Jeszcze kilka lat temu parownice do ubrań kojarzyły się wyłącznie z asortymentem sklepów odzieżowych czy butików. Teraz coraz częściej urządzenie to stanowi wyposażenie gospodarstw domowych. Ma na to wpływ nie tylko zmiana ceny tego typu urządzeń, ale też wprowadzenie na rynek parownic o znacznie mniejszych rozmiarach. Jakie zalety ma parownica do ubrań i czy warto mieć ją w swoim domu?
Jeśli prasowanie nie jest twoim ulubionym domowym obowiązkiem, steamer do ubrań powinien cię zainteresować. Dzięki niemu błyskawicznie wyprasujesz każdy rodzaj odzieży – nawet te z plisami, marszczeniami czy skomplikowanym krojem. Co więcej, nie musisz jej nawet zdejmować z wieszaka. Co to jest parownica do ubrań? W zasadzie urządzenie to niewiele różni się od żelazka parowego. Główną rozbieżnością jest brak konieczności przyciskania ubrania do płaskiej powierzchni. Same parownice występują w kilku rodzajach, które różnią się wyglądem i rozmiarem.
"Prasowanie wiąże się z wyciąganiem deski i długim nagrzewaniem żelazka, a przy tym samo w sobie nie zawsze jest skuteczne w walce z zagnieceniami. Tradycyjny sprzęt niekiedy nie radzi sobie w trudno dostępnych fragmentach ubrań, budząc w ten sposób frustrację w użytkowniku żelazka, który potrzebuje szybko założyć elegancką koszulę, bluzkę czy sukienkę. Poza tym nie można go użyć przy niektórych rodzajach tkanin, bez obaw o ich uszkodzenie." - czytamy w poradniku i rankingu parownic portalu homelook.pl: Parownica do ubrań – ranking. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Modele parownic różnią się między sobą nie tylko rozmiarem i kolorem, ale też przeznaczeniem. Niektóre nadają się do szybkiego odświeżenia kilku koszulek, a innymi z powodzeniem wyprasujesz wszystkie ubrania po praniu. Sprawdź, który rodzaj będzie odpowiedni dla ciebie:
To najprostsza forma parownicy, przypominająca nieco suszarkę do włosów. Jest to idealne urządzenie do szybkiego pozbywania się zagnieceń czy odświeżania ubrań tuż przed ważnym wyjściem. Takiej parownicy można używać zarówno w pionie (na wieszaku), jak i w poziome, nie tylko na desce do prasowania, ale także na przykład na łóżku czy kanapie. Tego typu sprzęt świetnie sprawdzi się w przypadku damskich ubrań o skomplikowany kroju, którym tradycyjne prasowanie jest niewskazane – steamer jest delikatny, a jednocześnie zadba o zachowanie prawidłowego wyglądu ubrania.
Parownice stojące to właśnie urządzenia, które możemy kojarzyć ze sklepów odzieżowych. Charakteryzują się dość wysokim stelażem, co często ułatwia umieszczenie wieszaka z ubraniem, ale też dużym zbiornikiem na wodę. Dzięki niemu prasowanie jest niezwykle wydajne – nie trzeba robić przerw na ponowne uzupełnienie zbiornika i czekać na nagrzanie wody. Wadą tego rozwiązania jest rura łącząca głowicę ze zbiornikiem na wodę, która może być nieporęczna podczas pracy.
Parownica do ubrań bezprzewodowa wygrywa z większymi modelami poręcznością i lekkością. Nie zabiera też dużej powierzchni podczas przechowywania. Minusem jest jednak fakt, że parownicę taką trzeba dość często ładować, a podczas ładowania nie powinno się z niej korzystać. W związku z tym może okazać się, że nie uda się przy jej pomocy wyprasować całego prania.
Parownica do ubrań turystyczna najczęściej określana jest mianem szczotki parowej. Ten rodzaj charakteryzuje się najmniejszym rozmiarem, ale też najmniejszą mocą działania i wydajnością. Steamery turystyczne posiadają też bardzo małe zbiorniki na wodę. Niekiedy pojemność taka wystarcza zaledwie na wyprasowanie jednej sukienki.
Parownica do prasowania jest niezwykle prosta w obsłudze. Po pierwsze trzeba uzupełnić zbiornik na wodę. Po włączeniu urządzeni należy poczekać, aż osiągnie ono odpowiednią temperaturę. Należy ustawić głowicę przy powierzchni tkaniny i nacisnąć przycisk, aby uwolnić strumień pary. Ale właściwie, skoro ubranie nie przylega do płaskiej powierzchni, to jak działa parownica do ubrań? Otóż przenikający przez splot tkaniny strumień gorącej pary rozluźnia włókna, które wygładzają się i powracają do pierwotnie nadanego im kształtu.
Mimo, że najczęściej urządzenia tego typu są sprzedawane jak parownice do ubrań, mają one o wiele więcej zastosowań niż mogłoby się wydawać. Dlatego jeśli wciąż zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie tradycyjne żelazko, musisz koniecznie poznać niestandardowe zastosowania parownicy. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić przy pomocy tego urządzenia i jak używać parownicy do ubrań w innym celu:
Może się wydawać, że w tym przypadku zastosowanie żelazka i parownicy jest bardzo podobne. Okazuje się jednak, że przy pomocy parownicy nie tylko dużo łatwiej rozprasujemy plisy czy marszczenia, ale też odświeżymy szale czy wełniane płaszcze. Takie działanie będzie szczególnie pomocne przy wyciąganiu ubrań z szafy po sezonie letnim – nie tylko odzyskają one pożądany kształt, ale też dzięki parownicy pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu.
Prasowanie firan nie musi już kojarzyć się z wielogodzinną walką z dużą ilością delikatnego materiału. Dzięki parownicy możesz najpierw powiesić firany na karniszu, a dopiero później w łatwy sposób zadbać o wygładzenie zagnieceń. Jednak parownica do ubrań i firan to nie wszystko. W ten sam sposób możesz też wyprasować zasłony, obrus czy odświeżyć puszyste koce.
Warto pamiętać, że parownica to nie tylko prasowanie. Para o wysokiej temperaturze skutecznie zabija bakterie, co przyda się w domach, w których mieszkają alergicy czy małe dzieci. Z pomocą parownicy możesz odświeżyć dziecięce ubranka i pościel, ale też pluszowe zabawki. Jeszcze innym wykorzystaniem parownicy jest czyszczenie posłania czy zabawek zwierząt, które czasem nie nadają się do prania w pralce.
Parownica do ubrań mała czy duża charakteryzuje się pewnymi parametrami. To w zależności od nich parownice mają większą lub mniejszą moc i są bardziej lub mniej wydajne. Warto zwrócić uwagę na te parametry przed wyborem konkretnego urządzenia – okazuje się, że to wcale nie rozmiar czy
kształt w głównej mierze przekładają się na efektywność działania parownicy. Czym powinna charakteryzować się dobra parownica?
Parownica do ubrań, tak jak każde inne urządzenie, ma swoją żywotność i pewnie z czasem trzeba będzie ją naprawić lub wymienić na nową. Jak używać parownicy, by służyła nam ona jak najdłużej? Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe przechowywanie urządzenia. Na opakowaniu, w zależności od posiadanego modelu, producent może umieścić różne wytyczne dotyczące przechowywania produktu po użyciu. Warto zwrócić uwagę na te informacje. Po drugie warto zadbać o dokładne wysuszenie parownicy po użyciu – schowanie parownicy z resztami wody może nie tylko prowadzić do osadzenia się kamienia i zablokowania przepływu pary, ale pozostawiona woda może też spowodować powstanie nieprzyjemnego zapachu, który może razem z parą przy ponownej pracy wydostawać się na zewnątrz. Jeśli woda w Twoim domu jest twarda, warto do parownicy wlewać wodę przefiltrowaną – dzięki temu unikniesz bądź znacząco opóźnisz występowanie kamienia wewnątrz parownicy.
Parownica jest nie tylko urządzeniem, które może zastąpić żelazko. Dzięki niemu możesz odświeżyć w zasadzie wszystkie tkaniny w domu – również koce czy kołdry, które nie nadają się do prasowania tradycyjnym żelazkiem. Parownicą możesz też wyczyścić tapicerkę w domu czy samochodzie. Jeśli często wyjeżdżasz w podróże służbowe lub wybierasz się na wesele w oddalonej miejscowości, warto zainwestować w parownicę turystyczną. Z jej pomocą szybko i bezproblemowo wygładzisz ubrania wygniecione po podroży i przygotujesz koszulę na oficjalne spotkanie. Zakup parownicy może zastąpić konieczność szukania żelazka, ale równie dobrze może być urządzeniem uzupełniającym. Warto rozważyć zakup tego sprzętu – nie jest on drogi, a ma niezwykle szerokie zastosowanie.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.