Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Czujniki ruchu – jakie mają zastosowanie i zalety?

Autor: 
Współpraca
17-11-2022
Reklama

Czujniki ruchu są urządzeniami coraz częściej spotykanymi w naszych domach i mieszkaniach. Jak działają? Jakie są głównie zastosowania czujników ruchu? Jakie zalety ma ich montaż?

Jak działają czujniki ruchu?

Urządzenia jak czujniki ruchu przeznaczone są do wykrywania ruchu. Następnie, po jego wykryciu, mogą posłużyć do wykonania innych czynności we współpracy z innymi urządzeniami, na przykład jako element instalacji oświetleniowej albo instalacji bezpieczeństwa, na przykład monitoringowej albo alarmowej.

Obecnie czujniki ruchu to szeroka gama urządzeń o zróżnicowanym przeznaczeniu oraz o różnych technikach działania. Wyróżnia się między innymi czujniki ruchu na podczerwień, laserowe czujniki ruchu, czujniki ruchu mikrofalowe.

Zależnie od typu czujnika ruchu może on również wykrywać inny rodzaj ruchu, na przykład czujniki ruchu na podczerwień bardzo dobrze sprawdzają się w wykrywaniu obecności człowieka, ponieważ reagują wtedy na ciepłotę jego ciała. Z kolei czujniki ruchu laserowe oraz mikrofalowe mogą wykrywać każdego typu ruch. W przypadku modeli laserowych wykrycie ma miejsce podczas przecięcia wiązki laserowej, natomiast czujniki mikrofalowe roztaczają wachlarz fali po pomieszczeniu i mają szerszy zasięg.

Jakie zastosowanie mają czujniki ruchu?

W domach i w mieszkaniach czujniki ruchu mają bardzo szerokie zastosowanie i z tego względu są one obecnie używane coraz częściej. Najczęściej wykorzystuje się je w poniższych celach:

Oświetlenie

Współpraca czujników ruchu z oświetleniem powoduje, że może ono uruchamiać się automatycznie, gdy wykryty zostanie ruch, na przykład obecność człowieka, otwarcie mebla. Wtedy czujnik może spowodować uruchomienie oświetlenia, przykładowo na klatce schodowej, w garderobie, meblach kuchennych, w strefie wejściowej do domu, na placu albo podjeździe.

Alarm

Również czujniki ruchu powszechnie używane są jako element instalacji alarmowych. Wtedy pozwalają one na wszczęcie alarmu, gdy zostanie wykryty ruch, na przykład na zewnątrz budynku albo w jego środku, co podwyższa poziom bezpieczeństwa.

Monitoring

Reklama

Bardzo popularne jest też używanie czujników ruchu w instalacjach monitoringowych. Przykładowo system może wykryć ruch i nagrać obecność osoby, a informacja na ten temat przekazywana jest następnie do użytkownika instalacji.

Wykorzystanie czujników ruchu w domach i w mieszkaniach ma więc bardzo szerokie zastosowanie i niesie za sobą także liczne korzyści, między innymi większy komfort, bezpieczeństwo, oszczędność czasu i energii elektrycznej.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Reklama
Reklama
Tagi: 
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl