Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jak dekorować okna w mieszkaniu?

Autor: 
Monika
24-11-2020
Reklama

Wiosenne promienie słońca przedzierają się przez Twoje okno, a Ty zastanawiasz się, jak ze smakiem je udekorować? Chcesz podkreślić piękno krajobrazu i zapewnić odpowiednią ilość światła w swoim pokoju? Rozważasz firany, zasłony, a może wyłącznie rolety? Poznaj najciekawsze propozycje na upiększenie swojego okna!

Okno jest niczym ramka, która poskreśla piękno krajobrazu na zewnątrz. Zapewnia nam dostęp do naturalnego światła, świeżego powietrza, poszerza optycznie przestrzeń. Dzięki niemu nawiązujemy kontakt z otaczającą nas przyrodą.

Możesz obserwować okolicę, podziwiać piękno naturalnych drobiazgów, spoglądać przez nie w chwilach zadumy. Dlatego to, w jaki sposób zaaranżujesz swoje okno, ma ogromny wpływ na nastrój w danym pomieszczeniu, jego styl i charakter.

Sposobów na dekorację okna jest wiele, zaczynając od popularnych zasłon i firan, poprzez draperie i lambrekiny, aż po same rolety. Lambrekin to dekoracja górnej części okna, który pozwala ukryć szyny i inne mało estetyczne elementy. Pamiętaj, że warto poeksperymentować – być może rozwiązanie, którego w ogóle nie brałaś pod uwagę okaże się najbardziej trafione?

Firany w salonie
Asymetryczna błękitna zasłona w salonie

Jak wybrać firanę i zasłonę?

Na początek określ rozmiar, kształt okna i jego styl. Niektóre z nich łatwo udekorować, a inne, te bardziej oryginalne, mogą stanowić spore wyzwanie. Dekoracja okna o standardowych wymiarach jest najłatwiejsza, bo na rynku dostępne jest wiele gotowych rozwiązań. Okna oryginalne wymagają zazwyczaj większych kosztów i dłuższego namysłu przed wyborem idealnej dekoracji.

  • Okna skrzydłowe – są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem okien w naszych domach. Umocowane są na zawiasach i otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz. Dekoracja powinna umożliwić ich swobodne otwieranie. Przy tych standardowych rozwiązaniach okiennych świetnie wyglądają rolety, zasłony, firany, lambrekiny.
  • Okna podnoszone – należą do okien tradycyjnych i zazwyczaj są w regularnych kształtach. Jedna część okna przesuwana jest w górę lub w dół, a niekiedy oba moduły są ruchome. Takie okna możesz udekorować samymi zasłonami do parapetu, a jeśli masz więcej miejsca, zasłona może miękko układać się na podłodze. Świetnie sprawdzą się także proste lambrekiny, rolety, lekkie firany o różnej długości.
  • Wykusze – to okna w wielokątnych lub półokrągłych wnękach. Są nieco trudniejsze w aranżacji. Szeroką zasłonę możesz zawiesić na zewnątrz wnęki, a bezpośrednio na oknach założyć rolety lub żaluzje. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wyginanych drążków i szyn, które umożliwią zawieszenie materiałów bezpośrednio na framugach okna.
  • Drzwi suwane lub francuskie – dekoracja powinna zapewnić swobodne korzystanie z nich. Możesz podwiesić zasłony wysoko nad ramą drzwi i wysunąć drążek (lub szynę) na odpowiednią długość, aby nie przyciąć tkaniny przy zamykaniu. Alternatywą jest przymocowanie firan, koronek lub rolet bezpośrednio do samych drzwi. Ciekawie wygląda zasłona umieszczona asymetrycznie.
  • Okna okrągłe – bardzo często same są już niezwykłą dekoracją. Jeśli chcesz zachować nieco prywatności, możesz umieścić drążek w połowie wysokości okna i przysłonić je luźno tkaniną. Inną opcją jest zastosowanie wyginanych drążków i szyn oraz umieszczenie ich bezpośrednio nad framugą.
  • Okna łukowe, z ukośnymi szczytami lub zakończone w szpic – najczęściej są bardzo dekoracyjne i nadają pomieszczeniu nietuzinkowego charakteru. Jeśli nie chcesz zasłaniać całości okna, pomyśl nad przysłonięciem jedynie dolnego elementu (zazwyczaj prostokątny moduł). Jeżeli planujesz zasłonięcie całości okna, dobrze sprawdzi się lambrekin w górnej części i zasłony w dolnej.
  • Świetliki – należą do okien, które nadają wnętrzom bardzo oryginalnego charakteru. Bardzo często umieszczone są w sufitach. Idealnie sprawdzą się przykładowo rolety bezpośrednio na framugach.
  • Okna boczne i naświetla drzwiowe – są to najczęściej oszklone elementy po bokach drzwi albo powyżej okna. Możesz oczywiście pozostawić je odkryte – dodają niesamowitego uroku. Pomyśl także o zamontowaniu matowego lub kolorowego szkła, co także ograniczy widoczność. Świetnie sprawdzi się delikatna koronka, lekko prześwitujący materiał, pojedyncza roleta lub firana. Ciekawym rozwiązaniem jest zasłona wykonana z błyszczących szklanych koralików – jest niczym biżuteria dla pomieszczenia!
Łukowe okno
Okno łukowe

Na pewno zastanawiasz się, jak w prosty sposób zmierzyć okno do wybranej firany. Większość producentów i sprzedawców podaje wskazówki, jak w łatwy sposób określić wymiar okna i na tej podstawie wybrać rozmiar firany lub zasłony.

Oto kilka kroków:

  1. Skorzystaj z metalowej miarki – jest stabilniejsza, nie rozciąga się i pomiar będzie dokładniejszy.
  2. Jeśli chcesz zmierzyć bardzo wysokie i szerokie okno, nieoceniona będzie pomoc domowników.
  3. Pomiarów najlepiej dokonać dwukrotnie – wyeliminujesz ewentualny błąd.
  4. Jeśli mierzysz parę okien, które na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, koniecznie zmierz każde z nich osobno – nie zawsze są równe.
  5. Mierząc długość okna pozostaw około 10 cm odstępu nad framugą okna (jeśli masz zamocowany drążek, 10 cm należy odliczyć od miejsca zakończenia kółek).
  6. Jeśli planujesz zasłony sięgające poniżej parapetu, dolicz maksymalnie 10 cm.
  7. Zasłony sięgające do podłogi powinny kończyć się około 2 cm przed posadzką.
  8. Zasłony układające się na podłodze powinny być około 15-20 cm dłuższe.
  9. Szerokość zasłony - w zależności od marszczenia potrzeba zazwyczaj około 1,5 do 2,5 rozpiętości karnisza. Warto sprawdzić, jakie zalecenie określa producent lub sprzedawca.

Kolejny aspekt to praktyczność. Pomyśl, czy okno znajduje się w pokoju, z którego na co dzień korzystasz wraz z domownikami – jeśli tak, najlepiej sprawdzi się praktyczna firana, zasłona lub roleta. Jeśli pokój jest stosunkowo rzadko używany (jest to na przykład pokój gościnny), możesz pozwolić sobie na bardziej wyszukaną i ozdobną okienną stylizację.

Pamiętaj, że dekoracja powinna być dostosowana do sposobu otwierania okna: niektóre z nich otwierają się do wewnątrz, inne podnoszone są do góry lub przesuwane w poziomie. Zapewnij sobie łatwy i bezpieczny sposób korzystania z okna. Postaraj się także odpowiedzieć na pytania - czy tkanina jest odporna na zabrudzenia, czy należy ją prać chemicznie, czy blaknie od światła słonecznego i czy łatwo się gniecie.

Reklama

Określ także, jaką jakość oświetlenia chcesz uzyskać w pokoju. Pamiętaj, że naturalne światło jest zmienne i zależy od pory dnia i roku - natężenie i barwa ciągle się zmienia. Jeśli chcesz nieco przyciemnić pomieszczenie, wybieraj cięższe i ciemniejsze zasłony, a jeżeli maksymalnie rozjaśnić – świetnie sprawdzi się cienka i prześwitująca firana. Roleta lub żaluzja sprawi wrażenie gry światła i cienia.

Jeżeli okno znajduje się od strony południowej i w pewnych porach dnia chcesz odciąć intensywne światło i uniknąć przegrzania pokoju, pomyśl o połączeniu zasłon i rolet lub zasłon z firankami. Niektórzy z nas uwielbiają być budzeni promieniami słońca, a inni – wręcz przeciwnie!

Kolejnym czynnikiem, niemniej ważnym, jest Twój pejzaż za oknem. Piękne i naturalne krajobrazy są dekoracją same w sobie! Jeśli jesteś szczęściarą i za oknem masz właśnie taki widok, możesz w ogóle zrezygnować z zasłon i firan. Wystarczy wyłącznie dyskretna roleta, którą bez problemu uniesiesz w dzień, aby cieszyć oczy niesamowitym widokiem.

W mieszkaniu w mieście częściej chcemy zasłonić widok i zachować więcej prywatności. Lepiej sprawdzą się zatem firany z roletami, draperie lub zasłony z lambrekinami. Uniknięcie wzroku sąsiadów to dla wielu z nas kluczowy element przy wyborze firan i zasłon 😉

Rolety w jadalni
Salon połączony z jadalnią z widokiem na morze - takiego widoku nie musisz ukrywać

Teraz pomyśl o kolorze, wzorze i fakturze tkaniny. Dla zachowania równowagi i harmonii możesz wybrać kolory, które zastosowałaś w innych elementach w pomieszczeniu: meblach, ścianach lub podłodze. Jeśli wnętrze jest stonowane i chcesz nieco zaszaleć, do dekoracji okna wprowadź żywy i intensywny kolor – okno stanie się głównym bohaterem pokoju!

Kolory ciepłe, takie jak żółcienie, czerwienie czy róże wywołują przyjemne uczucie i podkreślają każdy promień słońca w pokoju, do którego zazwyczaj dociera niewielka ilość światła naturalnego. Barwy zimniejsze, takie jak niebieski, zadziałają kojąco i uspokajająco, ujednolicając działanie światła.

Deseń jest także niezmiernie ważny. Jeśli chcesz podpiąć zasłony, ciekawie będą wyglądały te z wzorami rozgałęziającymi się lub pnącymi. Przy wyborze dekoracji z motywami geometrycznymi, świetnie będą wyglądały tkaniny bez marszczeń. Zasłony możesz dobrać do motywów powtarzających się w pokoju, albo zdecydować się na podkreślenie okna jako elementu centralnego.

Faktura tkaniny, jej ciężar, rodzaj włókna, splot i włos powodują, że niektóre materiały są przyjemniejsze w dotyku, a inne bardziej szorstkie. Odpowiednio dobrany materiał może dodać głębi i charakteru Twojemu wnętrzu. W wystroju luksusowym idealnie będzie wyglądać aksamit lub adamaszek, a we wnętrzach nowoczesnych dobrze czuje się len, bawełna, a nawet jedwab.

Reklama

Przejdźmy teraz do proporcji. Dzięki odpowiednio dobranej dekoracji okiennej możesz zmienić optyczne postrzeganie nie tylko samego okna, ale również całego pomieszczenia.  Przykładowo, jeśli chcesz obniżyć pomieszczenie, możesz zawiesić lambrekin poniżej szczytu okna. Przy podwyższeniu zastosuj odwrotną strategię. Wąskie okno poszerzysz wieszając firanę poza jego ramą, a zbyt szerokie zwęzisz poprzez powieszenie firany wyłącznie w obrębie szyby.

Kolejny aspekt, który powinnaś przemyśleć to Twój budżet. Spróbuj wyliczyć, ile będzie kosztować aranżacja, którą chcesz stworzyć. Oblicz koszt tkaniny, wszystkie elementy mechaniczne (drążki, szyny), dekoracje, połączenia (np. rolet i firan). Jeśli planujesz zakup na wymiar, pamiętaj o doliczeniu kosztów wykonania.

Budżet jest zależy od tego, na jak długo przewidujesz daną dekorację w pokoju. Jeśli często zmieniasz mieszkanie lub sam wystrój, albo dekoracja ma być w pokoju dziecka, warto się zastanowić nad tym, przez jaki czas dekoracja będzie umieszczona na oknie.

Zdecyduj również, czy dekoracja okienna będzie klasyczna, czy bardziej nowoczesna. Pomyśl, w jakim stylu urządziłaś swoje mieszkanie. Możesz także nieco poeksperymentować, ale pamiętaj, żeby zbytnio nie przytłoczyć pomieszczenia. Gzymsy i lambrekiny w ciągu ostatnich kilku lat przeżywają swoje odrodzenie. Wciąż na czasie są rolety i lekkie firany.

Co ciekawe, na przestrzeni lat dekoracje okienne były inspirowane… Modą. Kierowano się kształtami kobiecego ciała, wysokością talii, fasonami ubiorów. Może więc zajrzysz do swojej szafy w poszukiwaniu inspiracji?

Reklama

Firany i zasłony

Firany i zasłony należą do najpopularniejszych rozwiązań w naszych domach. Przy wyborze firany pomyśl o jej górnym wykończeniu. Decyduje ono o szerokości firany lub zasłony i podpowie Ci, ile materiału potrzebujesz. Do wyboru masz przeszycie: tunelowe, tasiemka lub szelki. Przykładowo firana delikatnie i regularnie pofałdowana z tasiemką sprawia wrażenie miękkości i lekkości.

Górne wykończenie firany wpływa na jej styl. Zazwyczaj lekkie i bardziej prześwitujące tkaniny pasują do nieformalnych, luźnych i nieregularnie marszczonych zasłon. Jeśli wybierasz materiał cięższy i bardziej elegancki, pomyśl o równych i regularnych marszczeniach.

Musisz także określić długość firany. Pamiętaj, że przede wszystkim istotne są względy praktycznie. Możesz wybrać wersję do parapetu, podłogi albo takie, które miękko układają się na niej. Im dłuższa będzie tkanina, tym bardziej elegancki efekt uzyskasz.

Krótsze firany świetnie nadają się do okien poziomych, ale także do tych okien, które są bardzo często otwierane lub znajduje się pod nim grzejnik, którego nie powinno się zasłaniać. Takie rozwiązanie będzie równie odpowiednie i praktyczne, jeśli pod oknem znajdują się meble. Ciekawą opcją są zazdrostki, które mocuje się na stałe do okna i zasłaniają tylko jego dolną część.

Dłuższe zasłony, szczególnie te opadające na podłogę są zazwyczaj bardziej eleganckie, pamiętaj jednak, że bardzo łatwo się o nie potknąć lub poślizgnąć. Do poprawienia kształtu zasłony możesz zastosować podszewkę, oryginalne wiązania lub modelowane brzegi tkanin.

Firany i zasłony sięgające parapetu są szczególnie praktyczne w łazience i kuchni. W sypialni lub salonie możesz zaszaleć z wersją nieco dłuższą, nawet opadającą miękko na podłogę. Ciekawym sposobem na regulację dopływu światła jest podpinanie zasłon – nie tylko zabezpieczasz sam materiał, ale także możesz decydować, czy potrzebujesz w danej chwili więcej promieni słońca.

Reklama

Zazwyczaj przyjmuje się, że idealne proporcje firany lub zasłony to takie, gdy sięga ona około 10 cm poniżej parapetu. Wersja dłuższa powinna kończyć się około 2 cm nad podłogą. Idealne pofałdowanie na podłodze osiągniesz, jeśli do tkaniny dodasz kolejne 15-20 cm.

Zastanów się także nad wykończeniem tkaniny. Przykładowo może być plisowane, ze wstawką, taśmą, przelotkami, wycięciami w różnym kształcie, frędzlami, falbanami, a nawet podpinane kokardami.

Firanę lub zasłonę możesz umieścić na oknie na wiele różnych sposobów. Może to być chociażby jeden pas tkaniny (nawet asymetrycznie po jednej stronie), dwa pasy symetrycznie po bokach, a jeśli masz większą ilość okien na ścianie lub jedno o większym wymiarze, możesz pokusić się nawet o trzy lub cztery pasy. Do podpięcia zasłon możesz zastosować opaski, wiążąc je wysoko, na środku okna lub nieco niżej. Podpięcie dobierz do wymiarów tkaniny.

Sypialnia z firanami
Delikatne i jasne firany w sypialni dają miękkie, rozproszone światło

Draperie i chusty

Draperia to lekko pofałdowana tkanina, która delikatnym łukiem opada z górnej części okna. Spływające tkaniny po jednej lub po obu stronach okna to zwisy. Zazwyczaj zamontowane są na listwie. Nieco mniej oficjalnym sposobem uzyskania efektu draperii ze zwisem to chusta – jeden pas materiału owinięty jest wokół drążka.

Draperia powinna być oparta na symetrii i regularnych marszczeniach. Zawiesza się je w formie półksiężyców. Im szersze okno, tym więcej półksiężyców możesz stworzyć. Zazwyczaj jeden półksiężyc draperii nie powinien przekraczać 100 cm długości i 30-50 cm szerokości. Zwisy powinny być odpowiednio długie, by optycznie równoważyć półksiężyce (mogą opadać na podłogę).

Chusty nie są na stałe zamocowane, lepiej sprawdzą się lżejsze i prześwitujące tkaniny. Draperie i chusty zazwyczaj nadają wnętrzom nieco teatralnego wyglądu. Mogą samodzielnie tworzyć dekorację okna, ale równie dobrze wyglądają z roletami czy żaluzjami. Sprawią, że okno będzie wydawać się optycznie nieco szersze. Zdaj się na swoją wyobraźnię – niech Twoje okno zyska szyku i elegancji!

Okno z draperią
Bogata draperia na oknie, połączona z zasłonami i firaną

Lambrekiny

Lambrekiny miękkie

Lambrekiny miękkie idealnie nadają się do optycznego powiększania lub skracania okna, w zależności od szerokości materiału i miejsca zamocowania. Zawsze wykonane są z tkaniny, a górna jego część znajduje się na drążku.

Zazwyczaj przyjmuje się, że nie powinny przekraczać jednej czwartej długości okna, a zwisy nie powinny być dłuższe, niż jedna trzecia. Często łączy się je z zasłonami, roletami lub żaluzjami, ale samodzielnie także mogą wyglądać pięknie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest uszycie lambrekinu miękkiego z tego samego materiału, co zasłony. W takim przypadku całość jest spójna i harmonijna.

Lambrekin miękki w salonie
Lambrekin miękki na oknie salonowym - jego bordowy kolor świetnie współgra z poduszkami

Lambrekiny sztywne i gzymsy

Ten rodzaj dekoracji także znajduje się na górze okna. Od lambrekinów miękkich różnią się tym, że wykonane są ze sztywnych materiałów, na przykład z drewna. Dzięki nim można również ukryć te elementy wystroju, które wyglądają niezbyt estetycznie i optycznie poprawić proporcje pokoju.

Okno możesz wizualnie podwyższyć, przykrywając gzymsem kawałek ściany nad oknem. Analogicznie, pomniejszysz optycznie poprzez zasłonięcie górnej części okna. Gzyms może mieć kształt prostokątny, a czasami frontową listwę zastępuje się sztywną tkaniną. Przybierają również kształty półokrągłe lub z wycięciami.

Lambrekiny sztywne są nieco bardziej dekoracyjne i przybierają bardziej wymyślne formy. Mogą być nawet tapicerowane, co nadaje im jeszcze bardziej eleganckiego wyglądu. Przy wyborze tkaniny do tapicerowania zwróć uwagę, żeby dobrze prezentowała się bez marszczeń.

Wybierając lambrekin sztywny lub gzyms pamiętaj o dostosowaniu go do ogólnego wystroju wnętrza. Jeśli stylizacja jest bogatsza, możesz zdecydować się na dekoracje bardziej wyraźne i mocniej przykuwające wzrok. Bardzo często kolorystyka i desenie gzymsów i lambrekinów sztywnych dobierane są do zasłon, kolorów ścian, tapet i mebli.

Reklama

Rolety, żaluzje i okiennice

Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów dekoracji naszych domowych okien. Możesz je zastosować do niemal wszystkich ich rodzajów, a dzięki temu, że zawierają mniej materiału niż zasłony, są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Rolety mogą być zwijane w rolkę, rzymskie (zwijane w charakterystyczne fałdy) lub festonowe, których wykończenie górne podobne jest do zasłon i zwijają się w kłęby. Roleta pozwala na prostą i praktyczną regulację dopływu światła i zachowanie prywatności. Na rynku dostępne są zarówno rolety z prześwitujących materiałów, jak i te całkowicie zaciemniające i odcinające dopływ światła, a także w stylu dzień-noc.

Rolety mogą być wykonane z usztywnianych tkanin, winylu, drewna, trzciny, a nawet ze słomy. Możesz dodawać jej charakteru poprzez zastosowanie intensywnych kolorów i wzorów. Powinny być zamocowane w taki sposób, by jedynie w niewielkim stopniu pokrywały framugę okna. Aby wyglądały jeszcze bardziej dekoracyjnie, mogą mieć wycięcia w różnych kształtach  i zakończenia z koralikami i innymi ozdobami.

Rolety rzymskie nadają wnętrzu nieco więcej miękkości i łagodności, niż wersje zwijane. Aby wprowadzić trochę urozmaicenia, możesz wybrać rolety z wycinanymi brzegami w różnych kształtach, wykończone lamówką lub połączyć z zasłonami.

Roleta rzymska na oknie
Roleta rzymska w delikatnych kolorach

Festony nadają charakter teatralny i bardzo romantyczny. Zależnie od rodzaju materiału i sposobu jego marszczenia mogą mieć kształt balonowy lub kłębiasty. Ze względu na to, że zwieszają się stosunkowo nisko, lepiej wyglądają na wysokich i dużych oknach.

Żaluzje i okiennice zazwyczaj składają się z listewek i najczęściej wykonane są z metalu, drewna lub winylu. Umożliwiają cyrkulację powietrza i jednocześnie pozwalają na zasłonięcie mocnych promieni słonecznych, szczególnie w upalne dni. Żaluzje możesz zamontować pionowo lub poziomo.

Żaluzja o typie weneckim jest jedną z najpopularniejszych w naszych domach. Listewki mogą mieć najróżniejszą szerokość. Żaluzje pionowe (wertykalne) świetnie sprawdzą się na dużych oknach panoramicznych lub suwanych i najczęściej wykonane są ze sztywnego materiału. Żaluzje są świetnym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać o regularnym utrzymywaniu ich w czystości. Niektóre z modeli możesz łatwo zdemontować do umycia.

Okiennice są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i solidne, montowane są na zawiasach i otwierają się niczym drzwi. Niektóre z nich mają regulowane listewki, co umożliwia sterowanie oświetleniem wpadającym do pokoju. Zazwyczaj wykonane są z drewna i malowane na taki kolor, aby pasowały do ramy okiennej i barw całego domu.

Niebieskie okiennice
Okiennice w stylu śródziemnomorskim

Rodzaje tkanin

Kolor, wzór i faktura tkaniny mogą być ozdobą samą w sobie. Niezależnie od tego, czy chcesz firanę i zasłonę marszczoną lub bardziej płaską, zastanów się nad splotem materiału, który chcesz wykorzystać. Co zaskakujące, do dekorowania okna możesz użyć także tkaniny odzieżowe.

Przed zakupem najlepiej obejrzeć tkaninę w naturalnym świetle, co pozwoli Ci dokładnie określić jej kolor i sprawdzić przepuszczalność promieni słonecznych.

Na początek zastanów się, czy chcesz osiągnąć efekt bogaty, luksusowy i klasyczny – w tym przypadku świetnie sprawdzą się ciężkie tkaniny. Ich waga pozwoli Ci uzyskać równe i gładkie pofałdowania. Jeśli wystrój pomieszczenia będzie bardziej nowoczesny, wybierz tkaniny lekkie – nadają wrażenie przestronności.

Możesz wymieniać dekorację okna w zależności od pory roku. Wiosną i latem układać delikatniejsze i bardziej zwiewne materiały, a zimą pozwolić sobie na wersję nieco ciemniejszą i wykonaną z grubszych tkanin.

Elegancko i szykownie będą wyglądać cięższe tkaniny o wyraźnej fakturze: aksamit, tafta, żakard, Blackout, adamaszek. Materiały prześwitujące, wprowadzające do pokoju delikatne promienie słoneczne świetnie wyglądają we wnętrzach nieoficjalnych. Są to między innymi bawełna, woal, koronka, muślin, nylon, szyfon, tiul, welwet.

Reklama

Wystrój okna możesz dopasować wzorem, tkaniną i kolorem do innych elementów pokoju. Jest to sprawdzona i klasyczna metoda na harmonię we wnętrzu. Ciekawie będą wyglądały także połączenia wyraźnych wzorów roślinnych lub geometrycznych z wersjami gładkimi.

Różne tkaniny mają odmienny sposób konserwacji. Wybierając aksamit, atłas albo jedwab musisz liczyć się z koniecznością prania chemicznego. Niektóre gatunki bawełny mogą się w praniu nieco skurczyć, dlatego ściśle przestrzegaj zaleceń producenta. Dodatkowo możesz uprać mały kawałek materiału, żeby zobaczyć, jaki będzie efekt.

Pomyśl o zastosowaniu podszewki, aby tkanina lepiej się układała. Pamiętaj jednak, że podszycie sprawi, że tkanina będzie przepuszczać mniej światła. Woal, koronka albo muślin nie wymagają podszewki i delikatniej rozpraszają światło.

Tkaniny na firany
Przykładowe tkaniny na firany
Tkaniny na zasłony
Wybrane tkaniny na zasłony
Tkaniny i materiały na rolety
Wybrane materiały na rolety

Dodatkowe wyposażenie i dekoracje

Zawieszenie materiałów nie byłoby możliwe bez akcesoriów: szyn, drążków i prętów. Dodatkowo pomocne mogą okazać się kółka i żabki, ograniczniki, wsporniki czy uchwyty do draperii. Tego typu elementy najczęściej są wykonane z drewna i metalu, a nawet z kamienia.

Reklama

Możesz wybrać wersję drążków prostszą i bardziej praktyczną, które później ukryjesz pod materiałem. Wersje bardziej ozdobne same z siebie stanowią świetną dekorację. Zasłonę możesz umieścić bezpośrednio na ścianie lub suficie za pomocą haczyków.

Pamiętaj, że zakończenia karniszy oferowane są w bardzo szerokiej gamie wzorów i kolorów. Zastanów się, jaki rodzaj najlepiej dopełni Twoją okienną aranżację – tradycyjny czy bardziej nowoczesny. Zwróć uwagę, że materiał firany lub zasłony powinien bez trudu przesuwać się po drążku lub szynie.

Jak dekorować okna - Karnisz z zasłoną
Prosty i nowoczesny karnisz idealnie pasuje do białej, gładkiej zasłony

Pomysłowe są uchwyty do zasłon – dzięki nim możesz regulować prywatność i dostęp światła do Twojego wnętrza. Jeśli wybierzesz uchwyt z bogatym wzorem, będzie wspaniałą dodatkową ozdobą pokoju. Jeśli używasz lekkich i delikatnych tkanin, do ich ułożenia możesz wykorzystać ozdobne szpilki.

Dodatki pasmanteryjne mogą sprawić, że zwyczajna zasłona zamieni się w prawdziwe dzieło sztuki na oknie. Podkreślą styl aranżacji, kształt i linie tkanin. Najczęściej występują w formie taśm, obszyć i innych obramowań.

Są to różnego rodzaju koronki, falbany, frędzle, kokardy, rozety, wstążki, sznurki. Frędzle wnoszą do aranżacji odrobinę ruchu, przez co wyda się jeszcze bardziej intrygująca. Mogą być wykonane z samego sznurka, ale także ozdobione koralikami, guzikami czy łezkami. Możesz kupić gotowe dekoracje lub wykonać je sama w domu z materiałów, które masz pod ręką. Im bardziej oryginalne materiały, tym lepszy i bardziej zaskakujący efekt końcowy!

Dodatki mogą być w takim samym kolorze, co tkaniny, aby zapewnić wrażenie harmonii. Jeśli chcesz bardziej poeksperymentować, odważ się na bardziej intensywne kolory lub wzory graficzne.


Zainspirowałaś się którymś z powyższych pomysłów? Udekorowałaś swoje okno w oryginalny i niespotykany sposób? Czekam na Twój komentarz!

Reklama
Reklama
Reklama
Sprawdź też:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl