensor optyczny charakteryzuje się projekcją wiązki światła LED, która odbijając się od podłoża, określa, w jaki sposób poruszona została mysz.

Mysz optyczna sprawdzi się doskonale na każdej powierzchni, jest ona znacznie bardziej uniwersalna niż laser. W przypadku dużej desperacji możesz jej używać nawet na prowizorycznej podkładce z książki.

Sensor laserowy jest rozwiązaniem droższym, przeznaczonym dla osób wymagających doskonałej precyzji działania. Wiązka światła sensora została zastąpiona cienkim strumieniem lasera, który dokładnie określa, jaki ruch pokonała myszka. Myszki laserowe zalecam szczególnie dla graczy, którzy wybierają gry wymagające najwyższej precyzji działania.

Lasery są bardziej wybredne, gdy chodzi o miejsce, w jakim pracują. Najlepiej zaopatrzyć się w twarde i przede wszystkim gładkie podkładki. Na takim materiale sensor laserowy czuje się najlepiej. Chropowata i nierówna powierzchnia biurka zdecydowanie odpada już w przedbiegach.

Nowsze sensory laserowe radzą sobie zdecydowanie lepiej niż stare generacje. Producenci gwarantują bezproblemowe działanie myszy na każdej powierzchni. Warto dokładnie przeczytać opis produktu i uzyskać pewność dobrego działania na blacie biurka.

Wygląd i kształt myszki do komputera

Kształt myszki jest bardzo, ale to bardzo istotny zarówno z perspektywy gracza, grafika czy użytkownika domowego. Kupując nawet najlepszą i najdroższą mysz, jeżeli będzie ona źle leżeć w Twojej dłoni lub będzie niedopasowana do stylu trzymania myszki, to zakup okaże się bezwartościowy.

Dla większości użytkowników najbezpieczniejszy, ergonomiczny kształt posiada np. mysz Logitech G203. Dla kontrastu zobacz mocno specyficzną mysz, która zapewne większej ilości osób nie będzie odpowiadać - Thermaltake eSports Level 10 M.

Oczywiście w wielu przypadkach jest to kwestia przyzwyczajenia się, jednak wybierając tańszych producentów, bywają produkty po prostu mało ergonomiczne. Zła ergonomia pracy jest szybko odczuwalna, potrafi mocno zmęczyć rękę już po kilku godzinach.

Dużym problemem myszek komputerowych jest scroll. Rolka, która podczas obrotu wprowadza masę zanieczyszczeń do środka myszki, jest chyba najczęściej zgłaszaną usterką. Na szczęście regularne czyszczenie niweluje ten problem, ale należy o nim koniecznie pamiętać.

Sam wygląd, kolorystyka myszki czy kwestie kolorowych diod LED służących jako podświetlenie to kwestie całkowicie indywidualne. Jeden będzie szczęśliwy z posiadania myszki w formie Choinki, która rozświetla cały pokój, druga osoba wybierze mysz do komputera bez podświetlenia lub całkowicie je wyłączy.

Symetryczna myszka do komputera

Cecha ta jest mocno powiązana z ogólnym wyglądem, ale z racji pełnionej funkcji zasługuje na osobne wyszczególnienie. Na rynku jest naprawdę bardzo mało myszek dedykowanych osobom leworęcznym.

Doprowadziło to do sytuacji, że nawet leworęczni korzystają z myszki prawą ręką. W ostatnich latach zaczęło pojawiać się zdecydowanie więcej rozwiązań, z których osoba leworęczna może skorzystać.

Najpopularniejszą metodą wybraną przez producentów jest tworzenie myszki symetrycznej, czyli takiej, która ma identyczny kształt dla osoby lewo- jak i praworęcznej. Tak zaprojektowany gryzoń daje każdej osobie dużą wygodę korzystania i praktyczny dostęp do dodatkowych przycisków z obu stron urządzenia.

Pozostałe myszki są najczęściej wyprofilowane dla osoby korzystającej z nich prawą ręką. Dlatego, jeżeli jesteś leworęczny, polecam Ci użycie filtrowania symetrycznych myszek już na starcie planów zakupowych.

Dodatki i akcesoria

Często jesteśmy na etapie, gdzie wybrane mamy już 2-3 najlepsze modele i długo zastanawiamy się, na który z nich ostatecznie się zdecydować. W tej sytuacji warto dokładnie zajrzeć w specyfikację i przeczytać, czy producent dodaje do zestawu jakiekolwiek akcesoria.

Najczęściej jest to komplet dodatkowych ślizgaczy myszki. Ślizgacze to jedyny element mający styczność z podłożem, w sposób naturalny ulegają niszczeniu. Oczywiście dużo tutaj zależy od tego, gdzie i na jakiej powierzchni użytkujesz mysz, więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule o podkładkach.

Bardzo ciekawym dodatkiem w myszkach jest również kasetka na ciężarki. Po zakupieniu myszki przez Internet może okazać się, że spodziewałeś się, że będzie ona masywniejsza. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się właśnie kasetka na ciężarki.

Można przyjąć, że zwykła myszka waży około 110 gramów, a ciężarki mogą dociążyć ją o dodatkowe 35 gramów. W tym przypadku możesz zwiększyć wagę myszy nawet o 1/3.

Warto dokładnie sprawdzić ofertę myszy, dodatki mogą być naprawdę ciekawe. Nasz polski producent Genesis do modelu Krypton 770 dodaje gadżet w postaci 18 funkcyjnego niezbędnika Ninja Card.

Liftoff distance (LOD)

Zależnie od miejsca, w jakim korzystamy z myszki oraz wielkości posiadanej podkładki, może się okazać, że musimy unieść mysz, aby wrócić w centralny punkt.

Sensor myszki rejestruje ruch nieustannie. Nie możesz go wyłączyć na moment, w którym podnosisz myszkę i przekładasz w inne miejsce.

Właśnie taką cechą określa się liftoff distance, czyli na jaką wysokość należy unieść mysz, aby utraciła kontakt z podłożem i przestała rejestrować ruch.

W środowisku graczy dystans ten mierzy się w płytach CD/DVD, a dokładniej w jej grubości. Najbardziej profesjonalne myszy dla graczy przestają rejestrować już na wysokości 1 CD, co stanowi około 1,2 cm.

Dla gracza, którego myszka potrafi przemierzać wielkie odległości na podkładce, jest to ważny parametr, do użytku w biurze czy domu niekoniecznie. Sytuację dla każdego, niezależnie od sposobu użytkowania myszy może diametralnie zmienić tańsza myszka, która rejestruje ruch nawet na wysokości 10 cm.

Osobiście z takiej korzystałem i nie stanowiło to na początku żadnego problemu. Odczułem to dopiero w momencie, gdy chciałem unieść mysz i przenieść ją w centralnym punkt podkładki. Przy tak dużym parametrze liftoff, kursor na ekranie przemieścił się, niwecząc moje zamiary.

Pozostałe parametry są głównie przeznaczone dla profesjonalnych graczy komputerowych, jeżeli jednak jesteś żądny wiedzy, to warto je przeczytać i dokładnie zrozumieć, jak działa mysz komputerowa.

Profesjonalna mysz dla graczy Logitech

Polling rate (próbkowanie)

Częstotliwość komunikowania się z komputerem, innymi słowy jak często mysz wysyła informację do komputera o zmianach swojego położenia. Bezpośrednio przekłada się to na kursor na ekranie.

Wysoka wartość skraca czas reakcji na przestrzeni mysz-komputer-kursor i zwiększa dokładność odwzorowanego ruchu. Producenci podają nam ten parametr w hercach (Hz) w 4 wariantach (125 Hz, 250 Hz, 500 Hz i 1000 Hz).

W przeliczeniu próbkowanie na poziomie 1000 Hz oznacza wysyłanie danych o położeniu myszy do komputera co 1 ms, czyli 1000 razy na sekundę. W najwolniejszym przypadku 125 Hz prędkość ta spada do 8 ms i 125 razy na sekundę.

Dla zwykłego użytkownika ta wartość jest całkowicie bez znaczenia, różnice dostrzeżesz jedynie w dynamicznych grach FPS.

Warto jako ciekawostkę dodać, że w tym przypadku myszki z ubiegłego wieku, bez złącza USB, z leciwym złączem PS/2 wygrywały tę kwalifikację. Port komunikował się z komputerem od razu, gdy tylko mysz ulegała nawet najdrobniejszemu ruchowi. Nowe specyfikacje wymusiły wysyłanie danych "w paczkach".

Prędkość maksymalna myszki - IPS

Dla graczy stanowi bardzo ważny parametr, który nie zawsze jest podawany jasno przez producentów. Oznacza on, z jaką maksymalną prędkością możemy przesuwać myszkę, aby była w stanie zarejestrować ruch precyzyjnie.

Przydatna funkcja głównie w grach typu shooter, jak np. Counter-Strike: Global Offensive. Przeciwnik może w każdej chwili wyskoczyć zza narożnika, a ty bezzwłocznie i bezbłędnie musisz go namierzyć.

Co się stanie, jeżeli będziesz miał w takiej sytuacji za słabą mysz?

Cóż, to zależy od jej modelu. Równie dobrze celownik może się zatrzymać, co zawędrować w zupełnie niezamierzone miejsce.

Najbardziej profesjonalne myszki dla graczy cechują się wartością nawet 350 IPS, co pozwala na ruch z prędkością niemal 9 metrów na sekundę (około 32 km/h). Taka prędkość zdecydowanie wystarczy każdemu!

Akceleracja negatywna i pozytywna

Zarówno negatywna, jak i pozytywna źle wpływa na Twoją grę. Sytuacje występują po przekroczeniu maksymalnej prędkości, z jaką mysz rejestruje ruch.

Mysz do komputera z objawami akceleracji negatywnej skutkuje spowolnieniem odwzorowanego ruchu, aż do skrajnej sytuacji całkowitego zatrzymania kursora na ekranie monitora. Pozytywna z kolei dodaje coś od siebie podczas szybkich ruchów.

Przykładowo: chcesz wykonać pełen obrót 180 stopni w grze FPS, Twoja myszka musi zostać przesunięta o 10 cm na podkładce. Jeżeli jednak przekroczysz prędkość maksymalną (w zależności od myszki), po przesunięciu 10 cm osiągniesz 150 stopni, gdy zaistnieje akceleracja negatywna lub 210 stopni w przypadku akceleracji pozytywnej.

Obie sytuacje mogą skończyć się tragicznie w czasie dynamicznej gry, dlatego tak ważnym parametrem jest wysoka prędkość maksymalna IPS.

Sterowniki i programowane przyciski

Programowanie makr nie jest elementem niezbędnym, ale na pewno może się przydać w określonych sytuacjach. Myszki, w których udostępniono taką funkcję, pozwalają na nagrywanie sekwencji ruchowej, która może zostać potem odwzorowana jednym kliknięciem przycisku.

Funkcję tę możesz wykorzystać np. do ustawienia kursora na środku monitora jednym kliknięciem bądź połączyć kucnięcie postaci w grze z przełączeniem w tryb snajperski. Możliwości jest nieskończenie wiele, sam najlepiej ocenisz, jakie zastosowanie byłoby dla Ciebie najbardziej użyteczne.

Zapisane konfiguracje przechowywane są w pamięci myszki. Pozwali Ci to na korzystanie ze wszystkich wcześniej zapamiętanych funkcji nie tylko na jednym komputerze.

Rodzaj chwytu myszy

Rozróżniane są 3 główne rodzaje chwytów myszki – palm, claw i fingertip grip. Chwyt palm jest prawdopodobnie najczęściej spotykany, polega na złapaniu myszki niemal całą powierzchnią dłoni. Opieramy na myszce zarówno palce od góry, na boku, ale też wewnętrzną stronę dłoni.

W przypadku chwytu claw, palce odrywają się od myszki, styczność z nią mają jedynie opuszki palców. Ręka opiera się również na wewnętrznej stronie dłoni, a palce unosząc się ku górze, opadają na klawisze, tworząc charakterystyczny szpon.

Trzeci chwyt fintertip, najczęściej stosowany w kontakcie z małymi myszkami. Zbliżony jest do tradycyjnego palma, w którym ręka jest płaska. Różnica wynika z braku podparcia wewnętrznej części dłoni na myszce, która najczęściej jest za mała. Mimo pewnej niewygody, myszka jest sterowana dużo precyzyjniej w takim ułożeniu.

Niektóre modele są projektowane z nastawieniem tylko na jeden chwyt, inne są bardziej uniwersalnymi rozwiązaniami.

Wybór parametrów myszy

Teorie masz już za sobą, pozostało przyjrzeć się dokładniej stawianym wymaganiom i wybrać ideał. Nawet najlepiej dobrana mysz komputerowa może okazać się po prostu niewygodna. Jeżeli tylko masz taką możliwość, warto zajrzeć do sklepu stacjonarnego, w którym myszki są wystawione.

Przymierz swoją rękę do kilku modeli różnych producentów i samemu oceń, który typ myszki preferujesz – czy ma być symetryczna czy bardziej specjalistyczna.

Mam nadzieję, że masz już ustalony budżet cenowy, ale pamiętaj, że czasem warto go troszeczkę zwiększyć, aby znacznie polepszyć komfort użytkowania.

Niezależnie, w której grupie użytkowników jesteś, jeżeli zdecydujesz się na technologię bezprzewodową, musisz liczyć się z większym wydatkiem.

Mysz komputerowa do biura i domu

Z budżetem 100 zł możesz kupić naprawdę dobrą mysz, która posłuży Ci długie lata. Jeżeli jesteś zwolennikiem rozwiązań bezprzewodowych, warto zwiększyć nieco swój budżet do poziomu 150 zł.

Szczególnie w przypadku myszki bezprzewodowej lepiej jest wybrać droższy model, który nie będzie stwarzał problemów z zasięgiem oraz czasem pracy na baterii. Wbudowany akumulator jest doskonałym atutem przy wyborze. Dużo wygodniej podłączyć raz w miesiącu mysz do ładowania przewodem USB, niż wymieniać w niej baterie.

Unikaj myszek w cenie poniżej 30 zł, są to najczęściej nieprecyzyjne rozwiązania z wadami.

Zdarzyło mi się zakupić myszkę bezprzewodową, w której przedział na baterie okazał się odrobinę za mały, przez co nie mogłem zamknąć pokrywy ochronnej. Mysz na szczęście bez problemu pracowała pozbawiona tej osłonki, ale baterie w każdej chwili mogły wypaść z urządzenia.

Mysz dla graczy Roccat Kone XTD

Mysz do komputera dla gracza

Polecane myszki dla graczy znajdziesz już w cenie 70 złotych. Oczywiście nie ma co liczyć w takim budżecie na cuda. Będzie to jednak optymalna mysz dla początkujących graczy, którzy zaczynają swoją przygodę z grami.

Jeżeli jesteś już wytrawnym graczem i potrzebujesz lepszej jakości sprzętu, przygotuj około 150 złotych na zakupy. Mysz do komputera w tej cenie zaoferuje już precyzyjny sensor oraz wyższą prędkość maksymalną.

Dokładając kolejne kilkadziesiąt złotych, otrzymasz mysz z najwyżej półki. Wszystkie opisane w tym poradniku parametry powinny stać w niej na najwyższym poziomie. W pełni programowalne przyciski, świetny design, najlepszy sensor to pozycję obowiązkowe w tej cenie.

Jedną z najlepszych propozycji dla gracza, która szuka myszki pod strzelanki jest mysz Steelseries Rival 310. Jest to lekka i precyzyjna mysz dla graczy, której zakup na pewno warto wziąć pod uwagę.

Myszka do komputera dla grafika

Obecnie najlepszą myszką dla grafika jest po prostu jeden model - Logitech MX Master 2S Wireless. Ta mysz komputerowa ma wszystko, co potrzebne jest w pracy grafika, a dodatkowa rolka na bocznej powierzchni jeszcze mocniej wesprze Twoją pracę.

Jeżeli jednak Twój budżet jest zdecydowanie mniejszy, niż w przedstawionej propozycji, warto wybrać myszkę z sensorem optycznym. Będzie ona sprzyjać pracy w różnych warunkach, pozwalając pozostać Ci niezależnym w każdej chwili.

Szczególną uwagę zwróć na jakość rolki. Upewnij się, że nie jest za twarda lub mocno awaryjna, a korzystanie z niej jest łatwe i przyjemne. Wybierz raczej większe urządzenie, spędzisz z nim wiele godzin każdego dnia, a wygodne ułożenie ręki jest podstawą ergonomicznej pracy.

Jakiej firmy mysz komputerową wybrać?

Jest wielu bardzo dobrych producentów na naszym rynku. W ostatnich latach rynek polski został doceniony przez zagranicznych producentów i coraz więcej nowych marek pojawia się u nas. Tendencję tę widać szczególnie w akcesoriach dla graczy.

Jeszcze kilka lat temu nikt z nas nie słyszał o producentach jak Dream Machines czy Gamdias. Jest wielu producentów, którzy robią dobrej jakości sprzęt.

Dla sprzętu domowego i do biura najczęstszy wybór pada na Logitech, Microsoft, Asus czy Lenovo.

Sprzęt dla graczy produkuje już niemal każda firma związana z komputerami i sprzętem. Wybierając jednak najpopularniejsze marki, będą to: Steelseries, Logitech, Razer, Corsair czy Roccat.

Na niższej półce cenowej króluje Genesis oraz A4tech.

Warto zauważyć, że w rankingu najpopularniejszych myszy na Ceneo, produkty Logitech występują aż 20 razy z 30 ofert. Można na tej podstawie przyjąć, że jedynie co trzecia osoba wybiera produkty innej marki niż Logitech.

Najlepsza mysz do komputera 

Jeżeli przebrnąłeś przez cały poradnik docierając aż tutaj, dziękuję Ci za poświęcony czas. Mam nadzieje, że wszystkie aspekty opisane w poradniku były jasne i zrozumiałe.

Jeżeli masz dodatkowe pytania, możesz je zadać w komentarzu, na pewno odpowiem niezwłocznie. Pozostaje mi życzyć Tobie powodzenia w szukaniu idealnej myszy.

Z wiedzą jaką posiadłeś Twój wybór będzie na pewno dużo lepszy i trafiony. Pamiętaj o doborze dobrej podkładki, która znakomicie uzupełni pracę myszki.

Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl