Przydomowa oczyszczalnia ścieków — dofinansowanie oraz warunki techniczne, które musi spełniać działka.
Przydomowa oczyszczalnia to instalacja, która w przeciwieństwie do szamba, nie tylko zbiera ścieki, ale rozkłada je na czynniki pierwsze, filtruje i bezpiecznie uwalnia do gruntu, rowu melioracyjnego lub nawet rzeki. Substancje te są wówczas obojętne dla środowiska.
Jak to się odbywa? W zbiornikach zakopanych w ziemi, z inicjatywy bakterii tlenowych i beztlenowych, zachodzą procesy biologiczne, mające na celu neutralizację nieczystości. Najpierw w procesie sedymentacji i flotacji lżejsze cząstki wypływają na powierzchnię, cięższe zaś opadają na dno, tworząc osad. Pod wpływem działania bakterii beztlenowych osad podlega fermentacji. Zanieczyszczenia rozkładają się na substancje rozpuszczalne w wodzie i substancje mineralne.
Największą zaletą oczyszczalni ekologicznej jest fakt, że na co dzień nie wymaga żadnej szczególnej obsługi, a opróżniać jej nie trzeba częściej, jak raz na 9 miesięcy.
Według aktualnych przepisów prawa budowlanego przydomowa oczyszczalnia o wydajności do 7,5 m3 na dobę, może zostać zamontowana na podstawie samego zgłoszenia. Do starostwa powiatowego należy zgłosić chęć instalacji oczyszczalni na swojej działce, wraz z dokumentem potwierdzającym prawo własności, szkicem oraz mapką ze wskazaniem lokalizacji oczyszczalni. Jeżeli w ciągu 21 dni urząd nie wniesie sprzeciwu, możesz przystąpić do robót. Na ich realizację masz 2 lata.
A co w przypadku, gdy planowana jest duża i bardziej wydajna przydomowa oczyszczalnia ścieków? Pozwolenie w takiej sytuacji będzie konieczne.
Na co musisz zwrócić uwagę, gdy chcesz, by na Twojej działce stanęła przydomowa oczyszczalnia ścieków? Warunki techniczne tej działki są niezwykle istotne. W pierwszej kolejności musisz sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Pamiętaj, że jeżeli działka może zostać podłączona do pobliskiej sieci kanalizacyjnej, nie otrzymasz zgody na montaż oczyszczalni.
Ponadto instalacja musi być oddalona od:
Jeżeli na działce znajduje się studnia wodociągowa, korpus oczyszczalni może być montowany minimum 15 m dalej. Miejsce odprowadzenia oczyszczonych ścieków musi zaś być oddalone od studni co najmniej 30 m.
O dopłaty do ekologicznych oczyszczalni ścieków mogą się starać właściciele gruntów, przedsiębiorcy oraz wspólnoty mieszkaniowe. Wysokość dotacji może wynieść aż do 50% kosztów poniesionych w związku z zakupem oraz montażem całej instalacji.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nakłada na beneficjentów różne wymagania w zależności od regionu. Zawsze jednak są to poniższe:
Jeśli chcesz zamontować u siebie oczyszczalnię, zamów ją wraz z montażem u sprawdzonego dystrybutora. Marka z doskonałą renomą zapewni Ci gwarancję bezproblemowego użytkowania systemu przez długie lata. Firma XYMEN to doświadczeni ludzie, którzy nie tylko sprzedają produkty, ale posiadają dużą wiedzę merytoryczną. Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości, nie wiesz, czy lepsza w Twoim przypadku będzie oczyszczalnia ekologiczna drenażowa, czy oczyszczalnia ekologiczna tunelowa, skontaktuj się z punktem sprzedaży.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.