in , , ,

Domowy osuszacz powietrza ranking 2021.

Reklama

5/5 (3)

Spis treści

Irytują Cię zaparowane szyby i zbierająca się wokół okien woda? Zauważyłeś pleśń na uszczelkach i grzyb na ścianach? A może od progu wita Cię nieprzyjemny zapach stęchlizny?

Jednym słowem – źle czujesz się we własnym domu? Czas temu zaradzić! Poznaj najlepsze modele w kategorii domowy osuszacz powietrza zebrane w rankingu 2021.

Tropikalna wyspa w domu

Zamknij na chwilę oczy i weź głęboki oddech. Co czujesz? Twoje płuca wypełniły się ciężkim i wilgotnym powietrzem? Mam złe wieści. Niestety, to nie wypoczynek w tropikalnym klimacie wysp Morza Karaibskiego.

To wilgotne powietrze w Twoim domu, które po kryjomu niszczy Twoje zdrowie i wszystko to, co masz wokół siebie.

Dlaczego wilgotne powietrze źle wpływa na Twoje samopoczucie? Jak rozpoznać za dużą wilgotność w domu? W jaki sposób sobie z nią poradzić? O tym już za chwilę! Zacznijmy od najważniejszej kwestii.

Czym właściwie jest wilgotność powietrza?

Zaparowane szyby w domu
Doskonale znasz ten widok? Czas pozbyć się wilgoci z okien!

Wilgotność powietrza – co to jest?

Kto zna odpowiedź, ręka do góry! Wilgotność powietrza to inaczej zawartość pary wodnej w powietrzu. Optymalnie powinna wynosić od 40% do 60%. Wartość podana w procentach to wilgotność względna i z taką nazwą najczęściej możesz się spotkać.

Najlepsza wilgotność powietrza w domu
Najlepsza wilgotność powietrza w domu to 40% do 60%.

Jak zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu? Wykorzystaj elektroniczny miernik lub stację pogodową. Chcesz, żeby pomiar był wiarygodny? Zrób badanie kilka razy w różnych porach dnia. To dziecinnie proste, zgadzasz się?

Czy to odpowiednia pora?

Jaki jest wynik Twojego pomiaru? 40%? 80%? A może Twoje badanie pokazało zupełnie inną wartość? Jesteś ciekawy, dlaczego otrzymałeś właśnie taki rezultat?

Nie trzymam Cię już dłużej w niepewności! Czeka na nas kilka zagadek, więc nie zwlekajmy i wspólnie znajdźmy rozwiązanie.

Zabawa w ciepło – zimno. Wilgotność powietrza zimą i latem

Od czego zależy wilgotność powietrza w domu? W ogromnym stopniu jest związana z temperaturą. Optymalna wartość powinna wynosić około 18°C do 22°C. Jestem pewna, że domyślasz się, że kluczową rolę odgrywa również pora roku.

Wyobraź sobie, że jest sroga zima, a mróz groźnie trzaska w szybę okienną. Nie używasz ogrzewania w domu, a całe dnie spędzasz pod grubym kocem w czapce i rękawiczkach.

Przy każdym oddechu widzisz ogromną chmurę pary wodnej, wydobywającą się z Twoich ust. Twój dom powoli zaczyna przypominać igloo. Podoba Ci się?

Nie? W porządku! Jest nas dwoje! Zimowy czas chcesz spędzać w ciepłym i przytulnym mieszkaniu. Jestem przekonana, że czasem skusisz się na rozpalenie w kominku i z rozkoszą wsłuchujesz się w ten uspakajający trzask drewna. To całkiem miła perspektywa po powrocie z zimowego spaceru, prawda?

Ogrzewanie domu zimą a wilgotność powietrza
Ogień z kominka, gorąca herbata i ciepłe kapcie to wymarzony sposób na spędzanie zimowych wieczorów.

Ogrzewanie mieszkania to „zabieg”, który ma jedną, istotną wadę. Mocno wysusza powietrze. Wielu z nas ucieka przed wietrzeniem domu zimą. Boimy się, że wychłodzimy mieszkanie. Szczelnie zamykamy okna i (o zgrozo!) zakrywamy kratki wentylacyjne. Zimne powietrze? Brrr.

Jaki jest wynik? Przypłacasz to irytującym drapaniem w gardle, suchymi i piekącymi oczami i kaszlem. A może wszystkim naraz? Jeżeli jesteś alergikiem, doskonale wiesz, o czym mówię. Dlatego zimą zaleca się utrzymywanie wilgotności powietrza w domu powyżej 40%.

Teraz odwróćmy sytuację. Kto, tak jak ja, uwielbia ciepłe wiosenne i letnie powietrze? A może należysz do grona wielbicieli usypiającego, delikatnego szumu deszczu? Doskonale wiesz, że opady zwiększają wilgotność powietrza na zewnątrz i we wnętrzu Twojego domu. Czasami wilgotność osiąga wtedy 80% lub nawet 90%.

Ciekawostka – deszczowa góra Waialeale (Hawaje)

Góra Waialeale (1569 m wysokości) znajduje się na Hawajach i może pochwalić się nawet 350 deszczowymi dniami rocznie.

Źródło: https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/most-rainy-days

Czy jedynym źródłem wysokiego poziomu wilgoci w domu jest strumień wody z nieba? Okazuje się, że nie!

Rzeka, deszczówka czy kranówka? Źródła wilgoci w domu

Mamy kilku niesfornych kandydatów, którzy powodują zwiększenie poziomu wilgotności w Twoich czterech kątach. Jesteś ciekawy, czyja to sprawka?

W pierwszym rzędzie siedzi niesprawna wentylacja w domu, a tuż obok niej niewłaściwa hydroizolacja fundamentów budynku. Tuż za nimi rozsiadła się nieprawidłowa izolacja cieplna domu wraz z wysokim poziomem wód gruntowych i powodziami.

Nieprzyjemne figle sprawiają nieszczelne rury i dziurawy dach, które poważnie uprzykrzają życie. Jeśli dołączysz do tego awarie sprzętów domowych, na przykład pralki czy zmywarki, otrzymujesz przepis na wodną, domową katastrofę.

Masz dom przy lesie lub zbiorniku wodnym? To cudownie! Znajomi pewnie zazdroszczą Ci boskich widoków, błogiej ciszy i spokoju. Jednak w takiej okolicy utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci będzie nieco trudniejsze.

Reklama

Kolejnego z kandydatów znajdziemy w łazience. Po ciężkim dniu pracy lub wyczerpującym treningu delektujesz się długą kąpielą w gorącej wodzie? Efektem takiego domowego spa jest nie tylko zrelaksowane ciało i umysł, ale również zaparowane okna i lustro.

Codziennie gotujesz, zmywasz, pierzesz i suszysz pranie? A może prasujesz za pomocą stacji parowej? Jest wybawieniem dla Twoich pleców i nadgarstków, ale odczuwalnie zwiększa wilgotność powietrza wokół Ciebie.

Pamiętaj, że również Twoje ciało generuje wilgoć, kiedy pocisz się i oddychasz. Jak się przez chwilę nad tym zastanowisz, dookoła Ciebie jest mnóstwo wody.

Skąd się bierze wilgoć w domu
Skąd się bierze wilgoć w domu? Deszcz i bliskość zbiorników wodnych to dopiero czubek góry lodowej!

(Nie)złe zapachy! 4 wskazówki, jak rozpoznać wilgoć w domu

Jak rozpoznać, że wilgotność w domu przekroczyła optymalny poziom i czas zareagować? Podpowiadam!

Twój dom cały czas wysyła Ci sygnały. Jedyne, co musisz zrobić, to rozejrzeć się dookoła!

Grzyb i pleśń na ścianach w domu
Twoje ściany już dawno przestały być ozdobą w domu? Grzyb i pleśń z chęcią się na nich urządzą!

Jak grzyby po deszczu

Sygnałem, który powinien dać Ci do myślenia, jest skraplająca się woda na szybach. Doskonale znasz widok obrzydliwej pleśni na uszczelkach okiennych? A może Twój pokój „ozdabia” grzyb na ścianach?

Zaraz dołączysz do tego łuszczenie się farby, odklejanie tapety ze ścian i wyższe rachunki za ogrzewanie. Straciłeś ochotę na przebywanie w takim pokoju? Nic dziwnego! To najwyższy czas na Twoją reakcję!

Brak mi tchu

Powietrze, którym oddychasz, wydaje Ci się „mokre” i wyraźnie chłodniejsze? To kolejna czerwona flaga! W takich warunkach Ty i Twoja rodzina odczujecie nadmierne zmęczenie, bóle głowy i ogólny dyskomfort.

Powracające infekcje dróg oddechowych przez pleśń i grzyby to tylko kwestia czasu. Przygotuj się na to, że Twoje samopoczucie będzie pozostawiało wiele do życzenia. Chcesz chronić zdrowie swojej rodziny?

Wodna demolka

Przy podwyższonej wilgotności Twoje mieszkanie niszczeje. Para wodna zamienia się w niewidzialnego wandala, który powoduje pęcznienie drewna i rozklejanie mebli. Przypuszczam, że nie chciałbyś niemiło zdziwić się pewnego dnia, siadając na krześle 🙂 A to nie wszystko!

Przyjrzyj się dokładnie swojej domowej biblioteczce. Jak wyglądają Twoje książki? Metalowe elementy w mieszkaniu korodują, a sprzęt elektroniczny zostaje unicestwiony? Nie podoba Ci się to? Czas działać!

Co tak pachnie?

Doskonale znasz duszący zapach stęchlizny, który jest wizytówką piwnic? Myślę, że nie chcesz, aby na dobre zadomowił się w pokoju dziecka, sypialni, czy salonie. Prawda jest taka, że chcesz się go pozbyć nawet z piwnicy. To żadna frajda, kiedy kartony z ulubionymi rzeczami zaczynają przenikać takim „aromatem”.

Reklama

Osuszacz powietrza – co to jest?

Masz już dosyć patrzenia, jak nadmierna wilgoć zatruwa Ci życie? Chcesz skutecznie się z nią pożegnać? Twoje dotychczasowe sposoby nie zadziałały? Pocieszę Cię – nie jesteś sam!

Z myślą o Tobie powstało urządzenie, które z przyjemnością wyłapie parę wodną z powietrza, utrzymując jej optymalny poziom w Twoim domu. Jest zasilane prądem i pracuje niczym miniaturowa fabryka. Poznaj domowy osuszacz powietrza i jego największe zalety!

5 największych zalet osuszacza powietrza

Co sprawia, że osuszacz powietrza gości w tak wielu domach? W jaki sposób pomaga w walce z nadmierną wilgotnością? Dlaczego warto się z nim zaprzyjaźnić? Jakie są opinie na temat osuszaczy powietrza? Sprawdź sam!

Oddychaj czystym powietrzem

Weź porządny oddech i nasyć swoje płuca zdrowym i czystym powietrzem! Osuszacz skutecznie redukuje rozwój grzybów, bakterii i drobnoustrojów. Zrób gruntowne porządki w swojej domowej atmosferze.

Spraw, aby powietrze było ciepłe, świeże i przyjemne. Przyznaj, że w takim otoczeniu aż się prosi, żeby odpoczywać na kanapie z książką i kawą!

Kompetentny i wszechstronny

Osuszacz doskonale radzi sobie w różnych pomieszczeniach. Od piwnicy i remontowanego mieszkania po zalaniu, przez łazienkę, garderobę, domową biblioteczkę, aż po suszarnie i pralnie. Nie boi się pracy w spiżarni i zabudowanych balkonów. Niecierpliwie czeka na kolejne wyzwania!

Osuszacz powietrza do wilgoci w łazience
Domowy osuszacz powietrza z chęcią podejmie się pracy w różnych warunkach. Nie boi się piwnic, łazienek, pralni czy domowych biblioteczek.

Zaprezentuj się

Większość modeli ma przyjemny dla oka design i z powodzeniem mogą rozgościć się w Twoim salonie lub sypialni. Spodziewasz się gości? Nie chowaj osuszacza w pośpiechu! Neutralny, delikatny kolor w duecie ze smukłym kształtem to ciekawa dekoracja Twojego domu.

Urządzenia przeznaczone do domów i biur mają zazwyczaj niewielkie wymiary, więc łatwo ustawisz je w mniejszych i ciasnych pomieszczeniach. Zaufaj mi, że zostanie wystarczająca ilość miejsca na swobodne przemieszczanie się lub przesunięcie mebla.

Osuszacz z wbudowanymi kółkami, uchwytami i rączkami jest łatwy do przenoszenia pomiędzy pomieszczeniami.

Woda pod kontrolą

Osuszacz ma zbiornik na wodę, dlatego może pracować pod Twoją nieobecność. Im większa pojemność, tym rzadziej musisz opróżniać pojemnik. Śmiało wybierz się na zakupy lub wycieczkę, nie martwiąc się o skropliny.

Sporo urządzeń dostępnych na rynku może pochwalić się wskaźnikami, które dokładnie poinformują Cię, kiedy musisz wylać nagromadzoną wodę. Bezpieczne i praktyczne!

Plusem jest funkcja stałego odprowadzania wody przez rurkę bezpośrednio do kanalizacji. Zapomnij o wylewaniu skroplin, raz na zawsze.

Jak makiem zasiał

Czy osuszacz powietrza jest głośny? Jak się okazuje, to pojęcie mocno subiektywne. Wielu użytkowników uważa, że hałas nie przeszkadza im w domach. Głośność osuszaczy wynosi zazwyczaj od około 40 dB do 50 dB. Czy to dużo? Porównajmy!

Decybele poziom natężenia dźwięków porównanie
Jak głośny jest osuszacz powietrza? Czy nadaje się do salonu i sypialni?

Urządzenia idealne? 6 wad osuszaczy powietrza

Nie będziesz zaskoczony, jeżeli powiem, że osuszacze mają kilka wad. Czy są poważne i uciążliwe? Już za chwilę sam odpowiesz na to pytanie 🙂

Nie dosięgam do kontaktu

Pierwszym kłopotem jest za krótki kabel. Urządzenie musi być podłączone do prądu, więc dokładnie przemyśl, w którym miejscu je postawisz.

Jeżeli gniazdko jest daleko, być może będziesz musiał wspomóc się przedłużaczem. Pamiętaj, że każdy kolejny kabel stwarza ryzyko potknięcia się i wyrwania nieszczęsnego gniazdka w komplecie.

Kiepskie opancerzenie

Minusem może być obudowa, wykonana z plastiku niskiej jakości. Jeżeli dodasz do tego źle dopasowane poszczególne elementy i irytujące, niepotrzebne szczeliny, otrzymasz produkt, który nie spełnia Twoich oczekiwań.

Jeżeli masz możliwość, przed zakupem odwiedź sklep stacjonarny lub… rodzinę i znajomych! Ktoś z bliskich używa osuszacza powietrza w swoim domu? To świetna okazja do sprawdzenia jakości urządzenia przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Proszę o ciszę!

Tak, tak, wiem. O głośności osuszaczy mówiliśmy chwilę temu w części z zaletami. Pewnie pamiętasz, że ten parametr jest odbierany przez każdego z nas w inny sposób. Pokażmy to na przykładzie.

Wyobraź sobie, że szukasz urządzenia do sypialni i ze względu na bardzo dużą wilgoć, musi pracować na najwyższych obrotach. Potrzebujesz go również w domowej biblioteczce, gdzie każdego wieczora pochłaniają Cię historie science – fiction.

48 decybeli może przeszkadzać w zasypianiu i rozpraszać Cię w trakcie pożerania książek. Masz ochotę wystawić urządzenie za drzwi? Nic dziwnego 🙂

Czasami jednak musisz iść na kompromis. Ciekawą alternatywą jest funkcja timera, która pozwala na ustawienie osuszacza na wybrany odcinek czasu (na przykład 2, 4, 8 godzin).

Urządzenie wyłącza się automatycznie, a Ty możesz rozkoszować się jednocześnie przyjemnym powietrzem i ciszą w uszach. Całkiem nieźle, zgadzasz się?

Reklama

Impreza pełną parą

Kolejne kłody pod nogi rzucają Ci… diody! Te mrugające miniżarówki stworzą Ci prawdziwie dyskotekowy klimat. W trakcie dnia w salonie prawdopodobnie zostaną niezauważone.

Niestety, jeżeli dzieje się to w nocy w Twojej sypialni, nie dasz się ponieść imprezowemu nastrojowi. Przed zakupem sprawdź, czy urządzenie ma tryb nocny lub możliwość wyłączenia diod w razie potrzeby. Zaklejenie ich taśmą izolacyjną nie będzie wyglądać najlepiej 🙂

Duży balast

Planujesz wykorzystać osuszacz w kilku pokojach w domu? Na różnych piętrach? Urządzenie o dużej wadze jest trudne w przenoszeniu. Do bezpiecznego transportu przydadzą się również kółka i różnego rodzaju uchwyty oraz rączki.

Niedokładna wskazówka

Czasami użytkownicy sygnalizują, że niektóre modele osuszaczy pokazują inny poziom wilgotności w domu niż miernik elektroniczny. Sporo osób korzysta więc z obu urządzeń, aby pomiar był dokładniejszy i bardziej wiarygodny.

Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci? Co wybrać?

Właśnie poznałeś największe zalety i kilka najistotniejszych wad osuszaczy powietrza. Zanim poznasz najlepszego kandydata, rozwiejemy wątpliwości na temat pochłaniaczy wilgoci i osuszaczy powietrza.

Czy jest to jedno i to samo urządzenie? Które z nich wybrać? Czy można używać tych określeń zamiennie?

Odpowiedź brzmi… Pochłaniacz wilgoci do domu i osuszacz powietrza to dwa różne urządzenia. Ich rola jest taka sama – walka z wilgotnym powietrzem i utrzymywanie wilgotności na optymalnym poziomie. Jednak jest kilka cech, które odróżniają je od siebie.

Pochłaniacz wilgoci to młodszy brat osuszacza. Zazwyczaj ma niewielkie rozmiary i słabszą wydajność, skrapla mniejszą ilość wody. Najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach, na przykład w łazience. Może być elektryczny, w tabletkach lub granulkach.

Osuszacz powietrza jest idealny do walki z dużą ilością wilgoci w domu. To urządzenie do zadań specjalnych, o większej wydajności i skuteczności. Rewelacyjnie sprawdza się do piwnic, mieszkań po zalaniu czy powodzi. Jego wymiary są spore, więc musisz przeznaczyć na niego więcej miejsca.

W porównaniu z pochłaniaczami wilgoci w granulkach i tabletkach, ze zbiornika osuszacza wylewasz wyłącznie czystą wodę, bez chemii. Dodatkowo osuszacze filtrują i ogrzewają powietrze.

Osuszacz powietrza i pochłaniacz wilgoci różnice
Czym różni się pochłaniacz wilgoci i osuszacz powietrza? Który jest najlepszy dla Ciebie? Sprawdź!

Osuszacz powietrza – kondensacyjny czy adsorpcyjny?

Przyznaj, że osuszacz powietrza to Twoje małe, domowe laboratorium o skomplikowanym wnętrzu, które precyzyjnie wychwytuje nadmiar wody z otoczenia.

Na pewno zadałeś sobie pytanie – czy we wszystkich pomieszczeniach w domu mogę używać jednego modelu osuszacza? Czy ten sam model nadaje się do sypialni i piwnicy?

Już za chwilę dowiesz się, że osuszacze powietrza możemy podzielić na dwa rodzaje. Który z nich jest idealny dla Ciebie?

Kondensacyjny osuszacz powietrza – do mieszkania

Zatrzymajmy się na chwilę, bo musimy przypomnieć sobie co nieco z fizyki. Nie martw się! To całkiem przyjemne doświadczenie. Obiecuję, będzie bezboleśnie i do tego same konkrety! Słyszałeś o… punkcie rosy?

Kropelka rosy na kwiatach i punkt rosy
Rosa na kwiatach to efekt skraplania się pary wodnej z powietrza. Przyznaj, że fizyka może być piękna!

Jestem pewna, że przed oczami masz lśniącą w porannym słońcu kropelkę wody na trawie i kwiatach. Jesteś całkiem blisko!

Punkt rosy to temperatura, w której może rozpocząć się proces skraplania gazu. Po co nam ta wiedza?

Osuszacz kondensacyjny schładza powietrze poniżej temperatury punktu rosy. Wilgotne powietrze jest zasysane do wnętrza urządzenia, a parownik schładza je i skrapla parę wodną. Innymi słowy, następuje kondensacja. Już wiesz, skąd pochodzi taka nazwa osuszacza!

Na zakończenie suche powietrze jest ogrzewane i wypychane na zewnątrz. Największą wydajność osuszacz kondensacyjny osiąga przy wyższych temperaturach (nawet 30°C) i wilgotności powietrza około 80%.

Jak pewnie się już domyślasz, genialnie się sprawdza w mieszkaniach. Jego wydajność jest słaba w niskich temperaturach (na przykład poniżej 0°C w piwnicach).

Szczęśliwi właściciele tego typu urządzeń wśród zalet podkreślają, że są ciche, niewrażliwe na zanieczyszczenie powietrza i mają długą żywotność.

Adsorpcyjny osuszacz powietrza – do piwnicy

Adsorpcyjny osuszacz powietrza uwielbia pracę w niskich temperaturach (nawet 0°C), na przykład w piwnicach, magazynach i komórkach.

W tej małej fabryce osuszanie powietrza zachodzi dzięki adsorpcji. Co to takiego? To gromadzenie się płynu na ciałach stałych, które przyciąga cząsteczki wody i zatrzymuje je na swojej powierzchni.

Adsorpcyjny osuszacz zużywa więcej prądu niż kondensacyjny kolega. Jest też dużo bardziej wrażliwy na zanieczyszczone powietrze. Jego wydajność jest niewielka w czasie remontu lub na budowie.

Osuszacz powietrza adsorpcyjny i kondensacyjny porównanie
Osuszacz powietrza – kondensacyjny czy adsorpcyjny? Który jest najlepszy dla Ciebie?

Domowy osuszacz powietrza ranking 2021. Od czego zacząć?

Doskonale orientujesz się w najważniejszych informacjach o osuszaczach powietrza. Świetna robota! Teraz czas zdecydować, jakie cechy powinno mieć Twoje wymarzone urządzenie. Od czego powinieneś zacząć? Na co zwrócić uwagę?

Sypialnia czy piwnica?

Najważniejszym krokiem jest określenie miejsca pracy osuszacza. W jakich warunkach będzie pracował?

Błyskawiczna powtórka – osuszacz kondensacyjny osiąga największą wydajność w wysokich temperaturach, czyli warunkach „domowych”. Wtedy jego koszty użytkowania są niższe.

Osuszanie powietrza w niskich temperaturach (jak piwnica) to wymarzona opcja dla urządzenia adsorpcyjnego.

Wydajność osuszacza – jaką wybrać?

Wydajność osuszania podawana jest w litrach na dobę. Producenci osuszaczy kondensacyjnych określają ten parametr dla temperatury 30°C i 80% wilgotności, bo to najlepsze warunki do działania tych urządzeń. Osuszacze adsorpcyjne mają stałą wydajność w zakresie powyżej 0°C do 30°C.

Zakres wydajności osuszaczy to najczęściej od 5 l do nawet 50 l na dobę. Jaka wartość jest najlepsza dla Ciebie?

Do regulowania wilgotności w niewielkim pomieszczeniu wystarczy Ci wydajność od 5 l do 10 l na dobę. Jeżeli szukasz osuszacza do dużego pomieszczenia i o bardzo wysokiej wilgotności, im większa wydajność, tym lepiej.

Do piętrowego domu najlepiej wybierz dwa osobne osuszacze, czyli po 1 na każde piętro.

Przepływ powietrza – co to jest?

Czym jest przepływ powietrza? Innymi słowy, to informacja, ile razy powietrze w pokoju będzie wymienione w ciągu godziny. Możemy przyjąć zasadę, że im większy jest przepływ powietrza, tym większa wydajność urządzenia.

Jak teorię wykorzystać w praktyce? Podpowiadam 🙂

Twój osuszacz obejmie stanowisko pracy w małym pokoju o prostym układzie? Wybierz urządzenie o niskim przepływie powietrza.

Potrzebujesz osuszacza na całe piętro ze skomplikowanym układem pokoi? Powietrze potrzebuje dużego ruchu, żeby dosięgnąć wszystkich zakątków. Jaki jest wniosek? Im większy przepływ powietrza, tym lepiej.

A może osuszasz mieszkanie po powodzi lub zalaniu? Zaproś do domu urządzenie o najwyższym przepływie powietrza.

Niepokorne decybele, czyli głośność osuszacza

Ponownie wracamy do tematu decybeli 🙂 Jeżeli chcesz, aby urządzenie pracowało w sypialni lub pokoju dziecka (również w nocy), wybieraj sprzęt o jak najniższej głośności.

Osuszacz, który będzie działał tylko w trakcie dnia w salonie, kiedy domownicy krzątają się, bawią i rozmawiają, może pracować trochę głośniej (nawet do 50 dB).

Ile wody potrzebujesz? Pojemność zbiornika

Jaki zbiornik na wodę będzie wystarczający? Do domowego użytku najlepiej sprawdzi się pojemnik od około 1,2 l do 5 l. Im większy zbiornik, tym rzadziej musisz go opróżniać.

Plusem w osuszaczu jest czujnik, który automatycznie wyłącza urządzenie, gdy zbiornik jest już pełny. Unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki w postaci kałuży wody 🙂

Reklama

Pożeracz energii

Przeciętnie osuszacz kondensacyjny do domu ma moc ok. 200 W – 450 W w trybie pracy ciągłej. Osuszacze adsorpcyjne potrzebują więcej „jedzenia”. Mogą pobierać nawet 600 do 800 W energii podczas pracy. Decydując się na urządzenie adsorpcyjne, musisz liczyć się z dużo wyższymi rachunkami za prąd.

Mały czy duży?

Gabaryt osuszacza zależy od miejsca, w którym będziesz go używać. Do dużej piwnicy, w której masz mnóstwo wolnej przestrzeni, możesz pokusić się o spore urządzenie.

W wąskiej sypialni nie masz zbyt dużego pola do popisu. W tym wypadku lepiej sprawdzi się mniejszy osuszacz.

Urządzenie z wbudowanymi kółkami zapewni Ci łatwe przetransportowanie z jednego pomieszczenia do drugiego. Dodatkowe uchwyty i rączki zawsze się przydadzą!

Niemniej ważna jest długość przewodu, zwłaszcza jeśli dysponujesz mniejszą ilością gniazdek elektrycznych w pokoju.

Osuszacz powietrza do salonu i sypialni
Osuszacz powietrza doskonale wpasuje się w wystrój Twojego salonu i sypialni.

Co masz w środku? Dodatkowe funkcje

Jakie dodatkowe funkcje kryją w sobie domowe osuszacze powietrza? Zacznijmy od urządzeń z higrostatem. Co oznacza ta tajemnicza nazwa? To inaczej miernik wilgotności, dzięki któremu osuszacz automatycznie utrzymuje stały i określony poziom wilgoci w powietrzu.

Możesz spotkać się z określeniem humidistat. Jest to rodzaj higrostatu, a dzięki wyświetlaczowi elektronicznemu możesz zaprogramować go precyzyjniej niż higrostat mechaniczny.

Plusem w osuszaczach jest funkcja timera, który pozwala Ci ustawić czas pracy urządzenia. Najczęściej to 2, 4 i 8 godzin.

Osuszacze mogą mieć kilka rodzajów pracy. Na przykład tryb turbo, nocny i ciągły. Wybrane modele mają tryb suszenia prania i odszraniania.

Zabrakło prądu? Funkcja restart uruchamia urządzenie po przywróceniu zasilania. Plusem jest wbudowany jonizator powietrza, czyli generator ujemnych jonów. Twoje samopoczucie i zdrowie będą jeszcze lepsze!

Wybierz sposób sterowania – od klasycznych przycisków i pokręteł, aż po dotykowy panel. Bez względu na to, jaki rodzaj nawigowania wybierzesz, przyciski i wyświetlacz powinny być przede wszystkim intuicyjne i czytelne.

Przed zakupem zwróć uwagę, czy jest możliwość serwisowania urządzenia w Polsce. To z pewnością zaoszczędzi Ci sporo czasu i nerwów w razie usterki.

Tańszy czy droższy?

Lepszy jest osuszacz z niższej czy z wyższej półki cenowej? Nie istnieje jedna właściwa odpowiedź na to pytanie.

Najważniejsza jest wydajność i skuteczność urządzenia, więc nie zawsze warto sugerować się ceną. Pamiętaj, że im częściej osuszacz wymienia powietrze w pokoju, tym lepiej i zdrowiej będziesz oddychać.

Osuszacz powietrza – nasz ranking 2021

Przyszedł czas na Twoją decyzję! Już wiesz, czego potrzebujesz. Przed Tobą 7 modeli osuszaczy powietrza, które wybrałam właśnie dla Ciebie. Który z nich zaprosisz do swojego domu?

Blaupunkt ADH501

Osuszacz powietrza Blaupunkt ADH501
Blaupunkt ADH501.
Sprawdź aktualne ceny produktu

Blaupunkt ADH501 to osuszacz kondensacyjny, najlepszy do pomieszczeń o powierzchni do 45 m2.

Wydajność osuszania to 16 l na dobę. Skroplona woda trafia do zbiornika o pojemności 3,5 l. W razie przepełnienia zbiornika urządzenie automatycznie wyłączy się. Funkcja ciągłego odpływu wody umożliwia Ci podłączenie osuszacza do kanalizacji.

Panel sterowania jest dotykowy i ma wyświetlacz LED. Dowiesz się, jaki jest aktualny poziom wilgotności powietrza. Plusem jest wbudowany filtr powietrza, funkcja odmrażania i timer.

Cechy:

 • Typ – kondensacyjny.
 • Wydajność – 16 l/24 h.
 • Maksymalna powierzchnia – 45 m2.
 • Przepływ powietrza – do 130 m³/h.
 • Pojemność zbiornika na wodę – 3,5 l.
 • Funkcja ciągłego odpływu, odmrażanie.
 • Sterowanie dotykowe, timer.
 • Głośność – 48 dB.
 • Moc 260 W.
 • Waga – 10,5 kg.

Blaupunkt ADH501 możesz kupić w sklepach:

Stadler Form Theo

Osuszacz powietrza Stadler Form Theo
Stadler Form Theo.
Sprawdź aktualne ceny produktu

Czas na osuszacz powietrza Stadler Form Theo, który jest świetnym towarzyszem w wilgotnych pomieszczeniach o powierzchni do 40 m2. Dzięki higrostatowi możesz utrzymywać stałą wilgotność powietrza na poziomie 40%, 50% lub 60%.

Jego wydajność to maksymalnie 10 l na dobę. Skropliny wędrują do zbiornika o pojemności 2,1 l. Po zakończeniu pracy lub zapełnieniu pojemnika Twój osuszacz wyłączy się sam.

Mocnym punktem jest funkcja pracy ciągłej, a za pomocą węża możesz odprowadzać wodę, nie martwiąc się o konieczność jej systematycznego wylewania.

Dzięki timerowi zaprogramujesz osuszacz od 1 do 7 godzin. Wygodny uchwyt pozwala na bezpieczne przenoszenie urządzenia. Sterujesz za pomocą czytelnych przycisków. W zestawie otrzymujesz wąż do odprowadzania wody.

Cechy:

 • Typ – kondensacyjny.
 • Wydajność – 10 l/24 h.
 • Maksymalna powierzchnia – 40 m2.
 • Przepływ powietrza – do 100 m³/h.
 • Pojemność zbiornika na wodę – 2,1 l.
 • 1 tryb pracy, higrostat, timer.
 • Sterowanie przyciskami.
 • Głośność – 42 dB.
 • Moc 280 W.
 • Waga – 11,9 kg.

Stadler Form Theo możesz kupić w sklepie:

Meaco DD8L Junior

Osuszacz powietrza Meaco DD8L Junior
Meaco DD8L Junior.
Sprawdź aktualne ceny produktu

Meaco DD8L Junior to mały osuszacz adsorpcyjny, który rewelacyjnie daje sobie radę w niskich temperaturach. Śmiało zabierz go do garażu, piwnicy, warsztatu, czy domku letniskowego w sezonie zimowym. Jego wydajność to 8 l na dobę, a skropliny gromadzą się w 2 litrowym pojemniku.

Junior doskonale radzi sobie także w mieszkaniach, dzięki trybowi suszenia prania. Zapewnia równowagę w osuszaniu powietrza i oszczędzaniu energii. W jaki sposób?

Kiedy wilgotność powietrza osiągnie wybraną przez Ciebie wartość, osuszacz po 5 minutach wyłącza się. Po 30 minutach uruchamia się ponownie i pobiera próbkę z powietrza przez 5 minut. Za duża wilgotność? Żaden problem! Osuszanie czas zacząć! A co, jeśli wilgotność powietrza jest optymalna? Junior wyłącza się na kolejne 30 minut.

Kolejny z plusów to timer do 8 godzin i 3 prędkości wentylatora. Opcja cichego nawiewu to gwarancja niezakłóconego wypoczynku w trakcie dnia i spokojnego snu w nocy.

Nagle zabrakło prądu? Funkcja automatycznego restartu włączy urządzenie, które kontynuuje pracę w takim trybie, w jakim je zostawiłeś. Praktyczne i wygodne!

Osuszaczem sterujesz za pomocą panelu z czytelnymi i intuicyjnymi grafikami. W zestawie otrzymujesz wąż do ciągłego odprowadzania wody.

Cechy:

 • Typ – adsorpcyjny.
 • Wydajność – 8 l/24 h.
 • Przepływ powietrza – do 115 m³/h.
 • Pojemność zbiornika na wodę – 2 l.
 • Higrostat, timer.
 • 3 prędkości wentylatora.
 • Funkcja suszenia prania.
 • Sterowanie przyciskami.
 • Głośność – 48 dB.
 • Moc 650 W.
 • Waga – 6,4 kg.

Meaco DD8L Junior możesz kupić w sklepach:

Master DH 720 P

Osuszacz powietrza Master DH 720 P
Master DH 720 P.
Sprawdź aktualne ceny produktu

Poznaj osuszacz powietrza Master DH 720 P, który dzielnie walczy z nadmierną wilgocią w pomieszczeniach o powierzchni do 50 m2. Chętnie pracuje w biurach, mieszkaniach, suszarniach i pralniach – a to tylko kilka przykładów. Jego wydajność to 20 l na dobę.

Wbudowany higrostat automatycznie dba o poziom wilgotności wokół Ciebie. Funkcja odszraniania sprawdzi się w niższych temperaturach. W razie potrzeby skorzystaj z timera i regulowanego wylotu powietrza.

Pojemność zbiornika na wodę to 5 l, a dzięki wskaźnikowi możesz w łatwy sposób kontrolować jego zapełnienie. Odprowadzaj skropliny w sposób ciągły, bez konieczności systematycznego opróżniania pojemnika.

Pozbądź się brzydkich zapachów z powietrza dzięki filtrowi węglowemu. Funkcje i ustawienia kontrolujesz na panelu z dużymi i czytelnymi przyciskami. 

Cechy:

 • Typ – kondensacyjny.
 • Wydajność – 20 l/24 h.
 • Maksymalna powierzchnia – 50 m2.
 • Przepływ powietrza – do 150 m³/h.
 • Pojemność zbiornika na wodę – 5 l.
 • Higrostat, timer, odszranianie.
 • Filtr siarkowy i węglowy.
 • Sterowanie przyciskami.
 • Głośność – 48 dB.
 • Waga – 11 kg.

Ecoair DD1 Classic

Osuszacz powietrza Ecoair DD1 Classic
Ecoair DD1 Classic.
Sprawdź aktualne ceny produktu

Czas na osuszacz adsorpcyjny Ecoair DD1 Classic. Jego wydajność to 7 l na dobę, a woda zbiera się w pojemniku 2 l. Ma funkcję ciągłego odprowadzania wody, a wąż o długości 1 m otrzymasz w zestawie.

Wskaźnik poinformuje Cię o przepełnieniu zbiornika na wodę albo jego nieprawidłowym zamontowaniu. Gdy poziom wody osiągnie maksimum, urządzenie automatycznie wyłączy się.

Do wyboru masz tryb suszenia prania (w wersji Turbo i Normal) i 3 tryby osuszania (automatyczny, ekonomiczny i intensywny). Ustaw timer 2, 4 lub 8 godzin.

Reguluj kierunek podmuchu suchego powietrza dzięki technologii 3D-Louvre. Możesz skierować powietrze w górę lub w jeden punkt, na przykład na zagrzybione miejsce na ścianie.

Sterujesz panelem elektronicznym. Plusem jest funkcja automatycznego wyłączenia i jonizator. Uchwyt pomaga wygodnie przenieść urządzenie.

Cechy:

 • Typ – adsorpcyjny.
 • Wydajność – 7 l/24 h.
 • Przepływ powietrza – do 126 m³/h.
 • Pojemność zbiornika na wodę – 2 l.
 • Funkcja ciągłego odpływu, timer.
 • Tryb pranie, 3 tryby osuszania.
 • Głośność – 34 dB.
 • Moc 580 W.
 • Waga – 6 kg.

Ecoair DD1 Classic możesz kupić w sklepach:

Fral Flipper Dry 400

Osuszacz powietrza Fral Flipper Dry 400
Fral Flipper Dry 400.
Sprawdź aktualne ceny produktu

Przyjrzyjmy się osuszaczowi powietrza Fral Flipper Dry 400. To maszyna do walki z nadmierną wilgotnością w łazienkach, suszarniach, pralniach, czy domowych biblioteczkach. Jego wydajność to 24 l na dobę.

Higrostat automatycznie reguluje działanie osuszacza, aby utrzymać ustaloną przez Ciebie wilgotność powietrza.

Skroplona woda trafia do zbiornika o pojemności 5,5 l, a wskaźnik poinformuje Cię o jej ilości. Osuszacz może pracować w sposób ciągły, więc masz możliwość odprowadzania wody przez wężyk.

W niskich temperaturach niezastąpiony jest system odszraniania. Po zaniku zasilania do akcji przystępuje system Auto restart, który ponownie uruchamia osuszacz.

Plusem jest wbudowany jonizator powietrza, czyli generator jonów ujemnych, które poprawiają zdrowie i samopoczucie. Kółka pozwalają na swobodne przenoszenie osuszacza pomiędzy pomieszczeniami.

Cechy:

 • Typ – kondensacyjny.
 • Wydajność – 24 l/24 h.
 • Przepływ powietrza – do 300 m³/h.
 • Pojemność zbiornika na wodę – 5,5 l.
 • Higrostat, odszranianie.
 • System Auto restart, jonizator.
 • Sterowanie przyciskiem.
 • Głośność – 41 dB.
 • Moc 410 W.
 • Waga – 24 kg.

Air&Me Rohan

Osuszacz powietrza Air&Me Rohan
Air&Me Rohan.
Sprawdź aktualne ceny produktu

Osuszacz kondensacyjny Air&Me Rohan to prawdziwa machina do walki z wilgotnością w Twoim domu. Jego wydajność aż 50 l na dobę. Genialnie sprawdza się w dużych pomieszczeniach, nawet do 200 m2.

Pojemność zbiornika na wodę to 7 litrów. W razie potrzeby odprowadzaj wodę do kanalizacji w trybie pracy ciągłej. Po napełnieniu zbiornika urządzenie automatycznie się wyłącza.

Skorzystaj z trybu suszenia prania i regulacji wentylatora na 2 poziomach. Osuszacz ma wbudowane Wi-Fi i jest kompatybilny z asystentami Alexa i Google Home.

Aktualną wilgoć powietrza odczytasz na kolorowym, LED-owym wskaźniku. Minusem jest fakt, że urządzenie jest duże i ciężkie, więc możesz mieć kłopoty z częstym przenoszeniem.

Cechy:

 • Typ – kondensacyjny.
 • Wydajność – 50 l/24 h.
 • Maksymalna powierzchnia – 200 m2.
 • Przepływ powietrza – do 360 m³/h.
 • Pojemność zbiornika na wodę – 7 l.
 • Funkcja ciągłego odpływu.
 • Tryb pranie, łączność Wi-Fi.
 • Głośność – 52 dB.
 • Moc 680 W.
 • Waga – 17,5 kg.

Air&Me Rohan możesz kupić w sklepach:


Domowy osuszacz powietrza ranking 2021. Zestawienie.

ZdjęcieNazwaRodzajWydajność na dobęPrzepływ powietrzaPoj. zbiornika na wodę
Osuszacz powietrza Blaupunkt ADH501Blaupunkt ADH501Kondensacyjny16 l130 m³/h3,5 l
Osuszacz powietrza Stadler Form TheoStadler Form TheoKondensacyjny10 l100 m³/h2,1 l
Osuszacz powietrza Meaco DD8L JuniorMeaco DD8L JuniorAdsorpcyjny8 l115 m³/h2 l
Osuszacz powietrza Master DH 720 PMaster DH 720 PKondensacyjny20 l150 m³/h5 l
Osuszacz powietrza Ecoair DD1 ClassicEcoair DD1 ClassicAdsorpcyjny7 l126 m³/h2 l
Osuszacz powietrza Fral Flipper Dry 400Fral Flipper Dry 400Kondensacyjny24 l300 m³/h5,5 l
Osuszacz powietrza Air&Me RohanAir&Me RohanKondensacyjny50 l360 m³/h7 l

Najlepszy osuszacz powietrza.

Czy warto kupić domowy osuszacz powietrza? Jeżeli masz już dosyć niszczenia zdrowia swojego i całej rodziny, pogarszania stanu mieszkania i wszystkich rzeczy, które się w nim znajdują – odpowiedź brzmi tak!

Dzięki osuszaczowi powietrza możesz skupić się na codziennych sprawach. Pracuj, wypoczywaj, baw się i weź głęboki oddech, podczas gdy Twój osobisty strażnik pilnuje optymalnej jakości powietrza w Twoim domu!

Zdecydowałeś się na zakup osuszacza powietrza z naszego rankingu 2021? Który model wpadł Ci w oko? A może używasz osuszacza już długi czas i masz kilka praktycznych wskazówek dla naszych czytelników? Daj znać w komentarzu!

Warte przeczytania?

Reklama

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mikser kuchenny ranking

Najlepszy mikser kuchenny. Ranking 2021.

Bezpieczeństwo dziecka w domu