Każdy fotograf musi posiadać praktyczną wiedzę na temat ogniskowej, aby móc z powodzeniem fotografować. Ogniskowa obiektywu określa odległość potrzebną do precyzyjnego sfotografowania obiektu. Bez znajomości ogniskowej aparatu, zdjęcia mogą wydawać się zbyt zniekształcone lub skompresowane.
Zasadniczo, ogniskowa jest właściwością optyczną obiektywu. Zazwyczaj jest ona wyrażana w milimetrach i definiowana jako odległość między centrum optycznym aparatu (zwanym również punktem węzłowym) a środkiem aparatu. Czujnik kamery to sprzęt, który przechwytuje światło i przekształca je w obraz. Wśród fotografów powszechnie preferowany jest typ pełnoklatkowej matrycy 35 mm.
Ogniskowe są integralną częścią fotografii, ponieważ wskazują jak bardzo "powiększony" wydaje się obraz. Kiedy już wiesz jak ogniskowe wpływają i odnoszą się do takich elementów jak powiększenie, perspektywa i zasięg, możesz kreatywnie manipulować tymi cechami. Zanim przejdziemy dalej, warto zapoznać się z kilkoma terminami fotograficznymi, które są istotne dla ogniskowej:
Kąt widzenia, powiększenie, perspektywa, zasięg i przysłona to tylko kilka ważnych aspektów fotografii związanych z ogniskową. Każdy z tych elementów powinien być brany pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki obiektyw wybrać.
Obiektywy są generalnie podzielone na dwa rodzaje w zależności od ich możliwości zoomu. Wybór pomiędzy nimi sprowadza się zazwyczaj do osobistych preferencji i gatunku fotografii.
Obiektywy Prime mają stałe ogniskowe, co oznacza, że nie mają funkcji zoomu i mają bardziej ograniczony zakres odległości dla zdjęć. Istotną zaletą obiektywów typu prime jest możliwość przechwytywania większej ilości światła dzięki szerszym maksymalnym otworom przysłony. Dzięki temu świetnie nadają się do fotografowania w warunkach złej pogody lub przy słabym oświetleniu.
Obiektywy zmiennoogniskowe są uniwersalne, ponieważ można wypróbować różne ogniskowe za pomocą tylko jednego obiektywu. Są one standardowym typem obiektywu dla początkujących.
Przeanalizujmy różne ogniskowe obiektywów i ich wpływ na kompozycję, zasięg i perspektywę.
Mówiąc prościej, dłuższa ogniskowa pokazuje mniejszy kąt widzenia i większe powiększenie. Z drugiej strony, krótsza ogniskowa oferuje szerszy kąt widzenia i mniejsze powiększenie. Należy również pamiętać, że o ile obiektyw kontroluje kąt widzenia, o tyle na pole widzenia wpływa ogniskowa i przetwornik kamery.
Obiektyw ultraszerokokątny ma ogniskową 14 mm i zazwyczaj wyolbrzymia perspektywę w fotografii, co sprawia, że jest popularny przy fotografowaniu scen na zewnątrz, takich jak architektura czy ulice. Fotografowie zazwyczaj używają obiektywów ultraszerokokątnych, gdy chcą uchwycić jak największą część sceny. Obiektyw typu fisheye to obiektyw ultraszerokokątny, który dramatyzuje obraz, zmienia odległość między obiektami i zapewnia wyjątkową perspektywę zdjęć.
Obiektyw szerokokątny ma zakres ogniskowych od 24 do 35 mm. Podobnie jak obiektyw ultraszerokokątny, sprawia on, że obiekty wydają się mniejsze i mogą pomieścić więcej w kadrze. Obiektyw szerokokątny jest najczęściej używany w przypadku dużego pola głębi ostrości, dzięki czemu doskonale nadaje się do fotografowania krajobrazów lub krajobrazów miejskich.
Standardowy obiektyw ma zakres ogniskowych pomiędzy 35-70 mm. Ogólnie uważa się, że jest to dobry wybór dla początkujących. Najczęściej spotykanym obiektywem standardowym jest 50 mm; nazywany jest on również obiektywem o średniej długości. Mówi się, że 50 mm ma podobną perspektywę i kąt widzenia w porównaniu do ludzkiego oka. Wielu fotografów portretowych korzysta z obiektywów standardowych, ale mogą być one również wykorzystywane w wielu różnych gatunkach zdjęć.
Teleobiektyw może mieć zakres ogniskowych od 70-300 mm. Pokazuje on płytką głębię i kompresuje widok, dlatego jest zwykle używany w środowiskach, w których fotograf znajduje się w dużej odległości od obiektu. Na przykład w przypadku dzikiej przyrody i sportu. Super-teleobiektyw ma ogniskową powyżej 300 mm.
Dlaczego ogniskowa jest ważna w fotografii?
Dwa ważne parametry fotografii, takie jak powiększenie i kąt widzenia, są określane przez ogniskową obiektywu. Fotografowie przywiązują do niej dużą wagę. Większe powiększenie odpowiada większej ogniskowej i odwrotnie.
Ogniskowa aparatu wpływa nie tylko na to, jak wiele obiektów można uchwycić, ale także na to, jak duże obiekty będą widoczne na zdjęciu.
Jak dobrać ogniskową?
Każdy fotograf powinien dobrać ogniskową do swoich potrzeb. O wyborze odpowiedniej ogniskowej decyduje gatunek filmowy, lokalizacja oraz wizja artystyczna fotografa.
Pamiętaj - im krótsza ogniskowa, tym więcej sceny zostanie uchwycone. Im dłuższa ogniskowa, tym mniejsza część sceny zostanie uchwycona.
Obiektywy szerokokątne (24 mm - 35 mm) są idealne do fotografowania krajobrazów, krajobrazów miejskich, architektury, zorzy polarnej i Drogi Mlecznej. Obiektywy szerokokątne są również dobre do fotografowania wnętrz. Obiektyw typu fisheye, znany również jako obiektyw ultraszerokokątny (4mm - 24mm), oferuje ogromne pole widzenia i jest wykorzystywany głównie do celów kreatywnych.
Obiektywy o standardowej ogniskowej (35 mm - 70 mm) są dobre do fotografii ulicznej, podróżniczej i portretowej. Krótkie teleobiektywy (70mm - 135mm) są preferowane do fotografii ulicznej i portretowej. Średnie teleobiektywy (135 mm - 300 mm) doskonale nadają się do fotografowania dzikiej przyrody, sportu i akcji. Super-teleobiektywy (300mm+) są używane do fotografowania sportów z dużej odległości, a także przyrody i nocnego nieba.
Profesjonalni fotografowie przyrody, sportu i astronomii mogą korzystać z teleobiektywów. Należy jednak pamiętać, że teleobiektywy są ciężkie i mogą wymagać użycia statywu do ich podparcia. Takie obiektywy mogą nie być odpowiednie dla amatorów, ponieważ mogą przekraczać ich budżet.
Jak oblicza się ogniskową w fotografii?
Znalezienie ogniskowej nowoczesnego obiektywu jest proste. Informacja ta jest zawsze wydrukowana na obiektywie. Nie dotyczy to jednak obiektywów zabytkowych, więc ogniskową trzeba obliczyć ręcznie.
Standardowy wzór na ogniskową to:
1/Ogniskowa = 1/odległość obrazu + 1/odległość obiektu,
gdzie odległość od obrazu i odległość od obiektu są podane w mm.
Jaka jest ogniskowa obiektywu 50 mm?
Ogniskowa obiektywu 50 mm w aparacie pełnoklatkowym wynosi 50 mm. Jeśli posiadasz aparat z matrycą crop, powinieneś być świadomy, że obiektyw 50mm będzie działał inaczej. Na przykład, jeśli używasz obiektywu 50mm na aparacie z matrycą crop o cropie 1.5x, musisz pomnożyć 50 przez 1.5, co oznacza, że rzeczywista ogniskowa dla 50mm wynosi 75mm.
Przed wyborem odpowiedniego obiektywu należy dokładnie rozważyć każdy element i poeksperymentować z różnymi długościami ogniskowej. Istnieje wiele niuansów, jeśli chodzi o długość ogniskowej. Dobrą zabawą może być wypróbowanie różnych ogniskowych, aby zobaczyć, jak wpływają one na obraz. Nadal nie wiesz, co wybrać? Zacznij od standardu i dalej. Jest tak wiele możliwości!
Aby uzyskać lepszy pomysł na to, jak różne ogniskowe wyglądają w akcji, spójrz na kilka darmowych materiałów filmowych.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.