Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Nauka w domu - weź własną edukację w swoje ręce!

Autor: 
Współpraca
27-07-2020
Reklama

Jak najskuteczniej przyswajać wiedzę poza szkołą? Obecnie znanych jest wiele technik, które pozwalają szybciej i na dłużej zapamiętywać informacje - metody takie nazywa się mnemotechnikami. Jeśli chodzi o naukę języków obcych, popularnością cieszą się rozmówki, fiszki i książki z płytą CD. Dostępnych jest wiele pomocy naukowych umożliwiających planowanie własnego procesu edukacyjnego. Wciąż jednak samodzielna nauka nie jest szczególnie popularna. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Samodzielna nauka - nie taka trudna!

Ucząc się samodzielnie, nie trzeba dostosowywać się do niczyjego planu zajęć - uczysz się tyle, ile uważasz za słuszne, i kiedy tylko zechcesz. Możesz zajmować się tym nawet podczas jazdy tramwajem lub długiej podróży pociągiem. Zajmujesz się tym, co Cię interesuje - obecnie na rynku dostępne są pomoce naukowe dostosowane do samodzielnego przyswajania wiedzy z wielu różnych dziedzin. Nawet jeśli chcesz nauczyć się orientalnego języka, a w okolicy nie ma żadnego kursu, w Internecie z pewnością znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by rozpocząć naukę.

Jak uczyć się samodzielnie i skutecznie?

  1. Pamiętaj o systematyczności - zastanów się, jakie dni możesz przeznaczyć na naukę i ile godzin tygodniowo jesteś w stanie jej poświęcić, nie zaniedbując przy tym innych swoich obowiązków. Brak odpowiedniego zaplanowania czasu na naukę może skutkować szybkim spadkiem tempa pracy, zniechęceniem, a ostatecznie - zaprzestaniem nauki. Nie szukaj więc wymówek, by opuszczać godziny nauki - bez systematyczności niewiele uda Ci się osiągnąć.
  2. Zadbaj o to, by nic Cię nie rozpraszało - wyłącz telewizor, wycisz telefon, poproś współlokatorów, żeby postarali się nie hałasować. Im bardziej skupisz się na nauce, tym więcej informacji zapamiętasz.
  3. Ucz się w godzinach, w których najlepiej Ci się myśli - niektórym nauka łatwiej przychodzi rano, innym wieczorem.
  4. Zaopatrz się w odpowiednie pomoce naukowe. Do języków obcych najlepsze będą rozmówki z dołączoną płytą CD. Do przedmiotów teoretycznych wystarczą podręczniki. W przypadku przedmiotów, które wykorzystują wzory matematyczne i wymagają wykonywania zadań obliczeniowych, warto zaopatrzyć się także w zeszyt ćwiczeń - samodzielne rozwiązywanie zadań pomaga zapamiętywać wzory, sposób właściwego rozwiązywania określonych zadań.
  5. Nie rezygnuj zbyt wcześnie! Nawet jeśli przedmiot, którego się uczysz, wyda Ci się trudny i zaczniesz odnosić wrażenie, że to jednak nie dla Ciebie, nie poddawaj się zbyt prędko. Motywacja i zaangażowanie są kluczem do sukcesu.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Reklama
Reklama
Tagi: 
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl