Jeśli pierwszy raz rozglądasz się za fotelikiem samochodowym dla swojego dziecka, szeroki wybór przyprawia Cię zapewne o zawroty głowy. Szeroka oferta dostępnych fotelików samochodowych i różnych modeli w wielu wersjach i kategoriach wagowych, nie ułatwia nam zadania, ale jeszcze bardziej mąci w głowie. Nie wiesz, jak wybrać bezpieczny fotelik dla Twojego dziecka?
Foteliki samochodowe dla dzieci to niezbędny element każdej wyprawki. Rodzicom zapewnia on komfort i spokój ducha, a dziecku przede wszystkim bezpieczeństwo i wygodę w podróży. Dlatego w żadnej wyprawce nie może go zabraknąć, a zwłaszcza jeśli jesteście rodziną zmotoryzowaną. Nawet jeśli auta nie posiadacie i na co dzień się nim nie poruszacie, to fotelik samochodowy i tak się przyda. Choćby w aucie przyjaciół, wujków i dziadków. Dobór odpowiedniego fotela dla małego pasażera to bardzo ważna sprawa. Dlaczego? To raczej nie wymaga żadnego komentarza. Jak wybrać zatem najlepszy model fotelika, który zabezpieczy w aucie małego podróżnika?
Nie przejmuj się, każdy z nas wybierał go kiedyś po raz pierwszy, i każdy z nas był zagubiony i nieco zdezorientowany. Na co należy zwrócić uwagę przy wybieraniu pierwszego fotelika? Jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy fotelik, który odpowiednio zabezpieczy małego podróżnika? Oto 5 porad, które pomogą się do tego zabrać i dokonać właściwego wyboru:
Zgodnie z polskim Kodeksem drogowym każde dziecko do 12. roku życia, należy przewozić w specjalnych fotelikach. Czy wiesz, skąd taki wymóg i z czego on wynika? Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że głównym powodem jest anatomia i budowa szkieletu malucha. Wielu decyduje się na zakup tylko dlatego, żeby uniknąć mandatu! Tymczasem foteliki samochodowe dla dzieci to nie jest żaden wymysł, ale troska o bezpieczeństwo małego człowieka. Wymóg przewożenia dzieci w fotelikach wynika przede wszystkim z ich anatomii i budowy kręgosłupa!
W pierwszym foteliku dziecko jeździ tyłem do kierunku jazdy! Taki kierunek jest dla niego bowiem najbezpieczniejszy. Jego głowa stanowi 25% masy całego ciała, a tkanka chrzęstna u noworodka, to nie to samo co tkanka kostna, jaką ma osoba dorosła. Małe dzieci mają elastyczną konstrukcję szkieletu, a proces kostnienia trwa bardzo długo, gdyż kończy się dopiero w wieku dojrzewania. Więzadła i mięśnie szyjnego odcinka kręgosłupa rozwijają się u dzieci stopniowo. Widoczne są też różnice w budowie trzonów kręgowych kręgosłupa, które u maluchów ukształtowane są płasko, a u osób dorosłych siodełkowato. Oznacza to, że człowiek dorosły ma ukształtowany aparat więzadłowy kręgosłupa, a dziecko w takiej postaci go jeszcze nie posiada. U malucha wygląda to inaczej, gdyż w przeciwieństwie do dorosłego, nie ma on jeszcze anatomicznej ochrony i swoistego wzmocnienia odcinka szyjnego. W przypadku gwałtownego hamowania, kręgi szyjne dziecka nie trzymają się razem, jak u dorosłego.
Podobnie jest z miednicą dziecka, gdyż kości malucha nie są jeszcze zrośnięte. Miednica uzyskuje swój ostateczny kształt w wieku dojrzewania, a talerze i kolce biodrowe dopiero wówczas stają się w pełni rozwinięte. Niewykształcone jeszcze kręgi szyjne i cały szkielet powodują, że mały podróżnik jest słabszy, bardziej wrażliwy i delikatny. Jest przez to bardziej narażony na urazy w razie wypadku. Z tych powodów dzieci należy przewozić w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe dla dzieci są zatem niezbędne! Zgodnie z obecnymi przepisami konieczność przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy kończy się w chwili ukończenia przez nie 15. miesięcy. Zachęcamy jednak, by przedłużyć ten okres i jak najdłużej korzystać z fotelika montowanego tyłem, bo zapewnia on największe bezpieczeństwo dziecka.
Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszego fotelika? Jedną z najważniejszych rzeczy jest podział według kategorii wagowych, gdyż to właśnie wagą dziecka powinniśmy się kierować przy wyborze. Każdy fotelik klasyfikowany jest według grupy wagowej wynikającej z certyfikatów ECE R44-03 lub ECE R44-04 obowiązujących w Europie. Każda grupa ma przypisane orientacyjne zakresy wagi i wieku dziecka. Istnieje kilka możliwości, a wybór trzeba dopasować do małego użytkownika:
Najbezpieczniejszym miejscem do wożenia dziecka jest środek tylnej kanapy, o ile jest on wyposażony w trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie Isofix. Isofix to system montażu fotelików samochodowych, który jest dziś już standardem międzynarodowym. Każde nowe auto powinno być w takie mocowania wyposażone. Aby sprawdzić, czy samochód ma mocowanie Isofix, wystarczy poszukać odpowiedniego znaczka na tapicerce tylnej kanapy. Fotelik samochodowy z systemem Isofix połączony jest bezpośrednio z autem, przy pomocy dwóch metalowych zaczepów, co gwarantuje dziecku większe bezpieczeństwo. Fotel jest wówczas bardzo stabilny, a przede wszystkim dobrze zamontowany.
Foteliki samochodowe dla dzieci z systemem Isofix występują we wszystkich grupach wagowych, lecz w przypadku modeli 0-13 kg, niezbędna jest osobna baza do zamontowania w samochodzie, która podparta jest dodatkowo nogą stabilizującą. Baza zostaje w aucie na stałe, a sam fotelik pozostaje ruchomy, gdyż wystarczy go wpinać i wypinać z bazy. To bardzo łatwe i przede wszystkim skuteczne rozwiązanie, które daje nam pewność prawidłowego zamocowania fotelika.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.