Urządzasz lub remontujesz łazienkę? Nie możesz się zdecydować, czy w Twojej łazience powinna znaleźć się wanna czy prysznic? A może oba rozwiązania? Uwielbiasz długie relaksujące chwile w gorącej wodzie czy szybkie i orzeźwiające kąpiele? Poznaj najważniejsze zalety i wady wanny i prysznica!
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest wanna, czy jednak prysznic. Istnieje kilka ważnych i prostych pytań, na które odpowiedź może Cię ukierunkować. Na początek zastanów się nad stylem życia – swoim i pozostałych domowników. Odpowiedz sobie na pytania:
Dzięki przeanalizowaniu tych kilku aspektów możesz określić swoje główne priorytety i zdecydować, co będzie dla Ciebie lepsze – wanna czy prysznic. Pamiętaj, że to wybór zazwyczaj na co najmniej kilka lat, więc warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie idealne.
Jak już zapewne się domyślasz, to właśnie wanna pozwala Ci na długie i rozkoszne kąpiele, z ulubioną muzyką i dobrą książką po ciężkim dniu pracy. Do kąpieli w wannie możesz stosować różne aromatyczne olejki i sole, które nie tylko mają piękny zapach, ale również właściwości lecznicze. Jeśli jesteś fanem relaksu w takiej właśnie formie, wanna to strzał w dziesiątkę!
Wanna jest też dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi – nierzadko kąpanie malucha jest łatwiejsze w głębszej wannie niż w prysznicu. Kolejną zaletą wanny jest stworzenie „placu zabaw” i „basenu” dla dzieci. Nie potrzebujesz wakacji nad morzem lub jeziorem – wystarczy wlać wody do wanny, zaopatrzyć dzieci w maski, piłki, zabawki do kąpieli i gotowe! Dobra zabawa gwarantowana!
Wanna może być niewątpliwie genialną ozdobą w Twojej łazience, a nawet stanowić główny akcent tego pomieszczenia! W takim przypadku zdecydowanie się na opcję wolnostojącą lub w oryginalnym kolorze lub kształcie pozwoli Ci na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji łazienkowej.
Zazwyczaj wanna zajmuje dosyć sporo miejsca w łazience. Żeby była wygodna, przy średnim wzroście użytkowników potrzebujesz na nią co najmniej około 70 cm na 140 cm. Lepiej zatem sprawdza się w większych łazienkach, aby zapewnić wygodny dostęp nie tylko do nie, ale także do umywalki, toalety i szafek.
Producenci wychodzą naprzeciw użytkownikom małych łazienek i proponują wanny narożne. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest komfort Twój i Twojej rodziny. Ważne jest także, aby pozostawić odpowiednią ilość miejsca wokół wanny, aby można było z niej swobodnie wyjść, wytrzeć się i ją wyczyścić. Jeśli masz małą łazienkę i zdecydujesz się na niewielką wannę, pomyśl nad zrezygnowaniem z profilowanych podłokietników – zabierają kilka centymetrów niecki.
Wanny są dosyć wysokie – wejście i wyjście z niej dla osób starszych lub z niepełnosprawnością może być utrudnione. Nieocenione będą w takim przypadku różne uchwyty, dywaniki i maty antypoślizgowe, zapewniające bezpieczeństwo.
Pamiętaj także, że na kąpiel w wannie zazwyczaj zużywa się więcej wody. Zdarza się, że do jednej kąpieli kilka razy dolewamy ciepłej wody, gdy ta zaczyna wystygać. Jeśli oszczędzanie jest dla Ciebie priorytetem, pomyśl o zainstalowaniu prysznica.
Według niektórych użytkowników wanien kąpiel w nich jest mniej higieniczna – pozostałości zanieczyszczeń z ciała pozostają cały czas w wodzie.
Jeśli chodzi o kształt wanien, do wyboru masz kilka opcji – począwszy od produktów owalnych, okrągłych, poprzez prostokątne, aż do narożnych i asymetrycznych. Najczęściej wykonane są z akrylu, żeliwa, konglomeratu i metalu.
Wanny akrylowe są wytrzymałe, lekkie i ciepłe w dotyku. Mają bardzo równą i gładką powierzchnię, więc bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Wyróżniają się dźwiękochłonnością – nalewanie wody nie wytwarza zbędnego hałasu. Ich zaletą jest również plastyczność – dzięki temu można tworzyć produkty o najbardziej oryginalnych kształtach i formach. Ze względu na swoją niewielką wagę są łatwiejsze w transporcie i montażu.
Główną wadą jest niska odporność na zadrapania i zarysowania podczas codziennego użytkowania. Możesz zdecydować się na wzmocnienie dodatkową powłoką z żywicy poliestrowej i włókna szklanego lub wybrać wannę z litego akrylu.
Wanny żeliwne najczęściej są prostokątne. Charakteryzuje je duża wytrzymałość i czas utrzymywania ciepła – są więc najlepszym wyborem dla amatorów długich kąpieli. Wanny te są bardzo ciężkie (nawet 100 kg) i zazwyczaj mają wyższą cenę.
Wiele produktów posiada dno antypoślizgowe, które zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania z nich. Ciekawie wyglądają wanny żeliwne stylizowane na retro z metalowymi nóżkami – wspaniały akcent w oryginalnej łazience!
Wanny stalowe są najczęściej emaliowane, ale istnieje również opcja zakupu produktu bez warstwy ochronnej. Wygląd takiej wanny jest naprawdę oryginalny i niepowtarzalny, idealny dla łazienki loftowej. Najczęściej mają formę prostokątną.
Są dużo bardziej odporne na zarysowania od wanien akrylowych. Stal dosyć szybko oddaje ciepło, a nalewanie wody może wytwarzać hałas, więc taki rodzaj wanien można ocieplić za pomocą styropianu.
Dla głodnych najbardziej oryginalnych rozwiązań – wanny szklane, marmurowe, a nawet drewniane! Są głównymi dekoracjami łazienek, przez co pomieszczenie zyskuje niesamowitą elegancję i szyk. Przy wyborze takiego rozwiązania musisz liczyć się z większymi kosztami.
W ostatnich latach krzykiem mody są wanny wolnostojące. W naszych łazienkach grają główną rolę i są nie tylko praktyczne, ale stanowią niesamowitą dekorację pomieszczenia. Dobrze wyglądają w dużych i przestronnych łazienkach, a nawet sypialniach! To idealne miejsce na stworzenie osobnej strefy kąpieli i relaksu w domu. Wiele wanien wyposażonych jest w dodatkowe udogodnienia, na przykład urządzenia do masażu.
Hitem są także wanny wbudowane w posadzkę lub podest – takie rozwiązanie powinno być jednak zaplanowane odpowiednio wcześniej.
Wybierając idealny model wanny, możesz zdecydować się na wariant z szerszą krawędzią, która idealnie zastąpi półkę na kosmetyki i ręczniki. Takie rozwiązanie jest poręczne i bardzo komfortowe. Jeśli taki wariant wanny jest niedostępny, w pobliżu wanny warto zamontować choćby uchwyt na ręcznik lub niewielkie półki lub stojaki na kosmetyki – są praktyczne i wygodne.
Pamiętaj, że najważniejszym aspektem jest zadbanie o bezpieczeństwo i wygodę. Idealna wanna to taka, w której masz zapewnione oparcie pleców oraz stóp, a jej długość pozwala na swobodne wyprostowanie nóg.
Wannę dostosuj do wzrostu swojego i innych domowników. Przeciętne wanny mają szerokość około 70 cm i długość około 160 cm. Jeśli jesteś dużo wyższy, w ofertach producentów znajdziesz wanny szersze i dłuższe. Przed zakupem warto odwiedzić sklepy stacjonarne (lub zainspirować się łazienką znajomych lub kogoś z rodziny) i dosłownie „przymierzyć” wannę – najlepiej do niej wejść i wygodnie usiąść 🙂
Wanny wewnątrz mogą być w różnym stopniu ukształtowane, więc warto sprawdzić, jaka forma najbardziej Ci odpowiada. Dodatkowo możesz zakupić różnorodne uchwyty, które ułatwiają wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej. Bezpieczeństwo to podstawa!
Prysznic z pewnością jest genialnym rozwiązaniem, jeśli preferujesz szybkie kąpiele. Na prysznic zużywasz również mniej wody, więc jest to dobra opcja dla osób oszczędnych. Oczywiście chodzi tutaj o kilkuminutową krótką kąpiel (w około 4-5 min prysznica zużyjesz 60-75 l wody) – w przeciwnym wypadku ilość wykorzystanej wody będzie porównywalna z kąpielą w wannie.
Wiele osób przyjmuje, że kąpiel pod prysznicem jest bardziej higieniczna, ponieważ wszystkie zanieczyszczenia z ciała od razu spłukujesz wodą.
Prysznic świetnie sprawdza się w mniejszych łazienkach, bo zajmuje mniej więcej wymiary 80 cm na 80 cm. Dobrze sprawdza się w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych, a szczególnie prysznic z płaskim brodzikiem lub typ walk-in. Swobodne wejście i wyjście jest zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Dla wielu osób wadą prysznica są zabrudzenia powstałe na drzwiach i ściankach. Niezależnie od tego, jaki materiał na ścianki i drzwi wybierzesz, aby utrzymać je w czystości, należy wytrzeć je do sucha po każdym użyciu. Możesz wybrać wersję szkła hartowanego z dodatkową powłoką, zabezpieczającą przed zabrudzeniami i zaciekami, ale taka opcja jest nieco droższa. Produkt także będzie miał większy ciężar.
Dla rodzin z małymi dziećmi płaskie brodziki mogą się nie sprawdzić – wtedy dobrą alternatywą jest wybór wyższego brodzika z siedziskiem.
Przy wyborze kabiny typu walk-in bardzo ważne jest odpowiednie wyprofilowanie posadzki i zastosowanie właściwego odpływu, przykładowo liniowego. Jeśli te aspekty zostaną zaniedbane lub wykonane w nieprawidłowy sposób, konieczne będą przeróbki, niekiedy dosyć kosztowne.
Dla niektórych użytkowników prysznica pracochłonne może być wypinanie drzwi, aby wyczyścić elementy niewidoczne i niedostępne. Jeśli jednak wybierzesz taką wersję prysznica, gdzie wymontowanie jest proste i bezpieczne, utrzymywanie tych elementów w czystości wcale nie musi być trudne i czasochłonne.
Do wyboru masz najróżniejsze kształty i formy brodzików – okrągłe lub delikatnie zaokrąglone, prostokątne lub kwadratowe, narożne, a także wyższe lub bardzo płaskie. Przed zakupem brodzik także warto „przymierzyć” – sprawdź, czy możesz bez problemu się obrócić i wykonać podstawowe ruchy. Nie ma nic gorszego niż siniaki na łokciach po każdej kąpieli…
Nowoczesne brodziki są praktycznie niewidoczne – wybór pada na wersje bardzo niskie, które niemal wtapiają się w podłogę. Niektóre z nich mają jedynie 2 cm głębokości. Są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Warto zwrócić uwagę, aby brodzik miał powłokę antypoślizgową. Takie powłoki oznaczone są klasami, a najwyższa z nich to C.
Cienkie brodziki najczęściej wykonane są z akrylu, silikonu, kompozytu lub stali emaliowanej. Niektórzy producenci oferują nawet brodziki w nietypowych kolorach na zamówienie. Plusem tych brodzików jest fakt, że najczęściej są już odpowiednio wyprofilowane, więc nie musisz się martwić o robienie odpowiedniego spadku w podłodze.
Rezygnując z brodzika (przykładowo planując kabinę walk-in), musisz zadbać o uszczelnienie całej podłogi w łazience, nie tylko pod prysznicem. Należy również stworzyć odpowiedni spadek, żeby woda nie zatrzymywała się na posadzce.
Nie zapomnij o systemie odpływowym. Nowoczesne produkty są wygodne i montuje się je bardzo płytko w stropie. Jeśli zdecydujesz się na płaski brodzik, warto skonsultować się z architektem, czy nawet tak mała ingerencja nie osłabi konstrukcji stropu. Producenci oferują również systemy odpływowe montowane w ścianie.
Przed zakupem syfonu do brodzika sprawdź jego przepustowość, szczególnie jeśli planujesz zamontować deszczownicę lub panel z hydromasażem. Im większa przepustowość, tym lepiej – optymalnie to co najmniej 0,8-1,1 l/s.
Kiedy wybrałeś już idealny brodzik, czas na… kabinę prysznicową! Niezwykle popularne w mniejszych łazienkach są kabiny narożne, przylegające do dwóch ścian łazienki – kwadratowe, prostokątne lub półokrągłe. W takich rozwiązaniach prysznic składa się z brodzika i obudowy szklanej lub plastikowej. Takie rozwiązanie pozwala na zagospodarowanie narożnika w łazience, co czasami jest trudne.
Popularne są również kabiny wolnostojące z brodzikiem, szczególnie w większych łazienkach. Świetnie wyglądają także kabiny przyścienne, nawet na całej długości ściany. Kabina walk-in charakteryzuje się brakiem brodzika i odpływem liniowym. Możesz zastosować tylko jedną szklaną ściankę. Jest szczególnie polecana dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Zabudowana kabina prysznicowa znajduje się we wnęce, więc w takim przypadku możesz zakupić jedynie drzwi lub pozostawić przestrzeń całkowicie otwartą.
Niemniej ważny jest sposób otwierania drzwi. Pomyśl, ile miejsca możesz przeznaczyć na prysznic i jaki sposób otwierania drzwi będzie swobodny i bezkolizyjny z innymi urządzeniami lub meblami łazienkowymi.
Do wyboru masz drzwi:
Przed zakupem zwróć uwagę, czy drzwi przesuwają się cicho i gładko, nie powinny również drżeć.
Wybierz również materiał ścianek i drzwi. Mogą być wykonane ze szkła hartowanego lub tworzywa – polistyrenu. Jeśli wybierzesz wersję gładką, bardziej widoczne będą zacieki, kamień i ślady od mydła.
Zarówno szkło, jak i pleksi wykorzystane do produkcji kabin prysznicowych, muszą być zgodne z normami bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Kabiny poddawane są restrykcyjnym testom i zostają dopuszczone do sprzedaży tylko w przypadku, jeśli podczas zderzenia produkt nie pęknie i nie rozpadnie się na ostre i drobne kawałki.
Krąży wiele mitów odnośnie kabin szklanych i wykonanych z pleksi. Jednym z nich jest przekonanie, że pleksi wygląda mniej zachęcająco i jest trudniejsze w utrzymaniu czystości. Najczęściej odróżnienie kabiny ze szkła i pleksi jest trudne, ponieważ produkty są wykonane bardzo precyzyjnie i starannie.
Przy systematycznym czyszczeniu i stosowaniu odpowiednich środków, mycie kabiny szklanej i wykonanej z pleksi wymaga tyle samo wysiłku. Natomiast na szkle hartowanym bardzo często stosuje się dodatkową powłokę, ograniczającą powstawanie kamienia i zabrudzeń.
Produkty wykonane z tworzywa są bardzo lekkie i miękkie. Charakteryzują się również mniejszą trwałością i odpornością na zarysowania i uszkodzenia w porównaniu z produktami ze szkła. Zdarza się, że niewielka waga drzwi z pleksi zachęca do zamontowania rolek i prowadnic niższej jakości, co bardzo często prowadzi do ich szybkiego zepsucia. Jednak zaletą kabiny z pleksi jest niższa cena.
Wiele nowoczesnych rozwiązań daje nam możliwość korzystania z masażu, różnych strumieni, a nawet kąpieli w deszczu. Do wyboru masz mnóstwo opcji, począwszy od standardowych słuchawek prysznicowych, aż po zaawansowane panele z hydromasażami i deszczownice.
Zastanów się, w jaki sposób Ty i Twoja rodzina będziecie korzystać z prysznica. Jeśli lubicie krótkie prysznice, wystarczy klasyczna bateria z regulacją intensywności strumienia. Jeżeli przepadacie za relaksem i odprężeniem, pomyśl nad deszczownicą, która daje wrażenie odprężenia podczas spaceru w deszczu.
Standardowe baterie natryskowe zużywają około 20 litrów wody na minutę, a wersje ekologiczne jedynie 16 litrów. Możesz wybrać także wariant podtynkowy. Jeśli masz twardą wodę, możesz zdecydować się na panel z systemem, który zapobiega osadzaniu się kamienia i ułatwiającym usuwanie go.
Jeśli powierzchnia Twojej łazienki jest wystarczająco duża, możesz pozwolić sobie na wydzielenie osobnych stref kąpielowych zarówno dla wanny, jak i prysznica.
Dla tych, którzy chcą pogodzić zalety wanny i prysznica w niewielkiej łazience, idealnie nadają się parawany umieszczane na wannach, które ograniczają rozchlapywanie wody na pozostałej części łazienki. W ofercie producentów znajdziesz także kabino-wanny z dołączonymi szklanymi ściankami.
Aby nie przytłoczyć wnętrza, możesz wybrać parawan jak najmniej widoczny – przykładowo szklaną ściankę. Możesz zrobić na wymiar parawan o nietypowym kształcie i wymiarze, ale pamiętaj, że to wiąże się z większymi kosztami.
Aby maksymalnie wykorzystać łazienkowe wnętrze, możesz umieścić prysznic pomiędzy wanną i ścianą pomieszczenia. W takim przypadku potrzebna będzie tylko jedna ścianka, oddzielająca prysznic od wanny i drzwi prysznicowe.
Hydromasaż to strumień wody wyrzucany pod ciśnieniem. Wiele wanien i paneli posiada również opcję masażu powietrznego – w tym przypadku z dysz wydobywa się sprzężone powietrze.
Zarówno wanna, jak i prysznic z funkcją hydromasażu pozwoli Ci na stworzenie w domowym zaciszu Twojego prywatnego salonu SPA. Jest zawsze dostępny pod ręką, szczególnie w chwilach, kiedy potrzebujesz odpoczynku i odstresowania od dnia codziennego.
Dlaczego warto mieć w domu możliwość korzystania z hydromasażu? Ma wiele świetnych funkcji zdrowotnych. Poprawi Twoje krążenie, dotlenienie tkanek podskórnych, ujędrni skórę, rozluźni napięte mięśnie i ukoi układ nerwowy. Zregenerujesz swoje siły, zadziałasz kojąco na stawy i kręgosłup. Szum wody będzie bajecznym dźwiękiem dla uszu i z pewnością zastąpi ciepły, letni deszcz.
Podobnie jak klasyczna wanna, opcja z hydromasażem zajmie nieco więcej miejsca, niż prysznic. Taka wanna musi być umieszczona na idealnie wypoziomowanej podłodze, mieć zapewniony dostęp powietrza i sprawną wentylację. Z tego powodu należy pozostawić ją niezabudowaną płytkami. Montaż wanny z hydromasażem najlepiej oddać w ręce fachowców, ze względu na fakt, że jest podłączona do prądu.
W wannach z hydromasażem możesz sterować dyszami mechanicznie lub elektronicznie. Druga opcja jest droższa, ale zdecydowanie bardziej wygodna. Kierunek wodnego strumienia, temperatura wody, sekwencję i ciśnienie możesz ustawić z ogromną łatwością.
Jeśli nie posiadasz zbyt wiele miejsca w łazience, a domowe SPA brzmi dla Ciebie niezwykle kusząco, możesz wybrać kabinę prysznicową z funkcją hydromasażu. Do wyboru masz wiele opcji, rozpoczynając od klasycznej kabiny z kilkoma dyszami, aż po nowoczesne i rozbudowane produkty z możliwością sauny i aromaterapii.
W łazience masz już kabinę prysznicową i nie chcesz jej wymieniać na nowy model? Nic trudnego! Efekt hydromasażu zapewnisz sobie dzięki specjalnym panelom. Zanim dokonasz zakupu, dokładnie zapoznaj się z wytycznymi producenta na temat sposobu doprowadzenia wody, odpływu i wielkości kabiny prysznicowej. Panel z hydromasażem, w zależności od wybranego modelu, możesz zamontować na ścianie lub postawić w narożniku kabiny.
Kabina prysznicowa z hydromasażem ma ogromną zaletę – tylko w niej możesz skorzystać z masażu szkockiego. Taki rodzaj masażu to naprzemienny strumień gorącej i zimnej wody, który doskonale Cię orzeźwi i pobudzi.
Przekonałeś się już, że nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, co będzie lepsze w łazience: wanna czy prysznic. Przeanalizuj dokładnie potrzeby swoje i własnej rodziny - Wasza wygoda jest najważniejsza!
W swojej łazience masz wannę? A może tylko prysznic? Albo zdecydowałeś się na rozwiązanie hybrydowe, czyli mieszane? Czekam na Twój komentarz!