Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Czy konie naprawdę nie lubią węży?

Autor: 
Współpraca
11-03-2024
Reklama

Jedną z okoliczności, w których koń może bać się węży, jest jego wcześniejsze doświadczenie. Jeśli w przeszłości miał złe doświadczenia z wężem - czy to ugryzienie, czy po prostu wąż prześlizgnął się obok niego w sposób, który go zaskoczył - od tego momentu może się bać lub przynajmniej uważać na węże. Istnieje kilka powodów, dla których koń może postrzegać węża jako zagrożenie. Jeśli wąż syczy lub jest zwinięty, koń może myśleć, że zaraz zaatakuje. Koń może również obawiać się ruchu węża. Węże mogą poruszać się bardzo szybko, a koń może nie być w stanie przewidzieć ich następnego ruchu.

Wąż - niebezpieczeństwo dla konia

Czy konie są odporne na jad węży? Nie. Konie nie są odporne na jad węży; są jednak mniej podatne, ponieważ z czasem mogą rozwinąć silną odporność na ukąszenie węża. Podobnie jak inne zwierzęta, konie mogą zostać zranione jadem węża. Mogą doświadczyć zwykłego obrzęku, a nawet nagłej śmierci po ukąszeniu przez śmiercionośnego węża. Rozmiar węża, jego rodzaj, aktualna dieta i liczba ukąszeń przyczyniają się do ciężkości obrażeń. Ukąszenia, w których wstrzyknięta zostaje niewielka ilość jadu, nazywane są "suchymi ukąszeniami".

Niektóre węże uwalniają dużą ilość jadu po nadepnięciu na ich ciało. Te niebezpieczne gatunki węży, które uwalniają duże dawki jadu, mogą powodować u koni koagulopatię, wstrząs, krwotok wewnętrzny, zaburzenia rytmu serca, paraliż, a nawet śmierć. Gdy koń zostanie ukąszony w pysk, w pierwszej kolejności należy obawiać się uduszenia, ponieważ jego nos znacznie spuchnie, co prawdopodobnie doprowadzi do uduszenia. Jeśli ukąszenie węża ma miejsce na nogach, konie mogą uszkodzić tkanki z powodu infekcji kości, jeśli ukąszenie nie zostanie natychmiast opatrzone.

Powikłania mogą pojawić się nawet wtedy, gdy koń wyzdrowiał już po śmiertelnym ukąszeniu węża. Po kilku tygodniach lub nawet miesiącach może dojść do niewydolności serca i problemów z nerkami. Zazwyczaj ukąszenie węża może zabić tylko młode źrebię, a nie dorosłego konia, zwłaszcza w przypadku suchych ukąszeń.

Środki ostrożności

Konie same w sobie nie odstraszają węży, dlatego to na właścicielu konia spoczywa obowiązek podjęcia środków ostrożności. Oto kilka środków, które można podjąć. Po pierwsze, powinieneś być świadomy rodzajów węży, które są powszechne w Twojej okolicy. Pomoże ci to zidentyfikować węża, jeśli twój koń się na niego natknie. Warto również zasięgnąć informacji u innych właścicieli koni w okolicy lub nawet w stowarzyszeniu właścicieli koni, aby dowiedzieć się, jak radzą sobie oni z wężami.

Po drugie, powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać środowisko konia w czystości. Pomoże to powstrzymać węże przed zamieszkaniem w pobliżu konia.

Po trzecie, można zakupić ogrodzenie odporne na węże. Stworzy to barierę między koniem a wszelkimi wężami, które mogą znajdować się w okolicy. Chociaż nie zawsze jest to niezawodne rozwiązanie, stanowi kolejną barierę między koniem a wężem.

Reklama

Po czwarte możesz wyszkolić swojego konia, aby zachowywał się spokojnie w pobliżu węży. Pomoże to zmniejszyć ryzyko ukąszenia konia, jeśli natknie się na węża. Jeśli koń zrozumie, że w większości przypadków wąż nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, a jego dziwne ruchy nie są groźne, nauczy się ignorować węża i będzie mógł zająć się swoimi sprawami. Warto zakupić owijki dla konia, które zapewnią zwierzęciu dodatkową ochronę.

Leczenie po ukąszeniu

Nie próbuj usuwać jadu węża z miejsca rany żadną metodą. Folklorystyczne środki zaradcze, takie jak rozcinanie rany i wysysanie trucizny, narażają konia i ciebie na poważniejsze konsekwencje. Nigdy nie używaj opaski uciskowej na żadnej części zwierzęcia. Okłady z lodu, okłady termiczne i inne środki zaradcze są niepotrzebne i mogą powodować dalsze problemy.

Zamiast tego należy zapewnić koniowi spokój i jak najszybciej wezwać weterynarza. Jeśli to możliwe, uwiąż i ustabilizuj konia i pozostań z nim do czasu przybycia weterynarza. Jeśli rana po ugryzieniu jest stara, może ropieć. W takim przypadku zostanie ona przepłukana roztworem antyseptycznym i leczona preparatami antybiotykowymi. Jeśli rana jest świeża, weterynarz przepisze leki przeciwhistaminowe w celu zmniejszenia stanu zapalnego tkanek miejscowych i oddechowych oraz antybiotyki, aby zapobiec infekcji bakteryjnej i toksemii.

Zazwyczaj unika się stosowania kortykosteroidów w przypadku ukąszenia przez węża, ale może to być uzasadnione w przypadku skrajnego zapalenia dróg oddechowych lub jako środek ratujący życie.

Artykuł sponsorowany

Reklama
Reklama
Tagi: 
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl