Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Epson EcoTank L15150 – recenzja drukarki do małego biura

Autor: 
Kuba
09-08-2020
Reklama

Drukarka atramentowa Epson EcoTank L15150 stworzona jest z myślą o małych biurach, które drukują nie tylko arkusze formatu A4, ale i większe formaty. Ten model Epson oferuje w pełni kolorowy druk nawet w formacie A3+. Do tego, jako urządzenie z serii EcoTank, drukarka charakteryzuje się bardzo tanim kosztem eksploatacji.

Jak to wygląda w praktyce? Czy drukarka jest doskonałym wyborem do Twojej firmy? Poniższa recenzja na pewno odpowie na te pytania!

Możliwości drukowania w małym biurze

Myślę, że dla wszystkich osób czytających tę recenzję kluczowy jest wydruk czarnych arkuszy A4. To właśnie taka dokumentacja najczęściej przewija się w każdej firmie, biurze i domu. Testowana drukarka potrafi drukować nawet 32 strony na minutę. Zależy to oczywiście od ilości tekstu na stronie, jednak z pewnością taka prędkość sprawdzi się w każdym małym biurze.

Wydruk dokumentów biurowych Epson
Praktyczna tacka na wydrukowane dokumenty wysuwa się automatycznie.

Wydrukowany tekst jest oczywiście w pełni ostry, pozbawiony jakichkolwiek plam i niedoskonałości. Na plus należy również zaliczyć wysoką rozdzielczość drukowania. W tym modelu jest to 4800 x 2400 DPI. Szczególnie widoczne będzie to w przypadku drukowania zdjęć lub obrazów.

Pozostając w wątku zdjęć, muszę również wspomnieć o druku kolorowym, który w maksymalnym przypadku może osiągać 22 strony na minutę. W praktyce jednak, gdy drukowałem obrazy pokrywające większość strony, udało mi się osiągnąć wynik bliższy 10-12 stron na minutę.

Tej jakości sprzęt ma oczywiście funkcję automatycznego druku dwustronnego, która przyznaję sam, jest często zbawienna, jak i przyjazna środowisku.

Bardzo praktyczna jest również automatycznie wysuwana frontowa tacka na drukowane dokumenty. Gdy tylko drukarka wykryje nowe zadanie wydruku, samoczynnie wysuwa tackę, na której zbierają się wydrukowane arkusze. Oczywiście, gdy wyłączysz drukarkę, tacka samodzielnie wróci na swoje miejsce.

Dobierz gramaturę papieru

W zależności od swoich potrzeb możesz dostarczyć drukarce papier o gramaturze od 64 do 255 g/m2. W przypadku dokumentacji biurowej rzadko kiedy drukujemy cokolwiek na papierze o wysokiej gramaturze, jednak w przypadku druku katalogu dla klienta warto wybrać lepszy i trwalszy wydruk.

Drukowanie A4, A3 czy A3+?

Podczas pisania tej recenzji pokusiłem się nie tylko o wydruk dokumentacji biurowej, ale również o test kolorowego wydruku na papierze fotograficznym w maksymalnym dostępnym formacie A3+.

Dla wnikliwych kilka przykładowych rozmiarówek:

  • Format A5 to 148 x 210 mm
  • Format A4 to 210 x 297 mm
  • Format A3 to 297 x 420 mm
  • Format A3+ to 329 x 483 mm

Epson L15150 jest drukarką przewidzianą do używania w biurze, dlatego bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jakość wydruku zdjęć. Pierwsza próba była oczywiście na klasycznym papierze biurowym w formacie A4. Wydruk był dobry, ale brakowało mu czegoś, może głębi koloru.

Następnie ten sam projekt wydrukowałem na papierze o gramaturze 235g/m2 uzyskując niesamowity wzrost jakości. Kolory były dużo bardziej ostre, wyraźne i soczyste. Możesz być pewien, że Twój klient będzie bardziej zadowolony z tak wydrukowanego katalogu, niż czarno-białego skanu na klasycznym papierze A4.

Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć różnice pomiędzy oboma wydrukami. W rzeczywistości przepaść między nimi jest jeszcze większa. Zdjęcie nie oddaje tego, co oczy 🙂 Jedyne czego mi brakło w druku formatu A3+ to pozbycie się białych obramowań.

Wydruk na innej gramaturze papieru
Wydruk tej samej grafiki na standardowym papierze oraz papierze fotograficznym.

Drukarka bez problemu może zadrukować 100% powierzchni każdego mniejszego arkusza, niestety w przypadku A3+ zawsze pozostaje nam biała ramka dookoła obrazu.

Drukowanie i skanowanie z pamięci przenośnej

Miłym dodatkiem szczególnie dla osób, które często pracują poza biurem, jest pełna obsługa pamięci przenośnych przez drukarkę. Wystarczy wpiąć pendrive we frontowe USB na urządzeniu, a uzyskasz możliwość drukowania z pamięci przenośnej oraz skanowania do niej.

Poziom tuszu w drukarce
Podłączając pamięć USB możesz łatwo podejrzeć poziom atramentu.

Ta funkcja może być szczególnie przydatna, gdy będziesz chciał zeskanować projekt i przekazać klientowi, np. gdy nie masz jego adresu email.

Aż 3 podajniki papieru i ADF

Na frontowej części urządzenia znajdziesz dwa podajniki papieru. Możesz w nich umieścić po 250 sztuk arkuszy. W zależności od Twoich potrzeb, mogą to być arkusze w formacie A4 czy A3, a jeżeli korzystasz z obu tych formatów, możesz na stałe przydzielić im osobne podajniki.

Drukarka będzie pamiętała, w której kasetce znajduje się jaki rodzaj papieru, automatycznie dopasowując go do aktualnie drukowanych dokumentów.

W praktyce więc uzyskujesz dostęp do 500 arkuszy, które starczą Ci na naprawdę długi czas.

Podajniki na papier
Dwa podajniki na papier to wygodna opcja, gdy zamiennie używasz dwóch innych formatów.

Na tylnych pleckach urządzenia znajduje się kolejny, największy podajnik na papier formatu nawet A3+. Gdy nie korzystasz z tego podajnika, możesz zamknąć pokrywę, oszczędzając miejsce wokół drukarki, a przy okazji unikając zbędnego kurzu.

Natomiast z górnej części uzyskujesz dostęp do Automatycznego Podajnika Dokumentów (ADF), który możesz wygodnie wykorzystać do skanowania lub kopiowania dokumentów.

To jedna z praktyczniejszych opcji w drukarce. Koniec z mozolnym skanowaniem dokumentów strona przy stronie. Drukarka zrobi całą pracę za Ciebie. Wybierz tylko, czy interesuje Cię skan dwustronny czy jednostronny, określ miejsce zapisu plików (może to być nawet pendrive), a następnie zaparz sobie kawę, czekając, aż Epson samodzielnie upora się z tym zadaniem!

Skanować w sposób automatyczny możesz niemal dowolne dokumenty biurowe. Od mniejszych formatów jak A5, aż po arkusze A3. Oczywiście mniejszy format możesz skanować ręcznie na klasycznej szybie skanera.

Koszty eksploatacji Epson L15150

Pozostaje jeszcze niezwykle ważna kwestia wydajności tuszu i kosztów wydruku. Drukarka posiada płynny atrament, który możesz łatwo uzupełnić mniejszymi buteleczkami podzielonymi na 3 główne kolory oraz większą buteleczką z czarnym pigmentem. Wydajność całej buteleczki z kolorowym atramentem to około 6000 stron, natomiast czarny wkład wystarczy na 7500 biurowych stron A4.

Podajnik na papier wielkoformatowy
Tylny podajnik na wielkoformatowy papier oraz miejsce na automatycznie skanowane dokumenty.

Jeżeli nie jesteś pewien czy to dobry wynik, pamiętaj, że jedna ryza papieru, z której zapewne korzystasz to 500 arkuszy. Na jednej buteleczce tuszu, jesteś w stanie zadrukować 15 takich ryz. To naprawdę solidny wynik, zważywszy na cenę.

Buteleczkę z czarnym pigmentem kupisz za około 77 złotych. Pokuszając się o wyliczenie, wydrukowanie jednej strony A4 kosztuje Cię około 1 grosz. Jestem przekonany, że kupujesz droższy papier 😉

Podczas moich 3 tygodniowych testów drukarki nie udało mi się opróżnić pojemników z tuszem, dlatego deklaracje producenta odnośnie wydajności oferowanych tuszy mogę śmiało uznać za prawdziwe.

Sterowanie oraz aplikacja na smartfona iPrint

Warto wspomnieć o sterownikach i samej obsłudze drukarki. Na komputerze możesz zainstalować całą gamę dodatkowych aplikacji dedykowanych skanowaniu czy drukowaniu zdjęć. Szczerze polecam Ci aplikację Epson Photo+, z której korzystałem, drukując kolorowe obrazy. W łatwy sposób dopasujesz układ i marginesy do swojej wizji danego wydruku. A jak sam wiesz, szczególnie podczas spotkania biznesowego, jeden obraz może przekazać więcej niż tysiąc słów!

Do drukarek Epson możesz również pobrać aplikację sterującą na swojego smartfona. Jestem z niej bardzo zadowolony. Często spotkam się z dedykowanymi aplikacjami, które użytkownicy nisko oceniają. Espon spisał się na medal i to nie tylko moim zdaniem.

Aplikacja Epson iPrint jest prosta, zrozumiała i niezawodna. Możesz z łatwością wydrukować plik lub obraz wprost ze swojego smartfona (a nawet z chmury danych) z wykorzystaniem sieci bezprzewodowej. Możesz też pokusić się o zeskanowanie obrazu od razu do pamięci Twojego telefonu.

Epson iPrint na smartfona
Aplikacja na smartfona to prosty i funkcjonalny dodatek do drukarki.

Programy przeznaczone na komputery osobiste posiadają menu w języku polskim, tak samo zresztą, jak menu samej drukarki. Jedynie aplikacja na smartfona Epson iPrint oferowana jest tylko w języku angielskim. Wierzę jednak, że nie będzie to dla Ciebie problem, szczególnie że najpopularniejsze zadania, jak drukowanie i skanowanie, są oznaczone odpowiednimi ikonami.

Znajdź miejsce na nowego Epsona

Epson EcoTank L15150 jest sprzętem sporych rozmiarów i wagi. Przyznaje, że miałem na początku z tym problem, szukając jej miejsca blisko komputera.

Na szczęście jako drukarka wyposażona w funkcje bezprzewodowe, potrzebuje ona jedynie podłączenia do prądu. Możesz ją umieścić w dowolnym miejscu biura, a do pełnego działania wystarczy jej wyłącznie gniazdko z prądem.

Miej mimo to na uwadze, że waga tego urządzenia to około 20 kg, a wymiary wersji złożonej to 515‎ x 500 x 350 mm. Po wysunięciu dodatkowych podajników i tacy, wymiar ten znacznie wzrasta.

Drukowanie obrazu na Epson EcoTank L15150
Drukowanie zdjęć wielkoformatowych na grubym papierze fotograficznym.

Czy warto kupić urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L15150?

Drukarka działa świetnie. Koszty eksploatacji są niezwykle niskie. Jakość kolorowego wydruku jest znakomita. Podajniki pozwalają na bezobsługową pracę przez długi czas. Masz pełną swobodę obsługi przez smartfona, komputer lub na dotykowym ekranie urządzenia. Ta drukarka Epson stanowi naprawdę świetny zakup. Jedyne co może Cię zniechęcić to jej cena.

Producent wycenił ten model urządzenia wielofunkcyjnego na 5390 złotych. W sklepach Epson L15150 można kupić o nawet 400 złotych taniej, jest to jednak wciąż wysoka kwota za drukarkę.

W każdym biurze inaczej korzysta się z drukarki, sam najlepiej musisz ocenić, czy wolisz zaoszczędzić, czy jednak jakość jest dla Ciebie najważniejsza. Epson EcoTank L15150 jest świetnym produktem, który z całą pewnością możemy polecić Tobie i każdej osobie, która wykorzysta pełen potencjał drzemiący w tym urządzeniu!

Drukarkę Epson L15150 możesz kupić w sklepach:

Rekomendacja1 Trafiony Zakup

Urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L15150 sprawdziło się wspaniale. Największą zaletą jest bogata funkcjonalność. Zdecydowanie sprawdzi się w każdym małym biurze, które na pierwszym miejscu stawia jakość.

Drukarka Epson EcoTank L15150

około 4999 zł
9.1
Jakość 9.2/10
Możliwości 9.9/10
Funkcjonalność 9.3/10
Cena 8.0/10
Zalety
  • Wydruk wielkoformatowy
  • Tania eksploatacja
  • Pojemne kasetki na papier
  • Mnóstwo funkcji i udogodnień
Wady
  • Cena
Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
3 lat temu

Rozważam zakup tej drukarki, ale nigdzie nie mogę zdobyć próbnego wydruku (jakiegokolwiek!). Mogę za niego zapłacić, czy możesz mi pomóc? Dziękuję.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Czy można prosić o sprawdzenie, czy to urządzenie może skanować do pliku pdf z funkcją przeszukiwania tekstu? Niestety nie doszukałem się tej informacji, a to dla mnie istotna funkcja.

Tomasz
Tomasz
Reply to  Kuba
3 lat temu

Dzięki

Janusz
Janusz
Reply to  Kuba
3 lat temu

Nigdzie nie mogę zdobyć próbnego wydruku z tego urządzenia, nawet w przedstawicielstwie epson na Polskę, w autoryzowanych serwisach czy u dystrybutorów. Jest mi potrzebny do przetestowania odporności mechanicznej, nie kupię przecież drukarki za 5 tyś. ryzykując, że do moich celów będzie nieprzydatna. Czy ktoś może mi pomóc? Za próbne wydruki zapłacę. Proszę o kontakt na biuro@modelik.pl

wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl