Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Perfumy a osobowość - o czym pamiętać?

Autor: 
Współpraca
15-05-2020
Reklama

Zastanawiałeś się kiedyś, czy należy dobierać perfumy do osobowości? Jak wyjaśniają psychologowie: tak, ponieważ ludzie kojarzą pewne zapachy z określonym typem zachowań. Jak się okazuje, nie jest to jednak proste zadanie. Co zatem warto wiedzieć o doborze nut zapachowych? Zapraszam na krótki poradnik.

Perfumy a ludzka pamięć

Pewnie wielokrotnie zdarzyło Ci się otrzymać pytanie, czy jesteś gdzieś w okolicy, ponieważ czuć Twój zapach. Mimo że oficjalnie zapewne nie jesteś producentem kosmetyków, to jednak wiele osób może kojarzyć się z danym zapachem. Dlaczego tak się dzieje? Zajrzyjmy do wyników badań amerykańskich i niemieckich naukowców, którzy od lat badają perfumy z całego świata.

Węch jest jednym z najważniejszych i najsilniej działających ludzkich zmysłów. Pomagał nam przez wiele wieków unikać problemów, nawiązywać kontaktów i odkrywać nowych smaków. Ludzki mózg zbudowany jest w ten sposób, że bardzo mocno polega na tym zmyśle, dlatego automatycznie identyfikujemy określone zapachy. Co więcej, nie tylko je rozpoznajemy, ale również przypisujemy do konkretnej sytuacji czy nawet osoby.

Z taką sytuacja masz do czynienia na co dzień. Na pewno masz w swojej pracy osobę, która od kilku lat używa tej samej nuty zapachowej. Wystarczy, że przejdzie ona gdzieś w Twojej okolicy, by w Twojej głowie pojawił się jej obraz otoczony wspomnieniami.

Perfumy a ludzka osobowość

Co ciekawe, perfumy wpływają nie tylko na mijające nas osoby, ale również na nas samych. Już kilkadziesiąt lat temu naukowcy odkryli, że istnieje powiązanie między ludzką osobowością, a doborem perfum. Objawia się to na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to sytuacja, w której podświadomie wybieramy zapachy, które utożsamiamy z przyjemnymi dla nas sytuacjami. Mogą to być nuty kwiatowe, które kojarzą się z dzieciństwem na wsi lub cytrusowe utożsamiane z wakacyjnym wyjazdem do krajów śródziemnomorskich.

Po drugie perfumy często są przedłużeniem naszej osobowości. Jeśli ktoś jest osobą małomówną i raczej wycofaną mało prawdopodobne, by zdecydował się na wybór zapachu bardziej intensywnego. Działa to również w drugą stronę - osoby o wyrazistej osobowości, które chcą wyróżniać się w tłumie zapewne wybiorą mocny i intensywny zapach.

Podsumowanie

Reklama

Jak widzisz, perfumy mocno powiązane są z ludzka osobowością. Teraz zastanów się, jakie cechy charakteru wyróżniają Ciebie i na tej podstawie dobierz swój zapach. Jeśli dokonasz złego wyboru to szybko się o tym przekonasz - poczujesz się nieswojo we własnej skórze.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Reklama
Reklama
Tagi: 
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl