Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne

Najlepszy oczyszczacz powietrza. Ranking 2023

Autor: 
Monika
16-02-2022
Reklama

Chcesz oddychać w domu zdrowym, czystym i świeżym powietrzem? Zadbać o maksymalny komfort życia swojej rodziny? Twoje dziecko jest alergikiem lub Ty sam nim jesteś? Marzysz o tym, żeby pożegnać się z kichaniem, łzawieniem, zaczerwienieniem oczu i katarem raz na zawsze?

Nie wysypiasz się i szukasz sposobu, jak poprawić jakość snu? Przeszkadzają Ci nieprzyjemne zapachy w domu i nie masz pojęcia, jak się ich pozbyć? Już teraz zapomnij o tym raz na zawsze! Przekonaj się, dlaczego oczyszczacz powietrza jest idealny właśnie dla Ciebie!

Na początek zapraszam Cię do zapoznania się z kilkoma istotnymi cechami tego typu urządzeń. Dalej znajdziesz nasz ranking 2023 oczyszczaczy powietrza i polecane modele produktów.

Zanieczyszczone powietrze w domu

Nieproszeni goście w powietrzu

Czy powietrze w Twoim domu jest czyste? Zapewne wiele osób odpowie – absolutnie tak! Systematycznie sprzątam, pozbywam się kurzu, wietrzę wszystkie pokoje.

Złe wieści są następujące – nawet najlepiej wysprzątane mieszkanie nie jest wolne od zanieczyszczeń, które nieustannie znajdują się… w powietrzu, którym oddychasz Ty i cała Twoja rodzina.

Otwieranie drzwi i okien to naturalny sposób wentylacji, z którego korzysta każdy z nas. Taki zabieg ma rzecz jasna sporo plusów, ale musimy liczyć się z tym, że pyłki i inne zanieczyszczenia wpadają wprost do wnętrza naszych domów i tym samym – do naszych organizmów.

Tacy niechciani goście pojawiają się w domu nawet wtedy, kiedy masz całkowicie szczelne okna. Mikroskopijne drobiny znajdą zawsze drogę do wnętrza mieszkania, a zanieczyszczenia wnoszone są również do środka przez ludzi.

Założę się, że w tej właśnie chwili nurtuje Cię pytanie, co dokładnie znajduje się w domowym powietrzu? Dlaczego jest zanieczyszczone, chociaż wydaje Ci się, że jest zupełnie na odwrót?

Wspólnie stworzymy krótką listę tego, co zakłóca Twoje codzienne funkcjonowanie, choć najczęściej jest niewidoczne dla oczu.

jak pozbyć się sierści zwierząt i alergenów z powietrza
Jesteś wielbicielem futrzaków w domu? Sierść zwierząt to jeden z alergenów - dzięki oczyszczaczowi powietrza możesz zapomnieć o dokuczliwych objawach alergii!

Alergeny, PM 2,5 i szkodliwe gazy w powietrzu

Intruzami w Twoim domu są alergeny. To substancje wywołujące reakcję alergiczną. Do najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy należą kurz, smog, roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów i pleśni. Jeżeli kichanie, łzawienie oczu i swędzenie skóry nie jest Ci obce, już wiesz, kto za tym stoi.

Niezwykle groźne są cząsteczki pyłu zawieszonego, które współtworzą smog. Należy do nich między innymi cząsteczka PM 2,5, która jest ogromnie niebezpieczna dla naszego zdrowia. Z jakiego powodu? Skraca średnią długość życia. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje?

Wnikając do organizmu, wywołuje i nasila choroby układu krążenia i oddechowego. Osłabienie czynności płuc, zaburzenia rytmu serca, miażdżyca, nasilenie astmy, a nawet nowotwory płuc, krtani i gardła to tylko kilka przykładów szkód, wywołanych przez tę drobną cząsteczkę. To nie brzmi dobrze, zgadzasz się ze mną?

Kolejni groźni „domownicy” to szkodliwe gazy, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Nadmiar dwutlenku węgla, tlenek węgla, tlenek azotu czy formaldehyd to jedne z najpopularniejszych związków, które niewidoczne czyhają w zakątkach domu.

Do całego zestawienia dodajmy jeszcze nieprzyjemne zapachy, które powstają podczas codziennych czynności, a potrafią utrudniać życie.

Zdecydowałeś, że nie chcesz wdychać tych wszystkich zanieczyszczeń? Marzysz o tym, żeby zapomnieć o chorobach układu oddechowego i krążenia?

Jednym słowem – chcesz poprawić jakość życia i je wydłużyć? Świetnie! Zyskaj w domu sprytnego pomocnika w walce z wszystkimi zanieczyszczeniami, który dyskretnie ochroni Ciebie i całą Twoją rodzinę.

Reklama

Oczyszczacz powietrza – co to jest?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które natychmiast wychwytuje z powietrza nawet drobne cząsteczki. Na bieżąco monitoruje jakość powietrza, którym oddychasz i informuje Cię o stężeniu poszczególnych zanieczyszczeń.

Działa w dzień i w nocy, dbając o Ciebie, kiedy Ty smacznie śpisz. Może przybierać najróżniejsze gabaryty, kształty i formy, w zależności od producenta lub funkcji, które zostały w nim ukryte.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Jesteś ciekawy, jaka jest zasada działania oczyszczacza powietrza? Co kryje się we wnętrzu tego urządzenia? Co sprawia, że tak skutecznie rozprawia się z zanieczyszczeniami? Zaraz rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

Wyobraź sobie, że Twój oczyszczacz powietrza jest miniaturową fabryką, a jej pracownicy zawsze dokładają starań, aby zapewnić Ci najczystsze powietrze. W dużym uproszczeniu praca Twojej „powietrznej ekipy” wygląda następująco:

Zanieczyszczone powietrze dostaje się do wnętrza oczyszczacza. Następnie przepuszczane jest kolejno przez zestaw filtrów, przykładowo filtr wstępny, HEPA i z węglem aktywnym. W zależności od modelu urządzenia i oferowanych przez niego funkcji, w jego wnętrzu zachodzi proces filtracji, jonizacji lub utleniania.

To właśnie tutaj niestrudzona drużyna filtrów dzielnie walczy z drobnoustrojami, pyłkami i innymi szkodliwymi zanieczyszczeniami. Na zakończenie czyste powietrze jest uwalniane na zewnątrz, a Ty możesz wziąć najgłębszy, orzeźwiający i przede wszystkim zdrowy oddech. Nasyć swoje płuca tym, co najlepsze!

Reklama

Oczyszczacz powietrza zalety

Nie jesteś zdecydowany na zakup oczyszczacza? Wahasz się? Zastanawiasz się, czy urządzenie jest warte swojej ceny? To naturalne, że chcesz poznać wszystkie najważniejsze korzyści, które przyniesie Ci oczyszczacz powietrza. Nie będę Cię trzymać dłużej w niepewności, zaczynajmy!

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Jesteś alergikiem? Jeżeli dotąd Twoje życie było wypełnione ciągłym kichaniem, suchymi śluzówkami, zaczerwienionymi i piekącymi oczami i skórą, to mam dla Ciebie najlepszą wiadomość dnia – oczyszczacz pomoże Ci pozbyć się tych uciążliwych i męczących objawów. Będzie niczym balsam dla Ciebie i Twojego ciała.

Nie będziesz się martwił, gdy za oknami zakwitną rośliny albo kiedy podczas sprzątania pojawi się kurz. Oczyszczacz jest bezlitosny dla bakterii, wirusów, pyłków, kurzu, roztoczy, sierści i zarodników pleśni.

Dzięki niemu pozostawisz również smog za oknem, jednocześnie sycąc swoje płuca i cały organizm zdrowym i świeżym powietrzem. Oddychanie jeszcze nigdy nie było tak przyjemne!

Słodkich snów!

Od miesięcy się nie wysypiasz? Masz gorsze samopoczucie, jesteś zmęczony, rozkojarzony i rozdrażniony? Myślę, że doskonale wiesz, że dotleniony organizm i czyste powietrze dookoła to również lepszy i spokojniejszy sen.

A sen dobrej jakości wpływa na wiele aspektów naszego codziennego życia. Zapewne nie zaskoczę Cię, ale w tym temacie z pomocą również przychodzi oczyszczacz powietrza!

Martwisz się, że włączone urządzenie będzie przeszkadzało w nocy? Większość modeli oczyszczaczy posiada tryb nocny, który sprawia, że urządzenie pracuje cicho, a zbędne kontrolki i przyciski są przygaszone lub całkowicie wyłączone.

Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze jest filtrowane całą dobę, a Ty wstajesz rano wypoczęty i pełny energii. Kto chętny?

Najlepszy oczyszczacz powietrza ranking 2023
Oczyszczacz powietrza z trybem nocnym pozwoli na doskonały i zdrowy sen. Świetne samopoczucie o poranku, potężna dawka energii i doskonała koncentracja - kto chętny?

Powietrze pod lupą

Oczyszczacz z wbudowanymi czujnikami i wskaźnikami w czasie rzeczywistym monitoruje jakość powietrza i niezwłocznie Cię o tym informuje. Najczęściej robi to za pomocą kilku kolorów, które odpowiadają poziomowi zanieczyszczeń w Twoim domu.

Dla przykładu kolor zielony będzie oznaczał doskonałą jakość powietrza, którym w tej chwili oddychasz. To świetna wiadomość, prawda? Jeśli jakość powietrza ulegnie pogorszeniu, kontrolka zaświeci się na czerwono.

Dzięki temu możesz niezwłocznie zareagować i uruchomić urządzenie, a wiele modeli zrobi to samodzielnie i automatycznie, całkowicie bez Twojej ingerencji. Wygodne i praktyczne, nie uważasz?

Niezastąpione trio

Zastanawiasz się, czy urządzenie jest dokładne i wiarygodne? Czy na pewno oczyści powietrze ze wszystkich zanieczyszczeń? Już za chwilę rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Jesteś ciekawy, dlaczego oczyszczacze powietrza są tak skuteczne?

Filtrowanie powietrza odbywa się wielostopniowo, więc masz gwarancję maksymalnie dokładnego oczyszczania przestrzeni domowej. Wierz mi, że we wnętrzu urządzenia toczy się prawdziwa walka!

Na pierwszym froncie działa niepozorny, choć kluczowy filtr wstępny, odpowiedzialny za wyłapywanie większych cząstek kurzu, włosów i sierści.

Mniejsze zanieczyszczenia, które zdołają się przedostać, trafiają na bezlitosny filtr HEPA – niezawodny specjalista od drobnych cząstek, któremu absolutnie nic nie umknie.

Kolejny „strażnik” czystego powietrza to filtr z aktywnym węglem, który w mig rozprawia się ze szkodliwymi gazami i nieprzyjemnymi zapachami. Całkiem skuteczne trio, prawda?

A co, jeśli zużyje się filtr? Czy istnieje ryzyko, że powietrze przestanie być filtrowane, a Ty nie będziesz o tym wiedział? Nic z tych rzeczy! Urządzenia są wyposażone w czujniki i wskaźniki, które poinformują Cię o konieczności wyczyszczenia lub wymiany filtra.

Spora ilość oczyszczaczy dostępnych na rynku wyłącza się, kiedy zabrudzenia na filtrach przekroczą dozwolony poziom. Nie istnieje ryzyko, że urządzenie będzie pracowało z brudnymi filtrami, zamiast wypełniać pomieszczenie świeżym i czystym powietrzem.

Reklama

Ulga po burzy – oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Co jeszcze może Ci zaoferować oczyszczacz powietrza? Czy jego rola kończy się wyłącznie na filtrowaniu „aero” przestrzeni wokół Ciebie? Odpowiedź brzmi – nie!

Oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlaczego? Powietrze nasycone jest jonami – maleńkimi cząsteczkami. Powstają przykładowo na skutek wyładowań atmosferycznych lub działania urządzeń elektrycznych w naszych domach.

Komputery czy telewizory, których używamy praktycznie codziennie, są źródłami powstawania jonów dodatnich. Jaki mają wpływ na nasze samopoczucie? Powodują senność, bóle głowy, obniżoną koncentrację i apatię – a to tylko kilka przykładów ich niekorzystnego działania.

Jony ujemne, które powstają dzięki jonizatorowi, spieszą nam z pomocą. Są dla nas jak apteczka pierwszej pomocy, zawsze gotowa do użycia.

Zamknij na chwilę oczy i przypomnij sobie, jak cudownie oddycha się powietrzem po burzy. Albo podczas spaceru po lesie, w pobliżu fontanny lub nad brzegiem morza. Czujesz ten orzeźwiający łyk powietrza w swoich płucach? To dzięki temu, że jest ono naładowane ujemnie. Las w domu? Cóż więcej można chcieć!

jonizator powietrza do domu
Jonizator przeniesie Cię wprost pod wodospad lub do lasu - świeże powietrze dosłownie uderzy Ci do głowy!

Pilot, aplikacja czy głos?

Kolejna z zalet oczyszczacza powietrza to fakt, że możesz nim sterować na kilka różnych sposobów. Czytelny panel na urządzeniu, pilot, sterowanie głosem, a może za pomocą aplikacji? Wybierz taką formę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Sterowanie za pomocą aplikacji ma jeden duży plus. Podczas Twojej nieobecności w domu masz na bieżąco dostęp do stanu jakości powietrza w domu. W dowolnej chwili możesz włączyć urządzenie lub zmienić ustawienia. Całkiem wygodne rozwiązanie!

Urządzenia są zaprojektowane w taki sposób, aby sterowanie było łatwe, a przyciski intuicyjne. Duży wyświetlacz z większą czcionką będzie odpowiedni nawet dla osoby starszej.

Bezpieczeństwo dla najmłodszych

Jesteś rodzicem i martwisz się, czy oczyszczacz jest bezpiecznym rozwiązaniem w domu, w którym są małe dzieci? Producenci wychodzą naprzeciw Twoim oczekiwaniom! Większość urządzeń posiada blokadę rodzicielską, która uniemożliwia niekontrolowane włączenie, wyłączenie lub zmianę ustawień. Twoja pociecha (i samo urządzenie) są w pełni bezpieczne!

Dyskretny design

Masz wątpliwości, czy oczyszczacz powietrza będzie pasował do Twojego wnętrza? Czy będzie rzucał się w oczy? Większość urządzeń na rynku ma przyjemny dla oka design, w stonowanych kolorach, więc świetnie odnajdą się w każdym pomieszczeniu.

Ich finezyjne kształty mogą stać się prawdziwą dekoracją w Twoim domu, która zachwyci każdego zaproszonego gościa. Niektóre modele mają tak delikatną formę, że w ogóle nie przypominają urządzeń AGD. Rewelacyjne wieści, prawda?

Minusy oczyszczaczy powietrza

Czy oczyszczacze powietrza mają wady? Jak w każdym urządzeniu, w oczyszczaczach również możemy znaleźć kilka minusów. Czy są one poważne? To dosyć subiektywna ocena. Sam przekonasz się o tym po zakończeniu tego fragmentu 🙂

Kosztowny czy nie?

Słabym punktem może być cena urządzenia. Wydatek to około kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od tego, jakie parametry Cię interesują. Do mniejszego pokoju w domu możesz potrzebować niewielkiego i tańszego urządzenia z wydajnością przykładowo do 200 m3/h.

Do sporego pomieszczenia biurowego zakupisz oczyszczacz o wydajności nawet do 1116 m3/h z funkcją jonizatora, który będzie w górnej półce cenowej. O tym, jaka wydajność (CADR) będzie dla Ciebie odpowiednia dowiesz się poniżej 🙂

Regularna konserwacja

Decydując się na oczyszczacz powietrza, musisz pamiętać o regularnej wymianie filtrów lub ich czyszczeniu. Plusem jest fakt, że większość urządzeń na rynku jest wyposażonych w specjalne czujniki i wskaźniki, które pomogą Ci monitorować stan filtrów.

Dzięki temu nie musisz się martwić, że umknie Ci dzień „sprzątania” filtrów, a sam oczyszczacz nie będzie pracował wydajnie. Wygodne rozwiązanie, zgodzisz się ze mną?

Przestrzeń do działania

Jeżeli zakupisz oczyszczacz powietrza o sporych gabarytach, pamiętaj, że będziesz potrzebował więcej miejsca, aby z niego korzystać. Ten aspekt jest szczególnie istotny, gdy mieszkasz w kawalerce lub niewielkim domu. W takim przypadku optymalnie jest wybrać taki oczyszczacz, który idealnie wpasuje się w niewielki metraż mieszkania.

Wszystkie wymienione cechy oczyszczaczy dla jednych użytkowników będą stanowić sporą przeszkodę, a dla innych są zupełnie nieistotne. Jeżeli możesz pozwolić sobie na droższą wersję urządzenia, cena będzie dla Ciebie drugorzędna.

Regularna wymiana lub czyszczenie filtrów dla niektórych posiadaczy oczyszczacza powietrza wcale nie będzie stanowić kłopotu i sprawiać trudności. Jak widzisz, minusy, o których wspomnieliśmy, wcale nie muszą być dosłownymi „minusami” 🙂

Reklama

Ranking oczyszczaczy powietrza. Od czego zacząć?

Podjąłeś decyzję, że oczyszczacz powietrza stanie się członkiem Twojej rodziny? To fantastyczna wiadomość! Założę się, że właśnie powiedziałeś do siebie „Który model wybrać? Nie znam się na tym. Skąd mam wiedzieć, który będzie najlepszy?”.

Nie martw się, całkowicie Cię rozumiem! Pośpiesznie przychodzę Ci z pomocą i garścią wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie najlepszej decyzji. Gotów? Zaczynamy!

Sypialnia czy salon? Oto jest pytanie!

Aby oczyszczacz spełnił wszystkie oczekiwania i był odpowiedzią na Twoje potrzeby, przed zakupem warto dokładnie przemyśleć kilka aspektów. Na pewno chcesz, żeby Twój oczyszczacz powietrza towarzyszył Ci jak najdłużej i stał się Twoją elektroniczną bratnią duszą. Jak dokonać trafionego zakupu?

Zacznijmy od określenia, w jakim pomieszczeniu planujesz umieścić oczyszczacz. Pamiętaj, że urządzenie dobieramy do konkretnego pokoju, a nie całego domu. Powietrze pomiędzy pomieszczeniami i piętrami nie miesza się tak intensywnie, jak mogłoby się wydawać.

Warto więc dokładnie przemyśleć, czy oczyszczacz będzie używany najczęściej w sypialni, salonie, a może pokoju dziecka? Zawsze możesz przenieść urządzenie do innego pokoju, w zależności od potrzeb.

Co to jest CADR?

Kolejny aspekt to wydajność, określana bardzo często jako CADR lub przepływ powietrza w m3/h. Co oznaczają te dziwnie wyglądające symbole? Najprościej mówiąc, to ilość powietrza, którą urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.

Im wyższa wartość wskaźnika, tym szybciej usunie zanieczyszczenia z powietrza. Dla ułatwienia producenci podają również maksymalną powierzchnię pomieszczenia, na którym najlepiej sprawdzi się oczyszczacz (w m2).

Niestety każdy producent w nieco inny sposób przelicza CADR na metry kwadratowe. Mamy na to swoje rozwiązanie – naszym rankingu oczyszczaczy powietrza przyjmiemy zapotrzebowanie 8,5m3/h na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. W ten sposób przedstawione produkty będzie zdecydowanie łatwiej i wygodniej porównać.

Klarowne powietrze – jaki filtr wybrać?

Przejdźmy do rodzajów filtrów w urządzeniu. Wiele produktów może kryć w sobie połączenie kilku rodzajów filtrów, aby zapewnić maksymalnie wydajną pracę i tym samym – nieskazitelne powietrze. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów, dlatego skupimy się na kilku wybranych. Jakie filtry masz do wyboru i jaka jest ich rola?

Rodzaj filtraRola
WstępnyWyłapywanie większych cząsteczek (włosy, kurz, sierść)
HEPAPozbywanie się mikroskopijnych cząsteczek (PM 2,5), bakterii, wirusów
WęglowyUsuwanie zapachów i lotnych związków organicznych
KrzemionkowyPochłanianie szkodliwych tlenków (np. powstałe w wyniku ruchu samochodowego)
WodnyFiltrowanie większych cząsteczek (kurz, sierść)

Nie za głośno?

Martwisz się, że oczyszczacz w sypialni równa się niespokojny i zakłócony sen? Perspektywa pobudki z bólem głowy przed ważnym dniem w pracy lub egzaminem brzmi, delikatnie mówiąc, nieciekawie.

Możesz jednak odetchnąć z ulgą! Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom nawet bardzo wymagających klientów i wyposażyli urządzenia w tryb nocny.

Podczas działania w trybie nocnym oczyszczacz pracuje ciszej, a dodatkowo wyłącza lub przygasza mniej istotne kontrolki. Twój sen jest nie tylko spokojny i regenerujący, ale również zdrowy, bo powietrze, które wdychasz, aż kipi od świeżości.

Nie wahaj się i używaj oczyszczacza w sypialni czy pokoju dziecka. Gdzie znajdziesz informację o głośności? W danych o urządzeniu wartość tego parametru podawana jest w decybelach (dB).

Czujniki i wskaźniki – błyskotliwi badacze

Czy konieczny jest zakup urządzenia z dodatkowymi czujnikami i wskaźnikami? To oczywiście nie jest obowiązek, ale uwierz mi, że mogą w znacznym stopniu ułatwić korzystanie z urządzenia i jego konserwację.

Dzięki nim dowiesz się, że jakość powietrza w Twoim domu spada lub kiedy należy wymienić filtr. Jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem? Świetnie! Co masz do wyboru?

rodzaje czujników w oczyszczaczu powietrza
Czujnik jakości powietrza, zapachów, światła, wilgotności lub stężenia pyłów to tylko kilka propozycji, które może zaoferować Ci oczyszczacz powietrza.

Dla ułatwienia producenci projektują wskaźniki w formie kolorów (np. czerwony, zielony) oraz wskaźniki numeryczne.

rodzaje wskaźników w oczyszczaczach powietrza
Wskaźnik jakości powietrza, temperatury, wymiany i czyszczenia filtra to główne parametry, na które zwracamy uwagę w rankingu. Z pewnością okażą się pomocne w utrzymaniu idealnego powietrza w Twoim domu.

Kapitan u steru

W zależności od marki i modelu oczyszczacza, do dyspozycji masz kilka sposobów sterowania. Wielbiciele urządzeń mobilnych z pewnością zainteresują się dowodzeniem za pomocą aplikacji mobilnej, a zwolennicy klasycznego podejścia do sprzętów elektronicznych mogą wybrać sterowanie za pomocą przycisków na intuicyjnym panelu lub za pomocą wygodnego pilota. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Dodatkowe, choć niemniej ważne

Oczyszczacz powietrza może być wyposażony w kilka dodatkowych funkcji. Rzecz jasna, nie każdemu użytkownikowi okażą się potrzebne. Jak widzisz, wiele zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i upodobań.

Jakie dodatkowe opcje znajdziesz w oczyszczaczach? Do dyspozycji masz przykładowo tryb automatyczny, timer, blokadę rodzicielską lub różne poziomy prędkości wentylatora.

Tani czy drogi?

Przed dokonaniem ostatecznego zakupu warto zorientować się, jaka jest dostępność części zamiennych do urządzenia i serwisowanie urządzenia. Niska cena urządzenia nie we wszystkich przypadkach oznacza słabą jakość, jednak może się zdarzyć, że tańszy sprzęt ostatecznie będzie nas drogo kosztował, ze względu na cenę części lub wysoką awaryjność.

Reklama

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – udany duet?

Rozważasz zakup oczyszczacza powietrza z nawilżaczem? Zastanawiasz się, jakie są wady i zalety takich urządzeń 2w1? W takim razie nie zwlekaj i czytaj dalej!

Oczyszczacz z nawilżaczem ma kilka sporych plusów. Po pierwsze – oszczędzasz miejsce. Obie funkcje są ukryte w jednym urządzeniu, więc nie musisz przeznaczać dodatkowych „metrów” na ustawienie dwóch sprzętów w domu.

Nawilżacz przyda się w domach, w których trudno jest utrzymać optymalny poziom wilgotności powietrza (okolice 50%). Nawilżacz jest praktyczny szczególnie zimą, kiedy kaloryfery wysuszają powietrze, którym oddychamy.

Suche powietrze pogarsza jakość naszego snu, wysusza śluzówki, zwiększając podatność na infekcje. Z pewnością urządzenie docenią alergicy i astmatycy. Jeśli chodzi o minusy tych urządzeń, wielu użytkowników narzeka na głośną pracę urządzenia.

W takim przypadku włączenie na noc nie będzie dobrym pomysłem. Lepiej uruchomić funkcję nawilżania tuż przed pójściem spać i w trakcie dnia. Należy również kontrolować ilość wody w zbiorniku.

Oczyszczacz powietrza z lampą UV – czy warto?

Lampy UV cieszą się ogromną popularnością w kosmetologii i medycynie. Czy są skutecznym i dobrym rozwiązaniem również w naszych domach? Zdania są dosyć mocno podzielone.

Zwolennicy argumentują, że lampy UV eliminują mikroorganizmy, bakterie i wirusy. Przeciwnicy twierdzą, że technologia ta w urządzeniach domowych jest niezbyt efektywna i raczej powinniśmy zwracać uwagę na to, aby była dodatkiem w urządzeniu, niż samodzielnym rozwiązaniem do walki z drobnoustrojami. Dlaczego?

Mówi się o zbyt krótkim czasie naświetlania i niewielkiej mocy, przez co lampa UV nie jest w stanie całkowicie wyeliminować szkodliwych bakterii i wirusów. Wiele osób uważa, że z tego powodu powinna być stosowana jako dodatkowy, wspomagający system filtracji.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Zdecydowałeś, jakie parametry i funkcje oczyszczacza powietrza będą idealne dla Ciebie? Nie możesz się doczekać, aż znajdziesz swoje perfekcyjne urządzenie, które na stałe zamieszka w Twoim domu?

Przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji w rankingu oczyszczaczy powietrza w różnych przedziałach cenowych. Sprawdź, który model z naszego rankingu 2023 już dziś zaprosisz do swojego domu!

Reklama

Oczyszczacz powietrza do 1500 zł

HB AP3090DWF

Oczyszczacz powietrza HB AP3090DWF
Oczyszczacz powietrza HB AP3090DWF, ok. 900 zł

Szukasz oczyszczacza powietrza do niewielkiego mieszkania?

Oczyszczacz powietrza HB AP3090DWF to sprytna machina o wydajności 400m3/h, która idealnie nadaje się do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 47m2.

W jej wnętrzu proces filtracji odbywa się 3-stopniowo. Co za tym stoi? Okazuje się, że filtr wstępny PP, filtr HEPA i jonizacja to skuteczne trio.

Wszystko dzieje się za sprawą systemu oczyszczania powietrza APT. Filtr wstępny wyłapuje włosy, kurz i sierść zwierząt, tym samym przedłużając żywotność filtra HEPA™. Drugi z filtrów (HEPA™) to gwarancja wysokiej skuteczności, nawet do 99,97%.

Został połączony z drobinami aktywnego węgla, dzięki czemu bez trudu oczyszcza powietrze z pyłów PM 2,5 i PM 10, pyłków, grzybów, roztoczy, dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów.

Na zakończenie swoją pracę wykonuje jonizator powietrza, który emituje nawet do 2 milionów jonów ujemnych na cm2. Cudowne powietrze niczym podczas spaceru po lesie bez wychodzenia z domu? Jak najbardziej!

Jesteś zwolennikiem sterowania urządzeniami za pomocą Wi-Fi? Już dzisiaj możesz być zdalnym kapitanem wszędzie tam, gdzie masz dostęp do Internetu.

Oczyszczacz HB AP3090DWF oferuje Ci opcję nawigowania zdalnego ze smartfona, a aplikacja Smart Life umożliwia monitorowanie na bieżąco jakości powietrza w Twoim domu. Będąc w pobliżu oczyszczacza możesz skorzystać z dotykowego panelu sterowania na urządzeniu.

Sprzęt oferuje Ci 3 poziomy mocy oczyszczania powietrza i czytelny wyświetlacz LED, który pokaże Ci informacje na temat poziomu zanieczyszczenia i aktywnych aktualnie funkcji.

Na Twoje rozkazy czekają również funkcje Auto i Sleep, gotowe spełnić wszystkie potrzeby w dzień i w nocy.

O najwyższą jakość oczyszczania powietrza wokół Ciebie dba wskaźnik jakości powietrza i wskaźnik zużycia filtrów, które niezwłocznie poinformują Cię o poziomie zanieczyszczeń i konieczności wymiany filtra. Tacy asystenci są z całą pewnością niezastąpieni!

Cechy:

 • Moc – 65 W.
 • Wydajność (CADR) – 400 m3/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – do 47m2.
 • Jonizator – tak.
 • Głośność – 53 dB.
 • Sterowanie – panel i aplikacja.
 • Filtr – wstępny, HEPA.
 • Nadaje się do niewielkiego mieszkania.
 • Filtr usuwa nieprzyjemne zapachy.
 • Ma 3 poziomy mocy oczyszczania.
 • Informacje widzisz na wyświetlaczu LED.
 • Ma funkcję auto i sleep.
 • Czystość powietrza i zużycie filtrów pokazuje Ci wskaźnikiem.

Haus & Luft HL-OP-20

Oczyszczacz powietrza Haus & Luft HL-OP-20
Oczyszczacz powietrza Haus & Luft HL-OP-20, cena ok. 1100 zł

Chcesz, żeby oczyszczacz usuwał z powietrza zanieczyszczenia, zapach zwierzaków i dymu papierosowego?

Haus & Luft HL-OP-20 to oczyszczacz powietrza, który najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach domowych i biurowych o powierzchni do 56,6 m2. Jaka jest jego wydajność? Skuteczność oczyszczania to 481 m3/h.

Wysoka efektywność oczyszczania powietrza, która osiąga 99,98%, zawdzięczana jest 5-stopniowej filtracji powietrza w technologii OxyFrisch+ i zastosowaniu filtra HEPA13. Co sprawia, że oczyszczacz tak doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami w pomieszczeniu?

Wyobraź sobie, że 5-stopniowa filtracja to miniaturowa fabryka, składająca się z kilku działów. Pierwszy z nich to wymienny, 3-warstwowy filtr wewnętrzny.

Drugi sektor to filtr wstępny, który zajmuje się oczyszczaniem powietrza z kurzu, alergenów, sierści i włosów.

Kolejny dział to filtr z węglem aktywnym, który w mig rozprawia się ze szkodliwymi gazami i zapachami. W gotowości czeka już filtr HEPA13 – specjalista od zasadniczego oczyszczania powietrza z kurzu, dymu, zarodników grzybów, alergenów i pyłków.

Ostatnie, choć równie istotne, to lampa UV i jonizator. Dzięki niezawodnej pracy takiego zespołu, do Twoich płuc trafia świeże i czyste powietrze. Świetna robota!

Co powiesz na funkcję Auto, która samoczynnie monitoruje jakość powietrza w pomieszczeniu? Automatycznie dostosowuje prędkość oczyszczania do panujących warunków, kiedy Ty odpoczywasz.

W jaki sposób oczyszczacz poinformuje Cię o stopniu zanieczyszczenia powietrza? Odpowiedź jest prosta! Emituje poświatę w odpowiednim kolorze. Kolor czerwony oznacza, że powietrze jest silnie zanieczyszczone, a barwa niebieska wskazuje, że powietrze, którym oddychasz, jest maksymalnie oczyszczone.

Przydatna i praktyczna funkcja Sleep zadba o najlepszą jakość Twojego snu. Redukuje prędkość wentylatora, wyłącza diody i efekty iluminacyjne, dzięki czemu praca jest cicha i dyskretna. Ty i wszyscy domownicy mogą rozkoszować się zdrowym i spokojnym snem.

Oczyszczacz został wyposażony w 4 poziomy prędkości oraz timer – 2, 4 i 8-godzinny. Po wybranym czasie urządzenie wyłączy się automatycznie, więc nie musisz martwić się, że nie ma Cię w pobliżu.

Sterowanie odbywa się za pomocą pilota, więc zapomnij o konieczności podchodzenia do oczyszczacza i zmieniania ustawień.

Blokada panelu sterującego zapobiegnie przypadkowemu włączeniu lub zmianie parametrów urządzenia, więc ta opcja spodoba się szczególnie rodzicom. Dzięki niej zapewnione jest bezpieczeństwo maluchów i – samego urządzenia.

Dodatkowym plusem jest czytelny wskaźnik, który poinformuje Cię o konieczności wymiany filtra węglowego i HEPA13.

Cechy:

 • Moc – 70 W.
 • Wydajność (CADR) – 481 m3/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – do 56,6 m2.
 • Jonizator – tak.
 • Głośność – 62 dB.
 • Sterowanie – pilot.
 • Filtr – wstępny, HEPA13, z węglem aktywnym.
 • Oczyszcza powietrze w 5 stopniach.
 • Filtry usuwają zanieczyszczenia i brzydkie zapachy.
 • Ma lampę UV.
 • Ma tryb automatyczny i sleep.
 • Kolorowy wskaźnik pokazuje Ci poziom zanieczyszczenia powietrza.
 • Ma 4 poziomy prędkości.
 • Ustawiasz czas pracy na timerze.
 • Ma blokadę rodzicielską.
 • Wskaźnik daje znać, kiedy czas na wymianę filtra.

Oczyszczacz powietrza do 3000 zł

Welltec APH420H

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Welltec APH420H
Welltec APH420H, ok. 2600 zł

Chcesz oczyszczać i jednocześnie nawilżać powietrze w domu?

Oczyszczacz powietrza Welltec APH420H usuwa niebezpieczne pyłki, alergeny, kurz i sierść. Jednocześnie nawilża powietrze, kiedy wlejesz wodę do specjalnego zbiornika.

Zbiornik ma pojemność 1,5 l, a urządzenie nawilża powietrze z wydajnością do 200 ml/godzinę.

Powietrze jest oczyszczane w 7 – krokach, czyli 6 filtrami i jonizatorem. Filtr wstępny zatrzymuje duże cząsteczki, a filtr HEPA H13 łapie pyłki PM2,5, pleśń, kurz, roztocza i alergeny.

Filtr z węglem aktywnym i zeolitowy usuwają brzydkie zapachy i szkodliwe gazy. Pomaga im filtr zimnej katalizy, który wyłapuje tlenek węgla, czy amoniak.

Powietrze przechodzi przez jonizator, który uwalnia jony ujemne. Powietrze jest świeże i rześkie, a Twoje samopoczucie lepsze. Na koniec filtr wodny nawilża przepływające powietrze, które później wydostaje się do pokoju.

Żywotność filtrów to co najmniej 6 miesięcy. Wskaźnik da Ci znać, kiedy czas na ich wymianę.

Oczyszczacz świetnie sprawdza się w dużych mieszkaniach i biurach o powierzchni do 80 m². To dzięki wydajnemu wentylatorowi, który zapewnia przepływ czystego powietrza do 394 m³/godzinę (CADR).

Dopasowujesz pracę oczyszczacza do swoich potrzeb. Ma 5 prędkości wentylatora i 2 tryby pracy. Tryb auto sam dopasowuje prędkość wentylatora do aktualnego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Tryb sleep przydaje się w nocy. Oczyszczacz pracuje na minimalnych obrotach i przygasza światełka na panelu sterowania. Jest cichy i nie przeszkadza Ci, kiedy odpoczywasz.

Oczyszczacz pokazuje Ci jakość powietrza za pomocą kolorów. Zielony oznacza czyste powietrze, a niebieski umiarkowane. Żółty to alarmująca jakość powietrza, a czerwony oznacza powietrze niebezpieczne dla zdrowia.

Programujesz czas, po jakim oczyszczacz ma się włączyć lub wyłączyć dzięki timerowi (od 1 do 12 godzin).

Maksymalna głośność urządzenia to 56 dB. To mniej więcej odgłos normalnej rozmowy, więc nie powinien Ci przeszkadzać w salonie, czy w kuchni.

Sterujesz panelem na obudowie, pilotem, albo aplikacją. Dzięki pilotowi i aplikacji zmieniasz ustawienia zdalnie i nie musisz podchodzić do oczyszczacza.

W aplikacji włączasz i wyłączasz urządzenie, ustawiasz prędkość wentylatora i tryb pracy. Ustawiasz harmonogram pracy w oparciu o temperaturę, stężenie pyłków, albo godzinę.

Informacje widzisz na wyświetlaczu LED, który pokazuje poziom cząstek PM2,5, aktualną wilgotność i temperaturę.

Oczyszczacz zapewnia bezpieczną pracę. Blokada dziecięca uniemożliwia przypadkową zmianę ustawień. Czujnik wyłącza oczyszczacz, kiedy otwierasz pokrywę. Czujnik przechylenia odcina zasilanie, kiedy za mocno nachylisz urządzenie.

W zestawie dostajesz pilot, 3 filtry wstępne, 3 filtry HEPA H13, 3 kasety filtracyjne (z filtrem węglowym, zimnej katalizy, zeolitowym) i 1 filtr wodny.

Cechy:

 • Moc – 56,3 W.
 • Wydajność (CADR) – 394 m³/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – do 80 m2.
 • Wydajność nawilżania – do 200 ml/godzinę.
 • Pojemność zbiornika na wodę – 1,5 l.
 • Jonizator – tak.
 • Waga – 10,8 kg.
 • Głośność – 56 dB.
 • Sterowanie – panel, pilot i aplikacja.
 • Nawilża powietrze.
 • Oczyszcza powietrze w 7 krokach.
 • Ma wskaźnik wymiany filtrów.
 • Ma 5 prędkości wentylatora.
 • Ma 2 tryby pracy (automatyczny i sleep).
 • Jakość powietrza pokazuje kolorowy wskaźnik.
 • Ustawiasz czas pracy na timerze.
 • Zdalnie sterujesz aplikacją lub pilotem.
 • Ma blokadę przed dziećmi i system zabezpieczeń.

Electrolux Pure A9 PA91-404

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-404
Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-404, ok. 1500 zł

Chcesz, żeby czyste i świeże powietrze docierało do każdego zakątka pokoju?

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-404 to sprytne urządzenie, które najbardziej efektywnie pracuje w pomieszczeniach o powierzchni do 57m2. Wydajność oczyszczania wynosi 485 m3/h.

Oczyszczacz wytwarza spiralny ruch powietrza (system AirSurround), co pozwala na dotarcie do wszystkich, nawet trudno dostępnych zakątków pomieszczenia. Efektywnie oczyszcza każdą strefę, gwarantując naturalną cyrkulację powietrza.

Twój elektroniczny, osobisty asystent został wyposażony w system PureSense. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

To technologia, która nieustannie dokonuje pomiarów poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Jednocześnie reguluje przepływ powietrza i za pomocą kilku kolorów sygnalizuje aktualną jakość atmosfery wokół Ciebie.

Technologia głębokiej filtracji wychwytuje do 99% szkodliwych bakterii, substancji drażniących, roztoczy czy alergenów. Dzięki niej oddychasz czystym i zdrowym powietrzem, za co Twój organizm z pewnością będzie Ci wdzięczny.

Filtr węglowy, który umieszczasz w urządzeniu, posiada inteligentny znacznik. Dzięki niemu oczyszczacz dokładnie wie, jak skutecznie działa filtr i zna poziom jego zużycia.

Jest to wygodne rozwiązanie, bo niezwłocznie otrzymujesz informację, kiedy trzeba go wymienić. A to wszystko dzieje się bez Twojej ingerencji!

Podczas Twojej nieobecności w domu oczyszczacz pracuje z najwyższą wydajnością (np. w trybie auto), a kiedy odpoczywasz lub śpisz – zamienia się w cichego ochroniarza.

W trybie nocnym pracuje z głośnością jedynie 17 dB, które odpowiadają szeptowi. Już nic nie zakłóci Twojego spokojnego i zdrowego snu.

Dzięki aplikacji możesz wygodnie obsługiwać swój oczyszczacz nawet wtedy, kiedy nie ma Cię w pobliżu. W dowolnej chwili sprawdzisz jakość powietrza w domu.

Co więcej, z łatwością dostosujesz preferencje oraz sprawdzisz podsumowania z pracy oczyszczacza. Poprzez aplikację możesz uruchomić funkcję jonizatora, co wpływa na poprawę wydajności urządzenia i tym samym – jakości powietrza w Twoim domu.

Oczyszczacz ma nowoczesny wygląd i świetnie odnajdzie się zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym wnętrzu. Producent zdecydował się na ograniczenie zużycia plastiku do minimum, wykorzystując przede wszystkim metal, drewno i materiał.

Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych. Electrolux Pure A9 PA91-404 jest rekomendowany przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Cechy:

 • Moc – 28 W.
 • Wydajność (CADR) – 485 m3/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – do 57m2.
 • Jonizator – tak.
 • Głośność – 49 dB.
 • Sterowanie – aplikacja.
 • Filtr – węglowy.
 • Równomiernie rozprowadza powietrze po pokoju.
 • Na bieżąco bada jakość powietrza technologią PureSense.
 • Filtr ma znacznik, który pokazuje, kiedy czas na wymianę.
 • Ma tryb nocny i automatyczny.
 • W trybie nocnym generuje dźwięk tylko 17 dB.

Samsung AX60R5080WD/EU

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD/EU
Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD/EU, ok. 1500 zł

Szukasz dyskretnego i nowoczesnego oczyszczacza powietrza, który ładnie wygląda w salonie?

Samsung AX60R5080WD/EU to oczyszczacz, który jest dyskretny i nie rzuca się w oczy. Ma białą obudowę i sprawdza się w każdym wnętrzu. Wydajnie pracuje pomieszczeniach o wielkości do 54,9 m2. Jego wydajność to 467 m3/h.

3-kierunkowy przepływ powietrza pozwoli Ci dokładnie oczyścić całą przestrzeń wokół Ciebie, docierając do różnych zakamarków.

Samodzielnie i automatycznie dostosowuje pracę do wykrytego poziomu zanieczyszczenia. Ogólna jakość powietrza w Twoim domu sygnalizowana jest za pomocą kolorów, gdzie barwa niebieska oznacza, że powietrze jest idealnie czyste.

Oczyszczacz został wyposażony w laserowy czujnik stężenia pyłu, który wykrywa cząsteczki o wielkości mniejszej niż 1 nanometr. Czytelny, numeryczny wyświetlacz poinformuje Cię o stężeniu cząstek PM 1,0, PM 2,5 oraz PM 10.

Czujnik gazu wykrywa w powietrzu obecność lotnych związków organicznych, na przykład benzenu i formaldehydu.

3 filtry zadbają o doskonałą jakość powietrza w Twoim domu lub biurze. Do walki z zanieczyszczeniami jako pierwszy przystępuje filtr wstępny, którego zadaniem jest wyłapanie większych cząsteczek kurzu i sierść zwierząt.

Kolejną batalię stacza filtr dezodorujący, który rozprawia się ze szkodliwymi gazami. Działania bojowe kończy filtr HEPA, usuwający nawet do 99,97% drobnych cząsteczek pyłu.

Tryb automatyczny bada jakość powietrza, dobiera moc i prędkość pracy wentylatora. Twój wysiłek zredukowany jest do minimum, a przy okazji zaoszczędzisz na zużyciu prądu.

W trybie nocnym oczyszczacz pracuje z głośnością tylko 21 dB. W tym czasie wyświetlacz jest wyłączony, więc nic nie będzie Cię rozpraszać.

W jaki sposób możesz sterować urządzeniem? Jest to możliwe za pomocą Wi-Fi. Wystarczy, że masz dostęp do Internetu i szybko możesz sprawdzić aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza w domu.

Aplikacja SmartThings umożliwia zdalną kontrolę nad różnymi funkcjami. Nawigować możesz również za pomocą komend głosowych lub klasycznie – na panelu dotykowym.

O konieczności wymiany filtra niezwłocznie poinformuje Cię alarm w postaci ikony na ekranie. Przedni wlot na obudowie ułatwia dostęp do filtra i jego konserwację. Wbudowany timer umożliwia zaprogramowanie dokładnej godziny wyłączenia oczyszczacza.

Dla rodziców pomocna będzie blokada rodzicielska, zapewniająca bezpieczeństwo i uniemożliwiająca przypadkową zmianę ustawień.

Plusem są wbudowane, ukryte w obudowie kółka, które gwarantują wygodne przemieszczanie urządzenia.

Cechy:

 • Moc – 60 W.
 • Wydajność (CADR) – 467 m3/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – do 54,9 m2.
 • Jonizator – nie.
 • Głośność – 50 dB.
 • Sterowanie – aplikacja, panel dotykowy, głosowe.
 • Filtr – wstępny, dezodorujący, HEPA.
 • Jest dyskretny i ładnie wygląda w każdym pomieszczeniu.
 • Równomiernie rozprowadza powietrze po całym pokoju.
 • Ma tryb automatyczny i sam bada jakość powietrza.
 • Ma tryb nocny.
 • W trybie nocnym generuje hałas 21 dB.
 • Ma alarm wymiany filtra.
 • Ustawiasz czas pracy na timerze.
 • Ma blokadę rodzicielską.
 • Wygodnie go przenosisz dzięki kółkom.

Stadler Form Roger

Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger, ok. 1700 zł

Masz alergię?

Stadler Form Roger to oczyszczacz powietrza, z którym zaprzyjaźnią się wszyscy alergicy. Ma atest ECARF, więc jest bezpieczny dla alergików i osób z astmą. Dodatkowo ma atest PZH, więc jest też bezpieczny dla środowiska.

Filtruje powietrze systemem Dual Filter™. To połączenie filtra HEPA z aktywnym węglem. Filtr HEPA skutecznie usuwa z powietrza drobniejsze zanieczyszczenia, a aktywny węgiel pozwala na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów.

Filtr HEPA chroniony jest przez filtr wstępny, który w mig wychwytuje i usuwa większe cząsteczki kurzu i brudu. Inteligentny zegar filtra wskaże, kiedy należy go wymienić.

Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni do 61,3 m2. Jego wydajność to aż 521 m3/h, a w ciągu godziny wymienia powietrze 3 razy!

Ma 5 poziomów pracy oraz dwa czujniki, które nieustannie monitorują jakość powietrza w Twoim domu lub biurze. Zintegrowany wskaźnik jakości powietrza za pomocą kolorów informuje Cię, kiedy jego jakość spada.

Inteligentny tryb Auto samoczynnie dostosowuje wydajność oczyszczania powietrza, dzięki czemu nie musisz się o nic martwić. Zawsze możesz wziąć głęboki i zdrowy oddech!

Tryb nocny oferuje Ci możliwość przyciemnienia lub wyłączenia kontrolek LED, więc nic nie zakłóci Twojego snu. Sterowanie odbywa się za pomocą wygodnego, dotykowego panelu.

Cechy:

 • Moc – 100 W.
 • Wydajność (CADR) – 521 m3/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – do 61,3 m2.
 • Jonizator – nie.
 • Głośność – 65 dB.
 • Sterowanie – panel dotykowy.
 • Filtr – wstępny, HEPA, z węglem aktywnym.
 • Jest bezpieczny dla alergików i astmatyków.
 • Ma atest ECARF i atest PZH.
 • Filtr usuwa brzydkie zapachy.
 • Wskaźnik pokazuje, kiedy czas na wymianę filtra.
 • Ma 5 poziomów pracy.
 • Ma tryb auto i tryb nocny.

Panasonic F-VXR50G

Oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR50G
Oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR50G, ok. 2000 zł

Chcesz oczyszczać, nawilżać i jednocześnie odświeżać powietrze w domu?

Panasonic F-VXR50G to oczyszczacz z funkcją aż 3w1. Nie tylko usuwa zanieczyszczenia z powietrza, ale też je nawilża i odświeża.

Technologia Nanoe usuwa do 99,9% bakterii i wirusów z powietrza w Twoim domu. Na czym polega?

Mikroskopijne i elektrostatyczne cząsteczki wody są rozprowadzane po pokoju, jednocześnie eliminują uciążliwe alergeny, grzyby i wirusy. Nie tylko neutralizują nieprzyjemne zapachy, ale także nawilżają powietrze, co dodatkowo wpływa pozytywnie na stan Twoich włosów i skóry.

Oczyszczacz jest wyposażony w trzy filtry - HEPA, dezodoryzujący i nawilżający. Wskaźnik wymiany filtra poinformuje Cię o podjęciu koniecznych działań.

Cztery czujniki dbają o Twoją wygodę, a dzięki nim urządzenie działa niemal bezobsługowo. Czujnik wilgotności, światła, zanieczyszczeń i zapachu non stop monitorują Twoje otoczenie i samodzielnie sterują mocą działania urządzenia.

Urządzenie najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni do 32,6 m2. Wydajność oczyszczania CADR to 276,8 m3/h.

Oszczędność energii możliwa jest dzięki EcoNavi. Funkcja ta rozpoznaje Twój tryb życia i obecność domowników. Monitoruje jakość powietrza i usuwa zanieczyszczenia w ten sposób, abyś po powrocie do domu cieszył się zdrowym i oczyszczonym powietrzem.

Plusem jest tryb automatyczny oraz tryb nocny, który charakteryzuje się niską wydajnością i głośnością na poziomie jedynie 18 dB, która jest podobna do szumu liści.

Sterowanie odbywa się za pomocą wygodnego, dotykowego panelu sterowania. Dla rodziców istotna i praktyczna będzie funkcja blokady, która zapewnia bezpieczeństwo zarówno ciekawskim maluchom, jak i samemu oczyszczaczowi.

Oczyszczacz ma atest PZH, więc jest bezpieczny dla ludzi i środowiska. Jest też rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Cechy:

 • Moc – 46 W.
 • Wydajność (CADR) – 276,8 m3/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – do 32,6 m2.
 • Jonizator – nie.
 • Głośność – 51 dB.
 • Sterowanie – panel.
 • Filtr – HEPA, dezodoryzujący, nawilżający.
 • Nawilża i odświeża powietrze.
 • Usuwa brzydkie zapachy.
 • Ma wskaźnik wymiany filtrów.
 • Ma 4 czujniki, które badają otoczenie.
 • Oszczędzasz prąd z funkcją EcoNavi.
 • Ma tryb auto i tryb nocny.
 • W trybie nocnym generuje dźwięk na poziomie 18 dB.
 • Ma blokadę rodzicielską.
 • Ma atest PZH i rekomendację PTA.

Sharp UA-HG50E-L

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG50E-L
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG50E-L, ok. 2300 zł

Czujesz, że powietrze w Twoim domu jest suche?

Sharp UA-HG50E-L to oczyszczacz powietrza 2w1, który ma funkcję nawilżania. Z łatwością pozwoli Ci nie tylko pozbyć się zanieczyszczeń powietrza z różnych zakamarków mieszkania, ale także dokładnie nawilży powietrze w pokoju.

Dzięki odpowiedniemu nawilżaniu powietrza zauważysz poprawę kondycji włosów i skóry. Wydajność nawilżania wynosi 450 ml/h, a pojemność zbiornika na wodę to 2,5 l.

Oczyszczacz ma 3 filtry - wstępny, HEPA i węglowy. Filtr wstępny wyłapuje wszystkie większe cząsteczki, na przykład włosy i sierść zwierząt. Filtr HEPA niezwłocznie zajmie się małymi drobinami kurzu i alergenami, a filtr węglowy zlikwiduje nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy.

Czym wyróżnia się Sharp UA-HG50E-L? Jego tajną bronią jest technologia Plasmacluster. To jonizacja kationowo-anionowa, która jest bezlitosna dla pleśni, bakterii, wirusów i alergenów.

Wszystko dzieje się za pomocą klastrów plazmowych, czyli maleńkich, niewidocznych gołym okiem struktur. Wykorzystując tryb Ion Shower, zapewnisz w powietrzu wysokie stężenie jonów.

Urządzenia z technologią Plasmacluster redukują aktywność wirusów grypy oraz A/H1N1 (świńska grypa), H5N1 (ptasia grypa) oraz FCoV (koronawirus kotów).

Tryb Plasmacluster Ion Spot zapewni doskonałą jakość powietrza nawet w odległych strefach w pomieszczeniu. Doskonała cyrkulacja powietrza zapewniona jest przez wylot powietrza pod kątem 20°.

Oczyszczacz dysponuje aż 6 czujnikami, które bacznie obserwują całe otoczenie. Za ich sprawą poziom pracy jest optymalny, a Ty możesz w każdej chwili nasycić płuca zdrowym powietrzem. Czujniki samoczynnie dobierają prędkość pracy wentylatora, w zależności od poziomu zanieczyszczeń.

Urządzenie najbardziej efektywnie pracuje w pomieszczeniach o powierzchni do 36 m2, a jego wydajność wynosi 306 m3/h.

Oczyszczacz ma aż 6 trybów pracy – Auto, Sen, Pyłki, Maksymalny, Średni oraz Niski, więc oczyszczacz perfekcyjnie odpowie na każdą Twoją potrzebę.

Przyda Ci się tryb Intelligent, który bada stężenie PM2,5, ilość kurzu, zapachy, temperaturę, wilgotność, ruch i jasność w pomieszczeniu. Oczyszczacz automatycznie dobiera parametry, skrupulatnie analizując wszystkie dane.

Cechy:

 • Moc – 33 W.
 • Wydajność (CADR) – 306 m3/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – do 36 m2.
 • Wydajność nawilżania – 450 ml/h.
 • Pojemność zbiornika na wodę – 2,5 l.
 • Jonizator – tak.
 • Głośność – 54 dB.
 • Filtr – wstępny, HEPA, węglowy.
 • Nawilża powietrze.
 • Uwalnia jony dzięki technologii Plasmacluster.
 • Równomiernie rozprowadza powietrze po pokoju.
 • Bada otoczenie 6 czujnikami.
 • Ma 6 trybów pracy.
 • Tryb Intelligent sam dobiera optymalne parametry oczyszczacza.

Dyson Pure Hot+ Cool HP04

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+ Cool HP04
Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+ Cool HP04, ok. 2900 zł

Chcesz chłodzić i ogrzewać powietrze w pokoju?

Dyson Pure Hot + Cool HP04 to oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia i ogrzewania. W tej z pozoru niewielkiej obudowie mieści się prawdziwa manufaktura.

Deklarowany przez producenta przepływ powietrza wynosi aż 1116 m3/h. Wydajność oczyszczania to 277m3/h, więc najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 32,6 m2.

Oczyszczacz rozprowadza po pomieszczeniu ponad 290 l powietrza na sekundę! Powietrze emitowane jest w zakresie 350˚, co gwarantuje dokładne wymieszanie i przemieszczanie po całym wnętrzu.

Urządzenie automatycznie wykrywa zanieczyszczenia w powietrzu, przechwytuje drobne cząstki i rozprowadza czyste i ciepłe powietrze dzięki funkcji technologii Air Multiplier™.

Trzy inteligentne czujniki wykrywają niewidoczne gołym okiem cząsteczki i gazy, po czym niezwłocznie Cię o tym informują w czasie rzeczywistym. Dokładnie wiesz, jaka jest aktualna jakość powietrza wokół Ciebie.

Filtr został wykonany w większości z włókien borokrzemianowych HEPA klasy H-13. Co oznaczają te wszystkie cyfry? Krótko mówiąc – Twój oczyszczacz usuwa nawet do 99,95% cząsteczek o wielkości do 0,1 mikrona, w tym również groźne wirusy i bakterie.

Tryb automatyczny stanie się Twoim najlepszym przyjacielem. W tym trybie urządzenie samoczynnie usuwa zanieczyszczenia i utrzymuje wybraną temperaturę. Non stop monitoruje powietrze w domu i reaguje na wszelkie zmiany, więc Ty nie musisz się o nic martwić i w pełni poświęcić się odpoczynkowi.

Tryb rozproszony za pomocą unikatowego zaworu na tylnej części urządzenia rozprowadza powietrze, jednocześnie doskonale je oczyszczając.

Tryb nocny przygasza ekran, a sama praca oczyszczacza jest cicha i nie zakłóca snu domowników.

Sterujesz pilotem, albo aplikacją. Aplikacja Dyson Link pozwala na sterowanie urządzeniem w domu i poza nim. W czasie rzeczywistym jesteś poinformowany o najważniejszych parametrach jak jakość powietrza, wilgotność, temperatura lub jakość filtra.

Oczyszczacz posiada certyfikat Asthma and allergy friendly™ przyznany przez Allergy Standards Limited.

Cechy:

 • Moc – 40 W.
 • Wydajność (CADR) – 1116 m3/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – 32,6 m2.
 • Jonizator – nie.
 • Głośność – 46 dB.
 • Sterowanie – pilot, aplikacja.
 • Filtr – wstępny, HEPA, węglowy.
 • Chłodzi i ogrzewa powietrze.
 • Równomiernie rozprowadza powietrze po całym pokoju.
 • Ma 3 tryby pracy.
 • Ma certyfikat Asthma and allergy friendly™.

Oczyszczacz powietrza powyżej 3000 zł

Welltec APH1000D

Oczyszczacz powietrza z jonizacją Welltec APH1000D
Welltec APH1000D, ok. 3600 zł

Szukasz oczyszczacza, który za jednym razem usuwa zanieczyszczenia, bakterie, szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy?

Oczyszczacz powietrza Welltec APH1000D ma 7 – stopniowy system oczyszczania powietrza. Pozbywa się pyłów PM10, kurzu, roztoczy, wirusów, alergenów, brzydkich zapachów i innych zanieczyszczeń.

Filtr wstępny zatrzymuje największe cząsteczki, a filtr HEPA H13 łapie drobiny PM2,5, alergeny, czy sierść zwierzaków.

Filtr węgla aktywnego neutralizuje brzydkie zapachy. Filtr zeolitowy i zimnej katalizy zatrzymują szkodliwe gazy.

Jonizator neutralizuje działanie szkodliwych jonów dodatnich, a na koniec 6 lamp UV LED usuwa grzyby, wirusy i bakterie.

System filtrowania powietrza jest wydajny, a żywotność filtrów to co najmniej 6 miesięcy. Wskaźnik pokazuje Ci, kiedy czas na ich wymianę.

Oczyszczasz powietrze w bardzo dużych pomieszczeniach o powierzchni do 200 m2. To dzięki wydajnemu wentylatorowi, który zapewnia przepływ czystego powietrza CADR 864 m³/h.

Laserowy czujnik jakości powietrza bada aktualny poziom stężenia pyłków PM2,5. Jakość powietrza pokazuje Ci kolorowy wskaźnik. Zielony oznacza czyste powietrze, niebieski to umiarkowana jakość powietrza, a czerwony oznacza duże stężenie niebezpiecznych cząstek.

Dopasowujesz tryb pracy oczyszczacza do swoich potrzeb. Do wyboru masz 7 prędkości wentylatora i 2 tryby pracy.

Tryb automatyczny sam dobiera prędkość wentylatora do aktualnego zanieczyszczenia powietrza. Tryb sleep przydaje się w nocy. Wentylator pracuje na minimalnych obrotach i przygasza światełka na panelu sterowania. Jest cichy i nie przeszkadza Ci, kiedy odpoczywasz.

Programujesz czas, kiedy oczyszczacz ma się włączyć lub wyłączyć dzięki timerowi (od 1 do 12 godzin). Maksymalna głośność urządzenia to 55 dB. To hałas porównywalny z normalną rozmową.

Sterujesz panelem na obudowie, albo aplikacją. Dzięki aplikacji zmieniasz ustawienia na odległość, bez podchodzenia do oczyszczacza. W aplikacji np. sprawdzasz jakość powietrza, wybierasz tryb pracy i ustawiasz harmonogram.

Bezpieczna praca to podstawa. Blokada dziecięca to kombinacja przycisków, która uniemożliwia przypadkową zmianę ustawień oczyszczacza. Urządzenie wyłącza się, kiedy otwierasz pokrywę, a czujnik przechylenia odcina zasilanie, kiedy za mocno je nachylisz.

Łatwo przenosisz oczyszczacz między pokojami. Ma kółka, które ułatwiają transport.

W zestawie dostajesz komplet filtrów.

Cechy:

 • Moc – 78 W.
 • Wydajność (CADR) – 864 m³/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – do 200 m2.
 • Jonizator – tak.
 • Waga – 14,3 kg.
 • Głośność – 55 dB.
 • Sterowanie – panel i aplikacja.
 • Oczyszcza powietrze w 7 krokach.
 • Nadaje się do dużych domów i biur.
 • Jakość powietrza pokazuje kolorowy wskaźnik.
 • Ma 7 prędkości wentylatora.
 • Ma 2 tryby pracy (automatyczny i sleep).
 • Ustawiasz czas pracy na timerze.
 • Zdalnie sterujesz aplikacją.
 • Ma blokadę przed dziećmi.
 • Ma system zabezpieczeń.
 • Łatwo go przenosisz dzięki kółkom.

Kärcher AFG 100 1.024-801.0

Oczyszczacz powietrza Kärcher AFG 100 1.024-801.0
Oczyszczacz powietrza Kärcher AFG 100 1.024-801.0, ok. 7500 zł

Szukasz oczyszczacza do dużego mieszkania, albo domu?

Oczyszczacz powietrza Kärcher AFG 100 1.024-801.0 to urządzenie o subtelnej konstrukcji, które gwarantuje znakomitą jakość powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 84,7 m2. Wydajność (CADR) wynosi 720 m3/h.

W jaki sposób urządzenie dba o najlepszą jakość powietrza w Twoim domu?

Oczyszczanie odbywa się za pomocą plazmy i trójstopniowego systemu filtracji. Dzięki temu za jednym razem pozbędziesz się alergenów, pyłów zawieszonych, kurzu i nieprzyjemnych zapachów.

Wyposażenie filtrujące to filtr wstępny, HEPA i filtr z węglem aktywnym. O konieczności wymiany filtra poinformuje Cię inteligentny wskaźnik.

Generator plazmowy nie emituje szkodliwego dla zdrowia ozonu, choć bezlitośnie niszczy zanieczyszczenia w powietrzu i zapewnia sterylność atmosfery wokół Ciebie.

Czujnik VOC automatycznie mierzy poziom zanieczyszczenia powietrza w Twoim domu, kiedy Ty zajmujesz się codziennymi sprawami.

Tryb nocny zadba o najlepszą jakość Twojego snu. Cicha praca i jednocześnie rozprowadzanie czystego powietrza wokół Ciebie to gwarancja zdrowego i przyjemnego odpoczynku nocą.

Sterowanie odbywa się za pomocą dotykowego panelu kontrolnego. Urządzenie dopasuje się do Twoich preferencji – możesz zmienić kolor podświetlenia według własnych upodobań.

Cechy:

 • Moc – 60 W.
 • Wydajność (CADR) – 720 m3/h.
 • Powierzchnia oczyszczania – do 84,7 m2.
 • Głośność – 53 dB.
 • Sterowanie – panel.
 • Filtr – wstępny, HEPA, węglowy.
 • Jest wydajny w dużych pomieszczeniach.
 • Filtr usuwa brzydkie zapachy.
 • Oczyszcza powietrze generatorem plazmy.
 • Ma wskaźnik wymiany filtrów.
 • Ma tryb nocny.
 • Wybierasz kolor podświetlenia panelu sterowania.

Oczyszczacze powietrza ranking 2023. Zestawienie

ZdjęcieNazwaWydajność oczyszczania (CADR) [m3/h]Maks. powierzchnia oczyszczania [m2]Jonizator
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Welltec APH420HWelltec APH420H39480Tak
Oczyszczacz powietrza z jonizacją Welltec APH1000DWelltec APH1000D864200Tak
Oczyszczacz powietrza HB AP3090DWFHB AP3090DWF40047Tak
Oczyszczacz powietrza Haus & Luft HL-OP-20Haus & Luft HL-OP-2048156.6Tak
Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-404Electrolux Pure A9 PA91-40448557Tak
Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD/EUSamsung AX60R5080WD/EU46754.9Nie
Oczyszczacz powietrza Stadler Form RogerStadler Form Roger52161.3Nie
Oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR50GPanasonic F-VXR50G276.832.6Nie
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG50E-LSharp UA-HG50E-L30636Tak
Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+ Cool HP04Dyson Pure Hot+ Cool HP0427732.6Nie
Oczyszczacz powietrza Kärcher AFG 100 1.024-801.0Kärcher AFG 100 1.024-801.072084.7Nie

Najlepszy oczyszczacz powietrza. Ranking 2023 – podsumowanie

Oczyszczacz powietrza to dyskretny strażnik jakości powietrza w Twoim domu. Czuwa w dzień, kiedy Ty zajmujesz się codziennymi sprawami oraz w nocy, gdy spokojnie śpisz.

Praktyczne funkcje, różne tryby, zestawy filtrów, wskaźniki i czujniki, ukryte w jego wnętrzu, już teraz czekają na Twoje instrukcje!

Wybrałeś model marki HB, Electrolux, a może Twoje serce skradł oczyszczacz Dyson?

Nie zatrzymuj swoich doświadczeń dla siebie - podziel się nimi z innymi czytelnikami i oceń nasz ranking oczyszczaczy powietrza!

Czekam na Twój komentarz 🙂

Reklama
Reklama
Reklama
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Werka
Werka
2 lat temu

Gdzie Xiaomi?

Lucyna
Lucyna
Reply to  Werka
1 rok temu

i Klarta

wróć
do góry
Copyright © 2023 TrafionyZakup.pl