Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne

Kamera sportowa Manta MM9259. Test kamery ze stabilizacją obrazu.

Autor: 
Kuba
06-05-2020
Reklama

Ciężko dokładnie powiedzieć jak wiele zastosowań może mieć kamera sportowa. Jej nazwa może być mocno myląca, sugerując możliwość użycia jej tylko w sporcie. W praktyce taka niewielka kamera sportowa, jak testowana dzisiaj Manta MM9259, może być:

 • Twoim najlepszym towarzyszem na zagranicznych wakacjach, podczas których zamarzysz utrwalić swoje nurkowanie wśród ławic ryb,
 • poręczną kamerą do nagrywania pieszych wycieczek w czasie niedzielnego spaceru lub podczas górskiej wspinaczki,
 • rejestratorem jazdy w Twoim samochodzie,
 • rejestratorem wyczynowej jazdy na rowerze lub deskorolce,
 • a nawet utrwalaczem wspomnienia ze skoku na bungee lub ze spadochronem.

Zastosowań jest naprawdę mnóstwo, to od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz wykorzystać kamerę. Zapraszam Cię do zapoznania się z moją recenzją kamerki sportowej od Manty.

Kamera sportowa ze stabilizacją obrazu
W takim opakowaniu kamera trafia w Twoje ręce. Wszystkie akcesoria zostały schowane w kartoniku.

Zawartość zestawu kamery Manta

Producenci przyjmują różne warianty dodatkowych akcesoriów. Niektóre kamery kupisz jako niezależne urządzenia, a każde kolejne akcesorium jest dodatkowo płatne. W innych przypadkach dostajesz mały „zestaw startowy”, który od razu możesz zabrać w drogę.

Otwierając opakowanie z kamerą Manty, możesz być naprawdę mile zaskoczony. W zestawie dostajesz naprawdę mnóstwo akcesoriów dodatkowych, a możesz je zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Zestaw akcesoriów w kamerze sportowej Manta
Złączki, opaski, przypinki, kabelki i zapasowa klapka od opakowania wodoszczelnego. Pełen pakiet akcesoriów.

Do wyboru masz uchwyty do kasków, zacisk na kierownicę rowerową, zaczep do selfie sticka, czy klejony uchwyt do samochodu. Najciekawszą rzeczą dla mnie jest oczywiście wodoszczelne etui, które pozwala na korzystanie z kamery w wielu nowych miejscach, jak basen czy wakacyjna plaża. Kamera Manta MM9259 nie ma wbudowanej pamięci, a wśród akcesoriów nie znajduje się karta pamięci.

Jedyną rzeczą, w jaką musisz się zaopatrzyć przed rozpoczęciem zabawy z kamerą, jest właśnie karta microSD. Jej koszt zależy głównie od pojemności, ale nie jest to wydatek większy niż kilkadziesiąt złotych. Pamiętaj przy wyborze o szukaniu karty klasy 10, aby jakość nagrań była najlepsza.

Zobacz ceny kart microSD o pojemności 32 GB lub większe o pojemności 64 GB i więcej.

Główne cechy kamery sportowej

Rozdzielczość nagrywania filmów

Kamera sportowa Manta zaoferuje Ci kilka rozdzielczości nagrywanego materiału w różnych wariantach ilości klatek na sekundę. Małe zestawienie tych parametrów znajdziesz poniżej:

 • 120 klatek na sekundę to największa możliwa ilość do uzyskania w kamerze. Osiągniesz to jedynie w trybie 720p (1280x720 pikseli).
 • FullHD (1080p) oferowane jest w dwóch wariantach – 30 lub 60 klatek na sekundę.
 • Największą rozdzielczość ekranu typu szerokokątnego, jaką uzyskasz to 1440p (2560x1440 px), ten tryb oferuje 30 klatek na sekundę.
 • Natomiast największa z oferowanych rozdzielczości wynosi 2880x2160 px, tutaj jednak uzyskasz maksymalnie 24 klatki na sekundę. Parametrami przypomina to coś na kształt 4K, ale w wariancie filmu mocno kwadratowego (proporcja 4:3)

Kamera nie oferuje klasycznego trybu 4K, dlatego w moim przypadku wybór był prosty. Pozostałem przy pewnej rozdzielczości FullHD, która wciąż jest popularna i wygląda po prostu dobrze.

Wbudowany ekran do podglądu nagrań

Kamera sportowa Manta MM9259 posiada wbudowany 2 calowy ekran. To na nim możesz podejrzeć nagrywany materiał, zarządzać ustawieniami i trybami nagrania. Do sterowania całym urządzeniem wykorzystasz klawisze umieszczone z boku kamerki.

Opcji na ekranie jest całkiem sporo, dlatego przewijanie wszystkich parametrów będzie dla Ciebie nużące. Pocieszę Cię jednak, że jest to zadanie jednorazowe. Po wybraniu najlepszych do Twoich potrzeb ustawień, nieczęsto będziesz wracać do panelu sterowania kamerą.

Ekran kamery sportowej Manta
Ekran może być stale włączony lub dla oszczędności baterii możesz przełączyć go w tryb uśpienia.

Maksymalny czas nagrań

Zgodnie z informacjami na opakowaniu i stronie, maksymalnie do kamery możemy wsadzić kartę o pojemności 64 GB. W moim przypadku miałem do dyspozycji jedynie kartę microSD o rozmiarze 128 GB.

Okazało się, że karta nie tylko bez problemu działa, ale również mogę nagrać około 17 godzin materiału wideo. Oznacza to, że kamera poprawnie odczytała całą dostępną pojemność i wcale nie ograniczyła się do wspomnianych 64 GB. Dla mnie miłe zaskoczenie 🙂

Pełna wodoodporność

Szalenie ważna cecha dla urządzeń tego typu to ich trwałość. Kamera sportowa jest z definicji mocno narażona na uszkodzenia w wyniku działania wody, obecności kurzu czy upadku. Dlatego tak ważne jest podejście producenta do tego aspektu.

Kamera Manty sama w sobie wydaje się dosyć delikatna i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Na szczęście jednym z dodatkowych akcesoriów zestawu jest wodoszczelna obudowa.

Kamera zamontowana w takiej obudowie staje się w pełni odporna na warunki pogodowe oraz na zanurzenie w wodzie. Obudowa oczywiście z automatu pełni funkcję ochrony w razie upadku. Przecież lepiej uszkodzić plastikową obudowę niż samą kamerę 😉

Cyfrowa stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu to pozycja obowiązkowa. Kamera bez tej funkcji może nadać się co najwyżej do działania w domu do nagrywania rybek w akwarium. Jeżeli chcesz używać kamery do nagrań poza domem, gdy jesteś w ruchu, w wietrzny dzień, Twoja kamera musi mieć stabilizację. Uwierz mi, że bez tej funkcji nagranie byłoby bardzo nieatrakcyjne do późniejszego oglądania.

Nagrywanie w FullHD czy 4K?
Nagrywanie w 30 klatkach FullHD pozwoliło mi na zapis 17 godzin materiału na karcie MicroSD.

Test jakości nagrywanego obrazu

Jak już sam widzisz, kamera ma praktycznie wszystkie cechy, jakie mogą Ci się przydać w codziennym filmowaniu. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, od której tak naprawdę zależy wszystko. Tak dobrze się domyślasz, chodzi oczywiście o jakość nagrywanych filmów.

Na nic się zdadzą wszystkie wymienione dodatki, jeżeli zasadnicza funkcja kamery – nagrywanie – będzie słabej jakości. Dwa produkty oferujące nagrywanie FullHD mogą mieć diametralnie inną jakość.

Nie chodzi przecież jedynie o rozdzielczość pliku wideo, ale o odzwierciedlenie kolorów, odpowiednie oświetlenie czy płynny i ostry obraz. Jak więc sprawdziła się kamera podczas moich testów praktycznych?

Trasa rowerowa

Pierwszym zadaniem, jakie chciałem postawić przed Mantą, byłą wycieczka rowerowa. Obawiałem się, że będę miał problem z montażem uchwytu na mojej wygiętej kierownicy w rowerze. Ku mojemu zaskoczeniu udało się tego dokonać całkiem łatwo i bezboleśnie.

Nie zmieściłem gumowej uszczelki, która chroniłaby zarówno urządzenie, jak i kierownicę przed nadmiernymi drganiami i ewentualnym uszkodzeniem, ale tutaj winę za to bierze w pełni rower 😉

Montaż kamery sportowej na rowerze
Dzięki wielu akcesoriom z zestawu łatwo zbudować odpowiedni uchwyt dla kamery.

Pierwsze nagranie było mocno testowe. Sprawdzałem wszystkie tryby urządzenia, aby mieć jak najlepszy pogląd oferowanych możliwości. Jak się potem okazało, cały nagrany materiał nadawał się jedynie do usunięcia.

Tryb HDR bez aktywnej stabilizacji obrazu absolutnie nie poradził sobie z utrzymaniem dobrej jakości obrazu. Wszystkie drgania w czasie jazdy były bardzo widoczne i sam obraz oglądało się źle.

Bogatszy w doświadczenie wybrałem się w druga trasę rowerową, tym razem z włączoną funkcją stabilizacji obrazu, bez trybu HDR, ustawiając kamerę na rozdzielczość pracy, która wydawała mi się najoptymalniejsza do tej wycieczki.

Tym razem kamera poradziła sobie tak, jak należy. Drgania zostały mocno ograniczone i nawet na wyboistej trasie nie są tak denerwujące. Możesz sam ocenić jakość nagrania poniżej.

Kamera samochodowa

Drugi tryb, jaki mnie interesował, to użycie Manty MM9259 jako kamery samochodowej. Po zabawie z montażem akcesoriów udało mi się stworzyć zadowalającą konstrukcję.

Kamera sportowa Manta MM9259
Tak przygotowany statyw wystarczy przykleić w samochodzie oraz podpiąć kabel zasilający.

Nagranie z kamery możesz zobaczyć w powyższym filmie. Dla mnie jest ono w pełni satysfakcjonujące. Obraz jest ostry, tablice rejestracyjne samochodu znajdującego się przed tobą oraz na sąsiednim pasie są w pełni czytelne.

Pomimo że nie jest to główny cel w przypadku zakupu kamery sportowej, Manta z tym zadaniem poradziła sobie bardzo dobrze.

Do kamery nie jest dołączony przewód pozwalający na ładowanie jej w samochodzie. Wystarczy Ci jednak najzwyklejsza inna ładowarka samochodowa. Kamerę Manty naładujesz dowolnym przewodem zakończonym wtykiem microUSB, a na pewno masz już taki w domu lub samochodzie 🙂

Selfie stick

Kamerą możesz nagrywać również swoje piesze wycieczki w góry lub do lasu. Spytasz pewnie, czy nie lepiej robić to swoim smartfonem? Tutaj znowu dochodzimy do sytuacji, gdzie jest to kwestią preferencji.

Być może Twój smartfon nagra film lepszej jakości, jednak w takich warunkach łatwo o przypadkowe uszkodzenie go. Kamera sportowa Manta jest w dodatkowej obudowie ochronnej, która w krytycznej sytuacji przejmie na siebie impet uderzenia. Smartfon w takiej samej sytuacji może nadać się już tylko do śmieci.

Kamera sportowa i selfie stick
Szerokokątny obiektyw łapie znacznie więcej obrazu niż klasyczna kamera.

Drugi argument przemawiający dla mnie na korzyść kamery to waga. W moim przypadku ciężar smartfona to 210 gramów. Dla porównania kamera bez obudowy to jedynie 64 gramów, co daje sporą różnicę w czasie długiej wędrówki z selfie stickiem.

Czas działania baterii w praktyce

Ważnym czynnikiem determinującym Twoją decyzję o zakupie kamery Manta może być czas pracy na baterii. Wyobraź sobie sytuację, gdy nagrywasz swój zjazd na stoku narciarskim, a w połowie trasy kamera się wyłącza, bo właśnie zabrakło jej energii. Każdego by taki fakt zdenerwował.

W czasie moich testów zwróciłem dużą uwagę na czas, jaki może nagrywać kamery bez potrzeby ponownego ładowania. W przypadku zastosowania Manta MM9259 jako kamery samochodowej, możesz podłączyć ją pod gniazdko zapalniczki samochodowej i zapomnieć o ładowaniu. Natomiast co w przypadku wykorzystywania kamery outdoorowo?

Przyznam Ci szczerze – nie jest źle. W trybie nagrywania 1080p w 30 klatkach na sekundę udało mi się zarejestrować około 1h 45min mojej trasy rowerowej. Mowa oczywiście o ciągłym trybie nagrywania, gdzie wyjeżdżając z domu włączam kamerę i o niej zapominam na resztę podróży.

Kamera sportowa w opakowaniu wodoszczelnym
Obudowa wodoszczelna przydaje się nie tylko na plaży, ale również na wypadzie rowerowym.

Ten czas ulega oczywiście skróceniu, gdy nagrywasz materiał w wyższej jakości niż ja. Możesz go też wydłużyć, zmniejszając rozdzielczość lub wyłączając podgląd ekranu nagrywania. Tej drugiej opcji jednak nie polecam każdemu. Twój nagrywany materiał może być źle wykadrowany, o ile nie przygotujesz odpowiedniego montażu 🙂

Sam musisz ocenić, czy taki czas nagrywania to dla Ciebie dużo, czy może za mało. Sporo zależy od aktywności, do jakiej chcesz wykorzystać kamerkę.

Producent dal nam jeszcze jeden atut do ręki. Jest nim możliwość łatwej wymiany baterii na w pełni naładowany egzemplarz. Dodatkowa bateria nie znajduje się niestety w zestawie, ale bez problemu znajdziesz kompatybilne modele akumulatorów w sklepach.

Połączenie przez Wifi

Kamera posiada wbudowane Wi-Fi. Nie chodzi tutaj o możliwość przerzucania filmu poprzez domową sieć bezpośrednio na komputer. To oczywiście też jest możliwe, jednak zastosowanie tego trybu jest o wiele ciekawsze. Instalując aplikację na smartfona, możesz połączyć się właśnie za pośrednictwem Wi-Fi ze swoją kamerą. Co to daje?

Zyskujesz dzięki temu dostęp do funkcji kamery, zmiany kilku ustawień bez potrzeby korzystania z przycisków na obudowie oraz co najważniejsze, podgląd obrazu z kamery na ekranie smartfona.

Bardzo fajna funkcja, ale jej działanie jest ograniczone do zasięgu Wi-Fi obu urządzeń, dlatego sprawdza się bardziej jako dodatek, gdy kamera znajduje się w niewygodnym miejscu i dostęp do niej jest ograniczony.

Czy warto kupić kamerę sportową Manta MM9259?

Mancie udało się upchnąć bardzo dużo ciekawych cech, funkcji i akcesoriów do jednego produktu. Jest on całkowicie kompleksowy, przez co decydując się na tego typu kamerę nie musisz od razu szukać dodatkowych akcesoriów.

Selfie stick z kamerą sportową Manta
Kamera sportowa Manta może stać się Twoim codzienny towarzyszem podróży.

Mnogość możliwych zastosowań dla tego produktu jest ogromna. Możesz ją wykorzystać na każdy sposób, jaki tylko przyjdzie Ci do głowy. Daje to naprawdę ogromne pole do eksperymentów z kamerą sportową.

Dlatego też, jeżeli planujesz zakup kamery sportowej i nie chcesz wydawać dużo pieniędzy lub po prostu chcesz poeksperymentować z tymi urządzeniami, to możesz śmiało decydować się na ten model kamery sportowej Manta.

Najwięcej problemów zdecydowanie przysporzyła mi nauka korzystania z tej kamery. Instrukcja oczywiście znajduje się w zestawie, jest nawet całkiem rozbudowana opisująca wiele funkcji, jednak aby rozgryźć wszystkie parametry i ustawienia kamery potrzebujesz poświęcić sporo czasu na  naukę.

Akcesoria do mocowania kamery można potraktować jak klocki Lego. Da się z nich zbudować naprawdę wiele ciekawych „konstrukcji”, które utrzymają kamerę w odpowiednim miejscu.

Pamiętaj przy tej okazji – obudowa wodoszczelna skutecznie chroni nie tylko przed wodą i deszczem, ale też kurzem i pyłem, dlatego warto jej często używać. Ma to jednak swoje wady. Zapomnij o dźwięku w swoim nagraniu, bo obudowa skutecznie je wytłumia w taki sposób, że rozmowy stają całkowicie niezrozumiałe.

Pomimo swoich wad, produkt powinien zaspokoić większość Twoich wymagań do amatorskiego wykorzystywania kamer sportowych. Kto wie, może stworzysz świetne ujęcia, którymi będziesz się dzielić na własnym kanale YouTube?

Daj znać w komentarzu, co myślisz o tym produkcie i recenzji. Może masz już tę kamerkę albo zdecydowałeś się na wybór tego modelu?

Kamerę sportową Manta MM9259 możesz kupić w oficjalnym sklepie Manty oraz sklepach:

Kamera sportowa Manta MM9259

około 200 zł
8.2
Możliwości 7.5/10
Jakość 7.9/10
Cena 8.5/10
Dodatki 8.7/10
Zalety
 • Duży zakres rozdzielczości i ilości klatek
 • Poręczna i wygodna w użyciu
 • Dedykowany tryb do samochodu
 • Dobra na poczatek przygody filmowania
Wady
 • Brak rozdzielczości 4K
 • Jakość wideo mogłaby być lepsza
Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Mladen, protoinova@yahoo.de
Mladen, protoinova@yahoo.de
3 lat temu

Ta kamera je govno. Kupio sam ju na tvoj savjet a nema ni 4K video a SD kartice idu samo do 32 giga (jako kvalitetnu karticu od 64 giga NE MOŽE čitati!

wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl