Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jak zacząć biegać? Przydatne akcesoria do biegania

Autor: 
Monika
27-02-2021
Reklama

Chcesz zacząć swoją przygodę z bieganiem? Już od dawna odkładasz rozpoczęcie nowej aktywności fizycznej? Szukasz praktycznych porad, od czego zacząć? Ile razy w tygodniu biegać? Jak intensywnie ćwiczyć? Jaki dystans będzie najlepszy na początek i które akcesoria będą Ci potrzebne?

Nie musisz już dłużej nad tym rozmyślać! Wspólnie rozwiążemy wszystkie Twoje dylematy i odpowiemy na najbardziej dręczące pytania. Poznaj prosty sposób, jak zacząć biegać!

Bieganie w górach
Jak zacząć biegać w zimie? Co będzie Ci potrzebne do treningu? Poznaj nasze najlepsze wskazówki!

Jak wiele razy mówiłeś do siebie lub słyszałeś od znajomych stwierdzenie „Muszę zacząć biegać”? Sporo osób wybiera takie postanowienie noworoczne lub deklaruje aktywność fizyczną z początkiem wiosny lub lata.

Wiele osób albo nie rozpoczyna w ogóle żadnego treningu, albo zniechęca się za szybko. Pamiętaj – bieganie to nie Twój wróg, podobnie jak inne aktywności fizyczne. Jak zacząć systematycznie biegać, aby trening przynosił jak największe korzyści?

Wiele osób uważa, że ludzie są wręcz stworzeni do biegania – w trakcie ewolucji nasze ciało zostało ukształtowane w taki sposób, aby nam to ułatwić. Kluczowe znaczenie miała długość nóg, kształt stóp, bioder i amortyzacja kręgosłupa. Jak widzisz, bieganie towarzyszy ludzkości już od bardzo dawna. Dlaczego nie miałbyś spróbować?

Jeśli powiem Ci, że z biegiem czasu możesz nawet uzależnić się od biegania i osiągnąć szereg długofalowych, pozytywnych korzyści – uwierzysz mi? Jeżeli zapewnię Cię, że z czasem i odrobiną wytrwałości przyjdzie taki dzień, w którym stwierdzisz, że nie wyobrażasz sobie życia bez przebiegnięcia kilku kilometrów – zaufasz mi?

Reklama

Aktywność fizyczna to lekarstwo na wiele dolegliwości, które zapewne doskwierają Ci na co dzień. Może stać się dla Ciebie tak oczywista i naturalna, jak mycie zębów i jedzenie posiłków w trakcie dnia. Po prostu stwierdzasz, że tego potrzebujesz i przeznaczasz miejsce na bieganie w swoim rozkładzie dnia. Na razie brzmi to dla Ciebie dziwnie? Zapewniam Cię – do czasu!

Jeśli do tej pory szukałeś wymówek, żeby nie biegać, twierdząc, że to na pewno nie sprawi Ci przyjemności i na pewno „wyplujesz” płuca po kilku minutach, przeczytaj przynajmniej kolejną część tego wpisu.

Wciąż masz wątpliwości, czy ten sport jest dla Ciebie? Nie wiesz, jakie korzyści może Ci przynieść? Usiądź wygodnie, bo opowiedzenie wszystkich zalet biegania zajmie mi dłuższą chwilę. 🙂 Gotowi? Do startu... start!

Dlaczego warto biegać?

Bieganie to forma aktywności fizycznej uwielbiana przez miliony ludzi na całym świecie. Wśród biegaczy znajdziesz wielbicieli zarówno krótkich, długich dystansów, jak i ultramaratonów.

Słyszałeś o Moab Endurance Run? To bieg w terenie o długości 385 km przez pustynię, góry i kaniony. Założę się, że masz teraz zaskoczoną minę. Zgadłam? Zastanawiasz się, jak to możliwe przebiec taki dystans? Zaufaj mi, ci biegacze zaczynali dokładnie tak jak Ty – od pierwszego kroku.

Dlaczego bieganie jest tak popularne? Co sprawia, że ludzie wręcz zakochują się w treningach biegowych? Jakie przynosi korzyści? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka, ale wszystkie są równie ważne.

Jak zacząć biegać? Wybierz przyjemne dla oka trasy.
Zastanawiasz się, czy warto biegać? Jakie są zalety biegania? Ten rodzaj aktywności fizycznej da Ci wiele więcej korzyści, niż się spodziewasz!

Bardzo łatwy start

Zacznijmy od tego, że bieganie, szczególnie na samym początku, nie wymaga od Ciebie zakupu drogiego sprzętu. Wystarczą przede wszystkim wygodne buty i odzież. Jeśli nie jesteś przekonany do biegania, nie ma konieczności kupowania drogiego wyposażenia przed rozpoczęciem treningów.

Z czasem złapiesz „biegowego bakcyla” i możesz rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, na przykład smartwatcha, droższych butów i specjalistycznej odzieży termoaktywnej. A teraz po prostu załóż buty i wyjdź z domu!

Bieganie to aktywność fizyczna, która nie wymaga od Ciebie wcześniejszych treningów, na przykład na siłowni. Nie przejmuj się, że nie masz mięśni jak trener personalny. Wszystko przyjdzie z czasem, choć wymaga to trochę wysiłku i cierpliwości. Nie porównuj się ani z innymi biegaczami, ani z rodziną czy znajomymi. Daj sobie czas i szansę!

Kolejną zaletą jest fakt, że biegać możesz niemal wszędzie – w centrum miasta, parku, na bieżni, plaży lub po terenach górskich. Wystarczy tylko odrobina motywacji i chęci!

Reklama

Nie szukaj wymówek, że w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie ma odpowiedniej trasy. Znam wielu ludzi, którzy biegają po chodnikach w mieście, okrążając bloki i kamienice. Jeśli masz blisko las lub park, to śmiało skorzystaj z tej okazji. Nic tak nie zrelaksuje Twojego ciała, jak bieganie po miękkiej ścieżce pośród cudownej zieleni. Zamknij oczy i wyobraź to sobie! Jak będziesz się czuł?

Na co dzień czujesz się zdenerwowany, spięty i zdekoncentrowany? Już od dawna nie miałeś dobrego nastroju? Mam dobre wieści! Bieganie to świetny sposób na walkę z depresją i obniżenie poziomu stresu.

Hormony szczęścia

W trakcie aktywności masz wystarczającą ilość czasu, aby odetchnąć od codzienności, zastanowić się nad wieloma rzeczami, rozwiązywać konflikty wewnętrzne, wsłuchać się w siebie. Po prostu pomyśl o czymś przyjemnym, obserwuj wspaniałą przyrodę, posłuchaj ulubionej muzyki. Przebywanie w swoim własnym towarzystwie może być cudowne!

Bieganie uwalnia w Twoim ciele hormony szczęścia, dodaje energii i znakomicie poprawia samopoczucie. Polepsza także jakość snu i zwiększa zdolność koncentracji. Dzięki bieganiu możesz zyskać ogromną dawkę pewności siebie!

Zaufaj mi, że z Twojego słownika znikną raz na zawsze wyrażenia „Nie dam rady”, „Nie poradzę sobie” i „Nie potrafię”. 🙂 Niestraszne będą dla Ciebie zarówno życiowe wyzwania fizyczne, jak i te wymagające silnej psychiki. Co Ty na to?

Bieganie w parku to doskonały trening sportowy
Bieganie nie tylko da Ci korzyści zdrowotne. Zwiększy pewność siebie i odporność na stres. Brzmi nieźle?

Biegając, zwiększysz wydajność całego organizmu i spalisz tkankę tłuszczową, co z czasem pozwoli na uzyskanie wymarzonej sylwetki. Bieganie obniża ryzyko wystąpienia chorób serca i zwiększa gęstość mineralną kości. To nie wszystko! Zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu rodzajów nowotworów. Jednym słowem, pomoże Ci wydłużyć życie! Kuszące, prawda?

W dzisiejszych czasach wiele osób pracuje w pomieszczeniach i budynkach, bardzo często przez 8 godzin dziennie. I przede wszystkim siedząc. Bieganie wymaga od Ciebie wyjścia na zewnątrz, oderwania się od piętrowców, komputerów i ciągłej pogoni za sprawami związanymi z pracą.

Niezastąpione świeże powietrze

Im więcej czasu spędzasz na świeżym powietrzu, tym lepiej! Rzecz jasna, w sezonie zimowym nie należy zapominać o monitorowaniu stanu jakości powietrza przed wyjściem z domu. A najlepiej zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową. Przeczytasz o tym w dalszej części wpisu. 🙂

Zastanawiasz się, czy możesz biegać? Czy będzie to dla Ciebie bezpieczne? Jeżeli jesteś osobą zdrową i regularnie się badasz, bieganie powinno być dla Ciebie całkowicie bezpieczne. Przy jakichkolwiek wątpliwościach możesz wykonać podstawowy zestaw badań oraz skonsultować się z lekarzem.

Obawiasz się kontuzji stawów? Bieganie z głową, stopniowe, optymalnym tempem, bez karkołomnych tras i w odpowiednim obuwiu nie pozwoli na jakiekolwiek urazy. Nie zniechęcaj się!

Przekonały Cię powyższe argumenty? Jesteś gotowy, aby zmienić swoje życie i wstać z kanapy? Przemawia przez Ciebie ciekawość, jaki będzie pierwszy krok do biegania? Zatem nie zwlekajmy!

Reklama

Jak zacząć biegać?

Rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem wcale nie jest trudne. Co musisz zrobić? Przede wszystkim odnaleźć w sobie chociaż odrobinę chęci. To już wystarczy, aby ubrać wygodny strój i wyjść przez drzwi domu. Jest jednak kilka aspektów, które pozwolą Ci poważnie podejść do tematu biegania i zyskać z niego jak najwięcej korzyści. Jak zacząć biegać?

Znajdź konkretny cel

Co da Ci niezłego kopniaka i zmotywuje do biegania? Nie chodzi tutaj o członka rodziny lub przyjaciela, który dosłownie zastosuje wobec Ciebie trik z użyciem nogi. 🙂 Myślę, że domyślasz się, jaka będzie odpowiedź – znajdź konkretny i silny cel!

Motywacją do biegania może być tak naprawdę wszystko. Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Poprawić wygląd sylwetki? Poznać nowych ludzi? Zaimponować znajomym i rodzinie? Zapewniam Cię, że każdy powód jest dobry.

Ważne jest jednak to, aby pretekst do biegania był bardzo silny i miał dla Ciebie kluczowe znaczenie. Wierz mi, że na pewno zdarzą się chwile zwątpienia i słabości. Każdy z nas to przechodzi. Mocny cel pozwoli Ci wytrwać w swoim postanowieniu i stać się niezwyciężonym!

Twój zamysł powinien być konkretny. Z własnego doświadczenia wiem, że zapisanie precyzyjnych celów na kartce to genialny pomysł. Możesz ją powiesić na korkowej tablicy, żeby zawsze mieć ją w zasięgu wzroku (dla mnie to najlepsze rozwiązanie), umieścić w notesie, kalendarzu czy gdziekolwiek indziej.

Weź coś do pisania i zanotuj to, co chcesz osiągnąć. Wymień dokładne wartości liczbowe, na przykład „Schudnę 10 kg” albo „Biegam 3 razy w tygodniu”. Zaglądaj do swoich zamierzeń tak często, jak możesz!

Bieganie schody
Jaki jest Twój cel? Chcesz schudnąć? Poprawić kondycję organizmu? Wystartować w maratonie?

Znajdź towarzysza do biegania

Jak zacząć biegać wspólnie? Bieganie z przyjaciółką, kolegą z pracy, mamą lub sąsiadem z bloku to wspaniały pomysł. Zapewniam Cię, że Twoja motywacja do wspólnego biegania wzrośnie. To świetna okazja do rozwijania swojego życia towarzyskiego. Nie musisz już wybierać pomiędzy spotkaniem ze znajomym a wykonaniem treningu. Wszystkie aspekty Twojego życia możesz ze sobą pogodzić!

Świadomość, że ktoś nam będzie towarzyszył, pomaga w mobilizacji do treningu. O wiele trudniej będzie Ci znaleźć wymówkę, aby nie biegać – ktoś przecież na Ciebie czeka. Chcesz szanować zarówno daną osobę, jak i jej czas.

Czujesz się bardziej odpowiedzialny i chcesz dotrzymać słowa. Uwierz mi, że to nie tylko może poprawić Twoje relacje z ludźmi, ale także przyniesie korzyści dla Twojego zdrowia.

Do towarzystwa możesz wybrać zarówno początkującego biegacza, jak i bardziej zaawansowanego. Osoba, która podobnie jak Ty zaczyna przygodę ze sportem, zapewne będzie utrzymywać podobne tempo biegu i razem z Tobą stawiać kolejne kroki.

Wspólnie możecie opracować plan treningów i wybierać odpowiednie trasy. Biegacz zaawansowany z pewnością udzieli Ci wielu praktycznych wskazówek – a takiej wiedzy nie da się kupić. Podpowie, jak uniknąć kontuzji i czerpać jak najwięcej przyjemności z aktywności fizycznej.

Reklama

Spraw sobie wygodne buty i odzież do biegania

Bieganie to aktywność, do której nie potrzebujesz drogiego i specjalistycznego sprzętu. Na start musisz zaopatrzyć się przede wszystkim w wygodne buty i podstawową odzież. Jestem pewna, że w swojej szafie znajdziesz coś odpowiedniego na pierwszy trening. Odpowiednia odzież do biegania powinna być lekka, odprowadzać pot oraz chronić przed wychłodzeniem organizmu i nadmiernym przegrzaniem.

Nie znalazłeś jeszcze odpowiednich ubrań do biegania? Zastanawiasz się, jaki rodzaj wybrać? Co będzie dla Ciebie najlepsze? Sprawdź praktyczne wskazówki w części o odzieży do biegania!

Jeśli nie masz jeszcze butów sportowych, możesz na początek wybrać tańszy model. Powinny być przede wszystkim wygodne. Mimo że pierwsze treningi nie będą trwać długo, uwierz mi, że komfortowe buty to coś, bez czego nie da się obejść. Z czasem sam przekonasz się, czy chcesz zainwestować w inne buty do biegania.

Jak wybrać swój idealny model obuwia do treningów? W jaki sposób określić rodzaj stopy? Praktyczne wskazówki znajdziesz w dalszej części wpisu, dotyczącej butów do biegania.

Nie zapominaj o odżywianiu

Chcesz szybciej zrzucić zbędne kilogramy i zastanawiasz się, czy bieganie na czczo pozwoli Ci schudnąć w krótszym czasie? Odpowiedź brzmi – nie. Jeśli nie zjesz pożywnego posiłku odpowiednio wcześniej przed treningiem, możesz bardzo szybko opaść z sił.

Twoje ciało potrzebuje energii i musi mieć odpowiednie źródło. Jeżeli chcesz biegać wcześnie rano i nie zdążysz zjeść całego śniadania, warto zaopatrzyć się w odrobinę kalorii, na przykład w banana.

Niektórzy uważają, że śniadanie powinno zjeść się maksymalnie godzinę przed treningiem, aby nie obciążać żołądka. Uważam, że trzeba do tego tematu podchodzić indywidualnie. Dla jednej osoby ten czas będzie wynosił właśnie 1 godzinę, a dla kogoś innego 2. Obserwuj swoje ciało!

Jeśli biegasz po południu, unikaj ciężkich potraw na około 2-3 godziny przed treningiem. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego wrażenia na żołądku, a bieganie będzie o wiele przyjemniejsze. Po treningu możesz zjeść posiłek, który zawiera węglowodany. Pozwolą na sprawną regenerację organizmu. Nie zapominaj o porządnym nawadnianiu ciała – warto pić co najmniej 2 litry wody dziennie.

Banan przed lub po bieganiu to doskonały zastrzyk węglowodanów.
Dawka energii, którą zjesz w posiłku przed bieganiem, zapewni Ci porcję dodatkowej siły!

Rozgrzewaj się i rozciągaj

Odpowiednio przygotowane mięśnie do treningu to podstawa każdej aktywności fizycznej. Podczas rozgrzewki ich temperatura rośnie, zwiększa się krążenie krwi w organizmie, a Ty minimalizujesz ryzyko kontuzji.

Efektywność całego ciała stopniowo wzrasta. Rozgrzewka może składać się z truchtu lub szybszego spaceru. Możesz dołączyć do tego zestaw krążeń tułowia, wymachy rąk, nóg, skręty i skłony, bieg w miejscu lub wykroki.

Po bieganiu masz ochotę położyć się i odpoczywać? Wiem, że brzmi to kusząco, ale Twoje mięśnie nie będą zadowolone. Podczas treningu wzrasta w nich napięcie i tym samym skraca się ich długość.

Aktywność fizyczna bez rozciągania może doprowadzić do dysbalansu mięśniowego, czyli nadmiernego przeciążenia niektórych mięśni. Będą mniej wydajne, a w skrajnych przypadkach mogą ulec kontuzji.

Po zakończonym biegu warto wykonać stretching, czyli zestaw ćwiczeń rozciągających i uelastyczniających. Pamiętaj, że nie należy przekraczać własnego progu bólu. Jeśli poczujesz delikatny dyskomfort i uczucie „naciągnięcia”, pozostań przez chwilę w tej pozycji.

Postaraj się, aby Twój oddech był równomierny. Rozciągnij wszystkie mięśnie, które dzielnie pracowały przez ostatnie minuty, np. łydki, mięśnie kulszowo – goleniowe, pośladkowe, czworogłowe, a także klatkę piersiową.

Osobiście bardzo gorąco polecam Ci zestaw rozciągający Gosi Mostowskiej, który sprawdzi się po bieganiu oraz innych treningach:

Prowadź dziennik lub blog

Zapisywanie swoich celów, pierwszych kroków i dalszych osiągnięć w dzienniku lub na blogu to świetna okazja do zwiększenia swojej motywacji i zaangażowania. Zweryfikujesz swój progres i możliwości. Będziesz miał okazję do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami.

Zapisz to, co udało Ci się osiągnąć, nawet jeśli uważasz, że to bardzo niewiele. Gwarantuję Ci, że powracanie do tych zapisków pozwoli Ci pokonać wiele trudności i „schodów”, które zapewne pojawią się w Twoim życiu.

Ciesz się z każdej dodatkowej minuty biegu i kilometra. Niech każdy dzień z wykonanym treningiem będzie dla Ciebie zwycięstwem i sukcesem. Słyszałeś takie powiedzenie, że nawet najtrudniejszą drogę da się przebyć krok po kroku? To prawda. Ale pamiętaj – trzeba je stawiać!

Reklama

Kieruj się metodą małych kroków

Za szybko, za dużo, za często. To jedne z najczęstszych błędów początkujących biegaczy. Nie możesz się doczekać, aż na wadze zobaczysz o 10 kg mniej? Chcesz opowiadać bliskim i przyjaciołom, że bez trudu biegasz kilkanaście kilometrów i szykujesz się do maratonu? Wiele osób, które dopiero zaczynają biegać, chce osiągnąć spektakularne wyniki w bardzo krótkim czasie. To nie jest dobra droga!

Kieruj się metodą małych kroków – na początek wybieraj krótsze dystanse, w spokojnym tempie, natomiast rób to systematycznie, na przykład 3 razy w tygodniu. Nie próbuj biegać w szalonym tempie do momentu, aż braknie Ci sił na powrót do domu. Chyba nie chcesz wzywać taksówki, aby odwiozła Cię pod blok? 🙂

Zaczynaj od spokojnego truchtu, jeśli potrzebujesz – rób przerwy na marsz. Obserwuj swoje ciało. Czas trwania truchtu i marszu dopasuj do swojego samopoczucia i aktualnych możliwości.

Podobnie jest z tempem biegania. Zaczynaj od spokojnego i luźnego biegu, nie staraj się za wszelką cenę przyspieszać – na to jeszcze przyjdzie czas. Optymalne tempo to takie, kiedy nie masz trudności ze swobodnym oddychaniem.

Bardzo często początkujący biegacze chcą trenować za dużo. Ustal dokładne dni tygodnia, kiedy będziesz biegać i tego się systematycznie trzymaj. Jaki dystans przebiec na samym początku? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Biegając po chodnikach i asfalcie koniecznie wyposaż się w dobrze amortyzujące buty
Będziesz biegać 3 razy w tygodniu? Wybierzesz trasę w mieście, czy jednak kuszą Cię ścieżki w lesie?

Dla osoby początkującej nawet 1 km jest dobry. Możesz zacząć od kierowania się czasem biegu, a nie kilometrami. Przykładowo, ustal, że będziesz biegać co drugi dzień przez 15 minut. Taka opcja też jest w porządku!

W jaki sposób możesz rozplanować pierwsze treningi biegowe? Od czego zacząć? W 1 tygodniu rozpocznij od 1 minuty marszu, przeplatanego z 1 minutą biegu – i tak przez 14 minut (7 powtórzeń). W 2 tygodniu połącz 1 minutę marszu z 2 minutami biegu – przez 15 minut (5 powtórzeń). Co tydzień możesz zwiększać ilość minut biegu.

Analogicznie, w 10 tygodniu biegania przez 1 minutę będziesz maszerował, a przez 10 biegał (4 powtórzenia – 44 minuty). To tylko jedna z wielu propozycji. Na podstawie własnych obserwacji możesz zmodyfikować swój zestaw biegowy – to przede wszystkim Tobie ma odpowiadać.

Pamiętaj – biegasz dla siebie, nie dla kogoś innego. Nie porównuj się z innymi biegaczami, kolegami, czy osobami z rodziny. Słuchaj swojego ciała, obserwuj, jakie są jego możliwości, nad czym warto popracować w przyszłości.

Zaczynaj od marszobiegu i stopniowo zwiększaj intensywność – nie spiesz się! Nie warto narażać się na kontuzje i przeforsowanie organizmu. Z biegania powinieneś przede wszystkim czerpać przyjemność!

Reklama

Zaprzyjaźnij się z miękkimi nawierzchniami

Przy sprzyjającej pogodzie warto biegać na świeżym powietrzu. Nie ma nic złego w bieganiu po asfalcie, choć nasze stawy z pewnością uwielbiają trening po leśnych ścieżkach lub parkowych alejkach.

Dodatkowo bieganie wśród zieleni w większym stopniu pomoże Ci zredukować stres. Jeśli masz taką możliwość, podczas biegania daj swoim nogom nieco odpocząć od twardych chodników. Z pewnością będą Ci wdzięczne!

Jeżeli jednak decydujesz się na bieg po chodnikach i asfalcie, koniecznie postaw na solidniejsze buty. Wybierz te dobrze amortyzujące, aby Twoje stawy były zabezpieczone przed kontuzjami.

Nie rezygnuj!

Przez ostatnie kilka miesięcy lub lat nie byłeś zwolennikiem aktywności fizycznej? Nie przejmuj się! To wcale nie oznacza, że już jest za późno, aby rozpocząć bieganie. Początki bywają trudne – niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportową wybierzesz.

Moja historia z bieganiem i innymi aktywnościami fizycznymi także nie była łatwa.

  • Czy przyjdzie chwila, kiedy zwątpisz, czy bieganie ma sens? Prawdopodobnie tak.
  • Czy oglądanie filmów na kanapie i słodka przekąska będą kusić Cię i namawiać, abyś został w domu? Być może.
  • Czy patrząc na pogodę za oknem, będziesz bić się z myślami, czy w ogóle wychodzić z mieszkania? Z pewnością.

Każdy z nas ma chwile słabości i zwątpienia. Ale zaufaj mi – to mija. Jeśli wybrałeś sobie odpowiednio mocny i ważny cel, gorsze dni będą pojawiać się coraz rzadziej, aż w końcu przyjdzie taki moment, kiedy nie będziesz mógł doczekać się, aby wskoczyć w buty i przebiegnąć te kilka lub kilkanaście kilometrów!

Reklama

Przydatne akcesoria do biegania

Buty do biegania

Zdecydowałeś się na zakup nowych butów do biegania? Zastanawiasz się, czy najlepsze będzie obuwie trailowe, czy jednak model do trenowania po chodniku? Za chwilę rozwiejemy Twoje wszystkie wątpliwości. 🙂

Zacznijmy od określenia rozmiaru stopy. Przyjmuje się, że obuwie sportowe powinno być większe o około 1 rozmiar od tego, które nosisz na co dzień (a co najmniej 0,5 rozmiaru). Najlepiej przymierzyć wybrany model i sprawdzić, czy czujesz się w nim komfortowo. Pamiętaj, że palec u stopy musi mieć swobodę ruchu.

Teraz czas na… test mokrej stopy! To wcale nie jest żart. 🙂 Być może brzmi to dla Ciebie trochę dziwnie, ale gwarantuję Ci, że ten zabawny eksperyment pozwoli Ci wybrać najlepszy rodzaj obuwia sportowego. Jak go przeprowadzić? Namocz bosą stopę w wodzie i odciśnij ślad na kartce papieru. Jaki kształt jest widoczny?

Typ stopy biegacza
Jaki masz typ stopy? Jak dopasować odpowiedni model butów do biegania?

Stopa neutralna – ślad podobny do łuku. Widzisz wyraźne odbicie zewnętrznej krawędzi, palców, przedniej części stopy oraz pięty. Najlepsze będą buty z systemami stabilizującymi stability.

Stopa supinująca – ślad jest wyraźnie przechylony na zewnętrzną krawędź. Widzisz odcisk przedniej części stopy, pięty, bardzo wąski lub przerywany ślad zewnętrznego brzegu. Biegacze ze źle dopasowanym obuwiem zwiększają ryzyko skręcenia stawu skokowego. Najlepsze będą buty typu cushioning.

Stopa pronująca – ślad jest przechylony do wewnętrznej części stopy. Nie widzisz łuku, tylko wyraźny ślad całej stopy (bardzo często widoczny przy płaskostopiu). Przy nieprawidłowym dobraniu obuwia biegacze mogą odczuwać bóle w stawie skokowym, kolanowym, a nawet w biodrach. Wybieraj buty typu motion control.

Teraz czas na rozstrzygnięcie dylematu – kupić obuwie do biegania po ulicy czy trailowe? Pierwszy model idealnie sprawdzi się podczas treningów po chodniku, asfalcie, ubitych ścieżkach i innych twardych nawierzchniach. Takie buty mają niewielką wagę i są bardzo elastyczne.

Wersja trailowa najlepiej sprawdzi się u tych biegaczy, którzy planują treningi po piasku, błocie lub kamieniach. Są twarde i mają wyraźny bieżnik. To zdecydowanie buty do zadań specjalnych!

Jeśli wciąż masz wątpliwości, świetnym wyjściem jest również odwiedzenie sklepu sportowego, w którym profesjonalni sprzedawcy udzielą praktycznych porad i pomogą Ci wybrać ten perfekcyjny model obuwia. Wygoda i bezpieczeństwo to priorytet.

Odzież do biegania

Odpowiednia odzież do biegania poprawi komfort Twojego treningu. Wybór idealnego zestawu ubrań jest zależny od Twoich upodobań, pory roku, intensywności treningu.

Do wyboru masz mnóstwo propozycji, począwszy od legginsów, spodni i krótkich spodenek, poprzez t-shirty, longsleevy (bluzka z długim rękawem) i kurtki, aż po skarpetki. Nie zapominaj o bieliźnie sportowej, czapkach, opaskach oraz rękawiczkach. Dla Pań przydatny będzie wygodny sportowy stanik, dzięki któremu unikną bólu kręgosłupa.

Reklama

Odzież termoaktywna to ubrania do zadań specjalnych, również świetna dla biegaczy. Zapewniam Cię, że już niedługo stanie się Twoim najlepszym biegowym przyjacielem. Pomaga zachować optymalną temperaturę ciała i odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Wykonywana jest z materiałów sztucznych, na przykład z polipropylenu lub poliamidu. Może być wzbogacona w jony srebra, które niwelują nieprzyjemne zapachy i likwidują bakterie.

Prawidłowo dopasowana odzież termoaktywna powinna przylegać do ciała całą swoją powierzchnią. Nie bez powodu nazywana bywa „drugą skórą”. 🙂 Nie powinna krępować i utrudniać Twoich ruchów podczas biegu.

Przed ostatecznym zakupem warto przymierzyć ubranie, wykonać kilka ruchów, podnieść ręce do góry. Jeśli te czynności nie powodują nieprzyjemnego odczucia, wybrałeś odzież w idealnym rozmiarze.

Smartwatche sportowe

Na samym początku przygody z bieganiem zasadniczo nie potrzebujesz zbyt dużej ilości akcesoriów. Podobnie jest z różnymi elektronicznymi gadżetami. Przydatny będzie zegarek, żeby sprawdzić, ile minut biegasz. Możesz skorzystać z wielu bezpłatnych aplikacji na smartfona. Pomogą Ci zmierzyć czas biegu, dystans, prędkość czy ilość spalonych kalorii.

Jeśli chcesz dokładniej monitorować parametry Twojego ciała i mieć dostęp do rozbudowanych funkcji, na przykład GPS, inteligentny zegarek może stać się Twoim najlepszym asystentem. Nie tylko zbada Twój puls, ale również powiadomi Cię o połączeniach przychodzących i wiadomościach tekstowych. Dzięki takiemu gadżetowi możesz również słuchać ulubionej muzyki, co umili czas spędzony na trasie biegowej.

Akcesoria do biegania typu smartwatche są lekkie, więc z łatwością możesz nosić takie urządzenie na nadgarstku. Możesz wybrać model wodoodporny, dzięki czemu niestraszne będzie bieganie przy delikatnym wiosennym deszczu lub podczas zimy. 

Nie masz pomysłu, który smartwatch będzie dla Ciebie najlepszy? Odkryj nasze najciekawsze propozycje inteligentnych zegarków!

https://trafionyzakup.pl/jaki-smartwatch-ranking-inteligentnych-zegarkow/

Słuchawki do biegania

Uwielbiasz biegać przy muzyce? Zapewne wielu z Was odpowiedziało „Zdecydowanie tak”! Świetnie! Kolejnym gadżetem biegacza będą wygodne słuchawki sportowe. Do wyboru masz kilka wersji, na przykład dokanałowe, douszne lub nauszne. Wszystko zależy od tego, w którym modelu jest Ci po prostu najwygodniej. Rodzaj słuchawek wybierz na podstawie własnych obserwacji i upodobań.

Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie jest odporne na wilgoć i deszcz. Taka cecha pozwoli Ci cieszyć się ulubionymi brzmieniami przez cały czas trwania treningu, a pot podczas biegu jest nieunikniony. Słuchawki powinny być również stabilne – unikniesz nieprzyjemnej sytuacji, kiedy urządzenie wypada z ucha podczas biegu.

Ciekawą opcją są słuchawki Bluetooth – możesz zapomnieć o plączących się kablach i ryzyku wyrwania ich podczas ruchów ciała. Ważny jest również czas działania słuchawek na baterii, jeśli planujesz w przyszłości bieganie na dłuższych trasach.

Nie wiesz, jakie słuchawki do biegania będą najlepsze? Zobacz nasz ranking słuchawek bezprzewodowych!

Maski antysmogowe

Jak zacząć biegać zimą? Główny problem w tym sezonie to zanieczyszczone powietrze, czyli smog. Maski antysmogowe do biegania to doskonałe zabezpieczenie przed zimowymi nieprzyjemnościami – dymem i spalinami, a także kurzem oraz pyłkami.

Mastki antysmogowe zapewnią Ci komfort podczas biegania i odpowiedni dopływ powietrza. Regulowany pasek na głowę pomoże Ci dobrać odpowiedni rozmiar i zapobiegnie przypadkowemu zsunięciu.

Nowoczesne filtry zagwarantują czyste powietrze, a otwory wydechowe odprowadzą dwutlenek węgla, wilgoć i ciepło. Spora ilość masek wykonana jest z neoprenu – lekkiego materiału, który jednocześnie jest bardzo trwały.

Maska nie powinna utrudniać swobodnego wdechu i wydechu oraz być wyposażona w szwy, które nie spowodują otarć skóry i uczucia dyskomfortu. Te akcesoria do biegania dostępne są w różnych kolorach i deseniach. Każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie!

Bidony i pasy sportowe

Jeżeli planujesz zabierać ze sobą na trening odrobinę wody, z pewnością przyda Ci się wygodny pas biegowy. Uwierz mi, że butelka trzymana w ręku nie jest wygodnym rozwiązaniem. Ogranicza Twoją swobodę ruchu, a po pewnym czasie możesz nawet poczuć się zdekoncentrowany i poirytowany.

Pas mocujesz na biodrach. Jest wyposażony w wygodną kieszonkę, w której możesz stabilnie umieścić bidon. Wiele modeli posiada dodatkowe przegrody, w których z łatwością zmieścisz najpotrzebniejsze drobiazgi, na przykład klucze.

Wybieraj akcesoria do biegania, które mają system wentylacyjny, dzięki czemu nie przegrzejesz ciała w miejscu, w którym pas przylega do ciała. Materiał wykonania powinien być wytrzymały i trwały.

Opaski na głowę i rękę dla biegacza

Opaski najczęściej są nazywane frotkami. Możesz wybrać model szerszy lub bardzo wąski – przed zakupem warto przymierzyć, która opcja będzie wygodna. Opaska powinna być miękka, elastyczna i nie dociskać zbyt mocno do skóry. Jej zadaniem jest przede wszystkim wchłanianie potu. Zazwyczaj wykonane są z bawełny z domieszką nylonu i poliestru.

Szczególnie praktyczne są podczas intensywnych treningów, kiedy jesteś narażony na sporą ilość potu. Dzięki opaskom nie musisz przerywać biegu, aby wytrzeć ciało ręcznikiem. Nie grozi Ci ograniczona widoczność podczas treningu, spowodowana spływającymi kroplami. Opaski przyjemnie otulą Twoje ciało i zapewnią komfortowy bieg.

Plecak do biegania

Plecak do biegania przyda Ci się szczególnie podczas treningów na długich dystansach. Nie sposób trzymać w rękach wszystkich akcesoriów, których potrzebujesz podczas biegu. Wybierz taki model, który zapewni odpowiednią wentylację, jednocześnie przylegając do ciała.

Plecak nie powinien w żaden sposób krępować Twoich ruchów. Możesz kupić taki model, który jest wyposażony w dodatkowe uprzęże, uchwyty czy schowki. Dodatkowy komfort użytkowania zapewni pianka w paskach naramiennych. Nie musisz obawiać się o otarcia i niewygodę!

Wygodny plecak do biegania możesz również wykorzystać, jako dodatkowe obciążenie, gdy chcesz zapewnić sobie trudniejszy trening.

Stabilizator do biegania

Stabilizatory zapewnią Ci dodatkowy komfort i bezpieczeństwo podczas biegania. Przykładowo, stabilizator ścięgna Achillesa delikatnie uniesie piętę, dlatego ścięgno nie jest rozciągane całkowicie podczas treningu.

Stabilizator zniweluje napięcie i delikatnie pobudzi ścięgno do pracy, bez uczucia bólu. Takie akcesoria do biegania możesz zastosować z dowolnym obuwiem. Do wyboru masz między innymi stabilizator stawu kolanowego, skokowego, rzepki oraz skarpety stabilizujące stopę.

Gadżety do biegania

Gadżety do biegania, jak lampki i odblaski to must have tych biegaczy, którzy planują treningi wieczorami i przy słabym świetle. Jest to szczególnie ważne, jeśli swój bieg odbywasz poza miastem lub wzdłuż nieoświetlonych dróg i ulic.

Dzięki lampkom i odblaskom pozostaniesz widoczny dla innych, szczególnie dla kierowców. Są lekkie, mają niewielkie rozmiary, dlatego nie poczujesz ich na swoim ciele. Możesz je umieścić w niemal każdym miejscu. Bezpieczeństwo to podstawa!

Akcesoria do telefonu biegacza

Nie wyobrażasz sobie treningu bez smartfona? Spytasz mnie, jak zacząć biegać bez telefonu? Korzystasz z aplikacji, które pomagają Ci określić dystans do przebiegnięcia i czas trwania treningu?

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą praktyczne akcesoria do telefonów. Znajdziesz tutaj opaski na ramię oraz pasy, które zapinasz w okolicy bioder. Dzięki takim produktom całkowicie uwolnisz swoje ręce.

Elastyczna opaska pokrowca na smartfon z zapinaniem na rzep pozwoli na dopasowanie produktu do niemal każdego ramienia lub nadgarstka. Przezroczysty materiał, chroniący ekran telefonu, umożliwia sterowanie smartfonem i odtwarzanie muzyki.

Warto zwrócić uwagę, aby pokrowiec miał szczelne zamknięcie, które zatrzyma wilgoć z zewnątrz. Niektóre modele pasów wyposażone są w dodatkowe kieszenie, na przykład na klucze lub inne drobiazgi. To z pewnością praktyczny dodatek!


Już wiesz, jak zacząć biegać!

Przekonałeś się, że rozpoczęcie przygody z bieganiem nie musi być trudne. Przede wszystkim potrzebujesz chęci i silnej motywacji, a gwarantuję, że reszta stanie się bajecznie prosta. Z czasem zobaczysz, że bieganie daje o wiele więcej korzyści, niż początkowo się spodziewałeś. To może być jedno z najlepszych doświadczeń w Twoim życiu!

Jaka jest Twoja „biegowa” historia? Jesteś już doświadczonym biegaczem i masz kilka rad dla innych, jak zacząć biegać? Jakie gadżety do biegania najlepiej się sprawdziły? Jakie produkty możesz polecić?

Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
4 lat temu

Zainteresowałeś się sportem? Przy okazji zachęcam Cię do sprawdzenia recenzji Garett Sport 29. Bardzo dobry smartwatch dla osób zaczynających sportową przygodę, bez wydawania mnóstwa pieniędzy 🙂

albin
albin
Reply to  Kuba
4 lat temu

dobra propozycja, bo ktos moze jeszcze nie byc pewny czy warto inwestowac wiecej kasy

wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl