Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Czyszczenie parą, czy rzeczywiście jest skuteczne?

Autor: 
Monika
18-02-2020
Reklama

Marzysz o nieskazitelnej czystości w Twoim domu, choć zdarza się, że ciągle odwlekasz sprzątanie? Na samą myśl o pozbyciu się zabrudzeń z podłóg, kamiennych osadów z łazienki, tłustych plam z kuchni i kurzu z trudno dostępnych miejsc masz dreszcze? Ja też bardzo dobrze znam to uczucie.

 Przedstawiam Ci w takim razie dwóch pomocników, którzy podobno sprawią, że sprzątanie będzie szybkie, łatwe, przyjemne i do tego ekologiczne! Czy jest to w ogóle możliwe? Czy czyszczenie parą jest skuteczne?

Zobacz test wielofunkcyjnych oczyszczaczy parowych, które wg zapewnień producenta mają ułatwić Ci utrzymanie idealnego porządku w Twoim domu. Mimo że na rynku jest wiele firm oferujących podobne sprzęty, na potrzeby poniższego artykułu postanowiłam wykorzystać urządzenia marki Ariete.

Powody są w zasadzie trzy. Po pierwsze, ta włoska marka należąca do globalnego koncernu DeLonghi posiada w swojej ofercie, zarówno mopa parowego, jak i dużą myjkę parową, dzięki czemu łatwiej będzie porównać możliwości samych urządzeń, a nie konkretnych producentów.

Po drugie, jest to firma, która jest pionierem w produkcji urządzeń do sprzątania parą i fajnie będzie zobaczyć, jak sprawują się ich sprzęty po upływie 30 lat od wypuszczenia na rynek pierwszego takiego urządzenia.

Po trzecie, urządzenia nie należą do ani najdroższych, ani najtańszych i test tzw. średniej półki powinien być najbardziej miarodajny. 

Dlaczego w ogóle zdecydowałam się na przetestowanie czyszczenia parą?

Założę się, że dla wielu osób sprzątanie – w obojętnie jakiej formie – jest jedną z najmniej lubianych czynności w domu. Przyznam się, że ja również należę do tego grona, które najprościej mówiąc, maksymalnie odwlekają domowe porządki.

Zniechęcające jest też to, że do posprzątania praktycznie każdego pomieszczenia w domu potrzeba zestawu innych sprzętów i akcesoriów. Przykładowo do umycia podłogi mopa, do usunięcia zabrudzeń z okna – myjkę, a do zażegnania kamienia i osadów z prysznica – zestawu detergentów, porządnej cierpliwości i silnych mięśni, aby wyszorować całą powierzchnię.

Jednym z naszych domowników jest uroczy i psotny kot Frycek, który lubi zostawiać ślady łap na różnych powierzchniach, szczególnie na oknach. Bałagan powstaje również w okolicach kociej miski. Zdarza się, że podczas zabawy (z wielkim entuzjazmem) futrzak potrąci filiżankę z kawą lub innym napojem – takie plamy na podłodze lub kanapie to w moim domu codzienność.

W sezonie zimowym ślady po butach w korytarzu to częsty widok. Takie zabrudzenia wyglądają nieestetycznie, więc mycie podłogi nawet kilka razy w tygodniu jest nieuniknione. Ze względu na smog i zanieczyszczenie powietrza, widoczne pozostają także na oknach.

Moim osobistym koszmarem jest sprzątanie łazienki. Sprzątanie osadów kamienia w prysznicu, szczególnie w zakamarkach, zabrudzeń na umywalce, kranie i lustrze, a do tego szorowanie fug pomiędzy płytkami wymagało nie tylko dużo czasu, ale również siły i pokładów cierpliwości. Myślę, że ciągłe schylanie się i zmęczone ręce, też nie są Ci wcale obce 🙂

Dodatkowym minusem sprzątania w łazience są detergenty. Niektóre z nich mają bardzo silny i nieprzyjemny zapach, który później przez długi czas unosi się w powietrzu. Ze względu na to, że jestem alergikiem, takie środki czystości bardzo często działają drażniąco na moją skórę i oczy.

Jak widzisz, okazji do sprzątania w domu jest mnóstwo. Jak można sprawnie wyczyścić mieszkanie i zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale i pieniędzy? Rozwiązaniem tych problemów mają być urządzenia, które za pomocą pary wodnej pomogą uporać się nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami i to bez użycia środków chemicznych. Jesteś zainteresowana takim rozwiązaniem? Zapraszam do przeczytania!

Oczyszczacze parowe Ariete Xvapor Deluxe 4146 i Ariete Steam Mop 4164 10w1

Myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146 oraz Mop Parowy Ariete Steam Mop 4164 10w1 to urządzenia, które wg producenta pomogą Ci pozbyć się uciążliwych plam, brudu, kamienia i innych osadów. Dzięki nim można również zdezynfekować powierzchnię i usunąć do 99,9% bakterii oraz drobnoustrojów, co jest wedle informacji zawartych na opakowaniach, potwierdzone odpowiednim atestem.

Sprzątanie odbywa się za pomocą gorącej pary wodnej i bez użycia jakichkolwiek detergentów. Zanim przejdę do właściwej fazy testów, muszę przyznać, że pierwsze wrażenie jest fantastyczne – oba produkty wraz z akcesoriami znajdują się w eleganckich, czarnych opakowaniach, na których nie brakuje odpowiednich oznaczeń tj. ekologiczne, wielofunkcyjne i hipoalergiczne.

Jeśli zastanawiasz się, jakie powierzchnie możesz wyczyścić za pomocą tych urządzeń, to producent zapewnia, że oczyszczacze świetnie sobie radzą z odświeżaniem dywanów, tapicerki, ubrań i zabawek. Pozbędą się również pozostałości po tłuszczu w kuchni oraz osadów z kamienia w łazience. Pomogą Ci umyć podłogi, okna i różne zakamarki, jak szczeliny w kaloryferze oraz fugi.

Wyczyścić możesz zarówno podłogę z panelami (tutaj zalecana jest ostrożność) i płytkami, jak również marmurową, kamienną oraz z twardego i zaimpregnowanego drewna. W razie wątpliwości możesz wykonać próbę na niewielkim i niewidocznym fragmencie podłogi lub tkaniny, którą planujesz wyczyścić.

Recenzja oczyszczaczy parowych jest podzielona na sekcje techniczną, gdzie znajdziesz najważniejsze cechy produktów oraz praktyczną, która na pewno najbardziej Cię interesuje 🙂

Ariete Steam Mop 10w1 zawartość zestawu

Mop parowy Ariete Steam Mop 4164 10w1 to urządzenie o mocy 1500 W ze stałym wyrzutem pary. Jej moc możesz regulować za pomocą pokrętła, w zależności od potrzeb i rodzaju czyszczonej powierzchni. Pojemność zbiornika na wodę to 0,35 l, a maksymalny czas pracy na jednym pełnym zbiorniku wynosi około 20 minut. Czas nagrzewania to zaledwie 12 sekund. Urządzenie oferuje Ci opcję oczyszczacza ręcznego i bogaty zestaw akcesoriów.

Do wykorzystania masz dwie okrągłe szczotki – małą i dużą, końcówkę do tkanin ze ściereczką oraz przystawkę do dywanów. W zestawie znajduje się również szczotka do szyb, fug, łopatka, końcówka skośna 90°, dwie ściereczki do podłóg oraz przedłużka.

Miarka i lejek ułatwią Ci napełnianie zbiornika z wodą. Mop parowy Ariete Steam Mop 10w1 posiada ruchomą głowicę w kształcie trójkąta, a teleskopowy uchwyt ułatwia dopasowanie wysokości do wzrostu użytkownika.

Długość kabla to 5 m, a w razie potrzeby możesz owinąć go wokół specjalnego uchwytu. Mop parowy jest bardzo lekki i zwrotny, a waży zaledwie 1,8 kg. Został wyposażony w specjalną lampkę, która poinformuje Cię, kiedy urządzenie będzie w pełni gotowe do pracy.

Ariete Xvapor Deluxe zawartość zestawu

Myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146 ma moc 1500 W i wytwarza parę wodną pod ciśnieniem 5 bar. Myjka parowa jest wyposażona w zbiornik na wodę o pojemności aż 1,6 l. Zgodnie z informacją producenta, maksymalny czas pracy to około 55 minut.

Moc pary możesz regulować za pomocą wygodnego i intuicyjnego pokrętła. Kabel ma długość 6 m, a urządzenie zostało wyposażone w uchwyt, na którym z łatwością umieścisz przewód. Pojemny bojler został wykonany ze stali INOX.

Lampka poinformuje Cię o włączeniu urządzenia i gotowości do pracy. Oczyszczacz waży 5,9 kg i został wyposażony w gumowane kółka, które nie rysują powierzchni podłogi i nie powodują nadmiernego hałasu podczas przesuwania. W dolnej części korpusu myjki parowej umieszczony jest praktyczny schowek na akcesoria. Dzięki niemu wszystkie elementy są na swoim miejscu i zawsze pod ręką.

W zestawie znajdziesz okrągłą szczotkę małą i dużą, skośną wylewkę, końcówkę do tkanin ze ściereczką, końcówkę do szyb, szczotkę do podłóg ze ściereczką, adapter z dyszą i adapter do szczotki podłogowej. Miarka i lejek pozwolą na bezpieczne nalewanie wody bez rozchlapywania jej dookoła urządzenia, a dwie rury do przedłużania pozwolą na dopasowanie odpowiedniej długości.

Myjka parowa Ariete jest gotowa do pracy w kilka minut (nagrzewanie pełnego zbiornika z wodą trwa około 8 minut), o czym informuje odpowiednia kontrolka. Na rączce pistoletu umieszczony jest przycisk blokady pary, który uniemożliwia przypadkowe naciśnięcie włącznika.

Korek wlewu wody zabezpieczony jest specjalnym zaworem, który blokuje możliwość odkręcenia go aż do chwili, kiedy ciśnienie wewnątrz urządzenia spadnie do odpowiedniego poziomu. Minimalizuje to ryzyko przypadkowego kontaktu z gorącą parą wodną.

Testy praktyczne. Co możesz wyczyścić za pomocą pary?

Czas na praktyczne testy urządzeń i odpowiedź na pytania: czy „czyszczenie parą jest skuteczne” oraz co jest lepsze „myjka parowa czy mop parowy”. Testowanie rozpoczęłam od sprzątania łazienki, w której zazwyczaj gromadzi się największa ilość kamienia, osadów i zabrudzeń.

Następnie sprawdziłam możliwości czyszczące pary na tłustych osadach w kuchni oraz tapicerce kanapy. Dalszych testach odświeżałam koszulę, myłam okno balkonowe i lustro w sypialni. Jesteś ciekawy, jak sobie z tymi wyzwaniami poradziły urządzenia do czyszczenia parą?

Czyszczenie parą fug

Brudne fugi na podłodze (nie tylko w łazience) to koszmarny widok. Szczególnie jeśli tak jak ja zdecydowałeś się na jasny kolor fug podłogowych. Do sprzątania w pierwszej kolejności wybrałam mopa parowego Ariete Steam Mop 10w1, ze względu na to, że w zestawie posiada wąską końcówkę ze szczotką, dedykowaną właśnie do umycia fug. Skorzystałam z funkcji parowego oczyszczacza ręcznego, który okazał się poręcznym i wygodnym rozwiązaniem.

Przed rozpoczęciem czyszczenia fug dokładnie odkurzyłam podłogę. Do urządzenia wlałam 350 ml wody, odmierzając odpowiednią ilość dzięki miarce. Wygodny lejek ułatwia bezpieczne napełnienie zbiornika, bez rozlewania wody wokół urządzenia.

Czyszczenie parą fug w łazience
Mop parowy Ariete 10w1 sprzątnie również fugi w łazience.

Kontrolka gotowości pary informuje o włączeniu urządzenia i rozpoczęciu podgrzewania wody. Po chwili z dyszy zaczyna wydobywać się para. Para wodna, od chwili włączenia urządzenia, wydobywa się stałym strumieniem. Za pomocą pokrętła można regulować jej moc, w zależności od aktualnych potrzeb.

Do czyszczenia fug w łazience ustawiłam pokrętło na średnią wartość. Jeden pełny zbiornik wody wystarczył na wyczyszczenie fug w łazience o powierzchni 5,5 m2. Z efektu końcowego jestem bardzo zadowolona, co możesz również zobaczyć na fotkach poniżej. Różnica jest naprawdę ogromna!

Fugi w kuchni wyczyściłam za pomocą myjki parowej Ariete Xvapor Deluxe, z zastosowaniem małej, okrągłej szczotki. Powierzchnia kuchni jest większa niż łazienki (wynosi około 8 m2), dlatego w tej roli świetnie sprawdziło się urządzenie z większym pojemnikiem na wodę. Moc pary również była ustawiona na średnim poziomie. Para wodna wydobywa się z myjki po naciśnięciu przycisku na rączce.

Ku mojemu zaskoczeniu oba oczyszczacze poradziły sobie świetnie z umyciem fug. Osobiście uważam, że mop parowy 10 w 1 jest nieco bardziej poręczny, ze względu na oczyszczacz ręczny i łatwiej jest nim manewrować.

Ariete Steam Mop 4164 10w1 ?

Usuwanie kamienia z prysznica

Po pierwszych pozytywnych testach wzięłam się za czyszczenie prysznica. Rozpoczęłam od wypróbowania w tym celu mopa parowego Ariete Steam Mop 10w1 z funkcją oczyszczacza ręcznego. Za pomocą dużej okrągłej szczotki wyczyściłam kamienny osad z wnętrza kabiny prysznicowej.

Ze względu na to, że brud był dosyć uciążliwy, ustawiłam silniejszą moc pary. Po wyczerpaniu się wody wyraźnie czuć silniejsze drgania i głośniejszy dźwięk pracy urządzenia. Napełnienie zbiornika jest bardzo łatwe – wystarczy odłączyć oczyszczacz z gniazdka i dolać wody do zbiornika.

Nie mogę powiedzieć, że kamień zszedł bez problemu, ale finalnie udało się go wyczyścić bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych.

Myjką parową wyczyścisz kamień
Oczyszczanie parą kamienia z kabiny prysznicowej.

Myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe także posiada okrągłą, dużą szczotkę w zestawie. Po doświadczeniach z mopem ustawiłam podczas czyszczenia kamienia większą moc pary wodnej. Różnica była wyraźnie odczuwalna, a osad z kamienia zszedł zdecydowanie szybciej i wymagało to mniej wysiłku.

Natomiast w przypadku obu urządzeń rezultat jest świetny podczas czyszczenia brudu ze szczelin. Sprzątam regularnie i byłam w szoku, ile było tam brudu, którego na co dzień nie widać. To, co się tam nagromadziło, zostało całkowicie usunięte, a powierzchnia pozostała czysta i lśniąca.

Uważam, że w przypadku czyszczenia prysznica wygodniejszym wyborem jest mop parowy ze względu na odpinany ręczny oczyszczacz. Wnętrze kabiny jest niewielkie, więc funkcja myjki ręcznej okazała się rewelacyjnym rozwiązaniem.

Jeżeli natomiast myślisz o usuwaniu silniejszych zabrudzeń np. z kamienia, to myjka parowa będzie zdecydowanie lepszym wyborem, ze względu na wyższe ciśnienie pracy.

Ariete Steam Mop 4164 10w1 ?

Usuwanie osadów z tłuszczu w kuchni

Uwielbiam gotować, ale sprzątanie po kulinarnych wariacjach wcale nie należy do przyjemności. Szczególnie jeśli są to uporczywe i nieestetyczne pozostałości po tłuszczu, na przykład na blachach lub patelniach.

Testy rozpoczęłam od mopa parowego. Podobnie jak w łazience, wykorzystałam oczyszczacz ręczny, który jest bardzo wygodny. Urządzenie jest lekkie, więc bez trudu mogłam manewrować nim na wysokości blatu kuchennego.

Użyłam specjalnej, płaskiej końcówki, ustawiając średnią moc pary. Dokładne wyczyszczenie całej powierzchni blachy zajęło około 2 minuty. Udało mi się usunąć całą tłustą warstwę, łącznie z kilkoma przypaleniami na krawędziach.

Mop parowy Ariete Steam Mop 4164 10w1 ?

Czyszczenie parą osadów z tłuszczu
Mop parowy 10w1 z końcówka do usuwania tłuszczu.

Usuwanie kurzu i brudu ze szczelin

Za pomocą myjki parowej Ariete Xvapor Deluxe 4146 wyczyściłam szczeliny w kaloryferze, okolice płyty kuchennej i zlewu. Do pracy użyłam specjalnej skośnej końcówki. Moc pary ustawiona była na średnim poziomie.

Szczególną przewagą myjki parowej Ariete Xvapor Deluxe 4146 jest przycisk blokady na rączce. Podczas sprzątania mogłam zrobić krótką „pauzę” – wyłączyć przycisk, aby przetrzeć rozpuszczony i spływający brud oraz zanieczyszczenia, bez konieczności wyłączenia całego urządzenia.

Odpinany generator pary od mopa parowego Ariete Steam Mop 4164 również posiada taką wąską końcówkę, jednak w tym przypadku wygodniejszym rozwiązaniem okazał się Ariete Xvapor Deluxe 4146.

Myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146 ?

Odświeżanie tapicerki i tkanin

Wyczyszczeniem tapicerki kanapy w pierwszej kolejności zajęła się myjka parowa, ze względu na dużą pojemność zbiornika na wodę. Użyłam specjalnej końcówki ze ściereczką, którą później wyprałam w pralce.

Do wyczyszczenia tapicerki ustawiłam średnią moc pary. Taka wartość była odpowiednia, aby odświeżyć materiał i pozbyć się kilku delikatnych plam, na przykład po rozlanej herbacie. Czyszczenie trwało łącznie około 35 minut, w międzyczasie nie było konieczności dolewania wody do zbiornika. Za pomocą tej końcówki możesz również wyczyścić oraz rozprostować firany i zasłony, bez ściągania ich z karnisza.

Do odświeżenia koszuli ustawiłam moc pary na minimum, aby uniknąć nadmiernego skraplania się wody na tkaninie. Po kilku minutach ubranie było całkowicie suche i gotowe do założenia – bez używania żelazka. Minusem urządzenia jest jednak dłuższy czas nagrzewania się wody w zbiorniku (około 8 minut).

Mop parowy Ariete Steam Mop 4164 w zestawie również posiada końcówkę ze ściereczką, którą możesz bez żadnych trudności odświeżyć tkaniny i tapicerkę. Podczas czyszczenia tapicerki minusem była mała pojemność zbiornika, przez co kilka razy musiałam go uzupełniać.

Urządzenie rewelacyjnie sprawdziło się natomiast jako parownica do ubrań podczas szybkiego odświeżania bluzki tuż przed wyjściem z domu. Bardzo krótko się nagrzewa (12 sekund), co jest zdecydowanym plusem tego urządzenia.

To rewelacyjna opcja, jeśli masz niewielką ilość czasu do wyjścia, a chcesz, żeby Twoje ubranie było gotowe w mgnieniu oka. Nie musisz rozkładać deski do prasowania i nagrzewać żelazka, co zajmuje dodatkowe minuty. Jak mawiają – czas to pieniądz 🙂

W przypadku odświeżania kanapy moim ulubieńcem jest myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146, a najlepszym pomocnikiem do odświeżenia ubrań tuż przed wyjściem – mop parowy Ariete Steam Mop 4164 10 w 1.

Czyszczenie kanapy myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146 ?

Odświeżanie ubrania mop parowy Ariete Steam Mop 4164 ?

Mycie podłóg

Do umycia podłóg w mieszkaniu wykorzystałam oba urządzenia. Myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146 ma szeroką, prostokątną szczotkę, na którą nałożyłam ścierkę, dołączoną do zestawu. Ściereczkę umieściłam na szczotce za pomocą specjalnych zatrzasków na wierzchu szczotki.

Myjka parowa ma duży pojemnik na wodę (1,6 l), więc bez trudu umyłam podłogi w całym mieszkaniu (48 m2). Oczyszczacz świetnie poradził sobie z umyciem paneli i płytek gresowych na podłodze. Ustawienie pary było na średnim poziomie.

Po umyciu podłoga była całkowicie sucha po około 3 minutach, bez zacieków i smug, które często pojawiały się po myciu powierzchni tradycyjnym mopem. Usunięte plamy to ślady po butach, zabrudzenia wokół kociej miski i niewielkie zachlapania w kuchni.

Ze względu na długość przewodu (6 m) 3 razy przepinałam urządzenie do innego gniazdka (salon, sypialnia, korytarz). Gumowane kółka są bardzo ciche i praktycznie nie czuć, że urządzenie przesuwa się po podłodze. Myjka parowa jest zwrotna i bardzo łatwo manewruje się jej głowicą podczas sprzątania. Za pomocą dwóch rur mogłam wydłużyć końcówkę, aby bez schylania się sięgnąć pod meble. Po umyciu podłóg ściereczkę wyprałam w pralce.

Po kilku dniach umyłam podłogę za pomocą mopa parowego Ariete Steam Mop 4164 10w1. Nieco mniejszy pojemnik na wodę (0,35 l) pozwolił na umycie podłogi w salonie i otwartej kuchni za jednym razem.

Do wyczyszczenia posadzki w sypialni, korytarzu i łazience dolałam do zbiornika kolejne 350 ml wody. Moc pary ustawiłam na średnią wartość. Ściereczka montowana jest na głowicy za pomocą wygodnych rzepów. Po zakończeniu sprzątania wyprałam ją w pralce. Zbiera nadmiar wody z podłogi, dzięki czemu nie pozostawia smug i zacieków.

Mop parowy ma trójkątną i ruchomą głowicę, dzięki której bez trudu wyczyściłam wszystkie narożniki. W kuchni pojawiły się plamy po kawie, więc szczególnie skupiłam się na tym fragmencie podłogi. Podczas sprzątania przytrzymałam nieco dłużej głowicę w miejscu silniejszych zabrudzeń. Mop bardzo szybko usunął wszystkie ślady, zostawiając podłogę czystą i delikatnie mokrą, a świetny rezultat zobaczysz na zdjęciach poniżej.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego urządzenia, długość kabla (5 m) pozwoliła mi na umycie salonu i kuchni, a następnie przepinałam oczyszczacz do gniazdka w sypialni i korytarzu. Mop parowy Ariete Steam Mop 4164 10w1 jest bardzo lekki i nie ma konieczności używania dużej siły, aby dokładnie posprzątać podłogę.

Zdecydowanym plusem myjki parowej podczas mycia podłóg w domu jest pojemny zbiornik na wodę, dzięki czemu nie musisz martwić się dolewaniem wody w trakcie pracy. Największym atutem mopa parowego jest łatwiejsze mocowanie ściereczki na głowicy i szybkość montażu oraz krótszy czas nagrzewania, co jest bardzo przydatne, gdy zależy Ci na czasie.

Myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146 ?

Mop parowy Ariete Steam Mop 4164 10w1 ?

Czyszczenie dywanu

Do odświeżenia dywanu wybrałam mopa parowa Ariete Steam Mop 4164 10w1, ze względu na to, że w zestawie znajduje się specjalna nakładka do dywanów i innych miękkich powierzchni.

Mocowanie akcesorium jest łatwe – wystarczy wsunąć głowicę do przystawki z lekkim naciskiem. Zdemontowanie jest również bardzo proste – wystarczy, że naciśniesz ją stopą. Dzięki końcówce do dywanów przesuwanie urządzenia po powierzchni jest komfortowe, a czyszczenie zajmuje niewiele czasu.

Dywan był odświeżony i delikatnie mokry. Usunęłam delikatny ślad po butach, pozostałości po błocie i niewielką plamę po kawie.

Mop parowy Ariete Steam Mop 4164 10w1 ?

Mycie okna i lustra

Do umycia okna balkonowego wybrałam Ariete Steam Mop 4164 10w1, ze względu na opcję oczyszczacza ręcznego. Wykorzystałam specjalną końcówkę przeznaczoną do szyb. Okno balkonowe było zimne, a na dworze było około 5 stopni Celsjusza.

Zgodnie z zaleceniem producenta, najpierw naniosłam parę wodną na całą powierzchnię szyby z odległości około 40 cm. Bez tej czynności szok termiczny mógłby spowodować jej pęknięcie. Po ogrzaniu szyby mogłam rozpocząć mycie.

Moc pary ustawiłam na niskim poziomie, dzięki czemu nadmiar wody nie skapywał na podłogę. Sterowanie urządzeniem jest wygodne, nie ma konieczności schylania się i bezpośredniego kontaktu z brudną wodą.

Kurz i inne zabrudzenia (np. po opadach deszczu) z łatwością zostały usunięte, co zobaczysz na zdjęciach poniżej. Po wyczyszczeniu okna na mokro, przetarłam taflę szkła suchą ściereczką. Dzięki temu szyba była całkowicie czysta i nie było śladu po smugach i zaciekach.

Małym minusem podczas czyszczenia powierzchni pionowych za pomocą mopa jest konstrukcja urządzenia. W zbiorniku na wodę znajduje się kuleczka, która musi być zawsze zanurzona w wodzie, co wymaga potrząsania urządzeniem, jeśli chcemy skierować końcówkę urządzenia do góry i później odwrotnie.

Do umycia lustra w sypialni wybrałam myjkę parową Ariete Xvapor Deluxe 4146, z zastosowaniem dwóch rur przedłużających. Dzięki nim nie było konieczności wchodzenia na drabinę albo stołek, aby sięgnąć do najwyższych części lustra, które ma wysokość 2,5 m.

Sterowanie urządzeniem jest łatwe i nie wymaga użycia dużej siły. Moc pary ustawiłam na najniższym poziomie, dlatego zbyt duża ilość wody nie gromadziła się na podłodze.

W myjce parowej nie występuje również problem znany z mopa, tj. para wytwarzana jest w bojlerze, dzięki czemu nie ma problemu z komfortowym i dowolnym ustawianiem końcówki urządzenia względem czyszczonej powierzchni.

Na lustrze szczególnie widoczne były odciski po palcach, które powstają podczas przesuwania drzwi. Po umyciu na mokro, przetarłam powierzchnię suchą ściereczką, aby tafla lustra była czysta i lśniąca. Osiągnięcie takiego efektu nie kosztowało mnie praktycznie żadnego wysiłku.

Pod względem akcesoriów do mycia okien, oba oczyszczacze posiadają ten sam zestaw. Do mniejszych tafli szkła mimo wszystko lepszy będzie mop parowy Ariete Steam Mop 4164 10w1. Myjka ręczna jest bardzo lekka i łatwo się nią manewruje.

Jeśli natomiast chcesz posprzątać powierzchnie na wyższej wysokości, szczególnie polecam Ci Ariete Xvapor Deluxe 4146. Ogromnym plusem są rury wydłużające, dzięki którym dobranie odpowiedniej długości jest dziecinnie proste. Moim zdaniem ta cecha w połączeniu z komfortową zmianą pozycji czyszczenia, daje przewagę w tym starciu 🙂

Myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146 ?

Podsumowanie sprzątania i testów

Recenzja mopa parowego Ariete Steam Mop 10w1 i myjki parowej Ariete Xvapor Deluxe była miłym i zaskakującym doświadczeniem. Muszę przyznać, że to rewelacyjne, wielofunkcyjne urządzenia, które zadbają o idealny porządek w Twoim domu.

Dodatkowo czyszczą bez użycia chemii, dzięki czemu zatroszczą się także o zdrowie i dobre samopoczucie Twoje i wszystkich domowników. Świetnie poradzą sobie nie tylko z dużymi i płaskimi powierzchniami, ale również ze szczelinami, zakamarkami i trudno dostępnymi miejscami, gdzie gromadzi się więcej brudu, niż sobie wyobrażałam.

Za pomocą samej pary wodnej i ciśnieniu rozprawią się z brudem, tłuszczem, i innymi zanieczyszczeniami, które z pewnością wyglądają nieestetycznie na każdej powierzchni oraz pozbędą się szkodliwych bakterii i drobnoustrojów (jak zapewnia producent). Takie rozwiązanie jest z pewnością higieniczne, idealne dla alergików i rodzin z małymi dziećmi.

Stosując czyszczenie parą, możesz umyć nie tylko podłogi w mieszkaniu, elementy w łazience i kuchni, ale również odświeżyć dziecięce zabawki, tapicerkę i tkaniny. Regulacja natężenia pary pozwala na wybranie odpowiedniej mocy, nawet do delikatnych tkanin.

Możesz zapomnieć o szkodliwych detergentach, które nie tylko zostawiają nieprzyjemny i silny zapach, ale również zajmują sporo miejsca w szafkach. Oprócz potencjalnych korzyści zdrowotnych jest to również oszczędność nie tylko przestrzeni, ale i pieniędzy. Ściereczki do mycia podłóg nie wymagają specjalnej pielęgnacji, są wielorazowe i z łatwością możesz prać je w pralce.

Urządzenia są łatwe w montażu, a wszystkie przyciski są czytelne i intuicyjne. Prawidłowe połączenie wszystkich części sygnalizowane jest dźwiękiem, dzięki czemu masz pewność, że zostały zamocowane we właściwym miejscu. Drążek teleskopowy i przedłużki, które zawarte są w zestawach, pozwalają na wygodną pracę, bez schylania się i przebywania w niewygodnej pozycji. Mój kręgosłup z pewnością był mi wdzięczny 🙂

Porównanie możliwości oczyszczaczy parowych

CechaAriete 4164 Steam Mop 10w1Ariete 4146 Xvapor Deluxe
Moc1500 W1500 W
Poj. zbiornika na wodę0,35 l1,6 l
Maks. czas pracyok. 20 min.ok. 55 min.
Oczyszczacz ręcznyTakNie
Długość kabla5 m6 m
Waga1,8 kg5,9 kg
Regulacja strumienia paryTakTak
Wyrzut paryStały, nieprzerwanyStały, regulowany przyciskiem
Atest dezynfekcji 99,9 % zarazków i bakteriiTakTak
Lampka gotowości do pracyTakTak
Uchwyt na kabelTakTak

Który czyścik parowy jest lepszy?

Poręczny mop parowy Ariete Steam Mop

Testowany mop parowy Ariete Steam Mop 10w1 polecam Ci szczególnie, jeśli tak jak ja masz mniejsze mieszkanie i niewiele miejsca do składowania różnych sprzętów. Urządzenie można przechowywać w pionie, a teleskopowy uchwyt pozwala zmniejszyć jego rozmiary. Mop parowy jest poręczny, lekki i zwrotny, więc nie potrzebujesz użycia dużej siły, aby dokładnie umyć każdą powierzchnię.

Ogromnym plusem jest trójkątna i ruchoma głowica, dzięki której dotrzesz do wszystkich narożników i zakamarków, nawet pod meblami. Ważną zaletą jest funkcja oczyszczacza ręcznego, który jest niezastąpiony w ciasnych i niewielkich pomieszczeniach, na przykład w łazience podczas czyszczenia prysznica. Atutem jest również dedykowana końcówka do dywanów.

Minusem jest niewielki pojemnik na wodę, który musisz uzupełnić w trakcie pracy w przypadku sprzątania większych powierzchni. Z drugiej strony, mniejszy pojemnik na wodę nagrzewa się krócej, więc jeśli zależy Ci na maksymalnej oszczędności czasu, to urządzenie będzie rewelacyjnym wyborem dla Ciebie. Taka pojemność zbiornika będzie idealna do porządków w mniejszym mieszkaniu lub w jednym pomieszczeniu za jednym razem.

Mop parowy Ariete Steam Mop 4164 10w1
Mop parowy Ariete Steam Mop 4164 10w1

Wielofunkcyjna myjka parowa Ariete Xvapor Delux

Recenzowana myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe jest idealna do większego mieszkania lub domu oraz do generalnych porządków. Jej główną zaletą jest duży zbiornik na wodę, który zapewnia nawet 55 minut ciągłej pracy, bez konieczności przerywania sprzątania i dolewania wody do pojemnika. Zawór bezpieczeństwa zapewnia Ci dodatkową ochronę przed poparzeniem, a podczas czyszczenia za pomocą gorącej pary wodnej to zdecydowanie kluczowa cecha.

Plusem są gumowe kółka, dzięki którym myjka parowa niemal bezszelestnie przesuwa się po podłodze, nie niszcząc posadzki i nie pozostawiając żadnych śladów. Świetnym rozwiązaniem są dwie przedłużki. Możesz z łatwością umyć powierzchnie, które znajdują się na wyższej wysokości (na przykład lustro lub wysokie okno).

Praktyczna jest również blokada na pistolecie, która uniemożliwia przypadkowe wciśnięcie przycisku i wydobycie gorącej pary. Bezpieczeństwo to zdecydowanie podstawa, nawet podczas sprzątania. Ta opcja przyda Ci się szczególnie, jeśli masz w domu dzieci.

Niewielkim minusem, jeśli chodzi o przechowywanie, może być poziomy kształt urządzenia. Oczyszczacz zajmuje nieco więcej miejsca w szafie, niż poprzednik, ale jest wyposażony w praktyczny schowek na akcesoria w dolnej części korpusu.

Dzięki temu są zawsze pod ręką, uporządkowane i gotowe do sprzątania. Masz pewność, że nie zaginą, szczególnie wtedy, kiedy będą najbardziej potrzebne. Czas nagrzewania wody w zbiorniku wynosi około 8 minut, ale rekompensuje go długość pracy na jednym napełnieniu.

Myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146
Myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146

Werdykt

Po przetestowaniu obu oczyszczaczy w moim osobistym zwycięzcą okazała się myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146. Moje opinie o obu produktach są pozytywne, ale wygrać mógł jeden. Myjka parowa wygrywa przede wszystkim większą pojemnością zbiornika na wodę, co pozwala na posprzątanie znacznych powierzchni za jednym razem.

Duże porządki w domu zazwyczaj robię jednego dnia, więc spory pojemnik z wodą to ogromna zaleta. Dzięki niemu rzadziej muszę go uzupełniać i tym samym przerywać pracę. Plusem jest przycisk blokady na rączce, który pozwala na zrobienie chwili przerwy, aby przetrzeć powierzchnię, bez konieczności całkowitego wyłączenia urządzenia.

Nie przeszkadza mi czas nagrzewania się wody przez kilka minut. W tym czasie mogę wstępnie przygotować powierzchnię do mycia, odkurzyć ją lub przykładowo wynieść przedmioty, które znajdują się na podłodze, którą chcę wyczyścić.

Ciekawym rozwiązaniem jest schowek na akcesoria, dzięki czemu całe urządzenie nie zabiera zbyt wiele miejsca w szafie. Bywam zapominalska i rozkojarzona, więc umieszczenie wszystkich elementów i końcówek w jednym miejscu pomaga mi zachować porządek i nie stresować się ryzykiem zagubienia którejś części 🙂

Prawdą jest, że oba oczyszczacze posiadają bogaty zestaw końcówek, dzięki czemu z łatwością poradzisz sobie ze sprzątaniem każdego pomieszczenia w Twoim domu. Są urządzeniami, które przez lata zapewnią Ci higieniczne i bajecznie proste sprzątanie. Ciesz się idealnie czystymi, lśniącymi powierzchniami, bez osadów, kurzu, smug i zacieków. Koniec z wymówkami i wykręcaniem się od sprzątania!


Czy w tej recenzji udało mi się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości? Może masz dodatkowe pytania? Daj znać w komentarzu, który model jest stworzony dla Ciebie i Twojego domu!

Myjka parowa Ariete Xvapor Deluxe 4146 bardzo przypadła mi do gustu. Nada się idealnie do każdego domowego zadania, jakie jej powierzysz.

Ariete Xvapor Delux 4146

około 399 zł
9.1
Efektywność 9.4/10
Funkcjonalność 9.2/10
Cena 9.0/10
Komfort użytkowania 8.6/10
Zalety
  • Duży pojemnik na wodę
  • Przycisk blokady na rączce
  • Praktyczny schowek na akcesoria
  • Gumowane kółka
Wady
  • Długi czas nagrzewania się
  • Poziome przechowywanie
Reklama
Reklama
Reklama
Sprawdź też:
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika
Dominika
2 lat temu

Świetny produkt. Nadaje się do sprzątania w domu jak i w samochodzie. Polecam!

Judyta
Judyta
3 lat temu

Polecam tę xvapor ariete, dla mnie ona jest niezastąpiona i jest bardzo uniwersalna 🙂

Marta
Marta
Reply to  Judyta
3 lat temu

a daje sobie rade z trudnymi powierzchniami?

Marta
Marta
Reply to  Judyta
3 lat temu

no i kupiłam 😀 teraz robimy test z trudymi powierzchniami

Basia
Basia
Reply to  Judyta
3 lat temu

też polecam. używam od kilku dni. <3

Natylda
Natylda
4 lat temu

Ariete XVapor Deluxe 4146 podczas pracy wydziela się drażniący płuca zapach rozpuszczonych pod wpływem pary pod ciśnieniem plastikiwych części

Barbara
Barbara
Reply to  Natylda
3 lat temu

Mam, używam, jestem zadowolona i nie zgadzam się z ta opinia, ktora z reszta wyglada jak dzialanie nieuczciwej konkurencji... Myjka od Ariete kosztowala mnie polowe tego co moja poprzednia parownica a nawet lepiej se nia czysci i po 5 msc wszystko jest z nia ok. Zeby jednak nie bylo tak kolorowo to dosyc dlugo sie nagrzewa i trzeba sie do tego przyzwyczaic. W kazdym razie, dziekuje autorom za ten tekst, bo przekonaliscie mnie do kupna na prawde fajnego urzadzenia 🙂

Daria
Daria
Reply to  Natylda
3 lat temu

ja też mam tę myjke i nie czuje takiego zapachu, może jak była nowa przy pierwszym myciu czuć było plastik ale jest wykonana z takiego dobrego plastiku ż eon się nie topi i nie rozpuszcza pod wpływem pary wodnej, przecież ona nie jest tak gorąca żeby plastik rozpuścić...

Hanna
Hanna
Reply to  Natylda
2 lat temu

nigdy czegoś takiego nie miałam

wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl