Dobór odpowiedniego kabla do telewizora to gwarancja doskonałego obrazu i dźwięku. Wraz z rozwojem technologii kable HDMI ewoluują, aby sprostać nowym zadaniom. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki kabel HDMI kupić do telewizora 4K, skorzystaj z naszej pomocy.
Zanim zdecydujesz się na zakup, warto określić, jaką konkretną funkcję ma spełniać dany kabel. Kable HDMI służą do łączenia urządzeń elektronicznych z ekranami, takimi jak telewizory czy monitory. Wybierając kabel do konkretnego urządzenia, sprawdź, jaki standard powinien spełniać, np. 1.3 lub wyższy. Ważne jest również to, czy mamy do czynienia z opcją Standard czy też High Speed. Wysokiej jakości kabel HDMI zapewni Ci komfort obrazu 4K, a najnowsze modele oferują także coraz popularniejszą rozdzielczość 8k. Jednak nie tylko obsługiwane rozdzielczości mają znaczenie, ale także dodatkowe funkcje. Przy wyborze kabla należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Jeśli chcesz oglądać telewizję i filmy w jakości Full HD, zwykły kabel powinien wystarczyć. Jeśli zależy Ci na lepszej jakości, trzeba zdecydować się na dokładniejsze kable HDMI 4k i nie tylko (o dużej szybkości przesyłu danych).
Termin AUX jest skrótem od angielskiego słowa „auxiliary”, które w języku polskim oznacza „pomocniczy” lub „dodatkowy”. W elektronice służy do oznaczenia określonego typu złącza. AUX umożliwia podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku. Dzięki niemu możesz podłączyć smartfon lub tablet do urządzenia odtwarzającego, takiego jak radio lub system stereo. Złącze to najczęściej spotykane jest w samochodach osobowych, dzięki czemu można skorzystać z fabrycznie zainstalowanego odtwarzacza do słuchania własnych plików muzycznych. Co ciekawe, podłączone urządzenie nie musi być wyposażone w wyjście AUX. Wszystko, czego potrzebuje, to gniazdo słuchawkowe. Kluczową kwestią jest dobranie odpowiedniego rodzaju kabla (np. wtyk-wtyk lub wtyk-gniazdo) o optymalnej długości. Kable minijack nie są uziemione, więc są też podatne na ewentualne zakłócenia. Dlatego im krótszy kabel, tym lepszy transfer danych. Kolejną ważną kwestią jest jakość kabla – to solidne wykonanie i użyte materiały zasługują na uwagę. Warto wybierać kable ze złoconymi stykami, które mogą poprawić jakość transmisji sygnału. Zaletą kabla minijack jest to, że wtyczkę można podłączyć do gniazdka w dowolnej pozycji, ale w niektórych przypadkach może być wymagana wtyczka kątowa.
Wiele osób stwierdzi, że kupowanie kabli optycznych, np. do telewizora, nie ma sensu, ponieważ HDMI może przesyłać dźwięk i obraz jednocześnie. Chociaż połączenie HDMI rzeczywiście oferuje wysoką jakość, istnieje wiele sytuacji, w których nie możemy go użyć. W przypadkach, gdy chcemy podłączyć źródło dźwięku (takie jak odtwarzacz Blu-ray czy konsola) do osobnego wzmacniacza lub DAC-a, ratunkiem może okazać się złącze optyczne TOSLINK lub Mini-TOSLINK. Czym wyróżnia się kabel optyczny? Po pierwsze, może przesyłać skompresowany dźwięk przestrzenny 5.1/7.1 lub bezstratny dźwięk stereo PCM (Pulse Code Modulation) do 192 kHz/24 bity. Co najlepsze, robi to przy niewielkim lub zerowym wpływie zakłóceń zewnętrznych. Jak zainstalować taki kabel w domu? Niestety, optyczne kable audio nie są zwykłymi metalowymi drutami, które można rzucić na podłogę. W żadnym wypadku nie należy zginać, skręcać ani rozciągać kabli TOSLINK, ponieważ może to spowodować pęknięcie włókna i spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Oczywiście zepsutego kabla optycznego nie da się naprawić taśmą izolacyjną, ani lutownicą. Możemy wyrzucić go do śmieci dopiero po uszkodzeniu.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.