Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Różnica między potem, a potliwością

Autor: 
Współpraca
15-03-2022
Reklama

Pocenie się to naturalna potrzeba fizjologiczna, z którą musi się zmierzyć każdy z naszych organizmów. To także niezbędny element życia, jak również niekiedy krępujący problem. Kłopot bowiem zaczyna się wówczas, gdy pocimy się zbyt mocno, a nasze ubrania prezentują się przez to wyjątkowo nieestetycznie. Nadmierne pocenie się uniemożliwia normalne funkcjonowanie, odbiera pewność siebie, a w konsekwencji może prowadzić do wielu wstydliwych sytuacji i kompleksów. Czym różni się normalne pocenie od potliwości i jak sobie poradzić z tym nieprzyjemnym schorzeniem?

Nie ma osoby, która nie poci się w ogóle. Nie ma bowiem takiej możliwości, by organizm mógł się uwolnić od wydzielania potu, ponieważ jest to naturalny i bardzo ważny element życia i funkcjonowania człowieka. Nie ma też żadnych wskazań do tego, by ograniczać normalne pocenie się. Wystarczy stosować odpowiednie środki higieny osobistej, by niezależnie od sytuacji, czuć się komfortowo i świeżo.

Problem rozpoczyna się dopiero wówczas, gdy normalne pocenie zamienia się w nadmierną potliwość. Jak ją zdiagnozować i w jaki sposób sobie z nią poradzić, by uniknąć konsekwencji wystąpienia nieprzyjemnych i krępujących sytuacji?

Nadmierne pocenie, kiedy zdiagnozować i dlaczego to tak ważne?

Gdy pocisz się nadmiernie, cierpi na tym Twoja pewność siebie i zdrowie psychiczne. Ten krępujący problem może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, będących w różnym wieku. Przy nadmiernym poceniu nieprzyjemne są nie tylko powstające plamy na ubraniu, ale przede wszystkim towarzyszący poceniu się zapach, który przez otoczenie może zostać odebrany bardzo negatywnie.

Z nadmiernym poceniem borykają się osoby na różnych stanowiskach, a czasem uniemożliwia ono wypracowanie pewności siebie. Ten spory problem uniemożliwia także wykonywanie intensywnych treningów, w czasie których ilość wydzielanego potu znacząco się zwiększa. 

Kiedy pocenie się staje się potliwością? Gdy nadmiernie się pocisz, mokre są często Twoje pachy, dłonie, czy stopy, ale problem pocenia może także dotyczyć twarzy lub głowy. Może się także zdarzyć tzw. pocenie nocne, które szybko zauważysz po zawilgoconej pościeli i prześcieradle. 

Trudno w jednym zdaniu opisać wszystkie przyczyny nadmiernego pocenia. Czasem wynikają one z naturalnych predyspozycji, ale często także są wynikiem zażywanych leków, występowania otyłości, czy też są efektem grypy, bądź problemów hormonalnych. Jeśli tylko zauważymy, że nasze pocenie nabiera niecodziennych rozmiarów, koniecznie warto udać się do specjalisty, który wskaże prawidłowy kierunek leczenia.

Jak wyleczyć nadmierne pocenie się?

Reklama

Niekiedy niezbędne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii, a czasem wystarczy stosowanie antyperspirantów oraz doustnych środków farmakologicznych, w tym m.in. leków cholinergicznych. To jednak ostateczność.

Na początek warto zadbać o swoją dietę oraz zdrowy styl życia, które mogą wpłynąć na ograniczenie nadmiernego wydzielania potu. Co więcej, można też zadbać o odpowiedni strój, gdy ćwiczysz lub ruszasz się w plenerze.

Ważny jest zakup ubrań wykonanych z dobrej jakości materiałów, oddychających i przewiewnych. Tutaj na pewno sprawdzą się solidne legginsy push up oraz luźny top i biustonosz sportowy.

Jak zapobiegać problemowi nadmiernego pocenia się?

Zadbaj o kondycję fizyczną i zdrowie psychiczne. Wieczorem spróbuj się zrelaksować czytając dobrą książkę lub sięgając po kąpiel z dodatkiem szałwii lub kory dębu. 

W ciągu dnia ćwicz i ruszaj się przez przynajmniej 30 minut, w dopasowanym stroju sportowym. Kup wygodne legginsy push up, które dodadzą Ci pewności siebie i pozwolą uniknąć wpadki w postaci powstającej, mokrej plamy.

W miarę możliwości zrezygnuj z doprawiania potraw ostrymi przyprawami, a także zmniejsz spożycie alkoholu, kofeiny i owoców cytrusowych, które także działają stymulująco na gruczoły potowe.

Zadbaj o nawodnienie organizmu. Wypijaj minimum 2,5 litra wody dziennie!

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Reklama
Reklama
Tagi: 
Reklama
Sprawdź też:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2023 TrafionyZakup.pl