Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Ranking routerów do światłowodu - różne standardy i prędkości

Autor: 
Współpraca
11-08-2022
Reklama

Pojawienie się światłowodu zrewolucjonizowało możliwość korzystania z Internetu. Obecnie jest to jedno z najlepszych i najbardziej stabilnych rozwiązań. Czym jest światłowód oraz jaki router najlepiej się tu sprawdzi?

Czym jest światłowód i jakie są jego zalety?

Światłowód to specjalny przewód, który jest wykonany z przezroczystego włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych. Ta szczególna konstrukcja sprawia, że dane są przesyłane bez zakłóceń, dzięki wykorzystaniu fali świetlnej. Dużą zaletą, poza stabilnością łącza, jest prędkość przesyłu danych.

Idea wykorzystania światłowodu zakłada, że Internet jest dostarczany bezpośrednio do domu odbiorcy, wprost z centrali nadawcy, zgodnie z protokołem FTTH lub do budynku, gdy stosowany jest protokół FTBB.

Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, przede wszystkim gwarantuje szybkie i stabilne działanie. Dodatkowo wspomnieć należy o małych stratach podczas przesyłania danych, co sprawia, że może on być dostarczany do odbiorców nawet na duże odległości. Wskazuje się też, że jest to rozwiązanie o wiele bezpieczniejsze niż inne dostępne obecnie rozwiązania.

Instalacja światłowodu - wymagania sprzętowe

Decydując się na zmianę Internetu na światłowód najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana sprzętu. Do budynku i mieszkania doprowadzone zostaną kable światłowodowe, ale niezbędny jest też osprzęt, jak router, który pozwoli cieszyć się doskonałym Internetem bez kabli w całym domu. Jednak tutaj trzeba zachować ostrożność i wybrać sprzęt, który będzie kompatybilny ze światłowodem i pozwoli maksymalnie wykorzystać jego możliwości. Jakie urządzenia sprawdzą się obecnie najlepiej?

Na jakie cechy zwrócić uwagę szukając routera do światłowodu?

Podstawowym parametrem jest prędkość. Musi być ona odpowiednio wysoka - dla portów WAN i LAN przepustowość powinna być nie mniejszą niż 1000 Mb/s. W ten sposób można uniknąć ograniczeń.

Kolejną kwestią jest wybór modelu z odpowiednimi standardami i prędkością łączności bezprzewodowej. Obecnie absolutnym minimum jest Wi-Fi 5, o przepustowości 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz 867 Mb/s w paśmie 5 GHz, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór routera WiFi 6. Aby cieszyć się bezprzewodowym Internetem bez zakłóceń najlepiej jest wybrać model routera wyposażony w co najmniej 4 anteny. Fajnie, jeśli zapewnia on możliwość optymalizacji połączenia. To absolutne minimum, ale jeśli chcemy zainwestować w router trochę więcej, to warto rozważyć możliwość wyposażenia w kontrolę rodzicielską czy VPN, o czym więcej poczytać można w tym poradniku o routerach WiFi.

Jakie modele warto wziąć pod uwagę?

Reklama

Na rynku dostępnych jest wiele modeli routerów, które świetnie sprawdzą się razem ze światłowodem. Jedną z wartych uwagi propozycji jest TP-Link Archer C6. Wyposażony w aż 4 porty LAN oraz jeden aż gigabitowy port WAN. Dobre parametry pozwalają uzyskać dużą przepustowość łącza, zarówno w łączności przewodowej, jak i WiFi. Model wyposażony w podstawowe funkcje, idealny dla tych, którzy nie korzystają w zasadzie dodatkowych możliwości bardziej zaawansowanego sprzętu.

Alternatywną propozycją jest np. D- Link DIR -825, o nieco większych możliwościach niż poprzedni omówiony model. Rozkład portów - podobny, jeden WAN oraz 4 porty LAN, wszystkie k przepustowości 1 gigabita. Fajnym rozwiązaniem jest wielofunkcyjny port USB, do którego podłączyć można modem LTE, ale można za jego pośrednictwem korzystać też z drukarki sieciowej czy zewnętrznego dysku twardego, co dla niektórych osób jest bardzo pożądanym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz dokładniej poznać możliwości wybranych modeli routerów do światłowodu, to więcej informacji znajdziesz tutaj.

Urządzeniem, które doskonale sprawdzi się dla nieco bardziej wymagających jest propozycją przygotowana przez firmę ASUS - model RT AC59U V2. Od poprzedników różni się wyższą przepustowością, która sięga aż 600 Mb/s. To rozwiązanie, które gwarantuje naprawdę stabilne połączenie oraz duży zasięg. Poza 4 antenami model ten został wyposażony we wzmacniacz, dzięki któremu świetnym Internetem cieszyć się można w całym mieszkaniu, nawet jeśli metraż jest duży. Wbudowany port USB jest rozwiązaniem wielofunkcyjnym, co jest bardzo praktyczne. Model idealny dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo oraz możliwość ustawienia blokady rodzicielskiej. Korzystanie z dodatkowych funkcji wymaga jednak wiedzy i umiejętności, związanych z konfiguracją.

Budujesz swój własny setup PC? Koniecznie użyj konfiguratora PC: https://www.komputronik.pl/advanced-configurator/

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Reklama
Reklama
Tagi: 
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl