Wybierasz ciśnieniomierz dla siebie, albo kogoś bliskiego? Gubisz się w ilości modeli, które widzisz w Internecie?
Zastanawiasz się, co powinien mieć najlepszy ciśnieniomierz? Które funkcje są najważniejsze? Zobacz jaki ciśnieniomierz kupić, żeby nie przepłaci!
Mam dla Ciebie poradnik z 9 wskazówkami, jak wybrać najlepszy ciśnieniomierz. Zaczynamy!
Przyznaj, że przemknęła Ci przez głowę taka myśl. „Jestem za młody, żeby używać ciśnieniomierza. Ale to dobry pomysł na prezent dla rodziców, dziadków, czy teściów”.
Zgadzam się i… nie zgadzam się ? To prawda, że w pewnym wieku mierzenie ciśnienia jest szczególnie ważne i robisz to codziennie. Ale nie tylko rodzice, dziadkowie i teściowie powinni dbać o swoje zdrowie.
Kobiety w ciąży, osoby otyłe, a nawet sportowcy powinni monitorować stan zdrowia. A do tego zalicza się też mierzenie ciśnienia.
Zdarza się, że coraz młodsze osoby mają problemy z nadciśnieniem. A bardzo często nadciśnienie nie daje żadnych objawów.
Każdy z nas może badać się bez wychodzenia z domu. Masz kontrolę nad swoim zdrowiem i możesz odpowiednio wcześnie zareagować, jeśli coś jest nie tak.
Ciśnieniomierz kojarzy się z… lekarzami. I słusznie, bo pierwszych ciśnieniomierzy używali przede wszystkim lekarze.
Do dzisiaj w gabinetach lekarskich widzisz ciśnieniomierz z tak zwaną „gruszką”, która służy do napompowania mankietu. To ciśnieniomierz zegarowy, który ma też stetoskop (słuchawki) i tarczę ze wskazówką.
To najdokładniejsze urządzenia do mierzenia ciśnienia, ale wymagają obsługi dwoma rękami i wprawnego lekarskiego ucha.
Ciekawostka - jaki ciśnieniomierz był pierwszy na świecie?
Pierwszy ciśnieniomierz powstał w 1881 roku, a wynalazł go lekarz z Austrii – Samuel Siegfried Karl Ritter von Basch.
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Sphygmomanometer
Ok, to jak mierzyć ciśnienie w domu?
Do pomiarów ciśnienia w domu najczęściej używamy ciśnieniomierza elektronicznego. Ma mankiet, który zakładasz na ramię (ciśnieniomierz naramienny) lub nadgarstek (ciśnieniomierz nadgarstkowy).
Domowy ciśnieniomierz do pomiaru używa metody oscylometrycznej. Co to znaczy?
Pod mankietem płynie strumień krwi i powoduje jego drgania. Ciśnienie jest badane na podstawie pulsującego falowania tętnicy.
Najczęściej ciśnieniomierz jest automatyczny i robi wszystko za Ciebie. Ty zakładasz mankiet na ramię lub nadgarstek i naciskasz guzik.
Urządzenie samo pompuje powietrze do mankietu. Na ekranie pokazuje Ci wynik pomiaru – ciśnienie i tętno. Nie musisz mieć fachowej wiedzy i doświadczenia, żeby zrobić badanie w domu.
Już wiesz, jak działa ciśnieniomierz elektroniczny. Ale…
Dlaczego warto go mieć w domu? Dlaczego ludzie go kupują? W czym Ci pomoże?
Już odpowiadam ?
Dbasz o zdrowie swoje i bliskich. Systematycznie monitorujesz stan zdrowia, więc szybciej zareagujesz, kiedy coś jest nie tak. Im wcześniej wykryjesz nieprawidłowości, tym lepiej.
Ciśnienie badasz w domu. Nie musisz się umawiać na wizytę u lekarza, stać w korkach i czekać w kolejkach. Dodatkowy plus – pomiar w domu Cię nie stresuje, więc wynik jest bardziej wiarygodny ?
Oprócz badania ciśnienia i tętna, urządzenie może np. wykrywać arytmię, wady zastawkowe serca (cyfrowym stetoskopem) i robić EKG.
Korzysta z niego cała rodzina. Możesz robić profile dla kilku użytkowników (nawet 8). Ciśnieniomierz zapamiętuje nawet 200 pomiarów z datą i godziną, więc nie musisz prowadzić dodatkowego dzienniczka.
Niektóre urządzenia współpracują z aplikacją, w której masz dostęp do historii pomiarów. Dane możesz wysłać swojemu lekarzowi bez wychodzenia z domu.
Ciśnieniomierz jest mały i lekki. Zazwyczaj ma w zestawie pokrowiec lub etui, więc łatwo i wygodnie go przechowujesz i przenosisz. Regularne badanie ciśnienia to podstawa, więc możesz zabrać go ze sobą np. na wakacje.
Ciśnieniomierz nadaje się dla osób w każdym wieku. Większość urządzeń obsługujesz za pomocą 1 przycisku. To doskonała opcja dla osób starszych, czy słabo widzących, które nie chcą używać aplikacji.
Ciśnieniomierz ma duży i czytelny ekran, co jest ważne dla osób z wadami wzroku. Ekran może być podświetlany, więc wynik odczytasz nawet w nocy.
Mierzysz ciśnienie u osób w każdym wieku. Ciśnieniomierze mogą mieć w zestawie mankiet dla dzieci, czy w formacie XXL dla osób otyłych i z rozbudowanym bicepsem. Cała rodzina dba o swoje zdrowie.
Plusy – plusami. Ale ciśnieniomierz ma też kilka małych wad. Jakie?
Ciśnieniomierz nie lubi wstrząsów. Nawet minimalne poruszenie ciała w trakcie badania może wpłynąć na dokładność pomiaru.
Nie jest też odporny na wilgoć, czy wahania temperatury. Musisz uważać w podróży, bo zmieniająca się temperatura i wilgotność mogą fałszować wynik.
Wynik badania może być niedokładny przez niewłaściwe założenie mankietu. Na szczęście sporo urządzeń ma wskaźnik, który pokazuje, czy mankiet znajduje się we właściwym miejscu.
Musisz pamiętać o kupnie i wymianie baterii, albo ładowaniu akumulatora. Kiedy o tym zapomnisz, a np. jesteś w podróży i nie masz w pobliżu sklepu czy gniazdka, nie zrobisz badania.
Plus jest taki, że większość urządzeń daje Ci wcześniej znać, że czas na ładowanie i wymianę baterii. Możesz się wcześniej przygotować.
Masz do wyboru ciśnieniomierz na ramię (naramienny) i na nadgarstek (nadgarstkowy). Który z nich jest lepszy? Jakie są ich plusy i minusy?
Zobaczmy.
Plusy:
Jest dokładniejszy
Lepiej wykrywa arytmię serca
Jest najpopularniejszy i masz najwięcej modeli do wyboru
Ma dużą rozpiętość mankietów i dopasowujesz je do różnych obwodów ręki
Minusy:
Jest większy i cięższy niż ciśnieniomierz nadgarstkowy
Dla niektórych osób jest mniej poręczny
Do badania musisz ściągnąć kurtkę lub bluzę, żeby odsłonić ramię
Plusy:
Jest mały, lekki i poręczny. Mieści się w torebce, więc łatwo go przenosisz
Szybciej go zakładasz i nie musisz ściągać bluzy lub kurtki
Jest łatwiejszy do założenia, jeśli masz poważne problemy z ruchem rękami
Jest dobry dla osób otyłych lub z rozbudowanymi mięśniami
Minusy:
Jest mniej dokładny niż ciśnieniomierz naramienny
Żeby badanie było wiarygodne, czasami musisz zrobić kilka pomiarów w odstępie kilku minut
Który z nich jest lepszy? To kwestia mocno indywidualna.
Jeśli chcesz szybko zakładać urządzenie (np. bez ściągania kurtki) i nosić go ze sobą w torbie, kup mały ciśnieniomierz nadgarstkowy.
Jeżeli chcesz np. wykrywać nieregularną pracę serca i robić EKG, kup ciśnieniomierz naramienny.
Chcesz kupić najlepszy ciśnieniomierz. Najlepszy, czyli… jaki? No właśnie.
Ciśnieniomierz kupujesz dla siebie i swojej rodziny. Zależy Ci na ich zdrowiu, więc chcesz, żeby urządzenie było dokładne i precyzyjnie wykrywało nieprawidłowości w pracy serca.
Mam dla Ciebie 9 wskazówek, na co zwrócić uwagę przed zakupem. Dzięki nim nie przepłacisz i wybierzesz dokładnie to, czego potrzebujesz.
Jaki jest 1 krok?
Pierwsze i najważniejsze. Kto najczęściej będzie używał ciśnieniomierza?
Przykład:
Kupujesz urządzenie dla babci i dziadka, u których jest wysokie ryzyko chorób serca. Potrzebujesz ciśnieniomierz naramienny z EKG i stetoskopem, który błyskawicznie wykryje nieprawidłowości.
Przyda się duży, czytelny i podświetlany ekran, bo babcia i dziadek będą się badać późnym wieczorem, kiedy jest ciemno.
Przykład:
Jesteś aktywny sportowo i szukasz ciśnieniomierza dla siebie. Chcesz badać tylko ciśnienie i tętno, a historię pomiarów mieć w aplikacji. Dużo podróżujesz służbowo, więc interesuje Cię mały ciśnieniomierz nadgarstkowy z wytrzymałym etui.
Ciśnieniomierz powinien być dopasowany do wieku i stylu życia właściciela, a nie na odwrót ?
Wszystkie ciśnieniomierze badają ciśnienie krwi i tętno. Jeśli chcesz, wybierz urządzenie z dodatkowymi opcjami:
Im więcej funkcji, tym ciśnieniomierz jest droższy.
Dokładny pomiar daje wiarygodne wyniki. Pomiar powinien być też powtarzalny. To znaczy, że jeśli mierzysz ciśnienie kilka razy pod rząd, wyniki powinny być zbliżone.
Ciśnienie krwi delikatnie się zmienia, więc jeśli robisz kilka pomiarów, wyniki mogą się od siebie różnić.
W badaniu ciśnienia normy europejskie dopuszczają błąd ± 3 mmHg. W badaniu tętna błąd to ± 5%.
Warto kupić ciśnieniomierz z certyfikatem ESH. To znaczy, że wynik badania jest dokładny i wiarygodny, a ciśnieniomierz jest zatwierdzony przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ESH).
Wynik pomiaru wyświetla się na ekranie. Żeby ułatwić Ci interpretację, ciśnieniomierz wyświetla kolory według skali WHO.
Zielony to normalne ciśnienie, a żółty to podwyższone ciśnienie. Pomarańczowy to nadciśnienie I stopnia, a czerwony nadciśnienie II stopnia.
Dzięki kolorom wiesz, kiedy ciśnienie jest podwyższone i możesz szybko zareagować.
Ile osób będzie korzystać z ciśnieniomierza? I dlaczego o to pytam?
Niektóre urządzenia mają wbudowaną pamięć dla 2 osób, a inne nawet dla 8. Zastanów się, czy kupujesz urządzenie np. tylko dla swoich rodziców, czy dla całej kilkuosobowej rodziny.
W niektórych ciśnieniomierzach możesz ustawić profil dla każdej osoby. Zapisuje się na nim cała historia pomiarów, razem z datą i godziną. To wygodne, bo nie musisz prowadzić dodatkowego dzienniczka.
Ile pomiarów pamięta ciśnieniomierz? Niektóre zapisują tylko 30 ostatnich pomiarów, a inne nawet po 200 pomiarów dla każdej z 2 osób.
Zdecyduj, która opcja jest wygodniejsza dla Ciebie lub dla osoby, która ma z niego korzystać. Generalnie – im więcej ciśnieniomierz zapamięta, tym wygodniej dla Ciebie.
Ciśnieniomierz może łączyć się z aplikacją. W aplikacji masz dostęp do historii pomiarów, które możesz wysłać do swojego lekarza. Obserwujesz postępy, dodajesz notatki o swoim stylu życia i ustawiasz przypomnienia o badaniach.
Dlaczego obwód mankietu jest ważny? Za duży lub za mały mankiet może być przyczyną błędu w pomiarze.
Zmierz obwód ramienia lub nadgarstka. Standardowy mankiet na ramię ma około 20 – 32 cm obwodu. Dla osób otyłych, albo z umięśnionym bicepsem, których obwód ramienia to 32 cm, lepiej kup większy mankiet.
Niektórzy producenci mają też w ofercie mankiety dla dzieci (np. 17 – 22 cm).
Mankiet na nadgarstek zazwyczaj ma około 12,5 – 21,5 cm obwodu.
Większość ciśnieniomierzy ma metalową klamrę (pierścień D-ring), która ułatwia samodzielne założenie mankietu. Mankiet jest na stałe przełożony przez klamrę, więc możesz zapiąć rzep jedną ręką.
Ciśnieniomierz może wykrywać źle założony mankiet, albo ruch w trakcie pomiaru. Wie, że to może sfałszować wynik, więc od razu Cię o tym informuje.
Ciekawą opcją jest ciśnieniomierz z technologią, która automatycznie dobiera optymalny poziom napompowania mankietu. Dba o Twój komfort, bo nie czujesz nieprzyjemnego ucisku w trakcie badania.
Kolejny raz zadaję Ci pytanie – kto będzie używał ciśnieniomierza?
Dla starszej osoby lub ze słabym wzrokiem wybierz urządzenie z dużym i czytelnym ekranem. Na dużym ekranie wyraźnie zobaczysz wszystkie komunikaty i wyniki pomiaru.
Badanie robisz o różnej porze dnia. Przyda się podświetlany ekran, który jest czytelny też w nocy.
Ważne są też duże przyciski, które jednoznacznie pokazują, gdzie kliknąć, żeby zacząć pomiar. Niektóre ciśnieniomierze mają tylko 1 przycisk, co maksymalnie ułatwia korzystanie z niego. Nie ma ryzyka, że się pomylisz.
Dla osób ze słabym wzrokiem są też modele głośnomówiące. Po badaniu usłyszysz wynik, więc nie musisz patrzeć na ekran.
Dla młodej osoby możesz kupić ciśnieniomierz z Bluettooth i Wi-Fi, który współpracuje z aplikacją.
Aplikacja to elektroniczny dziennik z historią pomiarów, trendami, postępami, wskazówkami i przypomnieniami o badaniach. To świetna opcja dla wielbicieli elektronicznych gadżetów.
Lepszy jest ciśnieniomierz na baterię czy z zasilaczem? Każda opcja ma plusy i minusy.
Plusy:
Jest najpopularniejszy i masz najwięcej modeli do wyboru
Nie potrzebujesz gniazdka, żeby go włączyć
Lepiej sprawdza się poza domem (np. w podróży)
Minusy:
Baterie się wyczerpują
Musisz pamiętać o kupowaniu baterii
Plusy:
Nie wydajesz pieniędzy na baterie
Nie musisz pamiętać o wymianie baterii
Minusy:
Musisz mieć gniazdko w pobliżu, żeby go włączyć
Gorzej sprawdza się w podróży
Możesz kupić ciśnieniomierz, który jest zasilany i bateriami i ma zasilacz. To wygodne, bo dobierasz sposób zasilania do swoich potrzeb. Np. w domu korzystasz z zasilacza, a w podróży służbowej z baterii.
Dobrze jest, kiedy ciśnieniomierz daje Ci znać, że bateria się wyczerpuje, albo akumulator jest rozładowany. Masz czas, żeby kupić i wymienić, albo podłączyć go do ładowania.
Ciśnieniomierz z funkcją automatycznego wyłączenia oszczędza baterię. Po kilku minutach bezczynności sam się wyłącza. Nie musisz o tym pamiętać, a bateria wystarcza na dłużej.
Ciśnieniomierz w domu narażony jest na niewielkie uszkodzenia. To np. upadek ze stołu, z blatu, czy zachlapanie wodą.
Plus, jeśli obudowa urządzenia wytrzyma takie próby. Korpus powinien być wykonany z wytrzymałego materiału, który nie wygina się pod wpływem nacisku. Wszystkie elementy obudowy powinny do siebie przylegać.
Im solidniej wykonany ciśnieniomierz, tym lepiej.
Przed zakupem sprawdź, co jest w zestawie. Najczęściej to:
Wiesz, czy urządzenie jest od razu gotowe do pracy, czy musisz coś jeszcze dokupić (np. baterie lub zasilacz).
Lepszy jest tani ciśnieniomierz czy drogi? Obie odpowiedzi są dobre. To zależy, czego potrzebujesz.
Szukasz urządzenia, który bada tylko ciśnienie i tętno? W porządku! Kup proste urządzenie z podstawowymi funkcjami. Taki sprzęt jest tańszy.
Potrzebujesz ciśnieniomierza z EKG, który łączy się z aplikacją? Ok! Urządzenie będzie droższe, ale ma więcej funkcji.
Wiesz już, jakiego ciśnieniomierza szukasz?
Wolisz ciśnieniomierz naramienny? A może jednak na mały i kompaktowy na nadgarstek?
Chcesz urządzenie z EKG, stetoskopem i wykrywające arytmię serca? A może najważniejsza dla Ciebie jest duża pamięć nawet 1000 pomiarów? Lubisz korzystać z aplikacji i chcesz trzymać swoje dane w chmurze?
Zrobiłam dla Ciebie ranking najlepszych ciśnieniomierzy w różnych cenach. Zobacz, który z nich sprawdzi się u Ciebie!