Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jaka klawiatura do komputera? Polecane modele klawiatur

Autor: 
Kuba
12-04-2020
Reklama

Klawiatura do komputera i mysz to niezbędne urządzenia przy każdym biurku. To właśnie za ich pomocą komunikujesz się z komputerem i określasz zadania, jakie aktualnie chcesz wykonać. Zależnie od tego, czym zajmujesz się przy komputerze, Twoje wymagania względem klawiatury będą zupełnie inne.

Wydawać się może, że najtańsza klawiatura do komputera za 20 złotych jest wystarczająca do czynności, jakie wykonujesz przy komputerze. Pozwól jednak, że przybliżę Ci kilka argumentów, dzięki którym być może zmienisz ten pogląd.

Co może przekonać Cię do zakupu nowej klawiatury?

Klawiatura może być zbyt głośna

Wiele modeli klawiatur jest bardzo głośnych. Podczas gdy korzystasz z komputera, zapewne nawet nie zwracasz uwagi na hałas, jaki generuje Twoja klawiatura. Jednak dla osób w Twoim otoczeniu sytuacja ta może być diametralnie inna. Nawet z innego pomieszczenia hałas dobiegający w czasie pisania może być bardzo irytujący.

Nie będzie to problemem, gdy domownicy oglądają telewizję, ale co, jakby chcieli akurat poczytać książkę? Nie zawsze jest też możliwe zamknięcie drzwi od pokoju do wytłumienia hałasu. W takiej sytuacji warto oczywiście zakupić klawiaturę, która jest bardzo cicha i generuje minimalną ilość dźwięków.

W przypadku klawiatur mechanicznych, których hałas jest szczególnie odczuwalny, można zastosować specjalne O-ringi. Montujesz je u spodu każdego klawisza, a one w znacznym stopniu redukują dźwięk generowany przez klawiaturę podczas klikania. Komplet oringów na całą klawiaturę kosztuje około 10 złotych, a daje najlepsze wyciszenie ze wszystkich metod dostępnych dla klawiatur mechanicznych.

podświetlone klawisze klawiatury

Klawiatura może być za duża

Często spotykanym problemem jest mało miejsca na biurku. Niektóre dedykowane stoliki komputerowe posiadają bardzo wygodne wysuwane blaty na klawiaturę i myszkę. Czasami jednak przestrzeń ta jest za mała dla komfortowego korzystania ze sprzętów.

Bardzo niedobrym rozwiązaniem dla Twojego zdrowia jest trzymanie klawiatury oraz myszki na różnej wysokości. Ergonomia pracy z komputerem wymaga, aby te sprzęty były na tej samej płaszczyźnie.

Co zrobić w przypadku, gdy się nie mieścisz? Na rynku znajdziesz wiele klawiatur, które są mniejsze lub większe. Różnice jednak najczęściej osiągają zaledwie kilka centymetrów. Z pomocą przychodzą klawiatury pozbawione bloku numerycznego, który znajduje się po prawej stronie urządzenia.

Taki typ klawiatury, pozbawiony bloku numpada, często jest nazywany TKL - tenkeyless (w tłumaczeniu na język polski oznacza to „dziesięć klawiszy mniej”, czyli dokładnie tyle, ile cyfr znajduje się na bocznej klawiaturze. Oczywiście znaków dodatkowych jak „/” oraz „*” taka klawiatura również nie posiada, ale nie zostały te znaki uwzględnione w nazwie angielskiej).

Klawiatury bez numpada są ostatnio mocno popularne wśród graczy, dlatego wybór tych produktów znacznie się zwiększył. Niektóre takie modele oferują odpinany numpad, dlatego zależnie od aktualnej potrzeby możesz korzystać z klawiatury małej albo powiększyć ją do standardowych rozmiarów.

Klawiatury tenkeyless mają szerokość około 36 centymetrów, w porównaniu z tradycyjnym rozmiarem wynoszącym 46 centymetrów, daje to średnio 10 cm zaoszczędzonej przestrzeni na biurku.

Klawiatura ma za krótki przewód

Częstym problemem klawiatur i myszek okazuje za krótki przewód do podłączenia. Średnio przewody do klawiatur mają długość od 150 do 200 centymetrów. Wymiar ten wydawać się może odpowiedni do każdego komputera.

Problem powstaje, gdy w grę wchodzi praktyczne rozstawienie sprzętu na dedykowanym biurku komputerowym. Może okazać się, że kabel jest za krótki o parę centymetrów, uniemożliwiając wygodne ustawienie sprzętu. Zauważyć to możesz szczególnie w przypadku, gdy obudowę komputerową trzymasz na podłodze, a przewody przeprowadzasz przez specjalny otwór w blacie biurka.

Rozwiązaniem na taką sytuację są dwie metody. Pierwsza z nich to zakup zwykłego przedłużacza wyposażonego w złącza USB, kompatybilne z każdą klawiaturą czy myszką komputerową. Drugą nieco wygodniejszą metodą, jest zakup bezprzewodowej klawiatury.

Zasięg bezprzewodowej klawiatury potrafi wynosić kilka metrów, pozwalając na pracę z komputerem, nawet leżąc na kanapie obok. Jest to na pewno niezwykle wygodne rozwiązanie dla niektórych osób, szczególnie doświadczających problemów z za krótkim przewodem w klawiaturze komputerowej.

Klawiatura może posiadać dodatkowe sterowanie

Ilość klawiszy na klawiaturze komputerowej wynosi około 104 przyciski. Oczywiście wszystko zależy od modelu. W przypadku opisanych klawiatur tenkeyless, z klawiatury znika blok numeryczny, czyli pozostaje już tylko 87 przycisków. W drugą stronę, na klawiaturach często znajdziemy dodatkowe przyciski, które zwiększają ilość dostępnych klawiszy.

To właśnie te dodatkowe klawisze mogą przekonać Cię do wyboru klawiatury multimedialnej, wyposażonej w ponad 110 przycisków. Podstawową funkcją dodatkowych klawiszy jest sterowanie dźwiękiem. Do dyspozycji otrzymujesz możliwość przełączania utworu, aktualnie odtwarzanego w komputerze czy regulacji głośności muzyki.

Na większości klawiatur znajdziesz dwa przyciski, które odpowiadają za dźwięk, jednym zwiększysz głośność muzyki, a drugim przyciszysz. Alternatywną opcją, którą gorąco Tobie polecam, jest pokrętło do sterowania głośnością. Doskonałym przykładem jest klawiatura mechaniczna Genesis RX85, która posiada właśnie takie pokrętło.

klawiatura mechaniczna genesis rx85

Wygoda z korzystania z takiej funkcji jest nieporównywalnie większa niż w przypadku zwykłych przycisków. Oczywiście w obu przypadkach znajdziesz niezależny przycisk wyciszenia, gdzie po jednym przyciśnięciu, wyłączysz cały dźwięk w komputerze. Doskonałe nadaje się, gdy w czasie korzystania z komputera dzwoni telefon, który chcesz odebrać.

Innymi funkcjami klawiatur multimedialnych jest możliwość wyłączenia komputera, uśpienia i wybudzenia go lub sterowanie otwartymi aplikacjami. Czasami otrzymujesz możliwość ustawienia, jaka aplikacja ma być otwierana po przyciśnięciu dodatkowego klawisza.

Dużo korzystasz z edytora Word? Nic prostszego! Jednym klawiszem otwierasz nowy dokument gotowy do edycji. Kalkulator, przeglądarka internetowa — wszystkie Twoje programy codziennego użytku dostępne łatwo pod ręką.

Klawiatura może wyglądać oryginalnie

Klawiatura, mysz, obudowa i monitor — te elementy Twojego stanowiska pracy lub rozrywki widać na pierwszy rzut oka. Możesz posiadać nudne, czarne urządzenia, a możesz wzbogacić swoje miejsce pracy, wybierając produkty z charakterem.

Tak, jak w przypadku miłośników nadgryzionego jabłka, którzy cenią sprzęt Apple nie tylko za funkcjonalność, ale przede wszystkim za design i eleganckie wykonania. Tak samo i Ty, możesz wybrać oryginalną konstrukcję w nowoczesnym i pięknym stylu, która urozmaici Twoją przestrzeń pracy. Do wyboru masz całą gamę zastosowań.

Najciekawszymi możliwościami modyfikacji klawiatury jest wybór modelu z podświetleniem RGB. W najlepszych modelach klawiatur podświetlenie jest na tyle intensywne, aby było widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Uzyskujesz możliwość definiowania koloru podświetlenia klawiatury, różnych jej sekcji, czy nawet każdego klawisza indywidualnie.

Ostatnia funkcja jest szczególnie lubiana przez graczy, którzy w ulubionych grach korzystają tylko z niektórych klawiszy. Mogą je wyróżnić odpowiednim kolorem lub dezaktywować podświetlenie pozostałych klawiszy na czas gry. Możliwości jest naprawdę wiele. Drugą istotną cechą, na którą nie zawsze zwracasz uwagę, jest wygląd klawiatury.

Klasyczny prostokąt już dawno przestał być jedyną możliwością. Na rynku znajdziesz rozmaite konstrukcje, w których zastosowane elementy wzbogacające wygląd są nie tylko eleganckie, ale i praktyczne. Możesz również spróbować swoich sił z zupełnie unikatowym typem klawiatur typu dzielonego.

Klawisze są podzielone na sekcję, z ustawieniem dedykowanym wygodniejszemu korzystaniu. Klawiatury te są tworzone z myślą o ergonomii korzystania, jednak przestawienie się na taki model może zając naprawdę dużo czasu. Zobacz klawiaturę Microsoft Sculpt Ergonomic, aby zrozumieć jak to dokładnie wygląda.

Innym ciekawym rozwiązaniem do stworzenia unikatowego miejsca pracy jest wybór klawiatury metalowej lub aluminiowej. Oba warianty charakteryzują się zupełnie innymi odczuciami dotykowymi niż w przypadku plastikowych rozwiązań.

Klawiatura aluminiowa jest niestety jednym z najdroższych produktów jakie spotkasz, ceny sięgają nawet 700 złotych za taki model. Uwierz mi, jednak nie ma lepszego uczucia niż chłodna powierzchnia takiej klawiatury popołudniem, ciepłego letniego dnia. Pomimo upałów na dworze, klawiatura zachowuje zimną powierzchnię, która skutecznie ochłodzi Twoje dłonie.

podświetlenie klawiatury do komputera

Klawiatura może być niewygodna

Wygoda korzystania z klawiatury jest w mojej opinii jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze. Nawet jak klawiatura będzie wyglądać znakomicie, wyposażona zostanie we wszystkie nowoczesne technologie, to w przypadku, gdy będzie dla Ciebie niewygodna, po prostu pozbędziesz się jej.

Najlepszymi, a zarazem najgorszymi mogą okazać się wcześniej wspomniane klawiatury sekcyjne. Dla Ciebie ich specyficzna budowa może okazać się doskonałym rozwiązaniem, będziesz zadawać sobie pytanie „Czemu wcześniej nie kupiłem takiej klawiatury?”. Z drugiej strony Twój kolega nigdy nie przyzwyczai się do takiego typu klawiatury i będzie zaskoczony Twoją decyzją.

Jeżeli jednak korzystasz z klawiatury głównie do pracy i pisania, to myślę, że warto spróbować takiego nowoczesnego rozwiązania i samemu przekonać się o komforcie jaki on daje. W przypadku tradycyjnych klawiatur istotne są głównie dwa czynniki. Pierwszym z nich są zastosowane klawisze.

Być może spotkałeś się już z klawiaturami mechanicznymi? Przypominające maszynę do pisania w generowanym hałasie, klawiatury te mocno weszły w rynek na przestrzeni ostatnich lat. Dedykowane głównie dla graczy, często okazują się doskonałą propozycją dla zwykłych użytkowników, a szczególnie osób dużo piszących.

Ich specyficzny typ klawisza daje zupełnie inne poczucie kliku, które jest dużo bardziej intuicyjne. Niestety klawiatury mechaniczne są wyraźnie droższe. Cena najprostszych modeli zaczyna się od około 100 złotych. Zobacz model Genesis RX75 albo Modecom Volcano Hammer.

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na wygodę korzystania z klawiatury jest jej budowa. W praktyce, każda klawiatura wyposażona w blok służący za podstawkę pod nadgarstki zyskuje wiele w moich oczach. Dużo wygodniej jest mieć możliwość komfortowego podparcia dłoni, nawet jeżeli korzystasz z tej funkcji sporadycznie.

W przypadku dłuższego korzystania z klawiatury, nadgarstek jest jednym z najszybciej meczących się części ręki. Jak zwykle do wyboru otrzymujesz wiele ciekawych konstrukcji posiadających podkładkę.

Od zwykłego plastikowego podparcia, poprzez wzmocnione i przedłużone demontowalne podkładki, kończąc na elementach pokrytych dodatkową warstwą np. skóropodobnego materiału. Sam musisz zdecydować, jak wiele czasu spędzasz przy klawiaturze i który wariant jest dla Ciebie najlepszy i opłacalny.

Klawiatura dedykowana do laptopa

Laptopy to niezwykle wygodne urządzenia. Dla wielu osób zastąpiły one całkowicie komputer stacjonarny, dając komfort korzystania w mobilny sposób. Są one idealnym uzupełnieniem pomiędzy stacjonarnymi komputerami, a całkowicie mobilnymi smartfonami.

Obecnie funkcjonalność i parametry laptopów nie odbiegają znacząco od komputerów stacjonarnych. Również wielu graczy wybiera taką mobilną formę gry. Niekiedy jednak wbudowana klawiatura w obudowę laptopa okazuje się niewygodna lub niepraktyczna.

Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z dodatkowej klawiatury, dokładnie takiej jak w komputerze stacjonarnym. Każdy laptop wyposażony w port USB bez problemu poradzi sobie z obsługą drugiej klawiatury. Tak samo, jak podłączasz myszkę, gdy nie chcesz korzystać z touchpada, tak samo podłącz ulubioną klawiaturę.

Z racji mobilności tego sprzętu najlepiej sprawdzą się konstrukcję bezprzewodowe, typu slim, o niewielkich wymiarach. Jeżeli jednak z laptopa korzystasz głównie w domu lub pracy, nic nie stoi na przeszkodzie podłączenia potężnej klawiatury mechanicznej klasycznym przewodem.

Osobiście polecam Tobie rozwiązanie, z którego sam od czasu do czasu korzystam. Laptop zostaje podłączony kablem HDMI do telewizora, co wielokrotnie zwiększa rozmiar ekranu. Korzystając z bezprzewodowego zestawu mysz i klawiatura, wygodnie siadam w fotelu i korzystam z laptopa dokładnie tak, jakby był tuż pod ręką, za to z jakim efektem!

jaka klawiatura do laptopa

Klawiatura z wbudowanym touchpadem

Tam, gdzie przydaje się mobilność lub jako alternatywna forma korzystania z komputera, doskonała okazuje się klawiatura z wbudowanym touchpadem. Taka forma zapewnia nie tylko pełną możliwość wygodnego pisania na klawiaturze, ale także może zastąpić myszkę w niektórych sytuacjach.

Najwygodniejszy model będzie na pewno wyposażony w połączenie bezprzewodowe. Będziesz mógł wygodnie usiąść na kanapie i sterować odtwarzaną muzyką, czy filmem. Jednym z najpopularniejszych modeli tego typu jest klawiatura Logitech K400 Plus.

klawiatura z touchpadem

Być może jesteś przyzwyczajony do korzystania z touchpada i nie potrzebujesz zwykłej myszki do komputera. W tej sytuacji taka klawiatura zaoszczędzi nie tylko miejsca na biurku, ale również pieniądze, które przeznaczyłbyś na zakup klasycznej myszy.

Polecam Ci jednak korzystanie ze zwykłej myszki, gdy tylko masz taką możliwość. Zalety tego wyboru oraz poradnik, który na pewno pomoże Ci przy wyborze, znajdziesz na stronie: Jaką mysz do komputera wybrać?

Być może nie wiedziałeś, ale system Windows da się w pełni obsługiwać z użyciem wyłącznie klawiatury. Nie jest potrzebna myszka, wszystkie funkcje, wszystkie akcje, możesz wykonać z pomocą jedynie klawiatury. Przykładowo:

  • funkcją Alt+Tab możesz przełączyć aktywne okno,
  • wciskając klawisz Windows, otwierasz menu start, w który możesz wpisać szukaną aplikację – Word i otworzyć ja klawiszem Enter,
  • zależnie od przeglądarki, do pola wpisywania adresu możesz przeskoczyć przy pomocy klawisza F8 lub F6 (w przeglądarce Chrome podwójnie wybierz F6),
  • przyciskiem F3 lub Ctrl+F możesz wyszukiwać dane słowo w tekście,
  • przyciskając klawisz Alt, najczęściej aktywujesz menu górne, które możesz sterować, przyciskając podkreślone litery w danej funkcji, lub nawet strzałkami.

Bazując na powyższych przykładach, możesz sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy powinieneś kupować nową klawiaturę do komputera. W dalszej części tego poradnika znajdziesz wyszczególnienie najważniejszych funkcji i cech, jakie powinna posiadać klawiatura. Jeszcze później znajdziesz przykładowe klawiatury, jakie mogą zainteresować Ciebie, z różnym przeznaczeniem użytkowym.

Główne cechy klawiatury do komputera

Łączność z komputerem

Klawiatury możemy podzielić na dwie główne grupy – przewodowe i bezprzewodowe. Modele bezprzewodowe dla większości osób wydają się praktyczniejszym rozwiązaniem. Tak oczywiście jest jednak nie we wszystkich przypadkach.

Większość osób korzysta z klawiatury, głównie siedząc przy biurku przed ekranem monitora. W takich przypadku osób klawiatura bezprzewodowa nie poprawi komfortu pracy w żaden znaczący sposób.

Wybierając model bezprzewodowy, zyskujesz na pewno porządek na biurku. Nie przejmujesz się przewodem, który musisz przeciągnąć przez całe biurko, a następnie podłączyć do komputera. Zasięg działania modeli bezprzewodowych nie powinien być problemem przy nowszych modelach klawiatury z Bluetooth.

Jednym mankamentem, jaki musisz wziąć pod uwagę, jest kwestia regularnej wymiany baterii. Jak często będziesz musiał to robić, zależy w dużej mierze od intensywności korzystania ze sprzętu oraz samej klawiatury.

Decydując się na klawiaturę przewodową, koniecznie pamiętaj o wyborze modelu wyposażone w złącze USB. Najnowsze komputery w dużej mierze nie posiadają już złącza PS/2 (owalne wejście) dlatego miałbym niemały problem z taką klawiaturą.

Jest to na tyle leciwe rozwiązanie, że masz naprawdę małą szansę na natrafienie na taką klawiaturę, ale z pewnością dodatkowa porcja wiedzy nie zaszkodzi w tym przypadku.

Rodzaj klawiszy w klawiaturze

Klawiatury membranowe

Klasyczne klawiatury, z jakimi miałeś do tej pory do czynienia, wyposażone są w przełączniki membranowe. Ich działanie jest niezwykle proste, pod przyciskami znajduje się gumowa membrana, która aktywuje naciśnięty klawisz.

Jest to obecnie najtańsze rozwiązanie stosowane w klawiaturach, dlatego jest też najpopularniejsze na rynku. Największą jego wadą jest stosunkowo nieduża trwałość klawiatury. Przeciętnie klawisze mają szacowaną żywotność na poziomie 5 do 10 mln kliknięć klawisza.

Klawiatury membranowe dają też gorsze odczucie zwrotne, po kliknięciu przycisku (feedback) w porównaniu do klawiatur mechanicznych. Nie jest to żadnym wielkim mankamentem dla przeciętnego użytkownika, jednak gracz czy każda osoba, która dużo pisze na klawiaturze, wie jakim dużym problemem są literówki, spowodowane brakiem aktywacji klawisza lub jego opóźnionym działaniem.

W najtańszych modelach klawiatur membranowych możesz również odczuć niestabilność klawisza po aktywacji. Przycisk może być słabo osadzony, przez co będzie chwiał się ba boki podczas pisania.

Klawiatury nożycowe

Na część powyższych niedogodności rozwiązanie znajdziesz w klawiaturze nożycowej. Zasada działania pozostaje niezmieniona, jednak klawisze są dodatkowo wyposażone w mechanizm nożycowy, który stabilizuje i przyśpiesza prace.

Takie klawisze są dużo bardziej odporne na wszelkie wahania na boki, a także pozwalają na szybsze pisanie na klawiaturze. Klawiatury nożycowe najczęściej znajdziesz w laptopach.

Decyduje o tym przede wszystkim mniejsza wysokość klawisza niż w przypadku pozostałych przełączników. Przekłada się to bezpośrednio na mniejszy wymiary samego laptopa, nie zmniejszając komfortu użytkownika podczas korzystania z klawiatury.

nożycowe przełączniki klawiatury

Klawiatury mechaniczne

Ostatnim możliwym wyborem są klawiatury mechaniczne. To właśnie ten typ klawiatur był używany w pierwszym komputerach, jakie pojawiły się na rynku. Głośne i potężne urządzenia z czasem ustąpiły miejsca znacznie tańszym i poręczniejszym klawiaturom wyposażonych w przełączniki membranowe.

Teraz następuje powrót do korzeni. Coraz więcej producentów oraz użytkowników zainteresowanych jest zakupem klawiatury mechanicznej. Decyduje o tym szczególnie niezwykle duża trwałość takich klawiatur – każdy przycisk może być użyty średnio 50 milionów razy.

Zasada działania klawiszy jest zupełnie inna niż w klawiaturach membranowych. Pod każdym klawiszem znajduje się osobny przełącznik (switch), który działa całkowicie niezależnie od reszty. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia jednego klawisza, wszystkie pozostałe będą działać poprawnie, w przypadku takiej samej usterki w klawiaturze membranowej, nada się ona prawdopodobnie jedynie do śmieci.

Klawiatury mechaniczne są wyraźnie głośniejsze niż pozostałe rozwiązania. W tych klawiaturach wyróżniamy kilka podgrup, które określone są na podstawie zastosowanego przełącznika. O tym, jakie odczucie zwrotne oferuje dany przełącznik oraz jaki hałas on generuje, przeczytasz poniżej.

Klawiatura mechaniczna – klawisze mechaniczne

Jednym z najdłużej istniejących i zaufanych producentów switchy mechanicznych jest niemiecka firma Cherry MX. Na podstawie oferty właśnie tego producenta skupię się na opisaniu 4 głównych typów przełączników mechanicznych. Przełączniki wizualnie są niemal identyczne, rozróżnić je możesz jedynie po kolorze trzonka.

Cherry MX Blue

Zdecydowanie najgłośniejsze i najlepiej odczuwalne przełączniki. Podczas aktywacji przycisku towarzyszy mu charakterystyczny dźwięk, który potwierdza aktywacje klawisza. Przez swoją budowę wymagają więcej czasu na powrót do pozycji wyjściowej, przez co nie polecam ich dla graczy szukających klawiatury do dynamicznych gier FPS.

Z drugiej strony, nadają się doskonale dla osób, które dużo piszą na klawiaturze. Pamiętaj jedynie o zaopatrzeniu domowników w słuchawki, wyciszające hałas generowany przez klawiaturę 🙂

Cherry MX Brown

Najbardziej uniwersalne przełączniki, nadające się zarówno do pisania, jak i każdego rodzaju gier. Opór generowany przez przełącznik jest podobny do switcha Blue, jednak jest pozbawiony słyszalnego kliknięcia. Przełącznik Brown jest również szybszy, a dzięki temu nadaje się również do gier FPS. Polecany szczególnie dla osoby, która stawia precyzję działania na pierwszym miejscu.

Cherry MX Black

Działanie przełączników czarnych wyraźnie odbiega od wcześniej opisanych przykładów. Opór, jaki stawia klawisz, jest liniowy. Nie ma tutaj wyczuwalnego momentu aktywacji klawisza. Skutkuje to również znacznie mniejszym hałasem, jaki generuje klawiatura.

Najgłośniejszy jest moment, gdy klawisz uderzy o dno klawiatury, jednak jego aktywacja jest znacznie wcześniej. Wprawny użytkownik może zniwelować hałas generowany przez ten przełącznik niemal do zera.

Cherry MX Red

Bardzo zbliżony przełącznik to wcześniej opisanego Cherry MX Black. Jedyna różnica, jaka występuje w tym modelu to znacznie mniejszy opór klawisza. Siła jaką musisz użyć do aktywacji klawisza, jest o 25 procent mniejsza niż w czarnej wersji przełączników.

Klawiatura zdecydowanie polecana o najbardziej dynamicznych rozgrywek sieciowych, gdzie w grze wykorzystywane są podwójne lub nawet potrójne aktywacje klawisza z rzędu.

podświetlone przełączniki mechaniczne RGB

Pozostałe przełączniki mechaniczne

Wraz ze wzrostem zainteresowania klawiaturami mechanicznymi pojawiały się coraz to kolejni producenci przełączników. Producent sprzętu komputerowego  dla graczy, firma Razer poszła o krok dalej, oferując klawiatury mechaniczne wyposażone w swoje autorskie przełączniki mechaniczne Razer Switches.

Przełączniki te jedynie nieznacznie odbiegają od klasycznych rozwiązań, a różnice między poszczególnymi switchami wyczują tylko najbardziej doświadczeni użytkownicy. Przełącznik Razer Green Switch, który odpowiada opisanym przełącznikom Cherry MX Blue, znajdziesz przykładowo w klawiaturze Razer BlackWidow Elite.

Profil klawiszy

Wysokość klawiszy w klawiaturze podyktowana jest często przełącznikami, jakie zostały w niej zastosowane. Klawiatury mechaniczne wyposażone są głównie w klawisze o wysokim profilu, natomiast wbudowane klawiatury w laptopach mają niski profil.

Większość osób preferuje pisanie na klawiaturze z wysokim profilem, uznają go za wygodniejszy i dający lepsze poczucie wciskanego klawisza. Niski profil bardzo często jest powiązany z cichszą pracą klawiszy, korzystanie z niej jest mniej komfortowe dla ręki, ale dużo przyjemniejsze dla ucha.

Kolorystyka klawiatury

Klawiatura na biurku zajmuje jedno z ważniejszych miejsc, dlatego warto również zwrócić uwagę na jej wygląd zewnętrzny. Większość producentów idąc za głosem największego popytu, stawia na czarną kolorystykę całej konstrukcji.

Niekiedy jednak oferowany jest ten sam model klawiatury, w różnych wariantach kolorystycznych obudowy. Poza klasycznym białym i czarnym można też znaleźć pastelowe barwy. Przykładem różowych peryferii komputerowych jest seria Razer Quartz.

Podświetlenie klawiszy

Podświetlone klawiatury są bardzo przyjemnym udogodnieniem wieczorami. Przy niedużym oświetleniu często łatwo o pomyłkę i aktywację błędnego klawisza. Podświetlenie klawiszy w dużym stopniu ogranicza takie sytuacje.

W modelach membranowych klawiatur najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są na stałe przypisane kolory podświetlenia, według sekcji, bądź cała klawiatura jednym kolorem.

W przypadku klawiatur mechanicznych stosowane są tutaj switche RGB, których kolor podświetlenia możesz dowolnie edytować w ustawieniach klawiatury. Pozwoli Ci to na wyróżnienie wybranych klawiszy inną barwą lub zmienionym nasyceniem koloru. Nic nie stoi na przeszkodzie, nadania każdemu klawiszowi zupełnie innego koloru!

klawiatura do biura z podświetleniem

Ergonomiczna klawiatura

Podczas gdy wszystkie najważniejszy cechy klawiatury masz już wybrane, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które niejednokrotnie przesądzają o zakupie. Wygodnym dodatkiem do wielu klawiatur są nóżki umiejscowione na tylnej części klawiatury.

To za ich pomocą możemy regulować wysokość i kąt nachylenia klawiatury względem podłoża. Najlepsze modele wyposażone są w nóżki, które pozwalają na wybór nie jednej, a kilku wysokości, co pozwoli Ci na dopasowanie klawiatury do swoich osobistych preferencji.

Innym ciekawym dodatkiem są podkładki pod nadgarstek zamocowane na dolnej części klawiatury. Zależnie od modelu klawiatury możesz natrafić na model z opcjonalną podkładką – możesz ją w swobodny sposób zakładać i ściągać w zależności od wymagania.

Wybrane modele mają na stałe wydłużoną dolną powierzchnię, zapewniając podstawę pod nadgarstek w pełnym wymiarze czasu. Warto wybrać klawiaturę właśnie z podstawką pod nadgarstki, pozwoli ona na dłuższe korzystanie z komputera bez efektu zmęczenia ręki.

Dodatkowe akcesoria i złącza klawiatury

Klawiatury z wyższej półki potrafią zwabić klientów nie tylko swoimi osiągami, ale również praktycznymi dodatkami, które mogą stać się dla Ciebie niezastąpione. W moim przypadku jest tak z dodatkowymi przyciskami odpowiedzialnymi za multimedia.

Bardzo cenie sobie możliwość sterownia dźwiękiem dzięki kilku dodatkowym klawiszom, które zawsze znajdują się pod ręką. Pogłaśnianie i przyciszanie sprawdza się najlepiej w momencie korzystania z YouTube, gdzie każdy materiał został nagrany w innej głośności. Opcja całkowitego wyciszenia multimediów przydatna okaże się, chociażby w sytuacji, gdy chcesz odebrać telefon.

Na pewno zdarzały Ci się sytuację, w których problemem było dotarcie do komputera, aby podłączyć pendrive. Nie dosyć, że do komputera był niewygodny dostęp to pendrive nie chciał wpasować się w złącze USB.

Taką sytuację przychodził chyba każdy z nas. Praktycznym rozwiązaniem na takie niedogodności może być albo obudowa z przednimi wyjściami USB, albo co lepsze, klawiatura ze złączami USB.

Droższe klawiatury z przeznaczeniem gamingowym zostają często wyposażany w taki dodatkowy hub USB. W wygodny sposób uzyskujesz dostęp do kilku portów USB, a dodatkowo często spotyka się również złącze audio do podłączenia słuchawek.

podświetlenie klawiatury kolor czerwony

Podsumowanie - przeznaczenie klawiatury

Jednym z głównych czynników, jaki determinuje produkt, który zamierzasz kupić, jest jego przeznaczenie. Nie ma jednej klawiatury, która spełni oczekiwania każdego. Inne parametry przydadzą się osobie, która dużo piszę na klawiaturze, inne będą użyteczne dla gracza, a jeszcze inne przydadzą się do przeglądania Internetu.

Do użytku codziennego,

gdy klawiatura służy Ci głównie do wpisywania adresu strony Internetowej. Wybierz klawiaturę membranową o niskim profilu, zapewni Ci ona przyjemniejsze odczucia przy najniższej kwocie przeznaczonej na zakup.

Możesz dodatkowo pokusić się o podświetlenie bądź łączność bezprzewodową. Ciekawym dodatkiem może być wbudowany touchpad w klawiaturę, co zastąpi Ci konieczność posiadania myszki.

Dell KB216 QuietKey – pełnowymiarowa przewodowa klawiatura przeznaczona do codziennego użytkowania. Niskie klawisze, w pracy zbliżone do tych znanych z laptopów. Dzięki niewysokiej cenie w wysokości około 45 złotych, klawiatura trafia do szerokiego grona odbiorców.

Logitech K280E – kolejna przewodowa klawiatura, której największą zaletą jest cicha praca. Klawiatura jest większa i masywniejsza niż Dell KB216 QuietKey, dlatego korzystanie z niej będzie bardziej przyjemne. Podpórka przy klawiaturze pozwoli na wygodne oparcie nadgarstków. Klawiatura jest dostępna w cenie około 85 złotych.

Modecom MC-800G – bezprzewodowa klawiatura w cenie niespełna 70 złotych. Posiada ona pełny wymiar, co zapewnia wysoki komfort korzystania z każdego klawisza, w tym z bloku numerycznego. Niskie klawisze zapewniają cichą pracę klawiatury, a podpórka pod nadgarstek wygodne podparcie dłoni.

Logitech K400 Plus – bezprzewodowa klawiatura o niewielkich wymiarach. Poza kompaktowym rozmiarem jej główną cechą jest touchpad, który pozwala na sterowanie również kursorem myszki. Ten model klawiatury Logitech możesz kupić za około 150 złotych.

Do biura i pisania,

gdy w grę wchodzi pisanie maili i większy zakres prac. Postaw na wysoki profil klawiszy. Zależnie od budżetu, jaki chcesz przeznaczyć, warto rozważyć zakup klawiatury mechanicznej. Jeżeli nie miałeś z nimi wcześniej styczności i nie wiesz jaki rodzaj przełączników wybrać postaw na Cherry MX Brown.

Dla niektórych osób zbawienne okaże się dodatkowe złącze USB wbudowane w klawiaturę, dla innych funkcje sterowania głośnością. Jeżeli nie jesteś zawodowym programistą czy tłumaczem, postaw na sprawdzony design klawiatury w formie prostokąta.

Jeżeli większość dnia spędzasz na pisaniu, rozważ zainteresowanie się niecodziennymi wzorami klawiatur, które zaprojektowana dla większego komfortu takiej pracy.

Logitech MK330 – bezprzewodowa klawiatura dostępna w zestawie razem z myszką. Klawiatura wyposażona jest w dodatkowe przyciski multimedialne oraz wszystkie klawisze podstawowe. Jej rozmiar został lekko odchudzony, przez co zestaw jest bardziej mobilny. Musiało się to odbić na klawiszach i ich ciaśniejszym umiejscowieniu. Bezprzewodowy zestaw możesz kupić za niecałe 170 złotych.

Microsoft Nautral Ergonomic 4000 – przewodowa klawiatura, która już w swojej nazwie podkreśla wysoki poziom ergonomicznej pracy. Lekko wyprofilowana konstrukcja wymusi korzystanie z danych sekcji klawiatury przy użyciu tylko jednej ręki. Na początku będzie Ci ciężko, jednak potem docenisz wszystkie walory takiej konstrukcji. Microsoft Nautral Ergonomic 4000 wyposażony został w gamę dodatkowych klawiszy funkcyjnych. Na taką klawiaturę trzeba wydać ponad 200 złotych.

Genesis RX85 – mechaniczna klawiatura wskazana dla każdej osoby, która dużo piszę w ciągu dnia. Pełnowymiarowa klawiatura poprawi twoją szybkość pisania i zmniejszy ilość popełnianych literówek. Twoje nadgarstki będą wygodnie podpierane przez dużą podpórkę. Dodatkowy kontroler audio pozwoli na regulacje głośności odtwarzanej muzyki. We wskazanym modelu wybrałem klawiaturę mechaniczną z przełącznikami Brown, będą one odpowiednie dla większości użytkowników. Jeżeli jednak jesteś zawodowym twórcą treści pisanej i niestraszny ci hałas klawiszy, koniecznie zapoznaj się z Genesis RX85 z przełącznikami Blue. Koszt klawiatury to około 250 złotych.

Dla graczy,

jeżeli klawiatura będzie Ci służyć głównie do gier komputerowych, koniecznie zobacz artykuł rozwijający temat klawiatury dla graczy: Klawiatura gamingowa – co warto wiedzieć?

Znajdziesz tam dodatkowe informacje na temat layoutu klawiatur, programowalnych przycisków do funkcji makro oraz sposobie działania anti-ghosting.


Udało Ci się wybrać klawiaturę do komputera dla siebie? Daj znać w komentarzu, na co się zdecydowałeś, być może Twoja opinia pomoże w wyborze innym!

Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl