in

Co kupić na prezent żeglarzowi?

Reklama

Jaki podarunek będzie odpowiedni dla zapalonego miłośnika żeglarstwa? Czy lepiej jest postawić na coś praktycznego, czy może na jakiś zabawny gadżet? A może idealnym prezentem dla żeglarza lub żeglarki wcale nie okaże się przedmiot, ale coś niematerialnego, co zaprocentuje w przyszłości? 

Od czego zacząć szukanie prezentu dla żeglarza?

Na początek dobra wiadomość: niezależnie od tego, czy szukamy prezentu na Boże Narodzenie, urodziny, rocznicę, czy inną okazję, w przypadku osób mających konkretne zainteresowania, mamy ułatwione zadanie. Prawdziwy pasjonat zawsze doceni bowiem podarunki związane z jego hobby. Pragnąc uszczęśliwić miłośnika żagli, można więc śmiało postawić na rzeczy związane z szeroko pojętym żeglarstwem. 

Wybierając konkretny przedmiot, warto jednak wziąć pod uwagę doświadczenie żeglarskie osoby, którą zamierzamy obdarować. Należy pamiętać, że stary wilk morski prawdopodobnie od dawna ma już całe niezbędne wyposażenie, ale początkujący adept żeglarstwa może nie mieć nawet podstawowych przedmiotów. 

Odrębnym zagadnieniem jest budżet, jakim dysponujemy. Mając na uwadze tę kwestię, poniżej zamieściliśmy różnorodne propozycje prezentów dla żeglarzy, pogrupowane na trzy kategorie cenowe.

Praktyczne prezenty dla żeglarza

Szukając odpowiedniego podarunku, warto zastanowić się nie tylko, jakiego rodzaju przedmioty sprawdzą się na wodzie, ale też, które z nich nadają się na prezent. Zamieszczone poniżej propozycje spełniają obydwa te warunki i są dostępne w  przystępnych cenach. 

Rękawiczki żeglarskie

Tego typu prezent gwarantuje pewny chwyt oraz odpowiednią ochronę dla dłoni podczas pracy z linami. Rękawice żeglarskie występują w wielu odmianach, dlatego ich ceny mogą być bardzo zróżnicowane. 

Najprostsze modele, przeznaczone do okazjonalnego pływania, można nabyć już za 30 złotych. Za te bardziej zaawansowane i wykonane z lepszych jakościowo materiałów trzeba zapłacić ponad 200 zł. 

odzież żeglarska

Wodoodporny plecak

Za kwotę rzędu 150-300 złotych można już nabyć bardzo przyzwoity sprzęt. Warto podkreślić, że taki plecak to podarunek, który przydaje się również na lądzie, np. podczas wypraw rowerowych czy górskich.

Kupując tego rodzaju prezent, warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

 • pojemność – optimum to 25-30 litrów,
 • materiał – powinien on być nie tylko wodoodporny, ale też odpowiednio wytrzymały,
 • komfort użytkowania – z pewnością zwiększają go pojemne kieszenie, szerokie szelki oraz pas biodrowy.

Tani prezent dla żeglarza

Dysponując skromniejszym budżetem, należy nastawić się na mniej okazałe prezenty. Nie oznacza to jednak, że muszą to przedmioty złej jakości. Przeciwnie – w dobrych sklepach żeglarskich da się znaleźć ciekawe wyposażenie po bardzo atrakcyjnych cenach. Poniżej zamieszczamy kilka propozycji, które można nabyć w kwocie poniżej 100 złotych.

Nóż z marszpiklem

Prawdziwy żeglarski scyzoryk powinien być stosunkowo prosty. Nadmiar funkcji nie tylko podnosi cenę, ale też niepotrzebnie komplikuje obsługę, co w warunkach rejsowych stanowi niekiedy duży problem. 

Kupując nóż, warto zwrócić uwagę, by posiadał on następujące cechy:

 • był ostry i odporny na rdzę,
 • dał się rozłożyć jedną ręką,
 • posiadał marszpikiel, czyli szpikulec rozplątywania węzłów.

Książka żeglarska

Doskonałym prezentem, zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z żeglarstwem, będzie książka lub podręcznik. Rzetelna wiedza to coś, co na wodzie może uratować życie.

Przed kupnem konkretnej pozycji warto poczytać opinie na jej temat lub zapytać o nią na forum żeglarskim. Niekiedy zdarza się, że mniej okazała książka jest po prostu lepsza i napisana bardziej przystępnym językiem, niż nowoczesny album w lśniącej oprawie. 

Wyjątkowe prezenty żeglarskie

Jeżeli podarunek ma być przeznaczony na szczególną okazję, warto zastanowić się nad kupieniem czegoś odpowiednio okazałego. Jakie elementy przypadną do gustu żeglarzowi?

Wodoodporny zegarek

Tego rodzaju prezent to wydatek rzędu 1000-3000 złotych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że czasomierz przetrwa wiele lat i będzie służyć nie tylko na wodzie. W zależności od modelu zegarki żeglarskie mogą mieć różne wyposażenie – na przykład:

 • GPS, 
 • dane pływów morskich, 
 • monitoring aktywności sportowej oraz zdrowia,
 • możliwość łączenia z elektronika jachtową.
prezent dla żeglarza

Voucher na kurs żeglarski 

Każdy pasjonat żeglarstwa z pewnością doceni taki prezent. Co więcej, mimo iż szkolenie jest rzeczą niematerialną, w rzeczywistości jest to podarunek najbardziej trwały ze wszystkich tu omówionych. Wiedza i umiejętności zdobyte na takim kursie pozostają przecież na zawsze, a uczestnictwo w nim bywa prawdziwie przełomowym momentem w życiu. 

Ceny kursów żeglarskich mogą być różne. Zależą one od takich elementów, jak: 

 • rodzaj szkolenia – patent żeglarza można zdobyć na śródlądziu, ale sternik jachtowy wymaga już pływania po morzu, 
 • czasu trwania kursu,
 • specyfiki szkoły żeglarskiej.


Gdzie kupić voucher na kurs żeglarski? Np.
tutaj.

Jak widać, znalezienie odpowiedniego prezentu dla żeglarza jest całkiem prostym zadaniem. Mamy nadzieję, że zamieszczone wyżej sugestie okażą się pomocne w znalezieniu podarunku, który sprawi obdarowanemu prawdziwą radość.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Warte przeczytania?

Reklama

Wibrator dla par – przegląd popularnych produktów

Jak zadbać o odpowiednią jakość powietrza?