Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Autor: 
Współpraca
30-09-2022
Reklama

Ręczny odkurzacz bezprzewodowy to wygodne rozwiązanie. Czy samo w sobie wystarczy? Raczej nie, większość z nas potrzebuje bowiem sprzętu, który pomoże ogarnąć cały dom. Liczy się więc rura teleskopowa, szczotka szczelinowa i wiele innych dodatków. Jak znaleźć odkurzacz idealny?

Odkurzacz — czego możesz od niego oczekiwać?

Regulacja mocy ssania, najwyższej jakości filtry, cicha praca, wysoka moc silnika? To tylko przykładowe kryteria oceny odkurzacza, które mogą mieć dla ciebie znaczenie. Zanim jednak zaczniesz sprawdzać, która ssawka podłogowa jest najlepsza, koniecznie zastanów się, jakiego rodzaju sprzętu, do jakiego rodzaju powierzchni, o jakim metrażu potrzebujesz. Czasami najlepszym rozwiązaniem okazuje się szczotka wielofunkcyjna, dla innych kluczem jest szczotka elektryczna, a dla jeszcze innych szereg specjalnych, różnorodnych szczotek w komplecie. Nie wszyscy potrzebują dodatków do prania tapicerki. Zanim zaczniesz stawiać wymagania sprzętom, zastanów się, jakiego rodzaju wsparcia potrzebujesz. To znacznie ułatwi ci poszukiwania. Odkurzacz pionowy to rzeczywiście coraz częstszy wybór wśród użytkowników, ale czy najlepszy dla ciebie? Musisz to ocenić samodzielnie. 

Odkurzacze pionowe czy tradycyjne?

Odkurzacz pionowy często określany jest mianem odkurzacza ręcznego, choć nie jest to do końca adekwatna nazwa. Jest to niewątpliwie bardzo wygodny model urządzenia, ponieważ można go utrzymać bez większego wysiłku w jednej dłoni. Wraz ze spadającą wagą urządzeń jest to jeszcze proste. Ponadto, konstrukcja odkurzacza, brak teleskopowej rury, czy konieczności podłączania różnego rodzaju końcówek sprawia, że użytkowanie go jest znacznie wygodniejsze. To świetne rozwiązanie także dla osób starszych, które mają problem ze schylaniem się. Nie ma tutaj także konieczności mozolnego ciągnięcia za sobą odkurzacza, co także znacznie ułatwia wykonanie prac domowych. Trzeba sobie jednak wyraźnie kilka rzeczy uświadomić i dostrzec zalety, jakie mają na przykład różne dysze. Dysza o cienkiej końcówce pozwala sprzątać dokładniej, dostać się w każdy kąt, czego uniwersalną szczotką odkurzacza pionowego nie uda nie zrobić i warto sobie z tego zdawać sprawę. Ponadto, odkurzacze pionowe mają często słabszą siłę ssania, moc silnika także jest niższa, a to wpływa na skuteczność całego odkurzania. Wiele więc zależy od konkretnego modelu, ale i specyfiki przestrzeni, jaką zamierzasz sprzątać tym sprzętem. 

Odkurzacz bezprzewodowy

Z pewnością bardzo dobrym i ciekawym rozwiązaniem jest odkurzacz bezprzewodowy, z którego łatwo się korzysta. Można tutaj zapomnieć o wiecznie plączącym się pod nogami kablu, co zdecydowanie ułatwia sprzątanie i przemieszczanie się ze sprzętem po przestrzeni bez konieczności przepinania się do kolejnego gniazdka. Szczególnym modelem tego typu odkurzacza jest robot odkurzający, który sprząta bez naszego udziału. Wystarczy, że go odpowiednio zaprogramujesz, wyznaczysz mu trasy sprzątania, a on całą resztę zrobi za ciebie. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się jednak przede wszystkim w mieszkaniach i domach jednopoziomowych. Możesz jednak postawić na klasyczny bezprzewodowy odkurzacz pionowy, z którego korzystanie również jest bardzo wygodne, proste i nie wymaga wkładania w to dużej ilości siły, co może mieć niemałe znaczenie dla młodych mam, osób chorych, starszych, a także wszystkich, którzy mają jakiekolwiek problemy z kręgosłupem. Warto jednak z pewnością zwrócić uwagę na to, jak długi jest czas pracy na baterii takiego urządzenia. Jeszcze niedawno nie było to nawet pół godziny, natomiast z każdym rokiem parametry te ulegają znacznej poprawie. Ważne w tym kontekście jest także, w jaki sposób pracujesz z urządzeniem. Pamiętaj, że np. turboszczotka czy praca na maksymalnych obrotach będzie prowadziła do znacznie szybszego zużycia baterii. 

Szczotka do prania, mała ssawka, szczelinowa, krótka — co jeszcze?

Jeśli decydujesz się na klasyczny odkurzacz, to pewnie niemałe znaczenie mają dla ciebie rodzaje szczotek dołączone do podstawowego urządzenia. Tutaj możliwości jest wiele. Oczywiście klasyczne, dostępne praktycznie zawsze rozwiązania to szczotka okrągła, szczotka płaska, szczelinowa. Podstawę stanowi zawsze szczotka uniwersalna, natomiast część urządzeń oferuje turboszczotkę, która radzi sobie z poważniejszymi zabrudzeniami. Do tego ciekawym rozwiązaniem — oczywiście o ile potrzebujesz — jest specjalna szczotka do prania czy czyszczenia tapicerki (pamiętaj jednak, że tutaj wiele zależy od modelu samego odkurzacza). Miękka szczotka do odkurzania mebli także będzie cennym uzupełnieniem, podobnie jak zestaw samochodowy.

Odkurzacz ręczny — czy warto?

Pod tą nazwą często kryją się małe, bezprzewodowe urządzenia z wbudowanym pojemnikiem na zanieczyszczenia. Są one bardzo wygodne i ułatwiają codzienne sprzątanie, choć nie da się ukryć, że zdecydowanie więcej osób wybiera odkurzacze pionowe z wbudowanym modułem ręcznym. To rozwiązanie równie funkcjonalne, a często znacznie bardziej opłacalne, niż osobny zakup dwóch urządzeń.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Reklama
Reklama
Tagi: 
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl