Masz sporą rodzinę i tracisz swój cenny czas na długie, częste oraz mozolne prasowanie?
Doskonale wiesz, że nienawidzisz tej czynności. Marzysz o znalezieniu skutecznej metody na pracę bez wysiłku, obolałych nadgarstków i pleców?
Jednym słowem – chcesz maksymalnie ułatwić i przyspieszyć prasowanie?
Fantastycznie! Właśnie Twoje poszukiwania zakończyły się wielkim sukcesem!
Odkryj 7 powodów, dla których stacja parowa jest idealna dla Ciebie! Poznaj nasz ranking 2024 najlepszych stacji parowych i wybierz swój nowy generator pary.
Chcesz dowiedzieć się więcej o stacjach parowych i ich działaniu? Sprawdź nasz poradnik przed zakupem.
Czas wybrać Twój idealny generator pary. Przygotowałam dla Ciebie ranking najlepszych stacji parowych.
Jestem pewna, że jedną z nich zaprosisz do swojego domu. Którą? Przekonaj się sama!
Chcesz prasować bez wyciągania deski?
Tefal Ixeo Power QT2020 to połączenie generatora pary z deską do prasowania. Praca jest wygodna, bo dopasowujesz wysokość i kąt deski do swojego wzrostu i rodzaju ubrania.
Drążek jest regulowany, a deskę ustawiasz w 3 pozycjach. Prasujesz w pionie, poziomie, albo pod kątem 30°. Powierzchnia deski jest odpowiednia do różnych rodzajów ubrań.
Urządzenie wytwarza parę wodną tak jak klasyczna stacja parowa. Stały wyrzut pary wodnej to 90 g/minutę.
Grube materiały i silne zagniecenia wyprasujesz z pomocą mocnego uderzenia pary 200 g/minutę. Para jest wyrzucana pod ciśnieniem maksymalnie 5,8 bara.
Stopa ze stali nierdzewnej szybko się nagrzewa. Zajmuje jej to tylko 70 sekund, więc prasujesz tuż przed wyjściem do pracy.
Prasujesz wszystkie ubrania za jednym razem. Technologia Smart Protect automatycznie dobiera bezpieczny poziom temperatury dla wszystkich materiałów. Nie sortujesz prania i nie czekasz, aż stopa żelazka nagrzeje się lub ostygnie.
Prasujesz tam, gdzie Ci wygodnie. Baza generatora jest mobilna, lekka i ma kółka, więc wygodnie przenosisz ją między pokojami.
Wodę wlewasz do zbiornika o pojemności 1,1 l. Łatwo go wyjmujesz i napełniasz pod kranem. Czujnik wody daje Ci znać, kiedy jest jej za mało.
O żywotność urządzenia i skuteczne prasowanie dba system antywapienny. Daje Ci znać, kiedy czas na usunięcie kamienia.
Zadzwonił telefon i zostawiłaś włączone żelazko? Urządzenie automatycznie się wyłącza po kilku minutach bezruchu.
Prasujesz precyzyjnie wokół guzików, zamków czy kieszeni ze stacją parową Tefal Pro Express Vision GV9820.
Widzisz nawet drobne zagniecenia dzięki oświetleniu na nosku żelazka. Światło włącza się automatycznie, kiedy żelazko jest poziomo na desce. Ułatwia prasowanie, szczególnie w kiepsko oświetlonych pokojach.
Prasujesz bezpiecznie bez ryzyka oparzenia. Generator pary wie, kiedy czas na prasowanie. Inteligentny system uwalnia parę, kiedy trzymasz żelazko poziomo na ubraniu. Błyskawicznie ją zatrzymuje, kiedy odstawiasz żelazko.
Prasujesz grube płaszcze, zasłony albo mocno pognieciony materiał? Żelazko działa w poziomie i pionie.
Ciągły wyrzut pary do 190 g/minutę głęboko wnika w materiał i poluzowuje włókna.
Do uporczywych zagnieceń wykorzystaj silne uderzenie pary do 750 g/minutę. Para wyrzucana jest pod ciśnieniem maksymalnie 9 barów.
Dopasowujesz moc pary i temperaturę do swoich potrzeb. Jest 5 ustawień i łatwo dobierasz je do rodzaju materiału, który prasujesz. Ustawienia zmieniasz na panelu na uchwycie żelazka.
Stopa łatwo ślizga się po ubraniach. Równomiernie rozprowadza parę wodną i jest odporna na zarysowania. Ma powłokę Durilium AirGlade, która chroni ubrania przed przypaleniem i przywieraniem.
Prasujesz całą stertę ubrań? Na pełnym zbiorniku pracujesz do 90 minut bez przerwy. Wodę nalewasz do zbiornika o pojemności 1,2 l. Generator pary jest gotowy do pracy w 2 minuty.
Prasujesz bez brzydkich plam i zacieków po wodzie. Blokada kapania zatrzymuje niesforne krople.
Stacja parowa zachowuje żywotność i skuteczność. Specjalna szufladka zbiera kamień, który łatwo usuwasz.
Co powiesz na inteligentną stację parową?
Philips PerfectCare 8000 Series PSG8130/80 analizuje, w jaki sposób prasujesz.
Prasujesz szybko z maksymalną skutecznością. Tryb prędkości dopasowuje ilość pary do prędkości prasowania.
Czujniki ruchu wiedzą, kiedy przesuwasz żelazko po materiale. Automatycznie wytwarza odpowiednią ilość pary i skutecznie wygładza materiał.
Prasujesz pionowo zasłony i ubrania na wieszakach bez obciążania nadgarstków. Żelazko jest lekkie i waży tylko 800 g. Łatwo unosisz je do góry, a Twoje ręce wolniej się męczą.
Prasujesz łatwo i szybko, bez przypaleń i przywierania. Stopa ze stali szlachetnej i 6-warstwową powłoką z tytanu gładko ślizga się po tkaninach. Jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia.
Delikatne ubrania są bezpieczne dzięki technologii OptimalTEMP. Żelazko automatycznie dobiera optymalną temperaturę do prasowania wszystkich rodzajów tkanin. Prasujesz bez obaw, że ubranie się przypali i zniszczy.
Łatwo wygładzasz różne rodzaje materiałów. Ciągły strumień pary do 170 g/minutę głęboko wnika w tkaninę i rozluźnia jej włókna.
Do silnych zagnieceń i grubych tkanin przyda się mocne uderzenie pary do 700 g/minutę. Para wyrzucana jest pod ciśnieniem maksymalnie 8,5 bara.
Prasujesz dużą stertę ubrań? Pracujesz bez przerwy przez 2 godziny dzięki dużemu zbiornikowi na wodę. Ma pojemność 1,8 l i łatwo go odłączasz, żeby go napełnić. Wskaźnik daje Ci znać, kiedy zbiornik jest pusty.
Generator pary jest gotowy do pracy w 2 minuty.
Chronisz żelazko, wydłużasz jego żywotność i zapewniasz wydajną pracę dzięki systemowi odkamieniania. Specjalna szufladka zbiera osady kamienia.
Sygnał dźwiękowy daje Ci znać, że trzeba opróżnić zbiornik. Wyjmujesz zatyczkę i wylewasz wodę z cząsteczkami kamienia.
Zadzwonił telefon i zapomniałaś o włączonym żelazku? Bezpieczna praca to podstawa. Stacja parowa automatycznie się wyłącza po kilku minutach.
Prasujesz w różnych pokojach?
Laurastar Lift Plus to przenośna stacja parowa.
Prasujesz ubranie od razu po wyjęciu z szafy w dowolnym miejscu w domu. Stacja jest mała i ma uchwyt do złapania. Łatwo przenosisz ją między pokojami.
Prasujesz ubranie bezpośrednio na wieszaku dzięki funkcji prasowania w pionie. Żelazko waży tylko 1 kg, więc nie obciąża Twoich nadgarstków.
Ubrania są gładkie i odświeżone. Sucha para wodna usuwa bakterie, wirusy, roztocza i brzydkie zapachy (np. papierosów). To świetna opcja dla alergików.
Sucha para nie ma cząsteczek wody w stanie ciekłym. Zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów na powierzchni ubrania. Jest też delikatna dla wszystkich tkanin.
Aluminiowa stopa 3D napina tkaninę w trakcie prasowania i wpuszcza w nią parę na całej powierzchni stopy. Szybko i łatwo pozbywasz się zagnieceń i nierówności.
Masz profesjonalne prasowanie we własnym domu. Generator pary wytwarza parę pulsacyjną, czyli w krótkich przerywanych seriach. Optymalnie rozprowadza parę i minimalizuje zużycie wody.
Dopasowujesz temperaturę do materiału, który prasujesz. Są 2 ustawienia, a kontrolka gotowości daje Ci znać, kiedy para jest już gotowa. Generator nagrzewa się w 3 minuty.
Wodę nalewasz do zbiornika o pojemności 1,1 l. Ma rączkę i łatwo go przenosisz. Stacja sygnalizuje brak wody.
Wydajność prasowania jest wysoka, a żelazko ma długą żywotność. System odkamieniania to wkłady filtrujące, które minimalizują osadzanie się kamienia.
Chcesz prasować bez sortowania prania i czekania, aż żelazko się nagrzeje, albo wystygnie?
Stacja parowa Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30 do prasowania używa technologii OptimalTemp. Automatycznie dobiera bezpieczną temperaturę do prasowania wszystkich rodzajów tkanin.
Każde ubranie prasujesz w dowolnej chwili i nie martwisz się o przypalenie. Możesz zostawić żelazko na ubraniu, albo na desce do prasowania, a tkanina się nie zniszczy.
Czujnik reguluje strumień pary. Sensor DynamiQ wykrywa ruch żelazka i wyrzuca silny strumień pary dokładnie tam, gdzie potrzebujesz. Prasujesz szybko i łatwo.
Cienkie i delikatne tkaniny prasujesz ciągłym strumieniem pary 155 g/minutę. Do grubych materiałów i silnych zagnieceń przydaje się silne uderzenie pary do 520 g/minutę. Para wodna wyrzucana jest pod ciśnieniem maksymalnie 7,5 bara.
Przyda się odświeżenie firanek i zasłon? Żelazko wyrzuca parę wodną w pionie, więc prasujesz je od razu na oknach, bez rozkładania deski.
Oszczędzasz prąd dzięki trybowi Eco. Generator pary pobiera mniej mocy, jednocześnie zachowując skuteczność prasowania. Tryb Eco przydaje się do ubrań, które wymagają mniejszej ilości pary.
Stopa T-ionicGlide nagrzewa się w 2 minuty i gładko ślizga się po materiałach. Ma powłokę z tytanu, więc jest odporna na uszkodzenia.
Wodę nalewasz do zbiornika o pojemności 1,8 l. Na pełnym zbiorniku prasujesz przez 2 godziny bez przerwy.
System odkamieniania Easy De-Calc Plus gromadzi kamień w specjalnym zbiorniczku. Kiedy przyjdzie czas na jego opróżnienie, żelazko daje Ci znać wskaźnikiem i sygnałem dźwiękowym. Wyjmujesz zatyczkę i wylewasz wodę z cząsteczkami kamienia.
Stacja parowa dba o Twój komfort i bezpieczeństwo. Automatycznie się wyłącza po kilku minutach bezczynności.
Często prasujesz grube tkaniny i płaszcze?
Generator pary Braun IS7286BK łatwo wygładza trudne materiały.
Szybko usuwasz mocne zagniecenia nawet z grubych tkanin. Stacja parowa generuje stały strumień pary do 190 g/minutę. Para wnika w materiał, poluzowuje włókna i je wygładza.
Do bardzo wymagających grubych materiałów i silnych zagnieceń wykorzystaj mocne uderzenie pary do 650 g/minutę. Para wodna wyrzucana jest pod ciśnieniem maksymalnie 8 barów.
Wygodnie prasujesz i łatwo manewrujesz żelazkiem. Uchwyt jest ergonomiczny i zaprojektowany tak, że prasowanie jest komfortowe i chroni Twoje nadgarstki. Uchwyt jest certyfikowany przez Instytut Certyfikacji Ergonomii.
Dopasowujesz tryb pracy do swoich potrzeb i ubrań, które prasujesz. Są 4 tryby i wybierasz je przyciskami na żelazku.
Tryb iCare myśli za Ciebie. Automatycznie dobiera optymalną i bezpieczną temperaturę dla wszystkich tkanin. Chroni nawet delikatne materiały, a Ty nie martwisz się o przypalenia.
Tryb ProSteam przydaje się do prasowania zasłon i ubrań na wieszakach w pionie. To ciągły wyrzut pary bez konieczności trzymania przycisku.
Tryb Turbo to maksymalna moc pary i wysoka temperatura do grubych tkanin i mocnych zagnieceń. Tryb Eco jest idealny do delikatnych tkanin. Prasujesz wydajnie i jednocześnie oszczędzasz energię.
Łatwo prasujesz wokół guzików, zamków i kieszeni dzięki stopie FreeGlide 3D z powłoką EloxalPlus. Jest dobrze wyprofilowana i gładko ślizga się po tkaninach. Prasujesz ruchem do przodu i do tyłu.
Powłoka stopy jest trwała, wytrzymała i odporna na zarysowania.
Wodę nalewasz do dużego zbiornika o pojemności 2 l. Jest spory, więc wystarcza na długie prasowanie bez przerw. Stacja parowa nagrzewa się w 2 minuty.
Twoje ubrania są wyprasowane i bez brzydkich śladów po kroplach. Żelazko skutecznie kontroluje temperaturę, więc ze stopy nie kapie woda.
Szukasz taniej stacji parowej do codziennego prasowania?
Generator pary Russell Hobbs Steam Power 24440-56 jest świetny dla tych Pań, które chcą oszczędzać pieniądze.
Prasujesz ubrania do pracy i szkoły. Stały wyrzut pary do 100 g/minutę wnika w tkaninę i delikatnie ją rozmiękcza. Para wodna wyrzucana jest pod ciśnieniem 4,5 bara.
Spieszysz się na autobus? Generator pary nagrzewa się w 1 minutę. Jest genialny do błyskawicznego prasowania tuż przed wyjściem z domu. Wskaźnik nagrzania pokazuje Ci, kiedy żelazko jest gotowe do pracy.
Ceramiczna stopa łatwo ślizga się po materiałach. Jest też odporna na zarysowania i nie przypala ubrań.
Dopasowujesz ilość pary do swoich potrzeb i materiału, który prasujesz. Regulujesz jej ilość pokrętłem na żelazku.
Wodę nalewasz do zbiornika o pojemności 1,3 l. Jest wyjmowany i łatwo go przenosisz, żeby dolać wody.
System antywapienny chroni przed osadzaniem się kamienia. Oczyszcza wodę, którą wlewasz do zbiornika. Filtr antywapienny wyjmujesz i opłukujesz pod wodą. Wskaźnik przypomina Ci o czyszczeniu filtra.
Zagapiłaś się i zostawiłaś włączone żelazko? Prasowanie jest bezpieczne dzięki automatycznemu wyłącznikowi.
Po skończonej pracy kabel chowasz w specjalnym schowku.
Zdarza Ci się zebrać całą stertę prania i doskonale wiesz, że w końcu przyjdzie czas, żeby stanąć z nią twarzą w twarz?
Przewracasz oczami na myśl o zmarnowanej sobocie przy desce do prasowania? Przecież tyle innych ciekawych rzeczy możesz w tym czasie zrobić…
Masz dzieci i dobrze znasz ten widok, jak z prędkością światła Twoje pociechy brudzą ubrania, które musisz wyprać i wyprasować.
Niesforne jedzenie, lądujące na ciuchach, zabawa i figle w ogrodzie, malowanie farbami i lepienie z plasteliny. Zgodzisz się, że to niekończąca się przygoda.
A może prasujesz absolutne minimum, żeby godnie prezentować się w pracy lub na spotkaniu z przyjaciółką? Nie jesteś sama!
Każda z nas może pochwalić się takimi „grzeszkami” 🙂 Czy tego chcesz, czy nie, codzienne sytuacje wymagają od Ciebie, żeby ubrania były czyste i – wyprasowane!
Pognieciony strój to żadna przyjemność. Masz wrażenie, że cały świat skupia wzrok na zagnieceniach na bluzce.
Jesteś pewna, że każda osoba mijająca Cię na ulicy patrzy na… niezbyt perfekcyjną nogawkę spodni 🙂 Której z Was zdarzyło się wyjść z domu w takim wydaniu, ręka do góry!
Zgodzę się, że prasowanie to znienawidzona przez nas czynność. Nie ma nic przyjemnego w spędzeniu nawet kilku godzin z żelazkiem w ręce, dociskając je do tkanin.
Zmęczone nadgarstki, obolałe plecy i irytacja bardzo często idą ze sobą w parze (masz ciarki na samą myśl?). Dołącz do tego fakt, że pocieranie tkanin niszczy je z biegiem czasu, a wyprasowanie ciuchów z falbanami, marszczeniami i dekoracjami jest prawdziwą akrobacją.
Całkowicie nie da się zrezygnować z prasowania ubrań, ale możesz sprawić, żeby było szybsze i łatwiejsze.
Chcesz w mgnieniu oka pożegnać zagniecenia i bezpiecznie wyprasować każdy rodzaj tkanin? Skusisz się na odświeżenie ubrań z delikatnymi marszczeniami, wgłębieniami i zdobieniami?
A co Ty na to, jeśli Ci powiem, że prasowanie da się polubić? Dobrze przeczytałaś! Zadajesz sobie pytanie – jak? Odpowiedzią jest stacja parowa. Czym jest to urządzenie?
Stacja parowa (lista modeli) nazywana jest również generatorem pary. Jest wydajniejszą wersją klasycznego żelazka i składa się z trzech części.
Pierwszą jest bojler, którego zadaniem jest wytwarzanie pary wodnej. Umieszczony jest w osobnej stacji, na której po zakończeniu pracy dokujesz żelazko.
Domyślasz się już, że żelazko jest drugą częścią naszego parowego zestawu do prasowania. Wygląda całkowicie zwyczajnie i posługujesz się nim jak klasycznym żelazkiem. Z jego stopy (dolnej, płaskiej części) wydobywa się para wodna. Żelazko przesuwasz po materiale i gotowe!
Te dwa elementy połączone są trzecim składnikiem – przewodem z rurką, przez który przepływa para wodna, wyrzucana pod ciśnieniem. Oto cały Twój zestaw – prosty i skuteczny. Jak Ci się podoba?
Tak naprawdę – dla każdego! Faktem jest, że na zakup generatora pary częściej decydują się rodziny z dziećmi, ze względu na ilość „produkowanych” ubrań do prasowania. Pamiętaj jednak, że to nie jest żelazna reguła.
Jesteś mamą niemowlaka? Wybieranie i kupowanie maleńkich ubranek to z pewnością niezła frajda dla Ciebie. Prasowanie ich? Niekoniecznie.
Młodzi zabiegani rodzice nie mają czasu na długie prasowanie. Nie możesz tego uniknąć, bo to czynność ważna dla komfortu dziecka. Dlaczego?
Do prania ciuszków dla dzieci nie stosuje się środków zmiękczających, więc ubranka są szorstkie i nieprzyjemne dla skóry maluszka. Prasowanie nadaje im miękkości, więc nic nie podrażni i nie będzie ocierać skóry Twojego szkraba.
A jeżeli jesteś singlem lub singielką i po prostu chcesz zaoszczędzić czas podczas prasowania? Rewelacyjnie! Generator pary służy Ci swoją pomocą. Pamiętaj, że jest wielofunkcyjny i może przydać Ci się do wielu innych rzeczy, o czym zaraz się dowiesz.
Prawdą jest, że im większe pasma górskie ubrań do prasowania piętrzą się w Twoim domu, tym prędzej docenisz siłę i skuteczność stacji parowej.
Ostatecznie jednak wszystko zależy od Ciebie i Twoich potrzeb, więc nie wahaj się po nią sięgnąć.
Jeszcze kilka lat temu stacja parowa była „zarezerwowana” dla pokazów mody albo pracowni krawieckich.
Kojarzyła się z szybkimi poprawkami, nawet na delikatnych kreacjach, tuż przed wyjściem na wybieg. Z czasem generatory pary przeniosły się do naszych domów. Co sprawiło, że skradły serca pań (i panów 🙂 ) domów?
Prasowanie bez męczarni? Pewnie, że tak!
Prasując z asystą generatora pary, nie musisz siłą dociskać żelazka, żeby wyprostować zagniecenia, które Cię irytują.
Żelazka w stacjach parowych są lekkie, więc nie męczą dłoni i nadgarstków nawet przy pracy w pionie. Dzięki temu dobrze sprawdzają się przy częstym prasowaniu, dużej ilości ubrań i różnych rodzajów materiałów.
Prasując w duecie ze stacją parową, oszczędzasz czas.
Para wodna tryska pod wysokim ciśnieniem i przenika każdy rodzaj tkanin. Rozluźnia włókna, nawilża je, dzięki czemu szybciej wygładza powierzchnie i prasowanie trwa krócej. Czego chcieć więcej?
Żelazko jest precyzyjne i sprawnie dociera do zakamarków. Nie boi się prasowania wokół małych elementów, na przykład guzików i cekinów.
W generatorze pary głównym sprawcą prasowania jest para wodna, a nie ciężar i temperatura stopy żelazka.
Co to oznacza? Najprościej mówiąc: dłuższą żywotność Twoich ubrań. Tkaniny nie zużywają się tak szybko, nie przebarwiają się i nie uszkadzają.
Dzięki parze wodnej możesz prasować z niewielkiej odległości, nie dotykając bezpośrednio tkaniny. Jednym słowem, prasowanie parą jest bezpieczniejsze dla materiałów niż mechaniczne tarcie. Brzmi obiecująco, prawda?
Ochrona materiałów to nie tylko zapobieganie mechanicznym otarciom.
Dzięki parze wodnej podczas prasowania dezynfekujesz i odświeżasz tkaniny. Wysoka temperatura jest zabójcza dla drobnoustrojów i innych nieproszonych gości. Rewelacyjna opcja dla alergików i rodzin z małymi dziećmi!
Czujesz nieprzyjemny zapach papierosów na kurtce? A może w Twoje nozdrza właśnie wpadła woń wczorajszego obiadu na ulubionej bluzce?
Kto z nas nie zna aromatu szafy, w której płaszcz smacznie spał przez ostatnie kilka miesięcy? Dzięki generatorowi pary w mig pozbędziesz się tych bukietów zapachowych. To dodatkowe zalety!
Z pomocą generatora pary możesz wyprasować każdy rodzaj materiału. Garnitury lub sukienki świetnie współpracują ze stacją parową, podobnie jak firanki i zasłony, czy tkaniny z długim włosiem.
Z sukcesem pozbywaj się zagnieceń z ubrań o oryginalnych krojach i zdobieniach. Już nic Cię nie ogranicza!
Kolejnym plusem generatorów pary jest prasowanie nie tylko w poziomie, jak klasyczne żelazka.
Możesz to zrobić w pionie, na przykład na wieszaku. Nie męczysz się z rozkładaniem deski do prasowania i przenoszenia ubrań czy firan z pokoju do pokoju.
Tkaniny prasuj dokładnie w tym miejscu, gdzie jest im (i Tobie!) najwygodniej.
W większości stacji parowych pojemnik na wodę możesz uzupełniać bez przerywania prasowania.
Im jest większy, tym dłużej możesz prasować na jednym napełnieniu. Wybrane modele gwarantują nawet 2 godziny niezakłóconej pracy!
W klasycznym żelazku pojemnik na wodę jest niewielki i podczas prasowania dużej ilości ubrań musisz go częściej napełniać. Zgodzisz się ze mną, że nie jest to wygodne rozwiązanie.
Czy stacje parowe mają wady? Pewnie, że tak!
Podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, generatory pary mają swoje cienie. Czy są poważne? Być może. Uznasz, że wcale nie są przeszkodami i przymkniesz na nie oko? To całkiem prawdopodobne. Sprawdź to!
Porównując stacje parowe z klasycznym żelazkiem, od razu zauważysz, że te pierwsze są zdecydowanie większe.
Bojler, który przykładowo mieści 2 l wody, siłą rzeczy będzie również cięższy niż standardowe żelazko, które wypije niewiele płynu.
Decydując się na generator pary, musisz zapewnić mu bezpieczne miejsce do działania. Powinien być umieszczony stabilnie, żeby praca przebiegała w najlepszej atmosferze.
Kolejną ważną kwestią, związaną z gabarytem stacji parowych, jest sposób ich przenoszenia i przechowywania. Jeśli więc szukasz kompaktowego rozwiązania do kawalerki, lepszym wyborem może okazać się klasyczne żelazko.
Para wodna wpływa na żywotność deski do prasowania. Klasyczne blaty wykonane są zazwyczaj z płyty wiórowej, która z czasem straci swoją jakość.
Systematyczne działanie pary wodnej powoduje wsiąkanie jej we wnętrze płyty. Domyślasz się, że dla deski oznacza to utratę właściwości.
Wiele użytkowniczek generatorów pary decyduje się na deskę do prasowania wykonaną z metalowej siatki. Jest odporniejsza na działanie pary wodnej, choć jej cena jest wyższa.
Ciekawostką są blaty z aluminium, które w swoich wnętrzach kryją nawet systemy odprowadzania pary i wody na zewnątrz deski.
Nie zapominaj o rozmiarze blatu. Przed zakupem sprawdź, czy stacja parowa w całości zmieści się na jego powierzchni.
Generatory pary są głośniejsze od zwykłych żelazek. Zgodnie z opiniami posiadaczek tych parowych konstrukcji, minusem jest charakterystyczny dźwięk urządzeń podczas prasowania. To sprawka pary wodnej, która wydobywa się z wnętrza z sykiem 🙂
Warto przemyśleć, jakie miejsce przeznaczysz na stację parową. Prasowanie w pokoju dziennym, kiedy domownicy zaplanowali oglądanie serialu albo czytanie książki, nie byłoby dobrym pomysłem.
Nie będzie dla Ciebie niespodzianką, kiedy powiem, że generatory pary pobierają więcej mocy niż klasyczne żelazka. Zazwyczaj jest to około 2000 W lub więcej.
Warto ten parametr wziąć pod uwagę, bo przy częstym używaniu możesz zauważyć znaczną różnicę na rachunkach za prąd 🙂
Ostatnią ujemną stroną jest cena urządzenia.
Im wyższe parametry, np. ciśnienie pary wodnej, współczynnik wytwarzania pary i moc, tym zazwyczaj cena jest wyższa. Urządzenia z górnej półki kosztują bardzo często w okolicach tysiąca złotych lub powyżej.
Gratulacje! Właśnie poznałaś najważniejsze zalety i wady generatora pary.
Jeżeli tu jesteś, na poważnie myślisz o zaproszeniu go do domowej współpracy. Założę się, że w Twojej głowie pojawiło się pytanie „Skąd mam wiedzieć, co wybrać?”.
Czas więc, abyś przekonała się, czego szukasz w swojej idealnej stacji parowej. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Zaczynajmy!
Zacznijmy od ciśnienia pary wodnej, które podawane jest w barach.
Przyjmuje się, że im wyższa wartość tego parametru, tym skuteczniej urządzenie rozprawi się z zagnieceniami. Zazwyczaj ciśnienie w stacjach parowych zaczyna się od 3,5 bara i wyżej (nawet do 8 barów).
Współczynnik wytwarzania pary to parametr podawany w g/min. To informacja, jaką ilość pary uzyskujesz w ciągu 1 minuty prasowania.
Podobnie jak w przypadku ciśnienia, im więcej pary, tym szybciej i skuteczniej generator wyprostuje zagniecenia. Zazwyczaj wartość współczynnika pary zaczyna się od około 100 g/min.
Teraz zajmiemy się dodatkowym uderzeniem pary, które nazywane jest również maksymalnym wyrzutem pary wodnej.
Innymi słowy, to silny strumień pary, który uwalniany jest na chwilę, ale za to rewelacyjnie radzi sobie z trudnymi zagnieceniami. Zazwyczaj optymalną wartością jest około 300 g/min. Wartość tego parametru może sięgać nawet 700 g/min!
Co z mocą urządzenia? Im jest wyższa, tym szybciej urządzenie będzie gotowe do pracy. Przyjmijmy, że optymalnie ta wartość to około 2000 – 2200 W, dzięki czemu większość urządzeń nagrzewa się w 1 – 2 minuty.
Jest szczególnie ważny, jeżeli prasujesz dużo i często. Im większy zbiornik na wodę, tym rzadziej go uzupełniasz.
Duże zbiorniki (np. 2 litrowe) zapewniają nawet 2 godziny prasowania bez przerwy. Oczywiście możesz dolewać wody do środka w trakcie pracy, ale usuwanie zagnieceń bez zatrzymywania się jest przyjemniejsze i produktywniejsze.
Możesz kupić urządzenie z alarmem niskiego poziomu wody, dzięki któremu nie zaskoczysz się niemiło w trakcie prasowania.
Stopa żelazka może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej powierzchnia jest ceramiczna (w tańszych modelach), stalowa, czy tytanowa.
Najważniejsze, żeby zapewniała doskonały poślizg, była odporna na zarysowania i łatwo dawała się prowadzić po tkaninach.
Niektórzy producenci proponują innowacyjne rozwiązania, jak stopa zaokrąglona na kształt deski snowboardowej.
Nie są Ci obce białe i brązowe plamy na ubraniach po prasowaniu? Woda z kranu powoduje osadzanie się kamienia, który nie tylko niszczy tkaniny, ale również zmniejsza żywotność urządzenia.
Wybierając wymarzony generator pary, sprawdź, czy wyposażony jest w system antywapienny. Może mieć formę specjalnej szufladki, w której zbierają się drobiny kamienia.
Praktycznym udogodnieniem są stacje parowe z alarmem, przypominającym o odkamienianiu lub funkcją samooczyszczania, które ograniczają Twoją rolę do minimum.
Funkcje związane z bezpieczeństwem Twoim i samego generatora pary to punkt, którego nie możesz pominąć na swojej liście.
Dla zapominalskich i rozkojarzonych ratunkiem jest system automatycznego wyłączenia po kilku lub kilkunastu minutach. Oszczędność energii elektrycznej i, rzecz jasna, bezpieczny dom, to absolutna podstawa!
Przydatna jest funkcja dobierania optymalnych parametrów do różnych tkanin. Jak ją wykorzystasz w praktyce?
Urządzenie samodzielnie wybiera najlepszą temperaturę do prasowania. Nie istnieje ryzyko przypalenia materiału i zniszczenia go.
Nie musisz znać się na wszystkich rodzajach tkanin i marnować czasu na zastanawianie się, czy temperatura nie jest za wysoka. Twoja stacja parowa zrobi to za Ciebie.
Wiele urządzeń dostępnych na rynku ma do zaoferowania kilka trybów pracy. Przykładowo tryb ECO rewelacyjnie sprawdza się podczas prasowania delikatnych materiałów.
Dobiera optymalny poziom pary i tym samym zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Z kolei tryb Turbo to eksplozja silnego i gęstego strumienia pary, przed którym nie schowają się nawet najtrudniejsze zagniecenia.
Co jeszcze może pomóc Ci w prasowaniu?
Jedną z praktycznych funkcji jest blokada kapania. Oznacza to, że para wodna nie skrapla się na stopie, dzięki czemu nie kapie na ubranie i deskę.
Pomocna będzie opcja prasowania nie tylko w poziomie, ale również w pionie. To ciekawa opcja dla tych pań, które skuszą się na wyprasowanie firanek czy zasłonek.
Co z długością przewodu?
Im dłuższy kabel, tym więcej wygody zyskujesz. Bez problemu możesz podłączyć stację parową do gniazdka, które znajduje się w pewnej odległości od deski do prasowania.
Nie zawsze jest tak, że kontakt znajduje się w „wymarzonym” miejscu, w którym możesz swobodnie postawić deskę 🙂
Nie zapominaj o schowku na przewód. Dzięki temu urządzenie łatwiej przenosić i zajmuje mniej miejsca podczas przechowywania. Nie ma nic gorszego niż plączący się kabel!
Przeszłyśmy do ostatniej części, która bardzo często spędza nam sen z powiek. Lepiej kupić droższy sprzęt czy tańszy?
Nie ma właściwej odpowiedzi na to pytanie. To Ty decydujesz, jakie parametry urządzenia są obowiązkowe, a z których funkcji możesz zrezygnować.
Dlatego tak ważne jest określenie, jaką rolę przypisujesz generatorowi pary w swoim domu. Jeżeli masz dużą rodzinę i planujesz korzystać z jego pomocy kilka razy w tygodniu przez dłuższy czas, możesz śmiało kupić droższy model z większą ilością funkcji.
Jeśli jesteś singlem i prasujesz pojedyncze ubrania raz na jakiś czas, zakup urządzenia za kilka tysięcy złotych możesz uznać za stratę pieniędzy. To całkowicie zrozumiałe!
Czy warto kupić stację parową? Jeżeli do tej pory spędzałaś długie godziny nad deską do prasowania z obolałymi plecami i dłońmi, odpowiedź brzmi „Zdecydowanie tak!”.
Generator pary nie tylko przyspiesza i ułatwia prasowanie, ale umożliwia Ci również dezynfekowanie ubrań czy pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów.
Generator pary jest wielofunkcyjny za sprawą pracy w pionie. Prasuj firany i płaszcze bez rozkładania deski. Para wodna głęboko wnika w tkaniny, więc Twój wysiłek ograniczony jest do minimum.
Jest bezpieczna dla wszystkich materiałów, nawet tych delikatnych, a nawet eleganckich strojów z marszczeniami czy zdobieniami. Gładka powierzchnia materiału i długa żywotność ubrań? Jesteśmy na tak!
Ja polecam coś większego i to będzie system od Laurastar smart S. Rewelacyjny sprzęt i w końcu prasowanie nie jest nudne
u mnie generator pary okazał się prawdziwym hitem 🙂 nawet polubiłam prasowanie koszul. 🙂 mam z laurastar
Też mam laurastar i był to strzał w dziesiątkę!