Marzysz o oddychaniu najlepszej jakości powietrzem w Twoim domu? Chcesz poprawić samopoczucie wszystkich domowników?
Co powiesz na lepszą odporność organizmu, kondycję psychiczną i fizyczną oraz niesamowitą jakość snu?
Jeśli masz dosyć chronicznego zmęczenia, zaczerwienionych oczu, uczucia „drapania” w gardle oraz wrażenia suchej skóry, podpowiem Ci: jesteś we właściwym miejscu!
Stwórz swój własny, zdrowy i korzystny mikroklimat w domu. Z pomocą niezwłocznie przychodzą Ci nowoczesne urządzenia do zadań specjalnych.
Poznaj nasze najciekawsze propozycje nawilżaczy powietrza w rankingu 2024!
Szukasz małego i wydajnego nawilżacza, który nawilża powietrze przez cały dzień?
Welltec HDO300 to ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, który wytwarza zimną mgiełkę.
Ma duży zbiornik na wodę (pojemność 3,5 l) i działa do 12 godzin bez przerwy. Przez cały dzień nawilża powietrze w domu i nie musisz pamiętać o ciągłym dolewaniu wody.
Kiedy pojemnik jest pusty, nawilżacz daje Ci znać sygnałem dźwiękowym i wyświetla ikonę na ekranie. Łatwo nalewasz wodę do zbiornika, bo możesz go wyjąć i uzupełnić pod kranem. Wkłady filtrujące z jonami srebra usuwają bakterie i zarazki z wody.
Nawilżacz pracuje w 3 trybach: manualnym, sleep i automatycznym. W trybie manualnym sam dobierasz intensywność nawilżania, a tryb sleep przyda Ci się w nocy. Nawilżacz przygasza ekran, więc nie przeszkadza Ci w trakcie snu.
W trybie automatycznym elektroniczny higrostat bada poziom wilgotności w pomieszczeniu. Dopasowuje intensywność nawilżania do aktualnej wilgotności. Nie musisz sam sprawdzać poziomu wilgotności w pokoju i pamiętać o włączaniu i wyłączaniu urządzenia.
Nawilżacz jest mały i dyskretny, więc stawiasz go w biurze, sypialni, albo salonie. Maksymalna głośność to 21 dB, a to mniej więcej odgłos szumiących liści. Urządzenie nie przeszkadza Ci w trakcie pracy, oglądania telewizji, czy popołudniowej drzemki.
Wydajność nawilżania to 300 ml/godzinę. Urządzenie najlepiej działa w pomieszczeniach o powierzchni do 45 m2.
Dużo korzystasz z komputera? Włączasz funkcję jonizacji, która uwalnia jony ujemne. Neutralizują szkodliwe jony dodatnie, które wytwarzają urządzenia elektroniczne. Powietrze jest rześkie, zdrowe i świeże.
Ustawiasz, po jakim czasie nawilżacz ma się wyłączyć dzięki timerowi (od 1 do 12 godzin).
Lubisz ładny zapach w domu? Dolewasz kilka kropli ulubionego olejku zapachowego do zbiornika z wodą, a po domu roznosi się miły aromat.
Sterujesz aplikacją, pilotem, albo panelem dotykowym na obudowie. Wszystkie informacje widzisz na dużym i czytelnym wyświetlaczu.
W zestawie dostajesz 2 dodatkowe filtry z jonami srebra i tabletki odkamieniające.
Chcesz mieć jednocześnie nawilżone powietrze i przyjemny zapach w pokoju?
Beurer LA 20 to ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy, który ma funkcję nawilżania powietrza.
Dodajesz do niego ulubione olejki zapachowe i rozprowadzasz w domu przyjemny zapach. Urządzenie działa na 1 poziomie.
Dopasowujesz dyfuzor do swojego pokoju, albo nastroju. Ma podświetlenie LED z 10 funkcjami zmiany kolorów. Jeśli chcesz, ustawiasz własne kombinacje. Zasilany jest za pomocą USB.
Emituje ultradźwięki, więc jest nieodpowiedni dla domów ze zwierzakami. Dźwięki o wysokiej częstotliwości są nieprzyjemne dla pupili.
Wodę nalewasz do zbiornika o pojemności 80 ml. Jest mały, więc urządzenie najlepiej działa w pokojach o powierzchni do 10 m2.
Urządzenie dba o bezpieczeństwo. Po opróżnieniu zbiornika automatycznie się wyłącza. Nie przejmujesz się tym, jeśli wyszedłeś z domu i zapomniałeś go wyłączyć.
Dyfuzor jest mały, więc zajmuje niewiele miejsca na stole, szafce, albo biurku. Rewelacyjnie sprawdza się w małych mieszkaniach.
Chcesz, żeby nawilżacz uruchamiał się o wybranej przez Ciebie godzinie?
Kiedy wracasz do domu z pracy, powietrze jest już przyjemnie nawilżone.
Eldom NU5 Foggy to ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z funkcją opóźnionego startu. To znaczy, że zaczyna działać o ustalonej przez Ciebie godzinie. Dopasowujesz czas pracy urządzenia do swojego trybu życia.
Nawilżacz wie, kiedy pora na zwilżanie powietrza. Ustawiasz optymalny poziom wilgotności, a czujnik (higrostat) włącza, albo wyłącza urządzenie w odpowiednim momencie.
Nawilża powietrze w sypialni, pokoju dziecka, albo biurze. Jest cichy i generuje dźwięk na poziomie 35 dB. To mniej więcej odgłos spokojnej ulicy, albo szumu w domu. Nie przeszkadza Ci kiedy śpisz, czytasz, albo pracujesz.
Wodę nalewasz do dużego zbiornika o pojemności 5,2 l. Na pełnym zbiorniku nawilżacz działa maksymalnie 17 godzin. Najlepiej sobie radzi w pokoju o powierzchni do 20 m2. Wydajność nawilżania to 300 ml/godzinę.
Regulujesz stopień nawilżenia powietrza według potrzeb, a do wyboru masz 4 poziomy. Dzięki timerowi ustawiasz czas pracy urządzenia (od 1 do 24 godzin).
Podobnie jak wszystkie ultradźwiękowe nawilżacze, Eldom NU5 Foggy nie nadaje się do domów, gdzie są zwierzaki. Dźwięki o wysokich częstotliwościach, które rozbijają cząsteczki wody, są drażniące dla futrzaków.
Dużo korzystasz z telewizora i komputera? Włącz jonizację, która uwalnia jony ujemne i neutralizuje szkodliwe dla zdrowia jony dodatnie. Jonizacja poprawia Twoje samopoczucie, lepiej się wysypiasz i nie dokuczają Ci bóle głowy.
Bezpieczna praca to podstawa. Urządzenie ma czujnik poziomu wody i automatycznie wyłącza się, kiedy jej brakuje. Ma też filtr ceramiczny, który zmiękcza wodę i wydłuża żywotność nawilżacza.
Aktualny poziom wilgotności w pokoju i stan pracy urządzenia widzisz na dużym i czytelnym wyświetlaczu LCD.
Chcesz oddychać czystym, zdrowym i nawilżonym powietrzem bez bakterii?
Philips HU4801/01to ewaporacyjny nawilżacz powietrza z technologią NanoCloud. To naturalna i bezpieczna metoda nawilżania powietrza.
Jak działa?
Najpierw suche powietrze jest zassane do wnętrza urządzenia. Cząsteczki wody parują z filtra nawilżającego, który jest nasiąknięty wodą.
System parowania dodaje cząsteczki wody do suchego powietrza. Tak nawilżone powietrze przechodzi przez wentylator, gdzie cząsteczki są rozbijane w niewidoczną mgiełkę.
Ostatni etap to wydmuchiwanie zdrowego i nawilżonego powietrza na zewnątrz i rozprowadzanie go w pomieszczeniu.
Mgiełka gwarantuje nawet o 99% mniej bakterii w powietrzu w porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych. Cząsteczki wody są tak małe, że bakterie trudniej się do nich przyczepiają.
Dodatkowo mgiełka nie zostawia białych osadów na meblach i nie zostawia mokrych plam dookoła nawilżacza.
Urządzenie najlepiej działa w pomieszczeniach o powierzchni do 25 m2.
Wodę nalewasz do zbiornika o pojemności 2 l i nawilżacz działa bez przerwy do 8 godzin. Wydajność nawilżania to 200 ml na godzinę.
Nawilżasz powietrze w trakcie dnia i nocą. Masz 2 ustawienia: tryb cichy lub standardowy. Dobierasz prędkość nawilżania do swoich potrzeb.
Nawilżacz dba o bezpieczeństwo. Jeśli zabraknie wody, sam się wyłącza i zapala czerwony wskaźnik. Nie musisz go pilnować.
Kupujesz nawilżacz powietrza dla alergika?
Vitammy Mist to mały i łatwy w obsłudze terapeutyczny nawilżacz parowy.
Wytwarza parę wodną, która zwilża powietrze w pokoju. Jest czysta i pozbawiona bakterii i zarazków.
Nawilżacz podgrzewa wodę do temperatury wrzenia, więc likwiduje wszystkie drobnoustroje. Przynosi ulgę wszystkim, którzy cierpią na choroby i podrażnienie dróg oddechowych, np. astmatykom i alergikom.
Nalewasz wodę do zbiornika o pojemności 2,8 l i włączasz urządzenie. Po około 9 minutach zaczyna wydobywać się z niego para wodna.
Jeśli chcesz, dodajesz do wody kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Przyjemny zapach unosi się w pokoju, więc świetnie sprawdza się w salonie, sypialni, czy w pokoju dziecka.
Małym minusem jest duży pobór prądu (300 W). Jeśli często i długo używasz nawilżacza, zobaczysz różnicę w rachunku za prąd.
Na pełnym zbiorniku działa do 7 godzin. Nawilżacz najlepiej radzi sobie w pomieszczeniach o powierzchni do 30 m2.
Urządzenie dba o Twoje bezpieczeństwo. Kiedy skończy się woda w zbiorniku, urządzenie samo się wyłącza. Nie martwisz się, jeśli zapomniałeś dolać wody.
Chcesz zdrowo nawilżać powietrze w dużym pomieszczeniu?
Beurer LB 55 to nawilżacz parowy.
Podgrzewa wodę do temperatury wrzenia, więc likwiduje wszystkie drobnoustroje. Para wodna, która jest wyrzucana do pokoju, jest czysta, zdrowa i bezzapachowa.
Nawilżacz ma pracować w biurze? Urządzenie najlepiej sobie radzi w pomieszczeniach o powierzchni do 50 m². Maksymalna wydajność to 400 ml/godzinę.
Dopasowujesz poziom nawilżania do swoich potrzeb. Do wyboru masz 2 stopnie nawilżania.
Wodę nalewasz do dużego zbiornika o pojemności 6 l. Łatwo go napełniasz, bo pojemnik jest wyjmowany. Wiesz, ile jest w nim wody, bo ma praktyczne okienko.
Małym minusem jest wysoka moc urządzenia (365 W). Jeśli nawilżacz działa często i przez długi czas, zobaczysz różnicę w rachunku za prąd.
Urządzenie dba o długą i bezpieczną pracę. Żywotność jest dłuższa dzięki wkładom, które ograniczają osadzanie się kamienia.
Kiedy braknie wody, świeci się czerwona kontrolka i nawilżacz automatycznie wyłącza się. Nie martwisz się, że zapomniałeś go wyłączyć.
Masz w domu zwierzaki i chcesz oszczędzić im drażniących dźwięków, które emituje nawilżacz ultradźwiękowy?
Blaupunkt AHE601 to nawilżacz ewaporacyjny, który jednocześnie zwilża powietrze i je oczyszcza. Jak działa?
Wentylator zasysa powietrze z pokoju i przepuszcza je przez zwilżony filtr ewaporacyjny. Powietrze jest nawilżane i oczyszczane, bo zanieczyszczenia osadzają się na filtrze.
Filtr jest antybakteryjny i ma domieszkę jonów srebra, więc ogranicza namnażanie się drobnoustrojów. Powietrze przepływa przez filtr z wydajnością do 75 m2/godzinę.
Taki sposób nawilżania powietrza jest bezpieczny dla zwierzaków. Urządzenie nie emituje ultradźwięków, więc nie przeszkadza futrzakom w domu.
Nawilżasz powietrze w sypialni, pokoju dzieci i biurze. W trybie cichym urządzenie generuje dźwięk na poziomie 38 dB.
To mniej więcej szum, który słyszysz w cichym domu. W trybie intensywnym generuje dźwięk 45 dB, czyli tyle, ile spokojna rozmowa.
Dopasowujesz prędkość wentylatora do swoich potrzeb. Do wyboru masz 2 ustawienia. Nawilżacz najlepiej sobie radzi w pomieszczeniach do 30 m2. Wydajność nawilżania to 300 ml/godzinę.
Wodę wlewasz do zbiornika o pojemności 4 l. Łatwo go napełniasz, bo wodę nalewasz przez otwór w górnej części urządzenia.
Informacje widzisz na wyświetlaczu LED. Pokazuje Ci aktualną wilgotność powietrza w pokoju i stan poziomu wody w zbiorniku. Sterujesz dotykowym panelem.
Chcesz, żeby nawilżacz pasował do Twojego nowoczesnego wnętrza?
Stadler Form Oskar może zająć główne miejsce w Twoim salonie.
To nawilżacz ewaporacyjny w designerskim kształcie. Elegancką „kostkę” kupisz w kilku kolorach, więc dopasujesz urządzenie do swojego domu.
Kontrolujesz poziom nawilżenia powietrza. Urządzenie ma wbudowany higrostat, więc utrzymuje wybrany przez Ciebie poziom wilgotności. Nawilżacz wie, kiedy ma się włączyć i wyłączyć, więc nie musisz go pilnować.
Jest świetny do dużych pomieszczeń o powierzchni do 50 m2. Nalewasz wodę do zbiornika o pojemności 3,5 l i wybierasz odpowiedni poziom pracy.
Do wyboru masz 2 ustawienia. Maksymalna wydajność nawilżania to 370 g na godzinę.
Lubisz, kiedy Twój ulubiony zapach unosi się w całym domu? Nawilżacz ma specjalny dozownik, do którego dodajesz kilka kropel ulubionego aromatu.
Chcesz używać nawilżacza w nocy, albo w pokoju malucha? Tryb nocny przyciemnia kontrolki, żeby nie przeszkadzać Ci w trakcie snu. Dzięki temu używasz urządzenia o każdej porze dnia.
Nawilżacz pamięta o bezpiecznej pracy. Jeśli zabraknie wody w zbiorniku, automatycznie się wyłącza.
Kupujesz nawilżacz do dużego domu i biura?
Stadler Form Oskar Big to ewaporacyjny nawilżacz powietrza.
Genialnie nadaje się do dużych przestrzeni. Jest wydajny w pomieszczeniach o powierzchni do 100 m2. Dzięki temu używasz go i w domu i w dużym biurze.
Dopasowujesz poziom pracy nawilżacza do swoich potrzeb. Masz 4 poziomy pracy, więc decydujesz, czy chcesz delikatnie zwilżyć powietrze, czy potrzebujesz intensywnego nawilżania.
Wodę nalewasz do dużego zbiornika o pojemności 6 l, a wydajność nawilżania to 700 g na godzinę.
Chcesz nawilżać powietrze o każdej porze dnia? Dzięki trybowi nocnemu urządzenie jest prawie niezauważalne. Delikatnie przygasza, albo całkowicie wyłącza diody, więc nie przeszkadza Ci w trakcie snu i odpoczynku.
Urządzenie automatycznie utrzymuje wybrany przez Ciebie poziom wilgotności w pomieszczeniu.
To sprawka higrostatu, który bada poziom wilgotności i włącza lub wyłącza nawilżacz w odpowiednim momencie.
Lubisz ładny zapach w domu? Nawilżacz ma dozownik zapachów. Dodajesz kilka kropel ulubionego olejku, a przyjemny aromat rozprzestrzenia się po pokojach.
Bezpieczna praca to podstawa. Kiedy zabraknie wody w zbiorniku, nawilżacz automatycznie się wyłącza.
Nawilżacz ładnie wygląda w pokoju. Ma nowoczesny i designerski kształt i kupisz go w 2 kolorach: białym i czarnym.
Rozglądasz się za nawilżaczem do dużego pomieszczenia, np. biura?
Air-O-Swiss Boneco S450 to nawilżacz parowy.
Najwydajniej działa w dużym pomieszczeniu (np. biurze) o powierzchni do 60 m2.
Para wodna, która się z niego wydobywa, ma komfortową temperaturę i jest bezpieczna dla skóry. Wydajność nawilżania to 550 g/godzinę.
Para wodna jest czysta i zdrowa. Urządzenie podgrzewa wodę do temperatury wrzenia, więc usuwa z niej zarazki i inne drobnoustroje. Dzięki temu jest świetny dla alergików.
Nawilżacz automatycznie dobiera optymalną wilgotność w pokoju dzięki wbudowanemu higrostatowi. Reguluje wydobywającą się parę, żeby utrzymać zdrowe powietrze w pokoju.
Dobierasz tryb pracy do swoich potrzeb, trybu życia i pracy. Masz 3 tryby: automatyczny, manualny i sleep. Urządzenie pracuje na 3 różnych poziomach: niskim, zwykłym i wysokim.
Za pomocą timera wybierasz, kiedy chcesz włączyć lub wyłączyć urządzenie. Wszystkie informacje widzisz na wyświetlaczu, a sterujesz dotykowym panelem.
Minusem jest duży pobór energii (maksymalnie 480 W). Jeśli często i długo używasz nawilżacza, zobaczysz różnicę w rachunkach za prąd.
Wodę nalewasz do dużego zbiornika o pojemności 7 l. Jest wyjmowany i ma uchwyt do przenoszenia. Możesz nalać wodę z kranu, a jej poziom widzisz w okienku zbiornika.
Jeśli chcesz, dodajesz ulubiony olejek zapachowy i rozprowadzasz przyjemny aromat w całym pomieszczeniu.
Czyszczenie maszyny nie należy do przyjemnych? Nawilżacz Cię w tym wyręcza. Jeśli przyszedł czas na usunięcie kamienia, włączasz tryb odwapniania, a nawilżacz sam się czyści.
Plusem jest wkładka Anti-Mineral-Pad, która ogranicza osadzanie się kamienia. Dzięki niej rzadziej odwapniasz urządzenie.
Nawilżacz dba o bezpieczną pracę. Automatycznie się wyłącza, jeśli brakuje wody.
Chcesz zrobić w domu zdrowy morski klimat?
Beurer Maremed® Mk 500 to morski odświeżacz powietrza i oczyszczacz w jednym. Symuluje klimat morski z lekką bryzą dzięki technologii maremed®.
Jak działa?
Nalewasz wodę do zbiornika o pojemności 6 l i dodajesz specjalną sól morską maremed®. To mieszanka naturalnych soli, które mają cenne minerały (magnez, sód, wapń, potas i jod).
Wentylator zasysa powietrze z pokoju i je oczyszcza.
Filtr wstępny usuwa ponad 70% pyłków, kurzu, czy sierści zwierzaków. W międzyczasie lampa UV–C usuwa z wody do 99% bakterii i innych drobnoustrojów.
Powietrze przepływa przez komorę parowania i tam zostaje wzbogacone o minerały i wodę morską. Później jest jonizowane i wypada do pokoju: nawilżone, czyste i zdrowe.
Martwisz się, że osad z soli zniszczy Twoje meble? Wszystko, co jest w pokoju, jest bezpieczne, bo para wodna nie zostawia osadów soli na przedmiotach.
Urządzenie najwydajniej działa w dużych pomieszczeniach o powierzchni do 50 m². Wydajność nawilżania do 33 ml/godzinę.
Prędkość wentylatora dobierasz do swoich potrzeb. Do wyboru masz 3 ustawienia. Za pomocą timera wybierasz czas, po którym nawilżacz sam się wyłączy.
Nawilżasz powietrze w nocy. Tryb nocny obniża głośność urządzenia i wyłącza wyświetlacz. Twój sen jest spokojny i nic Ci nie przeszkadza.
Wszystkie informacje widzisz na wyświetlaczu LED. Za pomocą kontrolki nawilżacz informuje Cię, że czas na wymianę filtra, albo lampy UV–C. Sterujesz dotykowymi przyciskami.
Nawilżacze powietrza to kompaktowe urządzenia, które zagwarantują Ci najwyższą jakość powietrza w Twoim domu.
Delikatnie odświeżają i „zraszają” powietrze, co wspaniale wpływa na stan Twojego zdrowia i ogólne samopoczucie.
Pomagają w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia, który powinien wynosić około 40%-60%. W takich warunkach człowiek czuje się najlepiej i najbardziej komfortowo.
Szczególnie przydatne są w sezonie jesienno–zimowym. Wilgotność powietrza w domach znacznie spada, co jest spowodowane ogrzewaniem.
Szczelnie zamykamy również wszystkie okna, aby nie wychłodzić mieszkania. Zazwyczaj w pierwszej kolejności suche powietrze odczuwamy w drogach oddechowych i na powierzchni skóry.
To nieprzyjemne wrażenie drapania, ściągnięcie cery i suchość włosów. Bardzo często zauważamy, że przestajemy się dobrze wysypiać, co niestety wpływa na całe nasze życie.
Bywamy rozdrażnieni i rozkojarzeni, argumentując to najczęściej niesprzyjającą pogodą.
Za pomocą sprytnych urządzeń możesz zapomnieć o takich uporczywych objawach.
Opinie o nawilżaczach powietrza są znakomite. Użytkownicy szczególnie podkreślają fakt, że sprzęty zajmują niewiele miejsca, a ich formy i kształty są prawdziwą dekoracją w pomieszczeniach.
Zbiornik z wodą napełnisz w szybki i prosty sposób, a wdychane powietrze jest lżejsze i wyraźnie czystsze.
Nawilżacze są wydajne, łatwe w obsłudze, lekkie i poręczne. Ze względu na prostą konstrukcję istnieje bardzo niskie ryzyko awarii.
Większość modeli jest cicha i niemal niezauważalna podczas codziennych czynności.
Do jakich pomieszczeń warto zakupić nawilżacz powietrza? Tak naprawdę te urządzenia znakomicie sprawdzają się w każdym miejscu.
W domu lub mieszkaniu pomogą utrzymać optymalny poziom nawilżenia powietrza, chroniąc zdrowie i dbając o dobry nastrój wszystkich domowników.
Z pewnością warto je ulokować w pokojach dziecięcych. Maluchy w większym stopniu są narażone na choroby układu oddechowego i niekorzystny wpływ pyłków oraz kurzu.
Nawilżacze rewelacyjnie sprawdzają się także w biurach, w których urządzenia elektroniczne (telewizory, komputery) powodują powstawanie jonów dodatnich. To właśnie one powodują uczcie zmęczenie i ogólnego dyskomfortu w trakcie dnia.
Nawilżacze powietrza są fantastyczne dla osób starszych. Zdarza się, że ich układ odpornościowy jest osłabiony i częściej są narażeni na infekcje.
Aby zminimalizować dyskomfort i częstotliwość pojawiania się dolegliwości, warto podarować bliskiej osobie odpowiednie urządzenie.
Każdego roku sezon grzewczy powoduje wysychanie powietrza w naszych domach. Wiele osób nie zwraca uwagi na stan i jakość powietrza lub zwyczajnie zapomina o tym aspekcie w natłoku codziennych spraw.
Gdy za oknem pogoda nie sprzyja, skupiamy się przede wszystkim na dogrzewaniu wszystkich pomieszczeń.
Jednak, jak już wiesz, poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu ma znaczący wpływ nie tylko na nasze samopoczucie każdego dnia, ale również na stan zdrowia.
Jak nasz organizm reaguje na zbyt suche powietrze? Zaczynasz czuć się niekomfortowo i może wystąpić kłopot z koncentracją.
Pojawia się nadmierne łzawienie, zaczerwienienie, przekrwienie lub szczypanie oczu. Suche powietrze obniża jakość Twojego snu i powoduje pogorszenie stanu skóry i włosów.
Podrażnia śluzówki, może pojawiać się kaszel, nieprzyjemne „drapanie” w gardle lub nosie, a tym samym obniża się poziom odporności organizmu i pojawiają się infekcje.
Zdarza się, że mogą wystąpić problemy z oddychaniem. Bardzo często takie objawy tłumaczymy „sezonem na wirusy”, chociaż przyczyna może znajdować się znacznie bliżej.
Jeśli więc odczuwasz choćby kilka z tych objawów i są dla Ciebie uporczywe, czas zastanowić się nad nawilżaczem powietrza. Szybko rozprawi się z suchym powietrzem, poprawiając jakość Twojego życia na każdym poziomie.
Jesteś zszokowany, że suche powietrze nie tylko może niszczyć Twoje zdrowie, ale również działa niekorzystnie na meble czy rośliny?
Drewniane elementy wyposażenia (np. meble, drzwi lub podłogi) również mogą się wysuszać i pękać. Podobnie jest z wyrobami ze skóry.
Żywe rośliny to cudowne dekoracje w naszych domach, szczególnie zimą, gdy za oknem aura pogoda nie zachęca do wyjścia na zewnątrz i zazwyczaj bywa dosyć ponuro.
Niska wilgotność powietrza niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin domowych. Jeśli więc zauważasz żółknięcie i wysychanie liści, warto natychmiast zadziałać.
Długotrwałe wysychanie rośliny może spowodować jej całkowite obumarcie.
22 czerwca 1947 r. w Holt w stanie Missouri w USA w ciągu zaledwie 42 minut spadło aż 304,8 mm deszczu.
Zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza będzie najlepszy do Twojego domu?
Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, które różnią się sposobem działania, skutecznością i ceną.
Do wyboru masz nawilżacze parowe, ewaporacyjne lub ultradźwiękowe. Najprostszą wersją jest nawilżacz powietrza, umieszczany na kaloryferze.
Który z nich wybrać? Nie przejmuj się, zaraz rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.
To jeden z najtańszych i najpowszechniejszych modeli nawilżaczy powietrza. Napełniany jest wodą i montowany na kaloryferze.
Działa pod wpływem uwalnianego ciepła. Im cieplejszy kaloryfer, tym nawilżanie jest intensywniejsze.
Uważa się, że taki nawilżacz jest najmniej skuteczny, bo działa na małym obszarze. Najlepiej sprawdza się w bardzo małych pomieszczeniach, dlatego dla większego efektu możesz kupić kilka sztuk.
Nawilżacz ewaporacyjny bywa również nazywany dyfuzyjnym. Ewaporacja, czyli parowanie, jest najzdrowszym sposobem nawilżania powietrza.
Po włączeniu urządzenia, suche powietrze jest pochłaniane do wnętrza, a następnie jest nawilżane i wypuszczone jako chłodna mgiełka na zewnątrz. Pozwala na optymalne nawilżenie powietrza w domu.
Jest świetny dla osób starszych, cierpiących na astmę i alergie. Rewelacyjnie sprawdzi się również w pokoju dzieci.
Nawilżacze ewaporacyjne są bezpieczne dla zwierząt w domu, bo nie wytwarzają ultradźwięków. Nie pozostawiają białych osadów na meblach, podłogach i wokół urządzenia.
Zaletą takiego urządzenia jest fakt, że ryzyko nadmiernego zwilgocenia powietrza jest bardzo niskie. Po osiągnięciu optymalnego poziomu wydajność nawilżania zostaje odpowiednio ograniczona.
Nawilżacze ewaporacyjne są również energooszczędne.
Minusem może być fakt, że w niektórych modelach należy systematycznie wymieniać filtry, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Modele ewaporacyjne bywają również nieco droższe.
Nawilżacz parowy zasilany jest energią elektryczną, ze względu na konieczność podgrzewania wody w zbiorniku przez grzałkę.
Woda wydostaje się na zewnątrz w postaci ciepłej mgiełki, minimalnie podnosząc temperaturę w pokoju.
Jego zaletą jest fakt, że nie tylko świetnie nawilża powietrze, ale również je oczyszcza. Powietrze pozbawione jest szkodliwych drobnoustrojów i bakterii.
Zazwyczaj do nawilżaczy parowych nie musisz kupować dodatkowych akcesoriów.
Wybierając taki model, musisz liczyć się z tym, że urządzenie może okazać się droższe w eksploatacji, ze względu na pobór prądu.
Należy pamiętać, że z uwagi na wyższą temperaturę pary wodnej i grzałkę wewnątrz urządzenia, nie powinno się go stosować w pobliżu zwierząt domowych lub dzieci.
Dla niektórych użytkowników wadą może być podniesienie temperatury w pomieszczeniu: szczególnie w cieplejszych porach roku.
Urządzenie może być nieco głośniejsze, ze względu na proces podgrzewania wody w zbiorniku.
Ultradźwiękowy rodzaj nawilżacza w mechaniczny sposób rozbija cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków.
Na zewnątrz wyzwalana jest najczęściej w postaci chłodnej mgiełki, dzięki której możesz nieco obniżyć temperaturę w pokoju.
Plusem jest fakt, że są to jedne z najcichszych urządzeń na rynku.
Wiele modeli wyposażonych jest w higrostat, czyli miernik poziomu wilgotności. Na bieżąco kontroluje stopień nawilżenia powietrza w pokoju.
W zależności od potrzeb włącza lub wyłącza urządzenie, aby utrzymać optymalną wilgotność w mieszkaniu.
Do wyboru masz urządzenia z higrostatem elektronicznym i mechanicznym.
Wersja elektroniczna pozwala na precyzyjne zaprogramowanie nawilżacza z dokładnością nawet do 5% wilgotności. Wartości wyświetlają się na czytelnym ekranie (LED lub LCD).
Higrostat w wersji mechanicznej jest nieco mniej dokładny.
Nawilżacze ultradźwiękowe nie są polecane dla właścicieli zwierząt domowych, ze względu na fale o wysokiej częstotliwości, które są nieprzyjemne dla naszych pupili.
Niekorzystne bywa również rozbijanie na drobne elementy wszystkich składników wody, co powoduje powstawanie białych osadów, na przykład na meblach.
Stąd konieczność stosowania wody destylowanej, co zwiększa koszty eksploatacji. Należy pamiętać o regularnej wymianie wkładów, które pomagają odwapnić wodę.
Zastanawiasz się nad nawilżaczem powietrza z funkcją jonizacji?
Nie wiesz, na czym polega ten proces?
Jonizacja to generowanie jonów ujemnych, inaczej zwanych anionami. Ich zadaniem jest neutralizowanie szkodliwego działania kationów, czyli jonów dodatnich. Są emitowane przykładowo przez sprzęt elektroniczny (komputery, telewizory, mikrofalówki).
Jony dodatnie niekorzystnie oddziałują na nasze zdrowie i samopoczucie. Mogą nawet prowadzić do niedotlenienia organizmu, ogólnego złego samopoczucia i przemęczenia.
Często towarzyszy temu apatia, rozdrażnienie i pogorszenie wydajności fizycznej i psychicznej.
Jony ujemne pomagają więc dotlenić Twój organizm i zapomnieć o uciążliwych i nieprzyjemnych skutkach oddziaływania sprzętów elektronicznych.
Bardzo często nawilżacze z jonizacją możemy spotkać w biurach, gdzie znajduje się sporo urządzeń elektronicznych.
Najbardziej wilgotną pustynią jest pustynia Sonora w Arizonie w USA.
Temperatury latem w ciągu dnia mogą przekraczać 40ºC, a opady deszczu wynoszą 120-133 mm rocznie.
Ta pustynia jest niezwykła, bo ma 2 pory deszczowe: jedną od grudnia do marca, a drugą od lipca do września.
Zdecydowałeś, jaki rodzaj nawilżacza powietrza będzie dla Ciebie najlepszy?
Czas przyjrzeć się kilku pozostałym parametrom przed dokonaniem zakupu.
W pierwszej kolejności zajmiemy się wydajnością.
Ta cecha określa, jaką ilość powietrza urządzenie może przefiltrować w ciągu jednej godziny. Zwróć więc uwagę, jaką powierzchnię i wysokość ma dane pomieszczenie.
Producenci umieszczają informacje o metrażu, na jakim najlepiej sprawdzi się wybrany model nawilżacza. Czasami jest to około 20 m2, a niekiedy nawet 50 m2.
Jeżeli planujesz ulokować urządzenie w małym pokoju, z pewnością będziesz potrzebował innego modelu, niż osoba, która poszukuje nawilżacza do sporego biura.
Niemniej ważna jest moc urządzenia.
Przyjmuje się, że im wyższa moc nawilżacza, tym szybciej będzie filtrował powietrze.
Pamiętaj, że decydując się na nawilżacz parowy, musisz liczyć się z nieco wyższymi wydatkami na prąd.
Kolejny aspekt to funkcja wbudowanego higrostatu. Pozwoli w łatwy i wygodny sposób monitorować wilgotność w pomieszczeniu.
Sprawi, że powietrze będzie optymalnie nawilżone, bez nadmiernego przesycenia cząsteczkami wody.
Należy wspomnieć również o poziomie głośności urządzenia.
Jest to szczególnie ważne jeśli planujesz je umieścić w sypialni lub w pokoju dziecka. Zazwyczaj parametry te wahają się od około 26 dB aż do około 46 dB.
Pamiętaj też, że nawilżacze ultradźwiękowe mogą powodować dyskomfort u zwierząt domowych, ze względu na fale o wysokiej częstotliwości.
Ludzie ich nie słyszą, jednak dla zwierząt mogą być bardzo nieprzyjemne.
Pomyśl również, jaka pojemność zbiornika na wodę będzie dla Ciebie odpowiednia.
To również podpowie Ci, jaki jest maksymalny czas pracy urządzenia bez uzupełniania zbiornika.
Pojemności zazwyczaj wynoszą od około 1,3 l do nawet 5 l. Urządzenia z mniejszym pojemnikiem na wodę pracują najczęściej około 6–8 godzin. Te z większym zbiornikiem nawet 26 godzin.
Niektóre modele oferują Ci wyjmowany zbiornik na wodę, dzięki czemu jest zdecydowanie łatwiejszy w napełnianiu.
Nie istnieje ryzyko przypadkowego oblania urządzenia lub powierzchni dookoła niego.
Producenci proponują również urządzenia z dozownikami do olejków eterycznych lub aromaterapii, dzięki którym wypełnisz swój dom nieziemskimi zapachami.
Rewelacyjne samopoczucie gwarantowane!
Praktyczne mogą okazać się dodatkowe funkcje w nawilżaczu.
Przyda Ci się regulacja pary. Dzięki temu dobierasz optymalną ilość wytwarzanej pary do swoich potrzeb.
Możesz zdecydować się na model z jonizacją, która poprawia Twoje samopoczucie. Neutralizuje jony dodatnie, które są produkowane przez telewizory i komputery.
Dzięki różnym trybom pracy nawilżacz może pracować całą dobę. Tryb normalny przydaje się w dzień, a tryb nocny wygasza kontrolki i zmniejsza głośność. Świetnie sprawdza się w sypialni lub pokoju dziecka.
Do wyboru masz modele z funkcją automatycznego wyłączenia się po opróżnieniu zbiornika, co gwarantuje bezpieczeństwo. Niektóre z nich poinformują Cię o tym za pomocą specjalnego alarmu.
Możesz zdecydować się na model ze sterowaniem dotykowym lub za pomocą pilota. Z timerem albo opcją sterylizacji powietrza za pomocą lampy UV.
Niektóre nawilżacze pełnią także funkcję lampki nocnej, dzięki delikatnemu oświetleniu.
Zastanów się również, jaką kwotę planujesz przeznaczyć na zakup urządzenia.
Do wyboru masz zarówno nawilżacze za kilkadziesiąt złotych, jak i kilkaset. Zazwyczaj jest tak, że im wyższe parametry urządzenia i więcej funkcji dodatkowych, tym urządzenie jest droższe.
Przekonałeś się, że nawilżacz to Twój doskonały sojusznik w walce z niekorzystnym wpływem suchego powietrza w Twoim domu.
W rewelacyjny sposób zadba o Twoje samopoczucie i stan zdrowia nie tylko podczas sezonu grzewczego, ale także przez cały rok.
Jest wygodnym i kompaktowym rozwiązaniem, idealnym do każdego wnętrza. Dzięki dodatkowym funkcjom nie tylko może zadbać o optymalny poziom wilgotności, ale również oczyści powietrze i zapewni cudowny aromat olejków.
Wybrałeś nawilżacz ewaporacyjny? A może Twoim trafionym zakupem jest urządzenie ultradźwiękowe lub parowe? Pamiętaj, aby wybrać nawilżacz taki, który odpowiada Twoim potrzebom.
ja mam właśnie firmy Stadler Form - ten co polecacie, mega fajny i wydajny 🙂