Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jak odmalować mieszkanie krok po kroku?

Autor: 
Monika
03-04-2020
Reklama

Metamorfoza mieszkania nie musi być czasochłonna i kosztowna. Jeśli uważasz, że Twojemu wnętrzu brakuje kolorowych, przyjemnych dla oka ścian, warto zastanowić się nad ich odmalowaniem. Możesz w ten sposób lekko odświeżyć barwę lub całkowicie zmienić koloryt powierzchni.

Malowanie farbami to jeden z najłatwiej dostępnych sposobów przemiany mieszkania. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakich barw użyjesz, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika – jak dobierać kolory. Po wybraniu ulubionych barw, możesz zacząć planować przeprowadzanie domowej rewolucji.

Malowanie ścian możesz przeprowadzić samodzielnie lub wynająć ekipę remontową. Jeśli chcesz zrobić to własnymi rękami, przyda Ci się kilka praktycznych wskazówek, jak w łatwy i szybki sposób pomalować ściany, jednocześnie uzyskując profesjonalny rezultat.

Pędzle z kolorową farbą

Optymalne warunki do malowania mieszkania

Istnieje kilka czynników, które nie dość, że ułatwią i uprzyjemnią Ci pracę, to dodatkowo przyspieszą czas trwania Twojego remontu. Pierwszym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę planując malowanie ścian to pora roku.

Najbardziej optymalną porą roku jest wiosna lub lato. Temperatura powinna oscylować w okolicach od 18 do 21 stopni, a optymalna wilgotność wynosić około 60%. Pamiętaj, że malowane pomieszczenie trzeba często wietrzyć, co jest znacznie łatwiejsze wiosną lub latem.

Warunki pogodowe do malowania mieszkania

Latem przy wysokich temperaturach musisz liczyć się z tym, że w wyższych warstwach pomieszczenia temperatura będzie wysoka, co utrudni wymianę powietrza i wyschnięcie. Dla lepszej cyrkulacji powietrza, możesz wspomóc się zwykłym wentylatorem podłogowym.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest praca w świetle dziennym. Dzięki temu możesz uniknąć pomalowania tego samego fragmentu ściany kilka razy, przez co powierzchnia mogłaby mieć kilka różnych odcieni - to zdecydowanie nie wyglądałoby estetycznie. Najlepiej, jeśli jedną płaszczyznę ściany pomalujesz za jednym razem, żeby wykluczyć ewentualne niedoskonałości.

Reklama

Co jest potrzebne do malowania mieszkania?

Bardzo istotne jest przygotowanie wcześniej kilku przyborów i narzędzi, aby Twoja praca przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Z pewnością będziesz potrzebował folii malarskiej, aby zabezpieczyć podłogę lub meble, których nie jesteś w stanie wynieść z pomieszczenia. Dzięki temu unikniesz zachlapań i nieprzyjemnych śladów na swoich ulubionych powierzchniach.

Alternatywą dla folii jest zakup płachty malarskiej, która wykonana jest z wytrzymałej bawełny i dodatkowo pokryta warstwą wodoodporną. Płachta jest zdecydowanie bardziej odporna na rozerwania.

Przybory do malowania mieszkania

Warto zaopatrzyć się w taśmę malarską - jest nieoceniona w ochronie kontaktów, listew, krawędzi, parapetów i innych zakamarków. Dzięki niej możesz także wyznaczyć linie do malowania, np. pomiędzy ścianą a sufitem lub do namalowania ozdobnych pasów.

Do pomalowania ścian możesz wybrać pędzel lub wałek. Pędzel jest rozwiązaniem bardziej tradycyjnym. Dobrze sprawdzi się na mniejszych powierzchniach. Na pewno zadałeś sobie pytanie, jaki pędzel wybrać? Do wyboru masz kilka rodzajów. Zacznijmy od podziału ze względu na rodzaj włosia.

Rodzaje pędzli

Pędzle z włosiem naturalnym (wielbłąda lub konia - to tylko jedne z przykładów) zdecydowanie lepiej nadają się do malowania farbami olejnymi lub rozpuszczalnikowymi, które nie zniszczą ich, dzięki czemu możesz dłużej cieszyć się ich jakością. Musisz pamiętać, że łatwo chłoną wodę. Zagwarantują Ci równomierne i gładkie rozprowadzenie farby na powierzchni.

Pędzle z włosiem syntetycznym używane są najczęściej do farb wodorozcieńczalnych (ich włosie produkowane jest np. z poliestru lub nylonu) i zdecydowanie łatwiej utrzymać je w czystości. Są idealne do pomalowania gładkich powierzchni. Taki pędzel nie chłonie wody, ale dosyć łatwo się niszczy.

Połączeniem obu rodzajów jest pędzel z włosiem naturalno-syntetycznym, który szczególnie polecany jest do malowania precyzyjnego (np. farbami olejnymi lub wodnymi).

Pędzle z włosiem syntetycznym

Kiedy wybrałeś już rodzaj włosia, zastanów się nad kształtem pędzla, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Możesz wybrać pędzel płaski (angielski) - to jedne z najbardziej uniwersalnych pędzli. Możesz nimi pomalować także powierzchnie metalowe lub drewniane.

Pędzle okrągłe stosowane są zazwyczaj do malowania elementów z drewna (okna, drzwi, ramy), ze względu na swój niewielki gabaryt. Pędzle płaskie grube są najbardziej odpowiednie do bardzo dużych powierzchni (gruntowania ścian, nakładanie kleju do tapety).

Pędzlem specjalistycznym (bez rączki) łatwo namalujesz farbą na ścianie wymyślne wzory. Ułatwiają dokładne posługiwanie się pędzlem w przypadku precyzyjnych ruchów lub małych detali.

Pędzel zakrzywiony pozwoli Ci pomalować trudno dostępne miejsca (np. w pobliżu grzejników). Na rynku znajdziesz bardzo szeroki wybór różnych szerokości pędzli i gęstości włosia, więc w prosty sposób możesz dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb.

Pędzle do malowania pokoju

Rodzaje wałków

Wałek, podobnie jak pędzel, możesz zakupić z runem naturalnym lub syntetycznym. Narzędzie z poszyciem naturalnym zawiera wełnę i welur tkany, jest zatem nieco droższe. Doskonale jednak kryje malowaną powierzchnię, nie zostawia smug i nadaje się do farb rozpuszczalnikowych. Wałki welurowe z krótkim runem najlepiej sprawdzą się w przypadku stosunkowo rzadkich farb i gładkich powierzchni.

Wałki z poszyciem syntetycznym (np. z gąbki poliestrowej, poliakrylowe, nylonowe, z mikrofazy) są bardzo wytrzymałe. Te z poszyciem nylonowym najlepiej sprawdzą się w rozprowadzaniu gęstych farb epoksydowych, natomiast z mikrofazy - do farb wodorozcieńczalnych.

Jeśli planujesz zakup wałka z gąbki poliestrowej, najlepszy będzie wybór narzędzia z otworami, aby farba nie pozostawiała bąbli powietrza (szczególnie przeznaczony do farb olejnych). Wałki poliakrylowe są najpowszechniejsze na rynku, do wyboru w wersji dzianej lub sznurkowej. Taki rodzaj może niekiedy zostawiać na malowanej powierzchni efekt przypominający skórkę pomarańczy.

Wałek malarski z farbą

Jeśli zdecydowałeś się na malowanie wałkiem, zastanów się, jaki rozmiar będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Pamiętaj, że im szerszy wałek, tym większą powierzchnię ściany pokryje.

Na gładkich powierzchniach możesz zastosować wałek z krótkim runem. Jeżeli ściana ma wyraźną fakturę, wybierz wałek z poszyciem dłuższym, który w doskonały sposób podkreśli wypukłą rzeźbę ściany. Przy wyborze wałka możesz kierować się poniższymi wytycznymi:

Poszycie o długości 4-10 mm - malowanie gładzi

Poszycie o długości 12-17 mm - odpowiednie do tapet i tynków

Poszycie o długości powyżej 19 mm - dobrze sprawdzi się przy malowaniu cegieł i betonu

Jeśli masz w planach malowanie trudno dostępnych miejsc (np. sufitu), rozważ zakup zestawu wałka z kijem teleskopowym (do kupienia jest również sam kij). Posiadają regulację długości, więc w łatwy i szybki sposób dostosujesz narzędzie do swoich potrzeb.

Poręczny uchwyt zapewni Ci bezpieczeństwo pracy, bez ryzyka wyślizgnięcia się narzędzia z ręki i przypadkowego zachlapania innych powierzchni. Pozwoli Ci pomalować wysokie i duże powierzchnie, najczęściej bez konieczności korzystania z drabiny lub podestu.

Wałek malarski na kiju teleskopowym

Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w wiaderko z kratką do odsączania nadmiaru farby oraz tzw. kuwetę z wkładem (do zakupienia osobno lub w zestawie, przykładowo z wałkami lub pędzlami). Ułatwią Ci rozprowadzenie odpowiedniej warstwy farby na wałku, dzięki czemu unikniesz nieestetycznych zacieków z emulsji na ścianie.

Kurtyna przeciwpyłowa pomoże Ci ochronić inne pomieszczenia, meble i sprzęty przed kurzem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami powstałymi podczas domowego remontu. Pamiętaj, że kurtyny możesz użyć wielokrotnie, co jest zdecydowanie oszczędnym rozwiązaniem.

Przydatny może okazać się płyn lub rozpuszczalnik do mycia narzędzi po zakończonej pracy, żebyś mógł użyć przyborów wielokrotnie.

Jeśli do dekoracji wnętrza będziesz używał emulsji z dodatkiem wybranego pigmentu, z pewnością przyda Ci się ręczne mieszadło. W łatwy sposób uzyskasz kolor, który sobie wymarzyłeś.

Dla ścian, które wymagają ściągnięcia poprzedniej warstwy farby, dobrym rozwiązaniem jest specjalna skrobaczka z ostrzem, które doskonale usunie zalegające warstwy emulsji. W ten sposób przygotujesz podłoże do kolejnych etapów pracy.

Kuweta malarska z farbą

Pamiętaj o zakupie emulsji gruntującej - zwiększy przyczepność farby do powierzchni, odporność na uszkodzenia i zarysowania. Wzmacnia podłoże i je uelastycznia. Ściana nie będzie chłonęła wilgoci, a farba stworzy ładną warstwę bez plam i zacieków.

Zastanawiasz się, jaki preparat gruntujący wybrać? Przede wszystkim zdecyduj, na jakie podłoże będziesz go używać. Najpopularniejsze są grunty uniwersalne. Możesz je zastąpić białą farbą podkładową.

Przed zakupem dokładnie przeczytaj ulotkę producenta, w której znajdziesz zalecenia, na jakich powierzchniach najlepiej sprawdzi się dany produkt. Pamiętaj, że nie należy mieszać gruntów różnych firm, bo mogą one różnić się składem chemicznym, przez co utracą swoje właściwości.

Niezbędna może okazać się także szpachelka oraz papier ścierny. Pierwsze narzędzie okaże się pomocne przy naprawianiu uszkodzeń w ścianie i uzupełnianiu ubytków masą szpachlową. Papier ścierny pozwoli na wygładzenie nierówności ścian.

Jeśli będziesz pracować w bardzo wysokim pomieszczeniu, niezbędna może okazać się drabina lub podest. Wykorzystasz ją nie tylko do malowania sufitu w przypadku braku wałka na wysięgniku, ale również do przyklejania taśmy ochronnej w wyższych partiach pomieszczenia oraz przygotowania mieszkania do remontu - ściągnięcia karniszy, lamp.

Reklama

Twoja ściana wymaga oczyszczenia lub uzupełnienia ubytków? Zaopatrz się w farbę na plamy i zacieki, preparaty grzybobójcze, masę szpachlową, mydło malarskie. Pomogą Ci pozbyć się pleśni, zacieków i innych uszkodzeń powierzchni, którą chcesz pomalować.

Zastanawiasz się nad udekorowaniem swojej ściany wymyślnym i fantazyjnym wzorem? Abstrakcyjnym, geometrycznym, przedstawiającym bohaterów z bajek lub motywy roślinne? Nic prostszego!

Na rynku dostępne jest mnóstwo oryginalnych szablonów, które w prosty sposób pozwolą Ci cieszyć się niesamowitą grafiką w Twoim domu. Co ciekawe, szablonów możesz używać nie tylko na ścianach, ale także na meblach, ceramice i szkle.

Malowanie wałkiem czy pędzlem? Wady i zalety

Przed wyborem metody malowania pomieszczenia przeanalizuj jego wielkość i rodzaj powierzchni. Kieruj się również swoimi osobistymi preferencjami i komfortem. Wielu producentów farb sugeruje zamienne malowanie pędzlem i wałkiem. Jednak, jeśli posiadasz tylko jedno z tych narzędzi, możesz w zupełności przeprowadzić remont pomieszczenia właśnie za jego pomocą.

Na rynku istnieją farby, które lepszy efekt dadzą poprzez pomalowanie pędzlem, przykładowo farby dekoracyjne z brokatem czy drobinami. Jeżeli zamierzasz użyć szablonu z dekoracyjnym wzorem, zdecydowanie lepiej sprawdzi się wałek.

Malowanie pędzlem z pewnością będzie lepsze podczas prac precyzyjnych - lepiej sprawdzi się w pokrywaniu farbą miejsc ciasnych lub narożników, okolic gniazdek lub włączników, tworzenia własnoręcznie malowanych wzorów i elementów dekoracyjnych.

Duży i szeroki pędzel dobrze sprawdzi się podczas gruntowania. Malowanie za pomocą pędzla jest jednak najbardziej czasochłonne ze wszystkich metod. Mogą także zostać delikatne ślady po włosiu na ścianie.

Dla wielu pasjonatów domowego remontu wygodniejszą formą nakładania farby będzie wałek, który wyeliminuje smugi i zacieki. Jednocześnie zaoszczędzisz swój czas i powierzchnia będzie równomiernie pomalowana.

Ogromną zaletą jest duża wydajność i szybkość aplikowania farby. Gorzej jednak radzi sobie w miejscach trudno dostępnych. Pamiętaj, że możesz posłużyć się techniką mieszaną, zgodnie z własnymi upodobaniami i pomysłami.

Wałek do malowania pokoju

Dla osób bardziej wymagających i chcących uzyskać naprawdę oryginalny efekt po nałożeniu farby na powierzchnię, idealne okażą się gąbki (technika zwana gąbkowaniem), szczotki (szczotkowanie) lub tkaniny, a także pieczątkowanie czy przecieranie.

Nieco droższym sposobem na odmalowanie ścian jest zastosowanie metody natryskowej. W tym przypadku używa się pistoletu natryskowego, dzięki czemu skrócisz czas malowania powierzchni, oszczędzisz ilość farby i równomiernie ją nałożysz.

W jaki sposób działa pistolet natryskowy? Agregat pod ciśnieniem wyrzuca drobne cząsteczki farby. Pamiętaj, że pojemnik z farbą powinien być pełny, aby nie zabrakło Ci emulsji do malowania w trakcie pracy. Przerwanie jej mogłoby spowodować powstanie plam i zacieków.

Przy malowaniu natryskowym zabezpiecz się przed szkodliwymi oparami poprzez nałożenie maseczki i okularów ochronnych. Załóż takie ubrania, które osłonią Twoje ciało przed niezdrowymi czynnikami.

Przed rozpoczęciem pracy farbą na właściwej ścianie warto przeprowadzić próbę na kartonie, który należy umieścić poziomo, pionowo lub pod skosem (w zależności jaką powierzchnię masz do pomalowania). Dzięki temu dobierzesz odpowiedni strumień i upewnisz się, że farba ma doskonałą konsystencję.

Główną wadą metody natryskowej jest czasochłonne czyszczenie, filtrowanie farby i dobranie odpowiedniej lepkości. Wydzielające się opary nierzadko pokrywają wszystkie przedmioty dookoła, co wymaga dokładnego ich zabezpieczenia.

Reklama

Jak przygotować pokój do malowania?

Aby końcowy efekt metamorfozy przyniósł Ci satysfakcję, musisz pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Najpierw odpowiednio przygotuj pomieszczenie - jeśli masz odpowiednią ilość miejsca do przeniesienia mebli z malowanego pokoju, warto o tym pomyśleć. Zyskasz nie tylko więcej wolnej przestrzeni do swobodnych działań malarskich, ale również uchronisz meble od plam z farby i kurzenia się.

Odkręć karnisze, gniazdka, pościągaj klosze z lamp i usuń ze ścian wszystkie elementy dekoracyjne (obrazy, plakaty i inne ozdoby). Jeśli na co dzień korzystasz z telewizora zamocowanego do ściany, konieczne będzie zdemontowanie go.

Taśmą malarską dokładnie oklej wszystkie wrażliwe na zabrudzenia miejsca, przykładowo ramy okien czy listwy przypodłogowe. Jeśli to możliwe, z podłogi usuń wszystkie dywany. Podczas prac remontowych mogłyby zniszczyć się i poplamić.

Na podłodze rozłóż folię malarską lub płachtę. Folię możesz dodatkowo przykleić, co ustabilizuje ją i wyeliminuje przypadkowe rozdarcia lub odsłonięcia podłogi. Nie zapomnij o zabezpieczeniu szyb okiennych i pozostałych mebli, które zostały w pomieszczeniu.

Przygotowanie okien do malowania mieszkania

Jeśli to konieczne ze ścian usuń poprzednią warstwę farby szpachelką (możesz najpierw użyć odpowiedniego preparatu do usuwania warstw malarskich). Dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie podłogi przed spadającymi elementami i zaopatrzenie się w okulary ochronne.

Po skuciu wszystkich elementów, ścianę należy odkurzyć z pyłu i nałożyć nową warstwę, przykładowo betonu komórkowego, silikatu lub betonu.

Jeśli Twój sufit jest bardzo zniszczony, wszystkie niedoskonałości możesz ukryć również za pomocą płyt kartonowo-gipsowych. Przed pomalowaniem właściwą farbą należy użyć gładzi i zagruntować powierzchnię.

Warto zauważyć, że jeżeli ściana jest nowa, pokryta suchym tynkiem (jest to okleina ścienna mocowana np. na klej: płyty gipsowo-kartonowe, cementowo-włóknowe, gipsowo-włóknowe, OSB lub sklejki), malowanie możesz rozpocząć po dokładnym wyschnięciu szpachli i zagruntowaniu powierzchni.

Jeżeli na ścianie występuje tynk tradycyjny (np. tynk, gipsowy, cementowy, wapienny, gipsowo-wapienny, cementowo-wapienny czy gliniany) zaleca się odczekanie około 21 dni, aby podłoże dobrze wyschło. Jeśli zauważasz, że podłoże jest higroskopijne (chłonne), ścianę możesz także zagruntować.

Reklama

Zastanawiasz się, kiedy warto gruntować ścianę, a kiedy nie? Ścianę należy zagruntować w przypadku nowych podłoży - zarówno gładzi i tynków gipsowych, jak i mineralnych. Jeśli z powierzchni zrywana była wierzchnia warstwa, uzupełniałeś szczeliny, pęknięcia, rysy lub wcześniejsza warstwa farby była gorszej jakości, gruntowanie najczęściej okazuje się niezbędne.

Zrezygnować z zabiegu możesz w przypadku, jeśli wcześniej nakładałeś na ścianę farbę akrylową albo lateksową. Zastosowanie gruntu na takie powierzchnie może spowodować zeszkliwienie i zmniejszenie stopnia zabezpieczenia ściany.

Możesz wykonać prosty test - przetrzyj ścianę suchą dłonią i zobacz, czy pozostały na niej białe ślady. Jeśli tak - zagruntuj ścianę, w przypadku odwrotnym możesz pominąć etap gruntowania powierzchni.

Jakie przeszkody mogą wystąpić przed malowaniem ściany lub sufitu?

Zanim rozpoczniesz malowanie ściany lub sufitu, dokładnie oceń ich stan. Możesz natrafić na kilka utrudnień, które należy zlikwidować przed położeniem nowej warstwy farby, abyś mógł cieszyć się doskonałym efektem końcowym przez długi czas. Oto kilka z nich:

  • Ściana kurzy się i pyli - po przetarciu ściany pozostaje biały osad na Twojej dłoni? Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu gruntującego przed nałożeniem właściwej farby na powierzchnię.
  • Poprzednia warstwa farby łuszczy się - nieestetyczną powłokę musisz namoczyć i zedrzeć, np. za pomocą szpachelki. Jeśli odpada tylko częściowo, nałóż na wybrany fragment masę szpachlową i po wyschnięciu zeszlifuj za pomocą papieru ściernego.
  • Na ścianie widoczne są pęcherze - zmocz powierzchnię i usuń wszystkie pęcherze szpachelką. Wgłębienia uzupełnij masą wzmacniająco-gruntującą. Po wyschnięciu zeszlifuj nierówności.
  • Ściana jest popękana - ubytki możesz wypełnić masą uszczelniającą, nakleić taśmę wzmacniającą lub specjalną siatkę, co dodatkowo ustabilizuje fragment ściany.
    Popękana ściana
  • Na suficie widoczne są zacieki z wody - w pierwszej kolejności pamiętaj o wyeliminowaniu źródła wycieku - na nic zda się wywabianie plam, jeśli w dalszym ciągu przyczyna nie będzie usunięta. Jeśli woda jest niezanieczyszczona (np. prosto z kranu), niekiedy wystarczy poczekać, aż ślad wyschnie i pomalować go farbą. Ewentualne wybrzuszenia usuniesz za pomocą szpachelki.

Jeśli plamy są powierzchowne, możesz przetrzeć je papierem ściernym, a następnie odkurzyć ścianę suchym pędzelkiem. Całość pokryj preparatem gruntującym (możesz wybrać grunt dobrze zabezpieczający przed wilgocią - przykładowo na bazie żywic alkidowych).

Jeśli w ścianie będą duże ubytki, zamaskuj je gipsem szpachlowym, zeszlifuj papierem ściernym oraz zagruntuj.

  • Ściana jest poplamiona - ślady po palcach, resztkach jedzenia lub tłuszczu to tylko kilka przykładów. Powinieneś pamiętać o tym, że tłuste pozostałości najlepiej zmyć ze ściany niezwłocznie po ich powstaniu, aby nie wniknęły w głąb ściany.

Co zrobić, gdy plama od dłuższego czasu znajduje się na powierzchni? Metoda jej usunięcia zależy od rodzaju farby, która znajduje się na ścianie, warto więc zajrzeć na etykietę, jeśli masz ją nadal pod ręką.

Pozostałości po tłuszczu czy sadzy możesz wstępnie przemyć mydłem malarskim. Jednak to dopiero pierwszy etap pozbycia się ich ze ściany.

Kolejnym krokiem będzie zastosowanie odpowiedniego preparatu. W wielu przypadkach dobrze sprawdzi się delikatne przemywanie plamy miękką gąbką nasączoną detergentem (ewentualnie ściereczką).

Na koniec przemywamy ścianę czystą wodą i osuszamy, np. ręcznikiem papierowym. Jeśli nie masz w pobliżu specjalnego środka, wstępnie spróbuj posłużyć się gąbką zwilżoną czystą wodą.

Na wybrany fragment ściany możesz nanieść farbę z właściwościami izolującymi, służącą także jako podkład gruntujący. Zabezpieczą powierzchnię przed wilgocią, pleśnią i grzybami.

Z bogatej oferty producentów możesz wybrać farby alkidowe, akrylowe lub wodorozcieńczalne, które niekiedy trzeba położyć w dwóch warstwach, aby dokładnie zakryły nieestetyczne plamy. Do wybranej farby wybierz odpowiedni grunt.

Przed użyciem preparatów należy dokładnie zapoznać się z ulotką produktu - producent wskaże, jakie czynności powinieneś wykonać przed przystąpieniem do pomalowania powierzchni (oczyścić, usunąć stare warstwy, osuszyć, odpylić).

Reklama
  • Na ścianie znajdują się płytki - pozbywanie się ich to czynność pochłaniająca dużo czasu i zwiększająca koszty remontu. Zastanów się nad ich wykorzystaniem. Na rynku znajdziesz duży wybór farb do płytek ceramicznych, marmurowych, gresowych (np. farby akrylowe, inaczej farby renowacyjne).

Pomalowana powierzchnia z płytkami może nadać Twojemu wnętrzu niespotykany i oryginalny charakter. Przy zakupie zwróć uwagę, czy produkt, który wybierasz przeznaczony jest do malowania powierzchni pionowych czy poziomych.

  • Ściana jest pokryta tapetą - jeśli nie chcesz pomalować tapety, musisz ją zerwać. Możesz użyć preparatu, który rozpuszcza klej pod tapetą i stopniowo ją usuwać (na tapetę papierową zastosuj wodę z detergentem). Wiele tapet dostępnych na rynku można pomalować, bez konieczności jej zrywania.

Możesz odświeżać farbą zarówno tapetę papierową, jak i raufazę (ten rodzaj skonstruowany jest z kilku warstw papieru połączonego z wiórkami drewna), winylową i z włókna szklanego. Tapetę pomaluj farbą lateksową lub arylową w wybranym kolorze.

Malowanie tapety farbą
  • Na ścianie znajdują się panele - podobnie, jak w przypadku pytek, możesz wykorzystać atuty paneli w aranżacji Twojego wnętrza. Trójwymiarowe płyty MDF pomalujesz farbą akrylową, winylową lub lateksową.
    Wiele emulsji nie wymaga również wcześniejszego użycia podkładu. Panele gładkie, np. imitujące drewno należy zmatowić, zastosować farbę gruntującą i na koniec nałożyć farbę właściwą.
  • Na ścianie znajduje się styropian - stosowany z formie kasetonów, dekoracyjnych listew czy rozet. Do ich pokrycia idealnie sprawdzą się wodne farby akrylowe, lateksowe lub lakiery akrylowe.
  • Na ścianie zostały ślady kleju do styropianu - jeśli zdecydujesz się na usunięcie styropianu, pozostałości musisz pozbyć się ręcznie. Pomocny okaże się przecinak czy młotek. Lżejszy klej (np. do kasetonów) może być usunięty specjalnym zmywaczem, przeznaczonym do tego typu kleju.
  • Ściana pokryta jest bardzo jaskrawą farbą - zastosowanie na ścianie intensywnego koloru nie musi w przyszłości oznaczać rezygnacji z pomalowania ich ponownie jasną farbą. Możesz użyć zdzieraka do ręcznego pozbycia się niechcianej warstwy farby. Następnie powstałe ubytki zagipsuj.
    Jeśli chcesz uniknąć żmudnego pozbywania się powłoki, możesz użyć gładź kryjącą (lateksowa emulsja podkładowa).
  • Ściana jest pokryta farbą klejową - namocz ścianę wodą z szarym mydłem i zeskrob szpachelką.
Intensywny kolor farby na ścianie

Jakie informacje znajdziemy na etykiecie farby?

Aby wybrać odpowiedni rodzaj farby, warto zapoznać się z oznaczeniami, które znajdują się na jej etykiecie. Twoja wiedza połączona z doświadczonym specjalistą w sklepie budowlanym, przyniesie Ci na pewno oczekiwane niezwykłe rezultaty po zakończonym remoncie.

Farba w puszce

Odporność na szorowanie - jest to istotny parametr zwłaszcza w przypadku, jeśli zamierzasz odmalować ściany w pomieszczeniach szczególnie narażonych na plamy i zabrudzenia. Możesz spotkać się z oznaczeniami norm PN-EN 13300 i PN-C-81914:2002.

Norma PN-EN 13300 zawiera aż pięć klas, a zależą one od stopnia ubytku grubości warstwy farby po określonych cyklach szorowania. Dla porównania, oznaczenie I podpowie Ci, że jest to farba całkowicie odporna na zmywanie na mokro (niewielki ubytek warstwy - mniej niż 5 μm po 200 cyklach). Klasa V daje nam informację, że farby nie powinniśmy szorować na mokro (ubytek większy niż 70 μm po 40 cyklach).

Przejdźmy do normy PN-C-81914:2002, w której wyróżniono tylko trzy klasy. Klasa I to farby odporne na szorowanie na mokro (mniej niż 70 μm po 200 cyklach), klasa II to farby odporne na mycie na mokro (mniej niż 70 μm po 40 cyklach), natomiast klasa III to farby odporne na wycieranie na sucho (na tkaninie nie zostają ślady lub niewielkie ilości).

Reklama

Powierzchnia do pomalowania - producenci podają informację, jak dużą powierzchnię możemy pomalować przy użyciu 1 litra farby. Zazwyczaj uznaje się, że normą jest przedział od 10 m do 14 m (przy położeniu jednej warstwy). Producenci natomiast zalecają w większości przypadków nałożenie dwóch warstw.

Rodzaj farby - matowa, półmatowa, satynowa - taki parametr określa nam, jaki efekt uzyskamy na ścianie (w przypadku farb półmatowych i satynowych otrzymamy lekki połysk).

Przygotowanie podłoża i metoda aplikowania farby na ścianę - uzyskasz informację, w jaki sposób przygotować ścianę do nałożenia farby (podłoże suche, czyste, odtłuszczone, najczęściej zagruntowane), a nawet znajdziesz wskazówkę, jakiej masy szpachlowej czy preparatów czyszczących możesz użyć. Dowiesz się, jak najlepiej nakładać daną farbę (pędzel lub wałek oraz ich rodzaje).

Czas wyschnięcia farby - taka wskazówka przyda Ci się podczas planowania całego remontu. Musisz pamiętać, że informacja dotyczy warunków optymalnych, o których wspominaliśmy na początku artykułu (około 20 stopni, wilgotność na poziomie 60%).

Substancje i rodzaje zabrudzeń, których nie pochłania farba - producent informuje, jakich substancji nie „przyciągnie” ściana pomalowana farbą, np. kawa, herbata, wino czy kredki.

Czas uzyskania pełnych właściwości farby - instrukcja będzie zawierała okres, w jakim farba zdobędzie właściwe parametry od momentu zakończenia prac malarskich.

Warunki przechowywania i magazynowania - dotyczą między innymi zakresu temperatur, nasłonecznienia pomieszczenia.

Na opakowaniu znajdziesz także pozostałe środki ostrożności.

Reklama

Jak pomalować ściany krok po kroku

Malowanie ścian wcale nie musi być czasochłonne i trudne do wykonania. Wystarczy, że będziesz postępował zgodnie z kilkoma prostymi krokami, aby cieszyć się profesjonalnym efektem po zakończeniu prac.

Załóżmy, że ocenę stanu ściany, którą zamierzasz pomalować, masz już za sobą. Jeżeli było to konieczne, usunąłeś zalegające warstwy farby, dziury, plamy, zacieki, pęknięcia lub inne niedoskonałości, o czym mówiliśmy powyżej.

Krok 1. Przygotowanie narzędzi do pracy

Oczyść pędzel lub wałek z kurzu i innych zanieczyszczeń, naszykuj farbę, drabinę, kuwetę z wkładką, wiaderko. Jeśli zdecydowałeś się na malowanie metodą natryskową, musisz nadać farbie odpowiedni stopień lepkości, wskazany przez producenta. Załóż ubranie robocze, okulary ochronne i maseczkę.

Zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować farbę do malowania pędzlem lub wałkiem? To nic trudnego, choć wbrew pozorom jest to bardzo istotna czynność - przy złym postępowaniu nawet duże doświadczenie w posługiwaniu się dobrymi narzędziami nie da Ci oczekiwanego efektu.

Pierwszy etap to mieszanie farby do momentu, aż znikną wszystkie grudki. W przypadku farb w puszce wystarczy wstrząsnąć kilka razy. Jeśli zbyt mocno napowietrzysz farbę podczas mieszania, odstaw ją na kilka godzin.

Jeżeli zakupiłeś kilka opakowań tej samej farby, możesz przelać je do większego pojemnika i wymieszać - w ten sposób unikniesz nawet najdrobniejszych różnic w kolorze (różnice mogą wystąpić przy produktach z różnych partii). Farba wymaga rozcieńczenia? Zastosuj odpowiedni preparat (rozcieńczalnik).

Wylej wyłącznie taką ilość farby, którą zużyjesz w czasie około 2 godzin. Resztę opakowania dokładnie zamknij, żeby uniknąć wyschnięcia.

Substancję przygotowuj i stosuj zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas malowania zbyt duża ilość może spowodować powstawanie nierówności, zacieków, nierównego kolorytu, a sama powłoka będzie nietrwała.

Pędzle z kolorową farbą

Krok 2. Malowanie sufitu

Pracę zaczynaj zawsze od sufitu. Ewentualne zachlapanie ścian bocznych będziesz mógł zamaskować podczas ich późniejszego odnawiania. Zagruntuj powierzchnię, którą chcesz pomalować lub zastosuj farbę podkładową.

Wzmocnisz powierzchnię przed właściwym malowaniem, zwiększysz przyczepność farby, unikniesz powstania nieestetycznych plam i zacieków, a kolor rozłoży się równomiernie i praca będzie bardziej ekonomiczna. Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, szczególnie zaleca się gruntowanie ścian pylących, kruszących się, z dużą chłonnością.

Po wyschnięciu powierzchni, czas na malowanie farbą. Rozpocznij od narożników przy oknie - wykorzystaj niewielki okrągły wałek lub pędzel, dzięki czemu łatwo dotrzesz do trudno dostępnych miejsc.

Następnie użyj większego wałka (możesz skorzystać z kija teleskopowego) i pomaluj szerokie pasy, począwszy od strony okna. Każdy kolejny pas powinien nieco zachodzić na poprzedni.

Jeśli przeciągasz kolor sufitu na ściany, pamiętaj o wyznaczeniu pasów taśmą malarską. Nie dociskaj wałka zbyt mocno do ściany - może to spowodować powstanie bardziej intensywnych plam farby lub zacieków.

Przy pokrywaniu natryskowym malujemy warstwy jedna pod drugą, trzymając pistolet pod kątem około 45 stopni do powierzchni i w odległości około 20 cm.

Reklama

Krok 3. Malowanie ścian farbą dekoracyjną

Podobnie, jak podczas przygotowania sufitu, powierzchnię możesz zagruntować. Emulsję gruntującą nakładamy pionowymi ruchami, od góry do dołu.

Po wyschnięciu ścian czas przystąpić do właściwego malowania. Analogicznie, warto również rozpocząć od narożników - po raz kolejny pomocny będzie okrągły wałek. Zacznij od ściany z oknem, a następnie pokrywaj farbą kolejne ściany, oddalając się od okna.

Staraj się malować jedną powierzchnię ściany za jednym razem, przez co unikniesz widocznych różnic. Pamiętaj, że połowa szerokości wałka powinna pokrywać pas pomalowany już wcześniej. Drugą warstwę farby należy nakładać po dokładnym wyschnięciu pierwszej warstwy (nie mniej niż 4h).

Pierwszą warstwę farby nakładaj ruchami pionowymi, z góry na dół. Kolejną możesz układać ruchami poziomymi (prawa-lewa), tworząc kratkę. Jeśli używasz pędzla, zanurzaj go w farbie na około 1/3 długości włosia i odciśnij nadmiar farby - nie będziesz musiał się martwić o powstanie zbędnych zacieków.

Jeśli posługujesz się pistoletem natryskowym pamiętaj, że powierzchnie pionowe malujemy od góry do dołu, pod kątem 90 stopni do powierzchni (również odległość około 20 cm).

Pędzle z kolorowymi farbami

Malowanie efektów dekoracyjnych

Efekt dekoracyjny, który nada Twojemu wnętrzu szczypty ekstrawagancji, osiągniesz przykładowo poprzez zastosowanie wałków deseniowych, szpachli i grzebieni. Pozwolą uzyskać fakturę fali lub inny fantazyjny wzór.

Dzięki szerokiej ofercie na rynku możesz stworzyć niebanalny ornament, korzystając z szablonów malarskich. Do wyboru masz także farby strukturalne (baranek, piasek, dające efekt tapet papierowych, inne struktury drobnoziarniste, z błyszczącymi drobinkami, perłowymi refleksami - to tylko niektóre z propozycji). Ciekawą alternatywą są również farby opalizujące.

Niespotykane zdobienie uzyskasz także przy zastosowaniu gąbki, szczotki, tkaniny czy rękawicy malarskiej. Wzory możesz wyczarować nie tylko korzystając ze specjalistycznych narzędzi. Rodzaj i kierunek wykonywanych ruchów, siła nacisku na standardowe narzędzie podczas pracy lub zupełnie oryginalne użycie nawet jego części - to wszystko pomoże Ci stworzyć oryginalne motywy zdobnicze. Uruchom swoją wyobraźnię i po prostu działaj!

Dekoracja na ścianie malowana farbą

Jak wyczyścić narzędzia po zakończeniu malowania?

Po zakończonej pracy czas na uporządkowanie wszystkich narzędzi. Dzięki temu zabiegowi będziesz mógł używać ich wielokrotnie, co jest zdecydowanie oszczędnym rozwiązaniem.

Jeśli używałeś pędzla do malowania farbą emulsyjną lub lateksową, wystarczy Ci trochę letniej wody (niegorącej) z płynem do naczyń lub odrobiną mydła. Włosie możesz wytrzeć w miękki ręcznik i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli korzystałeś z farby rozpuszczalnikowej, rozpocznij od przetarcia włosia suchą ściereczką - część substancji pozostanie na niej. Umieść pędzel w pojemniku z rozpuszczalnikiem, a następnie wypłucz go pod bieżącą wodą.

Czyszczenie narzędzi malarskich

Podczas pracy z rozpuszczalnikiem zachowaj środki ostrożności - załóż rękawice ochronne. Po zakończonej pracy z użyciem pistoletu natryskowego, należy dokładnie wyczyścić zbiornik z resztek farby i umyć wodą lub rozcieńczalnikiem oraz wysuszyć. Aby wyczyścić dysze, napełnij zbiornik rozcieńczalnikiem i używaj przyrządu tak długo, aż ze środka zacznie wydobywać się wyłącznie sam preparat.

Jak wykorzystać pozostałości po farbie?

Po sprzątnięciu plam, zabrudzeń z okien, usunięciu pyłu i kurzu z pomieszczenia na pewno zastanawiasz się, co możesz zrobić z farbą, która, tak jak pewnie sądziłeś, do niczego już się nie przyda. Nic bardziej mylnego. Jeśli posiadasz oryginalne opakowanie z wieczkiem, możesz zostawić odrobinę farby na wypadek przyszłych rys, zadrapań lub zabrudzeń.

Jeśli puszka jest w złym stanie, farbę przelej do słoika i szczelnie zamknij. Przechowuj je w pomieszczeniu suchym, z ograniczonym dostępem do promieni słonecznych czy mrozu, aby farba nie straciła swoich właściwości.

Przechowywanie farby w domu

Być może trafił w Twoje ręce szablon malarski? Wykorzystaj resztki farby na pomalowanie za pomocą szablonu jakiegoś fantazyjnego wzoru, który doda wnętrzu charakteru. Wzór możesz namalować zarówno na ścianie, jak i meblu lub innym elemencie wystroju wnętrza.

Resztki farb o różnym kolorze możesz wymieszać ze sobą, tworząc całkiem oryginalną barwę. Pamiętaj, że możesz wymieszać je tylko wtedy, jeśli farby są tego samego rodzaju i produkcji jednego producenta.

Nieco bardziej innowacyjne spojrzenie to wykorzystanie farby na całkowicie innej powierzchni niż ściana. Rozejrzyj się wokół - być może znajdziesz przedmiot lub meble, którym możesz zagwarantować doskonałe odświeżenie.

Jesteś domowym majsterkowiczem i lubisz przedmioty DIY? Farbę na pewno możesz wykorzystać we własnym projekcie. Farba doskonale sprawdzi się na lustrach, wazonach, nieużywanych słoikach lub butelkach.

Reklama

Poza meblami, pomalować możesz również drewniane przedmioty - wszelkiego rodzaju ramy, uchwyty i elementy metalowe. Jeśli pozostała Ci farba akrylowa, wymieszaj ją z talkiem lub sodą oczyszczoną - powstanie farba kredowa, po której możesz pisać kredą. Będą fantastycznym rozwiązaniem w pokoju dziecka lub kuchni, gdzie domownicy mogą zostawiać sobie wiadomości lub spisywać listę zakupów.

Wazon malowany farbami

Przekonałeś się już, że samodzielnie wykonany remont mieszkania nie musi być czasochłonny, uciążliwy i niewygodny. Po zakończonej pracy bezcenne jest podziwianie jego efektów w wygodnym fotelu z aromatyczną kawą w dłoniach. Rozkoszuj się efektami swojej pracy.

Pamiętaj, że mieszkanie będzie służyć nie tylko Tobie, ale także pozostałym domownikom. W odnowionym, pięknym domu będą czuć się dobrze i swobodnie. Spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi w atrakcyjnym wnętrzu umili wszystkie najważniejsze chwile.

Masz własne doświadczenia w malowaniu mieszkania? Podziel się wiedzą z innymi czytelnikami w komentarzu!

Reklama
Reklama
Reklama
Sprawdź też:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl