Posiadanie sejfu w domu staje się koniecznością, zwłaszcza jeśli przechowujemy w nim cenne pamiątki, wartościowe rzeczy czy ważne dokumenty. Jak się okazuje, sejf nie musi rzucać się w oczy niemal od razu po przekroczeniu progu pomieszczenia, w którym się znajduje. Istnieją proste sposoby na to, aby ukryć sejf, ciesząc się tym samym jeszcze większym bezpieczeństwem.
Najpopularniejsze rozwiązanie to oczywiście sejf w ścianie, który dodatkowo może zostać zabezpieczony na przykład plakatem lub obrazem. Osoba postronna, wchodząc do pomieszczenia, nie wie, że w jego wnętrzu znajduje się sejf. Zamontowanie sejfu w ścianie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które są na etapie projektowania czy budowy domu. W tym momencie najłatwiej bowiem przeprowadzić wszelkie niezbędne prace. Oczywiście, sejf w ścianie można zamontować również w zamieszkiwanych już domach, choć w takim przypadku konieczna staje się ingerencja w strukturę ściany. Niemniej jednak, korzystając z usług profesjonalistów, prace montażowe nie będą tak uporczywe.
Sejfy podłogowe uznawane są przez ekspertów za jedne z najskuteczniejszych, gdyż z reguły trudno jest je odnaleźć. Niektórzy z pewnością kojarzą tego typu sejfy z przechowywaniem pod klepkami podłogi drogocennych rzeczy, co miało miejsce w latach minionych. Nasi przodkowie nie dysponowali co prawda specjalistycznymi sejfami, lecz doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że podłoga w pewien sposób jest w stanie ochronić ich kosztowności. Sejf w podłodze najłatwiej jest zamontować w momencie, gdy planujemy przeprowadzenie remontu, którego jednym z elementów jest wymiana podłogi. Oczywiście, możemy również zdecydować się na jego montaż bez konieczności rozbierania większej jej powierzchni. Sejfy podłogowe najczęściej ukryte są pod dywanem bądź pod ciężkimi meblami - z pierwszej opcji warto skorzystać w momencie, gdy stosunkowo często korzystamy z sejfu, z drugiej natomiast, gdy otwieramy go sporadycznie.
Sejfy ścienne czy podłogowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dopiero planują budowę domu bądź przeprowadzenie dużego remontu. Niemniej jednak ci, którzy chcieliby wybrać nieco mniej inwazyjny sposób na ukrycie sejfu, mogą zdecydować się na modele wolnostojące, które będą odpowiednio "ozdobione" bądź schowane. Sejf wolnostojący możemy umieścić w pomieszczeniu, do którego goście nie mają wstępu. Dobrze, jeśli jest ono zamykane na klucz bądź w inny sposób zabezpieczone. Skrytkę można też przymocować kotwami do wybranej przez siebie powierzchni. Dobrym rozwiązaniem okazuje się schowek pod schodami bądź umieszczenie sejfu w konkretnym stopniu schodów. Ostatnia propozycja wydaje się najskuteczniejsza i najbardziej efektywna, jeśli zależy nam na dobrym ukryciu sejfu przed obcymi.
Wybór odpowiedniego rodzaju sejfu jest kluczowy, jeśli chcemy zapewnić swoim kosztownościom bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że ukrycie sejfu w ścianie bądź podłodze znacznie zmniejsza ryzyko odnalezienie go przez niechcianego gościa, czy nawet przez dzieci, które nie powinny mieć do niego dostępu. To, gdzie dokładnie umieścimy sejf, warto zaplanować już na etapie projektowania domu bądź rozpoczęcia pierwszych prac budowlanych. Dzięki temu unikniemy konieczności przeprowadzenia prac, które ingerują w strukturę podłogi lub ściany. z drugiej strony, tego typu rozwiązania, z technicznego punktu widzenia, można także zastosować w domach już zamieszkiwanych, choć należy liczyć się wtedy z pewnymi utrudnieniami.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.