Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Metoda sitodruku, czyli wszystko o najstarszej metodzie poligraficznej

Autor: 
Współpraca
13-02-2023
Reklama

Sitodruk to jedna z najciekawszych metod na zdobienie odzieży, a także najstarsza technika druku. Co warto wiedzieć o jego pochodzeniu, a także o samym procesie sitodruku i jego zaletach?

Czym jest sitodruk?

Metoda sitodruku, nazywana także drukiem sitowym lub serigrafią, to technika zadrukowywania wykorzystująca szablon ułożony na drobnej siatce. Siatka była tradycyjnie wykonywana z jedwabiu lub bawełny, jednak obecnie najczęściej stosuje się metal oraz włókna syntetyczne. Odbitka graficzna, czyli efekt procesu drukowania, który chcemy uzyskać, jest wykonywana dzięki przetłaczaniu farby przez matrycę.

Technika ta została wynaleziona przede wszystkim w celu umożliwienia zadrukowywania płaszczyzn o sporej powierzchni. Siatka do druku charakteryzuje się bardzo niewielkimi oczkami, co pozwala na zachowanie wysokiej precyzji. Do sitodruku wykorzystuje się farby wodne i plastizolowe. Pierwsze z nich nie mają zapachu i nadają się do drukowania przy użyciu nawet bardzo gęstych siatek, a dodatkowo umożliwiają tworzenie odbitek o żywych i nasyconych barwach. Farby plastizolowe wyróżniają się z kolei bardzo dobrym kryciem, jednak ich zapach nie należy do najprzyjemniejszych.

Metoda sitodruku – krótka historia

Metoda sitodruku nawiązuje do druku szablonowego, który był używany na Dalekim Wschodzie już przed kilkoma tysiącami lat. Pierwsze formy tej techniki zostały opracowane w Japonii i były wykorzystywane do przyozdabiania kimon różnymi motywami. Następnie druk sitowy znalazł zastosowanie także w dekoracji tkanin, tapet, mebli czy innych sprzętów, jednak przez długi czas był używany głównie w Azji Wschodniej. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku metoda sitodruku zaczęła być powszechnie stosowana w Europie – zarówno w sztuce, jak i w poligrafii. Aktualnie, nawet pomimo pojawienia się wielu nowoczesnych technik drukarskich, nadal cieszy się sporą popularnością. Z użyciem sitodruku możliwe jest drukowanie jednobarwne czy wielobarwne na wielu rodzajach materiałów – nie tylko na papierze, lecz także na tekturze, metalu czy tekstyliach, takich jak bawełna i poliester.

Zalety i wady sitodruku

Sitodruk to technika poligraficzna odznaczająca się licznymi zaletami – najczęściej docenia się ją ze względu na wysoką jakość oraz trwałość wykonywanych nadruków. Z tego względu jest ona bardzo popularna zwłaszcza w przypadku odzieży. Koszulki, bluzy, kamizelki, czapki czy torby z nadrukiem wykonanym w technice sitodruku są odporne na negatywny wpływ wody oraz promieni UV, dzięki czemu mogą utrzymać świetny wygląd przez długi czas.

Metoda sitodruku ma jednak także pewne minusy: jednym z nich jest fakt, że cały proces jest dość czasochłonny. Wynika to przede wszystkim z wymagań dotyczących precyzji, które przekładają się jednocześnie na wysoką jakość produktów. Warto także wspomnieć, że przy doborze nieodpowiedniej farby materiał może prześwitywać – ma to miejsce zwłaszcza przy ciemnych tkaninach. Decydując się na wykorzystanie techniki sitodruku, warto powierzyć to zadanie ekspertom, aby mieć pewność, że całość będzie wykonana w precyzyjny, profesjonalny sposób.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Reklama
Reklama
Tagi: 
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl