Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jak wykonać ozdoby świąteczne w domu?

Autor: 
Monika
21-10-2020
Reklama

Święta to dla każdego niezapomniany czas w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Kojarzy się nam z ciepłem, zapachem aromatycznych potraw, prezentami, życzeniami oraz pięknie przystrojoną choinką.

Aby poczuć świąteczny klimat w swoim domu jeszcze przed Wigilią, możesz własnoręcznie stworzyć piękne dekoracje, które nadadzą przyjemnego charakteru i umilą czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Ozdoby świąteczne odmienią Twój dom w kilka chwil!

świąteczna ozdoba na drzwi

Jest wiele rodzajów dekoracji, które możesz wykonać samodzielnie w swoim domu. Mogą to być choćby ozdoby z wykorzystaniem gałązek drzew, szyszek, suszonych pomarańczy i orzechów. Jeśli planujesz udekorowanie swojego domu, pokoju, mebli lub choinki z wykorzystaniem naturalnych materiałów, mam dla Ciebie świetną propozycję. Spodoba Ci się szczególnie, jeśli lubisz aromat kawy.

Pachnące gwiazdki

Swoją inspirację, którą chcę się z Tobą podzielić, znalazłam w niezwykłej książce Agnieszki Bojrakowskiej- Przeniosło „Dekoracje Choinkowe”.

Do przygotowania pachnących gwiazdek będziesz potrzebować:

❅ ziarenka kawy

❅ szablon gwiazdy wycięty z kartonu, brystolu, bloku technicznego

klej introligatorski

tasiemka, nitka lub cienki drucik

Wykonanie:

 1. Z kartonu wytnij gwiazdę.
 2. Na odwrocie gwiazdy przyklej tasiemkę (lub nitkę) do jednego z ramion. Ja użyłam drucika, który przełożyłam przez ramię gwiazdy na wylot. Dzięki temu będziesz mogła zawiesić ją na choince.
  szablon gwiazdy z kartonu
 3. Ziarenkami kawy wyklej całą przednią powierzchnię gwiazdy.
 4. Tylną część gwiazdy również oklejamy ziarenkami kawy. Dzięki temu ukryjesz miejsce przyklejenia tasiemki. Pozostaw do wyschnięcia. Gotową ozdobę możesz zawiesić na choince.
kawowa gwiazda

Kolorowe obrączki na serwetki

Kolejna ozdoba, którą możesz wykonać samodzielnie, doskonale sprawdzi się podczas dekorowania świątecznego stołu. Serwetki są niezwykle popularnym akcentem podczas spożywania posiłków. Aby wyglądały jeszcze bardziej efektownie, możesz wykorzystać kolorowe obrączki, które podkreślą całą aranżację stołu.

Wyśmienity przykład znajdziesz w książce Polly Pinder „Dekorowanie świątecznego stołu”.

Reklama

Do wykonania papierowych obrączek potrzebne będą:

✹ matowy złoty papier (ja użyłam papieru o gramaturze 220 g, o wymiarach 5 x 10,5 cm)

✹ złoty, srebrny i czerwony brokatowy papier (gramatura 150 g, wymiary pasków 5 mm x 7 cm). Użyłam 8 złotych pasków, 4 srebrnych i 12 czerwonych.

paski do plecionki

✹ papierowa tuba (po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym)

✹ drucik florystyczny gładki w kolorze srebrnym

✹ ostry nożyk

✹ nożyczki

dwustronna taśma klejąca

✹ ołówek

✹ linijka

cekiny w kształcie gwiazdek

srebrny drut aluminiowy 2 mm

Reklama

Wykonanie:

 1. Korzystając z linijki i ołówka narysuj wokół papierowej tubki linię (odległość 5 cm od krawędzi). Korzystałam z tubki po ręczniku papierowym, która miała nieco mniejszą średnicę niż tubka po papierze toaletowym (średnica 3 cm).
 2. Odetnij kawałek po linii ostrym nożykiem. Pamiętaj, aby użyć również podkładki podczas cięcia.
 3. Na odwrocie matowego złotego papieru narysuj dwie linie w odległości 1 cm od krótszych krawędzi. Pomiędzy nimi rozrysuj prostopadłe linie o szerokości 5 mm. Natnij papier wzdłuż dłuższych linii.
  szablon do plecionki
 4. Przeplataj kolorowe brokatowe paski na przemian (musisz uzyskać efekt „szachownicy”).
  plecionka do obrączki na serwetkę
 5. Zsuń wszystkie przeplecione paski bardzo ciasno. Brzegi możesz zabezpieczyć taśmą klejącą, aby plecionka nie przesuwała się.
 6. Wystające końce plecionych brokatowych pasków możesz przyciąć w dowolny sposób (np. na skos, postrzępić itd.). Kieruj się przede wszystkim swoją wyobraźnią.
 7. Nożyczkami przytnij druciki o długości około 6 cm. Odwróć papier na lewą stronę. Przepleć druciki z lewej strony na prawą (na prawej stronie powinny wystawać końce drucików). Zabezpiecz je z lewej strony taśmą klejącą, aby nie wysunęły się.
  plecionka srebrna złota
 8. Papierową tubę oklej dwustronną taśmą klejącą. Na brzegach plecionki także umieść kawałki taśmy klejącej. Mocno przyklej ją wokół tuby.
 9. Na końcach drucików umieść kolorowe cekiny. Ja użyłam cekinów z dziurkami pośrodku, co ułatwiło przeplecenie drucika przez środek. Jeśli cekiny nie mają otworów, możesz je przykleić klejem.
złota obrączka na serwetkę

Do zrobienia drugiej wersji obrączek wykorzystałam czerwone paski z brokatowego papieru, zamiast srebrnych i złotych oraz inny kształt gwiazdek.

czerwona obrączka na serwetkę

Do wykonania ostatniej obrączki użyłam srebrnego drutu aluminiowego 2 mm.

 1. Na papierową tubkę nawiń drut, wykonując „spiralę”. Możesz zdecydować według własnego pomysłu, jak grubą obrączkę chcesz otrzymać.
  szablon na aluminiową obrączkę na serwetkę
 2. Delikatnie zsuń drucik z tuby. Możesz go delikatnie rozciągnąć.
aluminiowa obrączka na serwetkę

Świąteczne klamerki

Kolejna ozdoba jest bardzo łatwa w wykonaniu, więc możesz ją przygotować wspólnie z dziećmi. Doskonale sprawdzi się w dekorowaniu choinki, a szczególnie do przypinania notatek, rysunków lub zdjęć na jutowym sznurku.

Potrzebujesz:

Drewniane klamerki

❆ Klej introligatorski

Piankowe lub filcowe naklejki 3D z motywami świątecznymi (ja użyłam naklejek piankowych: reniferów, misiów, pingwinów)

Reklama

Wykonanie:

 1. Górną część klamerki posmaruj klejem. Pamiętaj, żeby nie użyć zbyt dużej ilości kleju, aby nie „rozlał się” poza klamerkę podczas naklejania.
 2. Delikatnie przyłóż naklejkę i umocuj ją na klamerce.
 3. Poczekaj, aż klej wyschnie.
miś na klamerce

Proste ozdoby świąteczne

Powyżej przedstawione pomysły na ozdoby świąteczne są jedynie namiastką ozdób i dekoracji, które możesz stworzyć w domowym zaciszu. Podzielcie się z innymi czytelnikami swoimi pomysłami, jak udekorowaliście własny dom, stół, choinkę i inne przedmioty!

Reklama
Reklama
Reklama
Sprawdź też:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl