Cenisz sobie maksymalne ułatwianie obowiązków domowych?
Szukasz sprawdzonego sposobu na szybsze, łatwiejsze, wygodniejsze i dokładniejsze prasowanie z profesjonalnym efektem końcowym?
Nie znosisz prasowania, a na samą myśl o tym masz ciarki na ciele i za wszelką cenę szukasz drogi ucieczki?
Doskonale! Twój trop doprowadził Cię we właściwe miejsce!
Chcesz dowiedzieć się więcej o robotach planetarnych i ich działaniu? Sprawdź nasz poradnik przed zakupem.
Wybierz swój nowy model żelazka parowego z naszego rankingu 2024 najlepszych urządzeń.
Prasujesz grube tkaniny i trudno usunąć z nich zagniecenia?
Żelazko parowe Russell Hobbs Power Steam Ultra 20630-56 ma ceramiczną stopę i końcówkę w kształcie stożka, która precyzyjnie dociera do trudnych miejsc wokół guzików czy zamków.
Grube i mocno pogniecione tkaniny to wymarzone zadanie dla silnego uderzenia pary do 210 g/minutę. Szybko wygładza mocne zagniecenia. Do cieńszych tkanin przydaje się ciągły strumień pary do 45 g/minutę.
Pionowy wyrzut pary doskonale sprawdza się do prasowania sukienki na wieszaku lub płaszcza.
Mocną stroną jest blokada kapania, dzięki której zapominasz o irytujących kropelkach wody na ubraniu.
Masz w pokoju mało gniazdek, więc do tej pory używałaś przedłużacza? Żelazko ma bardzo długi kabel (3 m), więc masz swobodę w ustawianiu deski do prasowania. Dzięki długiemu przewodowi łatwo wyprasujesz też firany, czy zasłony na oknach.
Przyciski mają żłobienia, które eliminują ryzyko ześlizgnięcia się palca.
O długą żywotność urządzenia dba system Anti–Scale i funkcja samooczyszczania, zapobiegające osadom z kamienia.
Bezpieczeństwem zajmuje się strażak, który wyłącza żelazko, jeśli zostawiłaś je bez nadzoru.
Prasujesz dużo grubych tkanin?
Philips Azur GC4909/60 to żelazko parowe, które szybko wygładza różne materiały.
Prasujesz spodnie, spódnice, płaszcze i sukienki z grubych materiałów. Ciągły strumień pary to 55 g/minutę. Para wodna wnika głęboko w materiał i rozluźnia włókna.
Do silnych zagnieceń przyda Ci się mocne uderzenie pary do 250 g/minutę.
Prasujesz łatwo, bo stopa SteamGlide Elite gładko ślizga się po tkaninach. Jest bezpieczna dla ubrań, odporna na zarysowania i łatwa w czyszczeniu.
Wygładzasz ubrania na wieszakach, a zasłony i firany bezpośrednio na oknach. Żelazko ma funkcję prasowania w pionie.
Dobierasz poziom pary do rodzaju tkaniny i ilości zagnieceń. Wodę nalewasz do zbiornika o pojemności 300 ml. Oszczędzasz czas, bo żelazko się nagrzewa w 2 minuty.
Denerwują Cię ślady po kropelkach wody na czystych ubraniach? Blokada kapania zapobiega wyciekaniu wody. Bez obaw prasujesz w dowolnej temperaturze.
Zadzwonił telefon i zapomniałaś o żelazku? Wyłącza się automatycznie po 30 sekundach, jeśli zostawiłaś je poziomo na desce do prasowania. Jeśli stoi na podstawie, wyłącza się po 8 minutach bezczynności.
Strumień pary wodnej jest wydajny, a żelazko ma dłuższą żywotność. Funkcja szybkiego usuwania kamienia ułatwia czyszczenie żelazka. To mała szufladka, w której zbiera się kamień. Opróżnienie szufladki zajmuje tylko 15 sekund.
Wygodnie prasujesz bez obaw o plączący się kabel. Przewód jest obrotowy, więc masz dużą swobodę ruchu. Kabel ma długość 3 m, więc wygodnie prasujesz nawet, kiedy gniazdko jest daleko.
Nie wiesz, jaka temperatura jest bezpieczna dla Twoich ubrań?
Żelazko parowe Braun TexStyle 9 SI 9281BK chroni wszystkie rodzaje materiałów.
Prasujesz bez obaw o przypalenia i zniszczenia. Inteligentny tryb iCare chroni ubrania, bo sam dobiera optymalną temperaturę do prasowania. Jest bezpieczna dla wszystkich tkanin.
Para wodna głęboko wnika we włókna i je rozprostowuje. Stały wyrzut pary to 50 g/minutę. Dodatkowy wyrzut pary do silnych zagnieceń i grubych materiałów to 230 g/minutę.
Prasujesz w trudno dostępnych miejscach. Łatwo docierasz do kołnierzyków i kieszeni. Para równomiernie tryska na całej powierzchni stopy i z czubka żelazka.
Prasujesz ruchem do przodu i do tyłu. Stopa z technologią FreeGlide 3D łatwo ślizga się po tkaninach i jest dla nich bezpieczna. Nie przywiera i nie przypala ubrań. Ułatwia prasowanie wokół guzików, kieszeni i zamków.
Wygładzasz i odświeżasz ubrania na wieszakach, a zasłony i firany na oknach. Żelazko ma funkcję prasowania w pionie.
Wodę nalewasz do sporego zbiornika o pojemności 330 ml.
Denerwują Cię zacieki po kropelkach wody? Prasujesz bez obaw nawet w niskiej temperaturze dzięki blokadzie kapanie. Zatrzymuje krople w środku żelazka i uniemożliwia wyciek wody.
Wpadła do Ciebie przyjaciółka i zapomniałaś o włączonym żelazku? Automatycznie wyłącza się po 1 minucie, jeśli zostawisz je poziomo na desce. W pozycji pionowej na podstawie samo się wyłącza po 8 minutach bezczynności.
Strumień pary wodnej jest wydajny, a żelazko ma dłuższą żywotność dzięki systemowi odkamieniania.
Chcesz prasować bez brzydkich plam na ubraniach?
Żelazko parowe Tefal Ultimate Pure FV9845 wie, jak to zrobić.
System antywapienny z filtrem Micro-Calc chroni przed plamami w trakcie prasowania. Filtr zatrzymuje drobne cząsteczki kamienia i oczyszcza parę wodną.
Prasujesz w niskiej temperaturze bez plam i zacieków. Blokada kapania zapobiega wyciekaniu wody z otworów parowych.
Często prasujesz grube płaszcze, spodnie i sukienki? Stały wyrzut pary to 60 g/minutę. Para wodna głęboko wnika w materiał i rozluźnia włókna. Do silnych zagnieceń przyda Ci się mocne uderzenie pary do 260 g/minutę.
Prasujesz ubrania od razu na wieszakach bez rozkładania deski. Żelazko ma funkcję prasowania w pionie. Jest świetna do odświeżania zasłon i firan bezpośrednio na oknach.
Nie wiesz, jaką wybrać ilość pary wodnej? Wykorzystaj funkcję Automatic Steam z 3 ustawieniami pary. Ty wybierasz temperaturę do rodzaju tkaniny, a żelazko samo reguluje ilość pary.
Łatwo prasujesz, bo stopa Durilium AirGlide Autoclean lekko ślizga się po tkaninach. Jest bezpieczna dla ubrań, wytrzymała i łatwa w czyszczeniu. Równomiernie rozprowadza parę na całej powierzchni.
Wodę nalewasz do dużego zbiornika o pojemności 350 ml.
Zadzwonił telefon? Żelazko ma system bezpieczeństwa. Kiedy zostawisz je poziomo na desce, automatycznie wyłącza się po 30 sekundach. Jeśli stop pionowo na podstawie, wyłączy się po 8 minutach bezczynności.
Szukasz taniego żelazka parowego do codziennego prasowania?
Zelmer ZIR1505 jest świetny do prasowania ubrań do pracy i szkoły.
Prasujesz różne rodzaje materiałów ciągłym strumieniem pary 30 g/minutę. Do silnych zagnieceń i grubych tkanin przyda Ci się mocny wyrzut pary do 120 g/minutę.
Do wyboru masz kilka trybów prasowania. Prasujesz na sucho bez pary wodnej i na mokro z parą. Jest też funkcja ciągłego wytwarzania pary i rozpylania wody. Prasujesz w pionie ubrania na wieszakach, a firany i zasłony bezpośrednio na oknach.
Regulujesz ilość pary i temperaturę w zależności od materiału. Ceramiczna stopa ma świetny poślizg na tkaninach, nie przypala i nie przywiera. Jest też odporna na zarysowania.
Lampka kontrolna pokazuje, czy żelazko jest już nagrzane. Wodę nalewasz do małego zbiornika o pojemności 240 ml.
Bez obaw prasujesz w niskiej temperaturze bez plam i zacieków po wodzie. Blokada kapania zatrzymuje kropelki w środku żelazka.
Strumień pary wodnej jest wydajny, a żelazko ma dłuższą żywotność. Specjalny system zapobiega osadzaniu się kamienia.
Funkcja automatycznego czyszczenia przypomina Ci o czyszczeniu żelazka. Szybko i łatwo usuwasz kamień i rdzę, która zgromadziła się w kanałach parowych.
Zapomniałaś o włączonym żelazku? Dba o Twoje bezpieczeństwo. Automatyczne wyłącza się po kilku minutach bezczynności.
Szukasz taniego żelazka parowego do codziennego prasowania?
Żelazko parowe Adler AD 5032 prasuje ubrania ceramiczną stopą, która gładko ślizga się po materiałach. Nie przypala ubrań, a ostro zakończony czubek precyzyjnie dociera do zakamarków i przestrzeni wokół guzików.
Prasujesz ubrania na desce i w bezpośrednio na wieszakach (np. płaszcze i sukienki) dzięki pionowemu wyrzutowi pary.
Ciągły strumień pary to 45 g/minutę. Do mocnych zagnieceń przyda się silne uderzenie pary do 80 g/minutę. Wodę nalewasz do zbiornika o pojemności 350 ml.
Na Twoich ubraniach nie zostają brzydkie ślady, plamy i zacieki. Blokada kapania zapobiega wydostawaniu się niesfornych kropli.
System antywapienny i samoczyszczący ograniczają osadzanie się kamienia i wydłużają żywotność żelazka. Dzięki nim masz mniej pracy.
Zadzwonił telefon i zapomniałaś o żelazku? Funkcja automatycznego wyłączania dba o bezpieczeństwo, kiedy zostawisz żelazko bez nadzoru.
Prasujesz różne rodzaje tkanin: delikatne i grube?
Żelazko parowe Beko SIM3126R prasuje tkaniny ceramiczną stopą, która równomiernie się nagrzewa. Twoje ubrania są bezpieczne, bo regulujesz temperaturę w zależności od potrzeb.
Kiedy pokrętło regulacji jest podświetlone, żelazko daje Ci znać, że osiągnęło wybrany poziom temperatury i jest gotowe do działania.
Ciągły strumień pary to 35 g/minutę, a silne uderzenie pary do 120 g/minutę wygładza mocniejsze zagniecenia.
Prasujesz ubrania na desce do prasowania, albo bezpośrednio na wieszakach dzięki funkcji prasowania w pionie.
Dzięki blokadzie kapania nie martwisz się, że na ulubionej bluzce zostaną ślady po kropelkach wody.
System antywapienny i samooczyszczenia ograniczają osadzanie się kamienia, zapewniają długą żywotność żelazka i maksymalną wydajność.
Funkcja strażaka dba o Twoje bezpieczeństwo, kiedy urządzenie jest pozostawione bez opieki. Automatycznie wyłącza się po kilku minutach bezczynności.
Prasujesz dużo ubrań za jednym razem?
Żelazko parowe MPM MZE-17 świetnie sprawdza się do długiego prasowania. Ma duży zbiornik na wodę o pojemności 430 ml, więc masz duży komfort pracy i rzadko dolewasz wody.
Ceramiczna stopa łatwo sunie po tkaninach, bez przypaleń i przywierania.
Regulujesz moc pary i temperatury, więc dopasowujesz je do materiałów, które prasujesz.
Ciągły wyrzut pary to 35 g/minutę, a silne uderzenie pary do 80 g/minutę przyda Ci się przy mocniejszych zagnieceniach.
Masz dużą swobodę w trakcie prasowania dzięki długiemu kablowi 2,5 m. To plus, jeśli masz mało gniazdek w pokoju, a chcesz postawić deskę w dowolnym miejscu.
Prasujesz w poziomie lub w pionie, bez rozkładania deski. Blokada kapania chroni Twoje ubrania przed brzydkimi zaciekami po kropelkach wody.
System antywapienny Anti–Calc zapobiega gromadzeniu się kamienia wewnątrz żelazka. Funkcja Self–Clean samodzielnie oczyszcza żelazko z osadów.
Zapomniałaś o włączonym żelazku? O Twoje bezpieczeństwo dba funkcja strażaka, czyli żelazko automatycznie się wyłącza, kiedy zostawiłaś je bez nadzoru.
Szukasz żelazka parowego, które łatwo utrzymać w czystości?
Żelazko parowe Philips Performer Plus GC4552/00 szybko usuwa kamień.
Funkcja Quick Calc Release sprawia, że cząsteczki kamienia rozpadają się i gromadzą w specjalnym zbiorniku. Pojemnik płuczesz pod wodą w mniej niż 15 sekund.
Dzięki temu masz doskonałą wydajność strumienia pary i długą żywotność żelazka przez cały czas.
Stopa SteamGlide Plus łatwo ślizga się po tkaninie, jest wytrzymała i łatwa w czyszczeniu.
Cienkie tkaniny prasujesz ciągłym strumieniem pary do 45 g/minutę, a mocne zagniecenia silnym wyrzutem pary do 210 g/minutę.
Prasujesz na desce do prasowania, albo bezpośrednio na wieszakach dzięki funkcji prasowania w pionie.
Blokada kapania chroni Twoje ubrania przed zaciekami po kropelkach wody.
O bezpieczną pracę dba funkcja automatycznego wyłączenia.
Odkryj 9 powodów, dlaczego żelazko parowe jest stworzone właśnie dla Ciebie.
Codziennie prasujesz ubrania dla całej swojej rodziny? A może przede wszystkim ubranka niemowlęce?
Są maleńkie i mają sporo zapięć, więc wygładzenie każdego ciuszka to niezła akrobacja. Doskonale wiesz, że przy dzieciach pranie i prasowanie nigdy się nie kończy.
A może przez cały tydzień masz spotkania biznesowe, więc codziennie męczysz się z prasowaniem koszul? Obojętnie, na które zdanie odpowiedziałaś „tak”, dobre żelazko to Twój klucz do sukcesu.
Jednak spójrzmy prawdzie w oczy. Większość z nas (ja też!) nienawidzi prasować. Zastanawiałaś się dlaczego?
Zatrzymajmy się na chwilę. Opowiem Ci coś i założę się, że zaraz przyznasz mi rację.
To historia każdej z nas. Czy tego chcesz, czy nie, Ty i Twoja rodzina musicie wyglądać schludnie.
Ubranie do pracy, szkoły, na zakupy, spotkanie biznesowe lub ze znajomymi. Formalnie czy nieformalnie, Twój strój mówi za Ciebie.
Czyste, świeże i pachnące ubranie to jedno. Nienawidzisz, kiedy na bluzkach i spodniach pojawiają się zagniecenia nazywane „prosto z szafy”.
A może Twoim koszmarem są zmięte materiały, które wyglądają, krótko mówiąc, nieciekawie po wypraniu w pralce i wysuszeniu.
Nie szukaj wymówek „A może nikt nie zauważy” albo „Pewnie nie będzie widać”. Zauważy i będzie widać. Nie założysz takiego pogniecionego ubrania. Nie ma wyjścia: czas na prasowanie!
Patrzysz na żelazko i deskę i czekasz, aż jakieś magiczne moce same uniosą urządzenie i wyprasują za Ciebie?
Odwlekasz to: może wyprasuję za godzinę, po serialu, po kolacji, a może jednak zdążę rano? Nie ma wyjścia i drogi ucieczki i dobrze o tym wiesz ?
Sytuacja jest tym poważniejsza, jeśli masz dużą rodzinę i prasujesz często. Niech zgadnę, stoisz przy desce do prasowania przez cały wieczór? A może połowę wolnej soboty, zamiast odpocząć?
Wiem, że od tego „czuwania” przy desce bolą Cię plecy. Twoje nadgarstki wrzeszczą od dociskania żelazka do materiału, żeby pożegnać najtrudniejsze zagniecenia, które Cię doprowadzają do szaleństwa.
Zastanów się przez chwilę, ile czasu w ciągu tygodnia poświęcasz na prasowanie? A w ciągu miesiąca? Okazuje się, że ta z pozoru prosta, nieskomplikowana czynność zabiera Ci naprawdę dużo cennych minut?
Wiem, że masz wystarczająco dużo innych rzeczy do zrobienia i chcesz skrócić czas, który poświęcasz na prasowanie. A może istnieje sposób, żeby te minuty dodatkowo umilić?
Osobiście nie znam żadnej osoby, która z entuzjazmem i zapałem dziecka opowiada o wieczornym prasowaniu koszul, śpioszków i ręczników. Nie zrezygnujesz z tego, ale mam dla Ciebie coś, co przyspieszy i ułatwi prasowanie tkanin. Jesteś ciekawa, co to jest?
Z prędkością błyskawicy spieszy do Ciebie wsparcie w postaci żelazka parowego! Co to jest i czym różni się od „zwykłego” żelazka? Sprawdź!
Żelazko parowe to urządzenie do prasowania, wyposażone w zbiornik na wodę. Oprócz wyprasowania ubrań na sucho możesz użyć strumienia pary wodnej.
W jego stopie (dolnej części, którą przesuwasz płasko po materiale) znajdują się otwory, przez które bucha para. Dzięki temu prasowanie jest bardziej efektywne, szybsze i łatwiejsze! Dlaczego?
Gorący strumień pary wodnej głęboko wnika we włókna tkaniny, zmiękcza i rozluźnia materiał. W połączeniu z naciskiem stopy i odpowiednią temperaturą otrzymujesz sprawdzony przepis na wyśmienicie gładkie tkaniny. Skusisz się?
Najdłuższy maraton prasowania trwał 100 godzin.
Rekord pobił Brytyjczyk Gareth Sanders w 2015 roku, aby zebrać fundusze na cele charytatywne.
Jakie są zalety żelazka parowego? Na czym polega jego przewaga? W jaki sposób pomoże Ci w tej codziennej i nudnej czynności, jaką jest prasowanie?
Odpowiedź czeka na Ciebie poniżej ?
Która z Was marzy o tym, żeby przyspieszyć prasowanie? Widzę cały las rąk. Świetnie! W jaki sposób żelazko parowe to ułatwia? Szybka powtórka!
Para wodna głęboko wnika we włókna materiału, które rozluźniają się i rozprostowują szybciej. Nie musisz dodatkowo skrapiać ubrań wodą.
Jaki z tego wniosek? Prasowanie jest sprawniejsze i dokładniejsze. Gładko poszło, prawda?
Plusem szybszego prasowania jest ochrona Twoich pleców.
Znasz to uczucie, kiedy stoisz przy desce do prasowania całą wieczność, a wciąż masz wrażenie, że ubrań wcale nie ubyło? Twoje plecy krzyczą jak wokalista heavy metalowy?
Otóż to. Pomóż sobie samej i skróć swoje prasowanie! Twoje ciało będzie Ci za to wdzięczne.
Dociskanie żelazka do powierzchni materiału, aby pozbyć się irytujących i upartych zagnieceń, to bolesny zabieg dla Twoich dłoni i nadgarstków (i dla ubrań też!).
Co powiesz na wygładzanie tkanin bez używania nadmiernej siły mięśni? Dzięki odpowiedniemu ciężarowi żelazka to możliwe!
Pamiętaj, że zadaniem pary wodnej jest natychmiastowe rozluźnienie włókien, a Twoją rolą jest delikatne przesuwanie urządzenia po materiale.
W obliczu pary wodnej tkanina jest bezradna i poddaje się w mgnieniu oka. Ty i Twoje żelazko parowe tworzycie wspaniały i zgrany duet!
Żelazko parowe oprócz stałego strumienia pary oferuje Ci funkcję silnego wyrzutu pary.
Do czego przyda Ci się ta opcja? Bezlitośnie usuwa trudniejsze zagniecenia i fałdy, szczególnie na grubszych materiałach.
Niektóre modele żelazek parowych umożliwiają Ci regulowanie ilości pary wodnej, w zależności od potrzeb i preferencji. Twoja domowa lokomotywa już szykuje Ci konkretną porcję pary wodnej!
Dzięki strumieniowi pary ubrania możesz wyprasować jednostronnie. Dla Ciebie to oszczędność prądu i czasu!
Co zrobisz z zaoszczędzonymi minutami (a może nawet i godzinami)? Może przyjemny spacer w lesie, zabawa z dzieciakami, albo odpoczynek na kanapie z ulubioną muzyką? Daj znać!
Zdarzyło Ci się przysmażyć ulubione ubranie, bo źle wybrałaś temperaturę do prasowania? W wyobraźni widzę wyraz Twojej twarzy i domyślam się, jakie miałaś wtedy myśli w głowie ? Nie przejmuj się, każda z nas ma takie smaczki w swoim życiorysie.
Po pierwsze, para wodna jest bezpieczna dla tkanin. Po drugie, wiele modeli żelazek samodzielnie dobiera optymalną temperaturę do prasowania.
Nie musisz znać się na wszystkich rodzajach tkanin i sortować ubrań według temperatury prasowania. Żelazko jest samodzielne, a Ty rozkoszujesz się idealnie gładkimi tkaninami.
Chcesz wygładzić zagniecenia na sukience, płaszczu lub firance? Nie wyciągaj deski do prasowania!
Funkcja prasowania w pionie pozwala Ci na wygładzanie ubrań na wieszakach. Firanki i zasłony spokojnie zostaw na swoim miejscu. Praktyczne rozwiązanie, zgadzasz się?
Prasowanie parą zabija bakterie i pozwala na błyskawiczne odświeżenie ubrania.
Nienawidzisz zapachu dymu papierosowego? Czujesz specyficzny zapach ubrań, które odleżały dłuższy czas w szafie? Potraktowanie materiału parą doskonale „wywietrzy” ten bukiet zapachowy.
Bezpieczeństwo jest absolutną podstawą i każda z Was zgodzi się ze mną. Jesteś w trakcie prasowania i nagle dzwoni telefon.
To coś ważnego, więc biegniesz po smartfona. Nawet nie zauważasz, kiedy minęło te 20 minut (lub więcej! Przyznaj się sama przed sobą ?)
Nagle przypominasz sobie: o rany, żelazko! Biegniesz do pokoju, a w wyobraźni widzisz ziejącą, wypaloną dziurę w ubraniu i desce do prasowania lub… straż pożarną jadącą na sygnale.
Spokojnie! Odetchnij z ulgą.
Większość żelazek parowych dostępnych na rynku ma w swoim wnętrzu niewielkiego strażaka. To czujnik, który automatycznie wyłączy urządzenie, kiedy jest zostawione bez nadzoru w pionie lub poziomie.
Niektóre modele wyłączają się od razu, kiedy puszczasz rączkę żelazka. Ty i Twój majątek jesteście bezpieczni!
Czy żelazka parowe mają same zalety? Odpowiedź brzmi nie! Każde urządzenie elektroniczne ma plusy i minusy.
Za chwilę poznasz 6 największych wad żelazek parowych. To Ty zdecydujesz, czy są dla Ciebie wysokim murem, czy tylko małym płotkiem do przeskoczenia.
Zaczynajmy!
Ciężar żelazka parowego dla jednych użytkowniczek (lub użytkowników) jest największą zaletą, a dla innych wadą. Dlaczego? Widać to szczególnie podczas prasowania w pionie.
Im cięższe żelazko, tym szybciej zmęczą się Twoje ręce podczas wygładzania zasłonki lub płaszcza. Prasowanie w poziomie lubi ciężar żelazka, bo urządzenie leży spokojnie na desce.
To prawda, że żelazko parowe o dużej mocy szybko się nagrzewa i prasowanie jest szybsze, niż w przypadku żelazka bez funkcji pary.
Jednak przy bardzo długim i częstym prasowaniu możesz odczuć jego moc, patrząc na rachunek za prąd. Zasada jest taka, że im większa moc, tym żelazko „zje” więcej prądu.
Użytkownicy żelazek parowych wśród minusów wymieniają niewielki zbiornik na wodę. Zazwyczaj ma pojemność około 200–400 ml, co czasami wystarcza tylko na kilka sztuk ubrań.
Jeśli planujesz dłuższe prasowanie z użyciem pary, musisz liczyć się z częstszym uzupełnianiem pojemnika.
Może przeszkadzać Ci również mały wlew wody, przez którą trudno uzupełniać płyn prosto z kranu.
Dodatkowo urządzenia bez blokady kapania mogą powodować wyciek kropelek wody na tkaninę przy prasowaniu w niskiej temperaturze. Zacieki i plamy na ubraniach: nie, dziękujemy!
Używanie wody z kranu wiąże się z powstawaniem kamienia wewnątrz żelazka. Urządzenia bez automatycznego systemu odkamieniania i samooczyszczania przekazują ten obowiązek Tobie.
Systematyczne oczyszczanie żelazka to długa żywotność urządzenia. Sporo żelazek parowych ma automatyczne systemy odkamieniania, więc Twój wysiłek jest minimalny.
A co, jeśli nie pozbędziesz się kamienia? Mniejsza żywotność żelazka to jedno, a plamy i osad na ubraniach to drugie. Założę się, że wolisz uniknąć obu sytuacji 🙂
Wśród najistotniejszych słabych punktów żelazek parowych znajdziesz także elementy wykonane ze słabej jakości materiałów.
Przykładowo zawiasy przytrzymujące klapkę wlewu wody i sama klapka mogą być wykonane z plastiku niskiej jakości. Jaki będzie skutek? Wyłamana klapka i Twoja irytacja.
Dźwięk wydobywającej się z żelazka pary wodnej może przeszkadzać domownikom.
Przez 5 minut prawdopodobnie mogą przymknąć oko na ten charakterystyczny syk, jednak przy godzinnym posiedzeniu przy desce do prasowania zapewne będzie to dla nich uciążliwe.
Co jest lepsze: żelazko parowe czy generator pary? Myślę, że spotkasz się z bardzo różnymi odpowiedziami na to pytanie.
Tak naprawdę wszystko zależy od Tego, jak liczna jest Twoja rodzina i jaki jest Wasz styl życia. Rozjaśnijmy nieco ten temat. Sprawdź, które urządzenie jest najlepsze dla Ciebie!
Odkryłaś, że idealna dla Ciebie jest stacja parowa? To fantastyczna wiadomość!
Sprawdź praktyczne wskazówki, jak krok po kroku wybrać generator pary. Zerknij na nasz ranking generatorów pary i daj znać, które urządzenie zaprosiłaś do swojego domu!
Spisałaś się na piątkę! Właśnie poznałaś największe zalety żelazek parowych i kilka najważniejszych minusów. Doskonale wiesz, co odróżnia je od stacji parowych.
Teraz przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję, jakie funkcje i parametry są Twoim must have w wymarzonym żelazku parowym. Ruszaj w drogę!
Pierwszy punkt na naszej liście to odpowiedź na pytania. Potraktuj to jak mini quiz ?
Zastanów się przez chwilę, jak często prasujesz? 3 razy w tygodniu? Codziennie? Ile ubrań? Jakie rodzaje tkanin?
Zaufaj mi, że ta chwila zastanowienia będzie nieoceniona przy następnych krokach.
Stopa żelazka to płaska część, która się nagrzewa i to właśnie ją przesuwasz po tkaninie.
Materiał, z którego jest wykonana, powinien gwarantować płynny i gładki poślizg po materiale, bez zatrzymywania się i szarpania tkaniny.
Im wyższa odporność na zarysowania i przypalenia oraz łatwość utrzymania jej w czystości, tym lepiej dla Ciebie. Jakie stopy masz do wyboru?
Dlaczego kształt stopy jest ważny? Wybór odpowiedniej formy jeszcze bardziej ułatwi Ci prasowanie.
Stopa z mocnym zwężeniem z przodu świetnie sprawdza się przy prasowaniu koszul czy ubranek dziecięcych.
Łatwiej jest manewrować przy guzikach, zamkach czy kołnierzykach. Większość modeli ma specjalne „szpary” do sprawnego prasowania wokół guzików.
Możesz spotkać się ze stopą ze zwężeniem zarówno z przodu, jak i z tyłu. Nazywana jest wielokierunkową. Już pewnie się domyślasz, że łatwiej jest nią przesuwać do przodu i do tyłu, nie gniotąc i nie marszcząc materiału za sobą.
Pozostańmy jeszcze chwilę przy stopach.
Sprawdź ilość i sposób rozmieszczenia otworów na parę wodną. Im więcej „dziurek”, tym lepiej, bo dzięki nim wyprasujesz większą powierzchnię ubrania za jednym pociągnięciem.
Idealnym rozwiązaniem jest równomierne rozłożenie otworków na całej powierzchni stopy, a optymalne w dwóch lub trzech rzędach.
Żelazko parowe nie byłoby sobą, gdyby nie… para wodna! Teraz zajmiemy się właśnie tym parametrem.
W urządzeniu dostępny jest:
Dzięki silnemu uderzeniu pary wodnej wykonujesz mniej ruchów i nie jeździsz żelazkiem w nieskończoność w jednym miejscu, żeby doprasować wszystko na gładko.
Dzięki temu Twoje ubrania nie niszczą się i zachowają dłuższa żywotność. Optymalnie mocne uderzenie pary to około 120 g/min, a niektóre żelazka tryskają parą aż do 250 g/min.
Zasada jest taka, że im większa jest moc żelazka, tym szybciej się nagrzewa.
Przykładowo urządzenia o niższej mocy (około 2000 W) nagrzewają się w ciągu 2 minut, a demony energetyczne o mocy 3000 W i powyżej są gotowe np. w minutę.
Pamiętaj, że żelazko nagrzewa nie tylko stopę, ale również wodę w zbiorniku, z której powstaje para. Im mocniejsze urządzenie, tym czas ten jest krótszy.
Zdecyduj, czy Twoje żelazko powinno mieć funkcję prasowania w pionie.
Jeżeli planujesz wygładzać sukienki z marszczeniami, płaszcze czy firanki, ta opcja z pewnością będzie przydatna. Bez rozkładania deski, szybciej i wygodniej. Kto chętny, ręka do góry!
Im większy pojemnik na wodę, tym rzadziej go napełniasz. Jeżeli prasujesz za jednym razem tylko 2 sztuki ubrań, wystarczy Ci niewielki zbiornik na wodę (ok. 200 ml).
Im więcej rzeczy chcesz wyprasować przy jednym podejściu, tym więcej płynu potrzebujesz. Optymalnie jest to pojemność około 300 ml, a niektóre modele mają nawet 400 ml.
Wielkość wlewu do wody odgrywa ważną rolę. Im większy jest otwór, tym łatwiej nalewać płyn do środka.
Niektórzy producenci dorzucają w zestawie specjalny pojemniczek, który ułatwia wlewanie wody. Zgodzisz się ze mną, że miejsce wody jest wewnątrz zbiornika, a nie wokół Ciebie w całej łazience? ?
Korzystasz z wody kranowej do napełniania zbiornika w żelazku? Prędzej czy później pojawi się w nim kamień.
Możesz wybrać żelazko z systemem antywapiennym i funkcją samooczyszczenia kanalików parowych.
Żelazko wyrzuca parę pod wysokim ciśnieniem. Pamiętaj, że regularne czyszczenie urządzenia to większa żywotność i wydajniejsze prasowanie.
Blokada kapania zapobiega wydostawaniu się wody z kanalików parowych, zwłaszcza podczas prasowania delikatnych tkanin w niskiej temperaturze.
Kojarzysz zuchwałe kropelki wody, które wypadają z otworów na stopie żelazka po przechyleniu? Blokada kapania oszczędzi Ci tego koszmarnego widoku plam i zacieków na ubraniach.
A może rozważasz zakup żelazka z funkcją „strażaka”? Nie chodzi oczywiście o miniaturowego człowieka, wyskakującego z urządzenia, aby ugasić pożar.
Strażakiem nazywamy funkcję automatycznego wyłączania.
Doskonale wiesz, że codzienność może Cię zaangażować do tego stopnia, że zapomnisz o włączonym żelazku. Automatyczny wyłącznik zadba o bezpieczeństwo, odłączając zasilanie. Odetchnij z ulgą! Uff…
Niektóre modele mają sensor dotykowy ukryty w rączce, który rozpoznaje, kiedy prasujesz (włącza żelazko), a kiedy odstawiasz urządzenie, wyłącza je. Jest to ciekawa opcja dla rozkojarzonych użytkowników, ale również dla osób starszych.
Wybierz sposób, w jaki chcesz sterować żelazkiem. Urządzenie z podświetlanym pokrętłem poinformuje Cię w ten sposób, że osiągnęło wybraną temperaturę i jest gotowe do działania.
Przyciski mogą mieć antypoślizgowe żłobienia, więc nie ma ryzyka, że ześlizgnie Ci się palec i niechcący zmienisz jakiś parametr.
Bardzo ważna jest waga żelazka. Prasując ciężkim urządzeniem, używasz mniej siły i nie musisz go dociskać do materiału.
Zwróć uwagę, że używając ciężkiego żelazka przez długi czas, możesz zmęczyć ręce, a tym bardziej przy prasowaniu w pionie. Co ciekawe, niewielu producentów podaje wagę żelazka w specyfikacji.
Pamiętaj, że do żelazka wlewasz wodę: wydaje się, że niewiele, ale możesz odczuć różnicę w wadze. Jeżeli masz dobrze rozbudowaną muskulaturę, pewnie nie musisz się tym przejmować.
Jeśli jednak jesteś filigranową kobietą o delikatnej budowie ciała, warto zastanowić się nad tym przed zakupem.
Oferta producentów, jeśli chodzi o wygląd żelazek, przyprawia o zawrót głowy. Wolisz multikolorowe urządzenie czy przemawia do Ciebie klasyczna czerń?
Podobają Ci się kolorowe przyciski czy białe? Wizualnie przyjemne żelazko jeszcze bardziej umili czas spędzany przy desce do prasowania. Nie czarujmy się, dla każdej z nas coś się znajdzie!
Nie zapominaj o długości przewodu.
Jeśli masz ograniczoną ilość gniazdek w pokoju i do tego niewiele wolnej przestrzeni na deskę do prasowania, im dłuższy jest przewód, tym lepiej.
Zazwyczaj długość kabla to około 2 do 2,5 m. Bez wyszarpniętych gniazdek, nerwów i problemów. O to właśnie chodzi!
Jednym z bonusów w żelazkach parowych jest automatyczny dobór temperatury, który ułatwia i znacznie skraca czas prasowania. Urządzenie samodzielnie dobiera optymalny poziom temperatury.
Możesz prasować zarówno grube tkaniny, jak i te delikatne. Bez zastanawiania się, ciągłej zmiany ustawień, sortowania, przypalania i niszczenia materiałów. Brzmi nieźle!
Inną z ciekawych funkcji jest opcja anti–shine. Na delikatnych i ciemnych tkaninach czasami powstają błyszczące ślady. Opcja ta chroni materiał i zapobiega błyszczeniu się tkanin. Rozkoszuj się idealnie gładkimi ubraniami!
Żelazko z funkcją Eko ograniczy zużycie energii. Model z kilkoma trybami pracy daje całkiem duże pole do popisu. Na przykład tryb ochronny dba o bezpieczne wyprasowanie cienkich i delikatnych ubrań, a tryb turbo w mig wygładza nawet grube materiały.
Pamiętaj, że ogólny kształt żelazka powinien być ergonomiczny, funkcjonalny i wygodny dla Ciebie. Jeśli masz możliwość, przed zakupem sprawdź jakość wykonania wybranego modelu.
Słabej jakości plastik, delikatne zawiasy przy klapce zakrywającej wlew wody, mizernie wykonane przyciski: to wszystko wpływa na jakość Twojej pracy.
Ktoś ze znajomych ma takie żelazko, o którym marzysz? Masz możliwość obejrzenia urządzenia w sklepie stacjonarnym? Świetnie! Warto wykorzystać taką szansę.
Czy warto kupić żelazko parowe? Nasza odpowiedź brzmi... Tak!
Wszyscy cierpimy na chroniczny brak czasu, a prasowanie skutecznie zabiera cenne godziny. Usprawnianie i przyspieszanie przykrych obowiązków domowych jest możliwe. Zaproś do swojego domu żelazko parowe.
Szybsze i dokładniejsze pozbywanie się zagnieceń to spełnienie marzeń każdej pani domu. Jak wykorzystasz swój zaoszczędzony czas?
Które żelazko z rankingu wybrałaś? A może masz innego faworyta?
fajne są systemy do prasowania jak laurastar. 🙂 kusi mnie zakup 😀
Ja zakupiłem jakiś czas temu żelazko z Laurastar Smart U model.. i sądzę, że nigdy nie wróce do zwykłego żelazka, aktywna deska, żelazko samo aktywuje parę nie trzeba nic naciskać, pulsacyjna para
W moim przypadku trafionym zakupem okazało się żelazko Braun CareStyle. Tyle lat borykałam się z innymi markami i ciągle coś było nie tak. To żelazko pasuje mi idealnie 🙂
A mozesz napisać coś więcej? Sama przymierzam się do zakupu Brauna. Moze polecisz jakiś konkretny model, bo sporo tego na rynku jest i niewiele mi to mówi 🙁 Głównie będę prasować koszule - swoje i męża. Zależy mi, zeby szło gładko i szybko.