Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jaki ekspres do kawy najlepiej kupić?

Autor: 
Kuba
10-03-2020
Reklama

Kawa to jeden z najpopularniejszych produktów konsumpcyjnych na świecie. Już w 2000 roku, przeciętny Amerykanin wypijał 100 litrów kawy rocznie. Od tego czasu cały świat staje się coraz bardziej zakochany we wszystkich odmianach napoi kawowych. Jaki ekspres do kawy sprosta takim ilościom?

Zgodnie z informacjami z Wikipedii, w 2017 roku na świecie wyprodukowano 9,6 mln ton kawy. Szybko przeliczając, przekłada się to na około 685 miliardów „małych czarnych”, które wypito w czasie jednego roku. A do tej pory myślałem, że to ja pije dużo kawy 🙂

Kawa, jaką pijemy, stała się codziennym rytuałem, dlatego ważne jest to, jak ją przygotowujesz. Zapewne każdy smakosz kawy zaczynał od zakupu zmielonej kawy, która skończyła zalana wrzątkiem w kubku. Pamiętaj, kawa najlepiej smakuje świeżo zmielona i żaden gatunek nie lubi wrzątku.

Na pewno nie raz zastanawiałeś się nad zakupem ekspresu automatycznego. Być może wcześniej był to ekspres przelewowy lub kawiarka do przygotowania espresso. Jednak wybierając ekspres automatyczny stawiasz na najwyższy poziom komfortu przygotowania. Pytanie tylko jaki ekspres do kawy wybrać?

W tym poradniku znajdziesz zestawienie najważniejszych cech, jakie powinien posiadać Twój nowy ekspres do kawy. Dowiesz się jakie cechy są kluczowe oraz na jakie nieoczywiste funkcje warto spojrzeć. Na końcu znajduje się kilka propozycji modeli, które mogą być dla Ciebie odpowiednie.

Typ młynka ekspresu do kawy

Jedną z ważniejszych funkcji, jakie posiadają ekspresy automatyczne to możliwość zmielenia ziaren kawy tuż przed przyrządzeniem napoju kawowego. Wydaje mi się, że jest to największa zaleta tych urządzeń i to właśnie dlatego stają się elementem tak popularnym w naszych mieszkaniach.

Młynek stalowy czy ceramiczny?

Na rynku znajdziesz dwa typy młynków do kawy: ceramiczne oraz stalowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, przeciwników i zwolenników. Młynki stalowe mają ostrzejsze ostrza i większą twardość. Stal nie ulegnie uszkodzeniu z taką łatwością jak młynek ceramiczny, gdy do pojemnika z kawą trafi np. kamyczek z plantacji kawy.

Młynek ceramiczny słabiej rozcina ziarna, przez co wytwarza więcej pyłu kawowego, który z kolei może negatywnie wpływać na smak. Osobiście skłaniam się ku młynkowi stalowemu, jednak nie jest to najistotniejszy punkt na mojej liście podczas wyboru ekspresu automatycznego.

Młynek żarnowy czy nożowy?

Młynek nożowy to innym słowy blender do kawy. Wirujące ostrza rozcinają kawę na drobinki i potrzebują więcej czasu na dokładniejsze zmielenie kawy. Młynki żarnowe rozgniatają kawę w sposób bardziej precyzyjny niż tnące ostrza.

Za wszelką cenę unikaj ekspresów z młynkami nożowymi. Żarna to jedyny typ młynka, jaki chcesz mieć u siebie.

serce z mleka w kawie

Mielenie kawy, regulacja grubości

W wykorzystywanym przeze mnie ekspresie Philips LatteGo 5000 masz do wyboru 5 grubości zmielenia kawy. Grubość zmielenia wpływa na czas, jaki potrzebuje woda na przelanie się przez kawę. Im dłuższy proces (im drobniej zmielone ziarna), tym więcej aromatu uzyskasz w kubku kawy.

W przypadku, gdy przygotowana kawa jest dla Ciebie za słaba lub za mocna, możesz skorzystać z tej funkcji. Ekspres, który zamierzasz wybrać, powinien dawać wybór co najmniej trzech stopni zmielenia kawy. Pamiętaj, im większą swobodę daje ekspres, tym bardziej dopasowaną do swoich oczekiwań otrzymujesz kawę.

Regulacja mocy kawy

Dodatkową opcją, jaką często znajdziesz w ekspresach automatycznych, jest możliwość ustawienia intensywności aromatu kawy tuż przed przygotowaniem. W tym przypadku Philips oferuje 5 stopni intensywności.

Jest to parametr niezależny od stopnia zmielenia kawy, dlatego na każdy pojedynczy stopień mielenia, przypada kolejne 5 ustawień elektronicznych. W droższych ekspresach znajdziesz nawet kilkanaście opcji regulacji stopnia zmielenia kawy, co jeszcze bardziej zwiększa możliwości personalizacji kawy.

Oczywiście Ty będziesz korzystać z tylko z jednej takiej opcji, jednak warto mieć pole wyboru, aby już na początku użytkowania dopasować ekspres do swoich kubków smakowych, a nie swój smak do możliwości ekspresu.

Rodzaj kawy – ziarnista i mielona

Wszystkie godne zainteresowania ciśnieniowe ekspresy automatyczne oferują możliwość mielenia kawy tuż przed zaparzaniem. Jest to obowiązkowy punkt na liście przed zakupem. Wybierając kawę ziarnistą, otrzymujesz niepowtarzalną okazję skosztowania świeżo mielonego ziarna kawy.

Jeżeli do tej pory piłeś tylko kawy mielone, powinieneś poczuć ogromną różnicę smakową. Warto zwrócić uwagę na to ile wybrany przez Ciebie ekspres do kawy oferuje miejsca na ziarno kawy. Podane przez producenta pojemności często różnią się od tych rzeczywistych, dlatego zawsze warto zapoznać się z opiniami o produkcie innych użytkowników przed zakupem.

Niezależnie od tego wiele ekspresów oferuje również możliwość przygotowania napoju z kawy mielonej. Tak jak ma to miejsce w przypadku wykorzystywanego przeze mnie Philips LatteGo 5000, w którym w górnej części urządzenia umieszczono dostęp do podajnika na kawę wcześniej zmieloną.

Jest to duże udogodnienie, jeżeli masz w domu zapas kawy mielonej i chcesz go wykorzystać. Ostatecznie jednak zawsze, gdy tylko masz okazję, korzystaj z kawy ziarnistej, która oferuje po prostu lepszy aromat i smak.

Jaki ekspres do kawy z mlekiem?

ziarna kawy na blacie

System mleczny w ekspresie ciśnieniowym

Poza przygotowaniem doskonałego Espresso, ekspresy automatyczne sprawdzają się znakomicie w dziedzinie przepysznych kaw mlecznych. Jestem pewien, że dla wielu osób rozważających zakup ekspresu, to właśnie możliwość przygotowania kawy ze spienionym mlekiem jest pierwszym punktem na liście. Jaki ekspres do kawy przygotuje pyszne cappuccino?

Najistotniejszy element ekspresu niezbędny do przygotowania dobrej kawy białej to oczywiście spieniacz mleka. Bez niego nie uda się przygotować Latte Macchiato. Najtańsze ekspresy wyposażone są w spieniacz, któremu musisz poświęcić najwięcej uwagi. Jest to po prostu dysza, którą umieszczasz w kubku.

Do kubka nalej wymaganą ilość mleka, a następnie wybierz odpowiedni program spieniania w ekspresie. Kubek musisz przytrzymać w powietrzu lub ustawić w taki sposób, aby dysza ekspresu była zanurzona w mleku.

Lepsze ekspresy posiadają dedykowane karafki na mleko. Ekspres wtedy automatycznie pobiera mleko z pojemnika, w drodze do kubka je spieniając, aby ostatecznie trafiło do filiżanki w formie pianki. Zależnie od kwoty, jaką planujesz wdać, możesz pokusić się o wybór kilku dodatków, usprawniających pracę takiego systemu.

Nieprzyjemnym obowiązkiem po przygotowaniu kawy białej, jest konieczność przeczyszczenia elementów spieniacza. Jednak i na to znajdzie się rozwiązanie. Opisany przeze mnie ekspres Philips LatteGo 5000, oferuje bezrurkowy system spieniania mleka. Unikasz w ten sposób konieczności każdorazowego czyszczenia.

Większość pojemników na mleko możesz w wygodny sposób ściągać i przechowywać w lodówce. W ofercie znajdziesz jednak ekspresy, które oferują chłodzone pojemniki. Mleko w takiej karafce utrzymywane jest w odpowiednio niskiej temperaturze, przez co możesz niemal całkowicie zapomnieć o obowiązkach, ciesząc się z pysznego Cappuccino o dowolnej porze.

Ilość i typ napoi kawowych

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na punktacje danego ekspresu, jest ilość kaw, jakie może dla Ciebie przygotować. Najprostszy ekspres automatyczny Philips 2000, który przygotuje jedynie espresso, możesz kupić za około 900 złotych.

Natomiast, aby cieszyć się ekskluzywnymi kawami białymi, gdzie łączną ilość przygotowanych kaw może wynosić nawet 15 różnych wariatów, możesz sprawdzić model Saeco Xelsis w cenie około 5500 złotych.

Optymalna ilość rodzajów kaw, jaką ekspres powinien móc przygotować, jest w całkowicie zależna od Twoich oczekiwań. Jedna osoba będzie zadowolona z ekspresu, który robi dwie kawy czarne – Americano i Espresso. Z drugiej strony znajdziesz osobę, która potrzebuje 7 różnych kaw, inną na każdy dzień tygodnia.

Jeżeli często odwiedzają Cię goście, możliwość zaproponowania 15 różnych napoi będzie strzałem w dziesiątkę. Wydaje mi się, że ekspres, który potrafi przygotować kilka kaw czarnych i kilka kaw białych to najlepsza opcja.

Nawet jeżeli tak jak ja, pijesz jedynie kawy czarne, to pamiętaj o gościach i innych domownikach, którzy Cię odwiedzą. Zdecydowana większość kobiet preferuje kawy białe, dlatego warto posiadać ekspres, który może przygotować aksamitne Latte Macchiato.

Ciśnienie pracy ekspresu do kawy

Większość typów napoi kawowych opiera się na porcji Espresso przygotowywanym w ciśnieniu 9 bar. W przypadku kawy Americano jest to Espresso z dodatkiem wody, w Latte Macchiato znajdziesz Espresso i mleko.

Kluczowym czynnikiem dobrych kaw jest poprawne przygotowanie głównego składnika, jakim jest Espresso. Odpowiednie ciśnienie wody zapewnia doskonały poziom ekstrakcji kawy i przygotowanie najlepszego napoju. Przy ciśnieniu 9 bar otrzymasz doskonałe Espresso, które posłuży do przygotowania kolejnych napoi kawowych. Równie ważna obok ciśnienia jest też moc ekspresu.

aromatyczne espresso w filiżance

Optymalna moc ekspresu

Wytworzenie ciśnienia odpowiedniego do parzenia kawy wymaga odpowiedniej mocy urządzenia. Jeżeli moc jest zbyt mała, ciśnienie może nie osiągnąć odpowiedniego poziomu, przez co kawa nie będzie poprawnie przygotowana.

Polecam Ci wybierać zawsze ekspres o większej mocy. Nie tylko przyśpieszy to przygotowywanie kawy, ale również może pozytywnie wpływać na jej jakość. Minimalna moc, jaką powinien mieć ekspres to około 1400 W.

Ekspresu do kawy używasz w ciągu dnia maksymalnie kilkanaście minut, więc w ostatecznym wyniku ilość zużytego prądu między ekspresem o mocy 1400 W, a 2200 W będzie marginalna.

Personalizacja kawy

Każda osoba jest inna, każda preferuje inny typ, rozmiar czy aromat kawy. Ekspresy często oferują możliwość dostosowania napoju do rozmiaru filiżanki czy też jego intensywności. Jednak możliwość stworzenia profili użytkownika dla tego samego napoju, to już zaleta zarezerwowana dla lepiej wyposażonych ekspresów.

Przyjmując sytuację, gdzie po poranną czarną kawę ustawia się kolejka czterech osób, a każda z nich woli ciut inny napój. Posiadając ekspres z funkcją personalizacji kawy, możesz zaprogramować swoją poranną kawę, dostosować ją idealnie do rozmiaru filiżanki o perfekcyjnym aromacie.

Twoja poranna kawa jest zapewne inna od tej pitej w ciągu dnia. Rano potrzebujesz pobudzającej kofeiny, z kolei w trakcie dnia po kawę często sięgamy dla walorów smakowych. Ekspres z funkcją personalizacji kawy pozwoli na ustawienie tej samej „małej czarnej” w dwóch wariantach na rano i popołudnie.

Zbiornik na wodę i kawę ziarnistą

Ziarno i woda – to tych dwóch rzeczy zawsze braknie w najmniej odpowiednim momencie. Wstając rano, idąc po filiżankę ulubionego Espresso, przekonujesz się, że w ekspresie brakło ziaren kawy, a w domu nie możesz odszukać kolejnego opakowania.

Taka sytuacja może pobudzić znacznie skuteczniej niż sama kofeina. Aby jej uniknąć, polecam Ci przede wszystkim kontrolować swoje zapasy kawy w domu 🙂

W przypadku ekspresu najczęściej informuje nas on o braku kawy, gdy jej stan spadnie do zera. Możesz oczywiście sam zajrzeć do pojemnika, aby określić czy należy już dosypać ziarna, jednak dużo skuteczniejszym rozwiązaniem jest przezroczysty pojemnik na kawę i wodę.

Podchodząc do ekspresu, już z daleka widzisz stan obu składników. Tak jak dolanie wody najczęściej zajmuje nie więcej niż minutę, tak w przypadku kawy może być to bardziej kłopotliwe. Wybierając ekspres, zwróć też uwagę na rozmiar obu tych pojemników, oczywiście im więcej się zmieści, tym rzadziej będziesz je musiał uzupełniać.

Ten parametr producenci mogą zawyżać w opisach produktu, dlatego zawsze sprawdź opinie innych użytkowników, którzy potwierdzą lub zweryfikują pojemności zbiorników. W zbiornik na kawę mieszący 250 gramów kawy według specyfikacji producenta tak naprawdę możesz zmieścić połowę tego, dlatego koniecznie weryfikuj te dane.

A może chcesz pójść o krok dalej i zaszaleć? Wybierz ekspres, który posiada dwa niezależne pojemniki na kawę. Jedne ziarna przeznaczone są wyłącznie do Espresso, z kolei w drugim pojemniku umieść lżejsze ziarna przeznaczone do ulubionej kawy mlecznej. Ekspres z dwoma pojemnikami na ziarna to na przykład Jura Giga X8C.

Wskaźnik poziomu wody

Oczywiście każdy ekspres poinformuje Cię, gdy zabraknie wody do przygotowania kawy. W niektórych modelach do filiżanki najpierw trafi połowa napoju, po czym pojawi się komunikat o braku wody. Proces przygotowania kawy będzie trzeba zacząć od nowa, wylewając przygotowany napar.

Rozwiązaniem na taki problem może być wspomniany wcześniej przezroczysty zbiornik na wodę, będziesz łatwo widzieć, kiedy poziom wody jest za niski. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest ekspres ze wskaźnikiem poziomu wody, który informuje Cię o niskim poziomie wody, a nie jedynie o jego braku.

Obie propozycje bledną przy trzecim, według mnie najlepszym rozwiązaniu. Najbardziej zaawansowane ekspresy do kawy wyposażone zostały w złącze do bieżącej wody. Podłączasz do ekspresu wodę, w identyczny sposób jak np. do pralki.

Od tego momentu całkowicie zapominasz o konieczności dolewania wody, ekspres sam będzie pobierał wodę, gdy tylko ta będzie potrzebna! Oczywiście pamiętaj o wymianie filtrów wody w ekspresie, aby zmniejszyć częstotliwość odkamieniania wnętrza.

Rozmiar – mały ekspres do kawy czy duży?

Tu przechodzimy do prawdziwego dylematu. Wybrać mniejsze urządzenie, które jest bardziej kompaktowe, ale mniej funkcjonalne, czy zdecydować się na duży i niezwykle zaawansowany ekspres. Na pewno głównym czynnikiem wpływającym na taką decyzję jest rozmiar twojej kuchni.

Mieszkając w bloku, mając do dyspozycji 40 czy 60 metrów kw., na pewno ciężko będzie wygospodarować dla ekspresu dużo wolnej przestrzeni. Ekspres poza swoimi własnymi wymiarami potrzebuje wolnej przestrzeni dookoła siebie, aby zapewnić lepszą wentylację i chłodzenie. W takiej własnie sytuacji najlepiej sprawdzi się mały ekspres do kawy.

Na opisany wcześniej ekspres z wbudowanym złączem wody, z racji swoich rozmiarów, raczej nie zdecyduje się nikt mający niewielką kuchnię w bloku. Mieszkając jednak w domu lub przestronnym apartamencie, stawiasz zapewne wygodę i czas na pierwszym miejscu, dlatego potężny ekspres z dużymi zbiornikami na kawę, bądź wodę to doskonały wybór.

Filtr do wody w ekspresie

Niezależnie czy wybierasz złącze z bieżącą wodą, czy tradycyjny pojemnik na wodę, koniecznie pamiętaj o stosowaniu filtrów do wody. Zależnie od tego, gdzie mieszkasz, skład Twojej wody w kranie może być inny.

Woda twarda i miękka to tak naprawdę ilość składników mineralnych w niej zawartej i ilość „kamienia”, jaki będzie osadzał się na urządzeniu. Ekspresy posiadają oczywiście funkcję odkamieniania, jednak zawsze lepiej przeciwdziałać niż leczyć.

Po wyborze ekspresu sprawdź dane w instrukcji i wymieniaj filtry zgodnie ze wskazaniem. Niezależnie od filtrów możesz do ekspresu wlewać wyłącznie wodę filtrowaną w dzbanku zewnętrznym.

wzory z mleka na kubku kawy

Konserwacja ekspresu do kawy

Ekspres automatyczny nie jest typem urządzenia, które możesz raz podłączyć i zapomnieć o konieczności konserwacji. Poza stałym uzupełnianiem wody i kawy, wymianie filtrów czy przeprowadzanym odkamienianiu, musisz pamiętać o podstawowej konserwacji.

Po każdym przygotowanym napoju pozostają zmielone pozostałości kawy, które trzeba okresowo wyrzucać. Tacka czy też ociekacz zbiera brudną wodę powstającą głównie wskutek automatycznego czyszczenia się ekspresu.

Warto zwrócić uwagę, aby dostęp do tych elementów był łatwy, najlepiej od frontowej części urządzenia. Unikniesz tym samym rozlewania brudnej wody i problemów z dotarciem do tych części.

W kwestiach konserwacji niezwykle istotny jest zaparzacz urządzenia. To on odgrywa lwią część w procesie przygotowania napoju. Zapewnienie mu czystości jest kluczowe, jeżeli chcesz delektować się pyszną i aksamitną poranną kawą.

Jaki ekspres do kawy wybrać? Polecane modele

Mam nadzieję, że na podstawie zdobytej wiedzy wiesz już, na jakie kluczowe parametry warto zwracać uwagę. Czy już umiesz odpowiedzieć na pytanie, jaki ekspres do kawy chcesz wybrać? Poniżej znajdziesz zestawienie wybranych ekspresów, na które możesz szczególnie zwrócić uwagę podczas swojego wyboru.

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania lub coś jest dla Ciebie niejasne, możesz zostawić wiadomość w komentarzu poniżej, a na pewno uzyskasz odpowiedź zwrotną. Natomiast jeżeli artykuł pomógł Ci w wyborze ekspresu automatycznego, koniecznie daj nam o tym znać i powiedz jaki model wybrałeś!

Ekspres zaparzający tylko Espresso

Philips 2000

Philips 2000 ze spieniaczem mleka

Ekspres do kaw czarnych

De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110

Philips 3000 HD8827

Krups EA8150

Ekspres do kaw mlecznych

Philips LatteGo 5000

De'Longhi Autentica Cappuccino ETAM 29.660

Saeco PicoBaristo

Ekspres ze złączem bieżącej wody

Saeco Aulika Top Ri

Reklama
Reklama
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
mirka
mirka
1 rok temu

U nas w biurze króluje ekspres do kawy Siemens. Kawa smakuje rewelacyjnie - zawsze jak nie chce mi się jechać do pracy, przypominam sobie o tej kawie...

Alina
Alina
2 lat temu

Najlepiej taki z którego oczywiście będziemy zadowoleni i który przygotuje dla nas pyszną kawę 🙂 Do śniadania i na obiad. Cafe time 😉 mamy w biurze Ariete Vintage i jest wspaniały w swej pracy 🙂

Marta
Marta
3 lat temu

Widzę, że wypowiada się tu dużo użytkowników marki Delonghi. A powiedzcie mi proszę, jak często czyścicie blok zaparzający? Ja czyszczę raz na 2 mce przy okazji odkamieniania ekspresu, a Wy?

Artur
Artur
3 lat temu

Mi żona obiecała, że jak będziemy mieli większą kuchnię, to zgodzi się na ekspres. Przeprowadziliśmy się na większe mieszkanie z większą kuchnię i to był mój pierwszy zakup.. 😀 Ekspres ciśnieniowy Delonghi wybraliśmy, bo to chyba najlepszy stosunek jakości do ceny na rynku

Magda
Magda
4 lat temu

Długo zastanawiałam się, jaki ekspres kupić do kawy. Poczytałam różne opinie i najlepszą opcją jest dla mnie ekspres ciśnieniowy, ponieważ jest wygodny w użyciu. Nie trzeba spieniać mleka, czy mielić dodatkowo ziarna. Wybrałam model marki Delonghi. Tak się przyzwyczaiłam do ekspresu, że nie wyobrażam sobie bez niego życia 🙂

Derek
Derek
4 lat temu

Wolisz mlłynek stalowy, ale używasz Lattego z młynkiem ceramicznym? Halo?

Olivka
Olivka
4 lat temu

Szukam dobrego, prostego w obsłudze ekspresu do kawy. Pytam znajomych innych użytkowników, itd. A teraz przeglądam rankingi, np.: tech.wp.pl/ranking-automatycznych-ekspresow-do-kawy-ze-sredniej-polki-cenowej-6443892130355329a. I...nadal nic nie wiem 🙂

Daria
Daria
4 lat temu

Poszukiwanie dobrego ekspresu do akwy to była dla mnie droga przez mękę. Milion pytań, milion wątpliwości i setki produktów. Ostatecznie kupiliśmy Delonghi i problem z głowy. Sprawuje się idealnie.

Marzena
Marzena
Reply to  Daria
4 lat temu

Bardzo dobry wybór 🙂 Gratuluję 🙂 Mam ekspres ciśnieniowy DeLonghi od kilku lat. Jest świetny. Warto też poczytać, jaka kawa jest najlepsza do ekspresu:
www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/delonghi-kawa/jaka-kawa-do-ekspresu

wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl