Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jakie słuchawki wybrać: bezprzewodowe czy przewodowe? Najważniejsze porady i wskazówki

Autor: 
Współpraca
24-06-2022
Reklama

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem słuchawek musi stanąć przed bardzo istotnym wyborem: słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe? Atutem tych pierwszych jest fakt, iż nie mają one kabla i można z nich korzystać w dowolnie wybranym miejscu. Z kolei słuchawki z przewodem często oferują lepszą jakość dźwięku i dodatkowo nie występują tutaj kłopoty z połączeniem czy rozładowaniem się sprzętu. Oto porady i wskazówki, które warto wziąć pod uwagę podczas kupowania słuchawek.

Słuchawki przewodowe a bezprzewodowe - najważniejsze różnice 

Każdemu graczowi zależy na tym, by mieć odpowiednio skompletowany sprzęt - mocny komputer, myszka gamingowa, słuchawki to absolutne must have w pokoju fana gier. Wydawać by się mogło, że zakup słuchawek to bardzo prosta sprawa, jednak wbrew pozorom wcale tak nie jest. Jedna z najważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć, dotyczy tego, czy postawimy na słuchawki przewodowe, czy bezprzewodowe.

Czym różnią się słuchawki bezprzewodowe od słuchawek przewodowych? Ten pierwszy rodzaj możemy połączyć z naszymi urządzeniami, które obsługują dany standard bezprzewodowy. W tej chwili zdecydowanie najpopularniejszym standardem jest Bluetooth. Oferuje mniejszy zasięg aniżeli transmisja radiowa, jednak dla posiadaczy smartfonów, którzy swoje urządzenia trzymają zazwyczaj w kieszeni, jest to absolutnie wystarczające. 

Z kolei słuchawki przewodowe są wyposażone w długi kabel, na którego końcu znajduje się złącze jack. To złącze należy podłączyć do portu jack zlokalizowanego w naszym smartfonie czy innym sprzęcie. Słuchawki przewodowe od renomowanych firm gwarantują wyjątkowo wysoką jakość dźwięku. Warto wskazać, że w słuchawkach typu Bluetooth dźwięk jest poddawany kompresji, co negatywnie wpływa na jakość audio. W przypadku słuchawek przewodowych kompresja nie jest stosowana. 

Co wybrać: słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe? 

Co wybrać: słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe? Tego typu pytania zadaje sobie wiele osób. Warto wskazać, że wszystko zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Jeżeli kwestią absolutnie priorytetową jest dla nas swoboda ruchów oraz możliwość oddalania się od urządzenia, wtedy słuchawki bezprzewodowe będą strzałem w dziesiątkę. 

Z kolei słuchawki przewodowe będą najlepszą opcją dla tych osób, które zwracają uwagę przede wszystkim na stabilność połączenia, brak konieczności ładowania akumulatorów oraz najwyższą jakość dźwięku w możliwie najniższej cenie. 

Bez względu na to, na jaki rodzaj słuchawek się zdecydujemy, warto zwracać uwagę na konkretne parametry wyszczególniane przez producentów, które mają bezpośredni wpływ na jakość dźwięku. Chodzi tutaj o:

  • pasmo przenoszenia - wskazuje ono na tony niskie i wysokie, im zakres przenoszenia jest wyższy, tym jakość dźwięku jest lepsza; 
  • impedancja - jest to wskaźnik informujący o poziomie głośności słuchawek; im wartość jest niższa, tym słuchawki są głośniejsze; 
  • zastosowanie dodatkowych technologii, np. aktywnej redukcji szumów, dzięki czemu dźwięki są lepiej słyszalne; 
  • czułość - inaczej nazywa się ją poziomem ciśnienia akustycznego, czyli głośnością; podawana jest w decybelach; normy unijne wskazują, że zalecana maksymalna czułość powinna wynosić do 85 dB, dłuższe słuchanie dźwięków powyżej 80 dB negatywnie wpływa na narząd słuchu;
  • wielkość membrany - im jest ona większa, tym dźwięk jest mniej zniekształcony i brzmi lepiej; w słuchawkach nausznych membrana jest znacznie większa; membrana jest tworzona z różnych tworzyw, np. aluminium, tytanu czy sztucznego mylaru, jednak najlepsze brzmienie zapewnia mikrofibra.
Reklama

W sytuacji, gdy poszukujemy słuchawek bezprzewodowych, zwróćmy uwagę na pojemność akumulatora, czas ładowania oraz czas działania na jednym ładowaniu. Z kolei przy słuchawkach przewodowych sprawdzajmy, jaka jest długość kabla. 

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Reklama
Reklama
Tagi: 
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl