Kiedy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, zastanawiamy się, jak przystroić dom, by pięknie wyglądał w tym wyjątkowym czasie. Może się to czasem zdawać wyzwaniem. W sklepach trafiamy na szeroki wybór zróżnicowanych ozdób na choinkę i wigilijny stół, a także świąteczne tekstylia, przez co czasem ciężko jest podjąć odpowiednią decyzję. Co jednak ciekawe, w Polsce wytwarza się piękne dekoracje świąteczne, które docenili konsumenci na całym świecie. Czy wiesz, dlaczego tak jest? Dlaczego tak wiele państw zachodnich kojarzy świąteczny nastrój i magię Świąt z naszymi dekoracjami? Sprawdź, dlaczego polskie ozdoby choinkowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem!
W 2019 roku Polska znalazła się na trzecim miejscu na świecie pod względem wartości eksportu dekoracji świątecznych. To efekt doświadczenia polskich fabryk, które od dziesiątek lat wytwarzają niepowtarzalne ozdoby na czas Bożego Narodzenia. Co ważne, w dużej mierze są to szklane bombki i figurki, które powstają dzięki zespołowej pracy mistrzów tradycyjnego rzemiosła.
Polskie ozdoby świąteczne trafiają na wszystkie kontynenty poza Antarktydą, także do bardzo egzotycznych z naszej perspektywy państw. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych zyskały miano produktów luksusowych, ponieważ są niepowtarzalne i najwyższej jakości.
Jedną z fabryk, które przyczyniły się do tego sukcesu, jest Szkło-Dekor. Firma działa od przeszło siedemdziesięciu lat i już w czasach PRL-u eksportowała zróżnicowane ozdoby świąteczne do państw zachodnich i USA.
Jak powstaje magia Świąt w polskich fabrykach? To niezwykle trudne zadanie, wymagające udziału wielu osób. Pierwszym krokiem jest uformowanie kształtu bombek, poprzez rozdmuchiwanie szklanych rurek. Następnie bombki srebrzy się azotanem srebra, nadaje im barwne tło, a wreszcie dekoruje przy użyciu farb, lakierów i brokatów. W podobny sposób jak okrągłe bombki powstają też szklane figurki. To czasochłonny proces, do którego niezbędne są najwyższe kwalifikacje. Polskie ozdoby na Boże Narodzenie powstają z wykorzystaniem tradycyjnych metod, które na przestrzeni dziejów zostały znacznie udoskonalone, jednak w dalszym ciągu przypominają te XIX-wieczne. Pokazują, jak istotna jest cierpliwość, wytrwałość i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.
W ostatnich latach coraz częściej sięgamy po produkty rzemieślnicze. Doceniamy ceramikę, lokalną żywność czy meble z niewielkich pracowni. Boże Narodzenie daje okazję do przetestowania wyjątkowych polskich ozdób, które skutecznie wprowadzają świąteczny klimat do naszych domów.
Istotne jest także to, że polskie ozdoby, którymi umilisz wigilijny wieczór i ten wspaniały okres, są bardzo zróżnicowane. Możesz sięgnąć zarówno po modele bardzo nowoczesne i minimalistyczne, jak i te tradycyjne – na przykład z wizerunkiem świętego Mikołaja, z pejzażami zimowymi czy w inne wzory, z którymi zazwyczaj kojarzymy świąteczną atmosferę. Tymczasem produkcja masowa jest zdecydowanie uboższa. Producenci plastikowych dekoracji stawiają wyłącznie na te modele, które prawdopodobnie w danym roku przyniosą maksymalny dochód. Trudno więc szukać plastikowych dekoracji, które przypomną nam niepowtarzalny klimat Bożego Narodzenia naszego dzieciństwa.
Co ważne, ze szklanymi dekoracjami doskonale komponuje się tradycyjne oświetlenie świąteczne. Delikatne światło, jakie dają lampki choinkowe, pięknie współgra ze szkłem i w urzekający sposób je przenika. Z takimi obrazami kojarzymy klimat Świąt!
Polska ozdoba świąteczna świetnie sprawdzi się także wtedy, gdy zależy Ci na trwałości. Wielu z nas ma w domach jeszcze dekoracje, które trzyma od czasów swojego dzieciństwa. Choć szklane dekoracje są delikatne i wymagają szczególnej opieki, to są ponadczasowe i bardziej o nie dbamy. Wystarczy ich odpowiednie przechowywanie z dala od światła i wysokich temperatur, za to w odpowiednich przegródkach i otoczeniu miękkiej bibuły czy chusteczek, by przetrwały wiele lat.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.