Zaczynasz przygodę z bieganiem? A może chcesz po prostu codziennie monitorować swój puls, jakość snu i regeneracji?
Lepszy jest klasyczny pulsometr na klatkę piersiową? A może smartband lub smartwatch?
Odkryj, jaki pulsometr jest stworzony właśnie dla Ciebie i który model trafił do naszego rankingu 2024!
Szukasz pulsometru dla biegacza? Chcesz dokładnie analizować swoje trasy i wysiłek?
Smartwatch Fitbit Versa 4 pokaże Ci, jak przebiega Twój trening.
Monitorujesz swoje statystyki i postępy w różnych dyscyplinach sportu. Smartwatch ma ponad 40 gotowych trybów treningowych: bieganie, trening siłowy, wioślarstwo, czy jazda na rowerze.
Wiesz, jaką masz kondycję. Smartwatch analizuje maksymalny wskaźnik VO2, czyli z jaką wydajnością Twój organizm wykorzystuje tlen w trakcie treningu.
Rysuje mapę intensywności treningu dzięki wbudowanemu GPS. W aplikacji Fitbit sprawdzasz dane na temat tempa biegu, dystansu i stref tętna na całej trasie.
Na mapie widzisz, gdzie dałeś z siebie wszystko, a gdzie możesz jeszcze poprawić swoje rekordy.
Wiesz, czy Twój organizm jest gotowy do treningu. Z funkcją Premium masz dostęp do wskaźnika gotowości do treningu.
Smartwatch analizuje, czy potrzebujesz odpoczynku, czy możesz pobijać kolejne rekordy. Łatwo zwiększasz lub zmniejszasz intensywność ćwiczeń, żeby się nie przetrenować.
Monitoruje tętno przez całą dobę, poziom natlenienia krwi i jakość snu. Analizuje 10 kluczowych wskaźników i daje Ci spersonalizowane wskazówki, jak poprawić jakość snu i regeneracji.
Lubisz długie treningi? A może często podróżujesz? Nie martwisz się częstym ładowaniem smartwatcha, bo bateria działa do 6 dni na 1 naładowaniu.
Jeśli się spieszysz, szybkie 12-minutowe ładowanie wystarcza na 1 dzień pracy.
Dostajesz powiadomienia o połączeniach, wiadomościach, wydarzeniach z kalendarza i e-mailach. Wysyłasz krótkie wiadomości tekstowe i odpowiedzi głosowe prosto ze smartwatcha.
Nie musisz mieć przy sobie portfela. Zbliżeniowo płacisz zegarkiem w komunikacji miejskiej i sklepach.
Sterujesz na dotykowym wyświetlaczu AMOLED o przekątnej 1,58’’.
Dużo podróżujesz? Zależy Ci na pulsometrze, który ma wytrzymałą baterię?
Smartwatch Huawei Band 7 świetnie nadaje się do tej roli.
Jest genialny, jeśli dużo podróżujesz. Nie martwisz się ładowaniem w podróży służbowej lub w trakcie wakacji. Po naładowaniu działa nawet przez 14 dni.
Jeśli się spieszysz, już szybkie 5-minutowe ładowanie wystarcza na 2 dni używania pulsometru. Tuż przed wyjściem z domu podłączasz go na kilka minut i masz spokój.
Wiesz, jak pracuje Twoje serce i cały organizm. Smartwatch mierzy tętno i natlenienie krwi. Za pomocą wibracji daje znać, kiedy wynik pomiaru odbiega od normy.
Monitoruje stres i proponuje Ci relaksujące ćwiczenia oddechowe. Bada jakość Twojego snu i rozpoznaje 6 głównych problemów związanych ze snem.
Daje Ci ponad 200 praktycznych wskazówek, jak możesz poprawić jakość snu. Jego wskazówki są oparte na wiedzy naukowej.
Monitorujesz swój trening. Smartwatch ma wbudowane 96 trybów treningowych. Od biegania i jazdy na rowerze, przez pływanie i jogę.
Analizuje Twój wysiłek, zdolności biegowe, pułap tlenowy, czas regeneracji i postępy. Daje Ci indywidualne wskazówki, jak możesz poprawić swoje rekordy.
Pływasz w basenie i biegasz w deszczu. Jest wodoszczelny w klasie 5 ATM, czyli wytrzymuje aktywności w płytkiej wodzie.
Masz dostęp do połączeń i wiadomości przychodzących, więc zawsze jesteś na bieżąco. Zdanie sterujesz muzyką z telefonu i wyzwalasz migawkę.
Wszystkie dane widzisz na dużym i czytelnym dotykowym ekranie AMOLED o przekątnej 1,47". Ramka wokół ekranu jest wąska, więc nie zasłania ekranu.
Kupisz go w kilku kolorach: różowym, zielonym i czarnym.
Szukasz nadajnika na klatkę piersiową do biegania i pływania?
Polar H10 mierzy Twoje tętno w trakcie treningu, a Ty zachowujesz dane treningowe w aplikacji lub na smartwatchu.
Pulsometr na klatkę piersiową łączy się z innymi urządzeniami dzięki Bluetooth i ANT+. Oba połączenia mogą działać jednocześnie.
Aplikacja Polar Beat zbiera dane o Twoim tętnie, które widzisz na ekranie telefonu.
1 sesję treningową możesz zapisać w pamięci wewnętrznej Polar H10. Wystarczy, że rozpoczniesz trening w aplikacji, zostawisz telefon w bezpiecznym miejscu i… ćwiczysz ?
Pływasz w basenie bez żadnych obaw o uszkodzenie nadajnika. Jest wodoodporny do 30 m.
Maksymalny czas pracy to 400 godzin, czyli około 16 dni. Działa na baterie.
Sensor jest wygodny w noszeniu i zrobiony z miękkiego materiału. Dzięki silikonowym wypustkom idealnie przylega do ciała.
Szukasz pulsometru do aktywności outdoorowych?
Polar Grit X to superwytrzymały smartwatch na wymagające wędrówki i treningi.
Trenujesz w każdych warunkach i w każdym terenie. Smartwatch jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Przeszedł testy MIL-STD-810G, które sprawdzają odporność na ekstremalne temperatury, wilgoć i wstrząsy.
Jest przy tym lekki i wygodny. Waży tylko 64 g, więc prawie nie czujesz go na nadgarstku.
Szykuje się długi trening? Długa trasa biegowa albo szlak górski? Wytrzymała bateria pozwala na 40 godzin działania w trybie treningowym.
Jeśli chcesz oszczędzać baterię, wbudowane opcje oszczędzania energii wydłużają ten czas do 100 godzin.
W aplikacji Flow określasz cele treningowe, planujesz treningi i analizujesz wyniki. Smartwatch ma wbudowane ponad 130 trybów treningowych. Dopasowujesz plan treningowy do swojej kondycji dzięki funkcji FitSpark.
Planujesz trasę z Komoot, wgrywasz ją do smartwatcha i dajesz się prowadzić wbudowanej nawigacji. Prowadzi Cię zawsze do celu i pomaga znaleźć drogę powrotną.
Jesteś dobrze przygotowany do podróży dzięki powiadomieniom o prognozie pogody. Smartwatch wyświetla Ci aktualną prognozę na dzisiaj i na kolejne 2 dni.
Zdobywasz szczyty i masz dane na temat wszystkich wzniesień i spadków dzięki Hill Splitter™.
Zegarek monitoruje tętno przez całą dobę i analizuje jakość Twojego snu. Pokazuje Ci, na ile Twój organizm zregenerował się w trakcie snu.
Sprawdza obciążenie treningowe, moc biegową, liczy kroki i monitoruje aktywność przez cały dzień.
Najważniejsze informacje widzisz na dotykowym wyświetlaczu o przekątnej 1,2’’.
Zależy Ci na precyzyjnym mierzeniu tętna?
Czujnik tętna Garmin HRM-Dual to pulsometr na klatkę piersiową, który dokładnie bada Twoje tętno.
Osiągasz lepszą wydajność dzięki dokładnym i rzeczywistym danym na temat pracy serca. Na bieżąco dostajesz dane na temat tętna, więc szybko dopasowujesz intensywność treningu do swoich celów.
Zebrane dane widzisz na urządzeniu Garmin, w aplikacjach do treningu (np. Zwift) lub bezpośrednio na sprzęcie do ćwiczeń. Pulsometr przesyła dane przez ANT+ i Bluetooth Low Energy.
Możesz porządnie się spocić i nie martwisz się zachlapaniem paska. Jest wodoszczelny w klasie 1 ATM.
Pulsometr na klatkę piersiową jest wygodny i praktycznie nie czujesz go w trakcie treningu. Waży tylko 54,4 g.
Ma miękki pasek, który jest delikatny dla skóry. Jest regulowany, więc dopasowujesz go do obwodu klatki piersiowej.
Możesz go wyprać w pralce. Wystarczy wyjąć moduł czujnika tętna i wrzucasz go do pralki.
Nie martwisz się ładowaniem paska. Działa na baterie, a przy średnim wykorzystaniu przez 1 godzinę dziennie, bateria działa nawet 3,5 roku.
Uwielbiasz długie i wymagające treningi?
Suunto 9 Baro jest zaprojektowany z myślą o wymagających użytkownikach.
Jest odporny na uszkodzenia i nie boi się treningów w trudnych warunkach. Wytrzymuje skrajnie niskie i wysokie temperatury, wstrząsy i upadki, pył, piasek i dużą wilgotność.
Pływasz w basenie, nurkujesz i biegasz w deszczu i nie martwisz się o uszkodzenia. Smartwatch jest wodoszczelny do 100 m.
Śledzi Twoją aktywność i przebytą trasę z włączonym GPS nawet przez 120 godzin. To dzięki 3 trybom baterii: Wydajność, Wytrzymałość i Ultra.
Po rozpoczęciu zapisu danych zegarek pokazuje Ci szacowany czas działania. Jeśli czas jest za krótki, możesz zmienić tryb baterii.
Dla miłośników długich wędrówek po górach jest tryb baterii Wycieczka. Zegarek działa do 7 dni ciągłej pracy z włączonym GPS.
Smartwatch ma ponad 80 trybów sportowych, więc wybierasz, na jaką aktywność masz dzisiaj ochotę. Zegarek analizuje ogólne trendy Twojej aktywności, snu i regeneracji.
Kochasz biegać? Planujesz swoją trasę w 3D w aplikacji Suunto. Dzięki niej wiesz, co czeka Cię na drodze. Wirtualny pacemaker pomaga Ci utrzymać równe tempo w trakcie biegu.
Dokładnie śledzisz dystans dzięki funkcji FusedTrack™. Łączy dane z czujnika ruchu i GPS, żeby zwiększyć dokładność śledzenia tras w trakcie bardzo długich biegów.
Widzisz, jak szybko spalasz gramy tłuszczów i węglowodanów. Funkcja Burner pomaga Ci kontrolować wagę ciała i zachować równowagę pomiędzy aktywnością fizyczną i dietą.
Przygotowujesz się do treningów na świeżym powietrzu. Włączasz powiadomienia pogodowe, więc nic Cię nie zaskoczy w trakcie treningu.
Dostajesz też informacje o wysokości barometrycznej, ciśnieniu i alarmy burzowe.
Lubisz ćwiczyć z muzyką? Smartwatch ma przyciski, dzięki którym regulujesz głośność, włączasz pauzę i przełączasz piosenki.
Dostajesz powiadomienia o połączeniach przychodzących czy wiadomościach ze smartfona. Sterujesz na dużym dotykowym ekranie o przekątnej 1,97’’.
Jesteś triathlonistą?
Poprawiasz swoje wyniki ze smartwatchem Garmin Forerunner 945 Triathlon.
Przygotowujesz się do biegów z darmowymi planami treningowymi Garmin Coach. To treningi połączone z poradami ekspertów, jak wydajnie trenować i osiągać zamierzone cele.
Zegarek ma wbudowane profile aktywności do jazdy na rowerze, pływania w basenie, w otwartym akwenie, czy biegania na torze krytym. Zmieniasz aktywność wtedy, kiedy tylko chcesz.
Świetnie orientujesz się w terenie dzięki systemom satelitarnym GPS, GLONASS i Galileo. Plusem są wbudowane mapy, dzięki którym biegasz w mieście i poza nim. Dokładnie wiesz, gdzie jesteś i jak wrócić do domu.
Biegasz po wzniesieniach z mapami ClimbPro. W czasie rzeczywistym wyświetla się informacja o nachyleniu, odległości i zmieniającej się wysokości.
Wiesz, jak radzi sobie Twój układ oddechowo–krążeniowy i jaka jest Twoja wydolność aerobowa. Dzięki tym informacjom trenujesz mądrzej i nie narażasz się na przeciążenie.
Dodatkowo pulsoksymetr pokazuje, jak Twój organizm przyswaja tlen.
Podczas biegu smartwatch analizuje tempo i zmienność tętna w czasie rzeczywistym. Ma wskaźnik, który ocenia stan Twojego wytrenowania.
Wiesz, czy jesteś w najlepszej formie, czy Twój organizm potrzebuje odpoczynku. Asystent regeneracji daje Ci znać, jak długo powinieneś odpoczywać przed kolejnym treningiem.
Bezpieczeństwo to podstawa. Funkcja Livetrack umożliwia śledzenie Twojego położenia w czasie rzeczywistym. Twoi bliscy wiedzą, gdzie jesteś i dokąd biegniesz.
Lubisz biegać z muzyką? Synchronizujesz swoją playlistę z zegarkiem. Z muzyką i włączonym GPS zegarek działa do 10 godzin.
Szukasz prostego w obsłudze pulsometru z dużym ekranem?
Smartband Xiaomi Mi Band 7 wyświetla Ci wszystkie szczegóły na czytelnym wyświetlaczu.
Wszystkie dane o stanie zdrowia i treningu widzisz na dotykowym wyświetlaczu AMOLED o przekątnej 1,62’’. Ekran jest duży, czytelny i wyraźnie widzisz wszystkie szczegóły.
Dopasowujesz tarczę zegarka do swojego stroju, okazji albo nastroju. Do wyboru masz ponad 100 tarcz.
Monitorujesz swoje postępy w różnych dyscyplinach sportowych: od biegania, przez pływanie, aż po jazdę na rowerze. Smartband ma wbudowane ponad 110 trybów treningowych.
Liczy spalone kalorie, zmiany tętna i czas trwania treningu. Przygotowuje wskaźniki dla ćwiczeń tlenowych i beztlenowych.
Wiesz, jaka jest Twoja wydolność dzięki pomiarowi maksymalnego pułapu tlenowego. Analizuje też obciążenie treningowe, więc wiesz, kiedy czas na odpoczynek. Zegarek wyświetla zalecaną długość regeneracji.
Pływasz z zegarkiem na ręce. Jest świetny do aktywności w płytkiej wodzie dzięki wodoszczelności w klasie 5 ATM. Dodatkowo sam rozpoznaje 4 najpopularniejsze style pływackie.
Wiesz, jaki jest Twój stan zdrowia. Smartband monitoruje tętno i natlenienie krwi. Za pomocą wibracji daje Ci znać, kiedy wynik pomiaru odbiega od normy.
Sprawdza, jak dobrze się wysypiasz. Mierzy poziom stresu i proponuje ćwiczenia oddechowe.
Dzięki wytrzymałej baterii działa do 14 dni na 1 ładowaniu (przy typowym użytkowaniu). Przy intensywnym używaniu działa przez około 9 dni.
Dużo podróżujesz? Masz wyjazdy służbowe? A może często jeździsz na wakacje i wycieczki?
Smartwatch Amazfit Band 7 jest idealny dla Ciebie.
Kiedy jesteś w podróży, nie przejmujesz się ładowaniem. Przy standardowym użytkowaniu działa przez 18 dni na 1 naładowaniu. Przy intensywnym użytkowaniu działa przez około 12 dni.
Jest wygodny i lekki, więc prawie nie czujesz go na nadgarstku. Z paskiem waży tylko 28 g.
Monitorujesz swoje postępy w różnych dyscyplinach sportu. Smartwatch ma wbudowanych 120 trybów sportowych, np. bieganie, jazdę na rowerze, trening siłowy, czy jogę. Sam automatycznie rozpoznaje 4 dyscypliny sportowe.
Wiesz, jaka jest Twoja kondycja i wydolność. Zegarek mierzy maksymalny pobór tlenu (VO₂ Max), czas regeneracji, wskaźnik obciążenia treningowego i wpływ treningu na organizm.
Uwielbiasz pływać? Zabierasz zegarek na basen, bo jest wodoodporny w klasie 5 ATM. Wytrzymuje zachlapanie wodą i aktywność w płytkiej wodzie.
Tryb sportowy Pool Swimming śledzi dane dotyczące pływania.
Mierzy tętno i natlenienie krwi przez całą dobę. Bada poziom stresu i sprawdza, jak dobrze się wysypiasz. Wysyła alerty o nieprawidłowym tętnie i za małym stężeniu tlenu we krwi.
Kompleksowo ocenia Twój stan zdrowia dzięki PAI. Do tego śledzi cykl menstruacyjny i dni płodne.
Jest prawdziwym asystentem dzięki wbudowanej usłudze Amazon Alexa. Ustawiasz alarmy, odpowiada na Twoje pytania i tłumaczy teksty.
Dostajesz powiadomienia o wiadomościach, połączeniach, wydarzeniach i pogodowe. Zdalnie sterujesz muzyką z telefonu.
Wszystkie dane widzisz na dużym i czytelnym wyświetlaczu HD AMOLED o przekątnej 1,47’’. Jest spory, więc wyraźnie widzisz wszystkie szczegóły.
Dobierasz tarczę zegarka do swojego stylu i nastroju.
Usłyszałeś nazwę „pulsometr” i zastanawiasz się, czym właściwie jest?
W największym skrócie pulsometr jest urządzeniem do mierzenia Twojego pulsu (tętna). Nazywany jest również monitorem pracy serca lub HRM od angielskich słów Heart Rate Monitor.
Jak działa?
Czujniki zbierają informacje z Twojego ciała i przekazują je do pulsometru. Urządzenie pokazuje wyniki pomiarów na wyświetlaczu.
Możesz je nosić na nadgarstku, ramieniu, przedramieniu lub klatce piersiowej. Wszystko zależy od rodzaju, który wybierzesz.
Prawidłową odpowiedzią jest stwierdzenie „Dla każdego!”.
Nie musisz być zawodowym maratończykiem albo triathlonistą, żeby stać się szczęśliwym posiadaczem pulsometru. To prawda, że wielu wielbicieli aktywności fizycznej nie wyobraża sobie treningu bez niego.
Ale monitor pracy serca przyda się każdemu, kto chce sprawdzić, jak pracuje jego „wewnętrzny napęd”!
Jednymi z najliczniejszych grup wielbicieli pulsometrów są biegacze, cykliści i pływacy.
Z równie wielką przyjemnością korzystają z nich popołudniowi leśni spacerowicze. Albo górscy piechurzy żądni wrażeń, którzy chcą mieć na oku sposób pracy swojego serca.
Zobacz popularne pulsometry sportowe dostępne na Ceneo (tutaj).
Czym właściwie jest puls? Błyskawiczna powtórka ze szkoły!
Puls (tętno) to rytmiczny ruch naczyń, których ściany rozciągają się i kurczą. To efekt tłoczonej przez serce krwi.
Zamknij na chwilę oczy i wsłuchaj się w ten rytm. Słyszysz go z wnętrza klatki piersiowej? A może wyczuwasz regularność wibracji w pobliżu nadgarstka? To właśnie Twoja wewnętrzna fabryka, pracująca pełną parą.
Pomyślałeś: w porządku, ale dlaczego należy mierzyć puls? Już wyjaśniam!
To prosta i szybka informacja zwrotna z ciała, która mówi, w jaki sposób pracuje Twoja „pompa”. Znacznie szybciej możesz wykryć nieprawidłowości w jej działaniu.
Serce to Twój osobisty warsztat, pracujący 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i przez całe życie, więc warto zadbać o niego we właściwy sposób. To Ty decydujesz, w jaki sposób będzie Ci służył 🙂
Jak pomiar pulsu pomoże Ci w treningach?
Niewłaściwa intensywność treningów prowadzi do przetrenowania, przemęczenia organizmu i zniechęcenia. Brak widocznych efektów i motywacja spadająca z prędkością błyskawicy to tylko krok od rozczarowania.
A co za tym idzie: całkowitego zrezygnowania z aktywności fizycznej. Jedno jest pewne. Nie o tym marzyłeś.
Jak określić odpowiednie natężenie treningu? Jak skutecznie trenować i osiągać upragnione rezultaty? Z pomocą przychodzi pulsometr, który określi tętno spoczynkowe (HRmin) i maksymalne (HRmax).
Zapamiętaj te dwie nazwy, bo za chwilę przekonasz się, że są bardzo pomocne.
Idealne warunki do zmierzenia tętna spoczynkowego to poranek zaraz po przebudzeniu, najlepiej w pozycji leżącej.
Dla osób zdrowych normą jest około 70 uderzeń na minutę. Pomiarów najlepiej dokonać kilka dni z rzędu i wyliczyć średnią.
Tętno maksymalne możesz obliczyć za pomocą wzorów dostępnych w Internecie lub dokonać pomiaru w ruchu, na przykład na bieżni lub biegając w terenie.
Jak to zrobić?
Zacznij od rozgrzewki, a następnie pobiegnij średnim tempem przez kilkanaście minut. Teraz czas na sprint z maksymalną prędkością, aż do wyraźnego zmęczenia!
Pulsometr wskaże Ci wartość Twojego maksymalnego tętna.
Znasz już swoje wyniki? Rewelacyjnie! Czas na wykorzystanie ich w praktyce.
Codziennie śledzenie tętna minimalnego ma dwie korzyści. Pierwszą jest monitorowanie efektywności treningu.
Jeżeli tętno spoczynkowe spada, jest to dla Ciebie informacja, że organizm dobrze przystosowuje się do aktywnego trybu życia.
Wartość porannego pulsu pomoże ustalić aktualny stan Twojego zdrowia. Wysokie i częste odstępstwa od ustalonej normy powinny Cię zastanowić.
Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przetrenowanie, gorszej jakości sen lub choroba w organizmie.
Tętno maksymalne jest w dużym stopniu uwarunkowane genetycznie i nie masz na nie wpływu. Intensywne treningi nie spowodują jego wzrostu.
Wręcz przeciwnie, wraz z wiekiem wartość HRmax ulega zmniejszeniu. Średnio możemy przyjąć spadek tętna maksymalnego na poziomie 1 uderzenia na rok.
Wraz z poziomem wytrenowania możesz zaobserwować spadek aktualnego tętna przy takim samym wysiłku fizycznym. Wyobraź sobie, że pierwszy raz biegniesz dystans 2 km pod górkę.
Masz wrażenie, że za chwilę oszalałe serce wyskoczy Ci z piersi! Przy regularnym bieganiu tego dystansu (przykładowo po 2 miesiącach), Twoje tętno będzie stopniowo spadać.
Jak najlepiej wykorzystać te informacje? Odpowiedzią są strefy tętna, których jest 5.
Spalanie tłuszczu? Poprawa wytrzymałości tlenowej? Dzięki znajomości stref tętna w błyskawiczny sposób określisz, czy musisz dać z siebie więcej podczas treningu, czy wręcz odpuścić.
Zoptymalizujesz tempo aktywności fizycznej w taki sposób, aby osiągnąć wymarzony efekt bez przemęczenia i kontuzji. Bezpieczna poprawa kondycji i zdrowia organizmu – jesteś za?
Wciąż wahasz się i nie jesteś pewny, czy pulsometr to odpowiednia inwestycja? Czy warto z niego korzystać? Twoja głowa jest pełna wątpliwości?
Być może zdziwisz się, ale… to świetna wiadomość! Właśnie masz szansę na poznanie 7 największych zalet pulsometrów. Startujmy 🙂
Wiesz już, że pulsometr, dzięki przekazaniu informacji zwrotnej z Twojego serca, pozwoli Ci na monitorowanie stanu zdrowia.
Im szybciej zauważysz nieprawidłowości w postaci zbyt szybkiego pulsu lub nienaturalnie wolnego, tym szybsza jest Twoja reakcja.
Możesz samodzielnie uratować własne życie. Co o tym myślisz?
Monitorowanie pracy serca pomaga w określeniu, jak Twoje ciało reaguje na wysiłek fizyczny.
Jeżeli zdarzyło Ci się doprowadzić do całkowitego wycieńczenia po bieganiu i przez kolejny tydzień nie mogłeś nawet patrzeć na buty sportowe w korytarzu, czas temu zaradzić.
Od dzisiaj maksymalna wydajność i bezpieczeństwo zawsze chodzą w parze!
Pulsometr, niezależnie od rodzaju, jest lekki i praktycznie niewyczuwalny.
Noszony na nadgarstku, przedramieniu lub klatce piersiowej nie powoduje uczucia dyskomfortu, który mógłby zdekoncentrować Cię podczas aktywności fizycznej.
Skup swoje myśli na ruchu mięśni i rozkoszuj się wszystkim, co Cię otacza.
Wiesz już, jakie jest Twoje tętno.
A co powiesz na pulsometr, który z chęcią policzy spalone kalorie, ilość wykonanych kroków i sprawdzi poziom wysycenia krwi tlenem?
Szukasz kogoś, kto pomoże Ci określić cele treningowe i przyjrzy się Twojej regeneracji i odpoczynkowi w nocy?
Co prawda Twój elektroniczny instruktor nie wykona za Ciebie pajacyków czy przysiadów, ale zareaguje na brak Twojej aktywności i zmotywuje Cię do działania.
Niezwłocznie da Ci znać, jakie korzystne zmiany zachodzą w Twoim ciele. Przyznaj, że współpraca w takim duecie może mieć wyłącznie pozytywne strony!
Wiele modeli dostępnych na rynku jest odpornych na działanie wody, piasku i kurzu.
Twój pulsometr z entuzjazmem będzie towarzyszyć Ci podczas pływania w basenie, nurkowania w morskich głębinach lub zwykłego prysznica.
Nie zostawiaj go samego w domu na biurku, ale śmiało przeżywajcie znakomite przygody w sportowym tandemie!
Pulsometr wyposażony w GPS pokaże Ci aktualne położenie i z łatwością narysuje mapę biegu lub jazdy na rowerze.
Nie zapominajmy o barometrze, termometrze, wysokościomierzu czy akcelerometrze, które są świetną bazą informacji przy aktywności na świeżym powietrzu.
Niektóre zegarki podpowiedzą Ci również, jakiej pogody możesz się spodziewać. Żadna ulewa Cię już nie zaskoczy!
Pulsometr działa bezprzewodowo za pomocą połączenia Bluetooth lub ANT+. Inteligentny zegarek lub opaskę możesz sparować z telefonem, podobnie jak pas na klatkę piersiową.
Dedykowane aplikacje, które proponują producenci, w jeszcze większym stopniu pozwalają na monitorowanie swojego organizmu i wysiłku fizycznego. Praktycznie i wygodnie, zgadzasz się?
Pulsometr wciela się w różne role, na przykład smartwatcha, smartbanda lub pasa na klatkę piersiową.
Który rodzaj wybrać i dlaczego? Nie będę Cię trzymać dłużej w niepewności!
Dowiedz się, który pulsometr jest dedykowany właśnie Tobie!
Zacznijmy od smartbanda. To inteligentna i prosta w obsłudze opaska, która mierzy Twoją aktywność fizyczną.
Wyglądem przypomina zgrabny, smukły zegarek lub silikonową bransoletkę, którą nosisz na nadgarstku. Z łatwością zastępuje pulsometr na palec.
Ma bezpośredni kontakt z ciałem, dzięki czemu monitoruje kilka istotnych parametrów jak tętno, jakość snu, ilość kroków, spalonych kalorii czy pokonany dystans.
Bardzo często używana jest jako pulsometr do biegania.
Czas na smartwatcha. Czym jest? Innymi słowy, to inteligentny zegarek, który jest pełen zaawansowanych technologii.
Oprócz monitorowania aktywności fizycznej oferuje Ci o wiele więcej funkcji. Co powiesz na sterowanie muzyką z telefonu, wyzwalanie migawki w aparacie i dokonywanie płatności?
A może spodoba Ci się prowadzenie rozmów telefonicznych i odbieranie wiadomości tekstowych? To tylko kilka przykładów.
Wyglądem przypomina klasyczny zegarek. Może mieć różne paski: od silikonowych, przez materiałowe, kończąc na stylowych bransoletach.
Ze względu na ogromną ilość funkcji zazwyczaj musisz ładować go częściej niż smartband.
Smartwatch i smartband to pulsometry jednoczęściowe. To jedno urządzenie, bez dodatkowych akcesoriów.
Minusem obu tych rozwiązań jest fakt, że pomiar bywa mniej dokładny niż w przypadku pulsometru piersiowego.
Możesz spotkać się z nazwą „zegarek sportowy”. Czym różni się od smartwatcha?
Zegarek sportowy to zegar elektroniczny, którego głównym zadaniem jest zbieranie danych z treningu, analizowanie ich i pomoc w planowaniu efektywniejszej aktywności ruchowej.
Jednak różnice pomiędzy smartwatchami, a zegarkami sportowymi z biegiem czasu powoli zacierają się i niekiedy trudno jednoznacznie je wskazać.
Ostatnim rodzajem jest pulsometr składający się z dwóch elementów, więc nazywany jest dwuczęściowym.
To pas na klatkę piersiową, który łączy się z odbiornikiem z wyświetlaczem na nadgarstku.
Opinie na temat tego pulsometru wskazują, że jest idealny dla sportowców zaawansowanych i wyczynowych, na przykład triathlonistów. Pomiar tętna z klatki piersiowej jest często dokładniejszy i bardziej wiarygodny.
Ciekawą alternatywą może być optyczny sensor tętna w formie opaski bez wyświetlacza, umieszczany na przedramieniu lub ramieniu.
Może pracować jako samodzielne urządzenie treningowe albo być sparowane z aplikacją lub smartwatchem.
Jeżeli dotarłeś do tego miejsca, gratulacje!
Oznacza to, że właśnie zdecydowałeś się na współpracę z pulsometrem. To świetna wiadomość! Od dzisiaj Twój partner „od serca” będzie towarzyszył Ci wszędzie tam, gdzie tylko chcesz.
Na rynku dostępna jest ogromna ilość urządzeń do pomiaru pulsu. Jak wybrać ten idealny model? Które funkcje Ci się przydadzą? Jaką kwotę musisz przeznaczyć na zakup?
Jeżeli właśnie w tej chwili Twoja głowa pęka od natłoku pytań, odetchnij głęboko. Już za chwilę otrzymasz spory kęs praktycznych wskazówek, które prostą drogą doprowadzą Cię do trafionego zakupu.
Ruszamy!
Po pierwsze i najważniejsze. Jaką aktywność fizyczną uprawiasz?
Spacerujesz przy miłych pogawędkach telefonicznych ze znajomymi? Biegasz, pływasz i nurkujesz?
Wędrujesz po górach i potrzebny jest Ci GPS? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci określić, jaki rodzaj pulsometru będzie dla Ciebie odpowiedni.
Jesteś zainteresowany monitorowaniem aktywności ruchowej, powiadomieniami z telefonu i dokonywaniem płatności za pomocą zegarka? Wybierz smartwatcha. Chcesz zmierzyć podstawowe parametry ciała i efekty treningów?
Rewelacyjnie w tej roli sprawdzi się smartband. Zależy Ci na maksymalnie dokładnym pomiarze tętna w trakcie triathlonu? Pas na klatkę piersiową to Twój strzał w dziesiątkę!
Maksymalny czas działania to kolejny parametr, na którym przez chwilę się skupimy.
Załóżmy, że biegasz codziennie przez godzinę. Podczas treningu używasz pulsometru do pomiaru podstawowych parametrów jak tętno czy ilość spalonych kalorii.
W takim przypadku możesz wybrać urządzenie o krótszym czasie działania.
Wybierasz się na trasę rowerową po górach? Konieczne jest używanie GPS, sprawdzanie temperatury powietrza i ostrzeżeń pogodowych? Im dłuższy czas działania urządzenia, tym lepiej dla Ciebie.
Bardzo często jest tak, że im więcej funkcji odpalasz w urządzeniu, tym szybciej wyczerpują baterię. W terenie nie zawsze masz okazję na postój i naładowanie jej do pełna. Warto o tym pomyśleć przed wycieczką.
Marzysz o urządzeniu, które będzie monitorować maksymalną ilość parametrów przez całą dobę?
Pulsometry oferują nie tylko mierzenie tętna, ale również sprawdzanie jakości snu, ilości wykonanych kroków, spalonych kalorii czy czuwanie nad cyklem menstruacyjnym.
Wiele modeli wyposażonych jest w pulsoksymetr, który bada poziom nasycenia krwi tlenem.
Smartwatche proponują Ci również ćwiczenia oddechowe, testy na wydolność organizmu, przypomnienia o braku aktywności i ogromną ilość trybów sportowych.
A to tylko niewielka garść tego, co kryją w sobie te niewielkie urządzenia!
Przed zakupem warto zorientować się, czy producent proponuje aplikację do zebrania wszystkich danych z aktywności fizycznej.
Dzięki temu analizowanie parametrów jest łatwiejsze, bardziej czytelne, a tym samym efektywność treningów znacznie wyższa.
Aktywność fizyczna w terenie wymaga odpowiedniego wsparcia. Chodzi przede wszystkim o GPS, pomiar dystansu, czy rysowanie mapy trasy, którą się poruszasz.
Niemniej ważne są: akcelerometr, termometr i barometr.
Jeżeli nie chcesz utknąć gdzieś z powodu deszczu lub burzy, pomyśl o powiadomieniach pogodowych, które ostrzegą Cię przed trudnymi warunkami meteo.
Niektóre smartwatche proponują Ci nawet latarkę LED, która nieco rozjaśni Twój świat 🙂
Wodoodporny pulsometr to absolutne must have dla wielbicieli wodnych aktywności. Oprócz pływania i brania prysznica w zegarku niektóre modele umożliwiają nawet swobodne nurkowanie.
Pamiętaj, że deszcz to również woda 🙂 Jeżeli biegasz czy jeździsz na rowerze niezależnie od pory roku i pogody, śmiało wybierz taki pulsometr, który takich wyzwań się nie boi.
Nawigowanie pulsometrem może odbywać się na kilka sposobów.
Sterowanie dotykowe, za pomocą przycisków lub połączenie obu sposobów to najczęściej spotykane opcje. Zdecyduj, która metoda jest dla Ciebie najwygodniejsza.
Nie zapominaj również o wielkości ekranu. Dla niektórych użytkowników im większy wyświetlacz tym lepiej.
Niewielkie cyfry i powiadomienia mogą być po prostu nieczytelne i wprowadzić Cię w błąd.
Smartwatche współpracują z telefonami na wielu płaszczyznach. Powiadomią Cię o połączeniu telefonicznym od kumpla, wiadomości SMS lub mailu od klienta.
Umożliwiają zdalne wyzwalanie migawki w aparacie, więc nie umknie Ci już żaden fantastyczny widok na trasie.
Miłośnicy biegania przy akompaniamencie ulubionego zespołu mogą z powodzeniem sterować muzyką z telefonu.
Wybrane modele umożliwiają dokonywanie płatności za pomocą zegarka, więc jeżeli planujesz niewielkie zakupy podczas przejażdżki rowerem, portfel możesz zostawić w domu. Im mniejszy balast, tym lepiej 🙂
Możesz przyjąć zasadę (z wyjątkami, rzecz jasna), że im więcej opcji potrzebujesz, tym pulsometr będzie droższy.
Ceny pulsometrów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Ostateczna cena zależy od tego, jakie funkcje są dla Ciebie niezbędne, a które zupełnie nie przydadzą się podczas treningu.
Niektóre smartwatche z rozbudowanymi funkcjami kosztują nawet kilka tysięcy złotych.
Jaki pulsometr jest najlepszy? Taki, który odpowiada Twojej aktywności fizycznej 🙂
Trafnie wybrany pulsometr rewelacyjnie spełnia swoje zadanie. Jest partnerem treningowym, ale też sprawdza, jak się wysypiasz, czy dbasz o regenerację i odpoczynek.
Pomaga Ci odnaleźć się w nieznanych terenach, proponuje Ci gotowe zestawy ćwiczeń i nadaje się do aktywności w wodzie.
Który pulsometr z naszego rankingu 2024 wybrałeś i dlaczego?
Skomentuj 🙂