Logo Trafiony ZakupFavicon
Menu
Popularne
Kategoria: 

Czujnik czadu i gazu w domu – co musisz o nich wiedzieć?

Autor: 
Współpraca
30-11-2020
Reklama

Czujniki czadu i gazu to urządzenia, które coraz częściej spotykane są zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Skutecznie podnoszą one poziom bezpieczeństwa domowników i redukują ryzyko zaczadzenia i wybuchu. Sprawdź, co warto wiedzieć o czujnikach czadu i gazu, aby wybrać odpowiedni model do domu.

Domowe niebezpieczeństwa – nieszczelność instalacji gazowej i grzewczej

Wadliwe instalacje gazowe i grzewcze zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach mieszkalnych mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia domowników. W jaki sposób? Niesprawny piec gazowy lub brak drożności w przewodach powodują ulatnianie się niebezpiecznych dla zdrowia związków – gazu i tlenku węgla (czadu). Prowadzi to bezpośrednia do zatrucia oraz potencjalnego wybuchu (w przypadku gazu). O ile pierwszy związek można wyczuć, o tyle czad jest całkowicie bezwonny, przez co jest tak bardzo niebezpieczny. Aby uchronić siebie oraz bliskich, warto wyposażyć się w takie urządzenia jak czujnik czadu oraz gazu, które skutecznie podnoszą poziom bezpieczeństwa.

Czujnik czadu – skuteczna ochrona przed tlenkiem węgla

Czujnik czadu to urządzenie, które stanowi najlepszą ochronę przed zaczadzeniem się tlenkiem węgla. Ten niewielki przyrząd składa się głównie z czujnika (sensora chemicznego lub elektrochemicznego), który napełniony jest specjalną substancją. W czasie kontaktu preparatu z tlenkiem węgla zachodzi reakcja chemiczna, która jest informacją dla mikroprocesora czujnika o poziomie stężenia czadu w powietrzu. Jeżeli przekracza on normę, urządzenie natychmiastowo informuje o niebezpieczeństwie – za pomocą głośnych sygnałów dźwiękowych. Na rynku znajdziesz czujniki czadu, które również posiadają sygnalizację optyczną (diody LED).

Czujnik gazu – uchroń się przed zatruciem i wybuchem

Czujnik gazu jest podręcznym przyrządem, który skutecznie wykrywa ulatniający się gaz w pomieszczeniu. Zasada działania urządzenia jest podobna do czujki czadu – w razie przekroczenia dozwolonego poziomu substancji gazowej w powietrzu, detektor wysyła sygnały dźwiękowe i świetlne, dzięki czemu domownicy w jednej chwili są w stanie zareagować i zażegnać niebezpieczeństwo. Alarm włączany jest dzięki specjalnemu ogniwu elektrochemicznemu reagującemu na gaz. Czujnik gazu warto zamontować we wszystkich pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe takich jak m.in. kuchnia czy łazienka. Co ważne – uruchomienie alarmu oznacza, że poziom gazu wynosi 15% – jest to stan, w którym wystarczy jedna iskra, aby doprowadzić do wybuchu.

Na co zwracać uwagę podczas kupna czujnika czadu i gazu?

Planując zakup detektorów, warto zwrócić uwagę na parę parametrów, które podnoszą możliwości urządzenia. 

  • Certyfikaty – jest to potwierdzenie jakości urządzenia oraz gwarancja skuteczności w wykrywaniu niebezpieczeństwa. Dzięki temu masz pewność, że czujnika czadu czy gazu nie zawiedzie w kluczowych momentach.
  • Rodzaj zasilania – jest to kwestia, która wpływa na niezawodność urządzenia. Na rynku znajdziesz modele, które do działania wykorzystują baterie, prąd z gniazdka elektrycznego lub czerpią moc z obu źródeł, co jest szczególnie polecane. Tego typu czujniki są przystosowane do ciągłej pracy.
  • Głośność alarmu – jeden z najważniejszych aspektów. Ma on ogromne znaczenie m.in. dla osób starszych i tych, którzy mają problemy ze słuchem. Jeżeli chcesz usłyszeć alarm z każdego końca swojego domu lub mieszkania, postaw na czujki, które generują dźwięk na poziomie 80-90 dB.

Jeżeli szukasz jakościowych, wydajnych i niezawodnych czujników czadu i gazu, odwiedź stronę https://www.eltrox.pl/. W ofercie sklepu znajdziesz urządzenia, które posiadają wszelkie atesty bezpieczeństwa i pochodzą wyłącznie od renomowanych producentów.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Reklama
Reklama
Tagi: 
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wróć
do góry
Copyright © 2024 TrafionyZakup.pl